John Gribbin könyvei a rukkolán
John Gribbin - A multiverzum nyomában
Egykor el kellett vetnünk az elképzelést, mely szerint a Föld a Világegyetem középpontjában helyezkedik el. Most egy ennél is mélyebb értelmű lehetőséggel kell szembenéznünk: talán maga a Világegyetem is csak a számtalan létező univerzum egyike. A multiverzum nyomában rendkívüli utazásra visz, amikor megvizsgálja a tudomány legalapvetőbb kérdéseit. Melyek a mi Világegyetemünk határai? Létezhetnek az általunk ismertektől különböző fizikai törvények is? Valóban léteznek más univerzumok is? Tényleg egy multiverzumban élünk?
Ez a könyv maga a kutatás – a végső kutatás-, amelyben a szerzők feltárják a valóság határait. John Gribbin megmutatja, hogyan gyarapodnak a bizonyítékok, amelyek szerint a Világegyetem ténylegesen több annál, mint amit látunk belőle. Végigkalauzol bennünket a különböző elméleteken, ismerteti, mi ezekben a közös és mire számíthatunk a jövőben. Lebilincselően izgalmas kiránduláson ismerteti meg az olvasót a kozmológia mai állapotával. Eközben Gribbin számba veszi a kvantumelmélettel, a gravitációval, a világunkat alakító alapvető kölcsönhatásokkal, az idővel és a sokdimenziós világgal, magával az anyaggal, valamint az ismert Világegyetem növekedésével és sorsával kapcsolatos legújabb elképzeléseket. Bepiullant a jövőbe is, ahol egy szép napon annak a lehetőségével találhatjuk szembe magunkat, hogy mi magunk is létrehozhatunk univerzumokat. Áttekinti az ezzel járó kockázatokat és ennek a rendkívüli, a képzeletet is felülmúló következményeit. John Gribbin napjaink egyik legnevesebb ismeretterjesztő írója. Legtöbb könyvét feleségével, Mary Gribbinnel együtt írja. John Gribbin asztrofizikusként végzett a Cambridge Egyetemen. Jelenleg a Sussex Egyetemen külsősként csillagászatot ad elő. Szabadidejében szívesen ír tudományos-fantasztikus történeteket is, könyveit a kertje végében álló pajtában írja.
John Gribbin - Mary Gribbin - A természettudományokról mindenkinek
Ez a könyv mindazoknak íródott, akik érdeklődnek ugyan a természettudományok iránt, de nem látják igazán az egyes tudományágak közti összefüggéseket. Azoknak, akiket vonzanak az ismeretek, de nem értik a tudományos szakzsargont, akik szeretnék megérteni a biológiát, a kémiát, sőt a kvantumfizikát is, de fogalmuk sincs, hol lehetne elkezdeni a velük való ismerkedést. John Gribbin ebben a könyvében nem egy részletet ragad ki, hanem általános képet fest nekünk arról, mennyit is tudtunk a világról a 20. század legvégén, és segít abban, hogy a kérdésekhez helyes módon közelítsünk. Hétköznapi szavakat használva írja le az atom részeinek működését, a fajok eredetét, a világegyetem születését és még rengeteg részletet. Bemutatja, hogy a természettudomány valójában nem más, mint egy olyan őszinte szemléletmód, ahol egyetlen elméletet sem fogadnak el addig, amíg a tapasztalatok nem igazolják azt.
A modern tudományos világnézet az elmúlt 400 évben fejlődött ki, elutasítva az elmúlt korok misztikus, mágikus és természetfeletti erőkben való hitét, és helyébe állítva egy tapasztalati tényeken alapuló, egymással összefüggő, koherens világképet. Ez a világnézet Gribbin szerint az emberi elme legnagyobb eredménye. Könyve olvasmányosan és világosan mutatja be, hogy mit tudtak meg eddig tudósaink a dolgok természetéről, és érezteti azt az izgalmat, ami a világegyetemben elfoglalt helyünk keresését kísérte.
John Gribbin - Világűr
A Világűr a kozmosz mélységének kutatástörténetét meséli el. Izgalmas betekintést nyújt a csillagászok munkamódszereibe, bemutatva, hogyan születnek az újságok címoldalaira kerülő felfedezések, illetve feltárja a mögöttük meghúzódó valódi történetet. Gribbin szemünk elé tárja a kozmosz hatalmas mélységeit, amihez segítségül hívja a könyvben található külön engedéllyel közzétett illusztrációkat, valamint a legújabb csillagászati teleszkópokkal készült lélegzetelállító fotókat.
John Gribbin - Hat lehetetlen dolog
Ön se érti a kvantumfizikát?
Nem meglepő: a kvantumfizika nagyon furcsa tudomány. Az elmúlt száz évben senki sem tudta megmagyarázni, mi történik valójában a szubatomi világban. Ezért a fizikusok néha őrült elképzeléseken keresztül próbálják értelmezni.
A _Hat lehetetlen dolog_ egy szédítő utazáson kalauzolja végig az olvasót a „hat nagy” világában, megismertet többek közt a koppenhágai, a vezérhullám- és a sokvilág-értelmezéssel.
Mindegyik modell őrületes, de némelyik még a többinél is őrültebb. A kvantumfizikában azonban az őrült nem feltétlenül a hibás szinonimája. John Gribbin – aki egész életét a bonyolult természettudományok megismertetésének szentelte – egy bizarr világ elképesztően tömör útikalauzát adja az olvasó kezébe.
John Gribbin - A tudomány hét oszlopa
A szilárd testek legnagyobbrészt üresek. Mi tartja mégis össze őket? Nem létezik semmilyen különleges „életerő”. Hogyan különböztethetjük meg mégis az élőlényeket az élettelen tárgyaktól? A szilárd testek általában lesüllyednek a folyékony halmazállapotú változatukban. Mégis miért úszik a jég a víz tetején? A válaszok a maguk korában tudományos szenzációt jelentettek. Egyesek még ma is azok. A tudomány mindig arról szólt, hogy elképzeljük az elképzelhetetlent. Gribbin zseniálisan mutatja be, hogyan fejtették meg a tudomány azon titkait, amelyeken az életről alkotott képünk nyugszik.
John Gribbin - Számolás kvantummacskákkal
A kvantumszámítógép ma már nem sci-fibe illő téma. A szakterület úttörő fizikusai csak karnyújtásnyira vannak egy új kvantumuniverzum feltárásától, amelyik pontosabb képet ad a valóságról, mint amilyet a hétköznapi tapasztalataink és a józan eszünk valaha is adhatott. A számítástechnika világát feje tetejére állítja a kvantumszámítógép, amely olyan elektronokkal, fotonokkal vagy atomokkal dolgozik, amelyek Schrödinger híres, „egyszerre élő és holt” macskájához hasonlóan, egyszerre két állapotban is létezhetnek.
Erről a fejlődés élvonalába tartozó területről adott lebilincselően érdekes ismertetést John Gribbin. Ebben újragondolja a kvantumvalóság természetéről vallott korábbi felfogását, és most a sok párhuzamos világból álló univerzum mellett érvel, ahol „minden valóságos”. Visszatekint Alan Turing és a klasszikus számítógép születésénél bábáskodó tudósok munkásságára, az Enigma nevű gépre és az első elektronikus számítógépre, a Colossusra. Gribbin elmagyarázza, miként jutott el a kvantummechanika fejlődése odáig, hogy ma már nemcsak elméletben, de a gyakorlatban is működőképes kvantumszámítógépeket tudunk készíteni. Bemutatja, hogy milyen gyakorlati alkalmazásai lehetnek a kvantumszámítógépeknek, és áttekinti, milyen lehetőségeket kínál ez a rendkívüli tudományterület egy olyan világ teremtésére, ahol a kommunikáció a fénysebességnél gyorsabb, sőt még a teleportáció is lehetséges.
John Gribbin - Deep Simplicity
'One is left feeling even more - if this is possible - filled with admiration for science and delight at the world it investigates'
The world around us can be a complex, confusing place. Earthquakes happen without warning, stock markets fluctuate, weather forecasters seldom seem to get it right. How do we make sense of it all?
John Gribbin reveals our seemingly random universe is actually built on simple laws of cause and effect that can explain why, for example, just one vehicle breaking down can cause a traffic jam; why wild storms are caused by a slight atmospheric change; even how we evolved from the most basic of materials. Like a Zen painting, a fractal image or the pattern on a butterfly's wings, simple elements form the bedrock of a sophisticated whole. Synthesising chaos and complexity theory for the perplexed, _Deep Simplicity_ brilliantly illuminates the harmony underlying our existence.
John Gribbin - 13,8
A huszadik század két nagy fizikai elmélettel ajándékozott meg bennünket: az általános relativitáselmélettel, amelyik a nagy léptékű dolgok viselkedését írja le, beleértve az egész Világegyetemet; és a kvantumelmélettel, amelyik a nagyon kis objektumok viselkedésével, a szubatomi világ működésével foglalkozik. A Világegyetem azonban ellenszegül minden próbálkozásunknak, hogy ezt a két nagy elméletet egyetlen formulává egyesítsük, ami egyesekben kételyeket ébresztett, vajon helyesen értjük-e az egész fizikát.
A tudományos ismeretterjesztés nagymestere, John Gribbin most annak a kutatásnak a drámai történetét meséli el, amelynek eredményeképpen nemcsak a Világegyetem 13,8 milliárd éves korát ismertük meg, hanem az ennél alig fiatalabb csillagokét is. Ez a felfedezés - Gribbin érvelése szerint - az emberiség egyik legnagyobb szellemi vívmánya, ami azt bizonyítja, hogy a fizikusok jó nyomon járnak, amikor a "Mindenség elméletét" keresik.
Ez a könyv bámulatba ejtő képet rajzol a fizikának és a modern kozmológiának erről az élenjáró területéről, miközben elmondja azt a lenyűgöző történetet, ahogyan a modern természettudomány eljutott idáig - és megmutatja, ahová még eljuthat.
John Gribbin - Az idő születése
Korunk egyik nagy tudományos talányának történetét tartja a kezében az Olvasó: a világegyetem korának titkát és a rejtély megoldását.
A XIX. században a csillagászok, a geológusok, és az evolúció kutatói először vetették fel, hogy – a Biblia tanításával ellentétben – a Föld és a Nap (legalább) néhány millió éves. A XX. század elején sok csillagász már hallgatólagosan azt tételezte fel, hogy a világegyetem végtelenül öreg. Az 1920-as években Edwin Hubble felfedezte a világegyetem tágulását. Ezt Einstein általános relativitáselméletével összevetve arra a következtetésre jutottak, hogy a Világegyetem történetének kellett, hogy legyen egy kezdőpontja – az Ősrobbanás. Hubble korai méréseit szóról szóra elfogadva azonban az derült ki, hogy a világegyetem fiatalabb, mint a Föld. Úgy tűnt, hogy Walter Baade az 1950-es évek elején fel tudta oldani ezt az ellentmondást, kimutatta ugyanis, hogy a világegyetem kétszer olyan nagy és kétszer olyan öreg, mint ahogy azt azelőtt feltételezték. Amikor azonban a csillagászok kezdték megérteni a csillagok működését, kiderült, hogy egyes csillagok öregebbek, mint maga az egész világegyetem. A csillagászat tudománya súlyos válságba került. Az 1970-es és 1980-as években nemcsak a munka, hanem a vita is folytatódott. A szakma nagy reményeket fűzött a Hubble-űrtávcsőhöz (HST). A HST mérései azonban 1994-95-ben szertefoszlatták ezt a reményt, ugyanis úgy tűnt, hogy a viszonylag fiatal világegyetem képét támasztják alá.
A HST mérései világszerte arra késztették a csillagászokat, hogy újult erővel keressék a titok nyitját. A Sussex Egyetemen (Nagy Britannia) John Gribbin és munkatársai új módszert dolgoztak ki a Hubble-állandó egyértelmű és pontos mérésére. 1997 közepén sikerült az áttörés. A HST adatait felhasználva sikerült bebizonyítani, hogy a világegyetem valóban öregebb, mint a benne található csillagok.
Az idő születése a hamis nyomok és zsákutcák félhomályos útvesztőlében az igazság felé araszolás hiteles története, amelyet az a ragyogó tehetségű tudományos író beszél el, aki kutató csillagászként maga is részese volt a döntő ütközetnek.
John Gribbin - Kozmikus körforgás
Csillagok porából állunk- de nemcsak mi, hanem minden általunk ismert élőlény is. A hidrogén kivételével a Földön előforduló összes kémiai elem- beleértve a testünket felépítőket is- csillagok belsejében keletkezett, és hatalmas csillagrobbanások következtében szóródott szét a térben. A természet azután újra felhasználja ezeket az anyagokat, és új csillagokat, bolygókat vagy éppen emberi testeket épít belőlük.
E könyv felidézi a csillagászat történetéből azokat az epizódokat, amelyek ehhez a megrázó felismeréshez vezettek. A történet az 1920-as években kezdődik, amikor a csilagászok felismerték, hogy a legöregebb csillagok szinte teljes egészében hidrogénből és héliumból állnak, vagyis abból a két ősi elemből, amelyek a Világegyetem születését eredményező Ősrobbanáskor keletkeztek. Ezután bemutatják az 1950-es és 1960-as évek kutatásait, amelyek kiderítették, miként „kotyvasztja ki” a kémiai elemeket a csillagok belsejében lejátszódó magfúzió. A történet leglényegesebb szereplői a szupernóvák, amelyekről csak a közelmúltban bizonyosodott be, hogy hatalmas csillagrobbanások. Az ezek nyomán keletkező kozmikus hamu szerteszét szóródik a mindenségben, hogy csillagok új generációi, bolygók és emberek alapanyagául szolgáljon. Amikor a szerzők figyelme a Világegyetem és a Föld kapcsolata felé fordul, meggyőzően adják elő, miként teremtett a világ fizikai szerkezete ideális feltételeket az élet kialakulásához.
John Gribbin - Schrödinger macskája
A Schrödinger macskája ismerteti a kvantummechanika teljes történetét, a bármely kitalációnál különösebb igazságot. John Gribbin lépésről lépésre vezeti be az olvasót ebbe az egyre bizarrabb és lebilincselőbb világba, cserébe csak annyit kér, hogy nyitott elmével figyeljünk rá. Bemutatja azokat a tudósokat, akinek a kvantummechanika kifejlődését köszönhetjük. Szemügyre veszi az atomokat, a sugárzást, az időutazást, a Világegyetem születését, a szupravezetőket és magát az életet. Ebben a gyönyörűségekkel, rejtelmekkel és meglepetésekkel teli világban keresi Schrödinger macskáját - a kvantumok valóságát - miközben minden olvasó világosan megérti napjaink legfontosabb kutatási területét - a kvantummechanikát.
John Gribbin - A tudomány története 1543-tól napjainkig
John Gribbin nemcsak azoknak az embereknek a történetét meséli el, akik a tudományt előbbre vitték, hanem azokkal a sokszor viharos korokkal is megismertet, amelyekben ezek az emberek éltek, dolgoztak és alkottak. A tudomány történetének legnagyobb alakjai, Kopernikusz, Darwin és Einstein mellett megjelennek az ismeretlenek, a különcök, a hóbortosak, sőt az őrültek is. A szereplők sokasága között felbukkan Andreas Vesalius, a XVI. század kiemelkedő anatómusa, aki titokban sírokat rabolt ki; az eszméi miatt eretnekséggel vádolt, lánglelkű Galilei; a rögeszmés Newton, aki kitörölte riválisait a tudománytörténeti könyvekből; a morva szerzetes Gregor Mendel, a modern genetika megalapítója; és Louis Agassiz, aki oly eltökélten akarta a jégkorszakok létezését bebizonyítani, hogy ennek érdekében kollégáit fölgyalogoltatta a hegyekbe.
Bár általában egyedülálló zsenik munkájaként gondolunk a tudományra, ebben a könyvében John Gribbin mégis azt bizonyítja, hogy a legtöbb esetben a tudomány előrehaladása viszonylag átlagos embereknek köszönhető, akik az előző generációk eredményeire támaszkodva lépésről lépésre haladtak az ismeretlen felé.
John Gribbin - Martin Rees - The Stuff of the Universe
Is our universe 'special'? Did life on Earth evolve by chance or do the remarkable and unusual set of circumstances that brought this about have some deeper cosmic meaning?
In trying to make sense of our relationship with the cosmos, scientists have concluded that the majority of the universe is made up of so-called 'dark matter', the controlling factor in its dynamics, structure and eventual fate. In this illuminating account, acclaimed science writer John Gribbin and eminent physicist Martin Rees give us the most comprehensive yet accessible treatment of the major theories and latest advances in understanding the nature of dark matter which leads on to the monumental question of why the universe is the way it is. Among the areas explored are black holes, bright stars, brown dwarfs and basic blocks of matter such as quarks and quark nuggets. They discuss the search for a unified theory of all the particles and forces of nature: cosmic strings, superstrings and the possibility of a theory of everything. The authors also speculate on the possibility of the existence of other universes and of other intelligent life in our own.
John Gribbin - In Search of Schrödinger's Cat
Quantum theory is so shocking that Einstein could not bring himself to accept it. It is so important that it provides the fundamental underpinning of all modern sciences. Without it, we'd have no nuclear power or nuclear weapons, no TV, no computers, no science of molecular biology, no understanding of DNA, no genetic engineering. "In Search of Schrodinger's Cat" tells the complete story of quantum mechanics, a truth stranger than any fiction. John Gribbin takes us step by step into an ever more bizarre and fascinating place, requiring only that we approach it with an open mind. He introduces the scientists who developed quantum theory. He investigates the atom, radiation, time travel, the birth of the universe, superconductors and life itself. And in a world full of its own delights, mysteries and surprises, he searches for Schrodinger's Cat - a search for quantum reality - as he brings every reader to a clear understanding of the most important area of scientific study today - quantum physics. In Search of Schrodinger's Cat is a fascinating and delightful introduction to the strange world of the quantum - an essential element in understanding today's world.
John Gribbin - Schrödinger kiscicái és a valóság keresése
Ebben a lebilincselő érdekes könyvben John Gribbin, a népszerű ismeretterjesztő író a kvantumvilág rejtelmeit veszi szemügyre. A címben szereplő "kiscicák" Schrödinger híresen határozatlan macskájának a kölykei. A szerző gondolatban elviszi őket a Világegyetem átellenes végeire - kalandjaikon keresztül teszi szemléletessé a modern kvantumtechnika zavarba ejtő paradoxonait Igaz-e az, hogy egy fényrészecske két helyen is lehet egyszerre? Képes-e egy atom valóságosan egyidejűleg két különböző úton végigmenni? Megállhat-e az idő?
Gribbin elkalauzolja az olvasót az új tudományterület meghökkentő lehetőségeinek világába, így például megismerkedhetünk a feltörhetetlen "kvantumkóddal" és a Star Trek típusú teleportációs géppel.
John Gribbin - Egyedül vagyunk!
Az Egyedül vagyunk a Földről és a Világegyetemben elfoglalt helyének jelentőségéről szól. Tárgyalásmódja merőben új felfogású és provokatív. Számíthat valamit is egyetlen bolygó a Mindenség végtelenjében? John Gribbin arról győzi meg az olvasót, hogy igen! Érvelése szerint annak köszönhetjük létezésünket, hogy 600 millió évvel ezelőtt egy "szuper üstökös" csapódott a Vénuszba. Ez azonban a történetnek csak egyik része, csupán egyetlen a csillagászati és geofizikai érvek közül, amelyek mind a Föld különleges volta mellett szólnak.
Gribbin elsőként foglalja szerves egységbe annak a kozmikus eseménysornak az elemeit, amelyik a Föld sorsát döntően alakította, lehetővé téve intelligens civilizációnk kifejlődését - egy olyan civilizációét, amilyen Gribbin álláspontja szerint nincs még egy a Tejútrendszerben. Még ha a Földhöz hasonló bolygók gyakoriak is, sőt maga az élet is sokfelé előfordul a világegyetemben, olyan intelligens, technikai civilizációt, amilyen a Földön kialakult, sehol másutt nem találunk. Ha az emberiség túléli a jelenlegi környezeti válságot, akkor az egész Tejútrendszert otthonává teheti. Ha nem, akkor pusztulásunk a szó szoros értelmében egyetemes jelentőségű esemény lesz.
John Gribbin az egyik legkiválóbb és legjobban érthető kalauzunk a tudomány nagy kérdéseiben. Ebben a könyvében mindezek közül a legnagyobbat, a legizgalmasabbat, és a leginkább zavarba ejtőt boncolgatja: miért vagyunk itt, hol van a helyünk a Világegyetemben - és van-e egyáltalán jövőnk.
Michael White - John Gribbin - Stephen Hawking
This biography of the author of "A Brief History of Time", pays particular attention to Hawking's considerable scientific achievement, as well as to the tragic progress of his illnesss and his extraordinary will to survive and to continue working despite major progressive handicap.
Mary Gribbin - John Gribbin - Nagy számok
Az ember azt hinné, hogy a száz, az ezer vagy az egymillió nagy szám. Mégis, ha a matematikában vagy a természettudományokban vizsgálódunk a minket körülvevő világról, rá kell döbbennünk, hogy ezek a számok elenyészőek, igencsak parányiak az univerzumj számaihoz képest. Nem is gondolunk arra, hogy mi mindent lehet számokkal kifejezni, illetve kiszámítani.
Hány kilométert tesz meg a fény egy év alatt?
Mekkora a végtelen?
Meg lehet-e mérni a molekula súlyát?
Mikor pusztítja el a Nap a Földet?
Miért nem lehet belelátni a fekete lyukba?
Milyen messziről látja meg a sas a nyulat?
Ezekre a kérdésekre ad választg a Gribbin házaspár könyve, miközben egy nagy utazásra invitál minket a világegyetem legtávolabbi pontjától a földi élet legapróbb részecskéjéig. Az elgondolkodtató és olykor hihetetlen számokban a legcsodálatosabb tudományos felfedezéseket ismerhetjük meg.
Michael White - John Gribbin - Stephen W. Hawking
Stephen Hawking professzor - aki a Cambridge-i Egyetemen ugyanazt a tanszékvezetői posztot tölti be, amelyet egykor Isaac Newton -, napjaink leghíresebb fizikusa, mi több, Einstein óta a leghíresebb tudós. A fekete lyukak, a nagy bumm és a kvantumkozmológia területén végzett munkája révén szerzett szakmai hírnevet, a nagyközönség szemében pedig _Az idő rövid története_ című nagy sikerű könyve tette ismertté nevét és arcát, valamint az a tény, hogy csodával határos módon harminc éve él együtt a testét teljesen megnyomorító betegséggel, a mozgatóideg-sorvadással.
Ez a kötet, Hawking első életrajza, Michael White újságíró és John Gribbin asztrofizikus, tudományos szakíró munkája. A szerzők beszámolnak a professzor gyermekkoráról, ifjúságáról, házasságáról, betegsége súlyosbodásáról, hétköznapjairól éppúgy, mint tanulmányairól, kivételes tehetsége kibontakozásáról, és mindarról, amivel hozzájárult, hogy jobban megismerhessük a világegyetemet.
Gribbin és White bemutatja az embert, a férfit, az apát, a tudóst. Közérthetően elmagyarázzák Hawking munkájának eredményeit és azok hatását, és bizonyítják, hogy ez a rendkívüli egyéniség nem csupán túlélte a szörnyű kór támadásait, hanem annak dacára a létező legmagasabb szinten műveli hivatását.
Kollekciók
- Angol nyelvű könyvek 120777
- Egyéb idegennyelvű könyvek 13177
- Ezotéria 13692
- Fantasy 32812
- Felnőtt 18+ 12800
- Gyermek 23725
- Humor 13738
- Ifjúsági 37438
- Kortárs 48394
- Krimi 15951
- Kultúrtörténet, elemzések/tanulmányok 16534
- Képregény 21645
- Novellák 13375
- Romantikus 51001
- Sci-fi 14830
- Szórakoztató irodalom 45808
- Tudomány és Természet 29007
- Történelem 16439
- Vallás, mitológia 19942
- Életrajzok, visszaemlékezések 16875