Kapcsolódó könyvek
Donald E. Knuth - A számítógép-programozás művészete - Kombinációk és partíciók előállítása
Ez a rész folytatja a kombinatorikai algoritmusokról szóló terjedelmes fejezetet, amely 'A számítógépes-programozás művészete' című monográfia utoljára megírt fejezete. A 4. fejezet előző füzete, amely az n-esek és permutációk előállítását tárgyalta, most teljessé vált a kombinációk és partíciók előállításának módszereivel. Ennek a két területnek a Knuth-tól származó mélyreható elemzésében az Olvasó sok újat fog találni, továbbá meglepően gazdag összefüggéseket az első három kötettel, valamint a számítástudomány és a matematika más vonatkozásaival kapcsolatban. Szokás szerint ez a rész is számos kreativitást igénylő gyakorlatot, valamint a még megoldatlan problémákból származó érdekes kihívást tartalmaz.
Rónyai Lajos - Ivanyos Gábor - Szabó Réka - Algoritmusok
Az algoritmusokkal és adatszerkezetekkel kapcsolatos első ismeretek mára az informatika alapjainak nélkülözhetetlen részeivé váltak. Ilyen ismeretekre, készségekre mindenkinek szüksége van, aki komolyan foglalkozik programozással és programok tervezésével. Ennek megfelelően kialakult egy eléggé letisztult törzsanyag, amit világszerte oktatnak a számítástechnikai, informatikai képzést nyújtó egyetemi szakokon. A könyv elsődleges célja ennek az anyagnak a feldolgozása. A fontosabb témák a következők: rendezés, keresés, információtömörítés, gráfalgoritmusok, a kiszámíthatóság alapfogalmai, nevezetes bonyolultsági osztályok (P, NP) és algoritmustervezési módszerek. A bemutatott algoritmusok tárgyalását példák és feladatok teszik teljessé. A könyv szerzői évek óta tanítanak algoritmikus témájú egyetemi tárgyakat a Budapesti Műszaki Egyetemen és az Eötvös Loránd Tudományegyetemen.
Fazlollah M. Reza - Bevezetés az információelméletbe
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Dr. Perge Imre, Puskás Albert - Numerikus és gépi módszerek II.
Tankönyvi szám: J11-751/a. Kézirat. 1992 Fekete-fehér ábrákkal illusztrálva. Ábrák száma: 45.
Daniel Hillis - Üzenet a kövön
Az emberek többségét zavarba ejti a számítógép működése és feltételezhetően később sem fogják megérteni - amennyire nem döbbenek rá arra, mit Hillis kötete oly ragyogóan bemutat: hogy a számítógép látszólag végtelenül bonyolult műveleti végső soron lebontható néhány egyszerű sokszorosan ismétlődő eljárásra.
Katona Gyula Y. - Recski András - Szabó Csaba - A számítástudomány alapjai
A véges matematika különféle lehetőségek összeszámlálásával, különféle struktúrákkal (pl. gráfelmélet) és algoritmusokkal foglalkozik. A számítógépek elterjedése óta mind a matematikában, mind annak (műszaki, közgazdaságtani, biológiai stb.) alkalmazásaiban különösen fontos szerepet játszik.
A könyv elsősorban ezeket a témákat foglalja össze az ELTE és a BME matematikus, ill. alkalmazott matematikus hallgatói számára tartott "Véges matematika" vagy "Kombinatorika és gráfelmélet" című előadásokhoz. Emellett a számelmélet és az absztrakt algebra legfontosabb elemeibe is bevezetőt nyújt, hogy a BME villamosmérnök hallgatói számára tartott "Számítástudomány elemei" című tárgy anyagát és a BME műszaki informatikus hallgatói számára tartott "Bevezetés a számelméletbe" című tárgy anyagának nagy részét is lefedje.
A könyv szerzői évtizedek óta oktatják ezeket a tárgyakat a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen valamint az Eötvös Loránd Tudományegyetemen.
Walter Fischer - A digitális műsorszórás alapjai
Hosszú kutatási időszak után az elmúlt évtizedben indult útjára a digitális televízió. Analóg elődjénél jobb és állandó minőséggel, sokkal gazdaságosabb átviteli megoldásokkal valamint új szolgáltatások lehetőségével tör be mindennapi életünkbe és nyitja tágra az ajtót a konvergencia néven emlegetett jelenségnek, amikor is egybefonódik a távközlés, a média és az informatika, s együttesen sohasem látott távlatokat nyitnak. Elsőként a műholdas műsorelosztásban vált jellemzővé a digitális megoldás, most esedékes Európában - így Magyarországon is - a földfelszíni műsorszórás digitálissá alakítása és szinte ezzel egyidőben kerül sor a digitális kábeltelevíziózás alkalmazására is.
Walter Fischer olyan monográfiát írt, amelyben megtalálhatók a digitális televíziózás alapjai, az információ-tömörítési eljárástól a digitális televízió-átviteli rendszereken keresztül egészen a méréstechnikáig. A fókuszban az európai digitális földfelszíni műsorszórás áll, de jó áttekintést kapunk a világ más részein használt rendszerek lényegéről és a műholdas és kábeles digitális műsorelosztás technikáját is megismerjük.
A szerző - oktatói tapasztalatainak köszönhetően - kiváló arányokat tart az elméleti alapismeretek, a matematikai leírások és a gyakorlati tudnivalók között. Ennek eredményeképpen e kötet egyaránt alkalmas tankönyvnek, mérnöki kézikönyvnek, sőt még arra is, hogy a nem hírközlési alapképzettségű, de műszaki témákban jártas olvasó képet alkothasson a digitális televízió működésmódjáról.
Walter Fischer, a Rhode&Schwarz kutatómérnöke.
Hosszú Ferenc - Lukács Ottó - Nagyné Földvárszki Mária - Őri István - Pentelényi Pál - Bércesné Novák Ágnes - Fialáné Dér Zsuzsa - Nagy Róbertné - Matematika-számítástechnika szigorlat
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
R. W. Lucky - J. Salz - E. J. Weldon - Adatátvitel
Az adatátvitel az adatok villamos jelek segítségével való továbbításának lehetőségeivel, az alkalmazott eljárásokkal és berendezésekkel, a hibátlan átvitel biztosításához szükséges elvekkel és módszerekkel foglalkozik.
A könyv, amelyet jogosan tekinthetünk a témakör „bibliájának’', hiszen az átviteltechnika élenjáró kutató intézetének, a Bell Telephone Laboratorium-nak vezető szakemberei írták, az adatátvitelt módszeresen, minden lényeges kérdést megfelelően súlyozva tárgyalja. Az elméleti eredmények részletes ismertetésén kívül kihangsúlyozza a gyakorlati megvalósíthatóság és a berendezések kialakítása által támasztott igényeket, korlátokat.
A modulációs eljárásokat az adatátvitelben betöltött szerepük szerint osztályozzák, és a különböző adatátviteli jellemzőkre kifejtett hatásaik alapján hasonlítják össze. Ezt a célt szolgálja az alapsávi és áteresztősávi átvitel, valamint a lineáris és nemlineáris eljárások szerinti csoportosítás is.
A kódolás tárgyalásával is hasonló szempontokat követnek a szerzők. A hibajelző és hibajavító kódok két legfontosabb típusát, a blokk-kódokat és a konvolúciós kódokat a hibajavító képességeik alapul vételével ismertetik, de közük a mindkét típusra külön-külön vonatkozó korlátozásokat is.
John E. Hopcroft - Rajeev Motwani - Jeffrey D. Ullman - Introduction to Automata Theory, Languages, and Computation
It has been more than 30 years since John Hopcroft and Jeffrey Ullman first published this classic book on formal languages, automata theory and computational complexity. With this long-awaited revision, the authors continue to present the material in a concise and straightforward manner, now with an eye out for the practical applications along with the mathematics. This edition has been revised to make it more accessible to today's students, including the addition of more material on writing proofs, more figures and pictures to convey ideas, sidebars to highlight related material, and a less formal writing style. It includes many new exercises in each chapter to help readers confirm and enhance their understanding of the material.
Deák András - Kemény Sándor - Lakné Komka Kinga - Vágó Emese - Statisztikai elemzés a STATISTICA programmal
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Fractal Art - The Mandelbröt Set
This portfolio of postcards presents a collection of thirty computer-generated fractals from the Mandelbröt set. The images included in this book are created by computer interpretation of millions of calculations of the Mandelbröt equation and its derivatives. Designed as a flip book, each postcard is part of a zoom sequence exploring the wondrous self-replication of Mandelbröt-set fractals. Each consecutive image is a highly focused section of the previous card. A flip through this book is a fascinating tour that delves ever deeper into the original fractal image.
Mark S. Gockenbach - Understanding and Implementing the Finite Element Method
The finite element method is the most powerful general-purpose technique for computing accurate solutions to partial differential equations. Understanding and Implementing the Finite Element Method is essential reading for those interested in understanding both the theory and the implementation of the finite element method for equilibrium problems. This book contains a thorough derivation of the finite element equations as well as sections on programming the necessary calculations, solving the finite element equations, and using a posteriori error estimates to produce validated solutions. Accessible introductions to advanced topics, such as multigrid solvers, the hierarchical basis conjugate gradient method, and adaptive mesh generation, are provided. Each chapter ends with exercises to help readers master these topics. Understanding and Implementing the Finite Element Method includes a carefully documented collection of MATLAB® programs implementing the ideas presented in the book. Readers will benefit from a careful explanation of data structures and specific coding strategies and will learn how to write a finite element code from scratch. Students can use the MATLAB codes to experiment with the method and extend them in various ways to learn more about programming finite elements. This practical book should provide an excellent foundation for those who wish to delve into advanced texts on the subject, including advanced undergraduates and beginning graduate students in mathematics, engineering, and the physical sciences. Preface; Part I: The Basic Framework for Stationary Problems. Chapter 1: Some Model PDEs; Chapter 2: The weak form of a BVP; Chapter 3: The Galerkin method; Chapter 4: Piecewise polynomials and the finite element method; Chapter 5: Convergence of the finite element method; Part II Data Structures and Implementation. Chapter 6: The mesh data structure; Chapter 7: Programming the finite element method: Linear Lagrange triangles; Chapter 8: Lagrange triangles of arbitrary degree; Chapter 9: The finite element method for general BVPs; Part III: Solving the Finite Element Equations. Chapter 10: Direct solution of sparse linear systems; Chapter 11: Iterative methods: Conjugate gradients; Chapter 12: The classical stationary iterations; Chapter 13: The multigrid method; Part IV: Adaptive Methods. Chapter 14: Adaptive mesh generation; Chapter 15: Error estimators and indicators; Bibliography; Index. "Upon completion of this book a student or researcher would be well prepared to employ finite elements for an application problem or proceed to the cutting edge of research in finite element methods. The accuracy and the thoroughness of the book are excellent." — Anthony Kearsley, research mathematician, National Institute of Standards and Technology.
Amye Rosenberg - Számoljunk együtt 1-től 100-ig!
Jaj de izgalmas feladat!
Hát még ha azt is kiszámolod, hogy hány kereke van a teknősök taligáinak, hány cukrászinas fején van sapka, mennyi ürgelábra nem jutott csizma, s a kalózhajóknak összesen hány ablaka van.
Roger Penrose - A császár új elméje
Roger Penrose, a világ egyik legnagyobb tudású és legtermékenyebb matematikai fizikusa kutatómunkája közepette időt szakított arra, hogy olyan könyvet írjon, amelyet a nem szakmabeliek is megérthetnek. Ebben káprázatos utazásra viszi az Olvasót, olyan területeket érint eközben, mint a mesterséges intelligencia, a Turing-gépek, a formális matematikai rendszerek, a Gödel-féle eldönthetetlenség, a Mandelbrot-halmaz, a kvantummechanika meghökkentő paradoxonjai, a kozmológia, a fekete és fehér lyukak, a Hawking-sugárzás, az entrópia, az agy szerkezete és még sok más kutatási terület legjava.
Brian Greene - Az elegáns univerzum
Ami Einsteinnek nem sikerült - olyan elméletet találni, mely a természet erőit egyetlen, mindent magában foglaló egységes rendszerbe szervezi - azt Brian Greene könyvének "főhőse", a szuperhúrelmélet képes megmagyarázni. Az elegáns univerzum képzeletbeli űrutasok, a vidám park körforgása, locsolócsövön élő hangyák világa segítségével próbálja megmagyarázni a kozmosz megértésében az elmúlt tíz évben bekövetkezett lélegzetelállító fejlemények jelentős részét. A szerző megvilágítja a modern fizika néhány olyan alapvető fejezetét, mint a speciális relativitáselmélet, általános relativitáselmélet stb., miközben átad valamit a kutatók által sokáig keresett egyesített elmélet iránti lelkesedéséből. A szuperhúrelmélet egyesíti a kis és nagy kiterjedések fizikáját, a kozmosz legtávolabbi zugát jellemző és az anyag legkisebb morzsáját uraló törvényeket. A tér és az idő hagyományos dimenzióin túl féltárul egy mikroszkopikus rezgő húrok alkotta 11 dimenziós univerzum, amelyben a tér szövedéke felhasadhat, majd újra befoltozódhat.A korszerű kutatások álláspontjának tükrében Brian Greene a Világegyetem törvényszerűségeit firtatja, azt, hogy ezek hogyan változtatják meg a kozmoszról kialakult hagyományos képünket, és hogy milyen kihívásokkal szembesülünk a végső elmélet kidolgozásakor.
Ismeretlen szerző - Növények és gombák
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Irhás János - A fejszámolás titkai
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Alfred Tarski - Bizonyítás és igazság
Logikusok és diákok négy nemzedéke úgy ismerte meg Alfred Tarskit, mint rendkívül széles látókörű és mély gondolkodású tudóst. Hatása a logikai, matematikai és tudományfilozófiai alapkutatások fejlődésére nem csupán saját vizsgálatainak és írásai sokaságának tudható be, hanem azon hatásnak is, amelyet az elmúlt fél évszázad során a nemzetközi tudományos közösségben tanítóként és fáradhatatlan szervezőként fejtett ki.
Szénássy Barna - A magyarországi matematika története
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.