Mannheim Károly könyvei a rukkolán
Mannheim Károly - A gondolkodás struktúrái
˝Meglazult a talaj, ahonnan eddig mint szilárd álláspontról szemléltük a világot, egész énünket feladtuk, mintha csak lebegnénk önmagunk felett. Ezer alakban találunk újra magunkra - ez a lelkiállapot ugyanaz, mint az, amely egykor a tengeri hajósokat a messzeségbe űzte, amely a történészt a múltban való vándorlásra készteti. A tiszta kultúraszociológia a harmadik út ahhoz, hogy önmagunkat odahagyva a társadalmi és történelmi ént elválasszuk a szubsztanciális éntől és általában, tisztán mint olyant éljük meg emberi mivoltunkat.˝
Mannheim Károly - Tudásszociológiai tanulmányok
Mannheim Károly, vagy ahogy a szociológia történetében ismerik, Karl Mannheim, 1893-ban született Budapesten, 1919 után Németországban telepedett le, majd 1933-tól 1947-ben bekövetkezett haláláig Londonban élt. Németországi tartózkodása idején teljesedett ki munkásságának az a szakasza, amelyet a tudásszociológia megteremtése és főbb problémáinak kidolgozása jellemez. A kötet ennek az időszaknak a legfontosabb tanulmányait tartalmazza, melyek a magyarul néhány éve megjelent Ideológia és utópia szellemi forrásvidékére vezetnek el.
Mannheim Károly - A konzervativizmus
A szerzőnek a konzervativizmusról írt monográfiájáról mit sem tudtak a Mannheim-kutatók egészen 1980-ig. A lappangó kézirat 1984-es német megjelenése óta azonban e mű az Ideológia és utópia (1929) mellé lépett elő, és Mannheim egyik főművét látják benne a tudósok. Ma már köztudott, hogy a tudásszociológia mellett a nagy német-magyar filozófus a konzervativizmus-kutatást is megalapozta, aminek jelentősége mind elméleti, mind - a konzervatív politikai irányzatok újraéledése és megerősödése időszakában - politikai-politológiai szempontból alig túlbecsülhető. A viszonylag kis terjedelmű írás három szempontból foglalkozik a konzervatív eszmerendszerekkel. Kevésbé kidolgozott a történeti alapon végzett kutatás, a könyvnek az a része, amely elkülöníti a modern, a francia forradalom után, és annak eszméi-gyakorlata ellenében létrejött konzervativizmust a korábbi - és mindenkori - társadalmakban meglévő és hatékony tradicionalizmustól, amely nem tekinthető politikai ideológiának. Sokkal elmélyül- tebben foglalkozik Mannheim a konzervativizmusnak azzal a két válfajával, amely a liberális irányzatok, politikai pártok ellenében (tehát szintén reakcióként, de immár politikai reakcióként) jött létre, illetve azzal, amelynek lényege, hogy nem tartja megnyugtató- nak az egyetemes modernizáció, társadalmi racionalizálás stratégiáját és taktikáját. Tulajdonképpen e két utóbbi nézőpontból ered a mai konzervativizmus megértésének kulcsa is, és Mannheim könyvének az a legnagyobb érdeme, hogy e megértést teszi lehetővé - igen magas filozófiai-politológiai szinten. - Alapvető tudományos mű, filozófia, politikai filozófia iránt érdeklődők aligha lehetnek meg nélküle.
Mannheim Károly - Ideológia és utópia
"Gottfried Keller jóslata szerint 'a szabadság végső győzelme száraz lesz'...
Az utópia eltűnése statikus tárgyiasságot hoz létre, amelyben az ember maga is dologgá válik...
Az ember, miután eljutott a tudatosság legmagasabb fokára - ahol a történelem immár nem vak sors, hanem saját alkotása -, elveszti történelemformáló akaratát és ezzel betekintését a történelembe."
A tudásszociológia atyjának főműve - csonkított és titkos kiadása után - először jelenik meg magyarul.
Kollekciók
- Angol nyelvű könyvek 97330
- Ezotéria 10731
- Fantasy 26547
- Felnőtt 18+ 9761
- Gyermek 21948
- Humor 10140
- Ifjúsági 32934
- Kortárs 36340
- Krimi 13393
- Kultúrtörténet, elemzések/tanulmányok 13336
- Képregény 15451
- Novellák 11332
- Romantikus 39781
- Sci-fi 12293
- Szórakoztató irodalom 36246
- Tudomány és Természet 23142
- Történelem 14128
- Vallás, mitológia 16468
- Versek 10295
- Életrajzok, visszaemlékezések 14460