M. Szabó Miklós könyvei a rukkolán
M. Szabó Miklós - Volt egyszer egy egyetem 1996-2007
A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem 1996-2007 közötti történetének legszemélyesebb emléke ez a kötet, amelyet 7 évvel rektorságának befejezését követően írt meg a szerző. Az egyetem kiemelkedő helyet foglalt el, nemzetközi érdeklődés mellett, a katonai nevelésben, oktatásban. Ez a dokumentumokkal és fotókkal gazdagon illusztrált könyv emléket állít az egyetem hivatásos és civil tanárai, dolgozói erőfeszítésekkel járó küzdelmeinek. Ajánljuk mindazoknak, akik érdeklődnek a katonai felsőoktatás iránt.
M. Szabó Miklós - Szupertitkos alakulat
Volt a Magyar Néphadseregben egy olyan alakulat, amelyet a polgári életben is csak MN 1480 egységként ismertek, de a munkáját szinte teljes titoktartás övezte. Fokozta a titokzatosságot az, hogy hosszú ideig a sorkatonák látogatói is csak meghatározott helyen tartózkodhattak, és a dandárnál szolgálatot teljesítő hivatásos, sor- és polgári állomány többsége nem léphetett a "zárt" telephelyre, ahol a rakétatechnika tárolása történt, vagy ahol a kezelők elméleti és gyakorlati kiképzését végezték. Voltak azonban olyan titkok, amelyeket a hadseregben szolgálatot teljesítők közül is kevesen ismertek. Nem tudták, hogy a rakéta indításához a robbanófej kivételével minden rendelkezésre állt a laktanyában: jelentős számú harci hordozó; mindegyikhez a szükséges hajtóanyag; a bevizsgáláshoz, feltöltéshez, szállításhoz és átrakáshoz szükséges gépegységek. Azt pedig még a politikai vezetésben is kevesen tudták, hogy az atom robbanófejek tárolása - a szovjetek által - tőlünk néhány tíz kilométerre történt, és szükség esetén egy óra alatt megkaphattuk volna. Az indítóállványokat minden díszszemlén a nagyközönség láthatta. De azt nem tudták, hogy a dandár a szárazföldi hadsereg legnagyobb csapásmérő ereje. Azt pedig nem is sejthették, hogy milyen pusztító erővel rendelkezünk. Ha a Hirosimára ledobott atombomba hatóerejét vesszük alapul, akkor a dandár indítóállványai csoportos indítással annak 160-szorosát tudták volna a hadsereg számára biztosítani.
Nagyváradi Sándor - M. Szabó Miklós - Winkler László - Fejezetek a magyar katonai repülés történetéből
A magyar repülés szakirodalmában ez a könyv egyedülálló. Az első könyv, amely átfogóan tartalmazza a magyar katonai repülés történetét, fejlődését, eseményeit 1945-ig. Ez az első repülő szakmai könyv, amely marxista alapokon ismerteti, elemzi és reálisan értékeli az eseményeket. A felszabadulás után több mint négy évtizeddel már nagyon nagy szükség volt e téma ilyen fokon és módon való feldolgozására. E könyvben a műszaki-technikai ismeretterjesztésen kívül elsősorban a politikai, katonapolitikai és nemzetgazdasági összefüggések elemzése és értékelése a lényeges. A szerzők az egyes fejezetekben rendszerezett és gondos anyagválogatással igyekeztek ismertetni az adott időszakoknak megfelelően a szervezési elképzeléseket, a technikai fejlesztési problémákat, a valóra vált eredményeket, valamint a fontosabb repülési eseményeket, harci alkalmazásokat. A szerzők ezúton is köszönetüket fejezik ki mindazoknak az intézményeknek ill. személyeknek, akiktől értékes segítséget kaptak e könyvhöz.
M. Szabó Miklós - Oroszi Antal - A Zrínyi Miklós Katonai Akadémia története 1990–1996
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
M. Szabó Miklós - A Magyar Királyi Honvéd Légierő
M. Szabó Miklós műve szakmai, politikai és erkölcsi szempontból is jóval több, mint egy érdekes, izgalmas, tanulságos írás. Hatalmas forrásbázis, kivételes szakmai intelligencia és jó stílus jellemzi e könyvet.
A szerző nagy tapasztalattal összegzi kutatásainak eredményét, átfogó és hiteles képet ad egy kényszerpályán mozgó ország háborúba küldött légierejéről, miközben téves adatokat, nézeteket korrigál, de sohasem ítéletet alkot, hanem dokumentál. A könyv értékét csak növeli, hogy a szerző mindezt az adott kor politikai, gazdasági és katonai viszonyai közé ágyazva teszi. Ezért válnak e könyv tényei emberközelivé érdeklődők, kutatók, gyűjtők és nem utolsó sorban a szakmát művelők számára.
Hiszem, hogy nem elkésett vállalkozás ez a mű, hanem objektív kép egy szomorú kor borzalmairól, s egyfajta tiszteletadás is, amelynek felvállalásáért köszönet illeti a szerzőt és a Zrínyi Kiadót. Hiszem továbbá, hogy a fegyverzet-szervezet-elmélet fejlődésének és kölcsönhatásának bemutatása, a személyek tetteinek elemzése egyesekben régi emlékeket fog majd felidézni, míg másokban felkelti az érdeklődést a magyar történelem ezen korszaka iránt, és nem okoz csalódást még a szakembereknek sem.
Az olvasó pedig egy percig sem hiszi el, hogy nincs köze hozzá.
/Sipos Géza ezredes/
M. Szabó Miklós - A Zrínyi Miklós Katonai Akadémia története 1961–1969
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
M. Szabó Miklós - A Zrínyi Miklós Katonai Akadémia története 1970–1979
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
M. Szabó Miklós - A Zrínyi Miklós Katonai Akadémia története 1955–1960
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Szabó József - M. Szabó Miklós - A magyar katonai repülés története
A Zrínyi Kiadó újdonsága a kezdetektől napjainkig eltelt hét évtized főbb eseményeit foglalja össze a téma iránt érdeklődő olvasó számára. A katonai repülés krónikája szerves részét képezi a magyar haderő, a Magyar Honvédség históriájának, ugyanakkor része az egyetemes magyar repüléstörténetnek is. Így a katonai alakulatoknál folyó repülőkiképzés főbb eseményei nemcsak a katonai repülés, hanem az egyetemes magyar repülés fejlődéstörténetének is meghatározó állomásai voltak az elmúlt hét évtizedben.
M. Szabó Miklós - A magyar katonai felsőoktatás története 1947–1956
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
M. Szabó Miklós - A Magyar Királyi Honvéd Légierő a második világháborúban
A nagy forrásbázisra – levéltári kutatásokra, magyar és idegen nyelvű kiadványokra, magánkézen levő eredeti hadműveleti naplókra – épülő monográfia a magyar hadtörténeti irodalomban elsőként vállalkozik arra, hogy képet alkosson a volt magyar légierő második világháborút megelőző és a háború alatti technikai, szervezeti s alkalmazási kérdéseiről.
A szerző a bevezetőben bemutatja a Trianont követően kialakult helyzetet, széles tömegekre is ható soviniszta propagandát, amely a valós sérelmeket felnagyítva – ezzel a feszítő politikai és társadalmi kérdéseket elfedve – eredményesen buzdított az elszakított területek visszaszerzéséért folytatott harcra. Ez természetesen hatott a légierő szellemének alakulására is.
Ezt követően kronologikus sorrendben ismerkedünk meg a magyar légierő történetének eseményeivel. A nagyobb súly itt is természetesen az 1938–1945 közötti időszakra esik, a szerző azonban bemutatja azt az erőfeszítést is, mellyel a hadseregvezetés már a húszas évek végétől igyekezett lerakni egy majdani ütőképes légierő alapjait.
A könyv jól szemlélteti a légierő fejlesztésével kapcsolatos elgondolásokat, azok folyamatos módosulását, és azt, hogy a tervek az anyagi, technikai és személyi feltételek hiányában nem valósulhattak meg. A megfelelő színvonalú ipari háttér, valamint a szakemberek hiánya lehetetlenné tette a revansista törekvésektől fűtött, eltúlzott tervek végrehajtását. A vágyálmok eredményezte kaotikus állapotok uralkodtak a magyar légierőnél is, amikor sor került a délvidéki bevonulásra, majd a Szovjetunió elleni háborúra.
A szerző objektíven elemzi a magyar repülők légi harcait. Jó érzékkel nyúl az olyan, a közérdeklődés előterében álló eseményekhez, mint a bácskai ejtőernyős bevetés, a kassai bombázás, a kormányzóhelyettes repülőbalesete. Óvakodik attól, hogy túlzottan belebonyolódjék ezek tárgyalásába, ugyanakkor meggyőzően, a történelmi tényekhez ragaszkodva, a mendemondákkal és hamis mítoszokkal leszámolva mutatja be az eseményeket.
A szerző részletesen kitér a Magyarország ellen 1944 nyarán-őszén végrehajtott, a lakosság körében is nagy áldozatokkal járó amerikai-angol légitámadásokra, s az ellenük folyó magyar légvédelmi tevékenységre. Rámutat azokra a tényezőkre, amelyek a harcban részt vevő magyar vadászrepülők tetteit motiválták.
A könyvet fényképek, vázlatok és táblázatok szemléltetik.
Fekete László - M. Szabó Miklós - A Katonai Műszaki Főiskola története 1967-1999
A kiadvány célja megismertetni az olvasókkal a Zalka Máté Katonai Műszaki Főiskola, majd Bolyai János Katonai Műszaki Főiskola oktatóinak és hallgatóinak mindennapi életét. A katonai műszaki főiskolai képzés 33 éves története bizonyítja, hogy az "alma mater" falait elhagyó, katonai és szakmai ismeretekkel felvértezett tisztek a korszerű technika üzemeltetésére, üzemben tartására, valamint a parancsnoki feladatok ellátására felkészültek. A kötetből kronológiai sorrendben megismerhető mindaz a sokoldalú tevékenység, amit a katonatisztté válás jelent. Az oktatás mellett nagy hangsúlyt kapott az intézményben a tudományos munka a sport és a kulturális tevékenység. A kötet tisztelgés mindazok előtt, akik létrehozták majd működtették a magyar tisztképzés e fontos intézményét.
M. Szabó Miklós - A Zrínyi Miklós Katonai Akadémia története 1980–1989
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Kollekciók
- Angol nyelvű könyvek 101265
- Ezotéria 10937
- Fantasy 27279
- Felnőtt 18+ 10066
- Gyermek 22060
- Humor 10402
- Ifjúsági 33276
- Kortárs 37117
- Krimi 13611
- Kultúrtörténet, elemzések/tanulmányok 13452
- Képregény 15922
- Novellák 11461
- Romantikus 40959
- Sci-fi 12620
- Szórakoztató irodalom 37012
- Tudomány és Természet 23451
- Történelem 14209
- Vallás, mitológia 16665
- Versek 10364
- Életrajzok, visszaemlékezések 14634