A második világháborúról szóló több nagy sikerű könyve után (Az európai világháború 1939-1941, Öt nap Londonban – 1940. május, A párviadal), John Lukacs legújabb írásaiban ismét e kimeríthetetlen témával foglalkozik.
A könyvben szereplő esszék a XX. század legjelentősebb történelmi eseményének máig is tisztázatlan kérdéseit fejtegetik. Lukacs újból elemzi Hitler titokzatos személyiségét, és keresi néhány döntésének rejtélyes mozgatórugóit. Miért késlekedett Dunkerque-nél? Miért támadta meg a Szovjetuniót s lépett hadba az Egyesült Államok ellen is? Miért folytatta a háborút a végsőkig, amikor bizonyíthatóan tisztában volt vele, hogy már nem nyerheti meg?
Lukacs izgalmasan számol be a német atomkutatás egyik epizódjáról, valamint Heisenberg és Bohr koppenhágai találkozásáról s annak következményeiről – választ keresve a kérdésre, hogy miért veszítette el Németország az atomfegyver kifejlesztéséért vívott versenyt. S amint a kötet címe is mutatja, a szerzőt ezúttal leginkább a háború “örökségének” kérdése foglalkoztatja: elkerülhetetlen volt-e a hidegháború, s milyen félreértések vezettek mind Amerika, mind a sztálini Szovjetunió részéről ahhoz, hogy Európa több mint negyven évre tragikusan kettészakadt?
John Lukacs ezúttal is színesen, olvasmányosan mesél, miközben számos új elképzelést is felvet a XX. századi történelem tudós kutatói számára.
Kapcsolódó könyvek
John Lukacs - Az európai világháború 1939-1941
John Lukacs, a Budapest 1900, A XX. század és az Újkor vége, A párviadal hazánkban is népszerű szerzője a legfontosabb művének tekinti Az európai világháború 1939-1941 című, nagyszabású munkáját. Ez a kötet egy földrész történetét tárgyalja a második világháború két éve alatt, amikor a háború még nem terjed túl Európán. A könyv első része - AZ események - a háborút, az államok és a hadseregek mozgását írja le; második terjedelmesebb részében - Az irányzatokban - a szerző a népek életéről, a nemzetek érzelmeiről, a gondolatok és hiedelmek fejlődéséről ad számot.
John Lukacs mindeddig kimeríthetetlen forrásokra támaszkodva írja le az eseményeket, taglalja az irányzatokat, és ebben a könyvében is tanúbizonyságát adja lebilincselő elbeszélőtehetségének.
Ungváry Krisztián - A magyar honvédség a második világháborúban
Ungváry Krisztián munkája a magyar királyi honvédség hadműveleteit dolgozza fel, különös hangsúlyt fektetve a harcászati szempontok ismertetésére. A monográfia a nagy sikert aratott Budapest ostroma stílusában és ahhoz hasonló részletességgel tárgyalja a honvédség harcait külföldön, valamint magyar területen. Ezt egészíti ki az általános helyzet, a tágabb hadműveleti összefüggések, valamint a Magyarországon harcoló nem magyar csapatok tevékenységének bemutatása. A katonai eseménytörténet mellett a szerző fontosnak tartja a polgári lakosság sorsának ábrázolását, a háborús bűncselekmények kérdésének taglalását is. A magyar hadtörténetírásban első alkalommal tárgyalja részletesen az ukrajnai magyar megszállást, valamint az 1. hadsereg harcainak történetét. Előbbi kapcsán elemzi a német megszállási politikát, és a "mozgástér-kényszerpálya" szempontjából mutatja be a magyar megszállás és az ezzel kapcsolatos háborús bűncselekmények kérdését. Magyarország 1944 végétől 1945 áprilisáig a II. világháború fő hadszínterévé vált. A Wehrmacht nem kevesebb mint öt nagyszabású hadműveletet indított magyar területen annak érdekében, hogy visszaszerezze a stratégiai kezdeményezést. Itt vetették be a legnagyobb tömegben a háború legmodernebb fegyvereit. A munkát a honvédség zászlóalj-ezred-dandár-hadosztály szintű alakulatainak regisztere egészíti ki. Külön figyelmet kap az 1944-1945-ös harcok kapcsán a német-magyar erőviszony és a magyar részvétel arányainak tárgyalása, amelyet kéthetes bontásban a bevethető harckocsik, nehéz páncéltörő ágyúk, gyalogzászlóaljak és tüzérütegek adatai illusztrálnak.
Hugh Ambrose - The Pacific - A hős alakulat
Sidney C. Phillips barátságos amerikai srác, aki egyik haverjával jelentkezik önkéntesnek a hadseregbe. „Manila John” Basilone olasz bevándorlók fia, ő a tengerészgyalogosok kemény világában talál magára. Eugene B. Sledge vágyakozva nézi végig, ahogy legjobb barátja és bátyja elmegy a háborúba, s szüleivel szembeszállva követi példájukat. „Rafkós” Shofner nagy múltú katonacsalád sarja. Vernon „Mike” Micheel a családi gazdaságból került repülős iskolába.
Amerika 1941 végén kivonult Kínából. 1945 augusztusában MacArthur gépe leszállt Japánban – öt hősünk e két történelmi időpont között harcolja végig a csendes-óceáni hadszíntér kulcsfontosságú ütközeteit. Hugh Ambrose az ő és bajtársaik valós élményeire koncentrál, kibővítve az HBO-sorozat életanyagát. Könyvünk közel négy háborús évet tekint át példa nélkül álló alapossággal, katonai okiratokra, levelekre, naplókra, memoárokra, fényképekre és interjúkra alapozva. Páratlan történelmi nézőpontból láttatja hát a bataani fiaskót, Midway csodáját, Guadalcanal könyörtelen örvényét, Ivo Dzsima fekete teraszait és Okinava gyilkos mezőit, legvégül pedig a diadalmas, mégsem boldog hazatérést. Azoknak a története ez, akik életüket tették kockára a hazáért, akik a világ másik végén harcoltak egy olyan ellenséggel, amely nem ismert megadást, akik végigszenvedték a fogolytáborokat, akik körül civilek és katonák hullottak el, s akik a poszttraumás sokk rémálmaival fizettek mindezért.
John Lukacs - Budapest, 1900
John Lukacs, az Egyesült Államokban élő kiváló magyar történészprofesszor ezzel a könyvével elsősorban a külföldiek érdeklődését akarta felébreszteni szülővárosa, Budapest iránt, de olyan nagyszerű várostörténetet írt, amely a magyar olvasóknak is maradandó élményt nyújt.
„A város és kultúrája” – jelzi a könyv alcíme, hogy ez a Budapest-portré a fizikai értelemben vett leírás mellett a várost benépesítő sok, különféle rendű és rangú ember életét is bemutatja. Mégpedig a századfordulón, 1900-ban, amikor Budapest fejlődésének csúcspontjára és fordulópontjára jutott: Berlin mellett Európa szellemi központjává vált. Itt volt a világ legnagyobb parlamentje, Európa első földalatti vasútja; sorra épültek a pompás, eklektikus épületek; a polgárság prosperált; és színre lépett egy nemzedék, amely az irodalomban, képzőművészetben, zenében hirtelen az európai élre ugrott.
Lukacs professzor a történelemszemléletének megfelelő rangsor szerint haladva először a város természeti viszonyait és adottságait írja le, majd a lakosság, a társadalom és a politika kerülnek sorra. Ezután vázolja a szellemi és művészeti élet állapotát és jelenségeit, végül a kevésbé megfogható, ám nem kevésbé fontos szellemi és lelki irányzatok zárják a sort. Ez a mindvégig láttató, érzékletes, sőt olykor költőien ihletett stílusban megírt könyv nemcsak egy város fénykorának állít emléket, hanem méltó helyére állítja Magyarországot Európában.
Kovács Zoltán András - Számvéber Norbert - A Waffen-SS Magyarországon
E könyv kísérletet tesz arra, hogy itthoni és külföldi levéltári dokumentumok felhasználásával, valamint az újabban megjelent nemzetközi és hazai szakirodalom alapján adatokban gazdag áttekintést nyújtson a német Waffen-SS és Magyarország kapcsolatáról a második világháború idején. A kötet szerzői először a Schutzstaffel (SS) katonai szerepvállalásnak hátterét, az SS-csapatok szervezetét, harcászatát és eszközeit tekintik át, majd a fegyveres szervezet Magyarországról történt létszám-kiegészítésével foglalkoznak. A terjedelem legnagyobb részét a Waffen-SS olyan birodalmi, önkéntes és besorolt alakulatainak hadtörténete teszi ki, amelyek harcoltak magyar területen. Külön részben olvashatunk a Waffen-SS magyar egységeinek történetéről is.
Laurence Rees - Auschwitz - A nácik és a végső megoldás
Ebben a páratlanul érdekes kötetben, amely az auschwitzi tábor felszabadításának hatvanadik évfordulóján jelenik meg, a méltán elismert szerző és televíziós személyiség, Laurence Rees feleleveníti az egyik leghírhedtebb náci intézmény hiteles történetét.
Megtudhatjuk, hogyan vált Auschwitz a lengyel politikai foglyok őrzésére létrehozott koncentrációs táborból a világtörténelem legnagyobb és legszégyenletesebb tömeggyilkosságának helyszínévé - olyan, részben haláltáborként, részben koncentrációs táborként üzemelő központtá, ahol több mint egymillió ártatlan zsidót öltek meg.
Kállay Miklós - Magyarország miniszterelnöke voltam 1942-1944 I-II.
Kállay Miklós (Nyíregyháza, 1887–New York, 1967) egykori magyar miniszterelnök „személyes számadása” hazánk újabb kori történetének különösen súlyos két esztendejéről szól.
A volt szabolcsi főispánt, az Országos Öntözésügyi Hivatal elnökét, aki addig soha nem foglalkozott „nagypolitikával”, Horthy Miklós 1942 elején jelölte ki a kormány élére, amikor még töretlen volt Németország támadó ereje.
A szerencsétlenül háborúba sodort ország kettős félelem szorításában élt: rettegett a náci német megszállástól, amely nemcsak nemzeti függetlenségétől fosztotta volna meg, hanem ezrek és ezrek életébe is került volna (aminthogy került is 1944. március 19-e után), és rettegett a bolsevizmustól, amely a beözönlő orosz hadak nyomán óhatatlanul uralma alá hajtotta volna a magyarságot (ami később szintén bekövetkezett). E kettős veszedelmet elkerülni, a magyarság függetlenségét, az ország területi integritását megőrizni, s a háborúból az országot kivonni: ez volt az a lehetetlenséggel határos, az adott körülmények között már eleve kudarcra ítélt feladat, amire Kállay Miklós vállalkozott. Próbálkozásait az országban is csak nagyon kevesen értették meg, „hintapolitikának” csúfolták, béketapogatózásait a szövetségesek rendre elutasították, a németek viszont állandóan követelték Horthytól miniszterelnöke menesztését… Amikorra mutatkozott volna valami halvány remény a kibontakozásra, bekövetkezett a katasztrófa: az ország megszállása. Kállaynak is menekülnie kellett, nyolc hónapig a budapesti török követ rezidenciáján élt, a nyilas puccs után elhurcolták és koncentrációs táborba zárták a németek. Ezzel megszűnt számára a politikai cselekvés lehetősége. Soha többé nem térhetett haza. Emigrációban halt meg az Egyesült Államokban.
Ismeretlen szerző - A második világháború nagy csatái
E kötet szemléletesen és tárgyilagosan mutatja be a második világháború 28 legjelentősebb csatáját, többek között az angliai légicsatát, a Barbarossa hadműveletet, el-Alameint, a leningrádi blokádot, a kurszki tankcsatát, Monte Cassinót, a normandiai partraszállást, az ardenneki offenzívát, Ivo Dzsimát, vagy a Berlinért folytatott harcot.
A jól áttekinthető térképek révén az olvasó könnyen eligazodhat egy-egy csata résztvevőinek stratégiai tevékenységében.
Több mint 250 ábra és fotó mutatja be a korszak egyenruháit, az ütközetek legnagyobb egyéniségeit, és szemlélteti a háborús taktikát és fegyverzetet.
Tamási Miklós - Ungváry Krisztián - Budapest 1945
Az újjáépítés első pillanatai
1945 tavasza óta egyetlen jelentős, komoly fényképanyagot közreadó album sem született az 1944/45 fordulóján rendkívül súlyos háborús sérüléseket szenvedett fővárosról. A hivatásos és amatőr fotósok hagyatékaiból, köz- és magángyűjteményekből válogatott, többségében először publikált fényképekből összeállított könyv ezt a hiányt szeretné pótolni. Emléket akar állítani, és emlékeztetni akarja az olvasót a háború pusztításaira, a romeltakarítás és újjáépítés első pillanataira.
Ian Kershaw - Hitler 1936-1945
Könyvünk egy monumentális, kétkötetes Hitler-életrajz második részeként, tizenhárom évi kutatómunka után 2000-ben jelent meg Angliában. Az írót a könyv megírásakor az a cél vezérelte, hogy megértse és megértesse, hogyan gyakorolhatott egy ilyen személyiség ekkora hatalmat, ilyen megsemmisítő erővel. Munkáját a történészek azonnal a legjelentősebb Hitler-életrajzok - Alan Bullock 1952-ben, Joachim C. Fest 1973-ban, Ormos Mária 1993-ban megjelent művei - közé állították. A kétkötetes monográfia második része az 1936 és 1945 közötti időszak történetét öleli fel. Kershaw behatóan, kimerítő részletességgel elemzi a háború kirobbanásához vezető okokat, ezt követően pedig tudományos hitelességgel vizsgálja a huszadik század legvéresebb összecsapását. A szerző azonban mindenekelőtt magára Hitlerre és politikai karrierjére koncentrál, a hangsúlyt a Führer döntéseire helyezi, ezeket elemezve igyekszik megérteni és megértetni, hogyan következhetett be a modern kor legnagyobb tragédiája. Az angol professzor hatalmas lélegzetű monográfiája elsősorban dokumentáltságában múlja felül a többi Hitler-életrajzot, mivel megírásakor Kershaw korábban hozzáférhetetlen anyagokat is felhasznált. A kötet azonnal felkerült a bestsellerlistákra, és 2002-ben a brit királynő ezért a művéért lovaggá ütötte a szerzőt.
Schmidt Mária - A titkosszolgálatok kulisszái mögött
Noha ez a könyv egy történész tanulmánya, inkább kriminek tűnik. Váltakozó helyszínei: az USA, a Szovjetunió és a megosztott Európa. Ideje a XX. század második harmada, különös tekintettel a 40-es évek végére és az 50-es évek elejére. Szereplői posztmodern antihősök, akik kezdetben nézőkként vesznek részt egy izgalmasnak ígérkező politikai show-ban, később azzal a feltétellel lendülhetnek akcióba, hogy a játékból nem szabad kiszállniuk, sem morális megfontolások miatt, sem akkor, ha megsejtik a halálos veszélyt. Aki megkísérli, a szovjet államvédelem által összeírt kivégzendők listájára kerül.
Kelet- és Közép-Európában koncepciós perek következtében hullottak a fejek, az USA-ban és Nyugat-Európában a szovjet államvédelem más eszközökkel dolgozott: ott a rejtélyes halálesetek szaporodtak meg. Volt, aki életének delén véletlenül kiesett az irodája ablakából, volt, akit tizenkét lövéssel kivégeztek a genfi országúton.
Schmidt Mária a Diktatúrák ördögszekerén és az Egyazon mércével c. korábbi köteteivel már tanújelét adta annak, hogy a történész alapossága jól összefér a bátor kérdésfelvetésekkel és a lényegre törő, könnyed és érzékletes stílussal. Műve megérteti velünk: aki a már megismerhető és nyilvánvaló tények tudatában sem rendezi újra tudását politikáról és történelemről, előtt-utóbb saját álláspontját érvényteleníti.
Steve Crawford - Harckocsik a II. világháborúban
A harckocsi átalakította a II. világháború harctereit. 1939–41-ben a német Blitzkrieg elsöprő sikereit páncélosok ezrei vezette gépesített oszlopok aratták, míg 1943–45 szövetséges győzelmeit a tömegesen harcba vetett amerikai, brit és orosz harckocsihadosztályok. A kötet az európai, észak-afrikai és csendes-óceáni hadszíntér döntő fegyvereiről, a páncélozott harcjárművekről ad áttekintést.
A. J. P. Taylor - A második világháború okai
„A. J. P. Taylor provokatív fejtegetései a második világháború okairól hatalmas vitát váltottak ki a könyv első kiadásakor.
Akik Hitlert ördögien gonosznak tartják, azzal vádolják A. J. P. Taylort, hogy igazolja a német diktátor tetteit, míg akik arra törekednek, hogy a müncheni egyezmény csupán szégyenfoltot jelentsen az emberek számára, fel vannak háborodva az író tárgyilagosságán.
A könyv az 1939. szeptember 1-én indított Lengyelország elleni német inváziót megelőző évek eseményeit dolgozza fel, és noha az író célja csupán a saját »történelmi kíváncsiságának« kielégítése volt, művét ma már elismert, kitűnő tudományos kutatómunkaként tartják számon.”
Lloyd Clark - Kurszk, a legnagyobb csata
1943. július 5-én minden idők legnagyobb szárazföldi ütközete kezdődött az oroszországi Kurszk városának körzetében. A német és szovjet erők gigászi összecsapását a történelem egyik legfontosabb és a "totális háborút" leginkább megtestesítő csatájaként emlegetik.
A kurszki csata egyike volt a világtörténelem legvéresebb, szörnyű túlkapásokkal és iszonyú erőszakkal terhes csatáinak. Ez a lélegzetelállító hevességű, monumentális és sorsdöntő összecsapás nemcsak a keleti front helyzetében,
de az egész második világháború menetében is fordulópontot jelentett. Ahogy Churchill is megjegyezte: Oroszország számára " Sztálingrád a kezdet vége, Kurszk pedig a vég kezdete volt.
Eugene B. Sledge - Pokol a Csendes-óceánon
Eugene B. Sledge második világháborúban nagy hírnevet szerzett tengerészgyalogos hadosztályban, az 5-ös tengerészgyalogosok 3. zászlóaljában szolgált Peleliun és Okinaván. Feljegyzéseit, naplójegyzeteit Újtestamentumában rejtegette. Ebből született a Pokol a Csendes-óceánon című könyv, amely végtelen egyszerűséggel és őszinteséggel meséli el, mit élt át egy tengerészgyalogos a csendes-óceáni hadszíntéren vívott brutálisan kegyetlen háborúban. Mi mentette meg, mi fenyegette és mi változtatta meg az életét. Elmeséli azt is, hogyan tanulta meg gyűlölni és gyilkolni - később szeretni - embertársait.
Charles Fenyvesi - Három összeesküvés
A józan ész tehetetlen volt a nácikkal szemben. A három Hitler-ellenes összeesküvés - német, magyar, osztrák - résztvevői kétségbeesett, vakmerő emberek voltak: hű hazafiak és kettős ügynökök, papok és magas rangú katonatisztek, csempészek és nagyiparosok, buzgó keresztények és hitükfogyott zsidók, kiábrándult nácik és hazardőr arisztokraták, félelem nélküli hősök és tétova polgárok. Mindannyiukat egy zseniális, kifürkészhetetlen intrikus buzdította: a Wehrmacht kémfőnöke, történetesen Horthy Miklós legjobb német barátja, aki az angolszász szövetségeseket felbecsülhetetlen értékű információval látta el a háború alatt. Ugyanakkor felkészült a nemzetközi bíróság koronatanújának szerepére is, elkövetve azt az alapvető, végzetes hibát, hogy naplót vezetett a náci bűncselekményekről és saját rendszerbuktató erőfeszítéseiről.
1943 nyarán mindhárom összeesküvő csoport a semleges Isztambulban keresett kapcsolatot a szövetségesekkel. Az angolok szóba sem álltak küldötteikkel, az amerikai hírszerzés újoncai azonban igen. Ám Franklin Roosevelt amerikai elnök zsigeri németellenessége megpecsételte sorsukat. Még csak nem is válaszolt öt vezető Wehrmacht-tábornok ajánlatára, hogy együtt harcoljanak Hitler és az SS ellen...
Charles Fenyvesi (Mikor kerek volt a világ, Mikor az angyalok túljártak a világ eszén), korábban a Washington Post riportere, ezt a könyvet a közelmúltban kutathatóvá tett hírszerzési dokumentumokra alapozta. A többmillió oldalas új aktatömeg azt is lehetővé tette, hogy a CIA már nyugalomba vonult, magas rangú elemzői szabadon megosszák a szerzővel emlékeiket és véleményeiket. De a három összeesküvés története nem poros adathalmaz: egy eddig alig ismert, meglepetésekkel teli, titkos és végül is tragikus világot tár fel, amelyben olyan emberek kockáztatták az életüket, akik normális körülmények között nem ültek volna egy asztalhoz.
Michael Reynolds - Acélemberek
Az 1. Leibstandarte Adolf Hitler SS-páncéloshadosztály és a 12. Hitlerjugend SS-páncéloshadosztály normandiai történetét elbeszélő Acélpokol után Michael Reynolds e kötetben a két hadosztály II. világháború utolsó hat hónapjában vívott harcait mutatja be. Hitler terve, hogy az Ardennekben 1944 decemberében bénító csapást mérjen a nyugati szövetségesekre, mielőtt teljes erejével a bolsevikok ellen fordul, meghiúsult. Az I. SS-páncéloshadtestet alkotó 1. Leibstandarte Adolf Hitler SS-páncéloshadosztály és a 12. Hitlerjugend SS-páncéloshadosztály megsemmisült. Alig egy hónap elteltével a két hadosztályt újjászervezték, felfegyverezték, majd Magyarországra vezényelték. Kilenc nap alatt hét szovjet hadosztályra és egy gépesített hadtestre mértek vereséget, és több mint 400 négyzetkilométernyi területet foglaltak vissza az ellenségtől. A Hakenkreuzot és az SS-rúnákat viselő katonák ezután a birodalom utolsó offenzívájában, a balatoni hadműveletben vettek részt. Amikor ez kudarcot vallott, és a szovjetek megindították ellentámadásukat, a bekerítés és a teljes megsemmisülés veszélye arra kényszerítette őket, hogy harcolva vonuljanak vissza a Nagynémet Birodalom keleti határaihoz, majd a Vaterland területére. A sors iróniája, hogy a hazájuk védelmében vívott kegyetlen küzdelemmel csupán meghosszabbították a háborút, és nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy megsemmisüljön mindaz, amiért harcoltak.
Ben Macintyre - A Vagdalthús hadművelet
A második világháború végéhez közeledve két brit haditengerészeti hírszerző őrült ötlettel áll elő, hogyan lehetne félrevezetni a németeket a dél-európai partraszállás helyével kapcsolatban. A terv kivitelezésében a kulcsszereplő egy teljesen valószínűtlen titkos ügynök lesz: egy hulla.
Ben Macintyre bestseller könyve bemutatja a különös történetet, mi történik miután a halott embert – brit katonai egyenruhába öltöztetve, hamis hírszerzési iratokkal a táskájában – megtalálják a németek által megszállt területen és hogyan változtatja meg Hitler katonai terveit ez a fondorlatos akció, megnyitva az utat a szövetségesek titkos hadművelete előtt.
Lőrinczy Judit - Ingókövek
Sztálingrádot elátkozta a neve. A németek és szovjetek több százezer áldozatot követelő csatájáról mindenki hallott már – ám a másik, melyet a város és a halál vívnak egymással, évszázadok óta folyik, és mind a győzelem, mind a vereség lelkekbe kerül… Wilhelm Galler, a magányos mesterlövész életre kelő szobrok és különös látomások között bolyong a néptelen városban; Wolfgang Lindt hadnagy a lelkét elemésztő emlékek elől menekülne, ám Sztálingrád nem ereszti; Galina, a pilótanő a Volga túlsó partjáról száll az elátkozott vidék fölé; a sztálingrádi Vaszilij pedig ismeretlenné vált utcákon kísérti a sorsot – és próbálja lefizetni a végzetét. Négy ember, szembenálló felek, akiket azonban mégis összeköt a közös sors és a láthatatlan gúzs, amelyet Sztálingrád font köréjük.
Ungváry Krisztián - Magyarország a második világháborúban
A kötet végigkíséri az ország történetét a hadba lépéstől a 2. magyar hadsereg frontra küldéséig és megsemmisüléséig, bemutatja a magyar–német viszonyt és az ország be-kapcsolódását a háborúba a németek oldalán, a német megszállást, a hadműveleteket és az ország hadszíntérré válását, Horthy kiugrási kísérletét, a nyilas uralmat, majd a szovjet csapatok ellentámadását.