Anga Mária gyakorló óvónőként pontosan ismeri a gyerekek nyelvezetét, gondolkodását, igazságérzetét és fantáziáját. A szép és fordulatos történetekben hősökké válnak a gyerekek (Dédes Marci, a mészégető fia, Bence, a félős kisfiú), megelevenednek a képzelet szülte lények (a hófehér szárnyú táltos, a hegyi tündér). A mesék szereplői között találunk állatokat (fekete gólya, fekete kígyó), növényeket (az árva nyárfa), amelyek a Bükk-hegység természeti tájain élnek. A bükki táj gazdag és védett, a mesében szereplő állat- és növényvilágáról a könyv végén található ismertetés. A kicsiket a képes mesekereső segíti a jól olvasható betűmérettel megjelent nagyalakú mesekönyv használatában. A gyönyörű illusztrációkat a világhírű magyar rajzfilmgyártás egyik élő klasszikusa, Jankovics Marcell készítette. Óvodás korú és olvasni tanuló gyerekeknek ajánljuk.
Kapcsolódó könyvek
Anga Mária - Ki vasalja ki a katicabogárkák szárnyait?
Ritka kincset találtunk Anga Mária személyében a magyar gyermekirodalomnak. Ő ugyanis nem a meseírók, hanem a mesemondók leszármazottja. Akinek a mese élő valami, hiszen először a publikumnak elmeséli őket - könnyen teheti, óvónő! -, közben hagyja, hogy a kis közönség formálja a szöveget, majd csak utána írja le. Így ezek a mesék minden művitől mentesek, a nyelvük az a legszebb mesenyelv, amely örömet tud szerezni, amely igazi érzelmekre tud nevelni, amely mintát tud adni az olvasónak-hallgatónak, hogyan építse be saját szóhasználatába a mesenyelv fordulatait. Rendkívül fontos ezeknél a meséknél a témaválasztás: a mesei téma ugyanis a gyerekek környezete - a valós táj valós növényzettel és állatvilággal. Ami által a meséken keresztül megvalósul a legfontosabb, az otthonra lelés a világban. Sugárzik belőlük a világ szeretete.
Anga Mária meséivel egyedi hangú világot teremt. Történetei a felnőtt olvasót is lebilincselik, ám látszik, hogy a gyermeki lélek avatott ismerője, s ezért óvodás kortól kezdve minden korosztálynak ajánlhatók. Megjelenésük nélkül szegényedne a magyar gyermekirodalom. (Lázár Ervin)
Szegedi Katalin - Palkó
Történet a barátságról és az elfogadásról a Tolerancia-sorozatban.
Palkó, a mindig segítőkész kisfiú legjobb barátai a könyvek. Naphosszat olvasással tölti az idejét, és bár arra vágyik, hogy osztálytársai elfogadják, azok mégsem barátkoznak vele.
Egy délután a játszótéren mégis barátra lel. Lenka örömmel rollerezik és rajzol vele. Játékuknak a közelgő vihar vet véget, de már mindketten tudják, hogy ezután mindennap várni fogják egymást.
Molnár Krisztina Rita - Maléna kertje
Sok elfoglalt szülő szeretne olyan mesét találni gyermekének, amit akár másfél oldalanként, de ha úgy adódik, hosszabban, vagy egy családi vakáción akár egyvégtében is lehet együtt olvasni. Ez a könyv éppen erre való. Kiváló érzékkel adagolt összetevőkből áll: valóságból, csodából, humorból, mindennapokból és váratlan kalandokból. Máli – elfoglalt szülők gyermeke! – története igazi mai családi mese gyerekeknek és felnőtteknek, gyerekekről és felnőttekről egyaránt.
A _Maléna kertje_ az átváltozás meséje, számtalan izgalmas fordulattal és meglepetéssel. Mindennapjaink valóságából bontakozik ki Maléna történetének csodája: hiszen bármelyik gyerekkel megtörténhet, hogy egy tücsökre bízza féltett titkait. Hogy belelát a nagyok világába és gyerekkézzel, gyerekszívvel formál rajta, még ha kicsit is.
Máli meséje elbűvöl kicsit és nagyot, miközben képessé tesz arra, hogy saját hétköznapjainkban is megleljük a csodákat és boldogabbak legyünk általuk.
_________________________________________________________ _Szvetelszky Zsuzsa_
Tamás Zsuzsa - Macskakirálylány
„Ki hallott már olyat, hogy egy királyfinak atyja mamusza dönti el a sorsát? Ráadásul ez a királyfi elvarázsolt királyfi, de nem ám úgy, ahogy az a mesékben szokott lenni! Ezt a királyfit belülről varázsolták el, nem csoda hát, hogy kicsit lassan fogja fel a körülötte lévő történéseket. Pedig nem buta - dehogy! nagyon is okos -, csak ki sem lát a szomorúságból. Egy viskóvá roggyant palotában azonban olyan csodálatos társaságra bukkan, hogy még a bánat íze is boldogsággá változik a szájában. Persze igazából csak azért, mert a társaságban ott van a Macskakirálylány is…
Tamás Zsuzsa megindítóan szép szerelmi történetében a líra, a mese és a humor együtt oldják fel a rossz varázslatokat, hogy helyet adjanak a jónak. Mert ki hallott már olyat, hogy egy mesében nem a szerelem győzedelmeskedik?”
Tamás Zsuzsa a magyar gyerekirodalmi szcéna meghatározó alakja. A Macskakirálylány című mesekönyve ugyan az első gyerekeknek szóló, könyv formájában is megjelenő alkotása, de egészen biztosan nem az utolsó.
A történet egyszerre épít a hagyományos népmesei toposzokra és a kortárs mesék modern dramaturgiai elemeire, humora nagyon friss, nyelvezete lírai, míves, mégis gyerekszemmel is könnyen olvasható. Figurái bájosak, szerethetőek valamint egyszerre realisták és mesébe illőek.
A könyv különlegessége, hogy a prózai kerettörténetbe önállóan is kerek, remekül kidolgozott verses mesei betétek kerültek, szép egységet alkotva.
Berg Judit - Rumini
Hallottatok már Pelevárról? Ott található a világ legnagyobb kikötője és a híres bazár. Sehol máshol nem lehet zsugorító meg növesztő port kapni; van itt láthatatlanná tevő kalap, látószelence, a régi pajzsokról, késekről, fegyverekről, kincses ládákról és csodakenőcsökről nem is beszélve. A Szélkirálynő nevű hajó éppen Pelevárba tart, fedélzetén két mindenre elszánt hajósinassal, a két jóbaráttal, Ruminivel és Balikóval. Az út hosszú és veszedelmes, a Szélkirálynő egyik veszélyből a másikba sodródik. Miért félelmetes hírű a Ragacs-tenger? Hogy lehet átkelni a rettegett Sárkány-szoroson? Mit rejt a lakatlan sziget, ahol vízért szállnak partra? És hová tűnt Rumini?
Dániel András - Kicsibácsi és Kicsinéni (meg az Imikém)
Kicsibácsi és Kicsinéni egy dióban lakik, és van egy bádognyuluk, az Imikém. Őt kalitkában tartják, mint egy madarat, de ez csak egy a furcsaságaik közül. Hiszen Kicsibácsi újra feltalálja a Holdat, Kicsinéni pedig mindig mindenből csak egyetlen egy darabot vesz a közértben. Kicsibácsinak van egy óriási, ici-picire összehajtható létrája, Kicsinéni pedig megfigyeli, hogyan lesz Kicsibácsi átlátszó. Vigyáznak egymásra és hazavárják egymást a kicsi kalandokból. Aztán néha felkapja a diót a szél, és arrébb fújja.
Kányádi Sándor - A kíváncsi Hold
Fönn az égen bandukolt, kóborolt a Telehold. S kíváncsi lett módfelett, hogy a Földön mi lehet. Közelebbről volna jó, látni, milyen is a tó. Nem fürödtem soha még, hajnalig jót fürödnék. Elkötnék egy csónakot, csónakáznék egy nagyot, vagy kószálnék boldogan. (Mindig csak a sugaram jár a földi utakon.) Bemásznék egy ablakon: a fejemre puha ágy borítaná paplanát. Nem aludtam soha még - reggelig szundítanék. Nálam nélkül valahogy meglesznek a csillagok. Ezt gondolta, s legurult az égről a Telehold... A mese folytatását a Szegedi Katalin által illusztrált könyvből tudhatjuk meg.
Csepregi Zoltán - Helló, Brub vagyok!
___Ismeritek Brubot, Uppit, Trappot és Kexet? Valamennyien párjavesztett zoknik, de ez egy cseppet sem zavarja őket, mivel ők négyen a világ legjobb barátai.
___Csupa kaland az életük: meggyógyítják Samut, a náthás porszívót, focimeccset nyernek a nagyszájú sportzoknik csapata ellen, kutatási expedíciót indítanak, hogy megtalálják elveszett társukat és közösen sütik meg a világ legcsúnyább csokitortáját.
___Megtanulják, mire való a barátság, miért fontos a segítőkészség, a megbocsátás és az őszinteség.
___És végül az is kiderül, kicsoda valójában a Kupiszörny!
Nagy Natália - A Nap születésnapja
"Azt azonban feltétlenül el kell mondanom, hogy a szülő, aki most éppen felolvasni készül gyerekének Nagy Natália meséjét, "duplafenekű" történetet tart a kezében: amit olvas, nem csak a gyerekeknek fog felhőtlenül tetszeni, de ő maga is pompásan szórakozik majd. A mese versben íródott, szép magyaros nyolcas és hatos sorok váltakoznak, az olvasónak szinte dalolni támad kedve, és a rímek játékos csengése, az ötletes szójátékok -a Napnak titokban van egy lova is, és mi sem természetesebb, mint hogy Naplónak hívják- derűs, időnként harsányan derűs perceket szereznek a felnőtt olvasónak is. Kívánok jó szórakozást -gyerekeknek, szülőknek egyaránt." (Ranschburg Jenő)
Berg Judit - Rumini Datolyaparton
A Szélkirálynő ismét útra kel, és ez az utazás, ha lehet, még az eddigieknél is kalandosabb. Rumini és barátai egy háborúskodás kellős közepébe csöppennek: a dzsungel különös népei állnak harcban a túlélésért. Galléros Fecó régi barátai, a mindenre elszánt ripacsok, a jó kedélyű denevérek, és az igazságtalanul száműzött trónörökös próbálják megmenteni Datolyapartot a végső pusztulástól, és ebben a Szélkirálynő legénysége is segítségükre siet. Vérszívó denevérek, cápák, egy ostoba selyemmajom király és egy titokzatos varázsló is nehezítik egér-tengerészeink küldetését. S hogy a baj még nagyobb legyen, egy kalóztámadás során maga a Szélkirálynő is odavész.
Berg Judit - Rumini és a négy jogar
Rumini ezúttal nyugatra utazik, ahol az Arany-tenger szigetvilágát négy nemzet lakja: a hódok, kígyók, teknősök és fénylények. Eddig békében éltek egymás mellett, de az egyik nép királya aljas csellel le akarja igázni korábbi szövetségeseit.
Ruminiék a viszály kellős közepébe csöppennek. Hamarosan kiderül: egyetlen reményük van csak a hazajutásra: ha a hódító ellen fordulva segítenek békét hozni a Hódszövetség négy népének.
De mit kell tenni akkor, ha saját társaik is ellenséggé válnak?
Berg Judit - Rumini Zúzmaragyarmaton
Berg Judit IBBY-díjjal kitüntetett Ruminije folytatódik! A Szélkirálynő nevű hajó ezúttal Zúzmaragyarmatra indul, ahol az egerek sosem látott bonyodalmakba keverednek: eltévednek, fekete sirályok és más alattomos lények támadnak rájuk, egy időre Negró lesz a kapitány, és Rumini megint eltűnik...
Szakács Eszter - Villámhajigáló Diabáz
Kalliszté szigete egyetlen térképen se található. Varázslatos hely ez, ahol különös lények élnek együtt az emberekkel: kentaurok és küklopszok, faunok és nimfák, szfinxek és szirének, nem is beszélve a régi görög istenekről... A sorsistennők, a Moirák, minden gyermeknek valami csodálatos képességet ajándékoznak - ám ezek nem mindig hasznosak, és főleg nem kellemesek. A sziget lakóival számos izgalmas és humoros kaland esik meg. Zeusz palotájába például turistautakat szerveznek, és megtudjuk, miként indult be Dr. Aszklépiosz állatkórháza. De mi történik, amikor ellopják Hermész szárnyas sapkáját? Szeretik-e a sárkányok az ánizspálinkát és a rebarbarás süteményt? Kikből lesznek Kalliszté első kísértetei? Megjavulhat-e egy gonosz boszorkány? A klasszikus görög mitológiát háttérként használó mesékből minderre, és sok másra is fény derül. A könyvet Molnár Jacqueline illusztrációi díszítik.
Csukás István - Aszpirin és Lucifer
Az az igazi tél, ha van hozzá hóember. Az ezüstfenyő és a fenyőrigó hozzá is lát a frissen hullott hóból hóembert készíteni. Drukkol nekik a csilingelő telefonfülke, a tüsszögő postaláda és a füttyögő öreg mozdony. A lustálkodó Aszpirin kutyát a gyerekek reggel kolbásszal csalogatják elő hóembert csodálni. De amíg Aszpirin rendes kutyához illően evés előtt a pracliját mossa a hóban, a macska, akkor még nem Lucifer, elcseni a kolbászt. Megindul az izgalmas versenyfutás, amely tart egészen a mese végéig.
Csukás István Kossuth-díjas író meséjének szereplőit Füzesi Zsuzsa kedves rajzai varázsolják elénk.
Zalán Tibor - Királylányok könyve
Írónk királyhősei Habakuk és őfelsége 40 lánya: Esthajnal, Rebeka, Ágnes, Veronika, Sára, Judit, Cilike, Éva, Csilla és mások. A nevek mögött megannyi csodás esemény, mesés történet. Zalán Tibor meseírói kellékei a magyar mesekincs kelléktárából valók, de úgy forgatja őket, mintha egy Kafka-regényből kölcsönözte volna, minek eredményeként nyelvezete jókora pályaívet ír le - Mikestől Máraiig, Benedek Elektől Sütő Andrásig de úgy, hogy a magyar varázsmesék selymes sejtetése megmarad.
Szilágyi Lajos - Fucskó Ferenc - Trixi egér születésnapja
A sorozat címadó hőse Trixi egér, akinek születésnapi történetét olvashatjuk a kis könyvben, melyből megtudhatjuk, hogy miként lepte meg az egérlányt két legjobb barátja Sün Mici és Pocok Pali.
Horváth Mónika - Manka
Kis képeskönyv a Mankákról és egy vidám nyári napról.
Mosonyi Aliz - Egyszer volt, ahogy még sose volt
„...minden száj a maga módján mesél.” Grimm testvérek Holle anyó, Hamupipőke, A brémai muzsikusok – olyan mesék, amelyeket mindenki ismer, és minden generáció újra meg újra meghallgat 200 éve, és a kedvencei közt tart számon. Mosonyi Aliz újramondja a leghíresebb Grimm meséket, szám szerint tizenkét és felet. Finom, mai humora, emberléptékű hősei emelik közel hozzánk a régi történeteket – jó olvasni és felolvasni. Rofusz Kinga hatalmas, égbenyúló kompozícióba, részletgazdag, leheletfinom festményeibe, mély és szépséges színeibe pedig jó elmerülni, miközben hallgatjuk a mondatok zenéjét.
Bálint Ágnes - Németh Ágnes - Kukori és Kotkoda - A nyikorgó daráló és más történetek
Kukori és Kopasznyakú igazi jó cimborák, akik mindig számíthatnak egymásra. Főleg, ha kerülni kell a munkát. A két vásott kakas együtt indul mustot lopni, tilosban vadászni, közösen írnak dalt, sőt még rablótámadásba is belekeverednek. Sajnos nem mindenki nézi jó szemmel ezt a szép barátságot. A szorgalmas Kotkoda szerint élete párjának inkább otthon volna a helye, ahol kapálhatna a kertben, és darálhatná a kukoricát. Vajon Kukori a fárasztó munkát választja, vagy inkább a vidám semmittevést? Erre is fény derül a könyvből, amely a nagy sikerű rajzfilmsorozat alapján készült!
Faludi Ildikó - Reményi Márton - Herceg Egérváry Elemér naplója
A gödöllői kastély 1867 és 1918 közötti történetét joggal tartják „királyi időszaknak”. Erzsébet királyné és I. Ferenc József akkoriban sokszor megfordult ott, hogy idejét pihenéssel, vadászattal, udvari bálokkal töltse. Ám azt csak kevesek tudhatják, hogy ugyanekkor a gödöllői királyi kastély padlásán lakozott herceg Egérváry Elemér, aki meglehetősen sajátos – mintegy 6,4 cm magas – nézőpontból naplójába rögzítette a kastély mindennapjait. A nemrégiben előkerült, páratlanul értékes dokumentum 7-12 éveseknek – s egy „kicsit” ennél kisebbeknek és nagyobbaknak - tartogat izgalmas, eddig még soha nem publikált újdonságokat a gödöllői kastélyról.