“A fotográfia jóvoltából új megvilágításban, új szemszögből láthatjuk önmagunkat és szűkebb világunkat. A fotográfia képi bizonyság arra, hogy a világ csodálatosabb, mint képzeltük, és sokkal több szépség rejlik benne, mint valaha is hinni merészeltük” – írja a sokszoros díjnyertes fotós, Annie Griffiths ebben a kötetben, miközben a képi szépség esszenciáját, megtestesüléseit keresi és leli meg a National Geographic Society páratlanul gazdag képarchívumában.
Fény, Kompozíció, Pillanat, Idő, Színek, Csoda; mutassuk be száz meg száz fényképen a fotográfiai szépség hozzávalóit, határozta el az Egyszerűen szép kötet szerkesztőcsapata. A takarékosan fogalmazott, velős magyarázó esszék után maguk a fotók, s közöttük olykor a megidézett tudósok, írók, költők mesélnek. Példaként álljon itt a dalköltő Leonard Cohen néhány szép sora a fényről:
“Harangozz csak, ha szólnak még a harangok.
Felejtsd el, amit ígértél.
Mert minden, minden megtörik,
és végre beszivárog a fény.”
Kapcsolódó könyvek
Robert Caputo - Portré és riport
A National Geographic Fotóiskola-sorozatának második kötetében Robert Caputo fotográfus és szakíró a portréfotózás alapelveit és mesterfogásait taglalja. Elméleti útmutatással és számos hasznos tanáccsal segíti mindazokat, akik kedvüket lelik embertársaik fotózásában, ráadásul megismertet a National Geographic magazin hírneves munkatársainak idevágó tippjeivel és trükkjeivel. Kézikönyvét nemcsak a kezdő fotóamatőr, de a képzett hobbifotós, sőt a hivatásos fotóriporter is haszonnal forgathatja.
Susan Tyler Hitchcock - Evilági csodák
Formák özöne, színek kavalkádja, élettel teli csodák... szemet-lelket gyönyörködtető, páratlan utazás.
Pillangó bújik ki bábjából a kelő Nap langymelegében. Homokdűne szalagja kígyózik az óceán hullámai alatt. Pompás kalapok kelletik magukat a divatárubolt kirakatában. Vad iramban evez a kajakos a zuhatag habjai között. Csupa-csupa megható, lélekemelő, döbbenetes pillanat.
Az Evilági csodák fotói újra meg újra meggyőzik a szemlélőt: mindennél csodálatosabb, és mindennél fontosabb ez a mi Földünk.
Kifogyhatatlan képi kincsestár ez a kötet, teljes pompájában vonul föl benne az élők menazsériája, a világ ezer tája, bolygónk sokféle népe, kultúrája. Feszültséggel teli a jelen, kétséges a jövő, de az Evilági csodák sok száz képe orvosság a kínzó kétségekre, reményt és erőd ad: ha teszünk érte, ha oltalmazzuk, otthonunk, a Föld túlélheti a bajokat.
Az album alapjául a National Geographic magazin egyik legkedveltebb rovata, a Vision of Earth szolgált.
Ismeretlen szerző - Nagylátószög
A Földünk minden zugából összeválogatott panoráma-felvételeken távoli, ismerős és teljesen idegennek tűnő tájak, városok tárulnak elénk. A National Geographic gondozásában megjelent kötetben 260 'válogatott' fotó közvetíti számunkra világunk hihetetlen változatosságát. A 12 fejezet mindegyike a Föld egy-egy jellegzetes tájegységét eleveníti fel: vadvilágának természeti csodáit, lakóit és sajátos kultúráját.
Leah Bendavid-Val - A világ képekben
A könyv a National Geographic magazin számára az elmúlt tizenöt évben készült fényképekből mutat be válogatást, megismertet a mögöttük rejlő tényekkel, valamint azoknak a férfiaknak és nőknek a véleményével, tapasztalataival, akik a képeket készítették. A felvételek a természet jelenségeinek, az állatok életének meghatározó eseményeit örökítik meg. Sok korai fénykép a későbbiekkel összehasonlítva megmutatja, a Geographic milyen egyedülálló teljesítményt nyújtott a fotózás területén, s hogy az évtizedek során hű maradt hagyományaihoz, miközben igyekezett követni képein a változó valóságot is.
Az öt fejezet a Társaság főbb témáit mutatja be: az állatok életét a szárazföldön és a víz alatt, az Egyesült Államok és a világ kultúráját, a tudományt a csillagászattól a régészeten át az űrkutatásig. Lenyűgöző képek bizonyítják s Geographic fotósainak rátermettségét és képzelőerejét.
A fotókat készítők terepen szerzett tapasztalataink, kalandjainak leírása kíséri. Ezek lehetnek humorosak vagy félelmetesek, de mindig ellenállhatatlanul izgalmasak. Leah Dendavid-Val, a kötet szerzője műszaki, újságírói és művészeti szempontból egyaránt bemutatja a fényképészek teljesítményét.
A bevezető fejezet a Geographic fényképezéssel kapcsolatos elveinek kialakulását, fejlődését ismerteti, és bemutatása azokat a megszállottakat, akik mindvégig hittek abban, hogy a fényképezés segítségével jelentős igazságokat lehet elmondani a világról.
Peter K. Burian - Robert Caputo - Tippek és trükkök
E hiányt pótló, könnyen érthető és gyakorlati kézikönyvből nem csupán fotózás technikai alapjait ismerhetjük meg, hanem elleshetjük a National Geographic fotósainak trükkjeit is. A könyv részletes ismertetőt ad a fényképezőgép működéséről, az objektívekről, a fénymérésről, a különféle filmtípusokról és formátumokról, a kompozíció, a világítás és a szűrők hatásairól és sok egyéb eszközről és eljárásról, amelyekkel technikailag tökéletes fotókat készíthetünk. A fotózás kreativitásának is komoly szerep jut. Saját gondolataink, érzéseink kifejezését a könyv világhírű NG fotósok módszerének stílusának bemutatásával segíti.
Ismeretlen szerző - Színnel - lélekkel
Íme a foglalata mindannak, amiért a National Geographic Society 1888-ban létrejött: felfedezni és megmutatni planétánk titkait, rejtett zugait, ismeretlen népeit, páratlan vadvilágát. S mi lehetne alkalmasabb médium, mint a fénysebességgel fejlődő fotográfia? Múltak az évek, gyűltek a képek a földkerekség minden szegletéből. Megannyi kivételes hely és esemény, seregnyi tehetséges fotós; az idők során páratlanul gazdag képtárrá, 11 milliós archívummá bővült a Társaság fotókollekciója.
A kötet a National Geographic Society eddigi legátfogóbb képet nyújtó fotóalbuma, a 19. század utójától a 21. század hajnaláig tallóz a Társaság gyűjteményéből, majd félezer képen vonultatja fel 120 esztendő történelmét és tudományát, a természet és az emberiség mindennapjait, fölemelő és elgondolkodtató pillanatait.
Richard Olsenius - National Geographic Fotóiskola - Fekete-fehérben
A könyv a National Geographic nagy sikerű Fotóiskola-sorozatának ötödik kötete. Ebben a rendkívül olvasmányos és tartalmas könyvecskében Richard Olsenius, a magazin neves fotósa, a fekete-fehér fényképezés mai gyakorlatának kérdéseit veszi sorra, különös tekintettel a rohamtempóban fejlődő digitális fényképezésre, amely ebben a klasszikus műfajban is mind több hívet hódít magának. Olsenius nemcsak hasznos tanácsokkal szolgál, de irányt is mutat mindazoknak, akik a fekete-fehér fotográfia kivételes erejét, szépségét a legújabb fotótechnikai eredményekkel, számítógépes képszerkesztő módszerekkel szeretnék ötvözni.
J. Richard Gott - Robert J. Vanderbei - Az univerzum feltérképezése
Részben magyarázatot ad arra, miért oly vonzó sokak számára a csillagászat. Az univerzum méreteinek ábrázolása egyike a csillagászat legnagyobb kihívásainak. "Az univerzum feltérképezése" erre a feladatra vállalkozik, nagyszerű illusztrációkkal és olvasmányos szöveggel. A Princeton Egyetem két professzora, J. Richard Gott és Robert J. Vanderbei saját, úttörő jellegű kutatásaik alapján, különféle léptékű térképek, lélegzetelállító szépségű fényképek és nagy felbontású felvételek százainak felhasználásával készített méret-összehasonlító táblák segítségével tömör és érthető válaszokat adnak nagy kérdéseinkre. Mekkora a Napunk? Mekkora a Naprendszer, s az ezt magába foglaló galaxisunk? Mekkora a teljes látható világegyetem? Melyik a kozmosz leghatalmasabb struktúrája? És honnan tudjuk mindezt?
S ha mindez nem elég, kötetben elsőként itt jelenik meg Richard Gott rendkívül népszerű univerzumtérképének nagyméretű, a legújabb adatokkal kiegészített, színes változata is.
John Haywood - Ősi birodalmak
A régmúlt nagy civilizációi mindmáig lenyűgöznek bennünket látványos teljesítményeikkel. Eszméik, mítoszaik, műtárgyaik, építészetük és irodalmuk az évezredek távolából is elképesztő frissességgel és aktualitással szólnak hozzánk. E könyv történelmi összefüggésekkel a háttérben mozgalmas és átfogó portrét fest ezekről az eredményekről, miközben megismerhetjük az ősi Mezopotámia, Egyiptom, Görögország, Róma, India, Kína és a Kolumbusz előtti Amerika magával ragadó történetét.
Az "Ősi birodalmak" sokrétűen mutatja be e magasan fejlett és lenyűgöző társadalmak szellemi, kulturális, technológiai és művészi újításait. A tematikusan szerkesztett szöveg felhasználja az ősi világról a legújabb kutatások fényében szerzett ismereteket és bizonyítékokat. Részletesen olvashatunk az ősi kultúrák szimbólumairól, szent szövegeiről vallási szertartásairól, isteneiről és istennőiről, a kozmoszról formált képükről és szent helyeikről - a dicsőséges piramisoktól és a Parthenontól kezdve a fenségesen tornyosuló Machu Picchuig; Róma alapításáról a mai Kína alapjaiig vagy a civilizált élet i. e. 350 táján Sumerban kezdődő ébredezésétől az inkák és az aztékok 16-17. századi véres kimúlásáig.
A könyv tíz fejezetében a világtörténelem legjelentősebb és legnagyobb hatású birodalmainak bemutatását térképek, időrendek, dinasztiák és érdekességek, többek közt a sírrablókról vagy a hieroglifákról szóló leírások teszik teljessé.
Rob Sheppard - National Geographic fotóiskola - Digitális képek
A National Geographic Fotóiskola-sorozatának legfrissebb kötetében Rob Sheppard, a hírneves szakíró vezet el bennünket a digitális fotográfia végtelenül izgalmas, jószerével vadonatúj világába. A célnak megfelelő fényképezőgép kiválasztásától a különféle állományformátumokig, a képmódosítás elméletétől a digitális utómunka gyakorlatáig, a nyomtatás műhelytitkaitól a digitális fényképezés etikai hátteréig sok hasznos ismerettel szolgál a műkedvelő és a hivatalos fotós számára.
Robert Caputo - Tájfotózás friss szemmel
Friss szemmel, tehát más megközelítésben - a NATIONAL GEOGRAPHIC magazin hallatlanul népszerű Fotóiskola-sorozatának új kötetében sokat próbált, sokat tapasztalt fotográfusok taglalják új szempontok szerint a tájfotózás elméleti és gyakorlati mozzanatait. Meg - ismertetnek a digitális fényképezőgépek és a képszerkesztő számítógépes programok főbb erényeivel, az internetes képkezeléssel, de közben visszanyúlnak az alapokhoz, felelevenítik a tájfotózás minden fotós médium és formátum esetében megszívlelendő szabályszerűségeit.
Hogyan válasszuk meg a legalkalmasabb gépállást és látószöget? Mely fényviszonyok között dolgozzunk? Hogyan komponáljuk meg a képet? Raymond Gehman a pusztuló erdők kapcsán vezet be hitvallása és mestersége titkaiba. Bruce Dale negyven esztendő tapasztalatait osztja meg velünk. Joel Sartore a hely szelleméről, képről és jelentésről mesél. Mindennek tetejébe a National Geographic Society archívumának eddig soha nem publikált képeiből okulhatunk:
Thaiföldtől Finnországig, Írországtól az Egyesült Államokig, Afrikától Kínáig bejárhatjuk a nagyvilágot, repülőgépről és csónakból, erdők mélyén és tengerparti hullámverésben fotózunk - s ebben ki más lehetne alkalmasabb társunk, ki más taníthatná meg inkább az igényes tájfotózás fortélyait, mint a NATIONAL GEOGRAPHIC magazin fotográfusainak legjava!
John G. Mitchell - A vadon képekben
Ez a könyv ugyanabban a szellemben fogant, mint hatalmas sikerű testvérkötete, A világ képekben. A National Geographic magazin kivételesen szép és izgalmas állatfotóinak gyűjteményét veheti kezébe az Olvasó, amely a ritka becsű felvételek bemutatásán túl a legnevesebb természetfotósok műhelytitkaival is megismertet. A kötet méltó foglalata mindannak, ami egykor megalapozta, és azóta egyre öregbíti a National Geographic magazin hírnevét: a fotók mellett gazdag ismertető szöveggel is szolgál, minden sorát áthatja a természetvédelem iránti mély elkötelezettség. Az élőhelyek szerint csoportosított fényképek mellett sok-sok izgalmas történet tudósít a vadon világáról, a National Geographic munkatársainak távoli tájakon, elképesztő körülmények között átélt kalandjairól. Páratlan felvételeik mellett a híres-nevezetes fotósok szóban is vallanak a vadvilág és a fotográfia iránti olthatatlan rajongásukról. Gazdag tapasztalatai és számos interjúja nyomán a szerző, John G. Mitchell hiteles képet tár elénk a küzdelmekkel, sikerekkel és kudarcokkal teli vállalkozásokról, amelyek nyomán megszülettek és világhírűvé lettek a kötetünkben bemutatott fotográfiák.
Robert Caputo - Tájak és képek
A National Geographic Fotóiskola-sorozatának harmadik kötetében Robert Caputo fotográfus és szakíró a tájfotózás alapelveit és mesterfogásait gyűjti egybe. Válasszal szolgál számos gyakorlati kérdésre ráadásul a National Geographic magazin nagyszerű fotósainak tippjeivel és trükkjeivel is megismerteti mindazokat, akik a természet csodáit választják témaképpen. Könyve nemcsak a kezdőt segíti; a fotózásban jártas amatőrnek, sőt a hivatásos fotógráfusnak is kitűnő útitársa lehet.
Paolo Novaresio - Magasan Afrika felett
A Földközi-tenger partvidékét és a Jóreménység foka körüli tájat kivéve végeláthatatlan sivatagok, szavannák és erdőségek uralják. Vonzereje mégis ebben, a táj és a környezet ciklikus ismétlődésében rejlik. Afrika minden megnyilvánulásában szélsőséges és felülmúlhatatlan: a Szahara a sivatagok sivataga, az afrikai őserdőkben eredő Nílus minden folyók atyja, a dszungel pedig bolygónk utolsó nagy vadállományának menedéke. Globalizált, steril világunkban Afrika máig megőrizte rejtélyességét, kiszámíthatatlan és vad maradt.
Lóránt Attila - Indiánok
A dél-amerikai kontinensen a globalizáció miatt gyors és nagyarányú kulturális-társadalmi változások mentek végbe. Egyes vidékeken ezek olyan mértéket öltöttek, hogy a vizuális kultúra területén már-már teljes átalakulásról beszélhetünk. A szerző erőteljes képeivel a dél-amerikai indiánok sokszínű hagyományait dokumentálja. Az olvasó képzeletbeli utazást tehet az Andok sziklás hegyei közé és az Amazonas őserdeibe.
Bill Hatcher - Kaland és pillanat
Nos, az igazán jó kalandfotóknak ugyanezeket a szavakat kell eszünkbe juttatnia. Más műfajoktól eltérően a kalandfotózásban az sem marad külső szemlélő, aki megnyomja a fényképezőgép kioldógombját - ezért váltanak ki olyan erős érzelmeket a jó kalandfotók: bennfentessé tesznek, magukkal sodornak bennünket, már-már úgy érezzük, mintha mi is a helyszínen lennénk, a kaland részeseivel együtt élnénk át az eseményeket.
Peter Turner - Colin Monteath - Új-Zéland
A National Geographic Society sokat próbált utazói, szakavatott világcsavargói folyton-folyvást járják glóbuszunk pazar tájait, érdekes országait. De nem csak a díszleteket bámulják meg - a kulisszák mögé, a nemzetek, népek, kultúrák titkaiba is örömest bepillantanak. Vérbeli felfedezőként összegyűjtött tapasztalataikat, bölcs tanácsaikat osztják meg az utazni vágyó olvasóval a National Geographic Traveler sorozatának köteteiben.
Az utazás megtervezése: Rövid az idő, tenger sok a látnivaló - hogyan állíthatjuk össze a legokosabban új-zélandi utazásunk menetrendjét?
Kalandra fel!: Maori ünnepek, nyomozás a kivik után, lovaglás a Pakiri Beachen, kétkezi munka a biofarmon - megannyi különleges, kihagyhatatlan élmény.
Bennfentes tipp: Csak a beavatottak számára ismerős helyek, fontos tudnivalók - a National Geographic fotósainak, újságíróinak, szakértőinek kincset érő tanácsai.
Gyalogos és autós túrák: Auckland belvárosa, Milford Track, Tongariro Crossing, Wairau-völgy - részletes leírással, térképpel.
Kirándulások: Mount Taranaki, Whanganui folyó, Stewart-sziget, Keleti-fok - háborítatlan zugok, rejtelmes új-zélandi vidékek.
Ne hagyjuk ki!: Különösképpen ajánlott helyek és programok.
Fényképek, illusztrációk, térképek: Gazdagon illusztrált segédlet az úti célok kiválasztásához, a tájékozódáshoz, a tartalmas és szórakoztató időtöltéshez.
Adolf Hitler - Mein Kampf
A Mein Kampf (Harcom) Adolf Hitler nemzetiszocialista vezető egyetlen, még az életében kiadott könyve, melyet landsbergi fogsága idején kezdett el írni, miután 1923-ban az ún. sörpuccsban való részvételéért börtönbe zárták. A könyvben áttekintette addigi pályafutását és megfogalmazta világnézetét, valamint politikai programját. A mű a nácizmus ideológiai alapvetése lett.
Hitler magát a könyvben nem politikusnak, hanem programadónak (Programmatiker) ábrázolta. Eszerint „a programadó feladata nem az, hogy az ügy teljesíthetőségének különböző fokait megállapítsa, hanem, hogy az ügyet mint olyan megvilágítsa: másként szólva: kevésbé kell törődnie az úttal, mint a céllal.” Továbbá: „[a programadó] jelentősége csaknem mindig csupán a jövőben mutatkozik meg, mivel ő nemritkán az, akit „világidegen” szóval illetnek. Mert ha a politikus művészete valóban megfelel a lehetséges művészetének, a programadó azokhoz tartozik, akikre áll, hogy az isteneknek csak úgy tetszenek, ha a lehetetlent követelik és akarják.”
Hitler ezzel az írással egy átfogó elméletet kívánt a nép elé állítani a marxizmus ellenében. Emellett úgy kívánta bemutatni addigi pályáját, mint ami pártja és az egész nép ideális vezetőjévé teszi őt a zsidóság, mint közös ellenség elleni összefogásban. Megerősítette az NSDAP 25 pontos programjának érvényességét. Megállapította, hogy a nemzeti szocializmus egyik elődjének számító Völkisch mozgalom sikertelen maradt és ideje lejárt; ezzel szemben az NSDAP modern, céltudatos gyűjtőmozgalommá vált, amely sikerrel tömörítheti a weimari köztársaság nacionalista és antidemokratikus erőit.
Antonio Attini - Magasan Írország felett
"Írország felett elsősorban a táj bűvöli el az embert. A látvány akkor is elevenen él bennünk, amikor már régen magunk mögött hagytuk a ködbe, párába burkolózó szakadozott partvidéket. A varázsos sziget hangával és rekettyével borított, buja dombjai mély völgyekbe ereszkednek alá. A szorosokban, úgy tartják, a ragyogó kék tükrű tavak és csillámló vízesések között mesebeli lények lakoznak." Ismerje meg Ön is a csodálatos ír tájat a több mint 600 oldalas, színes fotóalbum segítségével.
Renzo Rossi - Magasan Toscana felett
Toscanát valóságos művészeti alkotásként hozta létre egy, csupán a szépséggel törődő nép, több nemzedék lassú, türelmes munkájával formálták a völgyeket és a domboldalakat egyedi tájjá, amelyben a zseniális emberi elme alkotásai tökéletes összhangba kerültek a természettel. Itt minden kellemes, itt minden megadatik a jó élethez: az emberek, a művészet, az éghajlat, a táj, az ünnepek, az ízek és az illatok valósággal hízelegnek az érzékeknek. A tartomány egész évben ünneplőbe öltözik.