Ajax-loader

Donáth Tibor könyvei a rukkolán


Donáth Tibor - Lexicon ​anatomiae
Négynyelvű ​- latin, magyar, angol, német - anatómiai szótár.

Donáth Tibor - Anatómiai ​nevek (A-Z)
Az ​orvosi szaknyelv alapját az anatómiai szavak képezik, melyeknek nemcsak ismerete, hanem értése, értelmezése is fontos eleme az orvosi gondolkodásnak. Az anatómiai szakkifejezések, összességükben az anatómiai nomenklatúra, nem csak a múltban, a jelenben is jelentősen változik. A morfológia rohamos fejlődésével, döntően az új technikák, a képalkotó eljárások nyomán új dimenziók nyílnak, új felismerések, új fogalmak, elnevezések nyernek polgárjogot és bővítik az anatómiai nevezékek hivatalos listáját. Donáth Tibor jelen munkája az 1998-ban nemzetközileg elfogadott Terminologia Anatomica alapján készült. E kiadás up.to-date szintre teszi szerző azon könyvírói munkásságát, melyet e témában 1952 óta folytat. A könyv tartalmazza mindazon latin és görög főnevek német, alany- és birtokos esetét, részletes értelmezését, melyek az anatómiai terminológiában szerepelnek, majd értelmezi a belőlük képzett, összetett anatómiai neveket. A munka jelentős támogatást ad az anatómiát megismerni kívánóknak, de elsősorban nélkülözhetetlen az orvostanhallgatók anatómiai tanulmányaihoz. Külön fejezet sorolja fel mindazon szerzők neveit és rövid életrajzi adatait, akik mint egy-egy struktúra első leírói, nevük alapján, mint eponímák honosodtak meg az orvosi szaknyelvben és előszeretettel használatosak a klinikai orvosi irodalomban. Függelékként rövid nyelvtani útmutató ad segítséget a latin és görög szakszavak képzéséhez, azok helyes verbális és írásos használatához.

Donáth Tibor - Az ​emberi test felépítése
A ​lélektan korszerű egyetemi oktatása biológiai és ezen belül elsősorban funkcionális anatómiai alapokra épül. A magasabb rendű idegi jelenségek tárgyalásához elengedhetetlen az idegrendszer szerkezetének beható tanulmányozása. Az idegrendszer irányító, szabályozó működése az egész szervezetben érvényesül. Így a lélektannal foglalkozónak meg kell ismernie vizsgálódása tárgyának, az egész embernek anatómiáját. Az anatómia fogalma modern értelmezésben nem leíró ismeretek, hanem az emberi test szerkezetének funkcionális értelmezése. Az egyes szervek makro- és mikroszkópos felépítésének funkcionális leírása mellett egy korszerű tankönyvben helyet kell kapnia a szubmikroszkópos dimenziókban szerzett legújabb ismeretanyagnak is, mely az elektronmikroszkópos kutatás fejlődése révén világosabb utat mutat az élő anyag szerkezetének megismerésében. A könyv az általános fejlődéstani és szövettani alapok tárgyalás után újszerűleg azonnal az idegrendszer leírását adja, és ezzel alapot nyújt a további fejezetekben tárgyalt mozgásszerv-, zsigeri, ér- és érzékszervi rendszerek idegrendszeri kapcsolatainak megértéséhez. Az egyes fejezetek tárgyalásánál a felépítő szerkezetek funkcionális értelmezése a vezető szempont. A könyv gazdag ábraanyaga megkönnyíti a kezdő hallgató számára az anatómiai fogalmak térbeli elképzelését.

Donáth Tibor - Anatómia ​- Élettan
Egy ​élő szervezet – könyvünk esetében az emberi szervezet - megismerése egyet jelent a szerkezet és működése, megismerésével. Az emberi test szerkezetét, felépítését az anatómia, működését, életjelenségeit az élettan tárgyalja. Jóllehet a modern kutatásban e két tudományág elvált egymástól, az oktatásban szerencsésebb, ha az anatómia és az élettan egységes szemlélete érvényesül, hiszen a működés /a funkció/ mindenkor a szerkezet /a struktúra/ szoros függvénye; ugyanakkor a működés visszahat a szerkezetre, és azt alakíthatja. Dr. Donáth Tibor professzor – elsősorban középiskolások számára készült – tankönyve e szemlélet jegyében foglalja össze az anatómia és az élettan ismeretanyagát.

Donáth Tibor - Anatómiai ​atlasz
Jelen ​munkával nemzetközileg is elsők között jelenik meg olyan anatómiai atlasz, mely az emberi test valamennyi régióját originális, szakszerű ábrák keretében, de a részletek mellőzésével mutatja be. Ez teszi lehetővé, hogy az atlasz 162 színes ábra keretében egyetlen kötetben olyan ábragyűjteményt nyújtson, melyben az érdeklődő a munkája során felmerülő minden anatómiai kérdésnek utánanézhet. Az atlasz ábrái naturálisak, ugyanakkor a lényeget kiemelők, színhatásukban esztétikai és egyben didaktikus értékűségre törekvők. Az atlasz kétnyelvű. Az ábrák jelölései a nemzetközi igénynek megfelelően latin nevezékűek.

Kollekciók