Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Gótikus stílus
A gótikus stílus 1140 körül az Ile-de-France-ban alakult ki, onnan terjedt el Európa egész területén. Bár első alkotásai a székesegyházak és a nagy apátságok voltak, a stílus fokozatosan uralkodóvá vált a várak és paloták világi építészetében is. A kötet a gótika egészét fogja át - földrajzi, kronológiai és műfaji tekintetben egyaránt. Az áttekintést többek között a város fejlődéséről vagy a kor tudományosságáról szóló fejezetek teszik teljessé.
Gerő László - Pest-Buda építészete az egyesítéskor
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Az építészet remekei
Ez az igényes kötet minden idők leghíresebb építészeti alkotásai közül mutat be jó néhányat. Közös jellemzőjük az ókori Egyiptom piramisaitól a kortárs architektúra modern remekműveiig, hogy valamennyi az örökkévalóság számára készült, reprezentatív alkotás, s egyúttal emberi életek lenyomata.
Az élményszerű felvételeknek és a szemléletes leírásoknak köszönhetően öt kontinens építészeti remekművei a gyökereiket alkotó kultúrákkal együtt kelnek életre a szemünk előtt. Az építészet remekei tehát olyan felfedezőútra hívja az olvasót, melynek során a legkülönfélébb kultúrák vallási és világi célú alkotásai által eljuthatunk az emberi civilizáció mélyebb megismeréséhez.
Gergely Jenő - Pritz Pál - A trianoni Magyarország
Ez az izgalmas kötet az ún. Horthy korszak történelmileg igaz és bármiféle politikai vagy ideológiai elfogultságától mentes megismeréséhez nyújt segítséget. A szerzők szerves egységben tárgyalják a bel- és külpolitikai eseményeket, a fejlődési irányokat, mindig szoros kapcsolatban a kor társadalom- gazdaság- és művelődéstörténeti összefüggéseivel.
Werner Müller - Gunther Vogel - Építészet
Az Atlasz az építészeti stílusok gazdagon illusztrált történeti áttekintése, melyben a szerzők nagy figyelmet szentelnek az építészet technikai módszereinek is. Tárgyalják az építészet folyamatrendszerét, az épületelemeket, az építmények jellegét, majd a stílus- és technikai elemek fejlődését, változásait, majd ezeket bemutatják az építészettörténet legfontosabb korszakaiban és helyein: a kezdetek építészetétől a középkori formákig, a reneszánsz és a barokk jellegzetességeiig, majd az újkor és a jelenkor építészeti formáiig. Elemzik az építészeti áramlatok és tendenciák egymásra épülését, az egyre újabb anyagok és technológiák egymásra hatását.
Wolfgang Balzer - A drezdai képtár
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Feuerné Tóth Rózsa - Reneszánsz építészet Magyarországon
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Henri Stierlin - Iszlám művészet és építészet
Makulátlan fehér márványból emelt és türkiz fajansszal burkolt kupolák; arabeszkekkel és virágmintákkal díszített boltívek; karcsú minareteket visszatükröző mozdulatlan vízfelszínek és sztalaktitdíszekkel gazdagon ékesített ívánok; a miniatúrák árnyas kertekbe félrehúzódó szerelmesei és lóhátról vadászó ifjai; zománcképeken megjelenő sokszínű virágkompozíciók - talán ezek a legmarkánsabb jellemzői a pazar és fényűző, kifinomult és aprólékos díszítőművészetnek, amelyet a "perzsa stílussal" azonosítunk. Képzeletünkben varázslatos helyek jelennek meg: a mecseteiről és palotáiról híres Iszfahán, az égbolton tornyosuló jellegzetes bordázott kupolák Buharában és Szamarkandban, Lahore és a Shalimar kert, Delhi "földi mennyországnak" is nevezett Vörös Erődje, és persze a csodálatos agrai Tadzs Mahal, ahogyan kiemelkedik a hajnali ködből. Irántól egészen India szívéig építészek, tájszobrászok, kalligráfusok és szőnyegszövők örökítették tovább a perzsa tradíciót, amely halhatatlanná tette ezt az ősi civilizációt. Ebben a színes albumban igyekszünk nyomon követni az iráni művészet kihatásait, miközben elidőzünk az iszlám páratlan szépségű városaiban és olyan helyeket fedezünk fel, mint Tábriz, Jazd, Kermán, Lahore, Fáthpur Szikri és Szikandra. A szerző feltárja e művészi formavilág eredetét, tanulmányozza a misztikus tematikát és a jelképértékű díszítményeket, s eközben lehetőséget kínál az olvasónak arra, hogy megismerje ezt a roppant kulturális örökséget, amelynek a perzsa művészek és kézművesek ma is avatott művelői. A kötetet gazdag képanyag teszi teljessé; számtalan illusztráción, alaprajzon, korabeli metszeten és rekonstrukción keresztül ismerhetjük meg azokat a művészeti alkotásokat, amelyek maradandó befolyást gyakoroltak a Nyugat és Kína közötti hatalmas terület egészére.
Bagyinszki Zoltán - Magyar kastélyok
E könyv száz házat mutat be - a volt "úri osztály" száz hajdani otthonát. Ezekben a házakban évszázadokon keresztül olyan emberek születtek, éltek és haltak meg, akiknek a földi lét napos oldala jutott. Kiváltságokat élveztek, megélhetési gondjaik nem voltak, viszont befolyásuk és hatalmuk volt bőven. Hogyan éltek Ők ezekben a házakban, melyeknek bármelyike esztétikai szempontból könnyedén felvehetné a versenyt mai hollywoodi filmcsillagok tengerparti lakhelyeivel? Többnyire a házhoz tartozó tekintélyes birtokon gazdálkodtak. Színes és sokrétű társadalmi életet éltek: vadásztak, lovagoltak, teniszeztek, országgyűléseken vitatkoztak, utaztak, és pompás meghívásokat rendeztek. Ilyenkor az ínyenc vacsora után (francia konyha, kifinomult ízlés) a hölgyek és a férfiak különváltak. A hölgyek a háziasszony szalonjában kávé és likőr mellett megtárgyalták a legújabb párizsi és bécsi divatot, továbbá az elmúlt és az eljövendő báli évad kiemelkedő eseményeit (ki kivel, ill. kivel nem, stb.). Közben a férfiaknak a pipázóban a faragott kandalló körül, francia konyak mellett szivarozván, fontosabb teendőjük volt. Beszámoltak egymásnak vadászati élményeikről (az elejtett vadkan, őzbak, szarvasbika és esetleg egyéb kétlábú nemesvad), kártyáztak és nemritkán a haza sorsát is, megvitatták.
Vámossy Ferenc - Az építészet története - A Modern Mozgalom és a későmodern
E könyv célja, hogy személyes jellegű inventáriumként vagy példatárként a 20. század már történelmi távlatba merevült modernizációs mozgalmainak, építészeti irányzatainak és folyamatainak áttekintését, redukált összefoglalását adja, az építésszé válás olyan belső, alkotói folyamatainak megkönnyítésére, szolgálatára, mint azonban csak további személyes élményeken keresztül, a művek megértése és értékeinek elemzése során lehet önmagunkban megalapozni. A téri világban való egyre elmélyültebb látásmód és tájékozódás, a korszerű életérzés és alkotói szemlélet, a műgond vagy ahogyan ma sokan mondják, "pontosság" kialakítása nem egyes tankönyvek feladata - egy könyv ebben csak rövid időre szóló személyes támasz lehet -, hanem a képzés és a kezdeti gyakorló évek egészéé. A hivatásbeli szemlélet kialakulása, a szellemi saját közeghez való felcsatlakozás minden fiatal alkotó számára olyan cél, amelynek küzdelmét saját magában kell megvívnia, s egy könyv ebben csak segédeszköz, a folyamat kis része, legjobb esetben iniciálója lehet. Ezt a könyvet ilyen szerepűnek remélem, ami azonban, ha szándékaimnak csak egy részét is megvalósítja, megérte a fáradtságot.
Ismeretlen szerző - Uffizi Firenze
Firenze különleges kulturális missziót teljesítő város, Athén és Róma örököse. Itt van a világ egyik leghíresebb múzeuma, az Uffizi. Már a XVI. század második felében az épület adott otthont a kormányhivataloknak és a nagy mecénás család, a Mediciek gyűjteményének. Az Uffizit tehát eleve múzeumnak tervezték; különlegessége épp az, hogy nem tépték meg a történelem viharai úgy, ahogy a párizsi Louvre-t vagy a madridi Pradót. Gyűjteménye folyamatosan gyarapodott, s napjainkra a XIII.-tól a XVIII. századig szinte minden jelentős itáliai festő és iskola képviselve van a kollekcióban, amely német, németalföldi és francia remekművekkel is kiegészült.
A kötet színes reprodukciói úgy kalauzolják végig az olvasót a festőművészet történetén a korai itáliai primitívektől kezdve a reneszánsz híres nagymesterein (Botticelli, Raffaello, Tiziano) át Rubens és Rembrandt legendás remekműveiig s a francia rokokó festészet alkotásaiig, hogy a képzeletbeli múzeumlátogatás végeztével a művészet nagy korszakairól is áttekintést kaphat. Külön érdekessége a múzeumnak a művészek önarcképeiből berendezett kabinet.
Egy firenzei utazás előkészületeihez nélkülözhetetlen az Uffizit bemutató kötet tanulmányozása. Aki nem készül utazni, az is minden bizonnyal élvezettel lapozgatja majd a bőséges és nem utolsósorban jó minőségű illusztrációs anyaggal, katalógussal ellátott kiadványt.
Kubinszky Mihály - Régi magyar vasútállomások
A XIX. századot gyakran nevezik a vasút évszázadának. 1825-ben nyitották meg Angliában, Stockton és Darlington között az első közforgalmú vasútvonalat. Öt évvel később Liverpool és Manchester, a kikötő és az iparvidék között már kizárólag gőzmozdonyos vontatással közlekedtek a vonatok. Anglia példáját hamarosan követték az Amerikai Egyesült Államokban és az európai kontinens országaiban. 1846-ban Magyarországon is megnyitották az első gőzmüzemű vasútvonalat. Ez idő tájt a vasutak még csak egyes városokat kötöttek össze egymással, de a következő évtizedben, az európai forradalmakat követő korban az elszigetelt vonalak kezdenek hálózattá összenőni. Elősegíti ezt a hegyi vasút műszaki problémájának megoldása; az 1854-ben megnyitott, a Semmeringen átvezető első alpesi vasutat követik a többiek. A kontinenseket átszelő vasútvonalak fellendítették a személy- és áruforgalmat. Gazdasági szempontból az utóbbi a jelentősebb, az ipar és a kereskedelem fejlődésének új, a korábbiaknál szorosabb kölcsönhatása következtében sok helyütt valóságos vasútépítési láz tört ki.
A vasútvonalak építése kedvez az ipar koncentrációjának. Megváltozik a megszokott régi településstruktúra: a százezres és milliós lélekszámú nagyvárosok nem utolsósorban a vasúti közlekedés révén alakultak ki. A személyforgalom is fellendült, a régebbi közlekedési eszközökhöz képest a vonat gyorsabb, kényelmesebb és biztonságosabb volt. Közelebb hozta egymáshoz az embereket; sokan utaztak és akartak világot látni. A vasút hatása tehát az élet egészére kiterjedt. Sajnos nemsokára már háborús célokra is használták: a katonaság és a hadianyag szállítása hamarosan a vasútépítés egyik fő szempontjává vált.
Ismeretlen szerző - A magyarságtudomány kézikönyve
A tudományos ismeretterjesztés új vállalkozása A magyarságtudomány kézikönyve című kötet. A szerzők nem kisebb célt tűztek maguk elé, mint hogy a lehető legtömörebben foglalják össze ismereteinket Magyarországról és a magyarságról. Így kerültek a kötetbe a hungarológia fogalmát és témakörét tág szemhatárral megrajzoló tanulmányok, amelyek a magyar nyelv sajátosságait, nyelvi rokonságunkat, történelmünk viharos századait, irodalmunk és művészeteink európai léptékét, népi kultúránk mindmáig kiapadhatatlan forrásvidékét - például a szokás- és hitvilágot - tekintik vizsgálatuk tárgyának. Kósa László, Kiss Jenő, Gergely András, Kőszeghy Péter, Szegedy-Maszák Mihály és Szemerkényi Ágnes a legújabb tudományos felfogásokat közvetítik a tájékozódni kívánó hazai olvasóknak és a világban szétszóródott magyarságnak.
Karl Heinz Clasen - A Louvre képtára
Louvre, a világ legnagyobb múzeumának képtárát részletesen bemutató könyv.
René Bebeau - Középkori magyar várak és várromok
René BeBeau, amerikai diplomata, hosszú ideje foglakozik a középkori várak és kastélyok történetével. Szenvedélyes rajongása késztette őt arra, hogy sokfelé utazzon, és felkutassa Európa szerte a középkori emlékeket.1997 és 2000 között a Budapesti Amerikai Nagykövetségen dolgozott. Ez alatt az idő alatt alkalma nyit arra, hogy meglátogassa az összes Magyarországon fennmaradt várat és várromot.Különös értéke e könyvnek, hogy egy hazánkban dolgozó amerikai diplomata írta, aki hétvégéin felfedezte Magyarország várait, végiglátogatta a legkisebb várromokat is. Ez az útikönyv nemcsak a külföldi turistákat, hanem bennünket, magyarokat is arra ösztönöz, hogy induljunk el; és fedezzük fel országunk szépségeit, látogassuk meg ezeket az oly sokat .;szenvedett” köveket. Hisz épp ez volt a szerő fő célja.
Kristó Gyula - Árpád fejedelemtől Géza fejedelemig
A 10. század a magyar történelem fekete doboza. Az ezzel kapcsolatban ránk maradt forrásanyag kivétel nélkül külországi (idegen) híradás, és erősen tendenciózus. Pedig a 10. század (értve rajta a 895-997 közti időszakot) nagyon fontos korszaka a magyar és a közép-európai történelemnek. A magyar honfoglalás, a kalandozások, a nyugatra történő nyitás és a kelettel való kapcsolatok további ápolásának évtizedei ezek. A szerző 20 tanulmányban foglalkozik mindezekkel a kérdésekkel, továbbá a 10. századi magyar fejedelmekkel, az életmód, a gazdaság, a társadalom, a mondaképződés (tudatvilág) kérdéseivel. Tekintettel a korszak forrásproblémáira, a tanulmányok forráskritikai szempontokra is kiterjednek. Valamennyi tanulmányt szakirodalmi apparátus kísér.
Szentkirályi Zoltán - Détshy Mihály - Az építészet rövid története I-II.
Rövid, jól rendszerezett összefoglalást ad az építészet stílusjegyeiről, a különböző korok építészetéről. Időrendi sorrendben haladva ismerteti az egyes korok alapvető történeti, gazdasági, kulturális jellegzetességeit, ezt a korszak építészetének általános jellemzése követi. Az építészeti jellemzők után a legfontosabb épületek elemzése következik. A leírást - külön kötetben - gazdag illusztrációs anyag (ábrák, fényképek) teszi érthetővé, szemléletessé. A képek és színvonalas rajzok külföldi és hazai építészeti emlékeket mutatnak be. A könyv ismerteti a műemlékvédelmi kérdéseket is. Ajánljuk a magasépítészettel foglalkozó szakközépiskolákon kívül a művészeti képzést folytató intézeteknek és mindazoknak, akik érdekeltek ebben a tárgykörben, vagy érdeklődnek a művészettörténet és az építészet érdekességei iránt.
Ferkai András - Pest építészete a két világháború között
A két világháború közötti építészet a huszadik század lezárultával végérvényesen történelemmé vált. Több mint ötven év távlatából immár indulatok, elfogultságok nélkül szemlélhetjük a korszak teljesítményét. Az épülettípusok, a beépítési formák, az egyes társadalmi rétegek elvárásai, életformája és reprezentációjuk módjai, az elmúlt század megannyi izgalmas kérdése és az azokra adható válaszok sokfélesége teszi érdekessé ezt a topográfiát, mely az 1995-ben megjelent Buda építészete a két világháború között című kötet folytatása. Szerzői a háború előtti Pest nyolc kerületének nagyszámú épületéből válogatták ki a hatszáz épületet és együttest. A leírásokat mintegy nyolcszáz, túlnyomórészt egykorú fénykép és rajz kíséri. A könyvet haszonnal forgathatják építészek, művészettörténészek, helytörténészek, a házak mai és egykori lakói, mindazok, akiket lakóhelyük története érdekel.
Ismeretlen szerző - A habánok kerámiaművészete
A kötet Európa egyik kiemelkedő kerámiakultúrájának, a habánok kerámiaművészetének képes és szakmai kincsestára. Nyolc ország közel ötven múzeumának és húsz magángyűjteményének fotófelvételeit tartalmazza a kötet. Vörösváry Ferenc kutatásvezető, sorozatszerkesztő.
Stacey McNutt - Templomok, székesegyházak
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.