N. Császi Ildikó könyvei a rukkolán
Cs. Nagy Lajos - N. Császi Ildikó - Magyar nyelvjárások
A magyar nyelvterületen még napjainkban is szinte mindenütt találkozhatunk nyelvjárási jelenségekkel.
E könyv szerzői fölvázolják a legfontosabb nyelvjárási jelenségeket. A nyelvjárásterületek térbeli elhelyezkedését térképeken ábrázolják, majd ismertetik az egyes nyelvjárások legjellegzetesebb vonásait. A többféle változat bemutatása fontos eszköze a nyelvjárási előítéletek és tévhitek eloszlatásának, továbbá a nyelvi kifejezési másságok elfogadtatásának is.
A szerzőpáros nagy teret szentel a nyelvföldrajznak: a kutatások bemutatásának, a megjelent atlaszoknak, a gyűjtési és feldolgozási technikának. Az elmúlt három évtizedben, de különösen a legutóbbiban, a leglátványosabb eredmények – ezen a tudományterületen is – éppen a számítástechnikának köszönhetők.
A könyvet számos kép és ábra egészíti ki. Az utolsó fejezet nyelvjárási mutatványszövegeket tartalmaz.
A Magyar nyelvjárások című könyv tudományos ismeretterjesztő céllal készült, hiszen a nyelvjárások ismerete hozzátartozik nemzeti öntudatunk, nyelvi önazonosulásunk kialakulásához. Magyarságtudatunknak nélkülözhetetlen alappillére, olyan, mint a nemzeti múlt, a nemzeti kultúra vagy a néprajzi hagyományok ismerete.
N. Császi Ildikó - Példaszövegek a magyar nyelvtan tanításához 2-8. osztály
"Kedves Kollégák! Könyvemmel az általános iskolai tanítóknak és magyartanároknak szeretnék a nyelvtani anyag megtanításához segítséget adni, de nagy haszonnal forgathatják a pályára készülő tanító- és tanárképzős hallgatók is.
Az egyes nyelvtani fogalmak elsajátításának nélkülözhetetlen feltétele a megfelelő, a megtanítandó nyelvtani jelenséget optimális mélységben és mennyiségben tartalmazó szöveg. Az ilyen szövegvariáció összeállítása a mindennapi munka mellett igen nehéz. Ezt a fárasztó, időigényes tevékenységet szeretném megkönnyíteni a példaszövegekkel. Az oktatási folyamat egyik legösszetettebb mozzanata az új nyelvtani fogalmak tanítása, ezt segítik az ún. indukciós szövegek. Különösen nagy és felelősségteljes feladat a fogalomkialakítás, mivel ekkor alapozzuk meg tanítványaink anyanyelvi ismereteit.
A kézikönyv két nagy részre oszlik.
Az elsőben egy tanulmány keretében a példaszövegek tartalmi és formai kritériumaival, fölhasználási lehetőségeivel foglalkozom. Ezzel szeretnék módszertani segítséget adni. Ugyanitt található a nyelvtani fogalmak rövid szakmai öszszefoglalása. Részletesebben kitérek néhány olyan nehezebben tanítható és érthető jelenségre, mint a létige, az igenevek, a kettős-hármas szófajú szavak stb.
A könyv második, terjedelmesebb része tartalmazza az indukciós szövegeket osztályonkénti elosztásban. Minden osztályban újból kezdődik ezek számozása. Összesen 522 indukciós anyag segíti a tanítást.
Ezek a szövegek az új ismeret kialakításán kívül fölhasználhatók még a felismertetéshez, a gyakoroltatáshoz és az ellenőrzéshez is. Természetesen a szövegek igazodnak a jelenleg érvényes tantervi anyaghoz és követelményekhez, a későbbiekben pedig alkalmasak lehetnek az új nemzeti tantervben foglaltak tanítására."
Kollekciók
- Angol nyelvű könyvek 95739
- Ezotéria 10666
- Fantasy 26339
- Felnőtt 18+ 9658
- Gyermek 21883
- Humor 10027
- Ifjúsági 32809
- Kortárs 35993
- Krimi 13293
- Kultúrtörténet, elemzések/tanulmányok 13263
- Képregény 15244
- Novellák 11241
- Romantikus 39293
- Sci-fi 12194
- Szórakoztató irodalom 35912
- Tudomány és Természet 22957
- Történelem 14094
- Vallás, mitológia 16373
- Versek 10258
- Életrajzok, visszaemlékezések 14370