Az 1940 tavaszi katyńi vérengzés a másik világháború egyik legvéresebb leszámolása volt, mely során az NKVD emberei több mint négyezer-négyszáz lengyel katonatisztet és elhurcolt polgári foglalkozású személyt végeztek ki a Szmolenszk közeli erdőben (a vérengzés más helyszíneken is folyt, s a legyilkoltak összlétszáma jóval tizenötezer fő felett lehetett). A tömegsírokat 1943-ban fedezték fel a Szovjetuniót megtámadó németek, s az esetet természetesen nyilvánosságra hozták, befeketítendő ellenfelüket, az akkor már a britekkel és amerikaiakkal szövetségben harcoló szovjeteket. Az 1943-ban zajló, német nyomás alatt munkálkodó, ám nemzetközi vizsgálóbizottság által végzett feltárásban részt vett Józef Mackiewitz is, aki elsőként 1948-ban jelentette meg tényfeltáró kötetét, A katyńi bűntény a dokumentumok fényében címmel, amely az első mű volt, mely lerántotta a leplet az aktuálpolitikai okokból eltusolt ügyről. Mackiewitz volt ugyanis az első, aki kimondta: nem a németek, hanem a szovjetek a felelősek a vérengzésért. Az azóta is számos nyelven megjelent mű első alkalommal olvasható magyarul.
Kapcsolódó könyvek
Brigitte Hamann - Bécs és Hitler
A Hitlerről, letűnő századunk e sátáni figurájáról szóló monográfiák mindeddig viszonylag keveset foglalkoztak azzal a ténnyel, hogy Hitler Ausztria, pontosabban az Osztrák-Magyar Monarchia szülötte volt. Brigitte Hamann tabutémáktól sem visszariadó vállalkozása ezért vezetett világsikerhez. Bátor és eredeti Hitlerkönyvében a gyökerekig ásott le, hogy -nagy sikerű Erzsébet- és Rudolf-életrajzához hasonló módszerrel - Hitler esetében is feltárja az emberi élet legfogékonyabb éveit, a gyermekkort, a kamaszkort és az ifjúságot. Márpedig ezeknek az éveknek a színtere a századfordulós Ausztria és a főváros, Bécs volt. Az a Bécs, amelyben Hitler megismerhette Lans von Liebenfels zavaros faj elméletét, tanúja lehetett a nagynémet birodalom eszméjét hirdető Schönerer és az egyetemi diákság erőszakos fellépésének, valamint a csehek iránti fokozódó ellenszenvnek, azonkívül megtanulhatta az antiszemita Kari Lueger polgármestertől, az első vérbeli néptribuntól, hogyan kell manipulálni a tömegeket.
Az új Hamann-könyv ismét világsiker. Eddig több mint harminc nyelvre fordították le. Sikerét nyilván annak köszönheti, hogy eddig még ismeretlen szempontok alapján közelíti meg a Hitler-jelenséget, és hatalmas tényanyagát kitűnő, élvezetes és olvasmányos stílusban kezeli.
Kondor Vilmos - Bűnös Budapest
1939 szeptembere. A magyar-lengyel határt megnyitották a menekültek előtt, akik tízezrével tódulnak a német és a szovjet csapatok elől. Gordon Zsigmond, a Magyar Nemzet újságírója is ott van a határon, amikor feltűnik neki három vöröskeresztes teherautó. Beszélni akar az egyik sofőrrel, de az továbbhajt. Pár nap múlva Gordon nyomozni kezd, és hamarosan titkos kártyabarlangokra bukkan, amelyekben egyetlen éjszaka alatt vagyonokat lehet veszíteni és nyerni – nem feltétlenül a játékosoknak. Ezzel egy időben Nemes Sándor nyugállományú főfelügyelő olyan megbízást kap, amelyet nem utasíthat vissza, méghozzá olyan embertől, aki nem szokott hozzá a visszautasításhoz. Ki kell nyomoznia, hová tűnt a lengyel katonáknak szánt kábítószer-szállítmány. Nemesnek ismerős az a mocsok és szenny, amely útját kíséri a bűnös városban, ám most olyasvalamibe botlik, amire még ő sincs felkészülve. A két nyomozás egy ponton összeér, Gordon és Nemes találkoznak, és borzalmas titkokra derítenek fényt, titkokra, melyekért semmilyen bosszú nem drága és semmilyen áldozat nem kevés.
„Szuggesztív és reményteljes módon teremti meg a magyar krimi
21. századi potenciális (nemzetközi) karriertörténetét.”
Rácz I. Péter, prae.hu
„Kondor stílusa letisztultabb, a helyzet viszont,
melyben főhősét mozgatja, egyre elszomorítóbb lett.
Szabó M. István
Kondor Vilmos - Budapest romokban
1946 emlékezetesen forró nyarán véres merényletet követnek el a Teréz körúton, a rendőrség a Vörös Hadsereg segítségével, nagy erőkkel nyomozni kezd. Gordon Zsigmond közelről igyekszik követni az eseményeket, ez azonban nehezebb, mint gondolta volna. Mintha valaki mindig előtte járna egy lépéssel: halottak bukkannak fel körülötte, élők tűnnek el, miközben a rendőrség egyre-másra tartóztatja le Budapest legismertebb bűnözőit, akik ahányfélék, annyiféle bűnért felelnek, mégis van egy közös vonásuk: bűnös módon szerzett pénzük szőrén-szálán eltűnt. Gordon az eltűnt pénzek nyomába indul, nyomozásában pedig egy fiatal amerikai katona szegődik társául.
Tóth Eszter Zsófia - Kádár leányai
Miért nem sikerült pesti udvarlót fognia egy munkásszállón lakó lánynak, aki csipkebugyiban ment randevúzni?
Miért ferdült el Vékony Rózsi traktorista lány képe a falon?
Mikor jártak fodrászhoz az országgyűlési képviselőnők?
Miért mondta el Losonczi Pálnak egy képviselőnő a „Sétálunk, sétálunk, egy kis dombra lecsücsülünk” kezdetű mondókát?
Milyen fényképeket nézegettek a lakótelepi bisztróban a Falfúró című filmben?
Tóth Eszter Zsófia történelmi források és interjúk felhasználásával mutatja be a nők önmagukról és másokról való elképzeléseit a szocialista időszakban. Bepillantást nyerhetünk mindennapi életükbe, és a történeteket olvasva talán a sajátunkhoz hasonló élethelyzetekre ismerünk, vagy megidéznek bennünk olyanokat, amilyenekről anyáink, nagyanyáink elbeszéléseiben hallottunk.
E könyv a Mindennapok Rákosi és Kádár korában, a Kádár gyermekei és a K-vonal után a szocialista mindennapokat bemutató sorozatunk legújabb, negyedik darabja.
Tóth Eszter Zsófia (1975) történész, a Magyar Országos Levéltár fõlevátlárosa, az ELTE Társadalomtörténeti Doktori iskola oktatója. Fõ kutatási területe az 1945 utáni társadalomtörténet (munkásnõk, 1956, gender, ügynökügyek). Számtalan tanulmány és recenzió szerzõje, a Kádár leányai a második önálló kötete.
Anthony Marks - Graham Tingay - A rómaiak
A rómaiak a legenda szerint a lángoló városuk alól menekülő trójaiak utódai voltak. A régészet szerint Kr. e. a 2. évezredben Itáliába vándorló törzsek keveredéséből születtek. Történetírói szerin egy isteni ikerpártól származtak, kiket egy anyafarkas táplált tejével.
A kezdetben maroknyi pásztornép előbb Itália, majd a Földközi-tenger, végül az ókori világ nagy részének ura lett. Törvényt adott az embereknek, jogot, civilizációt, városi életet, hidat, vízvezetéket. Megőrizte és megtartotta más, régebbi kultúrák kincseit. Ezernyi dolog van mai életünkben is, amit a rómaiaknak köszönhetünk.
A rómaiak megismerteti az olvasót az ókor legnagyobb népének történetével, eszméivel, mindennapi életével.
Gyáni Gábor - Hétköznapi Budapest
A huszadik század elejének hétköznapjai elevenednek meg a kötetben. A polgári életmód, a házasodási szokások, az öngyilkosságok okai, a fogyasztói magatartás, a fogyasztási szerkezet alakulása, a pesti nyelv állapota, a telefon és rádió megjelenése és terjedése, a városi ember divatos szórakozása a történész vizsgálódásának tárgya.
Ismeretlen szerző - Kor-képek 1968-1979
A Magyar Távirati Iroda Kor-képek címmel 2004-ben indított fényképalbum-sorozatának hatodik kötete augusztus végén jelenik meg. A fotóalbum-sorozat felvállalt célja az, hogy évről-évre folyamatosan és kronologikusan válogatást adjon közre a Magyarországra vonatkozó digitalizált történelmi fotók legjavából elsősorban az MTI fotóarchívumára támaszkodva. A mostani, hatodik kötet időhorizontja az 1968-1979 időszak. (A sorozatnyitó Kor-képek 1945-1947 albumot az 1938-1945-ös korszakot átfogó kötet követte, 2006-ban az 1956-os évről jelent meg az album, 2007-ben az 1948-1955 közötti évek, 2008-ban az 1957-1967, tavaly pedig 1989-1994 közötti periódus került feldolgozásra.) Az érdeklődő külföldi olvasóra gondolva idén is lefordítottuk angolra és németre a képaláírásokat, valamint az előszót, továbbá Rainer M. János korszak megértését segítő történészi bevezetőjét.
Féner Tamás - Kor-képek 1945-1947
"A Magyar Távirati Iroda Rt. fotóarchívuma felbecsülhetetlen kulturális érték. Mára már klimatizált tárolóiban több mint 12 millió fotónegatívot őrzünk, elsősorban Magyarország mindennapjairól a múlt század húszas éveitől kezdve, több száz kiváló fotós keze munkája nyomát. (...) A történelmi fotódokumentumok e kincsestárának retrospektív digitalizálását 2002 decemberében kezdtük meg, tartalmi feltárással együtt. Az értékmentő digitalizálást a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma pénzügyileg is támogatta, s reményeim szerint a jövőben is segíteni fogja. A támogatásnak, valamint az MTI Rt. saját erőforrásainak köszönhetően eddig összesen közel 30 ezer eredeti történelmi fotódokumentumot sikerült feldolgoznunk és digitális formában megmentenünk az utókornak: a kezdetektől 1948-ig. Már a digitalizálás első heteiben eldöntöttük: ezt a csodálatos, újra felfedezett képanyagot másoknak is meg kell mutatni, mihamarább közkinccsé kell tenni. Így született ennek a fényképalbum-sorozatnak az ötlete: az MTI évről évre folyamatosan és kronologikusan adjon közre egy átfogó válogatást a digitalizált történelmi fotók legjavából. Íme itt az első kötet: Kor-képek 1945-47." (Részlet Vince Mátyás, az MTI Rt. elnöke előszavából)
Ismeretlen szerző - Kor-képek 1957-1967
Sorozatunk e darabja az 1957. január 1-től 1967. december 31-ig tartó korszakot mutatja be.
Ez a Kádár-korszak kezdete, a megtorlás időszakától a kialakuló stabilitáson át a reformok kezdetéig. 1965 végére kellett elkészítenie a Nyers Rezső által irányított csapatnak az 1968-ban bevezetésre került reform, az új gazdasági mechanizmus alapelveinek első tervezetét.
Ismeretlen szerző - Kor-Képek 1989-1994
Az MTI Kor-Képek címmel indított fénykép-album sorozatának hatodik kötete, amely az 1989-1994-ig terjedő időszakot fogja át.
Ismeretlen szerző - Kor-képek 1938-1945
A Kor-képek fotóalbum-sorozat második kötete a Kor-képek 1938-1945 a II. világháborút megelőző utolsó békeévtől kezdve a háború befejezéséig ad átfogó képet a politikai folyamatokról, politikai szereplőkről, ugyanakkor sokszínűen mutatja be Magyarország hétköznapjait is. Reméljük, olyan válogatást sikerült összeállítanunk, amely hitelesen mutatja be az utolsó "boldog békeévet", a Trianon által elcsatolt területek visszatérését, Magyarország háborús szerepvállalását a keleti fronton, a háborús hátország mindennapjait, az ország német megszállását, a zsidók jogfosztását, a magyarországi harcokat, a nyilas uralmat és pusztulást, valamint az emberek töretlen élni akarását.
Ismeretlen szerző - Kor-képek 1980-1989
A nyolcadik, záró kötet időhorizontja az 1980-1989 időszak. (A sorozatnyitó Kor-képek 1945-1947 albumot az 1938-1945-ös korszakot átfogó kötet követte, 2006-ban az 1956-os évről jelent meg az album, 2007-ben az 1948-1955 közötti évek, 2008-ban az 1957-1967, tavaly pedig 1989-1994 közötti, idén eddig az 1968-1979 időszak közötti periódus került feldolgozásra.) A fotóalbum-sorozat felvállalt célja az, hogy évről-évre folyamatosan és kronologikusan válogatást adjon közre a Magyarországra vonatkozó digitalizált történelmi fotók legjavából elsősorban az MTI fotóarchívumára támaszkodva.
Ismeretlen szerző - Kor-képek 1948-1955
A kötet időhorizontja nyolc évet fog át, az 1948 januárjától 1955 decemberéig terjedő időszakot, a szovjet megszálló csapatok által Magyarországra kényszerített „népi demokrácia” legdiktatórikusabb periódusát.
A korszak szomorú üzenete az, hogy a (nagy)politika az élet minden területére elnyomóan rátelepedett, az erőszakszervezetek és a kommunista diktatúra külsőségei mindenhová behatoltak, s a magánszféra intimitását sem kímélték. A közölt képek ezt is hűen tükrözik.
Ismeretlen szerző - Magyarország története
A Magyarország történetének első fejezete a magyarság eredetével és a honfoglalással foglalkozik. A második és a harmadik tárgya a középkori Magyar Királyság története, amelyen belül az Árpád-ház 1301-es kihalása számít választóvonalnak. A negyedik az Oszmán és a Habsburg Birodalom közé szorult és ezért három részre szakadt Magyarország történetét mutatja be 1526-tól 1711-ig. Az ötödik fejezet címe: Magyarország a Habsburg Monarchiában. A kötetet záró utolsó nagy egység 1918 őszétől a 21. évszázad küszöbéig követi nyomon az ország történetét. A kötet nemcsak történészi értelmezéseket, hanem forrásszövegeket, térképeket és táblázatokat, valamint részletes kronológiát és didaktikusan tagolt bőséges irodalomjegyzékeket is tartalmaz.
Ismeretlen szerző - Prága, Csehország
A Cartographia kiadó Prágát és Csehországot bemutató utikönyve. A fotókat Horváth Tibor készítette. A térképek a Cartographia térképei, így hitelességükkel nem lehetnek problémák. Kis szótár és vendéglátóhely ajánlások is helyet kaptak a kiadványban a sok-sok látnivaló mellett. Zsebméretű.
Márai Sándor - Ajándék a végzettől
Súlyos és szívszorító könyvet tart kezében az Olvasó; egy fájdalmas és ellentmondásos kor, a 20. század első felének sajátos krónikáját. Azt a korszakot, melynek valódi megismerésétől generációkat fosztott meg a múltat sommásan elintéző négy évtizedes diktatúra. Azt a korszakot, melynek máig ható következményei vannak. Nem hiábavaló a visszatekintés, különösen akkor nem, ha a múlt század egyik legnagyobb magyar írója a társunk. A hírlapíró Márai Sándor a szemtanú hitelességével és a gondolkodó felelősségével számol be élményeiről, érzéseiről, gondolatairól, egyáltalán - a korról. Ez a kötet nem csupán intellektuális élmény, érzelmeket felkavaró és továbbgondolásra serkentő szembenézés, hanem közös emlékezés is: családunkkal, rokonainkkal, ismerőseinkkel csaknem valamennyien érintettek vagyunk nemzetünk hat-nyolc évtizeddel ezelőtti traumájában. Illő tehát felidézni, hogy végképp el ne felejtsük. Különösen most, az új évezredben, európai csatlakozásunk után.
Walter Pohl - Karl Vocelka - A Habsburgok
Vajon mi köti össze korszakokon és generációkon keresztül I. Rudolfot és V. Károlyt, I. Miksát és II. Józsefet, Mária Teréziát és Ferenc Józsefet? A közös származás, s elhivatottságukba vetett szilárd hit.
A Habsburgok a középkortól egészen a huszadik századik kerek hét évszázadon át uralkodtak, hosszabb ideig, mint Európa bármely más dinasztiája. E folytonosság keltette életre a még ma is létező Habsburg mítoszt, amellyel számos helyen találkozhatunk, a spanyol Escorialban éppúgy, mint a prágai várban, Triesztben és Budapesten vagy az ősi császárvárosban, Bécsben.
Kik voltak ők? Milyen érdekek és eszmék vezették őket? Milyen forrásból merítették az erőt, amely által Európa egyik leghatalmasabb dinasztiájává emelkedtek?
A Habsburgok a Rajnától érkeztek a Duna mellé, ahol ideális feltételekre leltek soknemzetiségű birodalmuk kiépítéséhez. 1273-ban Aachenben koronázták német-római királlyá az első Habsburg uralkodót, Rudolfot, aki az 1278-as morvamezei gőzelmével alapozta meg a Duna-menti monarchiát.
Rudolf utódai 640 évre megtelepedtek Ausztriában. A Habsburgok ezt a területet tették meg soknemzetiségű birodalmuk központjává, amely így puszta földrajzi névből politikai fogalommá vált. Békében vagy háborúban a Habsburgok állandóan jelen voltak a kontinens történéseiben. Övék a legeurópaibb dinasztia, ők kötődtek legtöbb szállal a térség országaihoz, kultúrájához. Az idők során a legkülönbözőbb lelkialkatú uralkodók bukkantak fel a családban - félénkek és agresszívak, pragmatikusak és fantaszták -, azonban egyben mindegyikük azonos volt: soha nem vonták kétségbe saját legitimitásukat, vagyis született jogukat a császári és királyi koronára.
1918-ban a k.u.k. Monarchia halálát ünnepelték, ma a közép-európai "Kákánia" szellemi és kulturális újjáépítését követelik a nosztalgizálók. Minél távolabb kerül tőlünk a Habsburg Monarcia időben, annál jobban elbűvöl bennünket történelmi modell értéke. A soknemzetiségű birodalom letűnt formája mögött felrémlik a dunai monarchiához fűződő utópia: lehet, hogy az "Európai Egyesül Államok" előfutárát üdvözölhettük benne? Lehet, hogy csak most teljesül be a Habsburgok történelmi missziója?
A könyv ezekre a kérdésekre is megpróbál választ adni: egy dinasztia felemelkedéséről és bukásáról, de elsősorban a kortársakra és az utókorra gyakorolt hatásáról mesél.
Ismeretlen szerző - Élet a régi Magyarországon
A kiadó tavaly megjelent, A régi Magyarország képeslapokon című albumának folytatásaként most az Országos Széchényi Könyvtár Plakát- és Aprónyomtatvány-tárának ritkán látható kincseiből válogattunk össze egy kötetre valót. Eleink, a Monarchia polgárai számtalan változatos írott és képes formában érintkeztek egymással. Hírt adtak a gyerekek születéséről, házasságkötésekről és szeretteik haláláról; küldözgettek üdvözlőlapokat és fényképeket a legkülönfélébb alkalmakra; ajánlgatták portékájukat plakátokon, röplapokon és kávéházi számolócédulák hátán; följegyezték táncosaik nevét díszes táncrendekre; színes kis jutalomképekkel vagy szentképekkel méltányolták a nebulók iskolai előmenetelét; takaros füzetkékben rögzítették asztaltársaságuk vagy temetkezési egyletük szabályait; ex librisek büszkélkedtek a könyvekben. És szerencsénkre mindig akadt, aki eltett emlékbe egy-egy színház- vagy mozijegyet, villamosbérletet, arcképes vasúti igazolványt, bőröndcímkét, cselédkönyvet, tagkönyvet, immár sehová sem ér-vényes útlevelet, értékét vesztett részvényt, lejárt számlát. Ezekből kerekedik ki most tarka és eleven kép a hajdanvolt Magyarországról, nagyszüleink, dédszüleink hétköznapjairól és ünnepeiről.
Ismeretlen szerző - A magyarországi művészet története I-II.
II. Legújabb művészettörténeti kutatásunk elsősorban az elmúlt másfél évszázaddal foglalkozott. Kutatóink anyagfeltárása, új értékelés és feldolgozás terén másfél évtized alatt többet végeztek, mint a megelőző negyed században. Már ez a tény is szükségessé tette nagyobb összefoglalás útrabocsátását.
Jelen kötet, a magyar művészetet a honfoglalástól a XVIII. század végéig ismertető első kötet folytatásaképpen, a XIX. és XX. század magyar képzőművészetéről közli a régebbi és újabb kutatások leszűrt eredményeit.
Izsák Lajos - Pölöskei Ferenc - Romsics Ignác - Urbán Aladár - Magyar miniszterelnökök
A jeles történészek jelezte kötet bemutatja az 1848-2002 közötti időszak azon politikusait - Batthyány Lajostól Medgyessy Péterig -, akik hosszabb-rövidebb ideig hazánkban a kormány élén álltak. A szerzők célja elsősorban az volt, hogy az olvasó megismerje az ország életében egy-egy időszakban meghatározó szerepet játszó személyiségeket, útjukat, amely a miniszterelnöki bársonyszékig vezetett, s ezen belül kormányfői tevékenységüket. Továbbá azokat a sorsfordító eseményeket, amelyek Magyarország utolsó másfél évszázadát meghatározták. Az olvasó eligazodását egy-egy szócikk, illetőleg kronológia segíti. A szöveget igen színes gyakran első közlésű képanyag illusztrálja.