Kapcsolódó könyvek
Nagy Mari - Vidák István - Kaskötés, kosárfonás
Kötésre, fonásra felhasználható minden olyan növény, melynek vesszeje hajlékony, rugalmas s elég egyenes. Legkedveltebb ezek közül a fűz, mely az ország hegyes vidékeit kivéve mindenütt megtalálható. A vizek lecsapolása előtt még tömeges mennyiségben nőtt vadon. A hegyes vidékeken a fűzvesszőt erdei növényfajok - mogyoró, kőris, vadakác, juhar, iszalag, szederinda, szőlővenyige- helyettesítik.
* * *
Elképzelhető, hogy a fonás évezredekkel ezelőtt karók, botok, fák közeinek betöltését jelentette. Néhány madár is így fonja a fészkét kész ágakra.
* * *
Kukoricatörő, tapogató, tyúkültető, gabonás kas, gyümölcsszárító vagy füstölthústartó kópic (kas). Ez utóbbit kamrában vagy padláson a gerendára akasztva tartották.
Nagy Mari - Vidák István - A kosárkötés magyar hagyományai
...Sok-sok lelkes ember gyűjtőmunkájának köszönhető, hogy ez a könyv létrejött.Magunk is harminc évvel ezelőtt indultunk első utunkra, hogy az utolsó idős mesterektől megtanuljuk a kosárkötés mesterségét, és összegyűjtsük az ezzel kapcsolatos tudnivalókat. Köszönjük mindazoknak, akik előttünk jártak, akiknek munkáját felhasználtuk, és ezzel hozzájárultak a kosárkötés hagyományainak megismertetéséhez, továbbadásához.
Tóth István - A magyar díszítés alapformái
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Janó Ákos - Solymos Ede - Bács-Kiskun megye népművészete
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Jane Greenoff - A keresztszemes hímzés nagykönyve
Tökéletes keveréke az ihletnek és az információnak Jane Greenofftól. Minden alapvető tudnivaló, melyre szükségünk lehet egy szépséges keresztszemes hímzés elkészítéséhez: - A kézimunka kiválasztása és megtervezése - Több mint 50 oldal eredeti mintarajz - A keresztszemes és más szál- számolásos hímzéstechnikák kombinálása - Hímzőöltések leírása a jól kezelhető öltéslexikonban, melyet könnyen érthető, számító- géppel készült rajzok illusztrálnak.
Balassa M. Iván - A székelykapu
A székelykapuk a magyar népi építészet és a népművészet kiemelkedő alkotásai. Az eddig megjelent részfeldolgozások, egy-egy vidék kapuinak ismertetésére vállalkozó munkák után ez az első könyv, amely a székelykapuk részletes, elfogulatlan, hiteles bemutatására vállalkozik. Végigkövethetjük, hogy a fedeles, kötött- galambbúgos kapukból miként lett székelykapu. A szerző foglalkozik eredetükkel, készítésükkel és díszítésükkel, elemzi felirataikat. A legjellemzőbb változatainak áttekintését követően vizsgálja azt a folyamatot, amelynek eredményeként nemzeti jelképpé váltak. A kötetben számos eddig még nem közölt fénykép látható.
Lengyel Györgyi - Hevesi szőttesek és hímzések
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Árvai Anikó - Vetró Mihály - Nemezművesség
A nemezkészítés múltja legalább hat-nyolc ezer évre tekint vissza, de ez a sokoldalú anyag ma is fontos része az életünknek. Készül belőle kalap, süveg, takaró, használjuk a háztartásban, felfedezték a művészek, és kiváló szigetelőképességének köszönhetően az ipar fontos alapanyaga.
A nemezkészítés szerepe különleges a magyar kultúrában. Mi vagyunk a legnyugatibb nép, amely ősi mesterségeként művelte a nemezkészítést.
A könyvben a mesterség története, alapjai mellett a szerzők szeretnék megmutatni a nemezben rejlő örömöket és lehetőségeket. Az olvasó elsajátíthatja, hogyan kell babát, tolltartót, papucsot készíteni, a könyv végén pedig jelkép gyűjtemény segít a díszítőelemek kiválasztásában, köztük való eligazodásban.
Péntek János - A kalotaszegi népi hímzés és szókincse
Kalotaszeg számomra nem csupán néprajzi tájegység, kijelölt vagy kiválasztott kutatási terület, hanem a szűkebb szülőföld; nyelve nem az í, e hangokból, ikes igékből és más sajátosságokból összeálló idióma, hanem az otthon hangulatát, emlékeit meleg cipóként felidéző nyelvjárás; viselete, művészete nem muzeális anyag, hanem a gyermekkor létformája. Nagy volna hát a kísértés, hogy egy ilyen csábító témában, mint a varrottasok és a velük kapcsolatos népi szókincs, tovább gyarapítsam a Kalotaszegnek romantikus, már-már népmesei ragyogást kölcsönző mítoszok számát. Ettől azonban szándékosan tartózkodtam. Vizsgálataimat azokra a néprajzi és nyelvi adatokra korlátoztam, amelyeket hozzávetőleg egy évtized alatt a tájegység minden pontjáról összegyűjtöttem. Úgy érzem, hogy ezeknek a hűvös és néha száraz adatoknak az analízise több és biztosabb tanulsággal jár, mint a pillanatnyi benyomások rögzítése, és közelebb visz bennünket a tájegység népnyelvének és népművészetének megismeréséhez, magához a nyelvet és művészetet létrehozó emberhez.
Maria Parry-Jones - A kötés bibliája
A kötet nagyszerű gyűjtemény, amely több mint 250 kötésmintát tartalmaz, a legegyszerűbb lustakötéstől a legbonyolultabb intarziás mintákig. Minden egyes minta alatt található egy, az adott kötést bemutató fotó, valamint egy közérthető segédábra. A használati utasítás és a szimbólumok magyarázata egyaránt kiváló útmutatót nyújt kezdők és haladók számára. A díszítőelemeket felsorakoztató részben gyöngyös, flitteres mintákról olvashatunk.
Judith Miller - A huszadik századi üveg
A huszadik századi üveg különleges, színes és illusztrált útmutatója, amely történelmi hátteret, árlistákat és értékes ötleteket is tartalmaz. Ezernél is több üvegtárgy katalógusa árakkal, részletes leírással, naprakész értékeléssel és összehasonlító árakkal, hogy a gyűjtők könnyebben eligazodjanak a legkeresettebb darabok között. A könyv több mint ezer, kifejezetten e kötethez készült csodálatos fotó segítségével mutatja be az összes népszerű üvegfajtát, köztük a különleges kortárs alkotásokat is.
Lesley Stanfield - 100 kötött és horgolt virág
Ezzel az elbűvölő virággyűjteménnyel minden rózsásnak tűnik! Az elkészült kézimunkákat felhasználhatjuk ruhák, kiegészítők díszítésére, vagy színes csokorba kötve otthonunk díszítésére.
Válogassunk a fantasztikus, katalógusba rendezett, egyszerű rózsákból, kedves pipacsokból vagy mesterien kidolgozott virágkölteményekből. A leírásoknál egyértelmű útmutatót és fonalajánlást találunk valamennyihez.
A könyv végén inspiráló ötletekre bukkanhatunk a kézimunkák egyedi felhasználásához, a ruhadíszektől az ajándékcsomag dekorálásáig.
Benedek Elek - Magyar mese- és mondavilág
Benedek Elek (1859-1929) Magyar mese- és mondavilág című műve már több mint száz éve nemzedékek meghatározó olvasmányélménye.
Az író folklórgyűjtését már egyetemista korában kiadta a Kisfaludy Társaság. Ez a műve először Budapesten, öt kötetben, 1894-1896-ban jelent meg. A mesemondó a népmeséket átköltötte, hogy a gyerekek megismerjék az ősi szókincset, a népi gondolatfűzéseket, a magyar nyelv szemléletes és fordulatos kifejezéseit.
Meséi a hagyományok s a magyar múlt megbecsülésére, a szülőföld szeretetére, az anyanyelv ápolására és igaz emberségre nevelnek.
Ismeretlen szerző - Egy csésze vigasz nehéz helyzetekre
Ez a kis összeállítás azért született, hogy ráébressze az olvasót a mindennapi bátorság erejére. Minden egyes történet egy-egy hétköznapi ember látszólag szürke győzelméről szól, hogy ezzel erőt adjon az olvasónak szembenézni saját életének kihívásaival, s önmagában is felfedezze az eddig ismeretlenül rejtőzködő bátorságot. E kötet segítségével mindig meríthetünk annyi erőt, hogy hegyeket mozgassunk meg - ha az utunkban állnak...
Ismeretlen szerző - Egy csésze vigasz karácsonyra
Ennek a lelkesítő gyűjteménynek a darabjai örömteli emlékeztetők arra, hogy miről is szólnak az ünnepek. A hétköznapi emberek által írt elbeszélések a karácsony igazi értelmét világítják meg. Ön és családja remekül szórakoznak majd a könyvben szereplő vidám és felemelő történeteken, melyek az ünnep bensőséges hangulatát közvetítik. A tartalomból: Négy szegény gyerek története, akik hónapokig gereblyéznek, havat lapátolnak és kisgyerekekre vigyáznak, hogy keményen dolgozó apjukat ajándékkal lepjék meg. Egy elvált, elszegényedett apa órákig küzd azért, hogy a használt játék teherautót újjá varázsolja a fia kedvéért. A hatéves házasság alatt a férj soha nem találja a tökéletes ajándékot a feleségének... de az asszony nem szól semmit, hiszen párja így is maga a tökéletes férj. Egy bevásárlóközpontban megjelenő Télapó ismeri a jelnyelvet, és ezzel örömet okoz egy hatéves siket kisfiúnak.
A karácsony a legalkalmasabb időszak, hogy az Egy csésze vigasz karácsonyra szívet melengető történeteit olvassa!
Betty Edwards - Jobb agyféltekés rajzolás
Amikor elmélyülünk egy alkotási folyamatban, lelkünk megkönnyebbül, kiszabadul a mindennapi gondok szövevényes hálójából. A rajzolás, az alkotás – mindegy, művészi-e vagy sem – az emberi lélek egyik legősibb kifejezési módja. A tizenhárom nyelvre lefordított Jobb agyféltekés rajzolás c. könyv a maga 2,5 millió eladott példányával a világ legszélesebb körben alkalmazott rajztankönyve. Nem pusztán rajztechnikákat, hanem egy új látásmódot tanít, melynek áldásos hatását életünk más területein is tapasztalhatjuk. Segít abban, hogy elszakadjuk korábbi megrögzött sémáinktól, és új megoldások felé tekintsünk. A könyvben szereplő gyakorlatok összetett hatása azt a célt szolgálja, hogy növelje az önbizalmat a döntéshozatalok és a problémamegoldások során.
Balassa Iván - Ortutay Gyula - Magyar néprajz
A két kiváló tudós, Balassa Iván és Ortutay Gyula a néprajztudomány eddigi eredményeire támaszkodva, a szakemberek, az érdeklődő nagyközönség igényeit egyaránt szem előtt tartva ad átfogó képet a hagyományos népi kultúra valamennyi ágazatáról, a társadalmi, az anyagi és a szellemi kultúráról. (...)
Minden fejezethez rövid bibliográfia csatlakozitk, amely útbaigazítást ad azok számára, akiket egyik vagy másik kérdés közelebbről érdekel. A kötetet gazdag képanyag, 319 fekete-fehér, 65 színes fénykép és 231 rajz, térkép, kotta illusztrálja.
Lengyel Györgyi - Kalocsai virágok
Lengyel Györgyi több,mint kétszáz válogatottan szép kézimunka bemutatásával és elemzésével átfogó képet nyújt az országszerte és a nagyvilágban különösen kedvelt kalocsai hímzés történetéről, stílusrétegeiről, motívum-és színvilágának, kompozíciós rendjének fejlődéséről a kezdetektől - az egyszerű fehér hímzésektől a legszebb virágos réttel vetélkedő színes hímzésekig./ A kalocsai népművészetet nem kellett a feledésből visszahozni,új életre kelteni:ékes példája annak,hogy a paraszti elszigeteltség megszűnte után tovább élhet a hagyomány,most már népi iparművészetként,új formákban és alkalmazásban, új technikák és anyagok felhasználásával,a régi szűk közösségek helyett az egész társadalom esztétikai igényeit szolgálva. A mai kalocsai stílust ugyanaz a nép teremti meg meg,mint a régebbi stílust rétegeket./ A minták elrendezésében kettős alapelv érvényesül: a történeti kialakulás rendje, a különböző technikák találkozása az egyes darabokon,a színesedési folyamat: ugyanakkor közvetlenül ehhez kapcsolódva megmutatja a szerző,hogyan élnek tovább a különböző stílusrétegek a mai kézimunkákon./ A kalocsai hímzések romlatlan szépségének megőrzése érdekében Lengyel Györgyi felhívja a figyelmet azokra a legfontosabb tudnivalókra,amelyeket a kézimunkázóknak szemmel kell tartaniuk.
Pap Gábor - Jó pásztorok hagyatéka
A magyar népművészet jelrendszerének jelentésrétegeiből hármat érdemes számon tartani. Az első: a hétköznapi jelentésszint, életképpel kínál meg: állatok erdőben, juhász legelteti a nyáját, betyár mulat a csárdában stb. Mesékben: a legkisebb, legszegényebb sorsú fiúból hosszú kalandsorozat végén király lesz, közben sorra legyőzi a rátámadó ellenséget, és elnyeri az éppen keze ügyébe eső legszebb királylányt. A második jelentésszint a tér és az idő közegében mutatkozik meg. Most már nem arra kapunk választ, hogy -jé, milyen érdekes- egy adott(és soha korábban nem volt, és soha vissza nem térő) időpontban, egy adott(semmi mással össze nem téveszthető) helyszínen éppen mi történik, hanem arra, hogy bizonyos- mással ugyan szintén össze nem téveszthető, viszont meghatározott rendszerességgel visszatérő- téridő- egységekben általában( a szó szoros értelmében is rend szerint!) mi szokott lejátszódni. Végül a harmadik jelentésszint a képírásé
Dömötör Tekla - Magyar népszokások
Egy nép érzelem- és gondolatvilágát, erkölcsét és hiedelmeit igen sokrétűen és beszédesen fejezik ki azok a szokások, melyek egész életét áthatják, bizonyos értelemben szabályozzák. Ezek a szokások az év ünnepeihez kötődő rituális szertartásokban éppúgy tettenérhetők, mint az emberi élet fordulóihoz, a születéshez, kereszteléshez, lakodalomhoz és temetéshez fűződő ünnepélyes cselekvésekben. Dömötör Tekla beavatja az olvasót a magyar nép egész szokásrendszerébe, melyben a betlehemezés, a regölés, a farsangi alakoskodás, komatál-küldés éppúgy több évszázados hagyománytól szentesített helyet foglal el, mint a húsvéti locsolás és tojásfestés, a májusfaállítás, a Szent Iván-éji tűzugrás és kiszehajtás.