Az útleírások és az egzotikus vadásztörténetek kedvelőinek igazi csemegét és felhőtlen szórakozást ígér a kiadó tematikus vadász-sorozatának első kötete. Fejezeteiben hazánk egyik legismertebb vadász-írója, Kittenberger Kálmán vall kelet-afrikai utazásairól és vadászatairól. Az első ízben több mint hét évtizede (Bp., Franklin Társulat, 1930.) napvilágot látott kötet fejezetei bővelkednek a színes útleírásokban, az izgalmas vadászkalandokban és az érdekes néprajzi vonatkozású feljegyzésekben. A kötet tulajdonképpen az 1928-29-es, több mint fél éves ugandai és belga-kongói vadászkirándulás eseményeiből tartalmaz válogatást. Olvashatunk elefántok, bivalyok, oroszlánok és orrszarvúak elejtéséről, sőt, különféle majomfajok példányainak puskavégre kerítéséről is. A történetekben találkozhatunk a fekete kontinens apróbb állatfajaival, többek között a moszkitókkal, cecelegyekkel és a vad méhekkel, sőt, skorpióval és szarvasvarjúval is. Megtudhatjuk, hogyan éltek a fekete Afrika világtól elzárt törzsei a múlt század első felében, miféle szokásaik, hiedelmeik voltak. Kittenberger amellett, hogy bemutatja a korabeli Afrika arculatát, egyúttal össze is tudja hasonlítani az állapotok változását a mintegy két évtizeddel korábbi élményeihez képest. Érdemes tudni, hogy az említett első kiadás óta első ízben jelenik meg a mű csonkítás nélkül, azaz tartalmazza a vadásztárs, Horthy Jenő tollából származó fejezeteket, és az ifj. Horthy István által készített fekete-fehér fényképeket is.
Kapcsolódó könyvek
Rick Ridgeway - A Kilimandzsáró árnyéka
Az olvasóközönség körében nagy sikert aratott kalandbeszámolóban a szerzô ötszáz kilométeres gyalogtúrára invitál minket a Kilimandzsáró jeges csúcsáról indulva, a híres kenyai Tsavo nemzeti parkokon keresztül, egészen az Indiai-óceán partjáig. A könyv páratlanul izgalmas bepillantást enged a Föld egyik utolsó, még érintetlen ôsvadonjába, ahol Ridgeway és társai szemtôl-szembe kerülnek oroszlánnal és bivallyal, elefánttal és krokodillal. Az út során a szerzô lélegzetelállító tájakban gyönyörködhet, és megfigyelheti a vadvilág teljes pompáját az elefánttól egészen a legapróbb madárkáig. A Kilimandzsáró lábánál elterülô hatalmas bozótvidék egykoron oly gazdag állatvilágának megritkulása és a fajok számának csökkenése miatt érzett szomorúságában Ridgeway a gyarmatosítás, a vasútépítés, a vadászszafarik, az orvvadászat, a törzsi hagyományok, az éghajlati változások valamint a turizmus hosszú távú hatásairól elmélkedik, és eltöpreng azon is, hogy miért hajlamos az ember, természeténél fogva, a kihalásig gyilkolni egyes állatfajokat. Ridgeway több híres, Kenyáról író szerzô, úgymint Hemingway és Blixen, Patterson és Theodore Roosevelt müveinek felidézésével számol be útjáról, és áttekinti az ember és a kelet-afrikai vadvilág viszonyának alakulását a 19. századi misszionáriusok utazásaitól kezdve, a brit gyarmat kialakulásának és a két háború közötti aranykorának időszakán át, a második világháborút követô kenyai nemzeti parkrendszer létrehozásáig, majd az ország függetlenné válása utáni küzdelméig, hogy a fejlődő nemzet megtalálja helyét a modern világban.
Ambrózy Árpád - Egy vadászíjász kalandozásai a Kárpátoktól Kanadáig
A hazai és idegen tájakon esett vadásztörténetek mindegyikéből kiérződik az öröm: a természethez és önnön gyökereihez visszataláló /vadász/ ember boldogsága. E történeteket olvasva megértjük és elhisszük dr.Saxton Pope-nak, a vadászíjászat klasszikusának régen papírra vetett, lelkendező szavait:" A nyíl röpte magát az életet jelképezi".
Rácz Antal - Kwa heri Tanzánia!
Rácz Antal az egyik legnevesebb magyar vadász, hónapokat töltött Kelet-Afrikában, Tanzániában. Mint vendég - és egyszer-egyszer mint hivatásos White hunter, fehér vadász - egy sor izgalmas, sőt, a szó szoros értelmében életveszélyes kaland résztvevője volt, s így módjában állt megkülönböztetetten gazdag élményanyagra támaszkodó vadászkönyvet írnia.
Útjáról kivételesen értékes trófeagyűjteménnyel tért haza, de ennél is nagyobb ritkaság a személyesen hosszú időn át megfigyelt vadakról - a leopárdtól és elefánttól az oroszlánig, rinocéroszig szinte mindegyik Kelet-Afrikai vadfajtáról - gyűjtött tapasztalatainak bősége, melyet könyvében az olvasó elé tár.
De nemcsak nagyragadozókról, vadállatokról ír, hanem az országról és népéről, a még csaknem nomád állapotban létező törzsek élet- és gondolkodásmódjáról, tájakról, emberekről, társadalomról, a tanzán állam továbbfejlődésének távlatairól.
Meg kell kockáztatnunk azt a véleményünket, hogy az utóbbi évek legtartalmasabb és legizgalmasabb magyar vadászkönyvét tartjuk a kezünkben.
Borsos Balázs - Matatuháton Afrikában
A matatu bármilyen négy vagy több kerékkel ellátott géperejű jármű lehet, amely emberek szállítására alkalmas: furgon, mikrobusz, kisteherautó. Ez az igazi afrikai tömegközlekedési eszköz. S ebben az esetben a tömeget szó szerint kell érteni. A matatu szó ugyanis azt jelenti: még három. Üzemeltetői a \\\\\\nincsen olyan rakott szekér, amire még nem fér\\\\\\ elv alapján zsúfolásig tömik járműveiket, s csak akkor indulnak útnak, amikor már az ütközőkön is lógnak az utasok. Túlnyomórészt ilyen matatukon (illetve néha vasúton, csónakon, hajón és gyalog) utaztuk be egyetemista korunkban Kelet-Afrika hat országát (Tanzánia, Kenya, Uganda, Ruanda, Burundi és Zaire) a nyolcvanas évek közepén. Az utunk során szerzett élmények, tapasztalatok és benyomások összegzése ez a kötet. Arra törekedtünk azonban, hogy könyvünk ne csak egyszerű útinapló legyen, hanem annál több: olyan mű, amely kalandos útleírás, de egyben ismeretterjesztő olvasmány is, amely szórakoztatva tanít, s amelyben a tárgyszerű ismertetéseket az átélt élmények hitelesítik. Végzős földrajz, illetve geológia-néprajz szakos egyetemistaként hat hónapos, saját erőből szervezett tanulmányútra mentünk Afrikába. Egyik fő célunk az volt, hogy a Kelet-afrikai-árokrendszer vulkanizmusát vizsgáljuk, míg a másik az, hogy mi is végigjárjuk azt az útvonalat, amelyet a legsikeresebb magyar földrajzi felfedező, gróf Teleki Samu járt be expedíciójával a múlt század végén. 16 ezer kilométert tettünk meg Afrika földjén, tizenhárom aktív, szunnyadó vagy kialudt tűzhányót másztunk meg, sok száz millió éves ősi kőzeteket, illetve napjainkban keletkezett korallmészköveket kopogtatunk végig, huszonhat kiló kőzetmintát gyűjtöttünk, szállítottunk haza és elemeztünk, megismerkedtünk Afrika állat- és növényvilágával és az afrikai emberekkel. Könyvünk leírja kalandjainkat a burundi börtön mélyétől Afrika legmagasabb hegye, a csaknem 6 ezer méteres Kilimandzsáró tetejéig, az Indiai-óceánban fekvő Zanzibár szigetére egy hánykolódó lélekvesztőn végigszenvedett úttól a Kongó-medence esőerdejében meghúzódó pigmeus táborban tett látogatásunkig. Az olvasó megismerkedhet Kelet-Afrika geológiájával, legközebbi rokonaink, a csimpánzok és az erdei gorillák életével a külön az ő számukra fenntartott nemzeti parkokban; megtudhatja, milyen történeti és ökológiai háttere van a napjainkban is zajló ruandai-burundi konfliktusnak, figyelemmel kísérheti a Teleki-expedíció történetét, átélheti velünk együtt, milyen napokon keresztül vizesgödörtől vizesgödörig vándorolni a kősivatagban, ismét megbizonyosodhat annak igazságáról, hogy a mi népünk a legelterjedtebb, mert magyarokkal a világon bárhol össze lehet találkozni; kitanulhatja, hogyan lehet Afrikában a legsikeresebben alkudozni, s végül, de nem utolsósorban az is elmeséljük neki, hogy milyen érzés utazni matatuháton Afrikában.
Rakk Tamás - Telihold a Kilimandzsáró felett
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Maderspach Viktor - Páreng-Retyezát
A Masszi Kiadó a rendíthetetlen hazafinak, frontharcosnak, a Kárpátok nagy vadászának, Maderspach Viktor életművének újabb darabjával, a „Páreng-Retyezát - Vadászataim a Déli-Kárpátokban" című munkájával örvendezteti meg mindazon olvasóit, akiket érdekelnek ennek a rendkívüli embernek az írásai. Ez a könyve a vadászati irodalom egyik gyöngyszeme, amely nem csak a magyar vadászok és természetbarátok számára, hanem mindenkinek maradandó élményt nyújt. Nem véletlen, hogy ezen kötetéhez az 1936-ban megjelenő első kiadáshoz jó barátja, Kittenberger Kálmán írt ajánló sorokat és előszót.
Kőszegi Gábor - Afrikai impressziók
Egy rajongó könyvét tartja kezében az olvasó.
Egy rajongóét, akit - sok más európai társához hasonlóan - már az első útján elrabolt, megfertőzött, elvarázsolt Afrika. Kőszegi Gábor - aki a lepkészek világában Lepel névre hallgat - először látogatott a feketének nevezett kontinensre, telve - mint bármelyikünk - előítéletekkel, elvárásokkal, félelmekkel. Afrikaiakkal addig nemigen találkozott, fekete arcokat leginkább az általa oly nagy mértékben kedvelt amerikai jazzlemezek borítóin látott - persze, ha belegondolunk, azok is afrikai eredetűek.
Kamerunban igen hamar rajongóvá lett, jóllehet eleinte éhen halni igyekezett, nehezen barátkozva a helyi ételspecialitásokkal. Úgy tudott - és tud - rajongani Afrikáért, hogy egy pillanatig sem akart azonosulni vele, rajongása mellett mindvégig külső, európai szemlélő maradt. Rajongó szemlélő. Fotóit nézve nyoma sincs bennük az Afrikát meglátogatók szélsőségkeresésének, grand guignolos feszültségteremtésnek. Csak azt mutatja, ami szép. Ami neki tetszik. Amiért rajong. Sok látogató előre szokott rajongani Afrikáért, Kőszegi Gábor most is rajong, pedig az expedíció vége majdnem az életének is a befejezése volt, egy szakadékba zuhant autóban. Bizony, rajong Afrikáért, pedig már ismeri is. Nagyot kóstolt belőle.
Széchenyi Zsigmond - Alaszkában vadásztam
Széchenyi Zsigmond útinaplói nemcsak a forró trópusokra, Afrikába és Indiába visznek el bennünket, hanem "a magas Északra" is, Alaszkába, a hajdani legendás aranyláz hazájába. Vadászatilag ez az ország ismeretlenebb számunkra, mint Afrika: voltaképpen Széchenyi Zsigmond könyvéből ismerjük meg ritka nagy vadjait, a fehér hegyi juhot, a hatalmas jávorszarvast, az óriási csordákban vonuló caribout és a legnagyobb szárazföldi ragadozót, a kodiak medvét. És az ismerkedés módja itt is, mint a szerző minden könyvében, izgalmas vadászkaland, siker és balsiker, bosszúság és humoros epizódok. A vadászkalandok mellett és mögött azonban ott lüktet Alaszka élete, a csodálatos táj, emberek, szokások: mindaz, amit egy magyar utazó rövid útja alatt élményként magába szívhat és itthoni olvasóival közölhet.
Tomai Éva - Zoltán János - A Kaukázustól Skóciáig vadásztunk, horgásztunk
A szerzők ebben a könyvükben is elsősorban vadász- és horgászélményeikről adnak számot, de mint előző írásaikban, most is kitérnek azoknak az embereknek a jellemzésére, akiket alkalmuk nyílott a vadász- és horgászutak nem kevés kitartást, testi és lelki erőt igénylő körülményei között közelebbről megismerni. Emellett háttérként a kötet mind a három fő fejezetében kitűnő megfigyelésekkel, remekül ellesett pillanatok megörökítésével nemcsak a természeti környezetet, a növény- és állatvilágot, a festőien szép tájakat mutatják be, de a társadalmi jellegzetességeket és a történelem gondosan ápolt emlékeit is. Nagy láttató erővel megírt, harminckét színes képpel szemléltetett könyvük minden bizonnyal az olvasók legszélesebb rétegeiben kelt majd érdeklődést.
Széchenyi Zsigmond - A szarvas selejtezése
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Stefan Bosbeijk - Észak-Korea 2002
Észak-Koreáról, erről a zárkózott, különös országról másfél évtizede nem jelent meg magyar nyelvű könyv. Ebben az országban nincs hamburger és utcai büfé sincs. Nincs forgalmi dugó és forgalom sincs. Nincs bankkártya-automata és internet sincs. Nincs mobiltelefon és magántelefon sincs... A szerző útja során egy megmerevedett, haldokló rendszer utolsó pillanatait kapta el. A könyv elsődlegesen egy turistaút emlékeiből áll össze, amelyek a látottakhoz kapcsolódó háttérinformációkkal, továbbá kifejezetten gazdag képanyaggal egészülnek ki.
Paul Theroux - Afrika, fekete csillag
A világszerte ismert, népszerű író, Paul Theroux fogja magát, rábök a földgolyó egyik pontjára, Afrikára, és nekivág egy szál maga, minden kíséret, védelem, hivatalos támogatás nélkül. Vakmerő utazása a sötét kontinens északi pólusától, Kairótól a déli csúcsig, Fokvárosig vezet a világ leghosszabb, legveszélyesebb, egyben legfantasztikusabb útján. Megy bozótbuszon, haldokló teherautón, kofavonaton, tankhajón és fatörzsből kivájt kenun, átlép kilenc vad határt, megmerül Egyiptom, Szudán, Etiópia, Kenya, Uganda, Malawi, Mozambik, Zimbabwe és Dél-Afrika mélységeiben, dacol országúti rablókkal, lázhozó rovarokkal, packázó hivatalnokokkal, állja a sivatag hevét és a sártengert fakasztó monszunt. Nyomorultak közt jár, éli az életüket, eszi az ételüket, issza a vizüket, alkalmazkodik szokásaikhoz, nem finnyáskodik, nem fölényeskedik, nem játssza el a kényes, fehér turistát.
Egyetlen fegyvere a kíváncsiság. Mindenkivel elbeszélget, aki az útjába akad: alkalmi segítőkkel, hangos kéregetőkkel, rongyos részegekkel, életüket Afrikának szentelő orvosokkal, börtönök poklát megjárt értelmiségiekkel, földjüktől elűzött dél-afrikai fehér telepesekkel és fekete birtokfoglalókkal. A saját bőrén tapasztalja Afrika minden kínját és örömét, és tapasztalatait színes sztorik, lélegzetelállító tájleírások, szociografikus életképek, szellemes elemzések formájában osztja meg olvasójával, aki ez után a könyv után nemcsak érdekes tudnivalókkal lesz gazdagabb, hanem jobban eligazodik majd a világpolitikai összefüggésekben, Afrika nehéz jelenének és kétes jövőjének kérdéseiben, És bizonyosan megszereti ezt a nagyzserű földrészt.
Ignácz Ferenc - Habub Szudán felett
Kelet-Afrika végtelennek tetsző szavannavidéke volt a nagyvadak paradicsoma. Ide települt be legkésőbb az európai ember, így itt maradt legtovább háborítatlan az állatvilág. Vonzotta is ez minden idők vadászát, s közülük nem egy szerzett hírnevet magának kelet-afrikai vadászkalandjai révén. A vad fogyott, az ember szaporodott, s Kittenberger Kálmán századunk harmadán már "A megváltozott Afriká"-ról írt utolsó könyvében.
Afrika valóban megváltozott Kelet-Afrikában is, de a vadászra gyakorolt vonzereje megmaradt a régi. A vadászat engedélyhez van kötve, de a vadász napokig járhatja a varázslatos szépségű tájat, míg puskavégre kapja az elefántot, az oroszlánt vagy más egzotikus vadat. A vadas vidék bennszülött lakója is más, mint az egyre sokasodó afrikai nagyvárosokban lakók; távol a világ zajától még uralkodnak a régi hagyományok, a törzsi szokások, és bár gyakran látnak idegent, életük az európai ember számára különös. E könyv szerzője háromszor járt Kelet-Afrikában; Szudánban ismerte meg a háborút, a félelmetes homokvihart, s további három országban, Ugandában, Kenyában és Tanzániában vadászott és gyűjtötte élményeit, megfigyeléseit, amelyekről könyvében beszámol.
Hans Schomburgk - A vadon érverése
A világhírű német Afrika-kutató és természettudós könyve megismerteti az olvasót a "fekete kontinens" belsejével, a trópus embereinek életével, jellegzetes társadalmi motívumaival, a dzsungelek és szavannák növény- és állatvilágával. Schomburgk nem csak kiváló ismerője ennek a számunkra ismeretlen világnak, hanem nagyszerű írókészséggel is rendelkezik. Olyan plasztikusan, annyira érzékletesen ábrázolja az őserdő életét, hogy az valósággal megelevenedik a szemünk előtt. Nem egyszerűen tényeket közöl - élő, hiteles atmoszférát tud teremteni. A könyv fejezetei közül különösen kiemelkedik a majomtörténet, mely a szerző élmény-, és ismeretgazdagsága mellett elsősorban az állatok iránti mélységes megértését, szeretetét tanúsítja. Schomburgk megbecsüléssel, barátian bánik a bennszülöttekkel, ezért szeretik és tisztelik őt. Igen érdekesen írja le az egyes törzsek jellegzetes szokásait. A könyvet Schomburgk eredeti fényképfelvételei díszítik.
Soós Viktória - Japán turistaszemmel
Japán. Ennél távolabbi és tőlünk jobban különböző országot aligha találunk még egyet a földön. Hogy akkor miért érdekeljenek bennünket a japán hétköznapok? Pontosan ezért. El sem hinnénk, hogy még a fürdés is mennyire más, mint itthon, és ez csak egy példa a valós életből. Gondoltak már rá, hogy sintópap is lehet valaki diákmunka keretében? Persze csak átmenetileg, ahogy a szerző is csak egy évet töltött az országban, ám ez elég volt ahhoz, hogy létrejöjjön ez a könyv, amelynek minden sora megtörtént. A furcsaságokon túllépve nemcsak a japán ünnepeket és hagyományokat ismerhetjük még meg, hanem egy különös, de mindenképp szerethető képet kapunk a japán emberekről. A végén még az is kiderülhet, hogy több bennünk a közös, mint azt gondolnánk. Ezért pedig már érdemes elolvasni ezt a könyvet.
Peter Hessler - Két év Kínában
Amikor 1996 augusztusának végén Peter Hessler Szecsuán tartomány szívében, a Jangce teraszos hegyoldalai között megbújó Fulingban partra száll, csak annyit tud a városról, hogy ötven éve nem járt ott amerikai. Ő a Békehadtest önkénteseként azért keveredik oda, hogy angol nyelvet és irodalmat tanítson a helyi főiskolán, és hogy megtanuljon kínaiul, de arra nem számít, hogy örökre beleszeret a kínai kultúrába, arra pedig talán nem is gondol, hogy egyszer majd milyen varázslatos portrét ír a poros kisvárosról.
Kittenberger Kálmán - Vadászkalandok Afrikában
A híres utazó ezekben az írásokban élményszerűen meséli el vadászkalandjait, az őserdő legkülönbözőbb állatfajtáinak elejtési módjait, az ezzel járó veszélyt, izgalmat. Az európai ember számára érdekes világ tárul az olvasó elé ezekből a színesen, lebilincselően megírt visszaemlékezésekből, olyannyira, hogy olvasás közben szinte ott érezzük magunkat az ember nem járta vadonban vagy Abesszínia, Szudán és Uganda regényes tájain. A népszerűen megírt könyv feledhetetlen olvasmány. A kötetet Szőnyi Gyula illusztrációi díszitik.
H. V. Morton - Middle East
Never have the countries of the Middle East been of more interest or importance. H. V. Morton knows these well and in MIDDLE EAST has selected from three famous travel books - IN THE STEPS OF THE MASTER, IN THE STEPS OF ST. PAUL and THROUGH LANDS OF THE BIBLE - those passages which deal in the most general way with countries in the Middle Eastern theatre of war, together with much new writing about Greece and Turkey.
Alan Sefton - Sir Peter Blake utolsó nagy kalandja
Ez a nagyszerű könyv a néhai Sir Peter Blake utolsó utazását kíséri végig.
Nyomon követi a legendás vitorlázót és utazót, amint a Seamaster vitorláson tett kutatóútja, a blakexpeditions során kitapintotta a Föld védtelen ütőereit. Az expedíció célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a tényre: a minket körülvevő világ az eddiginél jóval nagyobb gondoskodásra szorul. Sir Petert 2001 decemberében az Amazonas torkolatában folyami kalózok támadták meg. Maghalt, miközben hajóját és legénységét védelmezte.