Fucskár József Attila könyvei a rukkolán
Fucskár József Attila - Fucskár Ágnes - A történelmi Magyarország
A Magyarországot és a magyarlakta tájakat keresztül-kasul bejáró szerzőpáros új könyvében látványos utazásra invitálja az olvasót a magyar történelem dicsőséggel és szenvedéssel teli évszázadain át. A lélegzetelállító fotókkal teli kötet lapjain életre kel a történelmi Magyarország, és feltárul előttünk fenséges épületeink és gyönyörű tájaink története. A történelmi Magyarország határán belül és kívül eső részeinek bebarangolása során nyomon követjük a magyarság történetét, és megismerjük szereplőit - vitézeket, harcok hőseit, főnemeseket, várbirtokosokat -, valamint a kulturális örökségünk megteremtésében játszott szerepüket.
A történelmi Magyarország kulcsfontosságú olvasmány, ha meg akarjuk érteni múltunkat, és ezen keresztül jelenünket is.
Fucskár József Attila - Fucskár Ágnes - Az Alpokalja
Az Alpok keleti nyúlványát alkotó hegyvidék Ausztria, Magyarország és Szlovénia egymással szomszédos területén húzódik, és Magyarország nyugati peremvidékén kívül a Muravidék és Burgenland, az egykori Őrvidék egy részét is magában foglalja.
A sűrű erdőségekkel borított hegység és a lábainál elterülő szelíd dombság települései műemlékekben, védett természeti értékekben, néprajzi, történelmi nevezetességekben rendkívül gazdagok. Olyan patinás városok utcáin járhatunk, mint Kőszeg, melynek belvárosában, a nevezetes Jurisics-vár szomszédságában középkori hangulatú házak sorakoznak; a hűség városa, Sopron, melynek ősi, zárt városmagja egyedülálló; vagy Szombathely, a római kori Savaria, Szent Márton tours-i püspök szülővárosa.
Árpád-kori templomok találhatók e tájon, például Döröskén és Csempeszkopácson, s itt áll Ják egykori bencés monostorának bazilikája, a magyar középkor legépebben megmaradt temploma. Az Őrség a magyar népi építészet autentikus bemutatóhelye, Szentkút és Cák ódon pincesora a környék jellegzetes színfoltja. Az egykori Őrvidék mindig is az ország nyugati határa volt, erődítményei fontos szerepet játszottak védelmében. Fraknó, Németújvár, Léka, Borostyánkő várai ma is büszkén magasodnak a táj fölé.
Fucskár Ágnes - Fucskár József Attila - Erdély
Erdély sokszínű világa minden egyes alkalommal új csodákat tartogat. Lehetetlen betelni a történelmi városok századfordulós épületeinek szépségével, az apró falvak vadregényes bájával, vagy a hegyvidéki erdők titokzatosságával. Ez az egyedülálló vidék az évszázadok során egyszerre szolgált meghatározó történelmi események helyszínéül, vált számos irodalmi és képzőművészeti alkotás ihletőjévé, és nyújtott menedéket annak a temérdek generációnak, amely ezen
a földön élt és munkálkodott.
A szerzők, Fucskár Ágnes és Fucskár József Attila ismét csodálatos albumot állítottak össze, amelyben Partium, Kelet-Bánság, valamint a történelmi Erdély varázslatos területeire kalauzolják az olvasókat.
Fucskár Ágnes - Fucskár József Attila - Udvarhelyszék
Ma a szűkebb értelemben vett Székelyföld fogalmán Erdély délkeleti részén elterülő, székelyek által lakott vidéket értjük. A történelmi Székelyföld 1437-től 1876-ig öt széket - Udvarhelyszéket, Csíkszéket, Háromszéket, Marosszéket és Aranyosszéket - foglalta magába, melyből az első négy szorosan illeszkedett egymáshoz, csupán Aranyosszék különült el területileg Torda és Nagyenyed között. A székelység a szorosan vett Székelyföldnél jóval nagyobb területen szóródik szét. A szász Királyföld, a Barcaság (Brassó vidéke), Küküllő vármegye és az egykor Torda vármegyéhez tartozó Felső-Maros mente magyarsága szintén jórészt székely eredetű.
Szerzőpárosunk, Fucskár Ágnes és Fucskár József Attila Hargita című albumuk után most részletesen mutatja be a Székelyföldet és környékét az épített örökségen, a tájakon és az emberek mindennapi életén keresztül. E kötetük Udvarhelyszék, az egykori székely anyaszék pillanatairól mesél.
Fucskár József Attila - Fucskár Ágnes - Trianonban elveszett kincseink
1920-ban a történelmi Magyarország addigi formájában megszűnt létezni. Június 4-én a versailles-i Nagy Trianon-kastélyban a magyar kormány két tagja aláírta az I. világháborút lezáró békeszerződést. Gazdasági-társadalmi hatásait tekintve ez lett a magyar történelem legsúlyosabb tehertétele. Az átszabott Európában a Magyar Királyság területének 72, lakosságnak 64 százaléka került az új határokon kívülre. A nemzeti vagyon nagy hányada is elveszett. A kiemelkedő természeti értékeknek, a magyar történelem kultúrkincseinek, a világi és egyházi épített örökség számos remeke szintén az utódállamok területére került.
Ez a fotóalbum elsősorban az új határokon kívülre került kulturális, építészeti és természeti kincseit mutatja be. Bár nem törekszik teljességre, sorra veszi az egyes utódállamok területén fellelhető hegyeket és folyókat, várakat és templomokat, népviseleteket és városképeket. A képek és a szavak közelebb hozzák azt a sok szépséget, ami sokszor oly távolinak tűnik, pedig itt van a szomszédságunkban.
Fucskár Ágnes - Fucskár József Attila - Hungarikumok könyve
A kalocsai fűszerpaprikát, a Herendi porcelánt és a magyar operettet valószínűleg mindenki ismeri; de tudjuk-e vajon, mióta létezik a fröccs, mik azok a kaptárkövek, vagy hogyan készül a karcagi birkapörkölt? Magyarország természeti értékeit, kulturális nevezetességeit felsorolni is hosszadalmas lenne, de ez a kivételes könyv most kísérletet tesz arra, hogy ízelítőt adjon hazánk ezeréves történetének legizgalmasabb fejezeteiből.
Fucskár Ágnes és Fucskár József Attila legújabb fotóalbuma ezúttal a hungarikumok világába kalauzolja az érdeklődőket. A lenyűgöző képekkel gazdagon illusztrált könyvben a magyarság legkiemelkedőbb teljesítményeit ismerhetjük meg. Egyedülállóan izgalmas életutak, gasztronómiai kitérők, kultúrtörténeti érdekességek teszik ezt a kötetet igazán színessé. Ismerjük meg, fedezzük fel újra Magyarország csodálatos kincseit!
Fucskár Ágnes - Fucskár József Attila - Hargita
"A Székelyföldben egy még nem is sejtett világ csodás tündérkertje tárul föl előttünk." - írja dr. Hankó Vilmos Székelyföld című munkájában. Fucskár Ágnes és Fucskár József Attila az ő nyomdokain indult útnak erre a lenyűgöző természeti és kulturális adottságokkal bíró tájra. Hargita című albumukban csodálatos képeken tárják elénk a Székelyföld keleti felén fekvő megye látnivalóit, melyek bátran felveszik a versenyt Nyugat-Európa felkapott üdülőhelyeivel. Ha pedig kedvünk támad saját szemünkkel meggyőződni erről, ebben a könyvben megannyi gyakorlati ismeretet is találhatunk az utazáshoz.
Fucskár József Attila - Fucskár Ágnes - Népi építészet és népi kultúra a Kárpát-medencében
A könyv a Kárpát-medence népi építészetét és népi kultúráját - hagyományos öltözködését, életmódját, szokásait - mutatja be, végigjárva a történelmi Magyarország nagy tájegységeit a Dunántúlon kezdve a Felvidéken és Kárpátalján át Erdélyig.
Fucskár Ágnes - Fucskár József Attila - Kalotaszeg, a Bihar-hegység és a Gyalui-havasok
Ma a szűkebb értelemben vett Székelyföld fogalmán Erdély délkeleti részén elterülő, székelyek által lakott vidéket értjük. A történelmi Székelyföld 1437-től 1876-ig öt széket - Udvarhelyszéket, Csíkszéket, Háromszéket, Marosszéket és Aranyosszéket - foglalta magába, melyből az első négy szorosan illeszkedett egymáshoz, csupán Aranyosszék különült el területileg Torda és Nagyenyed között. A székelység a szorosan vett Székelyföldnél jóval nagyobb területen szóródik szét. A szász Királyföld, a Barcaság (Brassó vidéke), Küküllő vármegye és az egykor Torda vármegyéhez tartozó Felső-Maros mente magyarsága szintén jórészt székely eredetű.
Szerzőpárosunk, Fucskár Ágnes és Fucskár József Attila Hargita című albumuk után most részletesen mutatja be a Székelyföldet és környékét az épített örökségen, a tájakon és az emberek mindennapi életén keresztül. E kötetük a kalotaszegi magyarok és románok mindennapi, küzdelmes életét mutatja be - a földet, ahol, és amiből élnek, templomaikat, ahol imádkoznak, szépen faragott házaikat és gyönyörű ruháikat.
Fucskár Ágnes - Fucskár József Attila - Máramaros
Máramaros zord természeti adottságú, elzárt vidék, így sok mindent megőrzött a múltból; a tájegység a népművészetek, hagyományok és szokások kincsesbányája. Területét magas hegyek és szelíd dombvidékek tagolják, patakok és folyók sokasága hálózza be, kevés helyet hagyva a településeknek. A vidék lakosságának az állattartáson túl a hegyek adták a megélhetést, az arany-, ezüst-, réz- és sóbányák ontották kincseiket, a sűrű erdők pedig bőven szolgáltatták a faanyagot. Máramaros népművészetének kiemelkedő területe lett a famegmunkálás, a hétköznapi használati eszközöktől a lakóházakig minden fából készült, csodálatos faragásokkal és díszítésekkel. A környék egyedülálló kincsei a több száz éves fatemplomok, 93 áll műemléki védelem alatt, nyolc pedig a világörökség részét képezi.
Fucskár Ágnes és Fucskár József Attila fotós házaspár értő szemmel és nyitott lélekkel járta be Máramaros csodálatos vidékeit, hogy képeikkel elénk varázsolják a környék épített örökségét, a tájat és az emberek mindennapi életét. Az albumot lapozgatva olyan vadregényesen zord vidéken kalandozhatunk, amely lenyűgöző módon máig megőrizte a múlt lenyomatait.
Fucskár Ágnes - Fucskár József Attila - Magyarország rejtőzködő kincsei
Gyönyörű utazásra invitál minket ez a könyv. Ismerős és mégis ismeretlen tájra, hiszen aki végiglapozza, végigolvassa ezt az albumot, óhatatlanul rájön, mennyi mindent fedezhet még fel abban az országban, ahol él. Az is biztos, hogy mindezek után kedvet kap majd a valóságban is bejárni azt az utat, amelyet a szerzőpáros szinte zarándoklatként tett meg, hogy lencsevégre kapja rejtett építészeti kincseinket. Eldugott kis falvakba, félreeső út menti kápolnákba, erdő mélyén rejtőzködő várakba jutottak el, s valódi kincsvadászatot folytattak az Északi-középhegységtől a Tiszántúlon át, a Duna-Tisza közén keresztül a Dunántúlig.
Induljunk hát el együtt ezen a csodálatos úton, s fedezzük fel újra Magyarországot - egy kicsit másképp!
Fucskár József Attila - Fucskár Ágnes - A Dunakanyar - Magyar örökség
A "Magyar örökség" kisalbumsorozat legújabb kötete a természeti szépségekben, történelmi és kulturális emlékekben talán leggazdagabb tájegységét mutatja be. A művészi képanyagot kísérő szöveg mélyebben is rávilágít e vidék csodálatos értékeire.
Fucskár Ágnes - Fucskár József Attila - Magyarország
"Igaz, nincsenek magasra törő bérceink, nem mossa tenger a határainkat, és vízesések sem hullnak alá nagy robajjal. De van számtalan csodálatos kastélyunk, van Balatonunk, egy műemlékektől hemzsegő fővárosunk, barátságos középhegységeink, apró, zsindelytetős, fehérre meszelt református templomaink, egyedülálló török kori emlékeink, pusztákon szétszórt tanyavilágunk és varázslatos folyóink" - írja e könyv szerzőpárosa, akik hatalmas vállalkozásba fogtak, amikor kamerájukkal fölszerelkezve végigjárták egész Magyarországot, hogy megörökítsék építészeti múltunk legszebb emlékeit. Tették ezt természetesen a teljesség igénye nélkül, bátran vállalva a válogatás felelősségét, ám éppen e szubjektivitás teszi ezt az albumot lebilincselően személyes élménnyé számunkra is. Kötetük minden bizonnyal arra ösztönzi majd az olvasókat, hogy alaposabban megismerjék hazánkat.
Fucskár Ágnes - Fucskár József Attila - Magyar szecesszió
A szecesszió, a XIX-XX. század fordulójának rövid életű, ám felszabadult irányzata Európa-szerte, így Magyarországon is rányomta bélyegét a modern művészet minden területére. A nemzetközi stílusjegyeket hordozó historizáló és eklektikus irányzatok helyett - más művészeti ágakhoz hasonlóan - az építészek is arra törekedtek, hogy nemzeti stílust, egyedien magyar építészetet hozzanak létre, amely ugyanakkor a modern élet lendületét is kifejezi. Ehhez elsősorban a nemzeti hagyományokból és a népművészetből merítettek ihletet. Az új stílus építészei emellett szívesen éltek az korszerű vas-, üveg- és kerámiagyártás anyagaival. A vas képlékenységét a természeti ornamentika céljaira használták, könnyed mintáival ellensúlyozták a kő tömörségét. Az üveg sík felülete teret adott a vonal, a fény, és a színek játékának, a plasztikusan formálható és változatos színekben gyártható kerámia egyaránt különleges arculatot adott az épületek külsejének és belső tereinek.
A magyar szecesszió alig két évtizedes virágzását messze felülmúlja művészettörténeti jelentősége. Noha története az első világháborúval lezárult, épített környezetünk nagyra becsült alkotási máig őrzik emlékét.
Fucskár Ágnes - Fucskár József Attila - A Felvidék rejtőzködő kincsei
Évezredek történelme vonul végig a Felvidéken, amely olyan, mint egy mesekirályság, hegycsúcsokon megülő várromokkal, kastélyokkal, vízesésekkel és barlangokkal. Ám minden szépségével és regényességével együtt valódi tájról van szó, a magyar történelem egyik legfontosabb színteréről.
A fotós házaspár, Fucskár Ágnes és Fucskár József Attila értő szemmel és nyitott lélekkel járta be újra ezt a vidéket, hogy megörökítsék számos felfedezésre váró csodáját: ezernyi év történelméről mesélő templomokat, hegycsúcsokon megbúvó várakat, reneszánsz kastélyokat, az itt élő sokféle nép kultúráját őrző falvakat, sötét erdőket és festményekre illő látképeket. Induljunk hát velük együtt felfedezőútra!
Fucskár Ágnes - Fucskár József Attila - Várak Magyarországon
Várkastélyok, püspökvárak, templomvárak: olyan épületek, melyek mindig megállásra és ámulatra késztetik szemlélőiket. Minden vár korlenyomat, hiszen az adott időszak ízlését, kultúráját, történelmi eseményeit tükrözi, ezért megismerésükkel nélkülözhetetlen tudásra tehetünk szert. Ugyanakkor minden vár utazás is, elvarázsol minket térben és időben, elfeledett történetekről mesél, tanít, szórakoztat és gyönyörködtet. Ez a páratlan könyv több mint 220 káprázatos fotóval mutatja be Magyarország 70 legkülönlegesebb várát. A csodálatos fényképek minden bizonnyal valódi utazásra késztetik majd az olvasót, amihez számtalan gyakorlati tanácsot is kapunk a szerzőpárostól. Jó utat!
Fucskár Ágnes - Fucskár József Attila - Csík és a moldvai csángó vidék
Ma a szűkebb értelemben vett Székelyföld fogalmán az Erdély délkeleti részén elterülő, székelyek által lakott vidéket értjük. A történelmi Székelyföld 1437-től 1876-ig öt széket - Udvarhelyszék, Csíkszék, Háromszék, Marosszék és Aranyosszék - foglalta magába, melyből az első négy szorosan illeszkedett egymáshoz, csupán Aranyosszék különült el területileg Torda és Nagyenyed között. A székelység a szorosan vett Székelyföldnél jóval nagyobb területen szóródik szét. A szász Királyföld, a Barcaság (Brassó vidéke), Küküllő vármegye és az egykor Torda vármegyéhez tartozó Felső-Maros mente magyarsága szintén jórészt székely eredetű.
Fucskár Ágnes - Fucskár József Attila - Középkori templomok a Felső-Tisza-vidéken
A Felső-Tisza-vidék Magyarország középkori templomokban leggazdagabb régiója. Míg a DUna-Tisza közén és a Tiszántúlon alig találni a román és a gótikus korból fennmaradt egyházi építményt, addig a Felső-Tisza vidékén több tucat ma is használatban álló középkori templomot láthatunk. Hasonlóan az erdélyi Szászföldhöz, ahol szinte minden falu közepén ott magasodik egy középkori templomerőd, itt is alig akad település, amelyik ne büszkélkedhetne román kori vagy gótikus templommal. A középkor e tanúinak jó része megőrizte eredeti formáját, tömegét, a később felépített fa harangtornyok pedig még jobban kiemelik a fehérre meszelt templomok szépéségét.
A könyv 34 települést bejárva mutatja be középkori építészetünk másutt oly ritka emlékeit.
Fucskár Ágnes - Fucskár József Attila - Felvidék
A történelmi Magyarország északi területe, a Felvidék rendkívül gazdag történelmi és természeti kincsekben. A látnivalók szinte kimeríthetetlen tárháza vonzotta ide a neves pécsi szerzőpárost, Fucskár Ágnest és Fucskár József Attilát, akik csodás fotóikkal egészen élővé varázsolják számunkra ezt a változatos vidéket.
Fucskár Ágnes - Fucskár József Attila - Háromszék és a Barcaság
Ma a szűkebb értelemben vett Székelyföld fogalmán az Erdély délkeleti részén elterülő, székelyek által lakott vidéket értjük. A történelmi Székelyföld 1437-től 1876-ig öt széket - Udvarhelyszék, Csíkszék, Háromszék, Marosszék és Aranyosszék - foglalta magába, melyből az első négy szorosan illeszkedett egymáshoz, csupán Aranyosszék különült el területileg Torda és Nagyenyed között. A székelység a szorosan vett Székelyföldnél jóval nagyobb területen szóródik szét. A szász Királyföld, a Barcaság (Brassó vidéke), Küküllő vármegye és az egykor Torda vármegyéhez tartozó Felső-Maros mente magyarsága szintén jórészt székely eredetű. Szerzőpárosunk, Fucskár Ágnes és Fucskár József Attila Hargita című albumuk után most részletesen mutatja be Székelyföldet és környékét az épített örökségen, a tájakon és az emberek mindennapi életén keresztül. E kötetük Háromszékről és a Barcaságról próbál minél teljesebb képet adni.
Fucskár Ágnes - Fucskár József Attila - Várak és erődtemplomok a Kárpát-medencében
Ebben az albumban a Kárpát-medence 150 jelentősebb várát, várkastélyát és erődtemplomát mutatjuk be. Többségük tanúja volt a történelmi Magyarország zivataros időszakainak, de vannak köztük olyanok is, amelyek soha nem láttak harcokat – így vagy úgy mindnek egyedi sors jutott. Közös bennük, hogy szükség esetén védhetővé váltak az ellenség támadásaitól, a rablótámadásoktól, vagy a megsarcolt jobbágyok dühétől.
A Kárpát-medencei várépítészet évezredes múltra tekint vissza. A történelmi Magyarország vármegyéit az állam megszervezésekor általában egy-egy fontosabb, tekintélyesebb vár körül alakították ki. A földvárakat és palánkvárakat a XI–XII. században kővárak váltották fel, ekkoriban emelték az esztergomi várat és a budai királyi várat. A tatárjárás tanulságait levonva IV. Béla felismerte, hogy eredményesen csak a mocsarak által védett, vagy a magas hegycsúcsra épített erősségek tudnak ellenállni a támadásoknak. Ekkor építtette többek között Visegrádot. Ezzel egy időben sok királyi birtokot adományozott nemeseinek azzal a feltétellel, hogy emeljenek várakat a jól védhető helyeken. A Kárpát-medencei várrendszer a XIII. század végére szinte teljesen kiépült.
Az Oszmán Birodalom előretörése idején nemcsak a meglévő várakat erősítették meg, hanem Zsigmond királynak köszönhetően a jelentéktelenebb várak átépítésével új végvárrendszer is kiépült a déli végeken. Ugyanekkor az addig védtelen udvarházakat, püspöki székhelyeket és templomokat is sorra kőfallal kerítették.
A történelemből tudjuk, hogy végül mégis sok várunk esett a török áldozatául. Később Rákóczi katonái is semmisítettek meg erősségeket, megannyit pedig az Osztrák Haditanács parancsára robbantottak fel. A háborúk elmúltával sok vár építőanyagát a lakosság saját gyarapodására használta fel.
Napjainkra a Kárpát-medencében egyre több várromot, várkastélyt és erődtemplomot újítanak meg és tesznek látogathatóvá. Az erősségek a Kárpát-medence kulturális örökségének részei, nagyszerű kirándulási célpontok, ahol sokat tanulhatunk múltunkról és jelenünkről is.
Fucskár Ágnes - Fucskár József Attila - Pécs
A Mecsek lábainál elterülő, kétezer éves városba látogatókat gyorsan elbűvöli az a sokszínűség, mely egyedivé varázsolja Pécs hangulatát. Elegendő egy séta a belvárosban vagy egy túra a környező hegyekben, egy remek sütemény valamelyik cukrászda teraszán, egy pohár kiváló bor a helyi vendéglők egyikében, pár múzeum bejárása, vagy egy koncert, egy színdarab katarzisa, és észrevétlenül pécsivé válhat bárki...
Fucskár Ágnes - Fucskár József Attila - Pincefalvak, pincesorok
A történeti Magyarország területén szinte mindenütt megtermett a szőlő. Számos régészeti lelet tanúskodik arról, hogy a római korban már rendelkeztek borászati ismeretekkel. A honfoglalás utáni korai századokban francia, vallon, olasz és német telepesek, térítő papok és szerzetesek érkeztek hazánkba, akiknek fontos szerepük volt a szőlőkultúra fejlesztésében.
Hazánk borvidékeinek gyönyörű természeti környezetben húzódó pincefalvai, pincesorai nemcsak a jó borok kedvelőinek nyújtanak élményt, hanem a népi kultúra és építészet szerelmeseinek is.
Fucskár Ágnes - Fucskár József Attila - Aranyosszék, Marosszék és az Erdélyi-érchegység
Ma a szűkebb értelemben vett Székelyföld fogalmán Erdély délkeleti részén elterülő, székelyek által lakott vidéket értjük. A történelmi Székelyföld 1437-től 1876-ig öt széket - Udvarhelyszéket, Csíkszéket, Háromszéket, Marosszéket és Aranyosszéket - foglalta magába, melyből az első négy szorosan illeszkedett egymáshoz, csupán Aranyosszék különült el területileg Torda és Nagyenyed között. A székelység a szorosan vett Székelyföldnél jóval nagyobb területen szóródik szét. A szász Királyföld, a Barcaság (Brassó vidéke), Küküllő vármegye és az egykor Torda vármegyéhez tartozó Felső-Maros mente magyarsága szintén jórészt székely eredetű. Szerzőpárosunk, Fucskár Ágnes és Fucskár József Attila Hargita című albumuk után most részletesen mutatja be a Székelyföldet és környékét az épített örökségen, a tájakon és az emberek mindennapi életén keresztül. E kötetük Aranyosszékről, Marosszékről és környékéről mesél.
Fucskár Ágnes - Fucskár József Attila - Horvátország tengernyi csodája
Horvátországról manapság elsősorban csodálatos kikapcsolódást ígérő tengerpartja jut eszünkbe. Ám ez az ország ennél jóval többet tartogat az iránta érdeklődők számára. Lélegzetelállító természeti kincsei, páratlan növény- és állatvilága mellett számos jelentős műemlékkel is büszkélkedhet.
Fucskár Ágnes és Fucskár József Attila mindezeket a látnivalókat egyedi fotókon keresztül mutatják be nekünk, s az ember szinte azonnal kedvet kap, hogy felkerekedjen déli szomszédunk csodáinak felfedezésére.
Fucskár József Attila - Fucskár Ágnes - Magyarország természeti kincsei
A mai kor embere sokkal inkább uralkodni próbál a természet felett, mintsem visszatalálni ahhoz a kapcsolódáshoz és harmóniához, mely az emberi lélek és a természet között mindig is megvolt. Hamarabb veszünk repülőjegyet egy távoli országba, mint hogy belföldi utazásra induljunk.
A neves pécsi fotós házaspár, Fucskár Ágnes és Fucskár József Attila ezt az anomáliát igyekszik orvosolni legújabb munkájával, amely csodás körképet tár elénk Magyarország természeti kincseiről. Igazi kedvcsináló ez az album, hiszen elég belelapozni, és máris úrrá lesz rajtunk a vágy, hogy mindezt a csodát élőben is láthassuk. Szilvásvárad, Gemenc, Dunakanyar - felsorolni se lehet, hány szebbnél szebb zuga létezik kicsiny hazánknak. Nem is marad más hátra, mint hogy jó olvasást és jó utat kívánjunk!
Fucskár Ágnes - Fucskár József Attila - A Duna mentén
A Duna természeti kincsekben gazdag partvidéke, vízének bősége a folyam mellett élő népek életében kiemelt szerepet játszott és játszik ma is. Már a rómaiak felhasználták hódító hadjárataik útjául, a középkorban kereskedelmi hajók jártak rajta Regensburgtól egész a Fekete-tenger kis-ázsiai partjáig, később a hódító török hadak jelentek meg hajóikkal a folyamon. A Vaskapu XIX. századi szabályozása után minden addiginál nagyobb kereskedelmi forgalmat bonyolíthattak rajta, és turisztikai jellegű hasznosítása is fontossá vált.
Egykor a folyam középső, közel ezer kilométeres szakasza Dévénytől a Vaskapuig a történelmi Magyarország területén haladt, ma hat ország partját mossa. A Duna mentén tájképi, természeti és kultúrtörténeti értékek, építészeti remekművekben gazdag városi központok, szinte még érintetlen folyópartok, szigetek, kiterjedt hegyvidéki erdőségek, világörökségi helyszínek sorakoznak. Ezekből a kincsekből mutat meg egy színes csokorra valót ez a könyv.
Fucskár József Attila - Fucskár Ágnes - Észak-Magyarország kincsei
A könyv fülszövege a hátoldalon:
A Börzsönytől a Zemplénig nyújtózó észak-magyarországi régió hazánk egyik legváltozatosabb arculatú tája. Erdő borította felszínét vulkánok és karsztjelenségek formálták, völgyeit patakok és folyók vájták, barlangjait évmilliók hozták létre.
A természeti táj szépsége mellett Észak-Magyarország gazdag tárháza történelmi és kulturális kincseinek is. Hegyormait egykori végvárak romjai koronázzák, s itt arattak fényes diadalt Eger várának védői. Ez a vidék színtere volt az első nagy magyar költő, Balassi Bálint életének és az első teljes nagyar nyelvű Biblia megszületésének. A Rákócziak földjéről indult első szabadságharcunk az önkényuralom ellen, és innen indult világhódító útjára a magyar bor.
A hegyek s dombok között Árpád-kori templomok és valaha volt főurak kastélyai állnak, az apró falvakban pedig máig őrzik a palóc és a matyó népi kultúra értékeit.
Észak-Magyarország - ahol három világörökségi helyszín mellett hazánk legnagyobb kiterjedésű természetvédelmi területei találhatók - méltán kedvelt célpontja mind a természetjárásnak, mind a kulturális turizmusnak.
Fucskár Ágnes - Fucskár József Attila - Szászföld
Ma a szűkebb értelemben vett Székelyföld fogalmán az Erdély délkeleti részén elterülő, székelyek által lakott vidéket értjük. A történelmi Székelyföld 1437-től 1876-ig öt széket - Udvarhelyszék, Csíkszék, Háromszék, Marosszék és Aranyosszék - foglalta magába, melyből az első négy szorosan illeszkedett egymáshoz, csupán Aranyosszék különült el területileg Torda és Nagyenyed között.
A székelység a szorosan vett Székelyföldnél jóval nagyobb területen szóródik szét. A szász Királyföld, a Barcaság (Brassó vidéke), Küküllő vármegye és az egykor Torda vármegyéhez tartozó Felső-Maros mente magyarsága szintén jórészt székely eredetű.
Szerzőpárosunk, Fucskár Ágnes és Fucskár József Attila Hargita című albumuk után most részletesen mutatja be a Székelyföldet és környékét az épített örökségen, a tájakon és az emberek mindennapi életén keresztül. Erdélyi sorozatuk utolsó, hatodik kötete az egyedi hangulatú Szászföldet mutatja be.
Fucskár Ágnes - Fucskár József Attila - Kárpátalja
Kárpátalja ma Ukrajna nyugati vidéke, Magyarországgal, Szlovákiával, Romániával és Lengyelországgal szomszédos. Területén számos nemzetiség él együtt békében; magyarok, oroszok, rutének, szlovákok, németek, olaszok és zsidók. A vidék kultúrája is ezt a soknemzetiségűséget tükrözi, a különböző hagyományok keveredése teszi rendkívül változatossá. A történelem viharai igencsak megtépázták a Kárpátok alját, négy különböző állam is területének tekinthette az idők folyamán.
Túlnyomórészt hegyvidéki terület, monumentális, lenyűgöző hegyeit gyors folyású folyók szabdalják, dús erdők borítják. Itt található Ukrajna legmagasabb hegycsúcsa, a Hoverla, de innen ered egyik legfontosabb folyónk, a Tisza is. A csodálatos természeti szépségeken túl számtalan vár, várrom, valamint ódon fatemplomok, gerendaházak vonzzák ide a kíváncsi utazókat.
Fucskár Ágnes és Fucskár József Attila fotósok érzékeny kamerával járták be Kárpátalja magával ragadó tájait, izgalmas és változatos utazásra invitálva bennünket albumukkal ezen a sokszínű és szerethető vidéken.
Fucskár Ágnes - Fucskár József Attila - Itália
Olaszország olyan, mint egy kaleidoszkóp: régióinak változatossága, kulturális gazdagsága, nyüzsgő elevensége kimeríthetetlen és színes élménytára minden utazónak. A több mint ezer kilométer hosszú olasz csizma az égbe nyúló Alpok hegyormaitól és az iparosodott Pó-síkságtól egészen a Földközi-tenger napsütötte partjaiig, szigeteiig húzódik. Páratlan művészeti és kulturális öröksége elbűvöl mindenkit, elég egyszer Olaszországban járnunk ahhoz, hogy lelkes rajongóivá váljunk.
Nem véletlen, hogy a római Trevi-kútba olyan sokan dobnak pénzt abban a reményben, hogy egy napon még visszatérhetnek oda. Merüljünk hát el e csodás vidék természeti és kulturális kincseiben, engedjük, hogy magával ragadjon bennünket egy lenyűgöző, romantikus és barátságos világ - a napsütötte Olaszország!
Kollekciók
- Angol nyelvű könyvek 120875
- Egyéb idegennyelvű könyvek 13190
- Ezotéria 13993
- Fantasy 33013
- Felnőtt 18+ 12992
- Gyermek 23856
- Humor 13951
- Ifjúsági 37625
- Kortárs 49422
- Krimi 16085
- Kultúrtörténet, elemzések/tanulmányok 16710
- Képregény 21704
- Novellák 13498
- Romantikus 51403
- Sci-fi 14913
- Szórakoztató irodalom 46434
- Tudomány és Természet 29544
- Történelem 16577
- Vallás, mitológia 20205
- Életrajzok, visszaemlékezések 17094