Dersi Tamás könyvei a rukkolán
Dersi Tamás - Thália magyarul tanul
Dersi Tamás, az irodalomtudományok kandidátusa ezúttal a mai és klasszikus magyar dráma és a klasszikus magyar dráma értékeit elemző tanulmányokkal jelentkezik. Könyvének első - Kortársak című - ciklusában a közelmúlt sikereit és tanulságait vizsgálja. Örkény István, Gyurkó László, Sükösd Mihály, Dobozy Imre, Szakonyi Károly, Száraz György, Illyés Gyula, Illés Endre, Vas István és Németh László műveivel érzékelteti az új magyar dráma lehetőségeit. Korábban kiforratlan műtípusok: a groteszk, a mitológiai játék, a történelmi parabola és a dokumentumdráma kibontakozásában jelzi a változást, a kedvező fordulatot. A magyar dráma múltja is foglalkoztatja. Meggyőződése, hogy ez a múlt nem olyan szürke és szakadozott, mint sokan hiszik. Dersi Tamás kötetének hat tanulmánya XIX. és XX. századi értékek feltámasztásában szeretne az érdeklődők segítségére lenni. A Klasszikusok című ciklus Krúdy Gyula, Tersánszky J. Jenő, Madách Imre, Petőfi Sándor és Vörösmarty Mihály dramaturgiáját s e jelentős színpadi szerzők mellőzöttségének okait igyekszik megvilágítani.
Dersi Tamás - A századvég katolikus sajtója
A szerző e tanulmányban a századvég katolikus sajtóorgánumait mutatja be. A Magyar Állam és az Alkotmány című napilap, továbbá a Fejérmegyei Napló, a Magyar Szemle, a Keresztény Magyarország, a Katolikus Szemle és más kisebb lapok szervezetének, szerkesztőségük összetételének, műfaji és stiláris eszközeik sajátosságának, hatásuk szociológiai motívumainak áttekintése a kötet fő feladata. Elemzi a katolikus újságok reagálását a kilencvenes évek politikai küzdelmeire, főleg az egyházpolitikai reform, a polgári házasság törvénybe iktatása körüli harcokra, a társadalmi mozgalmakra és vitákra. Ezzel kapcsolatban a katolikus lapok egymás közötti viszályainak dokumentumait is feltárja.
A katolikus sajtó századvégi megújulási törekvéseiben, az egyház által közvetve-közvetlenül szervezett és támogatott lapok erőfeszítéseiben a szerző különös gonddal vizsgálja az 1919-es ellenforradalomhoz vezető érzelmi-gondolati szálakat, azokat az ideológiatörténeti mozzanatokat és összefüggéseket, amelyek már a századvégen az 1919-ben hatalomra jutó ellenforradalom, a kereszténynemzetinek nevezett politikai-világnézeti irányzat érveit és fogalom világát készítették elő.
Dersi Tamás - Illés Endre
Tartalom
Bevezető
A novellista
Köd a Rákóczi úton
"Szép angyaloknak húga?"
Hamisjáték, sok szereplővel
Teljes világítás
Történelmi fenyegetés
Pofon az autóbuszon
Kortársak ábrázolása
Önéletrajzi töredékek
A fájdalom szorításában
Összefoglalás
A kritikus
Az Est, Pandora, Budapesti Hírlap
Távol a vitáktól
Változó korízlés
Illúziók nélkül
Együttes vallomás
A drámaíró
Irodalom és színház
A Törtetők fogadtatása
A szenvedély mérgezettjei
Engedékeny dráma
Türelmetlen szeretők
Karikatúra a sznobról
Mítoszok maszlaggal
Festett egek
Zárókép
A műfajteremtő
Non fiction az irodalomról
Oxigén az irodalomtörténetben
Új Krétarajzok
Patinás arcképek
Találkozás a lázító szépséggel
Áttekintés
Jegyzetek
Illés Endre művei
Dersi Tamás - Századvégi üzenet
A századvég Budapestjének legfontosabb irodalmi lapjáról, a Hét-ről jóval kevesebbet tudunk, mint indokolt és szükséges lenne. Ez a kitűnő orgánum - amelyet Kiss József szerkesztett, s amelynek Ambrus Zoltán, Kozma Andor és mások a főmunkatársai - olvasmányosságával, színességével és irodalomtörténeti jelentőségével rászolgál az utókor érdeklődésére. A könyv ezt az érdeklődést kívánja felkelteni és kielégíteni. A tanulmányok a századvég sajtójáról, a Hét vetélytársairól, Kiss József híres kerekasztaláról, szerkesztői módszereiről, a hetilap íróiról, kritikai gyakorlatáról, önszemléletéről és az irodalomtörténetben kialakult hamis portréjáról nyújtanak áttekintést. Alig ismer forrásanyag elemzi: mennyiben volt A Hét sajátosan egyedi alkotás, s mennyiben készítette elő a következő évtized szellemi-irodalmi mozgalmait, a Nyugat indulását. A Hét története az Atlantiszként múltba süllyedt magyar századvég és Budapest történetének egyik vonzó fejezete.
Dersi Tamás kutatási területe évek óta a magyar újságírás századvégi története. Ennek az irodalomtörténeti, társadalom- és eszmetörténeti szempontból egyaránt sok értékes forrást kínáló szellemi tartománynak talán legelhanyagoltabb szeglete a katolikus sajtó. Ismeretlen forrásanyag feltárásával teszi érthetővé az egyház és a katolikus sajtó szerepét a dualista Magyarország társadalmi-politikai válságának elmélyítésében. Az egykorú sajtóanyag tükrében világossá válik, hogy a forradalmas indulatok elfojtásához, az első világháborúhoz és az ellenforradalomhoz vezető folyamatok ideológiai forrásvidéke a századvég:az egyházpoliktikai reform körüli harc és polémia.
Kollekciók
- Angol nyelvű könyvek 120732
- Egyéb idegennyelvű könyvek 13169
- Ezotéria 13589
- Fantasy 32727
- Felnőtt 18+ 12697
- Gyermek 23631
- Humor 13609
- Ifjúsági 37330
- Kortárs 47858
- Krimi 15845
- Kultúrtörténet, elemzések/tanulmányok 16436
- Képregény 21619
- Novellák 13231
- Romantikus 50801
- Sci-fi 14761
- Szórakoztató irodalom 45456
- Tudomány és Természet 28715
- Történelem 16339
- Vallás, mitológia 19783
- Életrajzok, visszaemlékezések 16801