Popper Péter könyvei a rukkolán
Popper Péter - Vallásalapítók
"Az évezredek során a vallások többsége eltávolodott az alapítók szellemi világától. Ez az egyik oka annak, hogy irányzatokra bomlottak, pl. ma már nincsen egységes zsidóság, kereszténység, buddhizmus. Baj? Nem baj. Isten olyan hatalmas kozmikus intelligencia, hogy nem fér bele egyetlen szellemi irányzatba sem, sokféle út vezet feléje.
Jelen írásomban nem a vallásokról szólok, hanem az alapítók szellemi arculatáról, jelleméről és sorsuk alakulásáról. Nem szeretném, ha valódi személyiségüket lassan elfednék a legendák és az utólagos értelmezések." (A Szerző)
Popper Péter - Az önmagába térő ösvény
Érdemes-e végigmenni az önmagába visszatérő ösvényen? Hiszen ugyanoda érkezünk, ahonnét elindultunk. Mégis, útközben sok minden történhet velünk. És bár világossá válik, hogy nincs Start és Cél, megérkezéskor mégis sokfélét másképp látunk, mint elinduláskor. Nem a világ alakul át, hanem mi változunk meg. Mit élt át a pszichológus szerző többszörös indiai tartózkodása során? Mit őrzött meg magában egyfajta kultúra levegőjéből? Mihez kezd ezzel az élményvilággal Európában, ha nem akar hindut játszani, indiai jelmezt ölteni, mert éppen Indiában jött rá, hogy ő mennyire nyugati ember. S éppen, mert alázattal tekint a Távol-keletre, egyre szilárdabb a meggyőződése, hogy aki nem találja meg a szellemi útját hazájában, az a Himalája hegyei között vagy a Gangesz partján sem fogja megtalálni.
Popper Péter - Hazugság nélkül
Az ismert pszichológus-közíró szerző azt a kérdést vizsgálja, hogy lehet-e élni hazugság nélkül?
Néhány fejezet a kötetből:
- A hazugság születése
- Az igazság szemtanúi
- Amit tudunk és amit elítélünk
- Lehet-e megváltozni?
- A kegyes hazugság
- Őszinteség a kapcsolatokban
- Az önismeret szakadékai
- Lódítasz vagy hazudsz?
- Miért hazudunk?
Popper Péter - Hordalék a talajon
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Popper Péter - Az élet dolgai
Mindenki igazán felnőtt-e, aki testileg nagyra nőtt, sok évet tudhat maga mögött és állampolgári jogai vannak? Hátha csak egy felnőtt méretű cipőben, jelmezben botladozó gyerek? Mit jelent felnőttnek lenni gondolkodásunkban, érzelmeinkben, erkölcsünkben, kapcsolatainkban, szexuális fantáziánkban és az ágyban? Nem jobb-e valamit megőrizni és vállalni gyermeki és kamaszos világlátásunkból,érzelemvilágunkból? Az ifjúság és vénség közötti évtizedekről töpreng és vitatkozik önmagával ebben a könyvében a szerző.
Popper Péter - Amor Fati
Amor Fati, ez a bölcs Nietzsche-i gondolat, ami erről a könyvről elsőre eszébe juthat az embernek. Szeresd a szükségszerűt, szeresd a sorsodat. A könyv fejezeteiből első pillantásra kiderül, milyen széles spektrumokon keresztül közelíti meg a szerző, az embert és sorsát, helyzetét a világban. Természetesen a tudományosság igénye nélkül. Nem hirdet osztatlan igét, sem bizonyosságot. Úgy ír, mint egy mesélő, mint egy olyan ember, akit minden érdekel, és úgy, ahogy azt mindig is vallotta magáról. Ő az a fajta szkeptikus, aki nem a mindent tagadás híve, hanem aki mindent lehetségesnek tart e világban és a túlvilágon egyaránt. Hol nagyon kicsinynek érezzük magunkat, hol pedig hatalmasnak. De a lényeg végül mégiscsak az lesz, hogy rá kell döbbennünk mennyire behatárolt keretek között éljük életünket, még akkor is, ha ez a számunkra néha a végtelenbe tűnőnek tart. Kiszolgáltatottak vagyunk az elemeknek, a saját megjelenési formánknak, érzékeinknek. Mégis oly sok csoda van bennünk és létezik körülöttünk, hogy egy élet is kevés elmerengenünk mindezen. Megismerni, pedig szinte lehetetlen vállalkozás. Végül marad a fenti gondolat, hogy az egyetlen értelmes dolog elfogadni és szeretni azt amilyenek vagyunk, azt, amivé lettünk, teremtettünk.
És talán ide illő még az alábbi elgondolkodtató idézet Jungtól."-
Félelmetes kaland odaadni magunkat Istennek, s ugyanoly "egyszerű", mint minden olyan helyzet, amelynek az ember már nem lehet ura."
Popper Péter - A kriminalitásig súlyosbodó személyiségzavarok pszichikai tényezőinek vizsgálata
Popper Péter korai tudományos munkája a bűnöző személyiségét elemzi. Máig aktuális a munka, hiszen a bűn világa változik, de a szomorú emberi mozgatók, s a bűn útjára taszító helyzetek maradnak. Popper Péter ebben a korai munkájában is a humanista pszichológus, aki nem elítélni, hanem megérteni törekszik. Különösen élesen bírálja eközben a bűnözés degenerációs s genetikai elméleteit. A könyvből a sokoldalú személyiségpszichológus szól hozzánk.
A szerző célul jelölte, hogy ismereteket, adatokat szolgáltasson arra a folyamatra, melynek révén az antiszociális személyiség kialakul - a vizsgálat a legplasztikusabban a fiatalkorú bűnözők élettörténetének és személyiségének elemzésével követhető.
A dolgozat a kriminológiai lélektan főbb irányzatait ismerteti, majd a kriminalitásig súlyosbodó személyiségzavar kialakulását írja le: fejlődéstörténetekkel, vizsgálati módszerekkel, a környezeti ártalmak elemzésével, a bűnözők típusainak ismertetésével.
Popper Péter - Paneth Gábor - Vikár György - Erényi Tibor - Freud, avagy a modern individuum felfedezése
A 20. század eszméinek és a század történelme alakítóinak szentelt előadás-sorozat Sigmund Freud alakja és műve köré csoportosítja anyagát most megjelenő második kötetében. A tanulmányok szerzői Freudot mint a Nyugat kultúrájának egyik kimagasló személyiségét ábrázolják: olyan tudósként, aki - a tudomány, a pszichoanalízis eszközeivel - az emberi lélek eladdig szinte ismeretlen tartományát tárta fel, ráirányítva ezzel a figyelmet az egyén szabadságának fontos alkotóelemére. Freud a tudattalan felfedezésével elsősorban is az egészséges embert akarta hozzájuttatni mélyebb önismerethez és ezen keresztül a külvilág alaposabb értelmezéséhez, ezzel járulva hozzá leginkább a 20. századi új emberkép kialakulásához.
A kötet írásai (Popper Péter címadó dolgozatán túl) foglalkoznak a pszichoanalízis tudománytörténeti gyökereivel (Paneth Gábor), a pszichoanalitikus látásmód nyomán átformálódó emberképpel (Vikár György) és a freudi felfedezést alakító társadalmi-politikai miliővel (Erényi Tibor). A Philoktétész alakjának 20. századi irodalmi felbukkanását elemző írás pedig mintegy működésében mutatja be az addig elmondottakat. Ily módon a kötet több oldalról is megvilágítja, hogy miközben a világ vitázik Freuddal és Freudról, a nevéhez fűződő áttörő felfedezés áthatotta századunk gondolkodását, a pszichoanalitikus látásmód mély nyomokat hagyott a pszichológia mellett valamennyi társadalomtudományon, az irodalmi alkotásokon, az irodalomtudományon, beivódott az esztétikai elemzésekbe és hatással volt a politikai gondolkozásra is: hatása messze túlmutat a 20. századon.
Popper Péter - A széthasadt kárpit
A kötet a pszichológus-író valláslélektani tanulmányait tartalmazza. Sem téríteni, sem tagadni nem akar, szeretne együtt töprengeni az olvasóval.
Kalandozni az emberi gondolkodás és képzelet által évezredek során megalkotott Isten-képek bonyolult világában. A gyűjteményes kötet Az Égre néző ember sorozatban megjelent öt kötet szerkesztett anyagát, valamint a témához kapcsolódó, új tanulmányt is tartalmaz.
Popper Péter - Hogyan választunk magunknak sorsot?
Popper Péter legendás előadásain egy gombostűt sem lehetett leejteni. Hatalmas műveltsége, karizmatikus előadásmódja, eredeti gondolkodása, fanyar, szarkasztikus humora felejthetetlenné tette ezeket az alkalmakat - nem csoda, hogy hosszú évtizedeken át zsúfolásig megtelt minden terem, ahol meg lehetett hallgatni a neves pszichológust. Ő pedig szívesen mesélt a lélek dolgairól, előadást még betegen is csak ritkán mondott le, mert amíg a színpadon vagy a katedrán ült, a fizikai kényelmetlenségekről és fájdalmakról is megfeledkezett.
Amikor az ország különböző pontjain kisebb közösségek előtt beszélt, őt kísérő felesége, Kati olykor kézikamerával rögzítette előadásait, s ezek a felvételek a családi archívumba kerültek. 2020-ban, Popper Péter halálának 10. évfordulóján gyermekei úgy határoztak, hogy emléke előtti tisztelgés gyanánt e zárt körben rögzített és még sohasem publikált anyagokat nyomtatott formában közkinccsé teszik. A könyvben ezek mellett helyet kaptak olyan, a Nyitott Akadémián tartott előadások is, melyek terjedelmi okok miatt nem fértek bele a 2010-ben megjelent nagy sikerű Lélekrágcsálók című gyűjteményes kötetbe.
A könyv lapjain megelevenedik valami a hajdani együttlétek hangulatából is, miközben Popper Péter az élet nagy témáiról - sorsról és végzetről, önismeretről, kapcsolatokról, érzésekről és értékekről - gondolkodik a maga összetéveszthetetlenül egyedi és izgalmas módján. Gyakran kételkedve, de örök kíváncsisággal és újra meg újra feltámadó reménnyel kutatja az élet rendjét és törvényét, olykor válaszokat, megoldásokat, máskor pedig csak némi gyógyírt és vigasztalást kínálva azoknak, akik vele tartanak ebben a szellemi kalandban.
Popper Péter - Napidő
Volt egyszer egy könyvem - Holdidő - amelyben szemügyre vettem a múlt ezüstkék fényében villódzó és emlékezetem útvesztőjében gomolygó férfiakat és nőket, akikkel formáltuk és alakítottuk egymást. Most az élőket - kettő kivételével, akik munka közben átléptek a létezés egy másik szintjére, - hívom találkozásra, a még sugárzó, ámbár alkonyodó Napidőben.
Élőkről írni kockázatos. "Ez nincsen egészen úgy" - fogják mondani. S én - Füst Milán nyomán - azt felelem: "Persze, semmi sincsen egészen úgy". Mert ezek az írások nem róluk szólnak, hanem magamról. Arról, hogy ők hogyan élnek bennem. Az én lelkem torzulásainak mentén torzul az ő képük is, ez elkerülhetetlen. Ezért kérem, hogy ne igazítsanak helyre. Senkit sem akartam megbántani.
Popper Péter - Tűnődések napról napra
A kiadó kedvelt sorozata a Tanácsok az év 365 napjára, - ezúttal Popper Péter tucatnyi könyvéből, előadásából válogattunk emlékezetes, fontos, figyelmeztető és humorral teli gondolatokat, aforizmákat.
Popper Péter - Kizökkent az idő
Regények, versek, drámák. A pszichológus-író, aki váltig állítja, hogy sokkal több lélekismeretet tanult, mint a tankönyvekből és a tudományos monográfiákból, végül három kötetben elénk tárta bizonyítékait. Az Ők én vagyok, a Kinyílt az Ég? és most a Kizökkent az idő beszél arról a kölcsönhatásról, amelyben az ember kultúrát teremt és a kultúra teremti az embert. "Van akinek az élet kell, van, akinek a könyvek" - állapította meg Füst Milán. De Popper Péternek mind a kettő kellett. Bejárta szinte az egész világot, kutatva, rátalál-e olyan országra, ahol nem érzi rosszul magát. De soha nem szűnt meg benne a megosztani akarás, tehát írt. Nem útleírásokat, hanem belső élményeket, beszélgetéseket önmagával, barátaival, halottaival és az írókkal, a költőkkel, akik mindenhová elkísérték.
Ez a könyv kalandregény. Egy civil bámuló-kérdező szellemi kalandozása az ókori görög tragédiától a modern amerikai abszurd drámáig. A dráma, a színpad, a színészek világában bolyongó, a színház istenei előtt időnként áhítatosan leboruló, néha kételkedve rájuk pislogó író kalandjai, akiben lassan kiformálódik valamilyen érzelmi-intellektuális-misztikus többlet, ami csak ennek a zárt világnak az ajándéka lehet.
Popper Péter - Az élet sója
" Mióta a zsidóság létezik, volt, van és lesz zsidókérdés. Ma Közép- Európában, Kelet- Európában a zsidóprobléma újra kimondhatóvá vált, méghozzá a kollektív elfojtások reakciójaképpen harsányan. Az asszimiláns, félasszimiláns és státuszát örző zsidók, a vad zsidógyűlölők és a "kultúrantiszemiták", a közömbösek és a filoszemiták sokszor "meg nem gondolt gondolatai" érthetetlen, némelykor értelmetlen hangzavarrá olvasdnak össze. E lármán már nem ront, nem javít, ha mi is bekiabáljuk:
Magyarországon a zsidóság nem vallás, hiszen tömegével vannak vallástalan, más vallású zsidók! A zsidóság nem kultúra, mert a magyar zsidóság többsége mit sem tud sem az izraeli, sem a jiddis kultúráról, még kevésbé a biblikusról, s ha álmából felkeltik, Petőfit, Adyt és József Attilát nevezi meg költőként.
A zsidóság nem kisebbségi népcsoport, mert régebbi, mint az "anyaország", amihez sem anyanyelvi, sem kulturális, sem gazdasági gyökerek nem kötik, s 1600 éves történetiek sem.
Hát akkor mi a zsidóság?
Magyarországon ma zsidónak lenni LELKIÁLLAPOT!"
Popper Péter - Holdidő
Az íróként is ismert pszichológus Holdidő címet viselő kötetében olyan emberekről emlékezik meg, akik már nincsenek az élők sorában. A Holdidő a múlt, a Napidő a jelen. A kötet ugyan fejezetekre van osztva, ám ezek egymásra is épülnek - kronológiailag haladva a jelen felé. Popper előre elnézést kér szereplői hozzátartozóitól, barátaitól, hogy az emlékezést családjánál kezdi. Anyai ágon a Mandelek, apai ágon a Popperek leszármazottja. Élményei leírásán, valamint szereplői életének bemutatásán keresztül bepillantást nyerhetünk egy magyarországi zsidó család életébe a Horthy-korszaktól kezdve a rendszerváltozásig. Ahogy Popper írja, olyan emberekről olvashatunk könyvében, akiket összetartott a kultúra, az irodalom, a művészet szeretete, miközben a politika lehetett fekete vagy éppen vörös. "Tanúbizonyságnak szántam arról, hogy az átkozott negyvenes-ötvenes években is rá-ráhullt egy isteni sugár némely emberekre, volt derű, lelkesedés, tisztességes munka, értékes alkotás is." Családfáján kívül bemutatja tanárait, kollégáit is. Olyan nagyságok "lépnek elő" a könyv lapjairól, mint Lukács György vagy Füst Milán, de nem marad el olyan vitatott szerepet játszott politikai személyiségek bemutatása sem, mint pl. Aczél György. Anekdoták, tréfás kalandok is helyt kaptak az emlékezetben, ám ezúttal sem nélkülözi Popper az elmélkedő magatartást - gondolkodik életen, halálon, vallásokon, és az etmúlt politikai rendszeren, könyvét azonban dokumentum helyett inkább szépirodalomként olvashatjuk. - A kötet elsősorban a szerzőt ismerő és kedvelő olvasók érdeklődésére tarthat számot.
Popper Péter - A pokol színei
A Kék balett (táncjáték két részben) a birtokló szeretet reménytelenségéről szól és arról, hogy a magány elől menekülő emberben hogyan kelnek életre önmaga titkolt és torz lehetőségei.
Az Útvesztő (játék két részben) álkrimibe rejtett lélektani dráma, mely arra keres választ, hogy miképpen szülhet a jóság gyilkos indulatokat, miközben kibontja a szellemi és a világi hatalmat szolgáló ember lelkének azonosságait és különbségeit.
Az Isten komédiásai (játék két részben) egy örök kérdés, a művész és a polgár szerelmének szakadékait és konfliktusait tárja fel. Tulajdonképpen önvallomás értékű háttértörténete a színész pszichológiájáról szóló "Színes pokol" című lélektani tanulmánynak.
Színes pokol (lélektani tanulmány). Az egykor nagy sikert aratott mű változatlan formában kerül az olvasó kezébe. Esszé a "varázsló" és a "komédiás" típusú színész pokoljárásáról, önmagával való küzdelmeiről, helykereséséről a világon.
Popper Péter - Sárkányok barlangja
A kedvelt szerző új könyvében merőben más, tőle nem megszokott stílussal és tartalommal lepi meg olvasóit. Az Izashannak nevezett nyugtalan lélek szellemi kalandra hív bennünket, és az élet örök kérdéseit teszi fel, konokul keresve a válaszokat. A humor és játékosság végigkíséri a könyvet, de megbújik mögötte a kétségbeejtő kiáltás, mely minden magára ébredt lényből egyszer felszakad: Ki vagyok én?
Popper Péter - Az Írás - Az Ószövetség
Az Írás című könyvének ebben a kötetében a szerző - hűségesen követve a Bibliában leírt fontosabb eseményeket, történeteket és gondolatokat - érdekesen, olvasmányosan ismerteti az Ószövetség könyveit. A hitelesség érdekében sokat idéz az eredeti szövegből - Károli Gáspár klasszikus fordítása alapján -, de a mai magyar nyelvnek megfelelő érthetőséggel. És mint a XXI. század embere, óvatosan - minden térítési vagy tagadási szándék nélkül -, arról is mesél Olvasóinak, amit a saját hite, gondolatai, töprengései, kétségei - és korunk ellentmondásai sugallnak. A kiadó és a szerző karácsonyra tervezi Az Írás második kötetének megjelenését, amely az Újszövetségről szól.
Marton Frigyes - Popper Péter - Gázláng
Marton Frigyes évtizedeken át gyűjtötte a munkaszolgálatos táborokban és a lágerekben keletkezett verseket, prózai írásokat, drámákat, rajzokat. Ebből a gyűjteményből sugárzott, nagy feltűnést keltő műsort a Magyar Rádió, "Tetű etűd" címmel. Ennek a műsornak a bevezetőjében mondotta Marton Frigyes: "Nem vagyok zsidó, nem vagyok cigány. De zsidóvá és cigánnyá tett engem a kor, amelyben élek." Ez a kötet válogatást tartalmaz Marton Frigyes gyűjtéséből.
Popper Péter - Mihancsik Zsófia - A tigris és a majom
Valaki rám nézett mélyen: Hát nem tudja? Csak két típusú ember van a világon. Majmok és tigrisek.
A majmok nagy csapatban élnek a fákon, mindig izgatottak, valami nagyon fontos történik közöttük. A tigrisek barlangokban laknak, egymástól nagy távolságokra, nyugodtan, méltósággal. Ők a nagyvadak. A beszédükről lehet felismerni őket. A majmoknak sztorijaik, panaszaik, aranyköpéseik vannak. A tigriseknek bolyongásaik, szenvedéseik és megismeréseik. De csak az egyik nyelven lehet beszélni, vagy majomul, vagy tigrisül. A másikat elfelejtjük.
Nagyon fiatal voltam akkoriban, amikor ezek a szavak megmentettek az elmajmosodástól, amire komoly hajlamom volt.
Azután egyszer ezt felidéztem Mihancsik Zsófiának, aki addig beszélgetett velem, amíg egy interjúkötet nem lett belőle. Ennek most már öt éve.
És most a Kiadó ismét rávett a feltárulkozásra; arra, hogy az elmúlt fél évtized tapasztalatait összegyűjtve - rengeteg társadalmi átalakulást, egyetértést és ellenérzést, valamint a felettem elvonuló évek és események belső változásait megélve - folytassuk a beszélgetést. Megint csak igyekeztem az igazat mondani, még ha rossz fényt is vet rám.
Ezzel a további beszélgetéssel kiegészítve tartják most a kezükben a Tigris és majom új kiadását. Fogadják jóindulattal és megértéssel.
Popper Péter - A karnevál vége
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
F. Várkonyi Zsuzsa - Kalo Jenő - Popper Péter - Sári László - Gyors élet, lassú halál? - A fogyasztói társadalom csapdái
Gyors élet, lassú halál? Furcsa cím. Életünk valóban felgyorsult. Gyorsabban változnak a történelmi-politikai események, egy emberélet sokszor túléli birodalmak keletkezését és összeomlását, szinte feldolgozhatatlanul zuhog ránk az információk tömege, hamarabb serdülnek a gyerekek - már a rakéta is lassú nekünk. Ám életünkből egyre jobban hiányzik a csend, az egyedül maradás, a számotvetés lehetősége önmagunkkal.
A lassú halál pedig a szellemi életre vonatkozik. Hiszen egy ember, egy kapcsolat addig él, ameddig változni tud, ameddig úton van, valahonnét valahová tart. Amikor már csak ismétli önmagát, mechanikusan begyakorolt végszavai, viselkedés sémái vannak, akkor lelkileg meghalt.
Nehéz és elgondolkodtató olvasmány ez a könyv, lelkünk védelme érdekében mégis érdemes lapozgatni, és bele-bele mélyedni egy-egy gondolatába. Könnyen válhat szellemi szövetségesünkké zűrzavaros és nyugtalan világunkban.
Popper Péter - Szerelemről józan nappalon
Mit reméljünk a szerelemtől, az együttéléstől, a házasságtól, ha ahova csak nézünk, kudarcos próbálkozásokat látunk? Hiszen a párkapcsolat évezredek óta megoldatlan problémája az emberiségnek, vélte Popper Péter, aki ennek ellenére - vagy tán épp ezért - rengeteget foglalkozott a témával. Hitte, hogy ha nincsenek is mindenki számára jól működő, univerzális megoldások, néha a sors kegyéből, vagy talán saját döntéseinknek és cselekedeteinknek köszönhetően, létrejöhet két ember között a valódi összetartozás. Az pedig olyan nagy érték, hogy minden erőfeszítést megér.
Ebben a válogatáskötetben a szerző életművét jól ismerők is sok csemegét találhatnak, hiszen olyan (pár)kapcsolati témájú előadásokat gyűjt egy csokorba, amelyek kisebb közösségek előtt hangzottak el: a bensőséges légkörben Popper Péter ritkábban tárgyalt kérdésekről is megszólalt, és bátran fogalmazott. Mesélt empátiáról és tapintatról, durvaságról, szeméremről és intimitásról, szakításról és újrakezdésről, férfi- és női szerepekről, hűtlenségről és illúziókról, kompromisszumos kapcsolatokról, elmérgesedett viszonyokról - és nagyon őszintén a szexről. Vagyis a párkapcsolatról, a szerelemről úgy, ahogy józan nappalon nézi az ember: realistán, önbecsapások nélkül, de azért szem előtt tartva a valódi értékeket, és sohasem feladva a reményt.
Popper Péter - Kiadatlan írások
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Popper Péter - Lux Elvira - Alpár Zsuzsa - Pál Mária - Legfeljebb elválunk
Egyre többször hangzik el manapság, ha valami nincs rendben a házasságban. Tragédia? Ugyan! Legfeljebb elválunk... Mivel is tesszük tönkre a kapcsolatainkat? Legelőször is azzal, ha nem szánunk időt egymásra.
Popper Péter előszavával, a szerzők, Alpár Zsuzsa, Lux Elvira és Pál Mária tanulmányaikkal nyújtanak segítséget a válás hatáskörének cseppet sem egyszerű elemzéséhez.
Popper Péter - Van ott valaki?
Az égre néző ember örök kérdése: Hol? Kicsoda? De az ember csak a csillagos világ éjszakát látja, vagy a végtelen kékséget, vagy a fenyegetően tornyosuló felhőket.
Popper Péter - Istenek órája
"... Minden vallásnak van üdv-tana. Minden vallás képvisel valamilyen erkölcsi törvényt. Minden vallás hierarchikus felépítésű. Minde vallás úgy gondolja, hogy az embernek küldetése, missziója van a világban. A lényege a dolognak az, hogy ez az a közös, ami eltérő kultúrák, eltérő történelmi időszakokban keletkezett vallásokban azonos, fölébreszti azt a gondolatot, hogy valami közös, általános emberi lelki igényt fejez ki..."
Popper Péter - Különben jól vagyok
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Kalo Jenő - Paulinyi Tamás - Popper Péter - Vezetnek vagy megvezetnek?
Vezetőnek lenni, vezetni valakit vagy valakiket, családot, iskolát, hivatalt, üzemet, pártot, népet... micsoda nagyszerű dolog és felmagasztalás. Nem is csoda, hogy mennyi ember becsvágya irányul erre. Csak arra kellene vigyázni, hogy a hatalom dicsfénye el ne homályosítsa a felelősségérzetet.
A régiek azt tartották: "a királynak meg kell halnia", ha katasztrófába sodorta az országot, vagy ha áldozatot kellett hozni, egy nagyon fontos dolog - például honfoglalás - sikeréért. A király azért volt élet és halál ura, mert adott helyzetben vállalta, hogy a népért áldozattá váljon.
Ez a könyv a méltó vezetőről szól, aki lelke mélyén úgy érzi, hogy hatalma a sorstól ered, és arról a félrevezetőről, aki abban bízik, hogy ügyeskedéssel, ármánykodással, hazugságokkal ő maga szerezheti meg magának a hatalmat.
A szerzők felteszik a kérdést, hogy a mai embernek szüksége van-e egyáltalán szellemi vezetőre, beavatóra vagy (csak) pedagógiai- szociális irányítóra, míg az Istennel való kapcsolata a legintimebb saját titka.
Popper Péter - A kő, a víz és a kutya
Egy XX. századi reneszánsz ember, Popper Péter azokat a kérdéseket veti fel a filmben, amelyekkel MI is naponta szembenézünk. Kik vagyunk, honnan jöttünk, hol tartunk, merre megyünk? Válaszai megfogalmazzák mindazt, amiről mi még csak dadogunk. Ez a válasz sokszor megkérdőjelezhető, máskor ironikus vagy megrendítő, egy biztos, mindig hiteles, érdekes, eredeti.
"Egész életemben borzasztóan szerettem volna hitetlen lenni. Nagyon sokat megtettem érte, - nem sikerült."
Több mint tíz éve már annak, hogy kettejük beszélgetése kapcsán Árvai Joliban - Popper Péter közeli barátja, sajnos már szintén nincs közöttünk - felmerült egy gondolat, portréfilmet készíteni Péterről. Ez AZ a film, amit anno még VHS formátumban meg lehetett vásárolni egy-két könyvesboltban, valamint a Duna televízió is sugározta két alkalommal. Akinek időben nem volt információja a filmről, sajnos nem jutott hozzá. Ezt kívánjuk pótolni ezzel a kiadvánnyal, mely az eredeti filmet a DVD formátumon kívül írott formában is hozzáférhetővé teszi.
Baktay Miklós - Baktay Zelka - Dr. Csernus Imre - Kalo Jenő - Popper Péter - Boldogtalan kapcsolatok
Amikor híre ment, hogy a Mesterkurzus következő témája a "Boldogtalan Kapcsolatok", a jegyek napok alatt elfogytak, sokan be sem fértek a Belvárosi Színházba. Miért? Ilyen sokan élünk boldogtalan kapcsolatban? S mi a boldogság? Létezne egy ilyen állandó állapot? Lehet elhatározni a boldogságot? Netán a boldogság egy váratlanul felragyogó extatikus állapot, ami rövid időre is csak akkor jön létre, ha minél lazább az ember lelke?
És sok-sok további kérdés: Vajon mindenkinek jár a boldogság, mondjuk "alanyi jogon"? Vagy kegyelmi állapot? S ha valaki már volt boldog, okosan teszi-e, ha újra hajszolni kezdi ezt az élményt, meglévő kapcsolatait lerombolva? Fellini egyik filmjében egy szerzetes lábához borul a főszereplő: Atyám, nem vagyok boldog! Mire a szerzetes meglepődve: Hol olvastad azt édes fiam, hogy neked boldognak kell lenni?
Vajon mit gondol erről az orvos, a teológus, a pszichológus és az író? Tudnak-e válaszolni ezekre a kérdésekre, vagy csak latolgatnak? Mit lehet tenni a boldogságért? Vagy már az is valami, ha könnyebben viseljük el az élet keménységét? Töprengjünk rajta!
Popper Péter - Ők - én vagyok
"Amikor az ember néha fülel elhangzott szavai után, meghökkenve tapasztalhatja, hogy tulajdonképpen nem ő szólt, hanem "valaki belőle". Szerb Antal, Dante, Jókai, Thomas Mann, Füst Milán és még sok más író hangja, mondatai hallatszanak. Észrevétlenül belém lopództak volna? (...)Ez az írás arról a 33 könyvről és íróról szól, akiknek a világlátásából annyi minden elkeveredett saját gondolataimmal és érzéseimmel, hogy ma már nemigen tudom szétválasztani őket. Ezért mesélek ezekről a könyvekről az Olvasónak, akit barátomnak érzek."
Kollekciók
- Angol nyelvű könyvek 120732
- Egyéb idegennyelvű könyvek 13169
- Ezotéria 13589
- Fantasy 32727
- Felnőtt 18+ 12697
- Gyermek 23632
- Humor 13611
- Ifjúsági 37330
- Kortárs 47858
- Krimi 15845
- Kultúrtörténet, elemzések/tanulmányok 16436
- Képregény 21619
- Novellák 13231
- Romantikus 50801
- Sci-fi 14761
- Szórakoztató irodalom 45458
- Tudomány és Természet 28716
- Történelem 16339
- Vallás, mitológia 19783
- Életrajzok, visszaemlékezések 16801