„Heidelberg, a Szenci Molnár Albertnek is oly kedves német egyetemi fészek mindig felszabadító hatással van rám, ugyanúgy, mint szülőhelyem, Pécs, az Áfonyahegy másik fontos helyszíne. Így történt ez 2010 csikorgóan hideg januárjában is, amikor ebben a franciásan könnyed német városban az itt olvasható napló-önéletrajzot papírra vetettem. Mondhatnám, hogy Olvasóimat – akiknek szeretete, ragaszkodása sok nehéz korszakon átsegített már – akartam meglepni ezzel az erőteljesen vallomásos, hitről, családról, tanári-tudósi-költői hivatásról , életre szóló olvasmányaimról, pályatársaimról, sőt konyhai, továbbá a szűk esztendőket „szivárványosító” furfangjaimról valló kis könyvben” – írja első prózakötetéről a költőként és irodalomtörténészként egyaránt jól ismert Petrőczi Éva.
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Bibó-breviárium
Ez a kötet a magyar politikai gondolkodás egyedülálló alakjának életművét idézi fel. A gondosan kiválogatott Bibó-írásokat a bennük komplex módon érvényesülő történeti, jogtudományi, politikai, etikai, szociológiai és szociálpszichológiai szemlélet teszi páratlanná.
Vámossy Ferenc - Korunk építészete
E könyvben korunk építészetének belső vonásait, történeti-gondolati fejlődésének ívét szeretném bemutatni. Azt a történelmi-társadalmi változásokból fakadó eseménysort, amely a századforduló éveitől kiindulva a hőskor, az építészeti avantgarde évtizedei után korunk kiteljesedő új építészetének gondolatait hordozza.
Kocsis Antalné - Kunszabó Júlia - Székely varrottasok
Gyűjteményünkben olyan művészi értékű, ősi mintakincset adunk közre, amely több évszázad távlatából ragyog eredeti szépségében.
A minták tulajdonosai, őrzői és ápolói a jugoszláviai Voilovica (Hertelendfalva) lakói. Őseik művészete egykor a Székelyföldön termett. Majd amikor a XVIII. század végén - a székelyek tömeges Bukovinába településekor - elődeik elhagyták szülőföldjüket, magukkal vitték mintáikat is. Több mint száz éven át Bukovinában szállt anyáról leányra a régi minta. Változtatás, módosítás nem érinthette ezeket a díszítőelemeket, hiszen az idegenben élő zárt közösség fétően vigyázott mindenre, amit szüleitől örökölt. A bukovinai székelyek egy csoportja 1883-ban települt jelenlegi lakóhelyére, Voilovicára (Hertelendfalvára), ahol a késői utódok ma is hűségesen őrzik eleik eredeti mintakincsét, amelyhez fogható ma már keletkezési helyén sem található. Kiadványunkkal e kis közösség által megőrzött ősi mintákat tesszük közkinccsé.
Bizonyosak vagyunk abban, hogy a népművészetet kedvelő kézimunkázó nők ugyanolyan örömmel fogadják a páratlan szépségű mintákat, mint amilyen szeretettel mi azokat útjukra bocsátjuk.
Tandori Dezső - Új nagy gombfocikönyv
Gombfoci!... G o m b f o c i !... GOMBFOCI! A Lánchíd utca egyik toronyházában több mint egy éven át újra ez volt a jelszó - és megpezsdült az élet. Gombfociélet, új nagy nemzetközi Torna zajlott a Vízivárosban. Hajózni muszáj, mondták már az ókorban, és azóta mennyi mindenről kiderült ugyanez - a gombfocitornákat is folytatni kell, a babérokon senki sem pihenhet. Minyutti főfelügyelő és barátai, köztük a legnevezetesebb külföldi szövetségi kapitányok, régi nagy magyar labdarúgók - Puskás, Czibor, Tichy, Albert - , híres játékmedvék és Tudós Madarak szervezték meg a korábbit is felülmúló Szuperbajnokságot, mely a Liverpoolt, a Manchester Unitedot s a többi legendás szigetországit hozta el hozzánk megint, s a világsztárokat. Megismétli-e bajnoki sikerét a vörös ördögök csapata? Sikerül-e a vízivárosi helytállás? Megint olyan páratlanul szoros, izgalmas küzdelemben dől-e el az első hely sorsa, mint a múltkor? A téli fordulók Sötét Alagútjaiból milyen lendülettel kanyarodik ki a bajnokság "szerelvénye" a tavaszi fénybe? Ki örül majd, ki lesz szomorú? Tandori Dezső, azaz Minyutti főfelügyelő Új Nagy Gombfocikönyve talán még az igazi labdarúgás világának is feladja a leckét: "Ti, ott a zöld gyepen, próbáljatok ti is ilyen izgalmasnak lenni...". Kezdődjék hát a játék!!!
Juhász Gyula - Válogatott versek
A XX. századi magyar költészet egyik legrokonszenvesebb alakjának válogatott versei 1902-től 1934-ig, életrajzi jegyzettel és betűrendes címmutatóval. Lírája, mint neve és egyénisége, szerény és egyszerű; nem a formák virtuóza, hanem az emberi szív legrejtetteb érzelmeinek tolmácsa.
Nemere István - Asszonyok a magyar történelemben
"Tartalom: Kilenc olyan asszony élettörténetét olvashatják, akik egykor fontosak voltak ebben az országban. Királynők, királynék, nagyhírű feleségek és anyák. Egyikük sem rettent meg a nehézségektől és helytállt ott, ahol kellett."
Gabnai Katalin - Színházas könyv
Ez a könyv a színjáték világába visz. Olyanoknak szól, akik érdeklődnek a színházcsinálás gyakorlata iránt, színházba járnak, vagy szeretnének színházba járni. Azoknak lesz igazán érdekes, akik maguk is megpróbálkoztak már színielőadás létrehozásával. Alapozó tudnivalókat, bevezető ismereteket kínál, de nem tankönyv. Olvasókönyv inkább, ami adalékokat szolgáltat hogy kedves mesteremet, Keleti Istvánt idézzem családi és baráti, netán iskolai szép beszélgetésekhez. Nem akar előadáselemző irányzatoknak megfelelni, de mindent megtesz azért, hogy hozzásegítse élményük kifejezéséhez az azt megosztani vágyókat. Kerül minden fölösleges idegen szót, de nem kerülheti el a szakszavak időnkénti használatát. Nem igényel előképzettséget, egész fiatalon is meg lehet érteni a lényegét. De reméljük, hogy lapozása közben nem unatkozik az sem, aki azért veszi kézbe, mert sokkal később jött rá, hogy érdekli a mímeléssel járó öröm, izgatja a szertartások feszültsége vagy a lassú bámészkodások birodalma.
Székely Éva - Sírni csak a győztesnek szabad / Jöttem, láttam... vesztettem? / Megúsztam
Évtizedekig az úszás töltötte ki az életemet, szenvedély volt számomra, cél, feladat. Amikor Andrea abbahagyta a versenyzést, egyszerű kikapcsolódássá, kedvteléssé vált. Ékkor kezdtem írni emlékeimet; kellett valami, amivel leköthettem magam. Aztán megszületett Máté, és három évig semmi mást nem csináltam, csak boldogan unokáztam. '79-ben folytattam az írást - közbejött még a szemműtétem -, és '81 karácsonyára megjelent a Sírni csak a győztesnek szabad. Fogadtatása nagy meglepetés és csodálatos élmény volt számomra; örültem, hogy az emberek szeretik a könyvet és rajta keresztül engem is.
De nem is annyira a könyv sikere, mint inkább az írás öröme késztetett rá, hogy megírjam a másodikat. Meg aztán nehezen is tudtam volna abbahagyni: reggelente, úszás közben változatlanul ott kavarogtak a fejemben az emlékek, élmények. Ezek egy része jelent meg a Jöttem, láttam... vesztettem?-ben, a többi pedig lassan gyűlt-gyűlt a kockás spirálfüzetekben. Csakhogy közben kétségeim támadtak, hogy érdemes-e közreadnom őket. Mert vajon eljut-e egyáltalán az olvasókhoz az én írásom abban a mindent elborító könyváradatban, amelyben együtt vannak jelen történelmi események koronatanúinak értékes művei és magamutogató, gátlástalan önjelölt hősök szenzációvadász fércművei? Az előbbiekkel nem tudok, az utóbbiakkal nem akarok versenyezni.
Hogy végül miért döntöttem úgy, hogy közrebocsátom szerény történeteimet? Talán mert örök optimistaként úgy gondolom: hátha mégiscsak sikerül ebben a társadalmi, gazdasági gondoktól gyötört világban egykét kellemes órát szereznem az Olvasónak.
Ismeretlen szerző - Egypercesek - 10-14 éveseknek
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Tatay Sándor - A szezon vége
Tündérkertbe invitálja olvasóit Tatay Sándor utolsó, immár posztumusz könyvében. A vidék, amelyet bejárunk vele,
az író igazi otthona volt: a badacsonyi szőlőskertek, a távolban kéklő Balaton, a napfényben fürdő hegyoldal, az
ország egyik legszebb vidéke, amit megismerni és megszeretni Tatay is tanított bennünket. S ennek a gyönyörű tájnak
a ragyogását csak fokozza az a szeretet, amellyel az író elénk varázsolja. Ő, aki minden fát,virágot, minden szőlőt
ismert itt, tudta az évszázados ültetvények történetét,most kézen fogja az olvasót és megismerteti a hegy lakóival.
A tősgyökeresekkel és az újonnan idetelepültekkel, akiket egy csapásra meghódított ez a világ,akiknek keze nyomán
újra virágzásnak indulhatott itt az élet. Emberi sorsok elevenednek meg a könyv lapjain, színes figurák a múltból, de
a jelenből is;hiszen Tatay nemcsak emlékeit idézi fel, nemcsak a hegy múltját. Élete utolsó percéig a jelenben is élt,
a jelen gondjai foglalkoztatták, művésziek és politikaiak egyaránt. Történetei ezért nem csupán hangulatos anekdoták,
hanem a művész töprengései is az írói lét, az írói munka kérdéseiről.
Sáringer Károly - Indul az én bakterházam
Szobafogságra lettünk ítélve. A barátom a Pufi, meg én. Három napra. Illetőleg nem is szoba, hanem disznóól fogságra. Mert hát a malacom és állandó tettestársam a kaszáló lelegelésében nyilván csak a kis kuckójában húzhatta meg magát. Tehát én telepedtem meg az ólnál. Egész nap beszélgettünk a Pufival a disznószag kellemes idilljében.
Jó társaság volt4 Komolyan, olyan egy okos malac volt az, hogy csak na. Még az emberek közt is csodaszámba ment.
(Azóta sem találtam figyelmesebb hallgatóságot.)
A fáról pont beláttunk a Halász nénnye kamrájának az ablakán. A Zirén ott birkózott a Lukács bácsival. Na, gondoltam, az öregnek annyi. A Hétmérföldes asszonyság mindjárt leteperi, azt agyonnyomja. De nem. Kiderült, hogy a kis gebe ember kerekedett felül. Olyannyira, hogy a Zirént még az ingétől is sikerült megszabadítania. De még a feneke is kikandikált a szoknyája alól, ami akkora volt, mint a katonai sátor.........
Balogh Margit - Akik sokszor élnek - Évszázadokon átívelő reinkarnációs történet
Szepes Mária édesanyjának méltatlanul elfeledett, mindössze egy kiadást megélt és ma már szinte fellelhetetlen okkult-ezoterikus regényét tartja kezében a tisztelt Olvasó.
Ez a regény évszázadokon átívelő inkarnációs úton vezet végig, ebben hasonlít a Vörös Oroszlán című okkult regényre. Itt érthetjük meg, hogy hogyan kapcsolódunk egymás életébe és mi az az ősi szál, ami mentén haladunk? Milyen spirituális fejlődési utat kell bejárnunk? Milyen új képességeket szerzünk a megismerés során? Hogyan szövi a karma törvénye az életünket? Mit és hogyan kell megtanulnunk, megvalósítanunk a sors által reánk ruházott feladatokból?
Ezekre a kérdésekre válaszol a lebilincselően érdekes, ezoterikus-okkult tanításokkal átszőtt történet.
Karmazsin Ferenc - Kovács János és a többiek
Karmazsin Ferenc Kovács János és a többiek című műve a szerző meghatározásában "történet, amiben a szerelem és a tragédia űzik egymást". Háborús körülmények, a szabadságtól való teljes megfosztottság, tehát semmiképpen sem "normális" feltételek között játszódó történetről van szó.
Máriássy István - Cifra palota
Híres magyar dalok, amelyeket miden éneklő gyereknek ma is ismerni illik.
Lehet egyedül énekelni, hangszeren játszani, de lehet zongorán vagy gitáron is kísérni.
Albumunkban a dalok hangulatát színes képek varázsolják elő.
Karinthy Frigyes - Hőköm színház I-III.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Vészi Endre - Az ezüst kehely
- Egy nyolcvanéves öregember gyökereket eresztett, elmozdíthatatlanná vált. Így tiltakozva lakóhelye szanálása, a buldózerek ellen.
- "Önnek csak erkölcsi helyzete van, jogi helyzete nincs" - közlik egyik novella "lebegő" hősével, aki szeretné visszaszerepelni özvegyétől a névhasználat jogát.
- Egy festmény szereplői életre kelnek, s hivatásuknak megfelelően jelentkeznek a cirkuszban.
Válogatott novellák és válogatott - félreismerhetetlenül vésziendrés - élethelyzetek. Kitűnő írások, élvezetes kötet. Ha Vészi Endre élne, bizonyára megírná az irodalmi értékek és az olvasók találkozásának abszurd-realitását. Ne felejtsük el az írót: rólunk írt, nekünk írt évtizedeken keresztül.
Bodor Ádám - A börtön szaga
"Amint a vizsgálat lezárult, mindnyájunkat átszállítottak az ügyészségi fogdába, a kolozsvári városi börtönbe... És mindjárt körülvett valami megfoghatatlan, lebegő fluidum, a börtönszag. Mintegy hangulati aláfestésként ez hitelesítette a helyet, a helyzetet, bármerre nézett az ember, valamely tárgyra, élőlényre akár fogolyra, akár smasszerra -, úgy tűnt, éppen abból árad. Mibenlétét még csak megközelítőleg is nehéz lenne a kívülálló számára meghatározni. Bizonyára sok összetevője lehet, kezdve a nyirkos felmosórongyok miazmás bűzétől a tetűporon át a rettenetes kübli domináns szagáig. De mindezek mögött még ott kísértett a megalázott, lebukott, vesztes ember kipárolgása, a félelem semmihez nem hasonlítható aromája, egy kevéske mindazokéból, akik az eltelt évtizedek alatt megfordultak a falak között. Azóta is kísért, néha hívatlanul ott érzem motoszkálni az orromban"
Bodor Ádámot, a Sinistra körzet és Az érsek látogatása későbbi szerzőjét tizenhét éves korában tartóztatták le, rendszerellenes összeesküvés vádjával. Ez a könyv azonban nemcsak a börtönélményekről szól, hanem az írói pálya kezdeteiről, a Magyarországra költözésről és főként arról, miként változott meg gyökeresen a világ Kolozsvárott, a Trianon utáni Erdélyben.
"Nemrég került a kezembe a szabaduló-cédulám, és döbbenten vettem észre személyi adataim között, hogy testmagasságom a letartóztatáskor százhatvannyolc centiméter volt. Azért döbbenetes ez számomra is, mert szabadulásomkor százhetvenkilenc centiméter magas voltam, ugyanannyi vagyok ma is. Én a börtönben még tizenegy centit nőttem."
Nemes Nagy Ágnes - 64 hattyú
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Baróti Dezső - Árnyékban éles fény
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Arany László - Arany László összes költeménye
Arany László (Nagyszalonta, 1844. március 24 – Budapest, 1898. augusztus 1) magyar költő és népmesegyűjtő volt. Arany János gyermekeként született Nagyszalontán.