A forráskiadványokra, ellenőrzött dokumentumokra, szakmai körökben elfogadott feldolgozásokra építő kötet rendszeres áttekintés nyújt a magyar állam XX. századi külpolitikájának alakulásáról az ország önállóvá válásától a legutóbb bekövetkezett fő történelmi fordulatig, a rendszerváltásig, illetve az euroatlanti elkötelezettség felvállalásáig.
Kapcsolódó könyvek
Balog Iván - Politikai hisztériák Közép- és Kelet-Európában
Bibó István munkásságában a fasizmusról, a nacionalizmusról és az antiszemitizmusról kialakított felfogása központi helyet foglal el. E nézeteinek közös elméleti alapját a politikai hisztériáról szóló, társaslélektani ihletésű történeti koncepciója alkotja. A politikai hisztéria Bibónál a politikai egyensúly hiánya, ami traumatikus történelmi élmények, a demokratikus fejlődés krízisei nyomán alakul ki, és hatalomkoncentrációval párosuló vezetési és elitválságot jelent.
Féner Tamás - Kor-képek 1945-1947
"A Magyar Távirati Iroda Rt. fotóarchívuma felbecsülhetetlen kulturális érték. Mára már klimatizált tárolóiban több mint 12 millió fotónegatívot őrzünk, elsősorban Magyarország mindennapjairól a múlt század húszas éveitől kezdve, több száz kiváló fotós keze munkája nyomát. (...) A történelmi fotódokumentumok e kincsestárának retrospektív digitalizálását 2002 decemberében kezdtük meg, tartalmi feltárással együtt. Az értékmentő digitalizálást a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma pénzügyileg is támogatta, s reményeim szerint a jövőben is segíteni fogja. A támogatásnak, valamint az MTI Rt. saját erőforrásainak köszönhetően eddig összesen közel 30 ezer eredeti történelmi fotódokumentumot sikerült feldolgoznunk és digitális formában megmentenünk az utókornak: a kezdetektől 1948-ig. Már a digitalizálás első heteiben eldöntöttük: ezt a csodálatos, újra felfedezett képanyagot másoknak is meg kell mutatni, mihamarább közkinccsé kell tenni. Így született ennek a fényképalbum-sorozatnak az ötlete: az MTI évről évre folyamatosan és kronologikusan adjon közre egy átfogó válogatást a digitalizált történelmi fotók legjavából. Íme itt az első kötet: Kor-képek 1945-47." (Részlet Vince Mátyás, az MTI Rt. elnöke előszavából)
Hungaricus - Az 1956-os felkelés okairól és tanulságairól
Amikor kézbe veszi e kötetet, Igen Tisztelt Reménybeli Olvasóm, s azon tűnődik, megvásárolja-e, kötelességem figyelmeztetni Önt tettének esetleges kockázatára: e könyvecskének ugyanis nem csupán a megírását, hanem terjesztését is bűncselekménynek minősítette a Legfelsőbb Bíróság, éppen harminc esztendővel ezelőtt. Sőt elrendelte az akkor még csak néhány tucat példányban stencilezett gépirat minden fellelhető példányának megsemmisítését is. S ez az ítélet változatlanul érvényben van... Ön most emberi jogait gyakorolja, mikor bűnös könyveket is beszerez s otthonában őriz, de a történelem ördöge nem alszik, s ami ma jog, holnap ismét bűnné minősülhet vissza. Ha tehát megveszi e csaknem harminchárom éves röpiratot, adott esetben legalábbis társtettessé válhat legalább egy bűncselekmény elkövetésében - "izgatásra alkalmas anyagok tárolásában, terjesztésében".
Ha Ön e kockázatot vállalja, mert bízik a jövőben (én is reménykedem), akkor fogadja meg hálás szívvel kínált tanácsomat: amennyiben mégis beütne egy esetleges "visszarendeződés", azonnal szabaduljon meg e könyvecskétől. Vagy ha elég bátor, rejtse el a kötetet biztos helyre, s egy idő múlva újra előveheti. Magyarországon az eddigi tapasztalatok szerint nagyjából húsz-harminc év kell ahhoz, hogy a börtönnel tiltott könyvek legálissá lényegüljenek át vagy vissza. Dantonnal szólva merészséget, tovább reménységet és a biztonság kedvéért még hosszú életet is kíván Önnek a szerző.
Ismeretlen szerző - Kor-képek 1956
A kötet időhorizontja a teljes 1956-os év: az album nemcsak a forradalom napjaiban készült fotókat, hanem a forradalmat megelőző hónapok történéseit rögzítő fényképeket, illetve a forradalom leverése utáni időszakból fellelhető sajtófotókat is tartalmazza.
Török Gábor - Tóth Csaba - Politika és kommunikáció
A "megértő politológia" talán a nyomozói tevékenységhez áll a legközelebb. A politikai történések rekonstrukciója, az egyes szereplők szándékainak megértése a feladat, amelyek mögött - mint a kriminális cselekedetek esetében is - csak az esetek egy részében fedezhető fel ráció és logika. Elemzéseinkben ezzel együtt egy sajátos racionalitást veszünk alapul: a politika évezredes kódrendszerét, a politikai versenyhelyzet javítására - azaz végső soron a hatalomra jutásra vagy abban maradásra - irányuló törekvést. Természetesen ez a logika olykor tévútra vezethet, hiszen a politikai cselekvők esetében is érvényesülhet a korlátozott racionalitás vagy éppen az irracionalitás, ám ez még csak az első buktatót jelenti a politikai elemzés során. A források korlátozottsága, a döntések hátterére vagy a jövőre vonatkozó ismeretek teljes hiánya még tovább nehezíti a politikai elemző helyzetét. A politikai eseményekre vonatkozó tudás megszerzésének korlátai ellenére létezhet alapos, elméletileg megalapozott, elfogulatlan és kizárólag a tényekre figyelő politikai elemzés.
Adolf Hitler - Harcom
A Mein Kampf (Harcom) Adolf Hitler nemzetiszocialista vezető egyetlen, még az életében kiadott könyve, melyet landsbergi fogsága idején kezdett el írni, miután 1923-ban az ún. sörpuccsban való részvételéért börtönbe zárták. A könyvben áttekintette addigi pályafutását és megfogalmazta világnézetét, valamint politikai programját. A mű a nácizmus ideológiai alapvetése lett.
Hitler magát a könyvben nem politikusnak, hanem programadónak (Programmatiker) ábrázolta. Eszerint „a programadó feladata nem az, hogy az ügy teljesíthetőségének különböző fokait megállapítsa, hanem, hogy az ügyet mint olyan megvilágítsa: másként szólva: kevésbé kell törődnie az úttal, mint a céllal.” Továbbá: „[a programadó] jelentősége csaknem mindig csupán a jövőben mutatkozik meg, mivel ő nemritkán az, akit „világidegen” szóval illetnek. Mert ha a politikus művészete valóban megfelel a lehetséges művészetének, a programadó azokhoz tartozik, akikre áll, hogy az isteneknek csak úgy tetszenek, ha a lehetetlent követelik és akarják.”
Hitler ezzel az írással egy átfogó elméletet kívánt a nép elé állítani a marxizmus ellenében. Emellett úgy kívánta bemutatni addigi pályáját, mint ami pártja és az egész nép ideális vezetőjévé teszi őt a zsidóság, mint közös ellenség elleni összefogásban. Megerősítette az NSDAP 25 pontos programjának érvényességét. Megállapította, hogy a nemzeti szocializmus egyik elődjének számító Völkisch mozgalom sikertelen maradt és ideje lejárt; ezzel szemben az NSDAP modern, céltudatos gyűjtőmozgalommá vált, amely sikerrel tömörítheti a weimari köztársaság nacionalista és antidemokratikus erőit.
Domenico Fisichella - A politikatudomány alapvonalai
Domenico Fisichella könyve az olasz egyetemeken általánosan használt politikatudományi tankönyv korszerűsített, részben átdolgozott, legfrissebb kiadásának magyar fordítása ez a kötet. A tudományelméleti alapvetés után a politika fogalmát tárgyalja, majd összehasonlító rendszerelméleti megközelítésben sorra veszi a politikatudományi elemzés legfontosabb területeit: a politikai rendszer, a politikai folyamat, a társadalmi-gazdasági rendszer, a politikai rendszer egységei, a pártrendszerek és a választási rendszerek, a képviselet, a kormány, a bürokrácia témakörét, valamint korunk rezsimjeit.
Ismeretlen szerző - Mi a politika?
Politikatudományi tankönyvet, s egyben olyan kézikönyvet, segédkönyvet tart az olvasó a kezében, amely bevezet a politika ismerős-ismeretlen világába. A könyv tanulmányai - szerzői neves politológusok és fiatal kutatók - bemutatják a politológia különböző ágait és a magyar politika működését. A kötetet az elmúlt ötven év történéseit feldolgozó "kis magyar politikatörténet", valamint fogalomszótár és bibliográfiák egészítik ki. A politikát ma már tanítják a középiskolákban, ezért könyvünket elsősorban diákoknak és tanároknak ajánljuk, de haszonnal forgathatják a politika iránt érdeklődő olvasók, fiatalok és idősebbek egyaránt.
Ismeretlen szerző - Politikai kisszótár
A kötetben általános politikai, gazdaságpolitikai, munkásmozgalmi, nemzetközi politikai, diplomáciai és katonapolitikai fogalmak, kifejezések és elnevezések, valamint fontosabb nemzetközi és hazai politikai események szerepelnek - ezek rövid ismertetését és értelmezését adjuk. A címszavak kiválasztásában nem törekedtünk teljességre. Felhasználva az előző kiadások kapcsán tett javaslatokat is, szándékunk az volt, hogy azokról a fogalmakról, szervezetekről és eseményekről írjunk, amelyekkel szinte naponta találkozunk a sajtóban és a politikai irodalomban.
Ismeretlen szerző - Kor-képek 1938-1945
A Kor-képek fotóalbum-sorozat második kötete a Kor-képek 1938-1945 a II. világháborút megelőző utolsó békeévtől kezdve a háború befejezéséig ad átfogó képet a politikai folyamatokról, politikai szereplőkről, ugyanakkor sokszínűen mutatja be Magyarország hétköznapjait is. Reméljük, olyan válogatást sikerült összeállítanunk, amely hitelesen mutatja be az utolsó "boldog békeévet", a Trianon által elcsatolt területek visszatérését, Magyarország háborús szerepvállalását a keleti fronton, a háborús hátország mindennapjait, az ország német megszállását, a zsidók jogfosztását, a magyarországi harcokat, a nyilas uralmat és pusztulást, valamint az emberek töretlen élni akarását.
Ismeretlen szerző - Kor-képek 1957-1967
Sorozatunk e darabja az 1957. január 1-től 1967. december 31-ig tartó korszakot mutatja be.
Ez a Kádár-korszak kezdete, a megtorlás időszakától a kialakuló stabilitáson át a reformok kezdetéig. 1965 végére kellett elkészítenie a Nyers Rezső által irányított csapatnak az 1968-ban bevezetésre került reform, az új gazdasági mechanizmus alapelveinek első tervezetét.
Ismeretlen szerző - Kor-képek 1980-1989
A nyolcadik, záró kötet időhorizontja az 1980-1989 időszak. (A sorozatnyitó Kor-képek 1945-1947 albumot az 1938-1945-ös korszakot átfogó kötet követte, 2006-ban az 1956-os évről jelent meg az album, 2007-ben az 1948-1955 közötti évek, 2008-ban az 1957-1967, tavaly pedig 1989-1994 közötti, idén eddig az 1968-1979 időszak közötti periódus került feldolgozásra.) A fotóalbum-sorozat felvállalt célja az, hogy évről-évre folyamatosan és kronologikusan válogatást adjon közre a Magyarországra vonatkozó digitalizált történelmi fotók legjavából elsősorban az MTI fotóarchívumára támaszkodva.
Gyarmati György - A Rákosi-korszak
GYARMATI GYÖRGY szerző (1951. 03. 22. -) történelem- földrajz szakos tanár, Kossuth Lajos Tudományegyetem, Debrecen, oktatási területe Magyarország története a második világháború után: a Rákosi- és a Kádár-korszak.
Kutatási területe Magyarország politika- és társadalomtörténete a 20. század második felében.
*
Rákosi Mátyás a sztálinizmus első számú építőmestere volt a szovjet protektorátussá vált Magyarországon. Noha a regnálása harmadannyi ideig sem tartott, mint Sztáliné, terroruralma modern kori tatárjárást jelentett a korabeli magyar társadalom számára.
A szerző sorra veszi a diktatúra évtizedében elszenvedett gazdasági és társadalmi veszteségeket, amelyek „harmadik Trianonként” nehezedtek az országra. A kötet lapjain megelevenedik az egymásra torlódott fordulatok időszaka, a kommunista pártegyeduralom kiépítése, a hidegháborús hisztéria, a terrorgépezet működése, a mezőgazdaság kollektivizálása, s a társadalmat ért számtalan trauma mellett az ország irányítását jellemző káosz.
S végül elérkezünk 1956-hoz, amikorra már nem csupán a társadalom szembenállása vált nyilvánvalóvá a rendszerrel, de még legközvetlenebb elvtársai is szembefordultak a Rákosival és az általa megszemélyesített uralommal.
Gyarmati György kötete az első sok szempontú összefoglaló a magyar történelem egy elfeledett korszakáról közérthetően, számos korabeli forrással és képpel elevenítve meg a mai olvasó számára szinte már elképzelhetetlen korszakot.
Ismeretlen szerző - Kor-képek 1968-1979
A Magyar Távirati Iroda Kor-képek címmel 2004-ben indított fényképalbum-sorozatának hatodik kötete augusztus végén jelenik meg. A fotóalbum-sorozat felvállalt célja az, hogy évről-évre folyamatosan és kronologikusan válogatást adjon közre a Magyarországra vonatkozó digitalizált történelmi fotók legjavából elsősorban az MTI fotóarchívumára támaszkodva. A mostani, hatodik kötet időhorizontja az 1968-1979 időszak. (A sorozatnyitó Kor-képek 1945-1947 albumot az 1938-1945-ös korszakot átfogó kötet követte, 2006-ban az 1956-os évről jelent meg az album, 2007-ben az 1948-1955 közötti évek, 2008-ban az 1957-1967, tavaly pedig 1989-1994 közötti periódus került feldolgozásra.) Az érdeklődő külföldi olvasóra gondolva idén is lefordítottuk angolra és németre a képaláírásokat, valamint az előszót, továbbá Rainer M. János korszak megértését segítő történészi bevezetőjét.
Csath Magdolna - Lenni vagy nem lenni
A kedves olvasó cikkgyűjteményt tart a kezében. Olyan cikkgyűjteményt, amely a rendszerváltás óta eltelt idő kritikus problémáival, sorsalakító eseményeivel foglalkozik, és amelyben a közös vonulat a nemzet felemelkedési lehetőségeinek keresése. További közös vonás, hogy mondanivalójuk a mai napig aktuális. Ennek ellenére érdemi vita sohasem folyhatott a felvetett problémákról, az érvek és ellenérvek nem hangozhattak el. Ennek fő oka, hogy a nemzet, a nemzeti értékek és érdekek fontosságának bemutatása ellenkezik a magyarországi média globális urainak érdekeivel.
Ismeretlen szerző - Kor-képek 1948-1955
A kötet időhorizontja nyolc évet fog át, az 1948 januárjától 1955 decemberéig terjedő időszakot, a szovjet megszálló csapatok által Magyarországra kényszerített „népi demokrácia” legdiktatórikusabb periódusát.
A korszak szomorú üzenete az, hogy a (nagy)politika az élet minden területére elnyomóan rátelepedett, az erőszakszervezetek és a kommunista diktatúra külsőségei mindenhová behatoltak, s a magánszféra intimitását sem kímélték. A közölt képek ezt is hűen tükrözik.
Roger Scruton - A pesszimizmus haszna és a hamis remény veszélye
Scruton állítja, hogy az európai történelem tragédiái és katasztrófái a hamis optimizmusnak és az abból származó tévhiteknek voltak a következményei. E tévhitek helyett a szerző szenvedélyesen védelmezi mind a civil társadalmat, mind a szabadságot. Bemutatja, hogy az európai civilizáció igazi öröksége nem a hamis idealizmusok, amelyek majdnem elpusztították a nácizmus, a fasizmus és a kommunizmus különböző formái, hanem a megbocsátás és irónia kultúrája, amit most kell védeni azoktól, akik támadják. A pesszimizmus haszna egy mélyreható változás idején íródott szenvedélyes védőbeszéd az ésszerűségért és felelősségért.
Henry Kissinger - Diplomácia
A XX. század utolsó harmadának egyik legjellegzetesebb és csak erre a korszakra jellemző vonása, hogy világsztárokat termel ki magából, szinte függetlenül azok foglalkozásától. Ahogy a művészeteknek megvannak a csillagai, úgy a tudománynak és az üzleti életnek is felépülnek a maga idoljai, a sportról, a vallási kultúráról vagy a politikáról nem is beszélve. Ezt a könyvet egy közülük való megasztár, a nemzetközi politika, a diplomácia legismertebb csillaga, a Harvard egykori professzora, a valamikori amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó és külügyminiszter, a Nobel-békedíjas Henry A. Kissinger írta. Nincs, aki a diplomáciáról, a diplomácia világáról hitelesebben szólhatna, hiszen Kissinger maga az eredeti forrás.
E monumentális áttekintő munka azt mutatja be, hogy a diplomácia művészete és a globális hatalmi egyensúly hogyan teremtette meg azt a világot, amelyben ma élünk. A következtetések levonásához Kissinger három évszázad történelmét lapozza végig, amely szemében a hatalmi egyensúly keresésének története: erődemonstrációkkal, háborúkkal, békekötésekkel. A belőlük szerzett tapasztalatok - a bennük kifejlesztett és kifejlődött eszközök segítségével - vezettek el végül is a modern diplomácia megszületéséhez. Amely hozzátette a magáét Richelieu, a korszerű államrendszer atyja ugyanúgy, mint azok a korszakunkbéli államférfiak, akiknek portréit (De Gaulle-tól kezdve Nixonon, Csou En-lajon, Mao Ce-tungon, Reaganen át Gorbacsovig) Kissinger személyes ismerősként rajzolja fel a kötetben. Persze ez a könyv nem egy történelmi arcképcsarnok. Bár a szerző közreadja személyes benyomásait a világpolitika közelmúltjának legismertebb szereplőiről, megfigyeléseinek, elemzéseinek tárgya mégis az a folyamat, ahogy a titkos tárgyalásokon, vagy a kifejezetten nagy nyilvánosság számára rendezett hivatalos eseményeken a diplomácia művészetének és tudományának segítségével a világot átformálták a hatalom birtokosai.
Kissinger tudja, hogy mi az igazi hatalom, hiszen évekig a kezében tarthatta azt. Ennek segítségével gyakorta maga mozgatta a világpolitikai eseményeket. Ezért képes arra, hogy szellemesen, finom iróniával írjon a hatalom felhőjátékairól, s ne kímélje a politikusokhoz vagy a nemzetközi diplomáciához kötődő illúziókat sem. Ugyanakkor minden mondatával érzékelteti, hogy a nemzeteket összekötő, illetve szétválasztó erők tiszteletet követelnek.
Ismeretlen szerző - Nemzeti identitás és külpolitika a Közel-Keleten és Kelet-Ázsiában
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
G. Fodor Gábor - Kern Tamás - A rendszerváltás válsága / The crisis of the regime change
"Könyvünkkel az a célunk, hogy mérleget vonjuk a rendszerváltás "értelméről". Az elmúlt húsz évet vesszük górcső alá, azt a majd negyedszázadot, amit mi az átmenet időszakának tekintünk. Úgy gondoljuk, az átmenet évei nem zárultak le a kilencvenes évek elején, hanem azok még ma is tartanak. Ha viszont az átmenet még ma is tart, akkor a húsz évvel ezelőtt felmerült problémák egy része is folyamatosan fennáll, azaz akkori és mai problémáink bizonyos értelemben kontinuitást mutatnak." (A kiadó)