A kiváló szerzők közösen vállalkoztak a rendkívül izgalmas út leírására, mely a Nemzetközi Geofizikai Év keretében zajlott le. 1955-ben indult el az expedíció az Európánál nagyobb, majdnem teljesen lakatlan földrész felkutatására Amundsen, Scott és Schackleton nyomdokán. Első támaszpontjukat a Weddel-tengernél állították fel, egy évvel később a Ross-tenger partján a Scott-bázist létesítik. A két támaszpontról indultak el a kitűzött célhoz, a Déli-sarkra. 1957 végén a Weddel-tengerről kezdte meg kb. 3300 km-es útját a hójáró kocsik karavánja. Szakadékok hosszú sora kerülőkre kényszerítette őket, a gleccserek sokszor legyőzhetetlen falnak bizonyultak. Az expedíció tagjai hősies harcot vívtak az időjárással, sokszor szinte méterről méterre jutottak előre a -40 -50 fokos hidegben. Végül 99 napi küzdelmes út után elérték a célt, átszelték a Déli-sarkot. – A szerzők megrázó epizódokban elevenítik meg az expedíció életét. Elmondják, milyen nehéz feladat, még a modern technika eszközeivel is e lakatlan földrész jégmezőin előrehaladni. Milyen nagy fizikai erőnlétet és bátor magatartást követel a végeláthatatlan hómezőn gyakori hóviharokban ismereteket gyűjteni e zord jégpáncéllal bevont földrészről.
Kapcsolódó könyvek
Alina Centkiewicz - Czeslaw Centkiewicz - A Sarkcsillag nem vezérelte őket
A Centkiewicz házaspár a könyörtelen Északi-sark felfedezői után ebben a könyvében a Déli-sark meghódítóinak állít emléket.
Dumont d\'Urville, Borchgrevink, Shackleton és Scott alakját rajzolják meg. A porték \lépcsőzetesen\ emelkednek fölfelé, mindegyik hős egy lépcsővel közelebb kerül a Sarkhoz. Dumont d\'Urville még csak kikötött az Antarktiszon, de ezért a kikötésért csaknem az életével fizetett. Borchgrevink volt az első, aki társaival ott telelt. Shackleton már a Sarkot ostromolta. Ő a legendás Boss, aki drámai körülmények között az addigi legnagyobb utat tette meg a Hatodik földrészen. S végül Scott, akinek legfőbb és egyetlen életcélja, megszállott álma a Déli-sark meghódítása volt, s akit végül ezen az úton megelőzött Amundsen.
A portrékból kirajzolódik a négy hős sziklaszilárd, férfias és vonzó jelleme, az a törhetetlen makacsság és szívósság, amellyel önmagukkal és a könyörtelen természettel harcolva törekedtek céljuk eléréséért.
A Centkiewicz házaspár érdekfeszítően írja le azt a mérhetetlen szenvedést, amellyel a Sark meghódítóinak meg kellett küzdeniök. Regénybe illően izgalmas, a hősök egész életét felvonultató cselekményes fejezetek és naplórészletek teszik hallatlanul olvasmányossá a könyvet.
Roland Huntford - Scott és Amundsen
A legtöbb ember annyit tud a Déli-sark meghódításáról, hogy Scott kapitány eljutott a pólusig, és a visszaúton hősi halált halt. Hogy Scott az önfeláldozást, a kitartást és a dicső kudarcot képviselte, a dacosan bátor vereség brit eszményét. Roald Amundsen csak másodjára jut mindenkinek az eszébe – nahát, a mord norvég csakugyan eljutott a pólusra és ő tűzte ki elsőnek a zászlaját, de ez csupán részletkérdés: nagyon szerencsés volt és alighanem kicsit tisztességtelen. ROLAND HUNTFORD _Scott és Amundsen_ eredeti dokumentumokra épülő kettős életrajzában bebizonyította, hogy mindez merő tévedés, ahogyan még sok minden más is. Huntford elmondásában a Déli-sark sagája társadalmi-politikai-pszichológiai modell. Kétfajta politikai berendezkedés, két társadalom, két világszemlélet, két vezetési stílus, két alkat összeütközése. A könyv¬ végére érve nemcsak a két karizmatikus személyiséget ismerjük meg, hanem azt a hátteret is, amely meghatározta vagy legalábbis erősen befolyásolta jellemük alakulását és jelentőségük megítélését. _Scott és Amundsen_ versenyfutásának története izgalmasabb bármelyik kriminél, elgondolkodtatóbb a történeti munkák többségénél, és haszonnal forgatható akár vezetéstudományi kézikönyvként is.
ROLAND HUNTFORD 1927-ben született, 14 évig volt a londoni _The Observer_ skandináviai tudósítója. Első könyvét a svéd szocializmusról írta 1972-ben, _The New Totalitarians_ címmel. _Sea of Darkness_ című, 1975-ös regényét már a felfedezések témájának szentelte. Az 1979-ben megjelent _Scott és Amundsen_ nagy felfedezőkről szóló életrajz-trilógiájának első köteteként botrányos sikert aratott, sok brit olvasó és kritikus a nemzeti szellem sárba tiprását vélte felfedezni benne. Ezt követte Ernest Shackletonról (1984), majd Fridtjof Nansenről (1998) írott nagy sikerű biográfiája. Jelenleg Angliában, Cambridge-ben él.
Roald Amundsen - A Déli Sark meghódítása
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Dékány András - A sarkvidék meghódítója
1911-ben két hajó kötött ki a Déli-sarkvidék jégmentes öbleiben: az angol Scott kapitány expedíciója és a norvégek kis csoportja, Amundsen parancsnoksága alatt. Mindkét expedíció a Déli-pólust akarta elérni, s megkezdődött a páratlan versenyfutás, mely Amundsennek és társainak győzelmével végződött.
Dékány András izgalmas könyvében megelevenedik a sarkvidék meghódításának e fontos eseménye. Amundsen életútját végigkísérve, felidézi az Észak-nyugati és Északkeleti átjáró felkutatásának és végighajózásának történetét is, és összefoglalja azokat a merész kísérleteket, melyekkel évszázadokon keresztül ostromolták különböző nemzetek expedíciói a Pólusokat.
A kötetet érdekes fényképanyag illusztrálja.
Alina Centkiewicz - Czeslaw Centkiewicz - Amundsen útja
Azt kérdezte egyszer egy kíváncsi újságíró Roald Amundsentől, mondja el, "ugyan mire jó", hogy sosem nyugodhat, hogy újra meg újra kockára teszi életét egy-egy újabb, minden addiginál merészebb expedíció kedvéért.
Amundsen így válaszolt: "Hogy mire jó? Kitölteni a térkép üres foltjait, jóllakatni szemem az emberi lábbal soha nem érintett fehér térségek látványával, amelyeket sok százezer vagy millió év óta csak a csillagok néztek. Érezni, hogy én vagyok az első, aki megbolygatja csendjüket. A felfedezés győzelme: boldogság. S ezt nem értheti senki, aki nem látta még hajója orra előtt a ködben vagy a kutyák dérlepte háta fölött, vagy a repülőgép pergő légcsavarján át az ismeretlen földet - a tiszta földet, amelyet még nem fertőzött soha árulás és aljasság. Ez a föld hív, vonz, mint a mágnes."
Ez a nagy felfedező - és nagyon magányos, sokat csalódott ember - csak ott élt igazán, bajtársai között, a távoli jégmezőkön. Világéletében az Északi-sark meghódítására készült, és az angol Scottot megelőzve ő érkezett elsőként a - Déli-sarkra... Ő volt az, aki elsőként hajózta körül az északi sarkkörön túl a földgolyót. És ott volt az Északi-sark átrepülésének, a modern sarkkutatás úttörőinek hősi táborában is. Halála is méltó volt hozzá. A bajba jutott vetélytárs megmentéséért áldozta életét.
Szinte természetes, hogy a nálunk is jólismert lengyel íróházaspár, Alina és Czeslaw Centkiewicz "Nansen útja" után megírta a nagy tanítvány, Roald Amundsen tragikus végű történetét is, amely elválaszthatatlan a sarkkutatás egyik legizgalmasabb korszakától.
R. F. Scott - Angolok a Déli-sarkvidéken
Előszó:
A Discovery-expedíció "atyjának", Sir Clements Markham-nek nagy érdeme van benne, hogy a mult század utolsó éveiben a tengert járó nemzetek úgyszólva mind összefogtak a hatodik világrész, a rettentő éghajlatu antarktikus szárazföld meghódítására. Belgák, franciák, németek, skótok, norvégek, svédek vettek részt a nemes versengésben, de a vezetőhely mindvégig az angoloké maradt. Az angol expedíciók a New Zealandtól délre eső Ross-negyedben végezték kutatásaikat.
James Cook és James Ross immár történelmi nevei mellé méltó büszkeséggel jegyzi fel a délsarki kutatások krónikája Scott és Shackleton nevét. Scott kapitány, jelen könyvünk szerzője, töretlen uton hatolt be 1902-ben a South Victoria föld belsejébe, aholk olyan szélességig jutott, mint senki más előtte. Egyetlen utazónak sikerült eddig ezt az eredményt túlszárnyalnia. Ez az utazó Shackleton hadnagy, Scott utitársa, aki mondhatatlan erőfeszítések árán, gleccser-hágókon át kapaszkodva felküzdötte magát (1908-9-ben) arra a jégborította fennsíkra, amelyen a déli sarknak kell lennie. Alig száznyolcvan kilométer választotta el a hősi kutatót a titokzatos déli pólustól, annyi küzdelem és vágy célpontjától.
Houben - A Déli Sark meghódítása
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Polar World
Arktis und Antarktis gehören zu den faszinierendsten, aber auch extremsten Regionen unserer Welt. Die karge Vegetation, die endlosen Winter und die unvorstellbare Kälte (bis zu -89 Grad) machen sie so abweisend und beinahe unbewohnbar. Ihre Faszination hängt eng mit diesen Extremen zusammen: Die Natur zeigt sich hier gewaltig, ungezähmt, unberührt und voller ursprünglicher Schönheit. Thorsten Milse gelingt es, dieses grandiose Naturerlebnis, das nur die wenigsten aus eigener Anschauung kennen, einzufangen. Über mehrere Jahre hinweg und unter schwierigsten Bedingungen hat er auf seine ganz eigene Weise diese beiden Regionen porträtiert. Die einmalige Zusammenstellung der Fotografien, ihre individuelle Bildsprache und ihre magischen, zum Teil geradezu unwirklich anmutenden Lichtstimmungen machen den besonderen Reiz und den künstlerischen Anspruch dieses Bildbandes aus, der dadurch weit über eine Dokumentation hinausreicht.
Ernest Shackleton - The Heart of the Antarctic / South
Ernest Shackleton led two Antarctic expeditions, and died shortly after the beginning of a third. His first expedition was not a total success (they did not reach the South Pole), and the second was, in some senses, a total failure (they never reached the Antarctic mainland at all). Yet it is the second for which he is remembered.
L. A. Bezimenszkij - A titkos Barbarossa-dosszié
A szerző - neves szovjet történész - célja bizonyítani azt, hogy a németek nem ötletszerűen támadták meg a Szovjetuniót 1941-ben, hanem a fasiszta Németország tulajdonképpen kezdettől fogva erre a háborúra készült. A könyv orosz címének alcíme szó szerint: "Dokumentumelbeszélés", mely azt jelzi, hogy a szerző közvetlen hangnemben, oldott stílusban mondja el véleményét a Barbarossa-terv létrejöttéről. Eközben fontos, sokszor eddig ismeretlen vagy csak szigorúan bizalmasként nyilvántartott dokumentumokkal, visszaemlékezésekkel és saját élményeivle ismerteti meg az olvasót. A könyv olvasásakor úgy tűnik, hogy egy sokat látott és tapasztalt emberrel beszélgetünk azokról az eseményekről, melyeknek kortársa és szemtanúja volt.
Zombori Lajos - Steinmann Henrik - Rovaralaktani kifejezések
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Jurij Gagarin - Utazás a világűrben
Azon a napon, amelyen nekem, az egyszerű szovjet embernek és katonának abban a megtiszteltetésben volt részem, hogy a tudósaink, munkásaink és mérnökeink munkájával megalkotott Vosztok űrhajón felrepüljek a világűrbe, még földreszállásom színhelyén megkért a Pravda munkatársa, hogy írjak a lap olvasóinak életemről, világűr-repülésemről, további terveimről. Örömmel teljesítem a Pravda szerkesztőségének kérését.
Dala László - Jakucs Pál - Kulin György - Tasnádi Kubacska András - A mi világunk
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Stolmár Aladár - Az én Csernobilom
Stolmár Aladár egyike az első magyar atomerőműves mérnököknek. Moszkvai tanulmányai után a Paksi Atomerőmű tervezése során a szovjet partnerekkel közösen ő dolgozta ki az új, a nemzetközi előírásoknak megfelelő atomerőművi biztonsági szabványt a szovjet VVER típusú atomerőművekre. Ehhez kapcsolódott az eleddig még nem publikált meghiúsult kísérlet is, mely a Szovjetunióban épült RBMK (csernobili) típusú atomerőműveknek ezen szabványok szerinti átalakítására irányult. 1985-ben, amikor a Paksi Atomerőművel kapcsolatos bírósági eljárásokat titkossá nyilvánították, az Amerikai Egyesült Államokba emigrált. Itt az Energiaügyi Minisztériumban (DOE) aktív szereplője volt annak a tevékenységnek, mely a Szovjetuniót történelme során először rábírta, hogy a nemzetközi közvélemény számára jelentést adjon ki egy belügyéről, a csernobili üzemzavarról.
A nagy sikerű angol kiadás után végre magyarul is olvasható a szerző visszaemlékezése az érintett műszaki kérdésekre és a történelmi eseményekre, amelyeknek részese volt.
Tamenaga Shunsui - 47 rónin
Tamenaga Shunsui (1790–1844) az Edo-korszak egyik jelentős írója. Nevéhez számos ismert regény köthető, melyek igen korán már Nyugaton is ismertté váltak. Ezek közé tartozik ez a mű is, melynek eredeti címe Chushingura, vagyis a „Hűséges szolgák”. Edward Greey átdolgozásában már 1880-ban megjelent angolul. A magyar változat ez alapján készült el, Szász Károly fordításában, és látott napvilágot 1895-ben. Így alighanem ez az első magyar nyelvre lefordított japán regény, melynek létéről még a szakértő közönség is elfeledkezett.
A több szempontból is kuriózumnak, ritkaságnak számító regény 115 év után először olvasható magyarul. A negyvenhét gazdáját vesztett szamuráj megindító és romantikus története nem csupán a japán irodalom nagy hatású alkotása, hanem a magyar fordítási irodalom egyik ritka és majdnem elfeledett gyöngyszeme. Jelentőségét jól mutatja, hogy már 1907-ben egy kabuki-előadás felhasználásával film készült belőle Japánban. A legjelentősebb japán filmadaptáció Kenji Mizoguchi (1898–1956) rendező nevéhez fűződik, aki 1941–42-ben két részes, 220 perces fekete-fehér filmet készített a mű alapján, melyet angol nyelvű változatban a The 47 Ronin címen ismerhettek meg a világon. Azóta még számos mozifilm és tévésorozat formájában feldolgozták a történetet. A legújabb filmváltozatát az idén februárban az Universal Pictures kezdte el forgatni a rákospalotai Raleigh stúdióban, Keanu Reeves főszereplésével.
Jenei Károly - Szekeres József - Az Ikarus Karosszéria- és Járműgyár története
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Müller Nándor - Négy évszak a Mecsekben
Az exkluzív fotóalbum képanyagának jórészét az erdőben kúszva-mászva, túrázva, hosszú évek munkájával állította össze a könyv szerzője. Az album a Nyugat-Mecsektől indulva bemutatja a Közép- és Kelet-Mecsek legszebb tájait, természeti értékeit, védett növény és állatvilágát. Amit a Mecsekben látni lehet és érdemes, az ebben a könyvben megtalálható. 168 oldalon, 222 kiváló minőségű fotóval, szakszerű, közérthető képaláírásokkal és összekötő szöveggel ismerheti meg a kedves olvasó a Mecsek-hegység csodálatos, néha rejtett, titokzatos világát.
Giles Sparrow - Az űrrepülés teljes története a Szputnyik–1-től az űrrepülőgép utánig
Évszázadokon keresztül csak a fantaszták, az írók és a botcsinálta tudósok álmodozhattak az űrutazásról, de a 20. századra megváltozott a helyzet. Ekkor ismerték fel először, hogy az űrutazás egyetlen, a gyakorlatban is használható eszköze a rakéta lehet. A második világháborút követően a rivális nagyhatalmak egymással versengve próbálták a rakétatechnikai titkokat a saját hasznukra kamatoztatni, míg végül elérkezett az idő, hogy az ember meghódítsa a világűrt is.
A kötet több mint 300 oldalon keresztül, rengeteg képpel illusztrálva próbálja bemutatni az űrutazás történetét, az első kisebb rakétáktól a legmodernebb űrrepülőgépekig, rávilágítva a lehetséges jövőbeli lehetőségekre is. A könyv előszava a legendás amerikai asztronautától, Buzz Aldrintól származik, aki Neil Armstrong után a második volt aki a Holdra lépett.
Jamie Doran - Piers Bizony - Starman
On April 12, 1961, Yuri Gagarin became the first person in history to leave the Earth's atmosphere and venture into space. His flight aboard a Russian Vostok rocket lasted only 108 minutes, but at the end of it he had become the most famous man in the world. Back on the ground, his smiling face captured the hearts of millions around the globe. Film stars, politicians and pop stars from Europe to Japan, India to the United States vied with each other to shake his hand.
Morton Rhue - Die Welle
Macht durch Disziplin!
Macht durch Gemeinschaft!
Macht durch Handeln!
Wie entsteht Faschismus?
Ein junger Lehrer entschließt sich zur einem üngewöhnlichen Experiment. Er möchte seinen Schülern beweisen, dass Anfälligkeit für faschistiodes Handeln und Denken immer und überall vorhanden ist. Doch die "Bewegung", die er auslöst, droht ihn und sein Vorhaben zu überrollen: Das Experiment gerät außer Kontrolle.
Ein spannender Roman, der auf einer wahren Begebenheit an einer amerikanischen High School basiert und von seiner Aktualität nichts eingebüßt hat.