Ungvári Tamás könyvei a rukkolán
Ungvári Tamás - Szigetország utasa
Nem szokványos útikönyv Ungvári Tamásé. "Szigetország utasa" néhány hetet töltött Angliában, de amit magával hozott, sokkal több, mint egyszerű turistabeszámoló. Hogy mi ez a többlet, ami ennek a kis könyvnek friss báját adja? Talán az, hogy szerzője ismeretlen ismerősként érkezett Angliába, melynek irodalmát, életét egy kerek évtizede tanulmányozza, és úgy járt kelt London utcáin, mint ahogyan valaha jólismert, de rég nem látott helyeket fedez fel újra az ember. De az is lehet, hogy azok az éles szemmel meglátott és kihegyezett tollal rajzolt kis életképek, portrék teszik, amelyek pergő egymásutánban, színesen váltogatják egymást. Bizonyos, hogy az olvasó szellemes, érdekes, tanulságos és szórakoztató könyvet vesz a kezébe...
Ungvári Tamás - Rekviem egy manekenért
Igaz történetek
A Jupiter szimfónia
Csak vér és könny
Terror testközelből
A hippi pápa
Egy félkegyelmű meséje
17 válogatott történet
Ungvári Tamás - A harmadik csatorna
A televízió belülről és kívülről Egy régi példa Maga a gondolat is nonszensz. Művészeti szakmákat nálunk ritkán tekintenek meg kívülről és belülről, akármennyi példa hozható fel rá történelmi időkből...ez a kívülről-belülről, akárhány pozitív ellenpélda hozható fel rá, ritka, nehéz, ellentmondásos helyzeteket szül. Maradjunk annyiban, hogy ez korántsem olyan egyszerű, erkölcsileg is vitatható helyzeteket szül, no, meg hogy nagyon szót használjunk, művészileg is. Én pedig mégis megpróbáltam a televíziót, belülről és kívülről is.
Ungvári Tamás - Beatles-biblia
Közel három évtizede jelent meg Ungvári Tamás hajdanán úttörő vállalkozásnak számító, s nagy vihart kavaró műve, a Beatles biblia. A könyv - elérhetetlensége révén - lassan legendává vált, mint hősei: a négy (s az elmaradt ötödik) gombafejű liverpooli fiú, George, Paul, John, Ringo és Stuart. A Beatles-fiúk a pop-kultúra, amelynek máig első számú sztárjai, továbbvivői, és ihletői, noha nem megteremtői voltak, akiknek alakját emberfelettivé növesztette egy minden addigit felülmúló tömegőrület.
Mi ennek a példátlan népszerűségnek a titka, hogyan alakulhatott ki a zenekart és tagjait övező mítosz, kik és milyenek ezek az emberek, s hogyan viselik el azt a hatalmas nyomást, a Beatmániát, amelyben már nem lehetnek többé önmaguk, mert ők a Beatle-k? Kérdéseire az egyébként "faktoidoknak", áltényeknek tartott hétköznapi események krónikaszerű felsorolásával és a hozzájuk fűzött bőséges, ironikus hangvételű kommentárokban keresi a választ a szerző, aki művét a tudományos monográfiák paródiájának szánta ("mivel a Beatles élete a világhír paródiája"), s egyben egyfajta kísérletnek annak bizonyítására, "hogy a kortársi hétköznapok erőterében olvasni meg kell tanulnunk; hogy a szellemi és piaci tünet-csoportok elidegenedett tényhalmazát rendbe illik raknunk".
A kötet, amely főszövegében változatlan, egy epilógussal (Apokrif) és részletes diszkográfiával egészült ki, amely 1981-ig dolgozza fel a Beatles tagjainak külön munkásságát is.
Ungvári Tamás - A titkos háború
Német tengeralattjárókat derít fel a Karib-tenger kék vizén egy kutatóhajónak álcázott luxusjacht kormányánál egy erős, fekete hajú férfi. Magánkémszolgálatot, magánhadsereget szervez. Küldetésük során barátai, a Légiós, a Kenguru, a Farkas és a Pap titkon, az éj leple alatt semmisítenek meg egy-egy ellenséges ügynököt.
A kalandos történetnek a második világháború múltával különös utóélete támad. A hajdani kémek, a tengeralattjáró-csata résztvevői folytatják a titkos háborút egymás ellen, miután meghalt a 08-as ügynök, a Papa.
A Papa, azaz igazi nevén:
Ernest Hemingway, kubai illetőségű amerikai állampolgár, Nobel-díjas.
Ungvári Tamás - Új Beatles Biblia
Négy évtizede jelent meg Ungvári Tamás nagy port felvert botránykönyve: a Beatles-biblia. A kötet legendává vált, akárcsak hősei, a négy liverpooli gombafejű: Paul, George, John és Ringo. A Beatles-fiúk, a hatvanas éveket meghatározó popforradalom ikonjai pillanatok alatt nőttek a huszadik század hőseivé – tömeghisztériát keltő koncertjeiken tinédzserek milliói reméltek megváltást. A sztárkultusz, a celebkultúra egyértelműen velük vette kezdetét.
Mi lehet példátlan népszerűségük titka? Hogyan bontakozott ki a zenekart övező mítosz? Kik ezek a srácok, akiknek zenéjét a föld minden szegletében ismerik, s nagyobb hatást gyakoroltak a popzenéből kibújó kultúrára, mint bárki más? Ungvári a hétköznapi események krónikájával és a hozzájuk fűzött ironikus kommentárokkal próbálja megfejteni a rejtélyt. Könyve kultusszá lett: nem egyszerűen rocktörténetet írt ő, hanem a szabadság friss szelét hozta a kommunizmus országhatárai közé zárt nemzedékeknek.
Az új kiadás kiegészült az 1981 utáni történésekkel, számos új, illetve megújult kommentárral, diszkográfiával, filmográfiával.
Közel száz fekete-fehér és színes fotóval!
Ungvári Tamás - Kaland és gondviselés
Ungvári Tamás hatalmas monográfiájában a felvilágosodás korának szellemi, művészeti és tudományos történéseit nyomozza, valamint a felvilágosodás időszakában tapasztalható megújulás külső és belső - társadalmi, filozófiai és irodalmi - feltételeit. Hosszú teológiatörténeti, természettudomány-történeti, viselkedéselméleti passzusai átfogó korrajzot adnak, sőt azon túlnyúlva a 16. századtól a 19. század elejéig az emberiség főbb szellemi teljesítményeiről is tájékoztatnak. A hatalmas szakirodalomra épülő, eredetileg 1985-ben megjelent művet Ungvári professzor a legújabb kutatások tükrében átdolgozta és kiegészítette.
Ungvári Tamás - Az enciklopédista
Ungvári Tamás négykötetes enciklopédiasorozata a szerző 85. születésnapjára ünnepi külsőt öltött díszdobozban, együtt kaphatók a múlt ismert és elfeledett alakjait egyaránt megidéző kötetek. Ungvári Tamás nagy sikerű enciklopédiáiban új műfajt teremtett: történelmi miniatűrjei, históriai groteszkjei a XX. század alig ismert történeteit tárják elénk: e kacagtató, máskor meg épp megríkató igaz mesékben az elfeledett és névtelen hősök éppúgy jelen vannak, mint a nagypolitika vezérei, a magyar kultúrtörténet alakjai vagy a Nobel- és Oscar-díjas hírességek. S a tolmácsolás hiteles, hiszen Ungvári a fél világot bejárva ismerősei és barátai között tudhatott olyan neveket, melyekről ma már kötetek szólnak: John Steinbecket, Orson Wellest, Romain Garyt, Füst Milánt, Déry Tibort
Vári András - Ungvári Tamás - Misszionáriusok a csónakban
TARTALOM:
Előszó (Vári András)
Clifford Geertz: Sűrű leírás. Út a kultúra értelmező elméletéhez
Hans Medick: "Misszionáriusok a csónakban?" Néprajzi megismerésmódok kihívása a társadalomtörténettel szemben
David Warren Sabean: Áldozás és közösség. Az úrvacsora-vétel megtagadása a 16. században
David Warren Sabean: Az egység szent köteléke. A közösség egy tizenhárom éves boszorkány szemében (1683)
Tájékoztató irodalom
Ungvári Tamás - Felperzselt ország
A Felperzselt ország múltidéző mű feltehetően a neves író-irodalomtörténész legfontosabb munkája a második világháború végének ébredését eleveníti fel. A front elvonul, az emberek kitántorognak a pincéből, némelyek hazaérkeznek a hadifogságból, másokat bilincsbe verve hoznak, mint háborús bűnösöket. A béke első pillanataiban az írók is eszmélnek, ébrednek. Élményeiket ostromnaplóban rögzítik, mint Kassák, Déry, Illyés, Nagy Lajos, mások türelmetlen utópiákat szőnek.
Felfogható-e ma, hogy a magyar-szovjet társaságnak a Nobel-díjas Szent-György Albert volt az elnöke Zilahy Lajossal?
A folyamatos tegnap leírásának tárgya: emberek és események, illúziók és csalódások. Ébredés, egy-két évre, mielőtt a felperzselt országra újabb sötétség borult.
Ungvári Tamás - Pilpul
Pilpul. Vitatkozás. A talmudikus fejtegetésnek az a módszere, amely arra törekszik, hogy merész elmetornán a Szentírás vagy a Talmud valamely szavából meglepő éleselméjűséggel új értelmet és új vonatkozásokat hámozzon ki. A szó eredetileg borsot és átvitt értelmében csípősséget jelent, és már a Talmudban (Szóia 15.) is előfordul. A Pilpul vita, fejtegetés módszerének meghonosítását Pollák Jakab (megh. 1530) lengyel származású rabbinak tulajdonítják.
Ungvári Tamás figyelme élete utolsó évtizedeiben mind erősebben fordult a „zsidókérdés” történelmi és kulturális gyökerei felé. Számos kötetben dolgozta fel ezt, s új és egyre táguló látószögből tekintett e súlyos és feldolgozatlan témára. Bízott a zsidó-magyar szimbiózisban, mely hite szerint megteremtené annak a lehetőségét, hogy az eltérő szellemi táborok végre ne egymással versengő emlékezetközösségekként, hanem a veszteségeket együtt gyászolva és közös jövőképet álmodva tekinthessenek egymásra.
A legendás irodalomprofesszor, író, fordító (1930–2019) emlékezete, miként e kötetébe egybegyűjtött írásai is e reményt hivatottak táplálni.
Ungvári Tamás - Brecht színházi forradalma
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ungvári Tamás - Rock... Rock... Rock...
A szerző ezt mondja új könyvéről:"Az itt közzétett írások első fogalmazásukkal a rádióban jelentkeztek, persze teljesebben, mint ahogy most a papír rögzítheti. Mert zenei melléklettel szólalt meg a szöveg, az illusztrációk rendkívüli bőségével, s ezt most mindössze jellemzéssel, szavakkal, leírásokkal pótolhatom. A könyv megírására, az eredeti szövegek csaknem teljes átformálására az a nagy érdeklődés bíztatott, ami a "Rock mesterei" című könyvemet és az azonos című rádiósorozatot fogadta. A könyvnek és a nyomában sorakozó rádióelőadásoknak csak tematikus közük volt egymáshoz. Nem szívesen határozom meg saját könyvemet - de a "Rock mesterei" már első belelapozásra is átfogó, elvi hátterét adja a rock-mozgalom történetének.
A jelen feldolgozás előadók és együttesek sorát vonultatja fel. Az elvi-történeti háttér megőrzésével azt mutatja meg, milyen szerepet játszott a szórakoztató zene elmúlt húsz esztendejének történetében az egyéniségek és csoportosulások sora.
Ami az első könyvből talán nem derül ki, az most az újabb beszámoló középponti témája: az előadóművész új szerepe a rockban."
Ungvári Tamás - Déry Tibor
Nyolcvanadik évét tölti be nemsokára Déry Tibor. Hosszú és gazdag életpályája úgy ível át századunkon és Európán, hogy érinti szinte minden mérföldkövét, nagy sorsfordulóját; nem kevésbé tág ívű életműve a 20-as évek lázas, útkereső irodalmi mozgalmaiból indul ki, hogy folytonosan változva, meg-megújulva a prousti realizmuson át beletorkolljon a kezdet és a folytatás eredményeit megtartva-feloldva egyesítő és kiteljesítő szintézisbe.
A mozgalmas életút, e terjedelemre és súlyra egyaránt nagy mű összképe dokumentumok, vallomások, szemelvények, honi és külföldi bírálatok, levelek, visszaemlékezések mozaikköveiből áll össze Ungvári Tamás kezén, akinek felfedezői buzgalmát és szerencséjét dicséri az ismeretlen és izgalmasan érdekes dokumentumok sokasága, elbeszélői és szerkesztői leleményét a jó ütemben, elevenen és könnyedén pergő szöveg, amelyet bő és ugyancsak érdekes képanyag illusztrál.
Ungvári Tamás - Lezáratlan nyomozás
"Ha valakit az ismeretlen felfedezése hajt, önéletrajzot ír. Micsoda átláthatatlan sötét erdő, úgy hívják, személyiség. Akit a legkevésbé ismerek, holott együtt élek vele réges-rég: önmagam. Ezt a valakit először eltakarta a feladat, tudni, művelődni, továbbadni az olvasói élményt, megküzdeni egy idegen szöveg magyarításával. Aztán többször újjászülettem életem során, egy friss szerelem vagy egy-egy esztendőkig tartó külföldi utazás és tartózkodás alkalmából. Gyermekkoromban a vészidőkben meggyilkolt magyar költő sorai lüktettek bennem, a Thomas Mannt fordító Sárközi Györgyé: "Néha úgy előrenyargal az élet, hogy tétova talyigán el nem éred. Kergetned kell váltott lovakkal, haragba jutni önmagammal." Micsoda alak az olyan, aki nem önmagára haragszik első renden, mielőtt másokra támad? Rövidre fogva - az én életrajzom története elsősorban a munkámé, a könyveimé, a fordításaimé. Valamennyi egy-egy kaland és felfedezés emléke: az angol klasszikusok, a poétika története, a saját munkáim vagy idegen szerzők világának meghódítása az Ügynök halálától az A miniszter félrelép komédiájáig. Az önéletrajz azzal a személlyel vívott meg, aki mindezt úgy hozta létre, hogy két világégés tanúja volt, szerelmes, csalódott, majd felfedezte magának az állandóság varázsát. A Lezáratlan nyomozás persze mégsem tanulmány önmagamról, messze van a rejtett öndicsérettől vagy éppen mellverdeső gyónástól. Az ember a saját önéletrajzának foglya, a sztorija az önmaga előli meneküléseké, megrendüléseké, újrafelfedezéseké. Sztori, a sarokban én, miközben megy a mozi, a második világháború, fasizmus, kommunizmus, ezerkilencszázötvenhat, a fal leomlása, Cambridge, Amerika. Egy életen át haragban voltam önmagammal. Most elmesélem kibékülésünk történetét." Ungvári Tamás
Ungvári Tamás - Találkozások a világhírrel
A hírből a közlés mai eszközei - rádió, sajtó, televízió - növesztenek világhírt. Ezért magunk is naponta találkozunk a világhírrel, eljut hozzánk, akár akarjuk, akár nem. Ungvári Tamás a világhír egy-egy élvezetes történetben írók, színészek, tudósok életének egy-egy epizódját meséli el. Volt, akikkel személyesen találkozott, volt, akiket csak újsághírekből támaszt életre, sőt megrajzolja olyan furcsa alakok galériáját is, akiket a világhír koldusainak nevez, mert kiszorultak az áhított dicsőségből. Karriertörténetek? Az érvényesülés receptjével? Nem. Ungvári Tamás érdekességek, furcsaságok feljegyzésével szórakoztatja olvasóját, a történetek mindegyike mégis közös célt szolgál. A sztorik a kortársi kultúrtörténet margójáról kerülnek ide, egy kíváncsi esszéista tolláról, aki értőn értékeli a mai világhír számos jelenségét. Emlékezések a jelenről - talán így jellemezhetnénk a kötet írásait, melynek hősei a Nobel-díjas írótól a közönséges szélhámosig annyi ismert és ismeretlen arcélt vetítenek elénk.
Ungvári Tamás - A modern irodalom válaszútjain
"Könyvem egy modern, egységre törekvő világirodalmiság néhány fontos vonását ábrázolja, miközben arra mutat rá, hogy maga a világirodalom egy minden korban újjászülető feladatként létezik csupán, a népek dialógusában, a fejlődési különbségek megszűnésében, ama kialakuló gazdasági, társadalmi totalitásban, amely korunkat jellemzi. Azért is áll a vizsgálódások középpontjában Európa, az új világirodalmiságnak már a tizennyolcadik század óta centruma, mert módszertanilag itt kísérletezhető ki olyan eljárás, mely egy távolabbi jövőben akár kontinensek párbeszédén vizsgálhatja az egyenlőtlen fejlődés irodalmi vetületét. Talán nem véletlen, hogy a könyv második része az európai irodalmiság nagy belső ütközetét tárgyalja. A modernek és a hagyományőrzők csatáját. Mert ami egyfelől a perem és a centrum küzdelme volt, mintegy a térben, az lejátszódik időben is újítók és őrzők között.
Ungvári Tamás - A hódító képzelet
Ungvári nagy műveltségű tanár és szellemes mesélő. A hódító képzelet című irodalomtörténeti munkájában mint azt művének alcíme is jelzi regényes példákon, példás regényeken keresztül világítja meg a regény műfajának születését és formálódását. Több mint tíz regényíró színes portréját festi meg, s e portrékon keresztül sejlik fel az író és kora, a századok múló-formálódó szellemisége, az a műveltség és szellemi háttér, mely megágyazott e napjaink kultúráját alapvetően jellemző irodalmi műfajnak. Ungvári irodalmi színpadának főszereplői: Daniel Defoe, Henry Fielding, Tobias Smollett, Walter Scott, Dickens, Thackeray, Thomas Hardy, James Joyce, Chesterton és Graham Greene..
Ungvári Tamás - A tragikumról
Az irodalom talán legfeszültebb s a teljességet leginkább visszaadni sóvárgó műfajának, a tragédiának a lényegét próbálja megfejteni Ungvári Tamás legújabb mesterművében. A görögség, az Erzsébet-kor, Csehov vagy 20. századi drámái nem egyszerűen országok és korok válságait mutatják be, hanem világrendszerek összeomlását és születését. A dráma - s különösen a tragédia - a bomló harmóniák világa, a lázadásé, forrongásé, talán a forrponté.
Ungvári Tamás - Ikarusz fiai
A mondabeli Ikarusz a mennyeket ostromolta, ám minél közelebb került a vágyott magassághoz, annál forróbb sugarak olvasztották le szárnyainak viaszát. A példa, Ungvári értelmezésében, korunk emberéhez is szóló intelem. A természettudomány eredményei a magasba röpítik, de ha nem vigyáz, lelke Ikaruszként porba hullhat. Korunk meghódítja a holdat, lebírja a föld vonzóerejét - de nagyszerű felfedezéseit egyelőre nem sikerült a hagyományos emberi kultúrába beépítenie. A tudomány eredményeit humanizálni, emberi arculatát kivésni, felfedezéseit felfogni és beépíteni mindennapi életünkbe - ez a feladat még előttünk tornyosul - vallja a szerző, s újszerű tanulmányokkal szegődik e kérdés nyomába. Ungvári Tamás, a mai esszéíró nemzedék egyik kimagasló képviselője meglepően jártas a tudomány világában is. Érdeklődésének sugara átfogja a biológia, a fizika és természetesen a történeti tudományok körét. S minthogy tanulmányainak legfőbb mondanivalója éppen az, hogy a szakosodó, egyre széttagoltabb emberi tudás ágainak ismét egybe kell fonódniok, tanulmányai spontán egységbe foglalják a legkülönfélébb tárgyakat. Ungvári Tamás szellemesen és könnyedén értekezik a legváltozatosabb témákról, az időfogalom fejlődésétől Füst Milán prózájáig és Babits Jónás könyvéig.
Ungvári Tamás - Nemcsak Babilonban
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ungvári Tamás - Hemingway háborúja
A torinói szemfedőhöz hasonlóan Ungvári Tamás legújabb szellem- és irodalomtörténeti kalandregénye is tényeken alapszik. A II. világháború idején német tengeralattjárók pásztázták a Karib-tenger vizeit. Ekkor döntötte el az "öreg halász", Ernest Hemingway, hogy saját naszádján, a saját szakállára, a hadügyminisztérium tilalma ellenére megtámad és elsüllyeszt egy német tengeralattjárót. Valóban sor került a kémregénybe illő merész akcióra, vagy ez a történet is csupán a későbbi Nobel-díjas amerikai író köré szövődő legendárium része? Ezt kutatja egy, Párizsban élő fiatal magyar tudós dr. Bátky egyenes ági leszármazottja Szerb Antal Pendragon-legendájából -, aki Hemingway kubai korszakáról írja disszertációját, s azért kerül életveszélybe, mert olyan tényeket is megtud nyomozása során, amelyek a túlélők biztonságát fenyegethetik. A becsvágyó irodalmár és botcsinálta detektív eljut Mexikóba, ahol kábítószer-csempészettel gyanúsítják meg. Innen egy halászhajón Kubába szökik, ahonnan azonban kiutasítják. Nem mehet máshová, csak haza, Magyarországra, ahol nyomban elbocsátják állásából, hiszen engedély nélkül tartózkodott külföldön, lejárt útlevéllel kóborolva be New Yorkot és Washingtont, a Finca Vigiát és Cancúnt. Hősünk végül elkészül a Paris Match-nak szánt cikksorozattal a nagy író nagy kalandjáról, ám közben megelőzi egy spanyol-mexikói újságíró. Hogy mégsem álmodta az egészet, arról csak egy emlék, egy apró fémdarab tanúskodik: a Hemingway testéből kioperált golyó. Legenda vagy valóság? Megélt történelem vagy virtuális szellemi kaland? Ki-ki maga döntse el, ha elolvasta Ungvári Tamás meglepő fordulatokat s olykor vaskos humort sem nélkülöző regényét.
Ungvári Tamás - A védelem tanúja
1983. március 9-én az ország egyik legismertebb irodalmára, dr. Elbert János váratlanul odahagyta hivatalát. Másnap a siófoki móló sekély vízéből húzták ki a holttestét. Néhány hét múltán tizenéves fia veszett oda a Dunába, majd néhány hónapra rá feleségét találták meg halálrazúzva egy belvárosi bérház udvarán. A családi tragédia azokat is megrázta, akik a neves tudóst csak a Televízióból és a Rádióból ismerték. A rendőrségi vizsgálat csupán a halála közvetlen okát tisztázta: az odáig vezető út most Ungvári Tamás izgalmas nyomozásában tárul elénk. A krimi és a személyes emlékezés elegyéből szőtt mű lebilincselő olvasmány a jelenleg Kaliforniában elő szerző tollából, akinek tudományos munkásságán túl olyan sikerkönyvek gazdagítják életművét mint a Beatles biblia és a Rekviem egy manekenért.
Ungvári Tamás - Az emlékezés enciklopédiája
Az emlékezés enciklopédiája. Ungvári Tamás múltidéző esszékötete korábbi művének, A feledés enciklopédiájának a párja. A Széchenyi-díjas irodalomtörténész, egyetemi tanár szerző a történelmi egyperces műfajának megteremtésével tiltakozik a feledés ellen, s hirdeti, hogy rést lehet ütni a múlt falán. Az emlékezet a nemzetek kincseit mutatja fel, s birtokba veszi a múltat - a keserűséggel, bánattal, büszkeséggel együtt. Ungvári új stílusú enciklopédiája az elfeledettek jogaiért, az áldozatok emlékéért perel. Lapjain őrült festők országmegváltó tervei, színésznői budoárok titkai, szentimentális tollforgatók és politikai hazardőrök életének pillanatai, történelmi alkuk rémképei elevenednek meg. Áldozatok és árulók, hősök és gazemberek, túlélők és eltemetettek - mind-mind ott vannak e magyar panoptikumban. Ungvári történelmünk ismert vagy kevésbé ismert, neves vagy mára elfeledett alakjait idézi az asztalához, akik a könyv lapjain testet öltenek, s életre keltik a feledésre ítéltek galériáját. Az újra felidézett sziporkázó történelmi anekdoták, miképpen az ártatlanoknak emléket állító históriák, sok-sok tanulsággal szolgálnak minden nemzedéknek.
Ungvári Tamás - A Zuckerberg-galaxis
"Gutenberg könyvgalaxisa után a 21. század a megváltozott kommunikációs, művelődési és olvasási szokásokkal köszöntött ránk. Új "próféták" születtek, akik gyökeresen formálták át addigi világunkat. Ilyen Mark Zuckerberg, akinek Facebook-világa mindenkit megérintett.
Ungvári ismét tanúságát adja annak, hogy egyszerre tiszteli a műveltség hagyományát és kíváncsian fürkészi az újdonságot. Ő is Facebook-felhasználó, mint annyian, ám az ő, tízezer rajongóval rendelkező Facebook-oldala igyekszik különbözni a több millió felhasználóétól. Nyomkövetőnek használja azt: kommentárokat tesz közzé, szöveg- és eseménymagyarázatokat. Facebook-bejegyzései a kritikai elemzés könnyűlovasságát képviselik. Mindenre gyorsan reagál. Fegyverei között kiemelt szerepet kap az irónia és a derű. Jelen kötet Ungvári Tamás legizgalmasabb Facebook-bejegyzéseinek gyűjteménye, melyből korunkat rekonstruálhatjuk. E megmentett jegyzetekből egy vidám kommentátor megbocsátó arca néz vissza ránk."
Ungvári Tamás - A szépség születése
Ungvári a tőle megszokott módon, lebilincselő stílusban tárja fel az irodalomtudomány titkait. Könyve nem doktrínák összefoglalása vagy fogalmak lexikális kifejtése, gördülékeny, világos megfogalmazásai mégis olyan tudásanyagot közvetítenek, amely elősegíti az önálló tájékozódást az irodalom világában. Az irodalom a nyelv révén tart kapcsolatot a külvilággal, ez az egyetlen bizonyosság, amit kritika nélkül állíthatunk róla - vallja Ungvári Tamás. A szerző bevallott célja az, hogy az elméleti alapfogalmak mibenlétnek tisztázása közben kimutassa a költészet alapvető meghatározottságát, szolgálatát a "humánum kibontakoztatásáért".
Ungvári Tamás - Csalódások kora
A feledés enciklopédiája és a Labirintusok után a művelődéstörténész több évtized kutatásainak eredményével jelentkezik; súlyos és megfontolandó érvekkel egy több évszázados perben: hatalmas tudományos felkészültséggel tárja fel eszmetörténeti, művelődésszociológiai, irodalomtörténeti nézőpontból a "zsidókérdés" magyarországi útját a reformkortól napjainkig. Műve elméleti alapvetés és történelmi nyomozás, a zsidó magyarság befogadásának és kirekesztési kísérleteinek izgalmas panorámája.
Ungvári professzor a felvilágosodás filozófiájától a jobboldali radikalizmusig követi nyomon az eszmetörténeti változásokat. Az izgalmas, olvasmányos stílusban megírt mű vitákat ismertet, és vitára ösztönöz a "kérdés" vizsgálatában.
A kötetet gazdag jegyzetapparátus és személynévmutató teszi jól használhatóvá a kutatók és az érdeklődő olvasók számára egyaránt.
Ungvári Tamás - Nyomtalanul
Az 1980-as évek nagy botrányt kavart sorstragédiájának nyomába szegődik Ungvári Tamás, aki a védelem tanújaként próbálja igazolni Elbert János irodalomtudós, műfordító életét, és megfejteni halálát…
Elbert János 1983. március 9-én a siófoki móló nyolcvancentis vizébe fulladt. Miért sietett éppen Siófokra, hogyan zuhant a móló sziklakövei közé, és halt szörnyet oly váratlanul? Többek közt e kérdésekre keresi a választ Ungvári Tamás Nyomtalanul című kötetében. A könyvben nem pusztán oknyomozást folytat, levéltári adatokat, titkosított iratokat, egykori jelentéseket gyűjt össze, hanem a tőle megszokott mesélőkedvvel emlékezik, felidéz - a háborús idők sárga csillagos gyermekéletét, a családi élet kerékvágásait, a közös kalandok izgalmát. Elbert János életét és halálát. Merthogy Ungvári hiteles tanú, a védelem tanúja - a titokzatos körülmények közepette elhunyt irodalmár unokatestvére, testi-lelki jó barátja.
Ungvári Tamás - Avantgarde vagy realizmus?
"A Brecht-Lukács vita nem csupán a harmincas évek epizódja. Jelentősége abban áll, hogy túlnőtt alkalmiságán, és példaszerűen mutatja fel, miként fejlődhet a marxista esztétika ellentmondásokon, összecsapásokon által rugalmasabbá, árnyalatosabbá. S ezt a rugalmasságot két nagy szellemének fejlődése, folytonos önvizsgálata éppúgy bizonyítja, mint az, hogy mindketten jogos képviselői a marxista esztétika egy-egy áramának."
Ungvári Tamás - Ahasvérus és Shylock
Ahasvérus a bolygó zsidó, Shylock az uzsorás jelképe. Alakjuk megjeleníti a zsidósággal szemben táplált előítéleteket. Ungvári Tamás hatalmas tudományos felkészültséggel szegődött e vándorok nyomába. A szerző eszmetörténeti, művelődés-szociológiai és irodalomtörténeti nézőszögekből tárja fel a "zsidókérdés" magyarországi útját a reformkortól a máig. Műve elméleti alapvetés és történelmi nyomozás, a zsidó magyarság befogadásának s kirekesztési kísérleteinek izgalmas panorámája. Ungvári professzor a felvilágosodás filozófiájától a jobboldali radikalizmusig követi az eszmetörténeti változásokat. Az olvasmányként is izgalmas mű vitákat ismertet és vitára ösztönöz egy "kérdés" vizsgálatában, mely éppoly kevéssé nyugszik el, mint a vándor Ahasvérus. Ungvári Tamás életműve a szerző sokoldalúságának bizonysága. A "Poétika", a "Regény és az idő", a "Bevezetés az irodalomelméletbe" után a művelődéstörténész egy évtized kutatásainak eredményével jelentkezett súlyos és megfontolandó érvekkel egy többszázados perben. Lichtmann Tamás professzor írja: "Ungvári Tamás könyve az első, amely céljául azt tűzte ki maga elé, hogy végig követi a ˝kérdés" alakulását, változását, a viták legfontosabb alakjait és csomópontjait... Ungvári Tamás műve erkölcsileg bátor tett, tudományosan nagy vállalkozás, amely talán minden korábbinál közelebb jut a teljességhez..."
Ungvári Tamás - A feledés enciklopédiája
A XX. század történetének 75 lényeges vagy lényegtelen, de lejegyzésre igencsak méltó eseménye sajátos formázásban pereg ebben a nagy sodrású kötetben. Érzékenység és tárgyismeret, irónia és szókimondás - mindez letehetetlenné teszi Ungvári emlékeit. Az egyetemi katedrákhoz szokott szerző kiapadhatatlan mesélőkedve a kávéházi sztorik szintjére emeli a legdrámaibb eseményeket is. Tudja, hogy kell lebilincselni a hallgatóságot - ezzel segít megérteni - megismerni a felfoghatatlant is.
Ungvári Tamás - A Gólem és a prágai rabbi
Gólem - az anyagból gyúrt csodálatos lény számos alakban jelent meg az európai és a közel-keleti történelemben: hol szörnyetegként, hol emberbarát óriásként aszerint, miként ítélték meg teremtőjét, az istenfélő vagy gonosz rabbit. A Gólem-történet jellegében apokrif, kánonon kívüli legenda, melynek magvában ott rejlik számos teremtéstörténet. Ungvári professzor e legendakör eredetét és továbbélését, illetve a teremtés, alkotás lényegét magyarázza, felhasználva ehhez az okkultizmus és a kabbala vonatkozó ismereteit.
Ungvári kultúrtörténete mágikus, misztikus utazás a földön túli dolgok világába.
Kollekciók
- Angol nyelvű könyvek 120776
- Egyéb idegennyelvű könyvek 13177
- Ezotéria 13685
- Fantasy 32810
- Felnőtt 18+ 12799
- Gyermek 23720
- Humor 13737
- Ifjúsági 37431
- Kortárs 48380
- Krimi 15946
- Kultúrtörténet, elemzések/tanulmányok 16529
- Képregény 21644
- Novellák 13372
- Romantikus 50998
- Sci-fi 14828
- Szórakoztató irodalom 45795
- Tudomány és Természet 28991
- Történelem 16437
- Vallás, mitológia 19937
- Életrajzok, visszaemlékezések 16871