„Meg kellene örökíteni azt, ami hamarosan eltűnik! Fotográfusként ennél szebb feladatot nem is találhattam volna magamnak.” Ezzel a mondattal kezdődik Korniss Péter Kötődés című könyve, amely a fotóművész 1967 és 2008 között készült fényképeiből született. A kötetben helyet kapnak régi, nagy sikerű könyveiben, az Elindultam világ útján…, Múlt idő, A vendégmunkás és a Leltár című kötetekben megjelent legismertebb képei olyanokkal együtt, amelyeket még sohasem publikált, valamint az elmúlt években készült legújabb munkái is. Könyvében a kelet-európai hagyományos paraszti életforma és kultúra lassú eltűnése, változása rajzolódik ki. Személyes hangon, sok együttérzéssel beszél egy olyan világról, amelynek fényképezésére több mint negyven évet szentelt. „Dokumentarista fotográfusként mindig tárgyilagos akartam lenni, de magamban tudtam, hogy ez lehetetlen. Tudtam, hogy természetem, tudásom és élményeim meghatározzák, mit s hogyan látok, s miként fényképezek. A képek üzenete eldőlt, mielőtt megnyomtam volna az exponálógombot.”
Kapcsolódó könyvek
André Kertész - Fotografías
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Görög Ibolya - Protokoll
A könyv szerzője, Görög Ibolya 1987-től 1999-ig dolgozott a Miniszterelnöki Hivatal Protokoll Főosztályán. 1992-től mint protokollfőnök irányította, szervezte a kormány hivatalos rendezvényeit. Elméleti felkészültségét jelenleg a viselkedéskultúráról, a protokollról, a rendezvényszervezésről tartott előadásokon, írásokban hasznosítja, melyekben megosztja közönségével a - számos próbán szerzett - gyakorlati tapasztalatait is. Ebbe a sorba tartozik ez a könyv is, melyet kezében tart az olvasó. Egyfelől hagyományos illemtankönyvnek is tekinthető, hiszen a mindennapi viselkedés (köszönés, öltözködés, kommunikáció) helyes formáira vezet rá, de a könyv nagyobb részében a hivatalos viselkedés (a tárgyalás, konferencia, fogadás) szabályaival ismerteti meg az érdeklődő olvasót. Akinek pedig gyakran kijut a "vendég" szerepe, vagy aki hivatalból fogad vendéget, vagy akinek programokat kell szerveznie - a gyakorlati teendők megtanulásához kézikönyvként használhatja kiadványunkat. Igazi program- és forgatókönyv-minták is vannak a könyvben. Bár a viselkedési szabályok, a száraz tények is könnyen emészthetők, frissítőnek Szörbet gyanánt különleges sztorikat is felszolgál az olvasónak a szerző - a 13 év különleges történeteiből összeállítva. Állam- és kormányfők, miniszterelnökök, miniszterek, külügyminiszterek, kabinetfőnökök váltották egymást, miközben a protokoll maradt. És Görög Ibolya neve fémjelezte...
Fényes Tamás - Fényes
Fényes Tamás (1924-1990) fotóművész igazi fotóriporter volt, nyüzsgő, lehetetlent nem ismerő, sokat utazó, és ezekről az utakról anekdoták, történetek sorát hazahozó ember. Számára a világban csak azért történt bármi, hogy ő azt fényképezőgépével megörökíthesse: mestere volt az úgynevezett "talált képeknek".
Murakami Haruki - Miről beszélek, amikor futásról beszélek?
Murakami Haruki 1982-ben az írói mesterséget választva eladta a dzsesszbárját, és hogy megőrizze kondícióját, futni kezdett. Egy évvel később már végigfutotta az Athén-Marathon távot, és ma, számtalan triatlonnal, versennyel, tucatnyi regénnyel a háta mögött, érzi, hogy a sport legalább olyan hatással van írói munkásságára, mint az erőnlétére.
A feljegyzésekből, beszámolókból, elmélkedésekből és visszaemlékezésekből álló naplóból megtudhatjuk, hogyan készült négy hónapon át a világhírű japán író a 2005-ös New York City maratonra, hogyan került a tokiói Jingu Gaien parkból a bostoni Charles River partjára, ahol nem tudta felvenni a versenyt a fiatal lányokkal. A rendszeres sport ürügyén nincs hiány témában: felidézi, hogyan lett író, számba veszi legnagyobb sikereit és csalódásait, lemezgyűjtő szenvedélyét, örömeit, hogy ötvenen túl is javítható a fizikai teljesítmény, majd a szembesülést, hogy az emberi erő bizony fogy. Az egyszerre szellemes, humoros, komoly és bölcs memoár igazi meglepetéseket tartogat nem csak a szerző regényeiért rajongó olvasóknak, de még a hosszútávfutás profi bajnokainak is.
Görög Ibolya - A nyilvánosság kelepcéi
Ötödik, átdolgozott, bővített kiadás A nyilvánosság kelepcéi protokollkönyv. Azoknak az embereknek biztosít támpontokat, akiknek a mindennapjait a nyilvános szereplés tölti ki. Legyen a könyv olvasója politikus, intézményvezető, sajtós, az online tér szereplője, vagy csupán a téma megszállottja, a kötet olyan fogásokra tanít, amelyeket érdemes alaposan elsajátítani. Görög Ibolya könyve a közéleti szereplők megkerülhetetlen műve, záródarabja a szerző előző tanácsadó könyveinek (Protokoll - az életem, Mindennapi maceráink). A nyilvánosság kelepcéi először közel húsz évvel ezelőtt, 2004-ben jelent meg. Azóta számos változás történt a média, a cégkommunikáció, a politika világában, és elképesztő mértékben bővült az online jelenlét és megjelenés. Megváltozott a világ, de bizonyos normák még ma is alapkövei a nyilvánosságnak. Kövessük Ibolya tanácsait, és kevésbé ér minket kellemetlen meglepetés, akár online, akár offline térben dolgozunk! Az előző kiadáshoz képest a kötet az Online protokoll című fejezettel bővült.
Ungváry Krisztián - Tabajdi Gábor - Budapest a diktatúrák árnyékában
Ungváry Krisztián és Tabajdi Gábor rendhagyó útikalauza a 20. század politikai diktatúrái és legmegrázóbb történelmi eseményei mentén veszi lajstromba Budapest emlékeit. A szerzőpáros olyan fővárosi helyszíneket mutat be olvasóinak, amelyek jobbára ismeretlenek a turisták előtt, a városlakók számára pedig a félmúlt homályába vesznek.
A fiatal kutatók budapesti sétáin feltárulnak az 1919-es Tanácsköztársaság és az azt követő fehérterror, a német megszállás, a nyilas rémuralom és a zsidóüldözés, a világháborús főváros, a szovjet megszállás és a Rákosi-diktatúra, az 1956-os forradalom és szabadságharc, végül a Kádár-korszak elfeledett vagy épp szándékosan titokban tartott történeti helyszínei és emlékhelyei. Az egyes történelmi eseményekhez köthető szobrok és műemlékek kapcsán a szerzők múlt és jelen emlékezetpolitikai törekvéseit is áttekintik.
A történészpáros kíméletlen és fájdalmas őszinteséggel mutat rá: a múlt századi véres diktatúrák emlékei jelöletlenül bár, de ma is ott kísértenek a főváros utcáin - ideje hát mindenkinek megismerni őket.
Viktor Pelevin - Omon Ré
A regény olyan rétegeket vont egymás hatása alá, mint a gyermekkori képzelet világa, a viszonylag spontán telő világ, és a már-már valóságosra manipulált világ. Ez a három világ játszik folyamatosan egymásba, és ebből jön ki egy negyedik, ami úgy épül föl a háromból, hogy azok közül mindig a legnagyobb valószínűséggel magyarázatot adó világ érvényesül úgy, hogy nincsen benne zökkenő, és a többi világban sem vezet ellentmondásra, legfeljebb ellenérzésre. Ha valójában azt vesszük alapul, hogy valójában ez a napi gyakorlat - csak a regényben regényesebben van éreztetve -, akkor mindjárt nem olyan bonyolult, mint mondjuk, kaszáspókot találni a lucernásban. És itt most a lucernásból kifelé, kénytelen vagyok kerülgetni a forró kását, mert a regény olvashatóságának elemi érdeke az, hogy minderre magától jöjjön rá az olvasó, ne kelljen neki hozzá egy előszó. Arra meg főleg nincs szükség, hogy bármi konkrétat adjak itt a regényből.
Korniss Péter - Fényes Magyarország
Korniss Péter Kossuth-díjas fotóművész mutatja be az ő Magyarországát ebben a nagyméretű, reprezentatív albumban. Ez a Magyarország egészen más, mint amelyikben mi élünk. Ez átlényegült, "tündéries", tele van fénnyel és színnel, csupa titokkal, amit mi még soha fel nem fedeztünk. Keletről indul az ország bemutatása - ahonnan kétezer éve érkeztünk. Feltárul a Felső-Tisza vidéke, a folyó jéggel borítva, aztán sejtelmes zöld lombozattal körülvéve a csarodai kis református templom felülről és belülről, úgy, ahogyan azt csak Korniss Péter tudja ábrázolni. A Mátra-vidék tájai és falvai után nagy lendülettel kiszaladunk az Alföldre. Debrecen, Szeged, Kecskemét tornyai és bodrai izgalmasan váltakoznak az alföldi védett tájak madaraival és növényeivel. A Dunántúl régiói mind helyet kapnak a könyvben, kulturális emlékei, a pannon táj jellegzetességei, vizei, hegyei, dombjai mind felsoroltatnak, de mind azzal a szeretettel, amellyel Korniss Péter nézi őket. A képi megjelenítés méltó párja a könyv szövege. Szerzője Száraz Miklós György, József Attila-díjas író, akinek több kötete bizonyítja már, hogy a legszebb magyar nyelvet lehet használni ismeretterjesztő irodalomra is. A gyönyörű ajándékkönyv megjelenik angol, német és spanyol nyelven is.
Kincses Károly - Nádas Péter - Mai Manó fotográfiái / Photographs by Manó Mai
Kincses Károly tanulmányával, Nádas Péter esszéjével, magyar-angol nyelven. Pár évvel ezelőtt, amikor először mondta, írta le Kincses Károly ezt a nevet: Mai Manó, azt hitték, jópofáskodik. Azóta sokan megtanulták, hogy a "Maimanó" az egy gyönyörű és párját ritkító műteremház a Nagymező utca 20. alatt. S akkor végre itt az ideje, hogy azt is megtudják, és főleg meglássák, Mai Manó a 19-20. század fordulójának különleges képességű fényképésze, a kor legjobb fényképészeti lapjának a főszerkesztője és jelentős közszereplő volt. Az Ab Ovo Kiadó és a Magyar Fotográfiai Múzeum közös albuma Mai Manó legjobb fényképeiből mintegy százat, Nádas Péter manózását és Kincses Károly életrajzi esszéjét tartalmazza. A kötet megjelenésével egyidőben Mai Manó képeinek kiállítása nyílik egykori műteremházában.
Mary Warner Marien - A fotográfia nagykönyve
A FOTOGRÁFIA NAGYKÖNYVE az eddigi legteljesebb összefoglalás a kezdetektől napjainkig, szerzője fotótörténeti kánont alkotott. Közel 600 kép ismerteti meg az olvasót a fotózás történetével a művészet és technika, a szociográfia és divat, a háború és természetfotózás szemszögéből. Az olyan világfordító történelmi eseményekhez kapcsolódó fotók, mint Lincoln elnökké választása vagy MacArthur tábornok és Hirohitó császár első találkozása, meglepő részletekkel gazdagítják eddigi ismereteinket. Közelképet kaphatunk azokról az emblematikus fotósokról is, például Mathew Bradyről, Alexander Gardnerről, Edward Steichenről vagy Gertrude Käsebierről, akik egyéni szemléletükkel, technikai újításaikkal váltak e végtelen történet szereplőivé. E mozaik számtalan kockája a fotográfia teljes történetévé áll össze, melyet a kultúra lencséjén át szemlélhetünk.
Sziráki György - Növényvédelem feromonos rovarcsapdákkal
Minden kertész viruló, szép és - ha lehet - a károsítók "névjegyétől" mentes gyümölcsöt szeretne termelni. A biokertészek sem a hernyót szeretik a körtében, és nem a "kukacot" a cseresznyében, hanem a szermaradvány nélküli, minden szempontból egészséges termést.
Bár az is valószínű, hogy egyelőre nem minden kertészkedő teheti félre a permetezőgépet, de a vegyszer nélkül gazdálkodók kipróbálhatják a feromonos rovarcsapdákat. A környezetbarát növényvédelemben ugyanis eredményesen alkalmazhatók a kártevők öröklött viselkedési reakcióinak kihasználásán alapuló feromonos rovarcsapdák. A károsítók által kibocsátott csábító illatanyagok megtévesztik a hím egyedeket, s befogásukkal csökken szaporodásuk mértéke.
Minden biokertésznek jó szívvel ajánlhatjuk ezt a veszélytelen és egyszerű növényvédelmi módszert.
Kitty Grime - Bútorok restaurálása és javítása
A bútorok kiválasztása meglehetősen személyes ügy, és egyetlen bútordarab sem tetszik mindenkinek egyformán. Nehéz és gyakran drága is a meglevő lakószobához megtalálni a megfelelő heverőt vagy sajátos ülőgarnitúrát. Egyik lehetőség: öreg és sérült darabok megvásárlása. A régiségkereskedőknél még mindig lehet "alkalmi vételre" lelni, és ezzel kiegészíteni berendezésünket. Az ilyen vásárláshoz türelemre és bizonyos fajta ismeretekre van szükség. A könyv célja, hogy közérthetően mutassa be, hogy mire kell ügyelni a régi bútor vásárlásakor, hogyan változtathatjuk meg a bútort; hogyan lehet felújítani a fényezést, és ehhez milyen szerszámokra van szükség. Ha nincs gyakorlatunk, akkor tanácsos először az alapvető munkákkal kezdeni, mint pl. a farészek lemaratása, mázolás és lakkozás; és azután egyszerű javításokat elvégezni. Ha már gyakorlottabbak vagyunk, akkor vágjunk neki a nehezebb feladatoknak, mint pl. a furnérozás vagy fonott székülőkék készítése.
A kárpitozásról szóló fejezet lépésről lépésre bemutatja, hogyan javíthatjuk az étkezőszék kivehető ülőkéjét habszivaccsal, és hogyan újíthatunk fel hagyományos kárpitozással egy valódi Chesterfield-heverőt.
Kaesz Gyula - Ismerjük meg a bútorstílusokat
Kaesz Gyula neves tervezőművész és főiskolai tanár összefoglaló stílustörténeti tanulmánya méltán ismert és népszerű. Miközben rendkívüli alapossággal rendszerezi a bútorok fejlődését a "primitív népek bútoraitól" kezdődően, megtanít minket arra, hogy értékeljük és szeressük a régi bútorokat, tudjunk gyönyörködni bennük
Az egyes fejezetekben a tömöt tárgyalási mód ellenére gazdag utalásokat találunk az egyes korszakok építőművészetére, képzőművészetére. A tanulságos illusztrációs táblák és a fényképanyag szemléletesen egészíti ki a szöveget. A kötet végén található mutató, kislexikon és az időrendi táblázat nagymértékben megkönnyíti a tájékozódást a kötetben s a bútorok érdekes világában.
Úgy gondoljuk, hogy ma, mikor az "antik" bútorok iránt ismét óriási az érdeklődésk, e nagyszerű kötet nemcsak a szakembereknek, hanem a nagyközönségnek is örömet okoz majd.
Ismeretlen szerző - A bútor restaurálás nagy könyve
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Rostás Péter - Bútorművészet Magyarországon 1800-1850
A 19. század első felének bútorművészete több mint egy évszázada töretlen közkedveltségnek örvend hazánkban és általában a kontinensen. A historizmus azon bútorokat preferálta, amelyeket történeti előképek, esetleg az ekkor alakult iparművészeti múzeumokba begyűjtött emlékek alapján építészek terveztek. A könyv átfogja e korszak magyarországi bútorművészetét.
Judith Miller - Szecesszió
A szecesszió művészi alkotásainak legátfogóbb bemutatása a mozgalom történetével, a műtárgyak jelenlegi áraival és műgyűjtőknek szóló ötletekkel együtt.
Több mint 1000 műtárgy pontos leírása gyártási eljárásának ismertetésével, méretével, specifikumaival, ikonográfiai jellemzőivel.
A szecesszió, art nouveau, Arts and Crafts, Jugendstil stb. legfontosabb tervező művészeinek, műhelyeinek és iskoláinak megismertetése - a bécsi iskolától a Tiffanyig - vagy Alphonse Muchától Zsolnay Vilmosig.
Judith Miller - Divatékszerek
A világhírű divatékszerek légátfogóbb bemutatása gyártásuk, viselésük történetével, jelenlegi műtárgypiaci árukkal és gyűjtőknek szóló ötletekkel. Könyvünk több mint 1500 darabot mutat be a világhírű divatházak alkotásaiból, pontos leírással, illetve jelenlegi piaci árral együtt. Ezek a darabok húsz nagy nemzetközi tervező és gyártó cég egyedi alkotásai. A tervezők között van Joseff of Hollywood, Trifari, Miriam Haskell, Christian Dior, Coco Chanel, hogy csak a legismertebbeket említsük. Ugyanakkor ebben a "nagy kiállítóteremben" - Judith Miller albumában - megismerkedhetünk nyolcvan kevésbé ismert névvel is, illetve az általuk megálmodott ékszercsodákkal.
David Bianco - Lucia Mannini - Anna Mazzanti - Az impresszionizmustól a szecesszióig
A XIX. század derekán feltalálják a fényképezést. A festők végre magát a valóságot figyelhetik meg, de nem azért, hogy másolják, hanem hogy értelmezzék. Falatozás a szabadban, lóverseny, táncosnők - az impresszionisták (Manet, Monet, Degas, Renoir stb.) festményei a kor társadalmának eleven, friss és szokatlan képét közvetítik számunkra.
Eközben Cézanne a látványt alkotó geometriai struktúrákat kutatja, Párizsban megépül az Eiffel-torony, New Yorkban magasba szöknek az első felhőkarcolók, a csillogó városi élet pedig az art nouveau kifinomult stílusában találja meg kifejezési eszközét. Csakhogy a belle époque ragyogó fényei mögött újraélednek a belső kínok, az egzisztenciálisan rossz közérzet: ennek szószólói Vincent van Gogh és Paul Gauguin, a nabis mozgalom festői és Henri Rousseau, a "vámos". Aligha véletlen, hogy a század utolsó pillanatait Munch Sikolya hatja át és szaggatja darabjaira.
Bede Béla - Magyar szecessziós építészet
A Corvina tematikus útikönyv-sorozata a szecesszió építészeti emlékeinek bemutatásával indul. Közvetlenül az I. világháború előtt, alig húsz év leforgása alatt olyan világviszonylatban is kiemelkedő alkotások születtek hazánkban, és maradtak fenn viszonylagos épségben, amelyeket feltétlenül érdemes célzatos országjárás keretében végignézni.
A több mint ezer szecessziós épület közül 225-öt ismertet a könyv, ezek közöl 73-at részletesen is, valamint az ezek közelében található további közel 500 szerepel cím szerint, önálló felfedezésekre sarkallva az olvasót.
Gerle János - Lugosi Lugo László - A szecesszió Budapesten
Könyvünk nem törekedhet a teljességre, csupán válogatás egy gazdag kincstár legszebb darabjaiból, a legjellemzőbb példákból, hogy bemutassuk a magyar szecesszió építészetét. A hallatlanul színes, sokoldalú, minden részletében európai színvonalú alkotások az első világháborút követő ötven éven át az építészettörténet mostohagyermekei voltak. Szakirodalmi felfedezésük huszonöt éven át tartott, hogy végre méltó tálalásban kerüljenek a nagyközönség elé. Olyan fényképekkel, amelyek a házak művészi rangjának megfelelnek, amelyek nem csak tájékoztatnak, hanem ugyanúgy gyönyörködtetnek, ahogy az az egykori építtetők, tervezők, iparosok szándéka volt. A felvételeket Lugosi Lugo László fotóművész, sok fotóalbum és fotótörténeti mű szerzője készítette. Az épületleírások a kiemelt példák kapcsán is árnyalt képet rajzolnak a korszak törekvéseinek lényegéről, összefüggéseiről, elsősorban a nemzeti stílus megteremtésének kísérletéről. Írója Gerle János, a századfordulóval foglalkozó több könyv szerzője.