Galaktika 252, a Galaktika 2011. márciusi lapszáma
A Galaktika magazin márciusi számában új folytatásos kisregény indul, az izraeli Lavie Tidhar „Héberpunk”-ja. Ez az igazi kuriózumnak számító írás a héber misztikumot ötvözi a 20. század első felének népszerű noir krimijeivel. A hónap központi tudományos témája a szaporodó űrszemét egyre növekvő veszélyeit taglalja, illetve a megoldásra keres alternatívákat.
C. J. Cherryh két rövidke novellájában az értelem egymástól legtávolabb álló fajtáit vizsgálja. Mayer István „Offliniá”-ja egy, a terrorfenyegetés miatt begubózott, diktatórikus Európai Uniót vizionál. Cordwainer Smith a Vénuszt meghódító kínaiakról ír, míg Lőrinczy Judit egy szélsőségesen idegenbe szakadt nő életébe enged bepillantást. Visszatér Szőrplusz és Darger, Michael Swanwick két javíthatatlan bajkeverője is, akik a jövő radikálisan megváltozott Földjét járják és döntik romba szisztematikusan. A havi retro Matulay Sándor „Telefonvicc”-e, amelyben néhány téves kapcsolás fenekestül fölforgatja a főhős életét.
Az interjú az aktuális folytatásos kisregény szerzőjét, Lavie Tidhart szólaltatja meg, a játékrovat a „Killzone 3”-at mutatja be, a filmajánló a központi témára reflektálva az űrszemét filmes előfordulásai között tallózik. Az Intelligens dizájn különös szuperhősökkel ismertet meg, a tudományos hírek között pedig olvasható még cikk egy retro iPhone-kiegészítőről, az alvásvizsgálat otthoni eszközéről és egy praktikus, organikus formatervezésű kerékpárról.
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Galaktika 253.
Galaktika 253, a Galaktika 2011. áprilisi lapszáma
A Galaktika magazin áprilisi számában folytatódik az izraeli Lavie Tidhar folytatásos kisregénye, a „Héberpunk”. Ez az igazi kuriózumnak számító írás a héber misztikumot ötvözi a 20. század első felének népszerű noir krimijeivel. A lap rövid életrajzzal és novellával köszönti a hazánkba látogató Robert J. Sawyert, a FLASHFORWARD sztárszerzőjét, akinek itt-tartózkodásához időzítve jelenik meg új regénye is magyarul, a LÉLEKHULLÁM.
A hónap központi tudományos témája a rabszolgaság, a jelenség történetével és új formáival egyaránt foglalkoznak cikkek. A filmrovat is ehhez kapcsolódik, az új „Majmok bolygója”-film kapcsán.
Toochee novellája, a „Van kapás?” egy nem mindennapi kapcsolat-fel-nem-vételről számol be az idegen látogatókkal, míg Antal József vénuszlakói a hatalmi erővonalak átrendezésére készülnek a Naprendszerben. Eugie Foster Nebula-díjas írása egy álarcviselő társadalmat mutat be. A nemrég elhunyt Ion Hobanáról is novellával emlékezik meg a lap. Pap Viola elbeszélése, „Az üres fájl” egy bestsellerszerző hányattatásait meséli el, míg a havi retro Arthur C. Clarke-tól a hosszú élet egyik lehetséges titkát ismerteti.
Az interjú Anger Zsolt Jászai Mari-díjas színművészt és rendezőt szólaltatja meg, ez utóbbi minőségében, a Bárka Színház új Bradbury-adaptációja kapcsán. A játékrovat a „Beyond Good & Evil” fölturbózott változatát mutatja be, az Intelligens dizájn különleges órákat ajánl, a tudományos hírek között pedig olvasható még cikk egy magyar Mercedes koncepcióautóról és egy motoros gördeszkáról.
Ismeretlen szerző - Galaktika 264.
A Galaktika magazin márciusi számában befejeződik Colin Kapp izgalmas folytatásos kisregénye, a „Felhőépítők”. A központi téma egy olaj nélküli jövő lehetőségét vizsgálja.
A novellafelhozatal igen változatos, köszönhetően annak is, hogy az irodalmi terjedelem közel 20%-kal nőtt: George R. R. Martin egy modern, baljós prófétáról mesél, Nemere István egy idegen bolygóra látogat, Connie Willis megkísérli továbbgondolni a klasszikus Csipkerózsika-történetet, Alekszandr és Szergej Abramov egy totalitárius Amerikába visz, ahol még az álmokat is szabályozzák, Melissa Mia Hall gyermekeket pottyant egy lidércálom kellős közepébe, Pap Viola a Teremtés alapkérdésein gondolkodtat el, míg Robert L. Forward egy aszteroidabányászt kísér el útjára. A lap megemlékezik a nemrégiben elhunyt John Christopherről, a havi retro pedig Andrew J. Offutt szatirikus időutazós elbeszélése.
Exkluzív sztárinterjú szólaltatja meg Robert Downey Jr.-t, a „Vasember”-filmek hősét, a filmrovat is az ő munkásságával foglalkozik, az Intelligens dizájn csókközvetítő robotokról ír, a tudományos hírek között pedig olvasható még cikk hőtárolós naperőművekről, egy szuperliftről, egy napelemes sísisakról és egy atomtáskára emlékeztető USB-elosztóról.
Ismeretlen szerző - Galaktika 251.
Galaktika 251, a Galaktika 2011. februári lapszáma
A Galaktika magazin februári számában befejeződik Piers Anthony folytatásos kisregénye, a „Fogas kérdés", és kiderül, sikerül-e megfelelnie a földi fogorvosnak egy intergalaktikus oktatási intézmény felvételi vizsgáján. A hónap központi témája az éhínség mint civilizációs katasztrófa, és hogy mit tehetünk elkerülése érdekében.
K. Varga Beáta „Áldott légy, Szent Struktúra!" című novellája a Mars küzdelmes meghódítását választotta témájául, Oleg Ovcsinnyikov kreatívjai pedig szinte bármit megtennének a mindennapi betevő drogokért. A 69. születésnapját ünneplő Kasztovszky Bélát új elbeszélése, „A Tabu" közlésével köszönti a magazin. Ebben az idegen bolygóra érkező telepesek a helyi életformák titkait próbálják megfejteni. Clifford D. Simak klasszikusa, az „Idősek otthona" az öregkor eltöltéséne végletes alternatívájával szolgál. Sümegi Attila novellája, az „Apa teleportáló gépet vett" egy új technikai eszköz végzetes mellékhatásaira figyelmeztet.A havi retro Harry Turtledove álnéven írt mesteri története az időutazás erkölcsi vonatkozásairól.
Az interjú Nicholas Christopher amerikai bestsellerszerzőt, a BESTIÁRIUM íróját szólaltatja meg, a játékrovat a „Dead Space 2"-t mutatja be, a filmajánló a 2011-es év várható SF-premierjei között tallózik. Az Intelligens dizájn egy friss spanyol állatszereplős noir-képregényt ismertet, amelynek magyar vonatkozása is van. A könyvrovat beszámol egy ál-albán fantasztikus kalandregényről, a tudományos hírek között pedig olvasható még cikk a vakok számára kidolgozott számítógépről, parkok biovilágításáról és egy minden eddiginél hatékonyabb légtisztító berendezésről.
Ismeretlen szerző - Galaktika 254.
A Galaktika magazin májusi számában folytatódik az izraeli Lavie Tidhar folytatásos kisregénye, a „Héberpunk”. Ez az igazi kuriózumnak számító írás a héber misztikumot ötvözi a 20. század első felének népszerű noir krimijeivel. A hónap központi tudományos témája arra a kérdésre keresi a választ, mikortól lesz a szélesebb tömegek számára is elérhető egy nyaralás a világűrben.
A novellák egy része is a világűrrel foglalkozik: Robert Willey álnév alatt a világhírű rakétatudós, Willy Ley mesél egy idegen inváziós kísérletről, Erneszt Marinyin egy idegen bolygó rendkívül egzotikus civilizációjába enged bepillantást, Vittorio Curtoni pedig olyan emberekről ír, akik megpróbálnak alkalmazkodni egy távoli világ nem mindennapi körülményeihez.
Hozzánk közelebbi témák lebegnek a két magyar szerző, Moskát Anita és Kis Zoltán szeme előtt: előbbi hőse egy vallási szekta leleplezésén fáradozik, utóbbiban pedig egy egyszerű komputervírus-támadás vezet egészen bizarr helyzetekhez. A havi retro Brian W. Aldiss elbeszélése a fejlődés pusztító erejéről.
Az interjú a hazánkban járt Robert J. Sawyert szólaltatja meg, a Nebula-díjas LÉLEKHULLÁM és a FLASHFORWARD szerzőjét. A játékrovat a legújabb „LEGO Star Wars”-ot mutatja be, a filmajánló a Titanic Filmfesztivál fantasztikus darabjairól, valamint a „Trónok harca” című új HBO-sorozatról számol be, a tudományos hírek között pedig olvasható még cikk egy futurisztikus kompakt konyháról és a játékelmélet alkalmazhatóságáról a biztonságtechnikában.
Ismeretlen szerző - Galaktika 213.
6 Marina és Szergej Gyacsenko: Üszkös Torony (befejezõ rész)
20 Játék... és kiszámíthatatlanság
22 Lawrence Schimel és Mark A. Garland: Meglátni a csillagokat
28 Elhagyni a Földet
36 Gajdács Ádám: Zuhanás
56 Filmajánló
58 Tim Pratt: Képtelen Álmok
70 Megvalósult sci-fi
72 Ez lesz a jövõ (László Zoltán-portré)
76 Megvalósult sci-fi
78 Kenessei András: Raondaoh
86 Könyvajánló
88 Valerij Ciganov: Marsbéli elbeszélések
Ismeretlen szerző - Galaktika 215.
A Galaktika XXIX. évfolyam, 215. számának tartalma (2008. február):
6 Vonda N. McIntyre: Arcocskák (befejezõ rész)
20 Játék... és hadviselés
22 Antal József: Szökés
30 A jövõ katonája
38 Harry Harrison: Kommandósok akcióban
46 „A legnagyobb piac ma Oroszország”- interjú Harry Harrisonnal
50 Javier Cuevas: Dante szíve
72 Megvalósult sci-fi
74 Hajdú Éva: lUc1ph3R
76 Filmajánló
78 Bruce Bethke: Kiberpunk
87 Kötetünk képeirõl
88 Megvalósult sci-fi
90 Könyvajánló
92 Brian Aldiss: A szuperjátékok kitartanak egy nyarat
Ismeretlen szerző - Galaktika 207.
A Galaktika XXVIII. évfolyam, 207. számának tartalma (2007. június):
6 Wolfgang Jeschke: A kösöntyű
22 Játék... és divat
24 Ian R. MacLeod: Elmúlt varázs
34 A tökéletes másolat
42 Greg Egan: Az extra
54 Filmajánló
56 Michael T. Cricket: Az Elveszettek Kocsmája
60 Megvalósult sci-fi
62 Kurt Vonnegut-megemlékezés
63 Kurt Vonnegut Jr.: Állhatatosság
74 Megvalósult sci-fi
78 Könyvajánló
80 Megvalósult sci-fi
84 Brian Aldiss: A valószínűtlen csillag
Ismeretlen szerző - Galaktika 193.
A Galaktika XXVII. évfolyam, 193. számának tartalma (2006. április):
6 Kasztovszky Béla: Nóva Bellatrix (első rész)
16 Játék... és ami az internet mögött van
18 Frank Herbert: Száguldás
24 Környezetszennyezés: a globális veszedelem
32 Fritz Leiber: Jelek a zebrán
36 Vlagyimir Arenyev: Jó hírek
52 Filmajánló
54 Eugie Foster: Minden itt van a fejemben
66 Henry Lion Oldie: Lázár, kelj fel!
76 Szibériai odüsszeia
82 Képregény: Balszerencse (befejező rész)
88 Könyvajánló
90 John Wyndham: Jizzle
Ismeretlen szerző - Galaktika 192.
A Galaktika XXVII. évfolyam, 192. számának tartalma (2006. március):
6 Walter Jon Williams: Zöld Leopárd-pestis (3/3. rész)
22 Játék... és játékelmélet
24 Brian Aldiss: Szuperjátékok télvíz idején
30 Digitális otthon
38 Paul Di Filippo: Hogyan talált egymásra a tál és a kanál
50 Vaáchy Miklós: Egy film apropóján…
52 START! novellapályázat eredményhirdetés
53 Flórián Judit: Kétmilliárd és nyolc év
58 Sipőcz Ágnes: Na jó, csak még egyszer...
61 Sánta Balázs: A jövő városa
68 Megvalósult sci-fi – tudományos kishírek
70 Joan Slonczewski: Batktérium az ENSZ új tagja
72 Megvalósult sci-fi – tudományos kishírek
74 William Shunn: A Végsõ Fájdalomcsillapító
78 Képregény: Balszerencse 1.
84 Pót-lap (elõzõ számunkban közölt Livio Horrakh-elbeszélés kimaradt részlete)
85 Könyvajánló
88 Gary Wright: Jégtükör
Ismeretlen szerző - Galaktika 212.
A Galaktika XXVIII. évfolyam, 212. számának tartalma (2007. november):
6 Marina és Szergej Gyacsenko: Üszkös Torony (első rész)
20 Játékajánló
24 Christian Doan: Okosak
28 Űrlift
36 Dmitrij Tarabanov: Bennragadva a liftben
50 Filmajánló
52 Szélesi Sándor: Vérünkben a háború
56 Megvalósult sci-fi
58 Robert A. Heinlein: Gyorsjárat a Plútóra
68 Megvalósult sci-fi
70 Javier Cuevas: Egy nap a városban
80 Könyvajánló
82 Viktor Kolupajev: Vágy a Föld után
Ismeretlen szerző - MetaGalaktika 1.
ELŐSZÓ
A Metagalaktika válogatás a Galaktika első huszonöt számának elbeszéléseiből, novelláiból. A Galaktika minden eddigi számában közöltünk tudományos ismeretterjesztő cikkeket, és tanulmányokat, vallomásokat, kritikákat a science fiction esztétikai, történeti vagy idológiai kérdéseiről, hiszen tájékoztatni akartuk olvasóinkat, ismertetni akartuk a sci-fi világának minden "kiterjedését". A Metagalaktikából hiányoznak ezek a cikkek, mert olvasnivalót akartunk adni, és nem is elsősorban a Galaktika hűséges olvasóinak, hanem azoknak, akik a tudományos-fantasztikus irodalmat nem szeretik, mert nem ismerik, vagy nem szeretik, mert nem ismerik eléggé.
Ismeretlen szerző - Galaktika 216.
A Galaktika XXIX. évfolyam, 216. számának tartalma (2008. március):
6 Mark A. Rayner: Kék görbület
14 Játék... és alternatív célok
16 Michael Swanwick: Ónmocsár
28 Digitális nyom: RFID
36 Michael T. Cricket: Csak egy lövés
42 Edward Hoch megemlékezés
43 Edward Hoch: A volfrámvadászok
54 Megvalósult sci-fi
56 Ruth Nestvold: Mars - Útikalauz turistáknak
64 Filmajánló
66 Gustavo Valente: Betel
72 Megvalósult sci-fi
74 Ivan Jefremov: Öt kép
79 Az ember, aki nem tud nem írni - beszélgetés Nemere Istvánnal
82 Nancy Kress: Vissza a természetbe
88 Könyvajánló
90 Cherry Wilder: Messzi nyugaton
Ismeretlen szerző - Galaktika 278.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Galaktika 258.
A Galaktika magazin szeptemberi számában befejeződik Kage Baker folytatásos kisregénye, „A sárga ruhás királynő”. A hónap központi tudományos témája a digitális világ biztonságát, illetve az annak hiányából adódó veszélyeket taglalja. Ehhez kapcsolódik Gregory Benford novellája is, „A sebhelyes”, amelyben először szerepel a számítógépes vírusok alapkoncepciója.
Hal Clement a Merkúrra viszi űrhajósait, ahol gyilkos vulkánkitörésekkel kell megbirkózniuk. K. Varga Beáta hősnője nem mindennapi kísértéssel szembesül, a Nobel-díjas Rudyard Kipling gondolkodó mozdonyok kalandjairól mesél, a havi retro pedig Jack Vance rövid, csendesen tragikus írása, a „Mitr”. Külön szekcióval emlékezik meg a magazin a nemrégiben elhunyt japán SF-mesterről, Komacu Szakjóról, benne egy novellával és egy róla szóló, rendkívüli filmrovattal.
Az interjú Tim Powerst szólaltatja meg, az ISMERETLEN VIZEKEN szerzőjét. A játékrovat a „Deus Ex: Human Revolution”-t ismerteti, az intelligens dizájn egy japán siker-képregényt mutat be, a tudományos hírek között pedig olvasható még cikk egy viharálló esernyőről és egy minden eddiginél tökéletesebb élményt nyújtó szobakerékpárról. A szerkesztőség természetesen a havi nyereményjátékról sem feledkezett meg.
Ismeretlen szerző - Galaktika 190.
A Galaktika XXVII. évfolyam, 190. számának tartalma (2006. január):
6 Walter Jon Williams: A Zöld Leopárd-pestis 1.
22 Játék... és járványok
24 James Tiptree Jr.: Dr. Ain utolsó útja
30 Tudományos főanyag
38 Frank Roger: Szentségtelen Grál
52 Filmajánló
54 Megvalósult sci-fi – tudományos kishírek
56 Alain le Bussy: Gream
66 Megvalósult sci-fi – tudományos kishírek
68 Szélesi Sándor: Galileo
79 Kiss Ferenc: A magyar SF képregény története 3.
81 Képregény: Vasárnapi szafari
86 Könyvajánló
88 Eric Frank Russell: A világ peremén
Ismeretlen szerző - Galaktika 237.
A Galaktika magazin decemberi számában új kisregény indul, Samuel R. Delany Hugo- és Nebula-díjas „Az idő mint féldrágakövek spirálja” című műve. A hónap központi témája a Merkúr bolygó kutatása, és két novella is a Naprendszer legbelső bolygóján játszódik, egy Larry Niventől és egy Alan E. Nourse-tól. A lapszám egy fontos része a tíz éve elhunyt Kuczka Péterről emlékezik meg. Munkatársak és a család idézik meg emlékezetét, sőt kuriózumként két kevéssé ismert Kuczka SF-novella is helyet kapott a magazinban.
Mayer István „Élők” című elbeszélése tudományos alapon keres választ a jövő megismerhetőségének kérdésére, a retro-rovatban C. J. Cherryh „Kasszandrá”-ja ugyanezt a témát érzelmesebb szemszögből idézi meg.
Olvasható továbbá a lapban Hargitai Henrik tanulmányának első része az SF és a planetológia viszonyáról, cikkek új játékokról, A majmok bolygója című film készülő újabb változatáról, a nyelvújítás szerepéről az SF-ben, egy hipermodern sátorról és sok minden más érdekességről.
Ismeretlen szerző - Galaktika 262.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - MetaGalaktika v9.5
A könyv egy egészen újfajta kiadvány, mely azt hivatott bizonyítani, hogy a tudomány és a tudományos-fantasztikum ösztönzőleg képes egymásra hatni. A kötetben a legnevesebb hazai szakértők mondanak véleményt jövőnkről, a legjobb magyar és külföldi hard-SF szerzők elbeszéléseire reagálva.
Ismeretlen szerző - Galaktika 197.
A Galaktika XXVII. évfolyam, 197. számának tartalma (2006. augusztus):
6 Stanley G. Weinbaum: A parazitabolygó (befejező rész)
16 Játék... és virtuális kedvencek
18 Garry Kilworth: Utazzon a Golgotára!
26 Digitális turizmus
34 Stephen Dedman: Idegenforgalom
42 Filmajánló
44 Douglas Smith: Sikoltó Angyal
62 Megvalósult sci-fi
64 Nick DiChario: Sárkányfej
66 Képes Gábor: Morzsa
68 Marina és Szergej Gyacsenko: Kosárlabda
78 Megvalósult sci-fi
82 Colin P. Davies: A védelmezők
86 Könyvajánló
88 Alfred Leman – Hans Taubert: Potyautas
Ismeretlen szerző - Galaktika 245.
Galaktika 245, a Galaktika 2010. augusztusi lapszáma
A Galaktika magazin augusztusi számában végéhez ér Lino Aldani folytatásos kisregénye, a „Napfogyatkozás”. A hónap központi témája a párkapcsolatok jövője. Ehhez kapcsolódik a tudományos cikkeken kívül még két elbeszélés, Will McIntosh „Házasság a halál után”-ja, valamint Ian Watson és Roberto Quaglia Brit SF-díjas írása, az „Életük szerelmes percei”.
Kleinheincz Csilla egy borongós hangulatú, rövidebb novellával mutatkozik be a lapban, hasonlóképpen Tanith Lee-hez, és Vaszilij Golovacsov „Vásárlás”-a is meglehetősen kegyetlen szatíra. A havi retro Joe Haldeman elképzelése arról, milyen radikális módszerrel vethetne véget az emberiség a fegyverkezésnek.
A játékrovatban a „Singularity” kerül bemutatásra, a filmrovat a „Mr. Nobody” című belga és a „Fekete Villám” című orosz filmet ajánlja. Az exkluzív interjú Jane Yolent, a CSIPKERÓZSA World Fantasy-díjas szerzőjét szólaltatja meg, a könyvrovat egy angol regényt ismertet, amely bizarr párhuzamos világot mutat be. Kedvcsináló ajánlja az olvasók figyelmébe a Kutatók Éjszakája idei programjait, egy új rovat, az Intelligens Dizájn pedig két posztapokaliptikus online képregényt szemléz. De olvasható még a lapban cikk egy futurisztikus varrógépről, a Peugeot új kerékpárjáról és permetként felhordható napelemtáblákról.