Rátonyi Róbert könyvei a rukkolán
Rátonyi Róbert - Szeretném, ha nevetnének
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Rátonyi Róbert - Operett I-II.
Tizennégy éves koromtól rendszeresen látogattam a főváros színházaiban színrekerülő operettprodukciókat, és az előadásokról saját szórakozásomra jegyzeteket készítettem. Ezek alapján készültek e könyv 1937 utáni operett-ismertetései, melyek a második kötetben egészen napjainkig kalauzolják el az olvasót, felhasználva hazai és külföldi kutatásaim forrásanyagát. 1942-től sorsom és jószerencsém úgy hozta, hogy hosszú időre eljegyeztem magam az operettel, és huszönöt évig tevékeny részese lehettem a magyar operett-színjátszásnak. Így elkerülhetetlenül magam is bekerültem a második kötet szereplői közé. Mindezek ellenére igyekeztem objektivitásomat megőrizni, noha ez nem könnyű! Sok mindenről szerettem volna ebben a két könyvben írni... de nem írhattam sok mindenről... mert sok mindenről írnom kellett. Művekről, szerzőkről, színészekről, rendezőkről, igazgatókról... a korról, amiben éltek, emberi és művészi problémáikról. Talán sikerül fellebbentenem a fátylat, mely ma már kissé túlzottan ráborult mindarra, amit úgy hívunk: Operett.
Rátonyi Róbert - Ne vegyék komolyan!
Frappáns színésztörténetek, találó megfigyelések, okos útibeszámolók, árnyalt hangú riportok, önironikus mesék az író életéből - ez _Rátonyi Róbert_ könyve.
A könyv világa a Nagymező utcai Operettszínház, a hollywoodi Disneyland, a Las Vegas-i mulatók, a New York-i nyüzsgő színházi élet, a Kínai Színház, a pesti Fészek Klub; "hősei" híres színészek a világ minden tájáról; módszere a csípős humor.
Rátonyi Róbert - Mulató a Nagymező utcában
Mit számított a történelem ezen súlyos napjaiban, egy budapesti mulató pusztulása? És egy asszony halála, aki ennek a mulatónak a királynője volt? Az Arizona kifosztott, kirabolt helyisége a felszabadulás után néhány hétig még üresen tátongott, aztán bérbe vette egy eszpresszó-tulajdonos, aki a Nemzeti Színház egyik vezető színészével "irodalmi varietét" csinált az Arizónából. A nézőtér ásítozott az ürességtől. Akkor már nem voltak páholyok, a parkett alatti részt lebetonozták, csupán harminc asztal és körülbelül száz szék várja a vendégeket, de hiába. Két hét múlva az új tulajdonosok elhatározták, hogy "engednek a nívóból". Leszerződtettek hát néhány táncosnőt és artistát és a műsorhoz, Halász Rudolffal pedig írattak két revüjelenetet. Aztán kiderült, hogy Ady Endre, József Attila, Szép Ernő és Csehov nem férnek össze Halász Rudolf kabarétréfáival és a pikáns kuplékat éneklő görlökkel. Amikor a tulajdonosok bezárták a varietét, végleg meghalt Arizona. Üzlethelyiség és kiállító terem lett belőle. A sors kiszámíthatatlan szeszélye folytán és Kazimir Károly jóvoltából, mégis feltámadt a tetszhalott mulató. Kazimir ötlete volt, hogy új kamaraszínházát, a Thália Stúdiót - e célra megkapta a volt kiállító helyiséget - 1981-ben olyan darabbal nyissa meg, amelyben megelevenedik a valamikor világhírű csodabár története. 1981 decemberében került színre először a Miss Arizona, amely öt éven át, zsúfolt házak előtt idézett fel egy soha vissza nem térő csodálatos, furcsa világot, s amely örökre elsüllyedt, azokkal együtt akik létrehozták.
"1932. december 16-án szomorkás reggelre ébredt a főváros. Sűrű, piszkos köd ereszkedett a háztetőkre, beburkolva a járókelőket, akik a reggeli órákban indultak megkeresni a mindennapi kenyérre, vagy éppen kalácsra valót. Kinek, mi jutott?
A parlamentben tíz órakor kezdődött a költségvetés tárgyalása. Az ország gazdasági helyzetéről festett csöppet sem rózsás kép, bőven adott alkalmat arra, hogy a képviselő urak parázs vitát nyissanak a felelősség kérdéséről. Tehát, hogy kik felelnek azért, amit Eszterházy Móric gróf felszólalásában egy szóval fogalmazott meg: "Csőd!" Amikor pedig Imrédy Béla pénzügyminiszter beismerte, hogy az országnak négyszázötmillió pengő adóssága van, elemi erővel tört ki a vihar, amelyet közben megérkezett miniszterelnök, Gömbös Gyula sem tudott lecsendesíteni."
Rátonyi Róbert - A botrányos malom
Rátonyi Róbert legújabb kötete a világhírű párizsi mulató, a Moulin Rouge rendkívül színes, gyakran viharos 100 éves történetét meséli el.
Megelevenednek azok a híres, hírhedt személyek, akiknek a neve elválaszthatatlanná vált a Moulin Rouge-től, mint például Zigler, La Goulu, Toulouse Lautrec, Aicha a hastáncosnő, Dujardin, a pornográfíró.
A múlt fátylát fellebbentő krónikás bepillantást nyújt az öltözőkbe, előkelőségek, pénzarisztokraták, művészek találkahelyeire, feltárja a korabeli bordélyok titkait, a perverz orgiák szereplőit, ahová a második világháború idején a politika is besurrant.
Szerelem, izgalom, humor, költészet és festészet, szépség és rútság, nyomorúság és csillogás, elkeserítő hétköznapok és káprázatos évtizedek - ez a Moulin Rouge száz éve, amelyről olvashat ebben a kötetben.
Rátonyi Róbert - Kétszáz kedvenc közelről
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Rátonyi Róbert - Az operett csillagai I-II.
TARTALOM
I. kötet
Előszó helyett 5
Hogy is kezdődött 6
Az operett Magyarországon 13
A magyar operett születése 16
Blaha Lujza 22
Sztárok és társulatok 24
Francia operett, osztrák operett, magyar operett 26
Az "ellopott" operett 34
Az angol operett 35
Fedák Sári 41
Az újak: Huszka Jenő - Lehár Ferenc 45
A Király Színház 52
Kacsóh Pongrác: János vitéz 54
Útban a világhír felé 60
Kálmán Imre 61
Buttykay Ákos - Király Ernő - Rátkai Márton 63
Együtt a gárda 68
Tíz sikeres esztendő 69
Import és export 74
II. kötet
Fővárosi Operett Színház 5
Honthy Hanna a Király Színházban 7
Prózai színészi igényesség - Igényes prózai színészek 9
A Sebestyén-dinasztia 16
Új műfaj, új színész és ... Gaál Franci 18
Ábrahám - Eisemann - Márkus 21
Lóránth Vilmos - Fényes Szabolcs, Turayak - Latabárok 23
Alpár Gitta - Bársony Rózsi 29
Egy színház fináléja 31
Bárdos Artúrtól Bubik Árpádig 32
Egy fényes szezon - Fényes Szabolccsal 36
Felszabadulás után 38
A székesfőváros Operett Színháza 45
Az államosított Operett Színház - Gáspár Margit 47
Az új műsorpolitika 48
Honthy 57
Latabár 59
Feleki 60
Nagyszerű társulat és egy nagyszerű rendező 62
Diadal és bukás! 63
Régi igazgató lesz az új igazgató 65
Musical vagy operett?! 71
Itália - Wien - Bratislava 72
Utószó helyett 75
Bóta Gábor - Rátonyi Róbert - Gálvölgyi
Hetente feltűnik a képernyőn. Sztár. Bár legtöbben a tévéből ismerik, színházban jobban szeret játszani. Itt is, ott is sok bohóságban látható, milliókat nevettet meg, de néha komolyabb szerepekre vágyna. Tizenkét évvel ezelőtt szeretett, baráti kollégája, Rátonyi Róbert írt könyvet róla. Kötetünk első része ezt tartalmazza. Bóta Gábor írta a második részt, amelyben arról esik szó, ami azóta történt Gálvölgyi Jánossal. Bepillanthatunk a Gálvölgyi-show, a Heti hetes, a Pasik forgatására, a Madách Színház és a Játékszín öltözőjébe, színpadára. És persze a közkedvelt művész lakásába, megtudhatjuk mennyire imádja feleségét, lányait, és azt is hogyan "unokázik".
Rátonyi Róbert - A Gálvölgyi
Részlet egy kisdiák leveléből, melyet Gálvölgyinek írt: "Tisztelt Művész Bácsi! Azt a házi feladatot kaptuk, hogy írjuk meg, ki a kedvenc színészünk. A jövő hét végén kell beadni. Én azt fogom írni, hogy a művész bácsi a kedvenc színészem. Szíveskedjék felsorolni legalább tíz okot, hogy miért!"
Kollekciók
- Angol nyelvű könyvek 100868
- Ezotéria 10907
- Fantasy 27209
- Felnőtt 18+ 10045
- Gyermek 22059
- Humor 10379
- Ifjúsági 33237
- Kortárs 37043
- Krimi 13605
- Kultúrtörténet, elemzések/tanulmányok 13446
- Képregény 15879
- Novellák 11448
- Romantikus 40869
- Sci-fi 12590
- Szórakoztató irodalom 36946
- Tudomány és Természet 23420
- Történelem 14203
- Vallás, mitológia 16652
- Versek 10350
- Életrajzok, visszaemlékezések 14616