Ajax-loader

Kocsis László könyvei a rukkolán


Kocsis László - Az ​igazságalkotás metafizikája
A ​legalapvetőbb meggyőződéseink közé tartozik, hogy minden igaz kijelentést igazzá tesz valami. Egy kijelentés igazsága nem a levegőben lóg: lennie kell valaminek a világban, ami igazzá teszi azt. Ezt nevezik a kortárs metafizikában igazságalkotó-elvnek. Az igazságalkotó-elv triviálisnak tűnik, mégsem az. Három elemi metafizikai kérdés is felmerül vele kapcsolatban. (1) Milyen viszony van a kijelentések igazsága és azok igazságalkotója (igazzá-tevője) között? (2) Milyen típusú entitások teszik igazzá az igaz kijelentéseket? (3) Minden igaz kijelentés esetében el kell-e kötelezni magunkat az igazságalkotó elv mellett? A kedves olvasó vajon meg tudja mondani, hogy mi teszi igazzá azt az igaz kijelentést, hogy nem léteznek kentaurok? Vagy azt, hogy nem léteznek boszorkák? Kocsis László könyve a fentebb említett problémákat tárgyalja. Egyrészt rekonstruálja a legfontosabb álláspontokat, másrészt mérlegelve azok gyengeségeit és erényeit, előadja saját megoldási javaslatát.

Kocsis László - Aranyampolna
E ​válogatás Kocsis László költészetének java termését tartalmazza. Költői világában az otthon, a szülőföld képe, a magyar falu, a szociális érzékenység, a papi hivatás, a vallásos élmény, a személyes emberi sors és az öregedés gondja egyaránt helyet kap. Tatay Sándor így jellemezte: Amilyen finom, halk szavú költő, ugyanolyan melegszívű ember. Illyés Gyula pedig ezt írta költészetéről: Alázatos s a külvilág iránti érzéseiben van valami Szent Ferenc állandó meghatódottságából. A jelen kötet a költő születésének századik évfordulójára 1991-ben megjelent könyv második, bővített kiadása.

Kocsis László - Az ​igazság elméletei
Az ​igazság fogalmának tisztázása a filozófia egyik nagy, ha nem a legnagyobb vállalkozása. Ha azt állítjuk, hogy minden tudományos vizsgálódás célja az igazság elérése, vagyis a világ igaz módon való leírása, akkor nyugodtan állíthatjuk azt, hogy a filozófia (egyik) célja annak kiderítése, hogy mit jelent szert tenni az igazságra, mit jelent igaz módon leírni valamit, mit jelent az, hogy valami igaz. Az igazsággal kapcsolatos filozófiai vizsgálódások jelentősége, ahogy a nehézsége is, annak köszönhető, hogy az igazság egyike fogalmi rendszerünk legalapvetőbb fogalmainak, amelynek tisztázása során elengedhetetlenül tisztáznunk kell más, szintén alapvető jelentőségű fogalmakat is, mint amilyen a jelentés, a tudás, az igazolás és nem utolsósorban a valóság. Arra a kérdésre, hogy mi az igazság, számos különböző válasz született, amelyek részletes áttekintése szinte lehetetlen vállalkozás. Azonban az elmúlt száz év eredményeiből válogatást közölni talán nem az. Ezt a célt tűzte ki maga elé ez a kötet is: bemutatni, hogy hova fejlődtek, milyen kérdéseket vetnek fel, és próbálnak megválaszolni az igazság elméletei. A könyv, amellett, hogy általános bevezetést nyújt a modern igazságelméleti vitákba, olyan filozófiai szövegek gyűjteménye, amelyek megjelenésük óta a legtöbbet hivatkozott és legjelentősebbnek tartott tanulmányokká váltak az igazsággal kapcsolatos filozófiai szakirodalomban.

Stefanics János - Kocsis László - Sebészet
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.

Kollekciók