Illyés Gyula könyvei a rukkolán
Illyés Gyula - Csak az igazat
Egy-egy nagy művész születésének centenáriuma mindig kínálkozó alkalom arra, hogy a szellemi élet számot vessen az alkotó életművével és önmagával. Illyés Gyula születésének centenáriumán országszerte - sőt a nagyvilágban is - konferenciákat, megemlékezéseket tartottak, amelyeken írók, irodalomtörténészek, tanárok, diákok értekeztek és vallottak arról, hogy milyen értéket, megtartó erőt, példát jelent számukra Illyés Gyula életműve. E kötet célja az, hogy a centenáriumon megjelent tanulmányokból készített válogatással ösztönző segítséget adjon olvasók, elsősorban az érdeklődő fiatalok számára ahhoz, hogy minél alaposabban, minél több mai nézőpontból megismerhessék Illyés Gyula életművét.Illyés Gyula életműve ma is az, aminek ő maga is szánta: szellemi-erkölcsi érték, haza a magasban, mely segít emberhez méltó életet élni a XXI. században is.
Illyés Gyula - Teremteni
Illyés Gyula olvasóközönség elé szánt, összegyűjtött verseinek második kötete.
Illyés Gyula - Fáklyaláng / Kegyenc / Tiszták / Testvérek
A Magvető és a Szépirodalmi Könyvkiadó közös vállalkozása a Harminc év című sorozat, amely a magyar irodalomnak a felszabadulástól napjainkig született, kiemelkedő alkotásait adja közre száz kötetben. Illyés Gyula drámaírói munkásságát e kötetben négy dráma reprezentálja.
"A szerencsétlen sorsú népek vigasza, hogy bőven vannak hőseik; hisz ezek önfeláldozása élteti a hitet újabb és újabb szabadságharcokra" - írja egy helyütt Illyés Gyula a Fáklyaláng keletkezéséről. Már diákkorában vágya volt, hogy drámák sorozatában ábrázolja és magyarázza a magyar nép egy-egy kiemelkedő szabadsághősének alakját és törekvését. Ez a vágya késztette arra, hogy ezt a darabját az 1848-as magyar forradalom vezérének, Kossuth Lajosnak és a magyar népforradalomnak, szabadságháborúnak szentelje.
Teleki László, akinek eszméi nyomán a Kegyenc született, kitörölhetetlen alakja történelmünknek; tragédiájával a világ bámulatát és nemzetünk örök tiszteletét vívta ki. Teleki László drámai alkotása, melynek eszméit követve érte el a maga életének megrázó végkifejletét, színpadi sikertelenségre volt kárhoztatva. Ezt a nagy gondolatokat hordozó drámát gyúrta át Illyé Gyula a maga színpadi alkotásában: a lényeget mentette át belőle, az eszmét, a szívet, azt a gondolatot, meddig lehet szolgálni egy abszolút uralkodót, aki nem a közt szolgálja, akinek nem az ember, hanem csak egy ember - saját maga - az eszménye.
A Tiszták "egy lepusztult népről szól, de még élő, küszködő népeknek, közösségeknek" - írja erről a darabjáról Illyés Gyula, akit itt az a kérdés foglalkoztat, mi történik akkor, ha nem egy ember, hanem egy egész emberi közösség kerül megoldhatatlan helyzetbe; amikor egy egész nép bukik el, úgy, hogy mégis diadalt arat; amikor egy egész országot tüntetnek el a térképről, úgy, hogy nyoma sem marad.
Testvérek című drámájában a romantikus népvezér Dózsa György helyett egy korabeli hús-vér Dózsát keltett életre. "Egy székely condottiere, aki egy szerencsés haditett folytán a romlott udvarba kerül, azzal, hogy egy életre megcsinálhatja a szerencséjét, ha tud hasonulni - vallja Illyés Gyula erről a darabjáról. - Kész megpróbálni, miért ne tenné, hisz a kor gyermeke ő is. De olyan romlásba kellene belépnie, hogy az visszahőkölteti. A züllöttség megtapasztalása teszi erkölcsössé, majd hajtja a tisztaság oly fokú igénylésére, ami már - forradalom."
Illyés Gyula - Haza a magasban
Összegyűjtött versek 1920-1945
Illyés Gyula - Tűz vagyok...
Petőfi életével és költészetével számos kutató, történettudós, irodalomtörténész, író és költő foglalkozott. A nagy forradalmár költő alakja és tevékenysége a szabadság szimbólumává vált a magyar ifjúság szemében, mégsem jelent meg róla az ifjúság számára hűséges életrajz. Ezt a hiányt pótolja Illyés Gyula Petőfijének rövidített kiadása. A kötetet a költő életével és korával kapcsolatos képek díszítik.
Illyés Gyula - Különös testamentum
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Illyés Gyula - Petőfi
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Illyés Gyula - Konok kikelet
Nem ez az első szemelvényes gyűjtemény a verseimből. De ez az első, melyet én válogattam. Ezeket is tovább rostáltam volna. Azoknak a költőknek a példáján okulva, akik mindössze néhány költeménnyel kopogtatnak - s kapnak bebocsátást - a maguk korából a következőbe. Catullus, Villon, Berzsenyi, Mallarmé - összes művük elfér egy-egy mellényzsebben. Vannak lírikusok, akiknek életműve egyben életregény: személyük bestsellerek hőseivel vetekszik, homályt, nem ritkán hamis fényt vetve magára a műre. A munkájukkal ható művészek vonzanak. Ez ösztökélt volna még a további szitálásra. Mint olyan betűvetőt, aki jellegzetesen elmondhatja magáról, tömörebben írtam volna, rövidebben, lett volna csak több időm s nyugalmam. Efféle együttműködést ajánlva bocsátom hát még ezt a válogatást is közre: segítő közvéleményre. Még ha játékból is - olvasó és író mindig játszmához ül - szeretném látni, mi is állja az időt. Mert valójában minden művészi életmű csak érctelep, s a törő-zúzó, porlasztó évek olvasztják ki azt, amit már nem fog a rozsda. Forgassa ilyen tégelyként még ezt a kötetet is, aki kezébe veszi.
Illyés Gyula - Nem volt elég
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Illyés Gyula - Sorsválasztók
Illyés Gyula legújabb drámája korunk egyik legösszetettebb, legkényesebb s legtöbb fájdalmat okozó problémájáról: a származásnak a különféle torz következményeiről beszél a magyar élet jelenének és félmúltjának társadalmi közegében, amelynek - bár a velünk született erkölcsi imperativus, amelyről Kant beszélt, ezzel nem tud összebékülni - úgy vagyunk és voltunk kiszolgáltatva, mint a görög végzetdrámák mit sem sejtő szörnyeteg hősei és szenvedői, mint Szophoklész Oidipusza, akit szintén a saját származása utáni megszállott nyomozás sodort - a környezetével együtt - a tragédiába. Ugyanúgy, ahogy az Illyés-darabja ismét olyan kérdést ábrázol, amelyet különböző okokból sokáig, évtizedeken át szinte a "néma kínok" közé kellett sorolnunk, s Illyés, aki hisz abban, hogy (miként ezerkilencszáznegyvenötben egyik versében tételesen meg is fogalmazta) a költőnek s neki személy szerint erkölcsi-művészi kötelessége a "néma kínt kimondani", új darabjával ennek a régi ars poeticának a szellemében kínálja a probléma - a zsidó származás és következményei - drámai ábrázolásának társadalmilag gyógyító katarzisát.
Illyés Gyula - Hunok Párisban
A mű életrajzi gyökere: a magyar Tanácsköztársaság leverése után Illyés Gyula bölcsészhallgatóként részt vett egy illegálisan működő forradalmi csoport munkájában, s a letartóztatási elől külföldre kellett menekülnie. 1922 áprilisában érkezett Párizsba ahonnan csak 1926-ban térhetett haza. Ezt az öt párizsi esztendőt ábrázolta az elmúlt ifjúságnak szóló nosztalgiával és tündéri iróniával átszőtt non-fiction regényében, amelynek kezdősorait - másfél évtizeddel később - akkoriban vetette papírra, a második világháború idején, amikor Párizs már elesett, amikor
"Szegény francia föld akárcsak egy kopott
Szövet léptünk alól lassacskán elfogyott"
Illyés Gyula - Ebéd a kastélyban
Az Ebéd a kastélyban műfaji megjelölése értelmében ugyan regény, de nem a képzelet terméke. Inkább azt mondhatnánk, hogy történelmi non fiction, amelyben szűkebb hazája egykori földbirtokos grófjával és családjával való találkozását beszéli el a Puszták népe írója. A találkozás időpontja is történelmi dátum: nem sokkal az ország felszabadulása után jött létre az a találkozás, amikor a földjét-rangját vesztett gróf ebédmeghívását elfogadva, egy szigorúan őszinte, de felszabadult és fesztelen hangulatú, egész napos beszélgetés keretében, az egykori pusztai kovács fia és az egykori, több tízezer holdas hitbizomány arisztokrata kegyelmes ura - ki-ki a maga nézőpontjából - áttekintette a magyar arisztokrácia történelmi múltját és történelmi mulasztásait. A beszélgetés azonban nem korlátozódik a történelmi múltra, hanem résztvevői - ismét ki-ki a maga nézőpontjából - a társadalomban élő ember örök és mindig aktuális kérdéseiről, például a hatalom és szolgaság, társadalmi igazság és történelmi szerepvállalás viszonyáról is elmondják egy történelmi kataklizma hatására támadt gondolataikat.
Illyés Gyula - Puszták népe / Ebéd a kastélyban
A Puszták népe a két világháború közötti magyar irodalom egyik legeredetibb alkotása, a szociografikus irodalom remekműve. Illyés 1935-ben írta, s először a Válasz közölte folytatásokban, majd egy évvel később a Nyugat kiadója jelentette meg könyvalakban. A Puszták népé-ben önéletrajz, gyermekkori emlék, családtörténet a szakszerűen hiteles, szociográfiai érvényességű leírással, a dunántúli nagybirtokokon élő cselédség – e „mélytengeri világ” – életének feltárásával forr össze, s akár regénynek is nevezhető – önéletrajzinak természetesen. De mégsem csak regény: a kor szociográfiai ihletésű irodalmának talán egyetlen alkotásában sem érezhető jobban, hogy íróját mennyire nem „irodalmi” kérdések izgatták. Mint ahogy a Puszták népé-hez – a történelem jóvoltából – szervesen, mondhatni sorsszerűen illeszkedő folytatása az önéletrajzi regénynek, a negyedszázaddal későbben papírra vetett Ebéd a kastélyban sem kizárólag a földjét-rangját vesztett gróffal való találkozás szépírói fotográfiája csupán, hanem történelmi számvetés is a nép és a forradalom sorskérdéseivel kapcsolatban.
Illyés Gyula - Petőfi Sándor
Ez a könyv franciáknak készült, úgy, hogy Illyés egy korábban született Petőfi-monográfiájának fordítási munkálatai közben mindazt, ami ismeretlen vagy homályos körülmény lehet a kultúránkban és a történelmünkben járatlan olvasó számára, beépítette a szövegébe. Nemcsak a magyar forradalom és szabadságharc előzményeit és fordulatatait, hanem azt is, ami Petőfi alakja és költészete köré azóta kristályosodott ki, hogy megéreztesse e költő metaforikus jelentőségét népünk történetében és tudatában.
Természetesen a magyar olvasónak van erre nagyobb szüksége. Hiszen csak hisszük, hogy tudjuk: ki volt Petőfi, hogyan zajlott le a "szabadság délelőttje", s hogy milyen versek azok, amelyeket esetleg kívülről fújunk - de sose olvastunk el figyelmesen. Illyés az irodalomtörténetírás ritka bravúrját vitte véghez - de könyve azért enciklopédiaként és regényként is forgatható.
Illyés Gyula - Beatrice apródjai
Ez a regény a Korai tavasz-t köti össze - a történeti időben a Hunok Párizsban-nal, a régi K. und K.-beli történelem végnapjaival egybeeső pusztai kamaszkor regényét a párizsi emigráció éveinek, az ottani munkásmozgalommal és avangarde művészeti mozgalmakkal való találkozásáról szóló beszámolóval. Ami e kettő között van, s ami - életrajzában is, történelmi eseményekben is - a Beatrice apródjai-nak tárgya: a régi államforma felbomlása, az új időknek a Tanácsköztársaság kikiáltásáig vezető forradalmas mozgalmai, négyszáz esztendős Habsburg-uralom után az önálló nemzeti lét első lépései, majd a forradalmak bukása, Trianon és a fehér-terror első hónapjai, s bennük a magyar progresszió messianisztikus hitű harcostársainak a kálváriája, akiknek a sorába a regény szerzője is ifjú fővel odaállt - mindez a legújabb kori magyar történelem kellőképpen máig sem tisztázott, felemelő eseményekkel és sorstragédiákkal zsúfolt korszaka, amelynek megértése és tudomásulvétele nélkül hiányos lenne a nemzet önismerete.
Illyés (s ebben tér el ez a regény a fent említett elődeitől), a regényben ábrázolt-átvilágított személyes életutat és történelmi életanyagot szerkezetileg egy "kitágított pillanat" keretében, de állandóan térbeli és időbeli síkváltogatással ábrázolja. A kor rajzához egykori, naívan ifjú önmaga arcképéhez mindig hozzáfűzi a múltba visszatekintő, s azóta egy fél évszázad történelmi és emberi tapasztalataival gazdagodott elme kommentárjait is. Így mutat példát arra, hogyan lehet a jelen forró kérdéseinek is hangot adó, a maga korához is szóló "történelmi" regényt írni, amely mindenkori érvényességgel is rendelkezik.
Illyés Gyula - Fáklyaláng
1952-ben mutatta be először a Nemzeti Színház Illyés Gyula Fáklyaláng-ját, az 1848-as magyar szabadságharc egyik válságos szakaszáról szóló drámáját. A mű nagy sikere ellenére Illyés 1967-ben átdolgozta a drámát, s az átdolgozás indokairól így vall: "Nem tartozom azok közé az írók közé, akik végérvényesnek tekintik a művet, s nem tűrik a változtatást. Egy művészi alkotáson alkotója szemével nézve - tíz vagy húsz év múlva is akadhat javítani való. Ezt tettem meg most... A »régi« Fáklyaláng első felvonásában sok volt a »történelmi lecke«; ezek a gondolatok most, szeretném remélni, hogy a darab javára, színpadszerűbbé, drámaibbá változtak."
Az átdolgozás elsősorban Kossuth és Görgey jellemét, politikai felfogását és történelmi szerepét tette plasztikusabbá. Illyés még drámaibb hangsúlyt adott a magyar szabadságharc egyik legfontosabb dátumának, 1849. augusztus kilencedikének; ezen a napon adta át a hatalmat Kossuth Görgeynek, ezen a napon dőlt el hosszú időre Magyarország és Ausztria sorsa. Az átdolgozott Fáklyaláng még lényegretörőbben mutatja be, hogyan szolgált Kossuth - számunkra ma már idegen, talán nem is mindig rokonszenves eszközökkel, nagy gesztusokkal, romantikus pátosszal, szélesen és hangzatosan - jó ügyet; s a hideg, okos, meggondolt és bölcs, rokonszenvesebb tulajdonságokkal rendelkező Görgey - rosszat.
A már-már klasszikusnak elfogadott mű átdolgozott változata, amelyet a veszprémi Petőfi Színház 1967. október 6-án mutatott be, s azóta a Nemzeti Színház is nagy sikerrel játszik, most első ízben kerül e kötetben az olvasók kezébe.
Illyés Gyula - Hetvenhét magyar népmese [Rovásírással]
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Illyés Gyula - Bál a pusztán - Bölcsek a fán
Egy hősi komédia két részben és egy tragédia tréfában elbeszélve. Borsos Miklós illusztrációival.
Illyés Gyula - Beatrice naplója
Tartalom
Sötétedés sugarakkal 5
Győzetesek között 62
Az elsiratott jövő 92
Tanár és tanítvány 131
Mi egyesít? Ami elválaszt 144
Címerpajzstan 164
Mélypont 179
Egy magyar betűértő 197
Világváros szépségei s rejtelmei 225
Egy született úr 234
Szabadegyetem 253
A csomó és a kardok 269
Felelősek 283
Félelmes finnyásság 313
A kacér hölgy 328
A mű helye 356
Tisztázandók 367
Egy nap az emlékezet borostyánkövében 391
Még egy betűértő társtalanul 412
Egy bárka a viharban 426
Akaratnevelés 448
Program és teendő 465
Cél és út 476
Tengermélyben 500
"Oázis!" 518
Még egy nevelő 530
Egy hitvalló 542
Zivataros tavaszidő 559
Az érettség vizsgái 601
Illyés Gyula - Három dráma
Ozorai példa
Fáklyaláng
Dózsa György
Szépirodalmi Könyvkiadó, 1957
Illyés Gyula - Itt élned kell I-II.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Illyés Gyula - Ítélet előtt
A könyv egy eddig ismeretlen Illyés Gyula regényt rejt, melyre harminc évvel édesapja halála után, az írói hagyaték rendezésekor bukkant a lánya, aki egyben a könyv szerkesztője és a felfedezés részleteiről az utószóban ír. A regény a harmincas évek derekán játszódik egy dunántúli nagyközségben, az elképzelt Menyődön. Főhőse Piroska, az idős, már az elmúlással szembekerült asszony, akin megmagyarázhatatlan adakozási, osztogatási mánia tör ki. Furcsa pálfordulásával alapjaiban forgatja föl környezete életét.
Illyés Gyula - Abbahagyott versek
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Illyés Gyula - Illyés Gyula összes verse I-III.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Illyés Gyula - Anyanyelvünk
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Illyés Gyula - Embereljük meg magunk
Tartalom:
Dupla vagy semmi, azaz két életet vagy egyet se
Orfeusz a felvilágban (vígjáték harmincon felülieknek)
Dániel az övéi közt, avagy: a mi erős várunk
Illyés Gyula - Magyarok - Naplójegyzetek
A kötetben Illyés Gyula 1935-1938-as naplójegyzetei olvashatók
Illyés Gyula - Ostromnapló, 1945
"Illyés Gyula nem csak verseivel, prózájával, drámáival van jelen az irodalmi köztudatban, hiszen ki ne ismerné a Naplójegyzeteknek a könyvespolcokon már messziről szembeötlő, jellegzetes, szürke kötésű köteteit." (részlet az Előszóból)
A kötetben Illyés Gyula 1945. január 10.-1945. április 24. közötti időszakban írt naplóját olvashatjuk.
A(z) Ostromnapló, 1945 (Könyv) szerzője Illyés Gyula.
Illyés Gyula - Mert szemben ülsz velem
Szerintem egy idézet az egyik szerelmes versből pont jó lesz ide:) :
"Ki vagy te, mit gondolsz, mi vagy?
Az vagy, mit a szív, mit az agy,
a szem kintről kölcsönbe kap!
Ne félj kinyílni: szabadabb
leszel csak, minden porcikáddal,
gazdagabb
nem is velem, de a világgal!"
Illyés Gyula - Illyés Gyula József Attiláról
Ez a gyűjtemény versben és prózában, naplójegyzetekben, esszékben s a hagyatékban lapuló, máig kiadatlan feljegyzésekben adja közre mindazt, amit Illyés Gyula 1930 és 1982 közt, tehát pályakezdésétől haláláig írt, mondott és gondolt József Attiláról. A gyűjtemény itt közreadott (köztük sok eleddig ismeretlen, így forrásértékű) írásai révén először kerül napvilágra az a költői és emberi kép, ahogyan József Attila élete, költői útja és szenvedése rögződött Illyés Gyulában, akit költőtársának a sorsa e gyűjtemény tanúsága szerint ugyancsak megszenvedett szeretettel foglalkoztatott.
Illyés Gyula - Breviárium
Illyés Gyula enciklopédikus teljességű életműve a klasszikus magyar líra szinte valamennyi értékes hagyományának folytatója. A drámai monológ, a profetikus váteszköltészet, az Őszikék típusú panaszversek és a képviseleti líra műfajai egyaránt megtalálhatók alkotásai közt. Breviáriumának, mely terjedelme folytán meg sem kísérelheti az alkotói pálya megjelenítését, ezekből a sokhúrú költőre valló művekből válogat elsősorban. Az életmű csomópontjaiként olyan verseket emel ki, amelyek az iskolai magyartanításban is fontos szerepet kapnak, és ezek köré csoportosítja Illyés kevésbé ismert költeményeit. Így remélhetőleg a tanárok és a diákok munkáját is megkönnyíti majd ez az antológia.
Illyés Gyula - Iránytűvel I-II.
Az Életmű-sorozat e kettős kötete a költő majd fél évszázados tanulmányírói működésének mindmáig legteljesebb gyűjteménye. Alapja az 1964-ben napvilágot látott Ingyen lakoma - kiegészülve körülbelül hetven, kötetben eddig kiadatlan tanulmánnyal: az elmúlt évtizedekben született író-, költőportrékkal, irodalmi, alkotáslélektani kérdéseket boncolgató eszmefuttatásokkal, továbbá azokkal az irodalmi tanulmányokkal, amelyeket ma már legfeljebb a régmúlt évtizedek irodalmi folyóiratainak sárguló hasábjain lelhette föl a könyvtárak mélyén búvárkodó olvasó, s az Ingyen lakomából - helyhiány miatt - annak idején kiszorultak. Gazdagodott végül ez a gyűjtemény a magyar nyelv természetét, izommunkáját és titkait oly mélyen ismerő Illyés szinte kötetnyi nyelvészeti tanulmányaival is, a Szerszámaink a szavas ciklussal, valamint - az Élőszóval fejezetben - a költő életútjába, műhelyébe és ars poeticájába bepillantást engedő interjúval.
Kollekciók
- Angol nyelvű könyvek 120701
- Egyéb idegennyelvű könyvek 13163
- Ezotéria 13446
- Fantasy 32567
- Felnőtt 18+ 12588
- Gyermek 23529
- Humor 13460
- Ifjúsági 37216
- Kortárs 47340
- Krimi 15736
- Kultúrtörténet, elemzések/tanulmányok 16360
- Képregény 21587
- Novellák 13168
- Romantikus 50610
- Sci-fi 14714
- Szórakoztató irodalom 45124
- Tudomány és Természet 28389
- Történelem 16248
- Vallás, mitológia 19671
- Életrajzok, visszaemlékezések 16720