Ajax-loader

Majtényi Balázs könyvei a rukkolán


Majtényi Balázs - A ​nemzetállam új ruhája
A ​könyv a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos kérdéskörök együttes elemzésére és a közöttük levő összefüggések feltárására tesz kísérletet. Ennek során a szerző foglalkozik a nacionalizmus és a multikulturalizmus elméleteivel, a nemzetfogalom közjogi használatával, az igazságos egyenlőség felfogásaival, a kisebbségi különjogok természetével, az egyéni és kollektív jogok dichotómiájával. Tárgyalja a kisebbségvédelem terén az emberi jogi és biztonságpolitikai szemléletmód közötti feszültségeket, az önrendelkezés és az autonómia viszonyát, a kisebbségek fogalmának meghatározását, valamint a kisebbséghez tartozók azonosíthatóságát, a bevándorló és őshonos kisebbségek közötti megkülönböztetés indokoltságát. Ezt követően igazolhatósági szempontok alapján vizsgálja a nemzetközi szabályozást, a kisebbségi önkormányzati rendszer elveit és díszfunkcióit, végül elemzi a magyarországi cigánypolitika alakulásával kapcsolatban felmerülő kérdéseket.

Majtényi Balázs - Lejtős ​pálya
E ​könyvet, mely a Földrész könyvek sorozat része, azzal a szándékkal adjuk közre, hogy a hazai szakirodalomban elsőként nyújtsunk minden érdeklődő számára átfogó képet a 2003 után jelentős változásokon átmenő magyarországi antidiszkriminációs és esélyegyenlőségi szabályozásról.

Balogh Lídia - Kádár András Kristóf - Majtényi Balázs - Pap András László - Antidiszkriminációs ​és esélyegyenlőségi alapismeretek
A ​kötet célja, hogy tankönyvként elméleti, de a gyakorlatban is jól hasznosítható ismereteket közvetítsen a felsőoktatásban, valamint a különböző antidiszkriminációs és esélyegyenlőségi képzéseken részt vevő hallgatók, a köz- és magánigazgatásban, valamint a jogvédelemben dolgozók számára. Ennek során megkülönböztetett figyelmet szentel a civil szervezetek rendelkezésére álló jogvédelmi lehetőségeknek mind magyarországi, mind nemzetközi keretek között. Az elméleti bevezető fejezet az egyenlőtlenségekkel kapcsolatos alapfogalmak, illetve az azok leküzdését célzó megközelítések bemutatására vállalkozik. A nemzetközi áttekintést nyújtó, második fejezet a diszkrimináció és a társadalmi egyenlőtlenségek felszámolására irányuló ENSZ-keretektől indul, ezután az Európa Tanácshoz kötődő fontosabb egyezményeket, majd pedig az Európai Unió által a hátrányos megkülönböztetés elleni fellépéshez biztosított jogi eszközöket ismerteti. A magyarországi helyzetről szóló, harmadik fejezet jogi környezetével együtt mutatja be a 2003. évi CXXV. törvényt az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról. Ezután hátrányos megkülönböztetés esetén igénybe vehető fórumrendszer felépítését és sajátosságait vázolja, különös hangsúllyal az Egyenlő Bánásmód Hatóság és a kisebbségi ombudsman szerepére és eljárásaira. Ez a fejezet, a hazai jogi szabályozás mintáját követve, kiemelten foglalkozik a nemzeti és etnikai kisebbségek helyzetével, hiszen az őket támogató pozitív intézkedések biztosítása a magyar jogban nem csupán lehetőség, hanem az alkotmányban garantált állami kötelezettség.

Majtényi Balázs - Majtényi György - Cigánykérdés ​Magyarországon 1945-2010
A ​cigányok (romák) magyarországi történelme az elnyomás és a kirekesztés históriája. Egységes történelem ez, történetek nélkül, amelyet sokáig az államhatalom, a többség szemszögéből láttunk. Az újabb kutatások ebbe az egyoldalú elbeszélésbe emelik be a romák saját történeteit, rámutatva a történelmi igazságtalanságokra. Megjeleníthetők-e másoknak is a szempontjai, vagy csak a mindenkori hatalomé? Majtényi Balázs és Majtényi György könyve 1945-től a 2010-es kormányváltásig követi nyomon az egymást váltó rendszerek és korszakok cigánypolitikáját. Elemzi a cigányságról szóló diskurzust: megmutatja a folyamatosságot és a változást. Nyomasztó képekben peregnek le előttünk az események: igazságtalanok a hivatalos dokumentumok és szomorúak a személyes emlékek. A szerzők szerint azonban ez a kép nem teljes, és végleges sem lehet. Megérthető és megváltoztatható-e a közös történelem? Lehetséges-e másik emlékezet? És végül, hová vezet az út? - Majtényi Balázs alkotmányjogász, fő kutatási területe az emberi jogok védelme. Majtényi György történész, Magyarország 20. századi kultúra- és társadalomtörténetével foglalkozik. Ez az első közös kötetük.

Majtényi Balázs - Nemzetközi ​jog
Ez ​a könyv azzal a szándékkal íródott, hogy segítségével a nemzetközi jogot féléves kurzus keretében hallgató diákok, illetve a tárgyat két szemeszteren át nem jogi egyetemeken tanulók emészthető mennyiségben és közérthető formában ismerkedhessenek meg a jogterülettel. A jegyzet a magyarországi nemzetközi jogi oktatás felépítését és a kontinentális tankönyvek szerkezetét követi, így az angolszász jegyzeteknél jóval csekélyebb hangsúlyt fektet a jogesetek és bírósági ítéletek bemutatására. Célja, hogy olvasóinak bemutassa a nemzetközi jog alapfogalmait, valamint fontosabb szabályozási területeit és a nemzetközi szervezetek világát.

Kollekciók