Ajax-loader

Lytton Strachey könyvei a rukkolán


Lytton Strachey - Két ​királynő
A ​kötet a XX. század egyik legnagyobb történetírójának két híres életrajzi tanulmányát tartalmazza, az Erzsébet és Essex és a Viktória királynõ címûeket. Az elsõ az angol reneszánsz színes, izgalmas világát mutatja be, két nagy egyéniség kapcsolatának és harcának tükrében. A nagy királynõ és Essex portréján kívül Strachey a kor többi híres alakját is megfesti, többek között Francis Bacont, a filozófust, és Robert Cecilt, a nagy államférfit. A Viktória királynõ-ben is mesteri portrékat kap az olvasó: Albertrõl, a királynõ férjérõl, és a kor híres politikusairól, Lord Melbournerõl, Disraelirõl, Palmerstoner-ról, Gladstoneról. - Strachey nemcsak történész, hanem kitûnõ író is: finom emberábrázoló készségét, iróniáját állítja a mondanivaló szolgálatába; azt vallja, hogy a történelem nagy mozgatóerõi embereken, egyéniségeken keresztül fejtik ki hatásukat, s õ ezeknek az érdekes embereknek az arcképét óhajtotta megrajzolni.

Lytton Strachey - Miniatűr ​arcképek
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.

Lytton Strachey - Erzsébet ​és Essex
Történelmi ​regény vagy regényes történelem? - merül föl a kérdés Strachey kötetét olvasva. Talán mindkettő egyszerre, de még inkább jelentős forráskutatásokra támaszkodó, finom lélektani megfigyelésekkel gazdagított történelmi arcképcsarnok, melynek központi figurája Erzsébet királynő és kegyence, Essex gróf. A nőként öregedő, hiú, szerelmes és hisztérikus, uralkodóként okos és céltudatos Erzsébet és az elszegényedett, ám fényes karrierre, meggazdagodásra vágyó fiatal Essex kapcsolata a letűnt korok egyik legizgalmasabb, leghírhedtebb szerelmi története. A szerző legnagyobb erénye, hogy emberközelbe hozza elmúlt korok szoborrá merevült történelmi személyiségeit, irodalmi dokumentumok, krónikák, levelek és memoárok alapján rekonstruálja az Erzsébet-kori királyi udvar mindennapjait a reggeli öltöztetés ceremóniájától kezdve az audienciák szikrázó szellemű párbeszédein keresztül a meghitt négyszemközti beszélgetésekig. Történelemformáló döntéshozatalok közben, kicsinyes udvari pletykák kereszttüzében, nevetségesen hiú álmokat szövögetve láttatja hőseit: uralkodókat, kegyenceket, udvarhölgyeket, államférfiakat és filozófusokat.

Lytton Strachey - Viktória ​királynő
Lytton ​Strachey életrajza Viktóriáról, Anglia s India királynőjéről kedves és nagyon emberi képet rajzol meg arról az asszonyról, akiről egy korszakot neveztek el. Viktória 1837-ben 18 évesen lépett trónra, s 1901 januárjában halt meg. Az uralkodása alatt vált Anglia világbirodalommá, s ebben a folyamatban olyan legendás társai voltak, mint férje, Albert herceg, Gladstone és Disraeli. Amikor élete vége felé a kormányzás gondjait egyre inkább miniszterelnökére hagyta, igazi támasza - régóta özvegy volt már - a legendás skót szolgája, John Brown volt. Lytton Strachey Viktória királynője könnyedségével, eleganciájával megújította az életrajzírás műfaját, s minden későbbi mű példájául szolgált.

Kollekciók