Ajax-loader

Kónya Judit könyvei a rukkolán


Kónya Judit - Sarkadi ​Imre
"Apja ​afféle duhaj dzsentri volt, anyja parasztszármazék, »lentről« került a házba, amelynek aztán haláláig »úrnője« lett. A különös, de mégis oly természetes frigyük gyermeke szóval erről sohasem beszélt. Annál többet mozdulataival, különösen vegyített gondolataival, írásainak fölényes és ugyanakkor fogcsikorgatóan tiborci mondataival. Dózsa György szelleme lakott benne társbérletben Krúdy homokfutón vágtató hőseivel" - írja Illyés Gyula a modern magyar irodalom egyik legbonyolultabb, feloldatlan kettősségek erőterében élő egyéniségéről, Sarkadi Imréről, akinek életútja és írói pályája elválaszthatatlanul összeszövődött a felszabadulás utáni másfél évtized történetével. Kónya Judit kitűnő tanulmányában izgalmasan és pontosan mutatja be Sarkadi életútját, az elbeszélések, regények és drámák megszületésének emberi és társadalmi körülményeit s a megrendítő hirtelenséggel lezárt életmű belső tájait. A gyermek- és ifjúkor jellemformáló, irányadó élményeitől a végzetes mélybe zuhanásig felidézi az író sorsának-életének minden meghatározó fordulatát, s ezzel egyidejűleg nagy meggyőző erővel érzékelteti, hogy az önkifejezés elemi vágya, a cselekvés öröme, a hétköznapok vállalása, az önkínzó igazságkeresés, a morális tisztaság igénye milyen összetett és jelentős életművet hozott létre.

Kónya Judit - Banküzemtani ​alapismeretek
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.

Kónya Judit - Nagy ​Lajos
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.

Hegedüs Géza - Kónya Judit - A ​magyar dráma útja
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.

Hegedüs Géza - Kónya Judit - Kalandozás ​a dramaturgia világában
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.

Hegedüs Géza - Kónya Judit - Kecskeének
Első ​megjelenése óta 30 év telt el, de népszerűsége nem hogy nem múlik, hanem egyre növekszik. Úgy mutatja be tudományos igényességgel két és fél évezred drámatörténetét (európai ókor, távol-keleti drámairodalom, középkor, reneszánsz és barokk, a felvilágosodás, a romantika, az izmusok és a kortárs drámairodalom), hogy közben stílusa közvetlen, szinte regényként lehet olvasni. Tankönyvként szolgál azoknak, akik drámatagozatos gimnáziumban, bölcsészkaron, színházelméleti szakon vagy a színművészeti főiskolán tanulnak

Kónya Judit - Szabó ​Magda
Debrecen, ​a "holtig haza", Kelet-Magyarország irodalmi nagyvárosa, amely annyi írónknak adott büszke hátteret kálvinizmusával, cíviseivel, szabadságharcos múltjával, pusztaközelségével - a nem debreceni szívet is megdobogtatja jelképei erejével. "Ha meglátom - írja a nagytemplomról Szabó Magda -, mégsem az jut eszembe, hogy kálvinista vagyok, hanem, hogy magyar." Szabó Magda életművében nagy jelentősége van a múltba fogódzásnak, az írói fantázia debreceni gyökérzetének. Az írónő innét hozta a család, a szépség és a meseszövés első élményét, hajlamát az igazságkeresésre. Pályája a háború utáni Budapesten kezdődött versekkel, majd mintegy tízévnyi kényszerű hallgatás után - regényekkel, rádiójátékokkal, drámákkal folytatódott. Méltán egyik legnépszerűbb, világszerte ismert írónk; leghíresebb regényeit - a Freskó-t, az Őz-et, az önéletrajzi ihletésű Ókut-at és a Katalin utcá-t számos nyelvre lefordították; drámáit sikerrel játszották a budapesti - és debreceni - színházak. Kónya Judit az írónő életpályáját, "debreceniségét", írói érzékenységének útját kíséri végig, maga is érzékeny figyelemmel. Külön méltatja Szabó Magda nemzedékét, a háború utáni "újholdasakat", az írónő évtizedek múltán előkerült régebbi verseit és a tanulmányíró, a tudós Szabó Magdát. Választ kapunk arra is, hogyan kapcsolódott az írónő egy-két művével az idősíkokat felbontó-megmozgató modern világirodalmi törekvések áramába.

Kónya Judit - Szabó ​Magda - Ez mind én voltam...
Melyek ​azok az "örök kérdések", amelyek Szabó Magdát foglalkoztatták? Milyen körülmények között születtek népszerű ifjúsági művei? Mit jelentett az írónő számára Debrecen? Hitelt adhatunk-e életrajzi regényeinek? Kónya Judit közel négy évtizeden keresztül kísérte figyelemmel Szabó Magda pályáját, és próbálta megfejteni az írónő fordulatokban gazdag élete és felejthetetlen művei közti - olykor rejtélyesnek tűnő - összefüggéseket. Így született meg ez a rendhagyó kötet, mely felerészben a szerző 1977-ben megjelent munkájának átdolgozott változata, felerészben pedig az utóbbi három évtizedben született gondolatait és értő elemzéseit tartalmazza. A bensőséges hangvételű monográfia nem csupán az életmű ismertetésére vállalkozik, de az alkotások mögötti lélektani tényezőket is feltérképezi, miközben az életrajzi regényekből, visszaemlékezésekből és interjúkból származó idézetekkel próbálja közelebb hozni az olvasókhoz a kortárs magyar irodalom egyik legkitárulkozóbb, mégis ismeretlen íróját, Szabó Magdát.

Kollekciók