Franciaország déli részén, Taizében Roger testvér ökumenikus szerzetesközösséget hozott létre 1940-ben. Arra törekedett, hogy áthidalja a keresztényeket elválasztó szakadékokat, és segítsen az emberiséget megosztó feszültségek feloldásában.
E könyvecske a Taizéi Közösség alapítójának legfontosabb gondolatait foglalja össze. A szövegek hosszú évek során íródtak, s különböző könyvekben láttak napvilágot.
Roger testvér gyakran költői szépségű nyelven, szimbólumokban fejezi ki gondolatait — amelyek elsősorban a napi közös imádságokból és a testvérekkel való közös életből táplálkoznak. A testvérek élete és munkája összefonódik annak a sokezer fiatalnak tapasztalatával, akik különböző országokból és földrészekről hétről hétre elzarándokolnak Taizébe. Maga Roger testvér pedig időről időre fölkeresi a legszegényebbeket Ázsia, Afrika és Latin-Amerika országaiban - a velük való találkozás erőt és iránymutatást jelent számára. és Nyugat-Európa fiataljai között.
Roger testvért különösen szoros kapcsolatok fűzik Magyarországhoz. A taizéi testvérek hosszú évek óta rendszeresen meglátogatták a keresztényeket hazánkban, eleinte a legnagyobb titokban. Roger testvér maga 1983-ban járt először Budapesten, és azóta Taizé több találkozót szervezhetett Magyarországon Kelet
Taizé alapítója a benső élethez és az emberi szolidaritáshoz szükséges ihletet Krisztus szeretetéből meríti: abból a tűzből, amely bevilágítja az emberiség sötétjét — Isten emésztő tüzéből, amely nem alszik ki soha.
Kapcsolódó könyvek
Rama Dr. Friderick Lenz - Szörföltem a Himaláján
Az itt következő beszámoló himalájai kalandjaimról saját tapasztalataimra épül, amelyeket évekkel ezelőtt Nepálban éltem át. Bár valóságos eseményeken alapulnak, átalakítottam és kiszíneztem azokat. Remélem, hogy a következő oldalakon bemutatott belső és külső élmények elszórakoztatják Önt, Kedves Olvasó, és segítik a megvilágosodáshoz vezető úton.
Egy karthauzi szerzetes - A belső ima gyakorlata
Jó, ha felidézzük itt azt a tanácsot, amelyet Szent Ignác ad a Lelkigyakorlatokban: „Abban a pontban, amelyben megtaláltam azt, amit kívánok, időzzem el mindaddig, amíg el nem teltem, anélkül, hogy a továbbhaladás miatt nyugtalankodnék.” „Mert nem a sok tudással lakik jól és elégül ki a lélek, hanem ha a dolgokat bensőleg érzékeli és ízleli.” (4. utasítás és 2. megjegyzés)
Tehát nem kell mindazoknak a különböző cselekedeteknek és érzelmeknek létrejönniük, amelyekre Ignác utal. Semmiben sem szabad korlátozniuk Isten Lelkének a működését. Minél előbbre tart a lélek a szemlélődésben és az Istennel való egyesülésben, ezek a cselekedetek és érzések annál inkább összeolvadnak, és a szerető és bízó hit egyszerű tekintetévé egyesülnek, arra a Legfőbb Jóra vetett pillantássá, akit a lélek egyre teljesebben birtokol, és egyre mélyebben ízlel.
A szándékosan gyakori Szentírás-idézetek egyike-másika a kegyelem fényében akár az elmélkedés egész idejére elegendő táplálék lehet. Ezek az iránymutató gondolatok tehát főként az imaélet kezdetére vagy szárazság idején nyújthatnak segítséget. Néhány megjegyzés pedig talán megelőzi, hogy kerülőutakra tévedjünk vagy időt veszítsünk. Ennek a kis elmélkedési útmutatónak a gyümölcsöző használatához jó, ha az utasítások részletes alkalmazása előtt áttekintő képet alkotunk róluk, amiben a következő oldalon található „Általános váz” segít. Amikor már elég jól ismerjük a kifejtő részben megadott utasításokat, és úgy érezzük, hogy azokat tovább kellene egyszerűsíteni, akkor megint elég lehet az „általános váz” akár egészében, akár csak a főbb vonalait felhasználva, míg Isten még nagyobb és egységében még gazdagabb egyszerűségre nem vonz, és Ő maga létre nem hozza a valóban EGYEDÜL SZÜKSÉGESet.
Osho - Az ego könyve
Az ego nem más, mint a valódi éned ellentéte. Az ego nem te vagy. Az egót a társadalom találta ki; ezzel csapnak be, hogy nyugodtan játszadozhass tovább vele, mint valami játékszerrel, és soha ne gondolkozz el azon, hogy mi is a valóság. Ezért mondom folyton, hogy amíg nem szabadulsz meg az egódtól, addig képtelen leszel megismerni önmagad. (...)
Monseigneur Jean-Michel di Falco - Teréz anya, avagy a hit csodái
Jean-Michel di Falco 1941-ben született Marseille-ben. Pappá szentelték 1968. június 29-én. Miután több esztendőt eltöltött az oktatásban, 1982-ben kinevezik a Chrétiens-Médias általános megbízottjává. 1987-ben a Franciaországi Püspökök Konferenciájának szóvivője,majd 1996-tól 1997-ig, kulturális tanácsadó a Szentszék mellett működő francia nagykövetségnél.1977. augusztusában az Ifjúsági Világnapok szóvivője volt. 1997. július 4-én nevezték ki Párizs segédpüspökévé.
Teréz anyát, aki 1997. szeptember 5-én hunyt el Calcuttában, az egész világ ismerte és csodálta. 1979-ben béke Nobel-díjjal tüntették ki, s már életében szentnek tekintette őt számtalan csodálója.1946-ban kapta meg a „Hívást a hívásban”: mindenről lemondani, hogy a szegények közül a legszegényebbeknek, Calcutta nyomornegyedei férfiainak és asszonyainak szentelje magát. Teréz anya megalapította a Szeretet Misszionáriusai rendet, és kiterjesztette munkáját a világ minden országára és az „élet minden sebesültjére”. Hitbéli embernek kellett ahhoz lenni, hogy valaki megírhassa, a közhelyeken és az elkoptatott szólamokon túl, e kivételes asszonynak a nagyszerű sorsát. Ezt tűzte ki célul Monsigneur Jean-Michel Di Falco egy olyan könyvben, amely hemzseg az anekdotáktól, de amely mindenekelőtt egy szentté avatásra felterjesztett lélek lelki keresésének elbeszélése.Kivételes és felkavaró életrajz egy olyan asszonyról, aki kiemelkedik eme évszázadból, és aki tapinthatóvá teszi számunkra a hit csodáit.
Conrad De Meester - Jelenléted az örömöm
Elisabeth Catez, 1880--1906, huszonhat év.
Egy tavasznyi idő... Mégis elég volt a kibontakozáshoz, ahhoz hogy egészen kimondja magát Istennek és testvéreinek, akik sokkal többen vannak, mint valaha is gondolhatta volna.
Az Egyház 1984 november 25-én avatta boldoggá ezt a kármelita nővért.
A szentháromságról nevezett Boldog Erzsébet nővér Isten jelenlétének prófétája. Élete példaértékű jelentőséget hordoz: megmutatja, hogyan lehetünk mi is égő csipkebokrok, melyekben az Úr kinyilatkoztatja magát (vö. Kiv 3,2). A bokorból pedig ez az üzenet hangzik: Isten téged sem szeret kevésbé, Ő benned lakik, és vár.
Még ha a te történeted más formát ölt is, ez tulajdonképpen nem lényeges. A fontos az, hogy megtaláld a rejtett forrást, amely átalakítja kertedet.
Isten szeretne a forrásod és a kerted lenni.
Lisieux-i Szent Teréz - Lisieux-i Szent Teréz önéletrajza
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Piet van Breemen SJ - Hivatás és küldetés
Minden embert Isten hívott a létbe és küld a világba. Ebben rejlik létezésének és élete értelmének ténye és titka. A hívő ember tudatában van ennek a hivatásnak és küldetésnek; ezért képes életét annak titokzatos mélységében éberebben és tudatosabban megalapozni és gyümölcsözővé tenni. A hívők között azonban mindig vannak olyanok, akik Istennek ebben az életet ajándékozó hívásában és feladatában egy különleges követési módra szóló meghívást is meghallanak. Az általános hívásnak ez a sajátos konkretizálása mindig is megteremtette a keresztény élet meghatározott formáját.
De minden korszak megküzd ennek az életformának és áthagyományozott értékeinek újraértelmezéséért.
Ebben a kis írásban olyan lényeges értékekről van szó, amelyeknek sajátos módon minden keresztény életében meg kell és meg lehet jelenniük. Ezért remélem, hogy nemcsak a szerzetesi élet jobb megértéséhez járul hozzá, hanem túl ezen, minden keresztény életében is gyümölcsözően használható.
Ismeretlen szerző - Keresztes Szent János aranymondásai
Keresztes Szent János maximái az aszketikus irodalom rendkívül értékes termékei. E maximák valóban "arany" mondások, amelyek mindegyik szerzőjük lángoló istenszeretetéről s mélységes ember- és lélekismeretéről tesz tanúbizonyságot. tartalmuk nagyon gazdag és változatos, és szinte kimeríthetetlen kincsesbánya a lelki életet élők számára. Úgy a kezdők, mint a haladók, sőt a legelőrehaladottabbak is igen nagy lelki haszonnal olvashatják azokat. Valódi igazgyöngyök, s miként a természetes gyöngyöket csak a tenger mélyén élő kagylók tudják magukból kitermelni, épp úgy ezen lelki igazgyöngyöket csak oly mélyen Istenbe merült lélek tudta számunkra elkészíteni, amilyen Keresztes Szent János volt.
Lev Gillet - Az ortodox lelkiség
Olyan írást vehet kezébe az Olvasó, amely keleti keresztény Testvéreink tiszteletére és saját hagyományunk szeretetére tanít. A könyvben bőséggel hozott szentírási idézetek segítenek imádságban átelmélkedni hitünk alapjait. Megláttatják, hogy Krisztus tanítása csodálatosan tiszta forrás és nincs nagyobb ajándék, mint hogy tanítványai lehetünk.
Az örök élet meghozza a látás teljességét. "Mert most tükör által, homályosan látunk, akkor pedig színről színre; most töredékes az ismeretem, akkor pedig úgy fogok ismerni, ahogyan engem is megismert az Isten" (1 Kor 13,12). De ebben a földi életben minden keresztény, bárki legyen is, részesülhet e _Látásból_, legalább egy röpke pillantás erejéig. Isten dicsőségének néhány sugara érheti. Ezek a pillanatok és sugárnyalábok gyakran megadatnak, sokkal gyakrabban, semmint gondolnánk. Csakis ezeknek az ajándékoknak köszönhető, hogy sokan, "akik keményen meg vannak terhelve" , képesek tovább élni. Urunk Arca homályosan kirajzolódhat előttünk az emberi szív tükrében. Ha az Úr Jézus hív bennünket és megkérdezi: "Mit akartok, mit tegyek veletek?", így válaszoljunk: "Azt, Uram, hogy megnyíljék a szemünk" (Mt 20,32). Hiszen mindegyikünk a _Színelátásra_ van meghívva. És boldogok azok, akik útjuk végén elmondhatják: "nem voltam engedetlen a mennyei látomás iránt" (ApCsel 26,19). (részlet a könyvből)
Szent Faustyna Kowalska - Napló
Szent Fausztina, polgári nevén Helena Kowalska 1905-ben született a lengyelországi Łódź melletti Glogowiec faluban egy tízgyermekes család harmadik gyermekeként.
Gyermekkorától kezdve az ima szeretete, a szeretet, az engedelmesség, és az emberi nyomor iránt való érzékenység jellemezte. Iskolába csak 3 évig járt, majd elhagyta otthonát és gazdag családokhoz ment szolgálóleánynak.
Húsz éves volt, mikor belépett az Irgalmasság Anyja Nővéreinek Kongregációjába, amelyben Maria Faustina nővérként 13 évet élt le szakács, kertész és portás munkakörben. Élete az Istennel való rendkívül bensőséges egységet takarta, habár igen egyhangúnak és szürkének tűnhetett. Gyermekkorától kezdve szeretett volna nagy szent lenni és következetesen törekedett is erre, együttműködve Jézussal az elveszett lelkek megmentésében. Egész életét fölajánlotta áldozatként a bűnösök megmentésére. Ennek a jegyében is hunyt el, hosszadalmas, fájdalmas betegeskedés után.
Misztikus, istenközeli élményeiről naplót vezetett, ami majdnem teljes egészében kiadásra is került. Nyelvezete, stílusa alapján nehezen hihető, hogy egy 3 osztályt végzett nő írta. Tartalma, és a hatására bekövetkezett csodák mellett ez is alátámasztja hitelességét, isteni sugalmazottságát.
Ismeretlen szerző - Tisztaszívűek
_Áldozat a megfeszített Áldozattal_ -- A Szentlélekről nevezett Mária Erzsébet nővér (1899-1957)
Puskely Mária írása
_Az Arc tanúja_ -- Urunk Színeváltozásáról nevezett Marie-Elisabeth nővér (1948-1999)
A Magyarszéki Kármelita Nővérek összeállítása
Hierotheos Vlachos archimandrita - Bevezetés a keleti keresztény lelkiségbe
Nagy örömére szolgál a kiadónak és a fordítónak egyaránt e kis könyv közreadása. A szerző Hierotheos Vlachos archimandrita (főapát, a könyv megjelenésekor pedig püspök) Magyarországon is ismertté vált az Egy éjszaka a Szent Hegy sivatagába (VS Studio, Budapest, 1997) c. könyvének megjelentetésével.
A "Bevezetés a keleti keresztény lelkiségbe" c. könyvével a szerző szeretné bemutatni az ortodox lelki élet alapjait. Igazán tömören összegzi az ortodox egyházi élet körvonalait, újra meghatározva a régóta helytelenül használt vagy értelmezett fogalmakat: praxis (gyakorlat), teória (szemlélődés), értelem (nuos), ész, lélek ápolása stb.
Nagy szükség van az ortodox lelki élet alapjának meghatározására, mert ma gyakran hivatkoznak az atyák tanítására. Hiba azonban, ha a fogalmakat, a kifejezéseket nem helyezzük az ortodox hagyomány környezetébe, és ha nem arra építve fogalmazzuk meg azokat.
A könyv rövid bevezetést nyújt az ortodox lelkiségbe. A szerzőnek nem célja, hogy átfogóan elemezze a témát. Sokkal inkább ízelítőt szándékozik adni az ortodox egyházi hagyomány területéről, "kis belépőt" oda.
Frank E. Peretti - A látogatás
Ki az közülünk, aki életében még soha nem várt csodára? Aki ne reménykedett volna abban, hogy valamely bajára - betegség, szegénység, visszautasítottság, és a listát hosszan lehetne sorolni- valahonnan hirtelen gyógyír érkezik. Gyerekkorunk meséi tele vannak csodákkal, és felnõttként is gyakran vágyunk hasonló megoldásokra.
Frank Peretti történetében megdöbbentõ események sora rázza fel az álmos kisvárost, Antiochot. A természetfeletti erõk és megnyilvánulások, az angyali jelenések, hihetetlen gyógyulások, jelek és csodák valósággal sokkolják az embereket - ugyanakkor jelentõs megosztást is támasztanak közöttük. Az események óriási hírértéke odavonzza a szenzációra éhes médiát is. Kiderül, hogy mindezek hátterében egy férfi áll. Szinte mindenki meg van gyõzõdve róla, hogy õ a Messiás, aki megadja mindenkinek azt, amire vágyik, és elhozza végre az egyetemes boldogságot és békét. De akadnak egyesek, akik makacsul állítják: a férfi egyáltalán nem a Messiás. És van Antioch-ban egy volt lelkész, akit furcsa kapcsolat fűz ehhez az emberhez...
A szerzõ, akinek könyvei - több mint 9 milliós példányszámukkal - rendszeresen a bestsellerlisták élén szerepelnek, jól ismert a magyar olvasóközönség elõtt is. A látogatás már a hatodik könyve, ami hazánkban megjelenik. Perettinek sikerült most is a tõle jól megszokott körömrágós feszültséget teremteni, amit egyszerre kell végigolvasni. Egy interjúban úgy nyilatkozott, hogy a könyv saját élettörténetén alapul. Õszintén feltárja elõttünk lelke mélységeit, és azokban sokszor saját örömeinkre, kétségeinkre, vágyainkra is ráismerhetünk.
Ismeretlen szerző - Horváth Sándor O. P. Emlékkönyv
Horváth Sándor O. P. születésének 100. évfordulójára
Az idők folyamán roppant szellemi, kulturális értékek halmozódtak föl az emberiség életében. Ezek az értékek elismerten vagy rejtetten hatnak jelenlegi szellemi életünkre; táplálják és irányítják gondolkodásunkat és magatartásunkat. Rejtett értékekre legtöbbször csak jelesebb évfordulók alkalmából eszmélünk. Jelesebb évfordulók hozzák fölszínre a már elfeledett vagy elhanyagolt kincseket.
Horváth Sándor, akinek 1984-ben ünnepeltük születésének százéves évfordulóját, szintén az elfeledett és rejtett kincsek közé tartozik. Élete és munkássága még elérhető közelségben van, mégis távolinak és elérhetetlennek tűnik. Hazánkban és külföldön sokan ismerik nevét, de sajnos igen kevesen ismerik alaposabban szellemi hagyatékát. Pedig páratlan jelentőségű bölcseleti, teológiai, erkölcstani és társadalombölcseleti szempontok rejtőznek hátramaradt műveiben. Spekulatív szellemi ereje szinte egyedülálló a magyar szellemi életben. Akik személyesen is találkoztak vele, megérezték egyéniségén átizzó tudományos és metafizikai "szenvedélyét". A skolasztikus metafizika és teológia iránt hatalmas szenvedély lobogott benne.
A jelenlegi évforduló alkalmat ad számunkra, hogy legalább fölvillantsuk Horváth Sándor személyét és munkásságát. A jubileumi év kötelezi a magyar hittudomány képviselőit, művelőit, hogy föltárják és gyertyatartóra tegyék szellemi kincseit. A jeles évforduló fölkínálja Horváth Sándor szellemi hagyatékát azoknak a világiaknak is, akik érdeklődnek a keresztény bölcselet és teológia iránt. Korunkra rászakadt hatalmas erővel egy szellemi válság és zűrzavar. Talán már látjuk a kivezető utakat, és talán már tudjuk kik azok, akiktől biztos eligazítást és támpontot kaphatunk az örök hata felé való vándorlásban.
Ismeretlen szerző - Itt vagyok... engem küldj!
A könyv Duchesne Szent Filippine (1769-1852) életét mutatja be. Ő a Szent Szív szerzet egyik alapítója és első misszionáriusa. 1818-ban Amerikába érkezik, ahol az ő szívós munkája eredményeképpen a rend nagy fejlődésnek indult. Élete végén régi álma teljesül: az indiánok közé megy térítő munkára. 1988-ban avatta szentté II. János Pál pápa.
Arnaldo Pigna OCD - Megszentelt élet
A Zsinat emlékeztet arra, hogy a szerzetesi élet az Egyház eleven dinamizmusának kifejeződése. Mint ilyen tehát nem struktúra és nem is csak doktrína, hanem az Evangélium élete. Ezért a szerzetesi életet elsősorban nem alapelvekből és elméleti tételekből kiindulva érthetjük meg, hanem sokkal inkább az élet tapasztalatából. Az első, amit látnunk kell: hogyan illeszkedik be a szerzetesi élet az Egyház misztériumába, és hogyan valósítja meg ezt a misztériumot.
A hallgatók számára készített tanulmánynak 2 kötete van: az elsőben, vagyis az általános részben a konszekrált életről lesz szó, annak az Egyházzal és a világgal való kapcsolatáról; a második részben a fogadalmakról és néhány sajátos kérdésről tárgyalunk.
Mieczyslaw Malinski - II. János Pál pápa
Az egyetlen képes életrajz, amit a Vatikán jóváhagyott...
Karol Wojtyla lengyelországi gyermekkorától a pápa ellen elkövetett merényletig!
Pascal Mercier - Éjféli gyors Lisszabonba
Az élet nem az, amit élünk, hanem az, amiről úgy képzeljük, hogy éljük.
Raimund Gregorius berni latintanár egy titokzatos nővel való furcsa találkozástól felzaklatva, önmaga számára is váratlanul elhatározza, hogy kilép addigi életéből. Felül az első Lisszabonba induló vonatra, poggyászában egy könyvvel, amelyre véletlenül akadt rá egy antikváriumban. A könyv Amadeu de Prado portugál orvos és költő-filozófus feljegyzéseit tartalmazza magányról, halálról, szerelemről, hivatásról. Gregorius teljesen a könyv és szerzője hatása alá kerül, és Lisszabonba érve, akár egy detektív, felkutatja Prado családját, szerelmeit, barátait és ellenségeit. S miközben keresztül-kasul bejárja a varázslatos portugál fővárost, egy nagyon tehetséges és érzékeny ember küzdelmes, magányos és boldogtalan élete bontakozik ki előtte, jórészt a Salazar-diktatúra idején.
A svájci író különleges hangulatú regénye, amelyet sokan Carlos Ruiz Zafón nagy sikerű könyvéhez, A szél árnyékához hasonlítanak, voltaképpen két férfi, két nem mindennapi egyéniség párhuzamos életrajza. Művében Mercier arra keresi a választ, vajon megérthetjük-e egy másik ember életét, s ha igen, akkor ezáltal közelebb tudunk-e kerülni önmagunkhoz is, vagy végleg elveszítjük addigi énünket. Akár így, akár úgy, a megismerés külső és belső útjai tekervényesek és a nyomozás izgalmas.
Puskely Mária - Akik hittek a szeretetben
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
James Martin - Jezsuita spiritualitás
A Szent Ignác által kínált út arra irányul, hogy az ember rátaláljon a szabadságra: hogy tudjon szabadon azzá válni, akivé lennie kell; hogy szeressen, és elfogadja mások szeretetét; hogy jó döntéseket hozzon; s hogy megtapasztalja a teremtés szépségét és Isten szeretetének misztériumát - írja James Martin amerikai jezsuita szerzetes hazájában nagy sikert aratott művének bevezetőjében. Amellett, hogy rövid áttekintést nyújt a jezsuita rend történetéről és lelkiségéről, a megtalálni Istent mindenben szentignáci alaptanítás szellemében elsősorban praktikus kérdésekre helyezi a hangsúlyt. Életvezetési tanácsai a mindennapi élet szinte minden fontos területét lefedik; a munka, a hivatás, a szeretet, a barátság, a szenvedés, az imádság vagy éppen a döntési helyzetek egyaránt helyet kapnak a könyvben. Gyakran humorral és öniróniával fűszerezett mondanivalóját sok-sok példával teszi szemléletessé. Nemcsak a szentek és más szerzetesek életéből merít, hanem saját életútjának válságait, tépelődéseit, felismeréseit, felemelő pillanatait is megosztja az olvasóval.