Markó Alexandra könyvei a rukkolán
Imrényi András - Kugler Nóra - Ladányi Mária - Markó Alexandra - Tátrai Szilárd - Tolcsvai Nagy Gábor - Nyelvtan
Az Osiris Nyelvtan a magyar nyelv rendszerét a legkorszerűbb funkcionális nyelvészet elméleti keretében és módszertanával mutatja be, a nyelvtant a magyar anyanyelvűek közösségéhez, nyelvi kommunikációjához és kultúrájához közel hozva. A Nyelvtan fő leíró fejezete a nyelvtani bevezető után a hangtan, a jelentéstan, az alaktan, a mondattan és a pragmatika. Ezeket a fő területeket a Nyelvtan szorosan egymásra vonatkoztatva, rendszer és használat egységében, hálózatosan tárgyalja, a beszélő emberek tudásának, kommunikációs szándékainak, nyelvi tevékenységeinek megfelelően. A Nyelvtan fontos elve a prototipikus és lényegi rendszerelemek részletező bemutatása, a szerkezet és a működés egységben történő tárgyalása, élőnyelvi adatok alkalmazásával, érthetőségre törekvő, magyarázó stílusban. Az Osiris Nyelvtan a magyar nyelv funkcionális kognitív alapú, teljességre törekvő leírását adja. Azt vizsgálja, hogy a részrendszerek hogyan kapcsolódnak össze egy olyan általános rendszerré, amely a nyelvhasználó konceptualizációs és kommunikatív tevékenységét szolgálja. E leírásban a jelentés és a szerkezet szimbolikus viszonyban állnak egymással; a nyelvi szerkezetek azért különböznek egymástól, mert mögöttük különböző jelentések állnak. A magyar nyelv szerkezete iránt érdeklődő olvasó ebből a műből minden eddiginél többet tudhat meg nem csupán a szerkezetről, hanem a magyar nyelv jellegéről, kulturális beágyazottságáról is. A kötet azért is több a magyar nyelv egy újabb leírásánál, mert komoly nyelvészeti háttérismeretet ad: részletesen bemutatja a kognitív grammatika általános működési elveit, és élő magyar nyelvi korpuszokon alapuló gazdag példaanyaggal illusztrálja azt.
(Pelyvás Péter nyelvész)
Bár a nyelvről meglehetősen eltérően gondolkodtak a modernségben, annak Nietzschétől a kései Wittgensteinig egybehangzott a tapasztalata, hogy a nyelvtan nem egyszerűen kijelentéslogikai szabályok gyűjteménye. Az például, hogy a nyelviség mibenléte a 20. században már nem korlátozódott lexika és grammatika puszta összjátékára, annak is köszönhető, hogy a világ összefüggéseit mind kevésbé lehetett megfeleltetni egy egyetemes grammatika rendjének. A kötet azzal tért új utakra a nyelvtan értelmezésében, hogy e kultúraalkotó kulturális alkotást nem tekinti sem generálható, sem pedig relativálható rendszernek. Az így megalapozott funkcionális kognitív értelmezés olyan távlatot nyit a nyelviségre, amelyben a grammatika nem valamiféle formalizált szabályrendszerként viselkedik, hanem a beszélő emberek közti szóértés igényeihez igazodva válik a mindenkori egymással-lét finoman artikulált médiumává.
(Kulcsár Szabó Ernő irodalomtörténész, akadémikus)
Markó Alexandra - Az irreguláris zönge funkciói a magyar beszédben
A (modális) zöngét a szakirodalom a hangszalagok kváziperiodikus rezgéseként határozza meg (pl. Gósy 2004). A zöngeképzés egyes esetekben azonban (szándékosan vagy a beszélő akaratától függetlenül) eltérhet ettől, és a fonáció irregulárisba (glottalizáció, creaky voice) válthat. A korábbi időszakban ezt a jelenséget marginálisnak tekintették a (különösen a hazai) fonetikai szakirodalomban, illetve olyan, ritkán jelentkező zavaró tényezőnek, amely a vizsgálatból kizárandó adatok egy részének hátterében áll, vagy lehetetlenné teszi az automatikus címkézést (pl. Tóth–Kocsor 2003).
Az utóbbi években azonban a beszédkutatók tudományos érdeklődése egyre nagyobb mértékben fókuszál a glottalizált zöngeminőségre, elsősorban abból az okból, hogy több kutatás igazolta ennek a jelenségnek a kommunikatív funkcióit (Redi–Shattuck-Hufnagel 2001).
A kötet megjelenését a Magyar Tudományos Akadémia támogatta.
Kugler Nóra - Lengyel Klára - Markó Alexandra - Mártonfi Attila - Helyesírási diákszótár
A szótár - bár elsősorban az általános és középiskolák tanulóinak készült - kitűnően használható helyesírási kézikönyv mindenki számára. A szerkesztők a mintegy 16000 címszó, a körülbelül 62000 szótári tétel: szó, szókapcsolat, kifejezés jelentős részét a közoktatásban használt tankönyvek helyesírási nehézséget okozó szavaiból, szakkifejezéseiből válogatták össze. Az összegyűjtött szóanyagot szócikkekbe, szóbokrokba rendezve közöljük, így egy helyre gyűjtve találhatók meg az adott szóhoz kapcsolódó kifejezések, összetételek. Ez nem csupán a használhatóságot könnyíti és gyorsítja, hanem helyesírási mintát ad más kifejezések írásmódjára is. A kiadvány további jelentős segítséget nyújt az olvasónak, a felhasználónak: nemcsak a helyes, ill. a javasolt elválasztási lehetőségeket adja meg, ahol ez gondot jelenthet, hanem a kiejtést is közli azokban az esetekben, amikor az nem felel meg az írásképnek. Külön érdeme a szótárnak, hogy a helyesírási szempontból mindig nehéz, ly-t tartalmazó szavakat előzetes válogatás nélkül, példátlan bőségben közli. Hasonlóan nagyszámú magyar és idegen tulajdonnév szerepel a válogatásban. Ez a könyv tehát nem hiányozhat egyetlen tanuló és felnőtt kezéből és otthoni könyvtárából sem.
Kollekciók
- Angol nyelvű könyvek 120778
- Egyéb idegennyelvű könyvek 13177
- Ezotéria 13692
- Fantasy 32812
- Felnőtt 18+ 12802
- Gyermek 23725
- Humor 13738
- Ifjúsági 37438
- Kortárs 48395
- Krimi 15952
- Kultúrtörténet, elemzések/tanulmányok 16534
- Képregény 21645
- Novellák 13375
- Romantikus 51003
- Sci-fi 14830
- Szórakoztató irodalom 45808
- Tudomány és Természet 29010
- Történelem 16439
- Vallás, mitológia 19943
- Életrajzok, visszaemlékezések 16875