Kapcsolódó könyvek
Kovács Emőke - A 19. századi Balaton világa
Kovács Emőke történész első kötetében egy régió történetét dolgozza fel és betekintést nyújt a 19. század tágabb történetébe is, olyan neves személyiségeken keresztül, mint Széchenyi István, Kossuth Lajos, Jókai Mór vagy Blaha Lujza.
Eötvös Károly - Utazás a Balaton körül
Az "Utazás a Balaton körül" nem egyszerűen csak egy regény. Nem is az. Anekdotagyűjtemény, történelemkönyv, útikönyv is egyben. Olvasása olyan, mintha egy kedves, bőbeszédű, sokat látott öreg barátunkat hallgatnánk hajnalba nyúló borozgatás közben a lugas vagy borospince asztalánál. Az öt XIX. századi utazó balatoni élményei köré font történetekben egyaránt megelevenednek történelmi alakok - Széchenyi István, Ranolder János püspök, Kisfaludy Sándor, Sobri Jóska - és egyszerű parasztemberek, borosgazdák, halászok. Megtudhatjuk, miért párbajozott a tihanyi várkapitány a jégen, tanúi lehetünk a balatoni csúcstalálkozónak Jellasiccsal, a beavatottjai számtalan más történelmi esemény háttértörténetének. Megismerhetjük az első balatonfüredi kőszínház létrehozását, a korabeli vendégszeretetet, az akkor még csak az ide érkező vendégek által élvezett fürdőéletet, a borospincék világát, a gyönyörű tájat, a gőzhajózás megindításának nem ismert körülményeit, és azt is, miféle jelentősége volt valaha a balatonalmádi Határ csárda mestergerendájának.
A könyv régi kedvenc, többszöri idézet-források, felolvasások tárgya. Bár a XX. század elején igen sikeres és népszerű volt, igen sokszor kiadták, napjainkban kevésbé ismert. Veszprémi-balatoni lelkű emberként meggyőződésem, hogy az "Utazás a Balaton körül" jóízű történeteivel, anekdotáival, bölcsességeivel, hagyományokból merítő leírásaival méltán tarthat számot országos érdeklődésre, és minden, a Balatont kedvelő ember kötelező, de legalábbis ajánlott olvasmánya kellene, hogy legyen. Az általa nyújtott élménnyel az ismert helyek múltja olyan, melegséget sugárzó emlékekkel egészül ki, melyek mindannyiunk életét teljesebbé teszik.
Ismeretlen szerző - Budapest lexikon I-II.
A városlexikon közel 6000 címszóban tárja fel a Budapest múltjával, jelenével és jövőjével kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat. Tájékoztat a főváros földrajzáról, természeti viszonyairól, történelmi eseményeiről az ókortól napjainkig. Jelentős teret szentel a gazdasági élet alakulásának, fejlődésének és jelenlegi helyzetének a fővárosi ipar, kereskedelem, posta, hírközlés, közlekedés bemutatásával.
Ungváry Krisztián - Tabajdi Gábor - Budapest a diktatúrák árnyékában
Ungváry Krisztián és Tabajdi Gábor rendhagyó útikalauza a 20. század politikai diktatúrái és legmegrázóbb történelmi eseményei mentén veszi lajstromba Budapest emlékeit. A szerzőpáros olyan fővárosi helyszíneket mutat be olvasóinak, amelyek jobbára ismeretlenek a turisták előtt, a városlakók számára pedig a félmúlt homályába vesznek.
A fiatal kutatók budapesti sétáin feltárulnak az 1919-es Tanácsköztársaság és az azt követő fehérterror, a német megszállás, a nyilas rémuralom és a zsidóüldözés, a világháborús főváros, a szovjet megszállás és a Rákosi-diktatúra, az 1956-os forradalom és szabadságharc, végül a Kádár-korszak elfeledett vagy épp szándékosan titokban tartott történeti helyszínei és emlékhelyei. Az egyes történelmi eseményekhez köthető szobrok és műemlékek kapcsán a szerzők múlt és jelen emlékezetpolitikai törekvéseit is áttekintik.
A történészpáros kíméletlen és fájdalmas őszinteséggel mutat rá: a múlt századi véres diktatúrák emlékei jelöletlenül bár, de ma is ott kísértenek a főváros utcáin - ideje hát mindenkinek megismerni őket.
Sugár István - Az egri vár históriája
"Negyven napig tartott a harc. de a vár elfoglalása könnyűszerrel nem volt lehetséges. mert bástyáinak ormai az égig érnek, falának alapja a tengerben van. védői a szerencsétlenség elhárításában tökéletes mesterek. fortély és hadicsel dolgában serények valának,"
(Dzselalzáde Musztafa, török történetíró)
A könyv megismertet egri várvédő őseink sorsával. hősies tettekkel dicső és árulásokkal terhes hétköznapjaikkal "Históriás könyvünk" a legújabb kutatásokat felhasználva. a számítógépes rekonstrukció segítségével kalauzol az egri vár múltjában. Lapjain újra éled a történelem. Eger várának históriája az egri emberek élete - puskaporszagúan, vérrel, verítékkel, emberközelben,
A történelem igézete alól nehéz szabadulni. kivárt, ha olyan felkavaró élményt nyújtó könyv a kalauzunk. mint ez a népszerű tudományos ismeretterjesztés legjobb hagyományait követő. gazdag és hiteles kultúrtörténeti áttekintést nyújtó kötete
A vár ostromának 450. évfordulójára készült könyv avatott vezetője a történelem kedvelőinek a várbeli sétákon a múltban. s a jelenben - Egerben.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Lichtneckert András - Balatonfüred és Balatonarács története
Füred szereti a vendégeket, a "jöttmenteket", a változatosságot. Balatonfüred ebből él. De hogyan él? Úgy, hogy a látszatra csélcsap, változatos életforma mögött ott van az állandóság, a maradandóság. Ez a nagyszerű kiállítású, kitűnő szerzők, szerkesztők keze alól kikerült könyv erről az állandóságról, maradandóságról szól. Arról, ami a változatosság, a vigalmak, a szertelenség mögött van. Zákonyi Ferenc Balatonfüred című kötete után tíz évvel megjelenik egy újabb könyv, amely az ófalu/óváros múltjára összpontosít elsősorban.
Felesleges lenne egy rövid bevezetőben a füredi monográfia mondanivalóját részletesen ismertetni. Érdemes annak minden sorát elolvasni. Megtalálni benne a földtörténeti előzményektől a legújabb kori történelemig, művelődéstörténetig mindent, ami érvényes erre a csodálatos Balaton-parti városra. Az a füredi vidék, amely Csopaktól a ma már füredi Arácson át Tihanyig, Aszófőig tart, ámulatba ejtő látványával; a maradandóságot hordozó, tiszteletre méltó polgáraival, szöllejével, borával; betegeknek gyógyulást hozó vizével, intézményeivel; a pihenni, szórakozni vágyóknak nyújtott gazdag kínálatával örökre nyomot hagy még a futó vendégekben is. Láthatjuk, hogy Balatonfüred miként vált a Balaton Riviérájának is nevezett különleges természeti adottságával a balatonfüred-csopaki borvidék központjává, a Szőlő és Bor Nemzetközi Városa cím viselőjévé, világhírnévre szert tett gyógyüdülő várossá.
Breznay Imre - Karczos Béla - Egri képeskönyv
Nem első ízben adok hangot azon szilárd meggyőződésemnek, hogy szeretett Eger városunkat természetes adottságai egyenesen hivatottá teszik arra, hogy a magyar belső idegenforgalomnak egyik legjelentékenyebb gócpontjává fejlődjék.
Ezen meggyőződésem avatott engem városom idegenforgalmi fejlesztésének egyik fáradhatatlan munkásává, akit örömmel tölt el minden felém nyújtott kéz, amely nekem segíteni akar városom ezirányú fejlesztésének munkájában...
Jól tudom azt, hogy aki elviszi otthonába ezt a könyvet, nemcsak városunk valóban megörökítésre méltó szépségeinek s műemlékeinek képeit viszi magával, de elviszi magával városunk szeretetét is és a magyar múlt dicsőségének, a magyar nemzet művészi alkotásainak, a magyar táj természeti szépségének s kincseinek ábrái ösztönözni fogják a könyv tulajdonosát, hogy még számtalanszor meglátogassa városunkat, hogy testének üdülést, lelkének gyönyörűséget szerezzen.
Ez a könyv az idegeneknek is bizonyságot szolgáltat arról, hogy a magyar nemzet évszázadokon keresztül felülmúlhatatlan vitézséggel védte a nyugati keresztény kultúrát s azt a nemzetet, mely egyik kezében karddal az emberi haladásnak tesz felbecsülhetetlen védő szolgálatot, másik kezével maga is művészi építményekkel s létesítményekkel gazdagítja az emberi kultúrát, nem lehet s nem szabad barbár népek rabszolgájává tenni:
A magyar nemzetnek igazságot kell szolgáltatni.
Eger, 1937. április 5-én
Frank Tivadar
v. jegyző, h. polgármester
Virág Zsolt - Magyar Kastélylexikon 6-7. kötet - Csongrád megye kastélyai és kúriái / Jász-Nagykun-Szolnok megye kastélyai és kúriái
Virág Zsolt Magyar Kastélylexikon-sorozata megyénkénti bontásban dolgozza fel az ország valamennyi kastélyát és kúriáját történeti, művészettörténeti, építészettörténeti és családtörténeti szempontból. Az épületeket több száz mostani állapotot ábrázoló színes (légi és földi) fénykép, valamint a régebbi állapotot bemutató archív felvételek illusztrálják. A kötetek mind az álló, mind a már lebontott épületeket tartalmazzák. A kastélylexikonban nemcsak a műemlékileg védett, hanem a nem védett épületeket is feldolgozzuk. A könyvek végén térkép, valamint sokféle melléklet és mutató található, ez utóbbiak közül talán az egykori tulajdonos családok szerinti csoportosítás a legérdekesebb. De névmutató, a helytörténeti irodalom jegyzéke, a válogatott irodalom jegyzéke is megtalálható a könyvben, illetve a legfontosabb forrásokat táblázatos rendszer tartalmazza. A sorozat eddig megjelent kötetei: I. kötet: Magyar Kastélylexikon - Pest megye kastélyai és kúriái; II. kötet: Magyar Kastélylexikon - Bács-Kiskun megye kastélyai és kúriái; III. kötet: Magyar Kastélylexikon - Fejér megye kastélyai és kúriái; IV. kötet: Magyar Kastélylexikon - Komárom-Esztergom megye kastélyai és kúriái; V. kötet: Magyar Kastélylexikon - Vas megye kastélyai és kúriái; VI-VII. kötet: Magyar Kastélylexikon - Csongrád megye kastélyai és kúriái - Jász-Nagykun-Szolnok megye kastélyai és kúriái.
Varga János - London
_Előszó_
Ez az útikönyv a Londonba látogató magyar turistáknak készül. Nem ABC sorrendben tárgyalja a látnivalókat, hanem területi egységek szerint. A fejetek elején térképoldalak segítik a tájékozódást, s a részenként bemutatott nevezetességek egyben napi programajánlatok, útvonal- javaslatok is. London hatalmas kiterjedésű metropolis, teljes képet alkotni róla illúzió. Első ismerkedésként elégedjünk meg legfőbb látványosságainak megtekintésével, melyek jobbára a város központjában találhatók. A királyi és kormányzati negyed például félnapos séta keretében bejárható. Könyvünkkel a kézben a városnézés remélhetően még több élményt, felfedezést, ismeretet nyújthat! Gondoljunk a magyar vonatkozású emlékhelyekre is! Úton a Portobello Road régiségpiaca felé a Chepstow Villas 39. számú ház falán a Kossuth-emléktábla vonja magára figyelmünket, a Wembley Stadion bejáratánál az 1948-as olimpia magyar aranyérmeseinek neveit olvashatjuk márványba vésve. Londonnak különös vonzása van. Aki egyszer felkeresi, nem szabadulhat igézetétől, visszavágyik, valamikor ismét vendége lesz. A visszatérés nemcsak emlékeket elevenít fel, de számtalan újdonsággal, még nem látott kuriózummal lep meg. Londoni barangolásainkat azonban akkor élvezhetjük igazán, ha kellőképpen felkészülünk a ránk váró élményekre, színekre, hangulatokra. Utazásunk valóban már akkor elkezdődött, amikor kinyitottuk ezt az útikalauzt.
Dr. P. Boros Fortunát O. F. M. - Csíksomlyó, a kegyhely
Az 1400-as években a ferencesek már klastromot működtettek Csíksomlyón. A tatár, török támadások, a vallásháborúk sokszor fenyegették elpusztítással a rendházat. a ferencesek sokszor menekülni kényszerültek, de mindig visszatértek. Újjáépítették a felégetett épületeket és folytatták szívós munkájukat. Ezt a sok évszázados küzdelmet és fejlődést mutatja be a könyv.
Mező László - Rekviem egy csapatért
Nem szoktam előszót írni, nincs gyakorlatom. Kedvem sem volt hozzá, amikor Mező Laci barátom felkért, hogy írjak előszót ehhez a kis kiadványhoz, amit Ő hozott össze, a rá jellemző szívóssággal és a labdarúgáshoz fűződő szerelemmel.
Aztán kezembe vettem a borítóra tervezett illusztrációt, a könyvbe szánt fényképeket és megjött a kedvem, a hangulatom, mert előtűntek az emlékek. Négy évtized emlékei.
A fényképekről sportolók, katonasportolók néznek vissza: mosolyogva, félszegen, komolyan, ki hogyan? De valamennyien katonák, a Miskolci Honvéd focistái, az "én" sportolóim, barátaim, bajtársaim.
Ezzel az előszóval tisztelgek emléküknek, akár élnek - hál Istennek a többségük igen - akár a túlvilág pályáin kergetik a labdát.
Teljesítették a kötelességüket a laktanyában, amelyet a törvény írt elő számukra és a zöld gyepen - gyakran vörös salakon - amelyet önként vállaltak.
Tisztelgek Kedves Fiúk előttetek, akik megmaradtatok emlékezetemben olyannak, amilyenek voltatok: komolyak és mosolygósak, félszegek és vagányak. Katonák és sportolók.
Miskolc, 1999. február
Ondrasek Iván
nyugalmazott sporttiszt
Szentléleky Tihamér - A szombathelyi Isis-szentély
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Nemes János - Egri harangok
Talán nincs magyar, ki az Egri csillagok című Gárdonyi-művet nem olvasta. Nemes János Egri harangok című regénye e történetet kísérli meg folytatni Bornemissza Gergely Ferdinánd által nyert kapitányi kinevezésétől egészen a haláláig, melyet Isztambulban, hóhér által szenvedett el. A két esemény között Egerben és környékén történt, fölöttébb cselekményes, izgalmas haditettek bemutatásával nem csupán a magyarság szívében örökkön élő Deák sorsát, hanem az egyszerű tisztek és vitézek, valamint a köznép életét is bemutatja a szerző. A mű történései a legújabb kutatási eredmények felhasználásával íródtak, ellenőrzött adatokkal hitelesítve ily módon a regény meséjét.
Varga Lajos - Diósgyőri futballtörténet 1910-1996
Diósgyőr… ez a nyolc betűs szó már több mint nyolc évtizede jelzi egy település - mely volt városrés, nagyközség és kerület egyaránt - sporté1etét, labdarúgó históriáját. Kimondva, olvasva, gondolhattunk a hajdani várra, a vas és acél szeletnyi részére, a Bükkhöz simuló ősrégi településre - és Diósgyőr sportjára. Most, ezek a fogalmak a múló évtizedek sodrában is összefonódnak az emberek tudatában, az emlékezésben és a jelen felvillantásában egyaránt.
Az egyesület alapító neve - Diósgyőr-Vasgyári Testgyakorlók Köre - azóta, hogy nem sokkal a századfordulót követően azon az 1910-es februári napon a közgyűlés egyhangúlag elfogadta, történelmi sorfordulók, társadalmi és tulajdonosi, vagy támogatói változások kapcsán többször is megváltozott. Volt Di. MÁVAG, Di. Vasas, majd megint DVTK és napjainkban DFC - de eme változásoknál egyetlen dolog mind máig nagy hűséggel őrzi az alapítók tiszteletre méltó emlékét, az pedig Diósgyőr. Névadók és névadások együttműködést és tekintély elvet vallók közössége a „keresztelő” szellemiségébe néha már-már politikai színezetet is belopva, sok mindenben vitatkozott, de a Diósgyőr szót soha, semmikor és senki nem kívánta feledtetni az egyesület névadásakor.
Jeles napokon illendő emlékezni, tegnap és ma történéseinek összeölelkezésére hagyatkozva pátoszos szavakat keresni. A kerek évfordulók meg amugyis alkalmasak a megemlékezésre. Most nincs ilyen, miként nincs születésnap sem, azonban, mégis van valami: a nyolc évtizedes diósgyőri labdarúgást történeti hűséggel őrző vaskos könyv születésnapja. Gólok, percek, nevek, eredmények bajnoki osztályok és osztályzások, kimondott és következtethető minősítések fegyelmezett és igaz sorjázása teszik ünnepélyessé a hétköznapi történéseket. Arcképek és feledhetetlen pillanatok peregnek az emlékezet filmkockáin, láthatatlan emlékművet állítva mindazoknak, akik nyolc évtizeden át egymásnak átadva a váltást mindvégig vigyázták a csapat, a Diósgyőr nevét őrző szakosztály hírét, becsületét országhatáron belül és túl egyaránt.
Szép bemutatása ez a nyolc évtizednyi diósgyőri labdarúgásnak, méltó a névadókhoz. Sikereit és eredményeit e könyv is átmentheti a holnapokba, a sport, ezen belül pedig a labdarúgás varázsát vigyázva. Oldalain eredménysorok és táblázatok nyomába szegődve, a legnépszerűbb sportág történései elevenednek meg. Ez a nagy népszerűség még ma sem csökkent. Sajátos felelősséget jelent ez a könyv minden adatára. Felelősséget azok iránt, akik a hajdani diósgyőri grundokról, az utca és tér csapatokból, az iskolai egyesületekből eljutottak a piros-fehér színű egyesületbe, onnan pedig a címeres mez viseléséig.
A diósgyőri foci születése pillanatától az egyetemes magyar labdarúgás szerves része. Lehet dicsérni és lehet bírálni is, de elhallgatni nem. Az elhallgatástól védenek a tények és ettől óv ez a kötet is…
Mindaz, ami e sorok után következik nem emlékmű, hanem emlékezés. Emlékezés nagy elődökre és méltó utódokra. Pillanatokból és 90 perces mérkőzésekből szőtt nyolc évtizednyi hálóra, melyen nem csak gólokat jelző labdák akadtak fenn, hanem e labdák kölcsönözte örömök – a diósgyőri labdarúgás.
Miskolc, 1996. őszén
Paulovits Ágoston
újságíró
Mező László - Borsod Volán futballkrónika
A történelemben ötven év nem nagy idő. Egy sportegyesület életében azonban jelentős jubileum. Öt évtized után már érdemes megállni egy pillanatra és visszatekinteni a múltra.
Ez a kiadvány amelyet az olvasó a kezében tart a Borsod Volán SE labdarúgó szakosztályáról szól. Felelevenednek a fél évszázad alatt történt mérkőzések. A szép győzelmek ugyanúgy, mint a fájó vereségek.
Nem volt könnyű dolgom, amikor a Borsod Volán labdarúgó történetének megírására vállalkoztam. Főleg a kezdeti évek első lépéseiről lehetett nehezen információkat szerezni. Később, amikor egyre magasabb osztályokban kergették a kék-fehér mezes focisták a labdát már könnyebben ment az adatgyűjtés.
A krónikában igyekeztem a felkutatható legrészletesebb adatokat közölni. Az elmúlt harminc évről ez maximálisan sikerült. Közel ezer bajnoki mérkőzést böngészhetnek a Volán színek barátai összeállításokkal, gólszerzőkkel. Az egyes bajnokságok után kicsit részletesebben elidőzünk majd a csapat értékelésével kapcsolatban. (Tabella, az adott bajnokságban szerepelt játékosok - mérkőzés és elért góljaik számának feltüntetésével - és edzők nevei.)
Külön fejezetben kerülnek górcső alá a statisztika fegyverével a 30 év bajnoki szereplései. Köszönetet mondok a Megyei Könyvtár és a Herman Ottó Múzeum könyvtára dolgozóinak segítségükért. Külön köszönetemet fejezem ki egy nagyszerű és önzetlen sportembernek
Tóth Józsefnek, aki sokat segített az 1954-63 közötti időszak eseményeinek pontosításában.
A. könyvben megszólal néhány régi és mai játékos, edző, sportvezető is. A képmelléklet pedig igyekszik megkönnyíteni a régi eseményekre, csapatokra való visszaemlékezést.
Az ötven év alatt sok sikert ért el a Borsod Volán és jogelődei. Remélem semmi fontos esemény nem maradt ki az anyagból. Fél évszázad alatt több száz labdarúgó kapott helyet a csapatban. Sokan tevékenykedtek edzőként és sportvezetőként is a gárda mellett. Igyekeztem mindenkinek a nevét feltüntetni. Erőfeszítéseim ellenére is előfordulhat azonban, hogy néhány sportember neve kimaradt jóllehet sporttevékenységükkel rászolgáltak volna a könyvbeli szereplésre. Tőlük elnézést kérek.
Miskolc, 1997. november 30.
A Szerző
Ismeretlen szerző - Borsod vármegye
Vármegyei szociográfiák ; 5. rész
Vtéz Borbély-Maczky Emil, Borsod vármegye főispánjának ajánlása:
A megifjodott és - a világháború, valamint az azt követő idők tapasztalataiban - megedződött, új utakon elindult Borsod vármegyének ezt a szociográfiáját bocsájtom a vármegye közönségének rendelkezésére.
Főóhajtásom az volt, hogy amilyen áldozatos, igazságszerető, szociális alapokon felépülő, hazafias érzésű vármegyét igyekeztünk életre kelteni, ugyanolyan szellemtől áthatott legyen ez a mű is, ezért a vármegye közönsége fogadja olyan megértéssel, mint amilyen szeretettel most átadjuk rendeltetésének.
Magyar érzésből fakadó, nyílt és őszinte bírálatot mondjunk erről a munkáról és nem elgáncsoló, befeketítő kritikát, mert magyar emberek írták, magyar tollal, magyar szeretettel, fajtánk iránti aggódással, erős nemzeti érzéssel, a magyar ember tulajdonságával: szívvel és lélekkel.
Ismeretlen szerző - Salgótarján története
Salgótarján - 1972. A várossá alakulás 50. évfordulóján
Salgótarján 1972-ben ünnepli városi rangra emelésének 50. évfordulóját. E jelentős dátumot találtuk alkalmasnak arra, hogy a település sajátosan érdekes történetét részletesen feldolgozzuk, és e könyvben büszkén, de hivalkodás nélkül beszéljünk múltjáról, munkásmozgalmi hagyományairól, jelenéről és jövőjéről.
Csorba Csaba - Rejtélyes váraink
Történelmünk különös szelete a várak története. Legtöbbje már csak a róluk szóló történetben, mondában, legendában létezik. Sőt olyan is van, amelynek a nevét is elmosta az idő, nem is tudjuk, hogy a hegy tetején árválkodó kődarab vár volt egykoron. Csorba Csaba folytatta vártörténeti kutakodásait. Ennek eredményeként újabb várak vétettek lajstromba, kerültek elő levéltárak mélyéről a rájuk vonatkozó adatok. A Berettyó menti Adorjántól a ma Horvátországban található Zrinig sorra járjuk a történelmi Magyarország területét, ízlelgetünk rég elfeledett neveket. De hogy mindezek léteztek egykor, bizonyítják az illusztrációk: alaprajzok és metszetek. A sorozat eddigi köteteihez hasonlóan most is bő forrásjegyzék és utószó teszi jól használhatóvá a könyvet
Csorba Csaba - Regélő váraink
A kötet szerzője kisgyermekkora óta a várak szerelmese. Csaknem négy évtized barangolásainak eredmény ez a könyv. A történelmi Magyarország legnevezetesebb várainak legendái, a valóságos történelmi múlt elevenedik meg a lapokon. A felvidéki Pozsony, Árva, Murány, Krasznahorka, a kárpátaljai Munkács és Huszt, az erdélyi Hunyad, Bálványos, Déva, az alföldi Arad, Gyula, Várad, Ónod, északabbra Nógrád, Eger, Diósgyőr és Sárospatak, a Dunántúlon Visegrád, Veszprém, Sümeg, Fraknó, Kőszeg, Szigetvár és Csáktornya, az ország hajdani két "kapu"-vára, Dévény és Nándorfehérvár, összesen több mint félszáz vár sorsa tárul elénk, szövegben és múlt századi metszeteken. Egy évezred szól hozzánk, a történelmünk...