Ajax-loader

Joseph Ratzinger (XVI. Benedek) könyvei a rukkolán


Joseph Ratzinger (XVI. Benedek) - A ​Názáreti Jézus
Sokan ​vállalkoztak már rá, hogy könyvet írjanak Jézus életéről és tanításáról, pápa azonban még soha. Joseph Ratzinger, azaz XVI. Benedek az első, aki válaszolva a 3. évezred kihívásaira bemutatja a világnak: ki is valójában a Názáreti Jézus. A Názáreti Jézus Krisztus nyilvános működését vizsgálja a Jordán folyóban történt megkeresztelkedésétől kezdve a színeváltozásig. Nagy érdeklődés előzte meg a könyv külföldi megjelenését, hiszen a Szentatya minden szabad percét e könyv megírására fordította, legbensőbb gondolatait osztva meg Jézus Krisztus személyéről az olvasóval. Könyvében saját Jézus-értelmezését írja le, emellett természetesen adottnak veszi a modern bibliakutatás és a II. Vatikáni Zsinat eredményeit, azonban elsődleges megközelítésben azt a Jézust szándékozza bemutatni, akit az Evangéliumokban ismerhetünk meg: "Meg szerettem volna kísérelni az Evangéliumok Jézusát az igazi Jézusként, a történelmi Jézusként bemutatni. A mű egyedül az Úr arca iránti személyes keresésem kifejeződése, és bárki szabadon vitába szállhat vele: csak annyi rokonszenv megelőlegezését kérem az olvasóktól, ami nélkül nem lehetséges a megértés."

Joseph Ratzinger (XVI. Benedek) - Hit, ​igazság, tolerancia
A ​kultúrák és a vallások világszerte találkoznak egymással. Egymásra hatásuk egyre magától értetődőbb, a béke megvalósításában játszott szerepük egyre egyértelműbb. Mondhatják hát még a keresztények, hogy „az emberek megváltásának oka egyedül Jézus Krisztus"? Le kell mondania a kereszténységnek az igazságra formált igényéről ahhoz, hogy modern és toleráns legyen? Joseph Ratzinger, a későbbi XVI. Benedek pápa rámutat arra, hogy a kereszténység önértelmezése és a vallásoknak egymás nagyra becsülésére épülő együttélése, a hit és a párbeszéd, a szabadság és a tolerancia mind ezen a döntő kérdésen múlik: „Mi is tulajdonképpen az igazság?”

Joseph Ratzinger (XVI. Benedek) - A ​Názáreti Jézus II.
A ​világszerte nagy sikert aratott könyv második része nem okoz csalódást a folytatást régóta váróknak. A második kötetben a Szentatya az evangéliumi elbeszélést követi Jézus jeruzsálemi bevonulásától a feltámadásig. A reális, igazi Jézus bemutatására törekszik, hogy ezzel segítséget adjon mindazoknak, akik szeretnének találkozni Jézussal és hinni Őbenne. A pápa ott folytatja Jézus életének elbeszélését, ahol teológusként abbahagyta: Jézus kínszenvedéséről, haláláról és feltámadásáról elmélkedve, Jézus nyomában járva emberségét és istenségét tárja elénk. Arra is buzdítja könyvében a világ hatalmasait, hogy törekedjenek az igazság újra felfedezésére. Az ember korlátozott képességekkel rendelkezik: feltárta saját genetikai kódját, amely a teremtés csodálatos matematikai rendjében lehetővé teszi számára, hogy érzékelje Istent, de még nem fedezte fel „igazi valóságát” és „valódi életcélját”. Könyvében erre a felfedezésre hív bennünket a Szentatya közérthetően, az első kötetnél is erőteljesebb és érdekfeszítőbb módon.

Joseph Ratzinger (XVI. Benedek) - A ​Názáreti Jézus III.
Végre ​átnyújthatom az olvasóknak ezt a régóta ígért kis könyvet Jézus gyermekségtörténetéről. Nem harmadik kötete, inkább egyfajta kicsiny előtere ez a Názáreti Jézus alakjáról és üzenetéről szóló két korábbi kötetnek. Múltbéli és jelenkori magyarázókkal párbeszédet folytatva ebben most azt igyekeztem feltárni, amit Máté és Lukács Jézus gyermekkoráról mondanak evangéliumuk kezdetén. Minden bizonnyal nem kell külön mondanom, hogy ez a könyv semmiképpen sem tanítóhivatali aktus, hanem csupán ,,az Úr arca" (vö. Zsolt 27,8) személyes keresésének kifejeződése részemről. Így mindenki szabadon ellentmondhat nekem. Mindössze a rokonszenvnek azon megelőlegezését kérem az olvasóktól, amely nélkül nem létezik semmilyen megértés." XVI. Benedek pápa XVI. Benedek pápa megvizsgálja Jézus nemzetségtábláját; megvitatja, egyes kérdéseknél cáfolja a modern teológiai értelmezéseket (Jézus szűzi születése, a születés helye: Betlehem vagy Názáret?, a betlehemi csillag valósága). Hivatkozik mind a négy evangélistára és az egész Újszövetségre, valamint a keresztény hagyományra és az egyházatyákra. Mint előző köteteiben, ebben a könyvében is ötvözi a mérsékelt történeti-kritikai módszert a teológiai és spirituális olvasással, az előző kötetektől eltérően azonban egyszerűbb stílusban, könnyebben érthető nyelvezettel.

Kollekciók