Ajax-loader

Mihók Sándor könyvei a rukkolán


Mihók Sándor - A ​póniló és a kisló
Magyarországon ​az 1970-es évek közepétől kezdtek póniszerű lovakat tartani, szinte cél nélkül, csupán kedvtelésből, néha hivalkodásból. Mára a helyzet megváltozott: 8 póni-, illetve kislófajta tenyésztése folyik hazánkban. A törzskönyvi ellenőrzés alatt tartott tenyészállatok száma meghaladja az ötszázat. Mindegyik fajta egyedeinek döntő hányada alkalmas a szabadidősportra, a gyermekek lovas sportjára és minden korosztály számára, minden tudásszinthez megtalálható a tökéletesen alkalmas póni-, kislófajta, illetve egyed. A könyv a póni tenyésztésével, tartásával és használatával foglalkozik, mindvégig hangsúlyozva a gyermek és a ló kapcsolatában betöltött fontos szerepét. A küllembírálatot leíró fejezet az alkati jellegvonások megítéléséhez szükséges anatómiai és funkcionális anatómiai ismereteket, valamint a színeket és jegyeket tartalmazza. A szaporítással foglalkozó részt az általános genetikai ismeretek bemutatása vezeti be. A könyvben a részletes fajtaleírások mellett a több mint húsz póni-, illetve kislófajta színes képe is helyet kapott. A takarmányozással, a tartással, ápolással kapcsolatos tudnivalók után a csikó felnevelését, alapkiképzését ismerteti a könyv. Az utolsó fejezetek a póni sportcélú használatát és pónitenyésztésünk szervezeti keretét mutatják be.

Mihók Sándor - Tyúk, ​gyöngytyúk, pulyka, kacsa, pézsmaréce, lúd
A ​kötet a tyúk, gyöngytyúk, pulyka, kacsa, pézsmaréce és a lúd fajtáit mutatja be, azonos elvek alapján, egységes szerkezetben. Származásukon, eredetükön kívül megismertet a fajok és fajták értékmérő tulajdonságaival is. A színes felvételek szinte valamennyi tárgyalt baromfit bemutatják, lehetőség szerint mindkét ivarban. A fajták megjelenése (küllem, méret, színváltozatok), elterjedtsége, állománynagysága a könyvhöz mellékelt CD-n található pdf formátumban.

Ernst József - Mihók Sándor - A ​gidrán
A ​magyar lótenyésztési kultúra ékkővé csiszolódott fajtája a tündöklést és borzalmakat megélt gidrán. A könnyű katonai hátas használattól jutott el a nemzetközi military lóig, immár 150 éve van az élvonalban. A fajta történetére és jelenére való emlékezésünk annak sikeres jövőjébe vetett hitünkből táplálkozott, szándékot kívánt feléleszteni, hogy az akarattá formálódjék, és végül cselekvéssé nemesedjék. A fajta jövőbeni sikereit megalapozó cselekvéssé. A kötet szerves folytatása a hagyományos fajtáinkról eddig megjelent munkáknak. Az eredeti mezőhegyesi méneskönyveknek gondos tanulmányozásával tisztázza az eddig ismert fajtatörténet néhány pontatlanságát, miközben rámutat, hogy a gidrán már az 1920-as évektől kezdődően a mai értelemben véve is sikeres sportló. Tárgyalja a kislétszámúra apadt, ezért veszélyeztetett helyzetbe került történelmi fajták genetikai állományának megismerési módjait és a genotípusok sokfélesége megőrzésének tenyésztési szempontjait. Törekszik annak megértetésére, hogy a génvédelem, a tradíció ápolása nem a hamu őrzése, hanem a parázs lángra lobbantására irányuló cselekvés.

Mihók Sándor - Pataki Balázs - Ernst Kalm - Ernst József - Ló ​és szamár
A ​kötet az áttekintő bevezető fejezetekkel kezdődik, majd a keleti lófajtákat, a spanyol-nápolyi eredetűeket, az angol telivéreket és az ügető melegvérű lófajtákat ismerteti. A hidegvérűek tárgyalása után a pónik, majd a fajtába nem sorolható lótípusok következnek. A szamárfajták, illetve az öszvértípusok leírása zárja a kötetet. A szerzők az egyes fajtákat azonos elvek alapján, egységes szerkezetbe jellemzik. Eredetük, történeti múltjuk felderítése alapos kutatómunkát igényelt. Származásukon, küllemi jegyeiken kívül megismerhetők a fajták értékmérő tulajdonságai, használhatóságuk, elterjedési területük. A csaknem száz lófajtát és a szamárfajtákat nemcsak a klasszikus felállításban, hanem munkavégzés közben is bemutatják a színes felvételek. Ajánljuk ezt a szép és értékes könyvet a lótenyésztőknek, a lovakkal foglalkozó szakembereknek, de örömüket lelhetik benne az állatokat, természetet szerető és tisztelő olvasók is.

Mihók Sándor - A ​hucul
A ​Magyar Állattenyésztők Szövetsége őszinte örömmel, és teljes szakmai támogatásával ajánlja a kedves olvasó kezében lévő kiadványt, valamint a Lovaskultúra sorozat valamennyi kötetét, a magyar lovas ágazat jobbításáért tenni akaró, minden lószerető, lovas barát számára. A szakkönyvre, a szaktudás terjesztésére talán soha nem volt akkora szükség, mint most, amikor a hagyományos magyar lovaskultúrát ismét Európa és a világ versenypályáin mutathatjuk be. A mai lovas generációnak minden lehetőséget meg kell ragadnia a legszélesebb szakmai ismeretek elsajátítására annak érdekében is, hogy újból legyenek lótenyésztő, lóval foglalkozó famíliák, ahol a szaktudás ismét apáról fiúra száll. Fekete Balázs a MÁSZ elnöke A könyvről A biodiverzitás megőrzése egyre fontosabbá válik az európai ember tudatában, olyannyira, hogy ma már elfogadja a háziállatokra kiterjedő génvédelmet is. Ez a könyv a génvédelem szabályai szerinti tenyésztés elveire, a fajtán belüli változatosság megőrzésének gyakorlati lehetőségeire alapoz, ezzel ismerteti meg az érdeklődő tenyésztőt, és nyújt információt a génvédelem összetettségéről valamennyi érdeklődő számára. A veszélyeztetett létszámra apadt, különleges genetikai értékű állományok tenyésztésének szempontjai ugyanis lényegesen eltérnek a minél nagyobb hozamokra irányuló tenyésztéstől. A Szerző a fajta kialakulása és használata részletes leírását adja a könyvben azért, hogy a jelenlegi génmegőrzési munka követendő elve mindenki számára érthetővé váljon. Ismerteti azoknak a fajta tenyésztését segítő, az elmúlt évtizedtől napjainkig terjedő, populációgenetikai, biokémiai, molekuláris genetikai vizsgálatoknak az eredményeit, amelyeket jórészt az irányítása alatt álló tanszéken, tevőleges részvételével végeztek el. Hasonló elven felépülő lótenyésztési szakkönyv hazánkban még nem jelent meg, de az EU pénzügyi támogatásával megteremtődött a lehetősége továbbiak megjelenésének is.

Mihók Sándor - Pataki Balázs - Lófajták
A ​könyv a lovak kialakulásának, történelemben játszott szerepének rövid áttekintésével kezdődik, majd a fajtaleírások következnek. A fejezetek egységes szerkezetben adják meg a legfontosabb tudnivalókat az egyes fajták kialakulásáról, legfontosabb küllemi tulajdonságairól, méreteiről, használhatóságáról és elterjedéséről. A bemutatott fajták: Melegvérű lovak: arab telivér, shagya-arab, anglo-arab, ahal-teke, berber, tyerszki, kabardin, doni, andalúz, alter-real, lusitano, kladrubi, lipicai, fríz, knabstruppi, kelet-fríz, musztáng, appaloosa, quarter, paint, criollo, paso peruano, angol telivér, gidrán, furioso-north star, nóniusz, kisbéri félvér, trakehneni, holsteini, oldenburgi, würtembergi, hannoveri, zweibrückeni, vesztfáliai, brandenburgi, bajor melegvérű, wielkopolska, francia hátas, bugyonnij, orlov ügető, orosz ügető, amerikai ügető, francia ügető, magyar ügető, hackney, morgan, Cleveland bay, frederiksborgi. Hidegvérű lovak: suffolk, shire, clydesdale, percheron, comtois, boulonnais, breton, ardenni, freibergi, jütlandi, schleswigi, rajna-vesztfáliai, feketeerdei sárga, délnémet hidegvéxű, nóri, magyar hidegvérű. Pónik és kislovak: shetland, welsh, exmoor, dartmoor, connemara, felt, dales, new forest, highland, izlandi, camargue, mérens, fjord, dülmen, haflingi, konik, hucul, bosnyák hegyiló. Fajtába nem sorolható típusok: törpeló, pólópóni, hunter, jukker, hack, pintó, palominó, magyar sportló, sportpóni.

Kollekciók