Ujfalussy József könyvei a rukkolán
Ujfalussy József - Az esztétika alapjai és a zene
"Az esztétika tárgyát, kutatási körét és célját különböző korok és társadalmak különbözőképpen határozták meg, társadalmi formáik, világnézetük és filozófiai felfogásuk szerint. Abban azonban többé-kevésbé egyetértenek, hogy az esztétika a művészet sajátos törvényszerűségeit vizsgálja. Esztétikai felfogásuk is aszerint tér el egymástól, hogy milyenek a művészetről, annak valóság és ember kapcsolatában elfoglalt helyéről, funkciójáról vallott nézeteik.
Abban a dialektikus és történelmi materializmus felfogása is megegyezik a többivel, hogy az esztétika tárgyát a művészet sajátos törvényszerűségeinek feltárásában jelöli meg. A művészet pedig egyike azoknak a módoknak, azoknak a formáknak, ahogyan a valóság az emberi tudatban tükröződik, ahogyan az emberi tudat megismeri a valóságot. Röviden: a társadalmi tudatformák egyike."
Ujfalussy József - Bartók brevárium
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ujfalussy József - Achille-Claude Debussy
Negyven éve már, hogy Debussy nincs az élők sorában, születésének is idestova századik évfordulóját ünnepelhetjük. Művészete az európai polgári kultúra és humanitás eszmény késő őszi virágzásának egyik legpoétikusabb hajtása. A halála óta eltelt negyven év alatt művei bevonultak az európai zeneművészet klasszikus repertoárjába.
Nálunk is elég sokat és jól játszanak Debussyt. Hangverseny- és rádióműsorok, zenekarok és szólóművészek egyaránt szívesen tűzik műsorukra, zenepedagógiánkban is előkelő szerepet visz. Annál feltűnőbb, hogy a történeti alakjával, életével és művészetével foglalkozó magyar nyelvű irodalom milyen kisterjedelmű, szinte szegényes.
Ez a kis könyv elsősorban ilyen áttekintő kép újrafogalmazását, összefoglalását tartja feladatának.
Ujfalussy József - Bartók Béla
A Bartók Béla halálát követő húsz évben igen tetemes irodalom jelent meg róla, s a Bartók-kutatásban a hazai tudósok derekasan kivették részüket. Az első összefoglaló magyar munkától azonban - éppen, mert ismerték a probléma súlyát, felelősségét, s mert nap mint nap még új adatokat kerültek napfényre - sokáig tartózkodtak. Amikor, 1965-ben, a Gondolat Kiadó "Kis Zenei Könyvtár" sorozatában, Ujfalussy József tollából ez a régen várt és nehéz feladatot vállaló könyv végre megjelent, a magyar kritika és a közönség egyöntetű lelkesedéssel fogadta. Szerzője méltán kapott érte Kossuth-díjat. A magyar zenetudománynak a háború óta egyik legjelentősebb munkája ez, mely olvasmányos volta, ismeretterjesztő jellege ellenére a muzsikus, sőt a Bartók-specialista számára is sok újat, érdekeset mond, a kutatás legújabb adatainak birtokában, a szerző széles látókörének, nagyfokú, sokoldalú képzettségének eredményeként. Valóban hiánytalanul teljesíti feladatát, melyet Ujfalussy az előszóban megjelöl: hozzásegít a "köztudatban élő Bartók-kép egészséges formálódásához". Sosem vész el a részletekben, hanem már a Bartók halála óta eltelt viszonylag rövid idő után is bizonyos történelmi távlatból képes látni és láttatni. Mégpedig valamilyen szerencsés, okos és finom tapintattal -, ezzel vezeti olvasóját biztosan az ellentmondások, máig sem tisztázott vagy kényes kérdések labirintusában, anélkül, hogy azokat elhallgatná. Egységesen tárgyalja Bartók életét, pályafutását, előadóművészetét, elméleti munkáit és oeuvrejét, és többek között - csak Magyarországon, magyar nyelven hozzáférhető adatokon felül - ebben, "az életrajzi események és az alkotópálya kibontakozásának párhuzamos kifejtésében", "szüntelen egymásra vonatkoztatásában" ad többet, értékesebbet akár a legjobb nyugati monográfiáknál is. "Ami más muzsikus-biográfia esetében talán nem több a kötelező gondosság tényének megállapításánál - írta a könyv első kiadásáról szóló recenziójában többek között Somfai László - hogy t.i. minden lényeges életrajzi momentumot felölel, és a mai kutatás szerinti legpontosabb adatokkal támaszt alá [...] hogy tárgyi tévedést benne árgus szem is alig talál - itt, a Bartók-literatúrában a legmagasabb dicséret." A könyv első megjelenése óta eltelt időben ismét sok értékes Bartókra vonatkozó publikációt adtak ki Magyarországon. Újabb teljes monográfia azóta sem született. Ujfalussy József a maga filológus gondosságával és pontosságával revideálta munkáját az azóta előkerült adatok ismeretében. Így nyújtja át a Kiadó olvasóinak, immár harmadik, bővített és javított kiadásban az azóta több idegen nyelvre is lefordított legkorszerűbb Bartók-monográfiát.
Ujfalussy József - Aczél György - Bartók Béla
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Kollekciók
- Angol nyelvű könyvek 120779
- Egyéb idegennyelvű könyvek 13177
- Ezotéria 13699
- Fantasy 32814
- Felnőtt 18+ 12807
- Gyermek 23727
- Humor 13740
- Ifjúsági 37439
- Kortárs 48408
- Krimi 15955
- Kultúrtörténet, elemzések/tanulmányok 16535
- Képregény 21646
- Novellák 13378
- Romantikus 51005
- Sci-fi 14830
- Szórakoztató irodalom 45817
- Tudomány és Természet 29026
- Történelem 16440
- Vallás, mitológia 19947
- Életrajzok, visszaemlékezések 16878