Ajax-loader

Jan-Uwe Rogge könyvei a rukkolán


Jan-Uwe Rogge - Korlátok ​és kételyek
Mit ​tegyünk, ha egy-egy kritikus helyzetben hibáztunk? Hol húzódik a határ következetesség és büntetés között? Milyen életkortól kezdve érdemes korlátokat felállítani? Nem vezet-e romboló agresszióhoz a túl szoros, illetve a túl laza korlát? Ártanak-e az ijesztő mesefigurák, adjunk-e a gyerek kezébe játék fegyvert? Melyek azok a rítusok, amelyek fogódzót nyújthatnak a kamaszoknak? Segít-e a gyerekeknek a fantáziából merített erő felülkerekedni a hétköznapi élet és az emberi kapcsolatok nehézségein? Miként beszéljünk gyerekünkkel a szexről? Hogyan feleljünk arra a kérdésre, hogy "mi lesz a halál után"? Kell a gyereknek a korlát című könyvéhez hasonlóan a szerző most is a hétköznapi életből vett történetekkel igyekszik válaszolni, olykor szomorkás, olykor viharos, nemegyszer pedig határozottan mulatságos helyzeteket felvillantva.

Jan-Uwe Rogge - Nevelési ​kérdezz-felelek
A ​gyerekszobában tombol a káosz, a kölykök nem hajlandók lefeküdni, ebédkor csak turkálnak az ételben, és a reggeli indulásnál is az az állandó gatyázás! – nem csoda, hogy apa és anya őrjöng, és persze a serdülővel folytatott örökös vita se merő élvezet… Mit lehet ilyenkor tenni? Tesztelje nevelési kompetenciáját! A 111 kérdéssel, melyek kisebb-nagyobb mindennapos nevelési problémákra vonatkoznak, a szülők próbára tehetik pedagógiai elképzeléseiket, a szerző, Jan-Uwe Rogge pedig – nemegyszer meghökkentő javaslataival – elmagyarázza, hogy szerinte mi a legjobb megoldás. Szinte játékos módszerrel vezet rá, hogyan birkózhatunk meg egy-egy reménytelennek tűnő helyzettel, mi a legjobb a családi béke és a gyermekek fejlődése szempontjából. A könyv egyik legfontosabb üzenete: nem muszáj mindig mindent jól csinálnunk! A Nevelési kérdezz-felelekben vázolt helyzetek elgondolkodtatók, a szerző tanácsai szórakoztatva segítenek szülőknek és nevelőknek egyaránt.

Anselm Grün - Jan-Uwe Rogge - A ​gyermek, aki Istenre mutat
E ​könyvben a modern családok számára is lényegbevágó kérdésről, a nevelésről esik szó. Két alapfelfogás találkozik egymással: Anselm Grün meggyőződése a tökéletlenségről mint életelvről és Jan-Uwe Rogge véleménye, miszerint „a” helyes nevelés nem létezhet. Egy olyan korban ugyanis, amelyet az a vágy jellemez, hogy mindent tökéletesen csináljunk, a szülők csak akkor tudnak gyermekeiknek tartást adni és belső értékeket közvetíteni, ha gyengeségekkel és hibákkal rendelkező emberekként értelmezik magukat. A szerzők fellépnek azon elképzelés ellen, mely a nevelés megvalósulását pusztán technikai kérdésnek tekinti, és kifejtik, hogy valódi eredményt elérni szívvel, értelemmel és bizalommal lehetséges. Szólnak az együttérzésről, az érzékenységről és a rituálékról, az együtt növekedésről, valamint a határok betartásáról, a megállásról és pihenésről, továbbá az elengedés és megtartás paradoxáról. Kifejtik, hogy a spiritualitásnak milyen hatása van a családi életre, messze a gyermekeinknek szóló úgynevezett korai fejlesztés és sikerorientáltság mesterségesen teremtett igényein túl. A pluralitást hangsúlyozó irányzatokkal szemben az élet egyensúlyát állítják a nevelés középpontjába, amely nélkülözhetetlen az erős személyiség kialakulásához.

Angelika Bartram - Jan-Uwe Rogge - Beszélj ​úgy a gyerekkel, hogy meghallgasson és hallgasd őt úgy, hogy beavasson
A ​boldog szülők és gyermekek titka a szülő és gyermek közötti folyamatos párbeszéd, mely minden kapcsolat életben tartásának eszköze és kulcsa. A mindennapos családi életből vett szituációk általános és jellegzetes eseteket mutatnak be, megmosolyogtató, elgondolkoztató történetekkel. Megmutatja, hogyan beszélhet a szülő gyermekével olyan hangnemben, hogy mindketten úgy érezzék: a másik elfogadja és megérti őt, és hogyan tud a szülő gyermekére úgy odafigyelni, hogy az beavassa őt az életébe

Jan-Uwe Rogge - Még ​hogy mindent tudnak?
„Mama, ​hogy kerültem a pocidba?”, „Erre mondják azt, hogy baszás?”, „Miért eperízű a kondom?” – első hallásra talán megdöbbentő, noha teljesen természetes kérdések ezek egy kisgyerek szájából. A legtöbbször mégis váratlanul érik a szülőt és a nevelőt egyaránt. A média, az internet, a filmek és a pornóújságok révén a gyerekek rengeteg dolgot tudnak már a szexualitásról, de ez nem jó és főként nem elég. A gyereknek, hogy szexualitása egészségesen fejlődjék, életkorának megfelelő, őszinte és hiteles választ kell kapnia az őt foglalkoztató kérdésekre. Fontos, hogy érezze, a kérdései jogosak, nem kell szégyenkeznie miattuk, ugyanakkor meg kell tanulnia azt is, hogy a szexualitás érték: a saját testem elfogadása és tisztelete az alapja annak, hogy a másik ember testét is elfogadjam és tiszteljem. A könyvben bemutatott számtalan, a kisgyerekkortól a serdülőkorig ívelő élethelyzetek és példák bizonyítják, hogy a gyerekére odafigyelő szülő a szexualitásra vonatkozó, akár a legváratlanabb kérdésekre is megtalálhatja a választ. Jan-Uwe Rogge könyve mélységes empátiával és gazdag tapasztalattal segít abban, hogy az úgynevezett „nehéz kérdésekről” könnyebben beszélhessünk.

Jan-Uwe Rogge - Kell ​a gyereknek a korlát
Kell ​a gyereknek a korlát, de a felnőttnek is. Kell a korlát a szülőnek, a nevelőnek, a tanárnak is, vagyis mindazoknak, akik részt vesznek a nevelési folyamatban. Az a nevelő, aki nem állít fel korlátokat, tehetetlen báb lesz, akit a gyerek semmibe vesz, és rabszolgájának tekint. A korlát ahhoz is hozzásegít, hogy kölcsönösen elfogadjuk és tiszteletben tartsuk egymás személyiségét. Bár a szülők, nevelők, tanárok zöme ösztönösen érzi, hogy korlátokat felállítani helyes dolog, ha cselekvésre kerül a sor, igen sokan elbizonytalanodnak. Mindenki "csak jót" akar a gyereknek, s az általános vélekedés szerint ez kizárja a korlátozást. Mekkora tévedés! Márpedig nem egy szülő-gyerek kapcsolatban bizony alaposan eleresztették a gyeplőt: a szülő némán tűr, csak tűr, míg ki nem fakad, hogy zeng tőle a ház. Bölcs és gyakorlatias szerzőnktől nemcsak azt tudhatjuk meg, hogy kell a gyereknek a korlát, hanem azt is, hogy milyen korlátozásra van szüksége és mikor, és ezt hogyan lehet a siker reményében alkalmazni. Vekerdy Tamás

Kollekciók