Ajax-loader

Schmidt Egon könyvei a rukkolán


Schmidt_egon_v%c3%adzivil%c3%a1g
elérhető
8

Schmidt Egon - Vízivilág
A ​tavak, folyók, mocsarak, kanyargó patakok, de még az alkalmi tócsák is ezernyi látnivalót rejtegetnek. A titkokkal teli külön világ lakói, madarak, békék, pockok, szitakötők valamilyen formában mind a vízhez, az ott élő növényekhez kötődnek. Róluk, nem egyszer furcsa szokásaikról szólnak a szerzők, sokszor kiegészítve a határozókönyvek nyújtotta ismereteket. De rádöbbenünk arra is, hogy e csodálatos vízivilág fokozottan veszélyeztetett, még akkor is, ha az olyan neveknek, mint a Kis-Balaton, a Velencei-tó vagy a Hortobágy nemzetközileg jó csengése van. Segítenünk kell vizeink lakóinak, hogy unokáink is gyönyörködhessenek a hófehér kócsagokban, kanalasgémekben, a nyári esték hangulatos békakoncertjében.

Schmidt Egon - A ​békakirály
A ​közismert szerző legújabb -gyerekeknek szánt könyvéből,- az öreg, bölcs békakirály segítségével megismerhetjük a sokak által ijesztőnek gondolt, valójában azonban nagyon barátságos kétéltűek különös világát.

Schmidt Egon - Tarnay Katalin - Veress István - Tarkabarka ​állatvilág
Mitől ​tarkabarka az állatvilág? A kérdésre könnyű válaszolni. Charley-nél "viziteltem", s bár látogatásomat előre jeleztem, a nevezett mégsem fogadott szívesen. Lakótársai: Szuzi és Sziszi berendezési tárgyai: autógumik, trapézok. Ezek jelentik megszokott környezetét, személyem semmiképpen nem tartozott oda. Mit tett Charley, hogy értésemre adja nemkívánatos vendég vagyok nála? Azt tette, amit ő tehetett, és úgy tette, ahogy az előre tőle várható volt. Makogott, földhöz verte a kereket, a szájában összegyűjtött cseresznyemagokkal bombázott, sőt kísérőmet - pedig ő nem merészkedett túl közel - almával dobálta. (Nagyon pontosan célzott.) A budapesti Állatkert csimpánzáról van szó, aki bár a föld értelmes lényeinek ranglistáján előkelő helyet foglal el, mégiscsak emberszabású, és nem ember módjára viselkedett. Tőle ez várható, hiszen a saját portáját védte, ahogyan ezt teszi a csalogány is a maga módján. Mindegyikük másként. Más a csimpánz és más a földigiliszta. Testük felépítése, életmódjuk, az évszakok változása eltérő módon is, meg azonos módon is megvalósul viselkedésükben. Az állatok sokfélék. Műsoraikban az egyik gyereket a természetben megfigyelhető állatok lakóhelye, szokásai, a másikat a vándormadarak vonulása, a harmadikat a "becsapós" zoológiai fejtörők érdekelték - a műsorkészítőket meg a gyerekek kívánságai. Az így összegyűlt ismeretekkel a szerkesztő - mert egy kicsit gyerek maradt - játszani akart. Játszótársakat keresett és talált. A gyerekek - miközben jókat játszottunk - komolyra is fordították vagy fordíttatták a szót. A _Napraforgó_ , a _Dominó_ és más műsorok hangszalagjain körmönfont, tréfás és tudományos mélységű kérdések-válaszok peregtek. Földön, vízben és levegőben A-tól Z-ig ismerkedtünk az állatokkal. Magnóval "vadásztunk" hangjaikra, igyekeztünk elmondani róluk mindazt, ami a tankönyvekből kimaradt. A hangszalag elröppenő, de most "betűkbe terelt" színes állatvilágának kis dzsungele ez a könyv, melyben az "állati" elvarázsolt kastély görbe tükrében rejtvényként, játékként is felbukkannak tollas, bundás, pikkelyes ismerőseink.

Schmidt Egon - Cirmike ​és Kormoska
A ​népszerű író legújabb meséje az EX-BB Kiadó gondozásában 2016-ban elindított MESÉLŐ TERMÉSZET sorozat 2. kötete. Ezúttal két kiscica kalandjain át avat be a természet apró titkaiba. Schmidt Egon állatokról szóló meséi játszva tanítanak, hasznos természeti ismeretekkel gyarapítják a kis olvasók tudását, miközben a természet élőlényeinek szeretetére nevelnek. A mesekönyvet Budai Tibor gyönyörű, színes rajzai illusztrálják.

Schmidt Egon - Hova ​mennek, honnan jönnek vándormadaraink?
A ​címben szereplő kérdés egyidős az emberiséggel, mégis alig száz éve, hogy feleletet tudnak rá adni, illetve, hogy ezt tudományos alapossággal kísérelték meg. A szerző könyvében, melyet a még mindig kicsit misztikus madárvonulásról írt, összegyűjtve szerepel mindaz, ami erről a témáról mindenkit érdekelhet, és amelyről mégis nagyon kevés helyen találhatunk hiteles adatokat.

Schmidt Egon - Budai Tibor - A ​tavak élővilága
Sorozatunk ​első kötetében a biológiatanár, Feri bácsi kirándulni viszi a gyerekeket a halastavakhoz. Laura, Gergő, Ádám, Pista és a többi gyerek sétája a természetben sok izgalmas felfedezést tartogat számukra. Tanácsot kapnak Feri bácsitól a ház körüli kertet felásó vakond távoltartására, megértik, hogy miért nem „rossz” a kakukk viselkedése, találkoznak tetszhalott siklóval, és meghallgatják a nádasban a kékbegy énekét. Fokozatosan rádöbbennek, hogy a természetben semmi sincs ok nélkül, és hogy kirándulni jó.

Schmidt Egon - Napsütötte ​ösvényeken
"...Járom ​az ösvényt. Figyelek, nézelődöm, csodálkozom és gyűjtöm a többnyire hétköznapi, de számomra mégis oly kedves élményeket. Minden tavasszal újra örülök, amikor az első fülemülét meghallom, elbűvölve állok a pipacsoktól pirosló vagy a margarétáktól fehérbe öltözött rét előtt, és gyermekkorom óta nem tudom eldönteni, hogy ha választanom kellene, a nappali pávaszemet vagy az Atalanta-lepkét tenném az első helyre. A könyvben szereplő írások egy része rövidítve elhangzott a Magyar Rádió Oxigén című műsorában, másokat naplóimat lapozgatva írtam meg, de vannak egészen friss, még "meleg" írások is..." Schmidt Egon

Schmidt Egon - A ​vadászat mellékszereplői
A ​vadászat élménye csak úgy lehet teljes, ha ismerjük az erdő-mező apró lakóit, ha odafigyelünk a madarak énekére, és gyönyörködni tudunk egy-egy tarka lepkében, csillogó szárnyú bogárban vagy szitakötőben is. Aki jó ismerősként üdvözli a magasles körül felbukkanó állatokat, annak az ott eltöltött órák soha nem lehetnek unalmasak. Még akkor sem, ha a nagy kan vagy a bőgő bika aznap este sehogy sem akar kimozdulni a sűrűből. Schmidt Egon

Schmidt Egon - Budai Tibor - A ​magyarság madarai
Melyik ​a legkedvesebb? Nem könnyű a válasz, hiszen hazánkban kereken négyszáz madárfaj fordul elő, közülük kereken kétszáz fészkel is Magyarországon. A magyar nép kedves madarai a fecske és a gólya, tanították valamikor az iskolában, de ide számíthatjuk a mezei pacsirtát is, amelyik a néphit szerint Zsuzsanna napján, február 19-én szólal meg, kezd trillázni a magasban és dalaival írókat, költőket ihletett meg. Ha pedig ezer évvel visszaforgatjuk az idő kerekét, honfoglaló őseink egyik vagy talán egyetlen igazán kedves madara a Turul, a nemes kerecsensólyom lehetett. Öklükön hordozták, vadásztak vele, emlékét szerte az országban ma is szobrok őrzik. Könyvünkben a magyarság kedves madarai közül válogattunk. Azokat amelyek talán ma is közel állnak a magyar emberek szívéhez, illetve a múltba visszakanyarodva azt a nemes sólymot, a Turult, amelyet lovas őseink hoztak magukkal, amikor ezer esztendővel ezelőtt a Kárpát-medence területére léptek.

Schmidt Egon - Manócska
Ricsi ​nagyon szereti az állatokat. Egy alkalommal találkozik a hófehér szakállú, piros színű, hegyes sapkát és piros csizmát viselő Manócskával, aki mellészegődik, hogy együtt tudjanak segíteni bajba jutott kis barátaikon a természetben. Schmidt Egon népszerű sorozatának legújabb kötetét is Buday Tibor színes képei illusztrálják.

Schmidt Egon - A ​kisfiú és a madarak
A ​népszerű szerző most induló "Mesélnek az állatok" című sorozatának első kötetében egy kisfiú barátkozik a madarakkal, házuk kertjében. Közben olyan titkokat tud meg a kis szárnyasoktól, amelyeket csak ők ismernek - no és persze a madarakkal foglalkozó szakemberek.

Schmidt Egon - Tollas ​albérlők
Hányan ​laknak egy gólyafészekben? Hogyan eteti, gondozza az apró ökörszem "óriásbébi" mostohafiókáját, a kis kakukkot? Minderre s a madárvilág hasonló furcsaságaira választ kapunk Mit mesél a természet című sorozatunk újabb kötetéből, amely más madarak fészkétbitorló "tollas albérlőket" mutat be. A szerző, Schmidt Egon nemcsak a madarak világát ismeri jól, hanem élvezetes stílusában életre is tudja kelteni a természetet.

Schmidt Egon - Bécsy László - Tavasztól ​tavaszig
E ​kötetemben madarásznaplómból összeválogatott élményeket szeretnék megosztani az olvasóval. Néhány morzsányit az elmúlt évtizedekből, azokból a felejthetetlen napokból, órákból, amelyeket a természet ezerszínű, mindig újat kínáló ösvényein tölthettem. Ha a fejezeteket olvasva legalább néhány emberben felébred a vágy, hogy maga is az ösvényre lépjen, igyekezzen ellesni minél többet azokból a titkokból, melyeket erdő és mező kínál számunkra, akkor a könyv megírása nem volt hiábavaló. A kötetet Bécsy László színes fényképei illusztrálják.

Schmidt Egon - A ​barátposzáta
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.

Schmidt Egon - Madarak ​Budapesten
Autók ​rohannak, buszok, villamosok dübörögnek az utcákon, a járdákon pedig szakadatlanul hömpölyög az emberáradat. Budapestnek több mint kétmillió lakosa van, de a környékről bejárókkal ez a szám napközben még ennél is jóval magasabb. De közülük vajon hányan veszik észre, hogy szép fővárosunknak rajtuk kívül más, tollas lakói is vannak? Könyvemben budapesti madarakról írok, akiket immár bízvást tősgyökeres városlakóknak tekinthetünk. Élményeket villantok fel rigókról, cinegékről, verebekről azzal a nem is titkolt szándékkal, hogy az olvasó ezután talán maga is felfigyel rájuk, észreveszi őket. Szeretném, ha hozzám hasonlóan másokat is elbűvölne a fekete rigók tavaszi flótázó koncertje, a sivítva nyilalló sarlósfecskék fantasztikus légi manővereinek látványa, és nem haragudnának akkor sem, ha egy nyári hajnalon a szemközti ház tetején hosszú farkát billegető szarka hangos csörgésére ébrednek. A madarak tarka és daloló színfoltot jelentenek a tereken, utcákon, parkokban és kertekben, a már-már elfelejtett természetet lopják be elvárosiasodott, sok szempontból sablonossá vált életünkbe. Örüljünk nekik, és fogadjuk szeretettel őket.

Schmidt Egon - Nemszeretem ​állatok
Vannak ​kedvenc, szeretett állataink, de vannak olyan élőlények, amelyektől okkal vagy oktalanul irtózunk, félünk, és megjelenésükhöz temérdek babona fűződik. A népszerű szerző ebben a könyvében a nemszeretem állatokról ír, objektív képet ad ezeknek az élőlényeknek a világáról, az általuk okozott károkról, hasznos tevékenységükről, ökológiai szerepükről. Sok esetben megtudjuk, hogy az utált állatok teljesen ártalmatlanok az emberre és környezetére, más állatoknál mérlegre teszi a számunkra hasznos és káros tulajdonságaikat. A szúnyogokról, a békákról, a szarkákról ír az ismert ornitológus. Nem maradt ki a vaddisznó és a róka sem, sőt szó esik a könyvben a titokzatos vámpírról is. Nem biztos, hogy a könyv olvasói megszeretik ezeket az állatokat, de legalább elfogulatlanabbul szemlélik őket. A könyvet szép állatrajzok díszítik.

Schmidt Egon - Melyiket ​ismered?
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.

Schmidt Egon - Egy ​maréknyi természetvédelem
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.

Schmidt Egon - Tarka ​madárvilág
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.

Schmidt Egon - 100 ​jó kérdés a madarakról
Ki ​gondolná a kedvesen pillantó kerti rozsdafarkúról, hogy alkalmilag bigámista is lehet? Hogyan védekezik nála nagyobb és erősebb fészekkonkurensei ellen a csuszka? Hogyan szaporodik a kakukk és mi az a füttyfészek? Ha erdőn, mezőn, a nádasok közelében vagy éppen otthon, a kiskertben madarak kerülnek elénk, velük együtt mindig kérdések vetődnek fel. Vajon milyen súlyú lehet a kéményen vagy villanyoszlopon épült gólyafészek? Mivel etessük télen az ablak előtt megjelenő éhes cinegéket? A sok kérdés közül ezúttal százra feleletet találnak a könyvben.

Schmidt Egon - Madárdalos ​emlékeim
Tiszteletbeli ​elnökünk, Schmidt Egon író, ornitológus legújabb könyve, a Madárdalos emlékeim címmel az MME kiadásában jelent meg. A 2009-ben Kossuth-díjjal is kitüntetett szerzőnek mintegy 70 műve látott napvilágot, melyek az állatokról szólnak, s tükrözik mély természetszeretetét, lelkes rajongását a madarak, és elhivatottságát a madárvédelem iránt. A Madárdalos emlékeim könnyed stílusú, olvasmányos mű, mely 239 oldalon 79 magyar fotós 189 fotójával illusztrált. A kötetből az élményeken túl megismerhetjük többek között a pipiskék példás házasságát, az erdei pacsirta nem túl szerencsés magyar névválasztását vagy a seregélyek mesteri hangutánzó képességét.

Schmidt Egon - A ​varázsszemüveg
Az ​öreg falépcsők hangosan nyikorogtak, amikor Ádám a padlásra indult. A kisfiú nagyon szerette a nyári forróságban is kellemesen hűvös, félhomályos tetőteret, ahol mindig talált valami érdekeset.

Schmidt Egon - Éneklő ​kedvenceink
Schmidt ​Egon ezúttal igazi ritkaságokat is bemutat a leggyakrabban tartott pintyek és kanárik mellett. A csodálatosan éneklő rigók, a beszélő beó, a cukormadár mellett mintegy 41 faj leírása, tartási és szaporítási tudnivalói olvashatók e könyvben a szerzőtől megszokott olvasmányos, mesélő stílusban, saját tapasztalatokkal fűszerezve.

Schmidt Egon - Madárvendéglők
Ha ​megtanítjuk a gyermekeinket rá, megértik majd a természetet. Megértik, hogy fák, bokrok és madarak beszélnek hozzánk, segítséget kérnek, és meg is hálálják, ha mással nem, avval, hogy szépek, vidámak és gyönyörködtetnek. Gondoskodj egy kismadárról, adj neki élelmet a téli fagyban, és tudhatod, tavasszal csak neked dalol majd a bodzabokor csúcsán. Schmidt Egon számos könyvében mesélte már el a gyerekeknek a madarak életét. Ez a képeskönyv két legszebb madaras írását tartalmazza. A Bodzavendéglő kisfiú szereplője, Andris „megmenti" a bodzabokrot a kivágástól. Az pedig hálából egész tavaszon át elszórakoztatja a „vendéglőjét" látogató madarak történetével. Ricsi, a másik történet szereplője madáretetőjében fogadja szárnyas barátait, és figyeli meg a téli életüket. Budai Tibor valósághű és mégis mesés rajzai nagyszerűen illeszkednek ezekhez az igaz mesékhez.

Schmidt Egon - A ​baromfiudvar lakói
Schmidt ​Egon természetről szóló könyvei nyomán méltán népszerű szerző. E színes fotókkal gazdagon illusztrált kötetben a baromfiudvar lakóit mutatja be.

Schmidt Egon - Kisemlőseinkről
Úgy ​gondoljuk, a könyv szerzőjét, az Országos Természetvédelmi Hivatal munkatársát, nem kell bemutatnunk természetkedvelő olvasóközönségünknek. A Madarakról - mindenkinek és a Hová mennek, honnan jönnek vándormadaraink? című könyvecskék szerzője most új témával jelentkezik. A hazánkban élő apró emlősök sokak előtt rejtett életével ismertet meg, előző könyveinek közvetlen, könnyed stílusában. Műve hozzásegít mindenkit, hogy sok, az apró emlősökkel, mókusokkal, pelékkel, egerekkel stb. kapcsolatos kérdés tisztázódjon, és kicsit jobban tájékozódjunk ezen állatok életmódjában, az általuk okozott gazdasági "kár", illetve "haszon" kérdésében.

Schmidt Egon - Egér ​a zongorában
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.

Schmidt Egon - Bodzavendéglő
"A ​bodzabokor érett termésével olyan, mint egy vendéglő, ahol az asztalok mellett éhes emberek ülnek - gondolta Andris. Bodzavendéglő! Így fogom hívni ezután, hiszen enni és lakni is lehet benne." Kik járnak ebbe a vendéglőbe? A zöldike, a barátka, a seregély, a vörösbegy, a kerti poszáta, a cinege és még sokféle madár. Ők a lakói és kosztosai a bodzabokornak. Életüket, szokásaikat ismeritek meg ti is ebből a könyvből. A sok színes kép bemutatja a madarakat. Ha találkoztok velük a természetben, felismeritek őket. De addig is jól nézzétek meg őket a képeken, Budai Tibor kedves, mesei, madarakat szerető rajzain!

Schmidt Egon - Legszebben ​éneklő madaraink
Csúnya ​madár nincs, csupán különbségek vannak. A sárgarigó hímje például aranyló és fekete tollaival kétségkívül jobban megkapja a szemet, mint mondjuk egy veréb, de ha valaki közelről látott már egy kis mezei verebet, el kell ismernie, hogy nagyon csinos madár. Ugyanígy van a madárének is. A fülemüle csattogása vagy az énekes rigók márciusi hajnalokon hallatott ismételt strófái valóban gyönyörűek, de számomra valahol éppen olyan kedves a füsti fecske ereszcsatornáról vagy a falusi udvaron áthúzódó ruhaszárító kötélről hallatott behízelgő csicsergése, a széncinege február végi, tavaszt köszöntő „nyitni-kék"-je, és bár biztosan nem nyerne énekversenyt, az áprilisi nádasok világát el sem tudom képzelni a nádirigók hangos káricsolása nélkül. Mindig megdobban a szívem, amikor a még havas, tél végi erdőben meghallom a csuszka tavaszt idéző trilláit és hangos „vi-vi-vi-vi" kiáltását, elbűvöl a gyümölcsfa ágán üldögélő tengelic kedves csicsergése, és azok a gyönyörű flóták, amelyeket a fekete rigók röpítenek világgá a háztetők szellős magasságából a hajnalban még békésen alvó város felett.

Schmidt Egon - Manócska ​Afrikában
A ​népszerű Mesélnek az állatok című, 6-12 éves gyermekeknek szánt sorozat legújabb darabja az egyik korábbi részben megismert Manócska afrikai kalandjait meséli el: így megtudjuk, hogyan sikerült segítenie a bajba jutott állatokon. A kötetet ezúttal is Budai Tibor színes illusztrációi díszítik.

Schmidt Egon - Bécsy László - Ezer ​ágán ezer fészek
Nagy, ​öreg fák, sűrű csalitok ezer ágán ezernyi madárfészek rejtőzködött valamikor, ahol zavartalanul költöttek a madarak. Magasan, 20-30 méteres fák tetején sasok, ölyvek, kerecsenek fészkeltek, folyók partján, háborítatlan erdők sűrűjében a fekete gólyák, rekettyésekben, nádasokban nagy vízimadársereg: kócsagok, gémek, nádirigók. Bécsy László, kitűnő madárfotósunk, szinte az utolsó pillanatban örökítette meg lencséjével ezt a pusztulóban lévő világot. Kétszáznál több színes és fekete-fehér fotójához, amelyek vonuló, védett madarainkat, de a környezetükben lévő néhány védett emlőst, hüllőt, kétéltűt is ábrázolnak, Schmidt Egon írt olvasmányos szöveget.

Schmidt Egon - A ​talicskától a Kossuth-díjig
A ​Kossuth-díjas ornitológus-író visszaemlékezése az elmúlt nyolc évtized szubjektív hangvételű krónikája. A kitelepítést is megélt szerző személyes sorsán keresztül a közelmúlt magyar történelmébe kapunk bepillantást. Ellátogatunk a közel hatvan évvel ezelőtti Budapesti Állatkertbe, az egykor nagy hírű Madártani Intézetbe, a népszerű Állatvilág folyóirat szerkesztőségébe, elkísérjük a szerzőt az író-olvasó találkozókra, és együtt járjuk vele hazánk varázslatos természeti tájait. Eközben kirajzolódik előttünk egy csodálatos ember portréja, aki küzdelmes életútja során gyári munkásból lett korunk egyik legismertebb és legolvasottabb természetírója.

Kollekciók