Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Galaktika 271.
A Galaktika magazin októberi számában egy újabb izgalmas kisregényt indít útjára: Robert Silverberg, a MAJIPOOR-trilógia írója a jövő börtönét tárja elénk „A Hawksbill Állomás” képében – mely nem más, mint a múlt… Ugyancsak a nem mindennapi elzártság témáját dolgozza fel Damon Knight novellája.
Michael Swanwick és Peter Schattschneider történeteinek középpontjában egy az emberhez megszólalásig hasonlító, ám mégis mesterségesen létrehozott lény áll. Viszont igencsak különböző aspektusból közelítenek a kérdéshez: míg egyikük az örök élet titkát keresi, másikuk azt firtatja, tulajdonképpen miben áll az öntudat lényege, s hogyan állapítható meg (egyáltalán megállapítható-e), hogy valaki önálló, gondolkodó személyiség.
A magyar SF legfrissebb terméséből ezúttal Bogáti Péter és Márki István novellái kerülnek terítékre, míg az e havi retróban nem mással, mint Isaac Asimovval nosztalgiázhatunk, méghozzá egy különös, fanyar humorú Pygmalion-történet felelevenítésével.
Az exkluzív sztárinterjúból többek között az is kiderül, mi egy igazi sikerfilm receptje – a titkot az örök optimista Will Smith osztja meg velünk; a tudományos anyag pedig egy lehetséges szebb, környezetbarátabb jövő egyik tényezőjéről, az elektromos autóról tár elénk érdekes információkat. Új rovat is indul Heuréka! címmel, mely ezentúl minden hónapban hazánk egy-egy jelentős tudósát, gondolkodóját szólaltatja meg, s emellett örömmel számolhatunk be még egy újdonságról: októbertől a szerkesztőség szeretettel vár minden érdeklődőt a Galaktika Esteken (első alkalommal október 9-én), ahol az olvasók az érdekfeszítő beszélgetéseket követően kérdéseiket is megvitathatják a neves vendégekkel.
Az eddiginél bővebb irodalmi tartalommal!
Ismeretlen szerző - Galaktika 270.
A Galaktika magazin szeptemberi számában befejeződik Nemere Istvánnak, az ELVESZETTEK írójának kisregénye, a „Halhatatlanok”. A központi tudományos téma az Északi-sark kincseiért folyó harcot és annak jövőjét veszi górcső alá.
A novellák közül feltétlenül kiemelendő a nemrég elhunyt szépíró, Gore Vidal nosztalgikus írása. Az SF-rajongók szemében a hónap legnagyobb vesztesége mégis az Európai Nagymester Harry Harrison halála. A HELYET! HELYET! és az ÉDEN-trilógia szerzőjéről a lap egy kései írásával emlékezik meg.
Az idei Zsoldos Péter-díjas F. Tóth Benedek új, zenei ihletésű elbeszéléssel jelentkezik, George Saunders az érzelmek manipulálhatóságáról ír, Toochee az emberi tudat mélyére ás, Hayden Trenholm az univerzális béke lehetőségét keresi, míg Jevgenyij Jakubovics óva int az elhamarkodott ítéletalkotástól. A havi retro Jean-Pierre Andrevon döbbenetes erejű története egy különös vendégseregletről.
A lap beszámol továbbá a hazai SF-élet eseményeiről, exkluzív sztárinterjú szólaltatja meg Charlize Theront, az Intelligens dizájn egy, a hangokat képpé alakító új találmányt mutat be, a tudományos hírek között pedig számos érdekesség kapott még helyet, többek között egy átlátszó repülőről és egy vészhelyzeti mindenesről.
Megnövelt irodalmi tartalommal!
Ismeretlen szerző - Galaktika 268.
A Galaktika magazin júliusi számában befejeződik László Zoltánnak, A KERINGÉS és a NULLA PONT írójának folytatásos kisregénye, az „Emelkedés”. A központi tudományos téma a világvégét váró hamis prófétákról és elméleteikről szól.
A magazin megemlékezik a közelmúltban elhunyt SF-óriásról, Ray Bradburyről, egy magyarul eddig nem olvasható novelláját is közli, a filmrovat pedig az ő műveiből készült adaptációk között szemezget. Az e havi elbeszélés-kínálatban szerepel még Ken Liu friss Nebula-díjas „Papírállatok”-ja éppúgy, mint Joan Marie Verba Darkover-története, Varga Csaba Béla komor politikai víziója és Jim Aikin majom(?)parádéja. Retróként Dévényi Tiborral álmodozhatnak az olvasók egy olyan jövőről, ami jelenünknek, sőt inkább közelmúltunknak tart szatirikus görbe tükröt.
Exkluzív sztárinterjú szólaltatja meg Sigourney Weavert, az Intelligens dizájn a papírkönyvek visszaszorulásával, azok „építőanyaggá” válásával foglalkozik, a tudományos hírek között pedig számos érdekesség kapott még helyet, egy környezetbarát brit motelről, a tengeri zajártalomról, légzéssel tölthető mobiltelefonokról, öntisztuló üvegről és egy repülő kerékpárról.
Ismeretlen szerző - Galaktika 234.
Tartalom:
Kasztovszky Béla: A következő szint (második rész)
Játékajánló – Augmented reality
Connie Willis: A késő krétakorban
Új dinóvilág
Roger MacBride Allen: Evolúciós összeesküvés-elmélet
Filmajánló – Hasonmás
Antal József: Vénuszlakók – A vándormechanikus
Interjú Markovics Botonddal
Megvalósult sci-fi – Elektromos chopper
Kevin J. Anderson: Tudományos románc
A Csillagászat Éve: Csak szimuláció
Frank Roberts: Lehet ön is
Ismeretlen szerző - Galaktika 267.
A Galaktika magazin júniusi számában új folytatásos kisregény indul László Zoltánnak, A KERINGÉS és a NULLA PONT írójának tollából. A központi tudományos téma mérnöki, főként építészeti és autóipari csodákat mutat be.
Ebben a számban megint igen színesre sikerült a novellaválogatás. Első helyen említeném az Ünnepi Könyvhétre hazánkba látogató észt Kersti Kivirüütnek, az OKKULTISTÁK KLUBJA írónőjének kísértettörténetét. Jack McDevittnek is újabb novellája olvasható, az amerikai megjelenéssel szinte egy időben. Bojtor Iván hősét irodalmi kutatásai közben felszippantja a történelem. Aliette de Bodard Nebula-díjra jelölt elbeszélésében aztékok gyarmatosították az űrt. Cyril M. Kornbluth klasszikusa egy kínai szerencsesütiben talált döbbenetes kéziratról szól. E. Lily Yu rovartársadalmakat elevenít meg meglepő szemszögből. A havi retro pedig Lőrincz L. László „Angyal Firenze felett” című novellája, mely ha lehet, ezúttal még tökéletesebbre csiszolt változatban kerül az olvasók elé.
Exkluzív sztárinterjú szólaltatja meg Bruce Willist, a filmrovat is az ő munkásságával foglalkozik, az Intelligens dizájn a csigák bevonásáról ír az energiatermelésbe, a tudományos hírek között pedig olvasható még cikk a LED-közvilágításról, egy elektromos bonszajról, egy villanyrepülőről és a ruházati cégek meg a Facebook közötti összefonódásról.
Ismeretlen szerző - Galaktika 262.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Galaktika 237.
A Galaktika magazin decemberi számában új kisregény indul, Samuel R. Delany Hugo- és Nebula-díjas „Az idő mint féldrágakövek spirálja” című műve. A hónap központi témája a Merkúr bolygó kutatása, és két novella is a Naprendszer legbelső bolygóján játszódik, egy Larry Niventől és egy Alan E. Nourse-tól. A lapszám egy fontos része a tíz éve elhunyt Kuczka Péterről emlékezik meg. Munkatársak és a család idézik meg emlékezetét, sőt kuriózumként két kevéssé ismert Kuczka SF-novella is helyet kapott a magazinban.
Mayer István „Élők” című elbeszélése tudományos alapon keres választ a jövő megismerhetőségének kérdésére, a retro-rovatban C. J. Cherryh „Kasszandrá”-ja ugyanezt a témát érzelmesebb szemszögből idézi meg.
Olvasható továbbá a lapban Hargitai Henrik tanulmányának első része az SF és a planetológia viszonyáról, cikkek új játékokról, A majmok bolygója című film készülő újabb változatáról, a nyelvújítás szerepéről az SF-ben, egy hipermodern sátorról és sok minden más érdekességről.
Ismeretlen szerző - Galaktika 269.
A Galaktika magazin augusztusi számában új folytatásos kisregény indul Nemere Istvánnak, az ELVESZETTEK írójának tollából, címe „Halhatatlanok”. A központi tudományos téma a most zajló olimpia kapcsán a sport jövőjéről elmélkedik.
A novellák közt igazi szenzáció Szergej Lukjanyenko Őrség-története, de Antal József (JUSTITIA) világvége-forgatókönyve, William Hope Hodgson klasszikus horrorja, az ukrán Henry Lion Oldie modern rémisztgetőse és Fedina Lídia nem mindennapi kapcsolatfelvétel-beszámolója is izgalmas, emlékezetes olvasmány. A havi retro sem akárkitől érkezett, Frederik Pohl, a Hícsí-saga szerzője mesél egy szigetről, melynek lakói furcsán barátságosak.
Vadonatúj rovat indul a hazai SF-élet eseményeiről, exkluzív sztárinterjú szólaltatja meg Keanu Reevest, az Intelligens dizájn egy fantasztikus fotósorozatot mutat be, a tudományos hírek között pedig számos érdekesség kapott még helyet, egy napelemes hajóról, fantasztikus sporteszközökről és egy lézerhajtású repülőről.
Ismeretlen szerző - Galaktika 253.
Galaktika 253, a Galaktika 2011. áprilisi lapszáma
A Galaktika magazin áprilisi számában folytatódik az izraeli Lavie Tidhar folytatásos kisregénye, a „Héberpunk”. Ez az igazi kuriózumnak számító írás a héber misztikumot ötvözi a 20. század első felének népszerű noir krimijeivel. A lap rövid életrajzzal és novellával köszönti a hazánkba látogató Robert J. Sawyert, a FLASHFORWARD sztárszerzőjét, akinek itt-tartózkodásához időzítve jelenik meg új regénye is magyarul, a LÉLEKHULLÁM.
A hónap központi tudományos témája a rabszolgaság, a jelenség történetével és új formáival egyaránt foglalkoznak cikkek. A filmrovat is ehhez kapcsolódik, az új „Majmok bolygója”-film kapcsán.
Toochee novellája, a „Van kapás?” egy nem mindennapi kapcsolat-fel-nem-vételről számol be az idegen látogatókkal, míg Antal József vénuszlakói a hatalmi erővonalak átrendezésére készülnek a Naprendszerben. Eugie Foster Nebula-díjas írása egy álarcviselő társadalmat mutat be. A nemrég elhunyt Ion Hobanáról is novellával emlékezik meg a lap. Pap Viola elbeszélése, „Az üres fájl” egy bestsellerszerző hányattatásait meséli el, míg a havi retro Arthur C. Clarke-tól a hosszú élet egyik lehetséges titkát ismerteti.
Az interjú Anger Zsolt Jászai Mari-díjas színművészt és rendezőt szólaltatja meg, ez utóbbi minőségében, a Bárka Színház új Bradbury-adaptációja kapcsán. A játékrovat a „Beyond Good & Evil” fölturbózott változatát mutatja be, az Intelligens dizájn különleges órákat ajánl, a tudományos hírek között pedig olvasható még cikk egy magyar Mercedes koncepcióautóról és egy motoros gördeszkáról.
Ismeretlen szerző - Galaktika 233.
Tartalom:
Kasztovszky Béla: A következő szint (első rész)
Játékajánló – Szex és játék: virtuális hűtlenség
Vittorio Catani: Családom
Holográfia
James P. Hogan: Csavarosság
Filmajánló – Gőz előtte, gőz utána
Mary Robinette Kowal: A gonosz robotmajom
Interjú David Brinnel
Lovas Lajos: Nagyarcúak
Megvalósult sci-fi – CleverKitchen
Cordwainer Smith: Angerhelm
Megvalósult sci-fi – Búcsú a villanykörtétől
Brian W. Aldiss: Az arénában
Ismeretlen szerző - Galaktika 240.
A Galaktika magazin 240., 2010. márciusi lapszáma
A Galaktika magazin márciusi számában folytatódik Lucius Shepard amerikai kultszerző Hugo-, Nebula- és World Fantasy-díjra egyaránt jelölt kisregénye, a „Kövön átszüremlő csillagok”. A hónap központi témájául a mutánsokat választotta. Ehhez kapcsolható több novella is, hiszen Suzy McKee Charnas „Bögyös”-e egy éppen divatos mutációfajtáról, a likantrópiáról szól, de Henry Kuttner írása, az „Ez a ház kiadó” szintén különleges lényeket mutat be, a francia Denis Labbé pedig szinte őskori szintre visszakorcsosult embereket.
K. Varga Beáta „Inga” című elbeszélése a kollektív tudat normáinak változékonyságára keres magyarázatot, míg Kate Wilhelm egy férfi tudatának mélyére fúr le álmain keresztül. Mihail Puhov ugyanakkor a törzsfejlődés folyamatát mutatja be meglepő szemszögből. A lap megemlékezik a nemrégiben elhunyt Fekete Gyuláról, a retro-rovat novellája is tőle származik.
Olvashatók még cikkek a „Dark Void” című komputerjátékról, egy japán animéról, az „Égenjárók”-ról, a Discovery Channel SF-vonatkozású műsorairól és érdekes technikai újdonságokról. Befejeződik Hargitai Henrik sorozata az SF és a planetológia viszonyáról, interjú készült Marina és Szergej Gyacsenkóval, az ALEKSZANDRA ÉS A TEREMTÉS NÖVENDÉKEI című sikerkönyv szerzőpárosával, és a könyvrovat is visszatér egy igazi modern ritkaság bemutatásával.
Ismeretlen szerző - Galaktika 148.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Galaktika 255.
A Galaktika magazin júniusi számában folytatódik az izraeli Lavie Tidhar folytatásos kisregénye, a „Héberpunk”.
Ez az igazi kuriózumnak számító írás a héber misztikumot ötvözi a 20. század első felének népszerű noir krimijeivel, sőt az újabb fejezet még egy elveszett világba is ellátogat.
A hónap központi tudományos témája a hidegháború tenger alatti játszmáiról lebbenti föl a fátylat. Csatlakozik hozzá a filmrovat is, amely a hidegháborús időszak tengeralattjárós SF-jeit veszi sorra.
A harcias téma köré a magazin több női szerzőt sorakoztat fel, akik azonban a maguk módján mégis ugyanolyan harciasak: Cherry Wilder egy idegen bolygón rekedt űrhajósról ír, aki valóságos özönvízzel szembesül; Lőrinczy Judit ezzel szemben egy távoli világ sivatagába helyezi gyermek hősét; Joanna Russ a nőuralom extrém példáját tárja elénk, szintén egy másik bolygón. Üdítően romantikus James Alan Gardner meséje a fiúról, aki idegenek sugárpisztolyára bukkan az erdőben, a havi retro pedig Wolfram Kober novellája egy messzi bolygóról, melynek felderítését látszólag áthatolhatatlan akadály gátolja.
Az interjú az ÖSSZEESKÜVÉSEK KÖNYVE – PARANOID TÖRTÉNELEM című kötet író-szerkesztőjét, a francia Olivier Delcroix-t szólaltatja meg. A játékrovat a „Witcher” fantasy-szeletelős második részét mutatja be, az intelligens dizájn szekció extrém könyvespolcokról, valamint Neil Gaimannek, a 27 KÉPTELEN TÖRTÉNET szerkesztőjének képregényéről, a „Sandman”-ről számol be, a tudományos hírek között pedig olvasható még cikk egy tetováló automatáról, egy gőzpunk headsetről és egy különös, egykerekű közlekedési eszközről.
Ismeretlen szerző - Galaktika 273.
A Galaktika magazin decemberi számának szomorú aktualitása; elhunyt Borisz Sztrugackij. A legendás testvérpárra emlékezünk első írásuk publikálásával.
Új folytatásos kisregény indul útjára Mario A. Pei világhírű nyelvészprofesszor tollából, aki saját tudományterületét öltözteti fantasztikus köntösbe. A központi tudományos rovat ezúttal gigantikus településekkel ismerteti meg közelebbről az olvasókat.
Anne McCaffrey így, december elején elmeséli, milyen is az igazi Mikulás. Az egykori Nobel-esélyes szépíró, Harry Mulisch a háború borzalmait jeleníti meg letaglózó meséjében. Bruce Sterling írásában olyan jövőképet fest, melyben a technika egészen átveszi az irányítás az emberi sorsok felett, míg Kathryn Cramer hősének víziói tragédiákat vetítenek előre. A hazai SF Varga Csaba Béla művével képviselteti magát, mely bemutatja, mi várhat ránk a közelgő világvége után. Az e havi retro Steven Popkes kegyetlenségében is megható szerelmi története.
A lap beszámol továbbá a hazai SF-élet eseményeiről, exkluzív sztárinterjú szólaltatja meg Ian McKellent, a filmrovat pedig - december 21 kapcsán - egy különleges, világvége utáni animét, az Ergo Proxyt mutatja be. Az Intelligens dizájn egy igazán egyedi eljegyzési gyűrű történetéről számol be, a hírek között pedig sok-sok érdekesség kapott még helyet, többek közt a biciklisek álma, a soha ki nem lyukadó gumi, és a tán nem is oly távoli jövőben az utakra gördülő gömbkerekű motor.
A 40 éves Galaktika 273. számát – az immár megszokott bővebb irodalmi tartalommal – keresd a www.galaktikabolt.hu-n és hétfőtől az újságárusoknál!
Ismeretlen szerző - Galaktika 274.
A Galaktika magazin januári számában befejeződik Mario A. Pei hőseinek izgalmas történelmi utazása. A központi tudományos rovat ezúttal a folyadéklégzéssel kapcsolatos érdekfeszítő kísérletekről számol be.
Mike Resnick keserédes novellájában különös képpel szembesíti az emberiséget. John Brunner története a lélek sötétebb bugyraiba kalauzol, míg Frank Hebben a világűrben oly magányos fajunk kétségbeesett kutatását mutatja be más intelligens létformák után. Erik Simon „A dioráma” című novellája az ember–robot viszonyt feszegeti, Esther Friesner pedig üdítően vicces leírást ad két nő csöppet sem hétköznapinak mondható barátságáról. A hazai SF-et képviselő Andrej Dajcs az álmok és emlékek világába röpíti az olvasókat; a havi retro ezúttal William Gibson (az ÁRNYVILÁG és a NYOMTALANUL szerzője) egyik nagyszerű novelláját veszi sorra.
Fontos aktualitásként a lap hírt ad hazai SF-pályázatok kiírásáról, a jelentkezés feltételeiről; a filmrovatban beszámoló olvasható az Anilogue Nemzetközi Animációs Fesztiválról. Az Intelligens dizájn a hit és tudomány (űrutazás, -kutatás) viszonyát vizsgálja, a hírek között pedig sok-sok érdekesség kapott még helyet, többek között a jövő városait élhetőbbé tevő megoldások vagy az igazi csúcstechnológiás szánkó. Új sorozat is indul: 2013-ban minden hónapban egy művészeti rovat kínál újabb és újabb érdekességeket a magazin olvasóinak.
Ismeretlen szerző - Galaktika 279.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Galaktika 172.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Galaktika 277.
___A Galaktika magazin áprilisi számában új folytatásos kisregény indul útjára: Pavel Amnuel művében egy különleges képességekkel rendelkező férfi támad rá terapeutájára. A tudományos főanyag ezúttal a kiberháború nagyon is aktuális kérdéseivel foglalkozik.
___A novellák között szerepel G. K. Chesterton szatirikus írása – a szerzőtől nemrégiben jelent meg magyarul egy exkluzív kötet, A VÁNDORLÓ KOCSMA című regény, amelyet a Galaktika Baráti Kör tagjai kapnak ajándékba. Greg Bear alkotásában két eltévedt utazó él át egy hátborzongató találkozást útbaigazításra várva, Edward Mackin pedig igencsak borús jövőképet tár az olvasó elé a fejlődés során „elfeledett” emberről.
___Lucius Shepard a háború lélekölő borzalmára hívja fel a figyelmet misztikus történetével, míg Rachel Swirsky novellájának szereplői a túlvilágon keresik a választ életük megválaszolatlan kérdéseire. A havi retróban Vlagyimir Firszov szórakoztató írása kapott helyet egy kissé habókos tudósról, aki rögös úton bár, de óriási horderejű felfedezést tesz. A magyar szerzők közül Varga Csaba Béla az emberiség utolsó háborúját mutatja be, Fedina Lídia pedig azt a lehetőséget veti fel, mi történne, ha életünket szó szerint egy gombnyomással megváltoztathatnánk.
___A képregényrovat ezúttal egy vadonatúj, sehol máshol nem olvasható művet közöl; a Beszélő némaságban tovább barangolhatnak a képzőművészet izgalmas világában az érdeklődők. A sztárinterjúban Ridley Scott szólal meg, a filmajánló olyan mozikat vesz górcső alá, melyekben a természet visszahódítja a világot.
___A Kapcsolatfelvétel az Írószövetség SF Szakosztályának két fontos estjéről számol be – az izgalmas irodalmi viták mellett a Galaktika egykori főszerkesztőjére, Kuczka Péterre emlékeztek, visszatekintéssel a magazin elmúlt negyven évére, valamint második alkalommal adták át a Trethon Judit emlékére alapított fordítói díjat.
___Az Intelligens dizájn a legórajongóknak szolgál csemegével, és természetesen újabb technikai vívmányok is terítékre kerülnek, valamint folytatódik a jövő otthonának felfedezése.
Ismeretlen szerző - Átjáró 11.
Az első Átjáró Napot annak örömére rendeztük meg idén februárban, hogy magazinunk egy éves lett. A második Átjáró Napot nem azért rendezzük október 25-én, hogy másfél éves fennállásunkat megünnepeljük, hanem mert februárban rájöttünk: a sci-fit és fantasyt kedvelők közösségének kellenek az ilyen jellegű ― filmekkel és előadásokkal, vásárral és bemutatókkal tarkított ― találkozók. Lényegében egy mozijegy áráért meg lehet nézni öt filmet vagy lehet találkozni írókkal, színészekkel, producerekkel. Olyan előadásokat hallhatunk, amit egyetemen soha, nekik túl komolytalan vagy éppen merész lenne; de amit kávéházak sem vállalnak fel, mert nekik meg túl komoly vagy éppen nem kávéházba való a téma.
Ezt a találkozót most is a filmek és a mozi köré építettük fel. Előadóink között lesz kaszkadőr, digitális filmtrükkökkel foglalkozó cég, producer, színész, de író, fordító, egyetemi oktató is. Külön öröm, hogy elsőként mutathatunk be egy táblás fantasy-társasjátékot, a Shuluti viadalt. És külön öröm, hogy az Agave Kiadó segítségével október 25-én az első kétszáz belépőt egy ritkasággal ajándékozhatjuk meg: Philip K. Dick egy befejezetlen könyvének, Az ember a fellegvárban második részének első két fejezetével, ami nem valószínű, hogy máshogy eljut az olvasókhoz.
Díszvendégünk Ian Watson brit író lesz, aki a magyar közönségnek kis performansszal is készül.
Most, másodjára, szerepjáték és kártyajáték is lesz a MOM Park Palace Cinema mozijában. Természetesen nem vállalhatunk fel minden létező szerepjátékot vagy kártyajátékot egy ilyen rendezvényen (és nem is célunk) ezért választanunk kellett: mivel jelen lesz a M.A.G.U.S. új fejlesztői stábja, M.A.G.U.S. játék lesz, a Beholder Kiadó jelenléte miatt pedig melléje a Shadowrun szerepjátékot választottuk ki. Mivel az előadások jó része a vámpírokkal foglalkozik, a Deltavision Kiadó Vampire kártyáival jön el, és egy előadással a Vampire jövőjéről.
Pontos információk a www.atjaro.hu oldalról érhetők el. Remélhetőleg minél több olvasónkkal találkozunk a MOM Parkban október 25-én.
Ismeretlen szerző - Átjáró 15.
A világon a legnépszerűbb „műfaj" a science-fiction és a fantasy... filmen, videón, korongon. Tizenegy Oscar az A Gyűrűk Urának, és megannyi nagy, gigászi terv: jön a Trója (Wolfgang Petersen filmje Brad Pitt-tel), a Holnapután (Roland Emmerich mozija) vagy vígjátékban az Elvarázsolt kastély (Eddie Murphy főszereplésével). A monumentális filmek mellett ugyanakkor a huszadik század kultikus műveinek szereplőit a mozigyár összemossa: gondoljunk csak az A Szövetségre vagy a szintén vadonatúj Van Helsingre. Sorozatban gyártják a sikeres mozifilmeket, az Átjáró Napra már szinte csak szériaszámos mozikat tudtunk beszerezni: Mátrix 3, Tomb Raider2, X-Men 2... de hírek hallatszanak a Pókember 2-ről, az X-Men 3-ról, a Terminátor 4-ről... és ott a kimaradhatatlan Star Wars 3.
Ezek mind-mind azt erősítik, hogy SF és F mozikat kifizetődő gyártani, mert eladhatók. Iszonyú sokan ülnek be rájuk és nézik meg őket.
Magyarországon ― úgy tűnik ― szintén fellendült az érdeklődés a sci-fi és fantasy tematikájú filmek iránt. Az Átjáró Napon Mundruczó Kornél beszélt Delta című, készülő sci-fi filmjéről, mely morális-erkölcsi kérdéseket feszeget egy vírus kapcsán (Átjáró Napos cikkünk bővebben foglalkozik vele). De egy másik SF-film-ről és egy monumentálisnak tervezett magyar fantasy filmről is felröppentek hírek. Hozzáértő trükktechnikai cégeink vannak (a II. Átjáró Napon ott volt a Digic Pictures csapata ― Terminátor 3.), már csak a pénzügyi hátteret kell előteremteni. Hosszú ideje nem nyúltak sci-fi témához filmeseink... A „legbátrabb" alkotó pedig nemrég távozott közülünk: pár hete elhunyt Rajnai András.
És miközben a fantasztikus filmek elözönlik a mozikat és a tékákat, a „műfaj" írott változata is ― csekélyebb mértékben ― fellendülni látszik. Gondoljunk arra, ha már az Ulpius-ház is bevállalt egy sci-fit (igaz, csak újrakiadásban), talán azért tette ezt, mert érezte az érdeklődést. Ezzel a reménnyel adjuk kedves olvasóink kezébe az SF&F Átjáró Magazin legújabb számát.