Az Élővilág Könyvtár a nagyközönség számára mutatja be a Kárpát-medencében honos legkülönfélébb élőlénycsoportokat. A tematikus kötetek sorra veszik a jellegzetes hazai növény-, gomba- és állatcsoportokat. Segítenek abban, hogy a természetet járó diákok és felnőttek a kirándulásokon megfigyelt élőlényeket meghatározhassák, és a fajleírásokból minél jobban megismerhessék az adott fajok életmódját. A gazdagon illusztrált kishatározókban a színes fényképek és részletrajzok együtt segítik a fajok minél pontosabb felismerését. A sorozat kötetei összegyűjtve átfogó képet adnak Magyarország élővilágáról. Az Élővilág Könyvtár Pókok c. kötete a Kárpát-medence 125 pókfaját mutatja be színes fényképek segítségével. A határozó segítségével a természetjárók beazonosíthatják a kirándulás közben látott fajokat, és rácsodálkozhatnak a pókok színpompás és formagazdag világára.
Kapcsolódó könyvek
George C. McGavin - Rovarok pókok és más szárazföldi ízeltlábúak
A Határozó Kézikönyvek a természet megismerésében segítik az olvasót. A gondosan összeválogatott színes fényképek, a rövid, lényegre törő leírások segítséget nyújtanak élő és élettelen környezetünk, a növények, az állatok, a gombák, az ásványok és kőzetek világának megismeréséhez. A könnyen használható, szép kivitelű és tartalmas Határozó Kézikönyvek egyetlen természetet kedvelő Olvasó könyvtárából sem hiányozhatnak.
Paul Whalley - Lepkék és pillangók
Fedezzük fel a "repülő virágok" elbűvölő és titokzatos életét!
Ismeretlen szerző - Állathatározó I-II.
"Állathatározó", amely két kötetben állatvilágunk 6000 legjellegzetesebb képviselőjét ismertette, és 7000 rajzban mutatja be. Túlmenően a pedagógusok, a tanulni vágyó ifjúság igényein, a gyakorlat emberei, a növényvédelmi szervek, agronómusok, erdészek, a természetbarátok nagy tábora számára sem hiányozhatott tovább az összefoglaló, minden állatcsoportot bemutató, áttekintésre, összehasonlításra s ezen felül a leggyakoribb fajok megismerésére egyaránt alkalmas "Állathatározó". A fajok könnyebb felismerhetősége végett nemcsak az ábraanyagot egészítettük ki, vagy részben cseréltük át jobbra, hanem az élő állatokat 170 fehér-fekete és 100 színes, eredeti környezetben készült nagyméretű fényképben is bemutatjuk.
S. Peter Dance - Csigák és kagylók
A Határozó kézikönyvek segítik Önt a természet tisztább és pontosabb megismerésében. Használatukkal könnyedén eligazodhat az állat és növényfajok, valamint az ásványok világában. Ez a kötet több mint 500 tengeri puhatestű faj házának vagy héjának a fotóját tartalmazza, tömör leírás kíséretében. A Határozó kézikönyveket egyszerű használni, élvezet nézegetni. Minden korosztály természetismereti könyvtárában helyük van.
David Carter - A világ lepkéi
A Határozó kézikönyvek segítik Önt a természet tisztább és pontosabb megismerésében. Használatukkal könnyedén eligazodhat az állat- és növényfajok, valamint az ásványok világában. Ez a kötet több mint 500 lepkefajt mutat be színes fotókon, tömör tájékoztató szöveg kíséretében.
A Határozó kézikönyveket egyszerű használni, élvezet nézegetni. Minden korosztály természetismereti könyvtárában helyük van.
A sorozatban már megjelent: Fák, Kőzetek és ásványok
A sorozat következő kötete: Lovak
Irmgard Eberhard - Mi csúszik, mi mászik itt?
A Ravensburger gyermekkönyvsorozatának e kötete a körülöttünk élő apró állatokkal ismerteti meg a gyerekeket. A könyv segítségével megkereshetik a kertben megbújó csigákat, katicabogarakat, földigilisztákat, pókokat, és megfigyelhetik, hogyan élnek. Megtudhatják például, hogy a legszebb pillangók is hernyókból fejlődnek, és hogy a dongók föld alatti üregekben laknak. Ismerjük meg a világot, lépésről lépésre együtt, minden nap. A Mit? Miért? Hogyan? Mini című sorozat a legkisebbekkel ismerteti meg környezetünk titkait. Kötetei egyszerű és szemléletes válaszokat adnak a kicsik kérdéseire. A játékos elemek, a kedves rajzok, a kinyitható ablakok és a kornak megfelelő magyarázatok a könyv minden oldalát élvezetessé teszik. A praktikus és strapabíró könyvet kétéves kortól ajánljuk.
Alain Grée - Rovarlesen
Pierre és Marie fényképezőgépükkel rovarlesre indulnak az erdő öreg fái alá, a rétre és a halastóhoz. Közben megtanulják, hogy miért nem rovar a százlábú vagy a nyolclábú pók, és miért rokon egymással a cserebogár, a lepke, a szitakötő, a szöcske, a hangya, a dongó és a méhecske. A kedvesen mesélő szöveget kitűnő színes fotók és a szerző rajzai kísérik, tudományosan pontos képmagyarázatokkal.
Erik Zimen - Farkasok
Miért félnek sokan a farkastól? Milyen kép él a mondákban és a mesékben a farkasokról? Hogyan szabályozzák az utódok születését? Miért élnek falkában a farkasok? Van -e saját nyelvük? Milyen a farkasbarlang? Hogyan neveli fel a farkas a kölykeit? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kapunk választ a nagy tudású és személyes élményeit is szívesen megosztó farkaskutatótól. A szerző maga is tanulmányozott farkasfalkákat Kanadában, Olaszországban, Spanyolországban és főleg a Bajor-erdőben. Szemléletesen mutatja be az ember és farkas közti bonyolult kapcsolatot, a farkasok jövőjét, és elmondja, hogy mit kellene tennünk védelme és szaporodásának biztosítása érdekében.
Steinmann Henrik - Az állatok násza
A londoni állatkert egyik munkatársa szerint az állatok életéről neki feltett leggyakoribb kérdések egyike: ...és a sündisznók hogyan csinálják? Mi mást válaszolhatott erre, mint: Óvatosan!
Könyvünk a legjellemzőbb és a legérdekesebb ivaros szaporodásmódokat ismerteti. Reméljük ki-ki megtalálja a műben az őt érdeklő állatok gyakran emberi szempontból meghökkentő szaporodásmódjainak leírását.
Szó van a könyvben a párok egymásra találásáról, az eredményes megtermékenyítéshez szükséges idő- és térbeli koordinálásról, a párosodási helyzetek szinte végtelen számú variációiról...
Rosalind Fitter - Susanna Ray - A tengerparton
A kötet a legváltozatosabb élőhely, a tengerpart több, mint 400 növény- és állatfajának leírását és színes ábráját tartalmazza.
Móczár László - Kis állathatározó
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Sabine Steghaus-Kovac - Méhek, darazsak és hangyák
A hártyásszárnyúak - melyek közé a méhek, a darazsak és a hangyák is tartoznak - az egyik legfontosabb rovarrendet alkotják. Igen fontos szerepet játszanak az ökológiai egyensúly fenntartásában, általában a természetben és a mezőgazdaságban. Beporzó munkájuk nélkül sok növény a kihalás szélére sodródna. A hangyák föld alatti munkálkodása trágyázza és szellőzteti a talajt.
Sabine Steghaus-Kovac tudományos újságíró színes ábrákkal, képekkel teli kötetében közelebb visz minket ezeknek a csodálatos állatoknak a világához. Velünk együtt meglátogatja a virágba borult rét számos lakóját, és lehetővé teszi, hogy részt vegyünk a hangyaboly nyüzsgő életében. A "Próbáld ki" fejezetek megmutatják, hogyan segíthetjük a különféle méhek, darazsak és hangyák fennmaradását.
Dick Mills - Akváriumi halak
A Határozó kézikönyvek a természet megimerésében és megértésében segítik az Olvasót. A gondosan összeválogatott, színes fényképek, a rövid, lényegre törő leírások segítséget nyújtanak élő és élettelen környezetünk, a növények, az állatok, az ásványok és a kőzetek világának megismeréséhez. Ezek a könnyen használható, szép kivitelű és tartalmas könyvek nem hiányozhatnak egyetlen természetet kedvelő felnőtt vagy gyermek könyvtárából sem.
Bruce Pearson - John A. Burton - Emlősállatok
A színes rajzokkal illusztrált könyv Európa vadon élő emlősállatainak elterjedését, testfelépítését, szokásait mutatja be.
Brian Hargreaves - Michael Chinery - Lepkék
Erdőn, mezőn, de még a város közelében is találkozhatunk a rovarvilág pillekönnyű balerináival. 240 látványos lepkefajta közül, beleértve a magyar populációt is, a leírások és képek alapján képesek leszünk azonosítani őket, megismerhetjük legfőbb jellemzőiket, különlegességüket, behatárolhatjuk elterjedésüket.
Alfred Edmund Brehm - Az állatok világa
A 19. század közepére a gazdaság, a tudomány, a technika fejlődése lehetővé tette a fejlett európai civilizációk számára, hogy a föld addig ismeretlen vidékeit is birtokukba vegyék, természeti erőforrásait feltérképezzék, kiaknázzák. Először a felfedezés, feltérképezés, számbavétel volt soron, azt követte a gyarmatosítás, amelynek révén megszerzett gazdagság egyszersmind a gyarmatosító hatalmak további fejlődésének alapját is adta. Kalandorok, utazók, tudósok ezrei keltek útra, hogy az addig sosem látott tájak kincseit megismerjék, megszerezzék. A tudomány is sokat profitált ezekből a felfedezésekből: addig sosem látott élőlényekkel, ökoszisztémákkal ismerkedett meg. Linné, Humboldt, Darwin, és nem utolsósorban Brehm munkái nyomán, a föld egészének élővilágát megismerve az emberi tudás új horizontja tárult fel. Az "otthon maradott" milliókban ugyanakkor nagy igény mutatkozott a tudományos ismeretterjesztésre, érdeklődéssel falták az utazók nemegyszer hihetetlen kalandjainak leírását.
A 19. század derekán a föld élővilága hatalmas területeken szinte még érintetlenül őrizte az évmilliós evolúció révén létrejött paradicsomi állapotot. Alfred Brehm ezzel a paradicsommal találkozott utazásai során. Számtalan saját megfigyelése, úti élményei, tanulmányai, tudományos munkássága, írói kvalitása a tudományos ismeretterjesztés mindmáig egyik legkiválóbb képviselőjévé tették.
Brehm munkája az egyik első mű, amely az állatok életének tanulmányozására helyezi a hangsúlyt: nem felboncolt állatok, csontvázak, részletek vonzották, hanem az élő állatok viselkedése.
Az állatok világa első kiadása 1863-ban jelent meg, amelyet több német nyelvű kiadás követett, a negyedik 1927-ben jelent meg. Az állatok világa lassan hatalmas tudományos-ismeretterjesztő vállalkozássá terebélyesedett. Nem csak Brehm, hanem egy sor nagyhírű tudós is közreműködött létrehozásában, továbbfejlesztésében. Egy sor nyelvre lefordították, a CD-hez felhasznált magyar kiadás a negyedik német alapján készült. A kor jeles hazai tudósai fordították, írták, magyar vonatkozású fejezetekkel egészítették ki, beépítették a friss tudományos eredményeket is. Élvezetes, közérthető stílus, ugyanakkor precíz, tudományos alaposságú rendszerezettség jellemzi nemcsak a Brehm által írt részeket, hanem az egész művet, a később született részeket is. "A Nagy Brehm" az állatvilágról szóló ismeretek utánozhatatlanul gazdag tárháza még ma is. Az állatrendszertant követő struktúra a főemlősöktől a primitív egysejtűekig az egész föld ökoszisztémáját elénk tárja. Éppúgy helyet kaptak benne a távoli egzotikus dzsungelek állatai, mint a hazánkban honos kutyafajták vagy egyéb háziállatok. Külön könyv foglalkozik a mikrobiológiával: a bakteriológia lebilincselően izgalmas történetét a 19. kötet tárja elénk.
Farkas Henrik - Különös állatvilág
Érdekes, számunkra sokszor szokatlan állatokat mutat be a rádióból is jól ismert zoológus szerző, a legkülönösebb élőhelyekről és életterekről, a szigetek, őserdők, barlangok, jégmezők, sivatagok és tengerek egészen érdekes módon alkalmazkodott furcsa állatvilágából, saját rajzaival, sok fényképpel illusztrálva.
Arzuffi - Arturo Ildos - Angela Serena Bardelli - Giorgio G. Banfi - Cristina Maria - A világ állatai képes enciklopédia
A világ állatai című sorozat sikere nyomán a népszerű ismeretterjesztő kézikönyvek anyaga most egyetlen, mindent átfogó albumban is megjelent. A világ állatai - képes enciklopédia tudományos igénnyel készült, a nyelvezete mégis könnyen érthető. A földrészek között barangolva számtalan tényt és érdekességet tudhatunk meg az állatok világáról, egymás közötti kapcsolatairól, élőhelyeiről, táplálkozási szokásaikról. A látványos, élethű képekkel illusztrált enciklopédia igen hasznos az iskolai tanulmányokhoz, a biológia és az élővilág iránt érdeklődők nagy haszonnal és élvezettel forgathatják. A tájékozódást a kötet áttekinthető szerkezete, valamint részletes tárgymutató segíti.
Vásárhelyi Tamás - Kabócák, bodobácsok
1983 - Rajzolta Csiby Mihály
A könyvben szereplő rovarokat azonos felépítésű, szúró-szívó szájszervük miatt soroljuk egy csoportba: a szipókás rovarok csoportjába. Két rovarrend tartozik ide, mit kerülgessük: a poloskák (ezek második legnagyobb családja a címadó bodobácsok) és a kabócák.
A szipókás rovarokkal úton-útfélen, erdőn-mezőn hamar találkozhatunk. Érdemes jobban megfigyelmi őket szabad szemmel vagy nagyító alatt, s szép színeik, különleges formáik, érdekes életük láttán félredobni az előítéleteket!
Jim Bruce - Tücskök, bogarak és más, apró állatok
Vajon mitől világít a szentjánosbogár? Hogyan vadásznak a pókok? Miért vetik le a bőrüket a sáskák? Hogyan lehet az, hogy a szorgalmas hangyák között néhányan azért hasznosak, mert nem csinálnak semmit, csak egy helyben függeszkednek - más szóval lógnak? Miért épít házat a csiga?
Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre találunk választ ebben a gazdagon illusztrált, kisiskolásoknak szóló könyvben. Minden oldalpáron található a főtéma mellett keresőjáték, szinte hihetetlen érdekességek, összefoglaló és sok kis tréfás rajz is.