A TERMÉSZET MEGFEJTETT TITKAI című kötet az állatvilággal kapcsolatos legújabb elméletek és izgalmas felfedezések figyelembevételével készült.
Izgalmas kézikönyv a családok és az oktatás számára. Több mint 2000 címszó a biológiából, a biokémiából, a növénytanból, az állattanból és az anatómiából. Eredeti, színes illusztrációk az élőlények szervezetéről és működéséről. A tömör meghatározások és magyarázatok minden eddiginél könnyebben…
A könyv az élet kezdetétől, a táplálékszerzésen és az udvarlás-és párosodáson továbbá, az állatok évszakonkénti vándorlásán és költözésén át, mutatja be a természet változó arcát.A bevezető szerint, a könyv az állatvilággal kapcsolatos legújabb elméletek és izgalmas felfedezések figyelembe vételével készült nagyon sok képpel illusztrálva…430 oldal
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Magyarország emlőseinek atlasza
A Magyarország emlőseinek atlasza hiánypótló kötet, amely hazánk valamennyi emlősfaját bemutatja.
A legújabb természettudományos, biológiai ismeretek felhasználásával készült.
Hazánk természetföldrajzi és botanikai jellemzésén túl megismerteti az olvasót a hazai emlősfauna kialakulásával, az emlősfajok rendszertanával, természetvédelmi szerepével.
A szakszerű és olvasmányos fajleírások mellett szereplő elterjedési térképek összeállítását 424 kutató és természetvédelmi szakember adatai tették lehetővé.
A könyv külön értéke a teljességre törekvő szakirodalom-jegyzék, amely az elmúlt évtizedek magyar emlőstani publikációit összegzi.
A kötetet kiváló hazai természetfotósok színes felvételei teszik látványossá.
Ismeretlen szerző - Magyar madárvonulási atlasz
A Föld egyik leglátványosabb, kontinenseket átívelő természeti jelensége a madárvonulás, amely évezredek óta foglalkoztatja az emberiséget. Sokáig megválaszolatlan talány maradt, hogy miért tűnik el télire a nálunk fészkelő madarak többsége, hol töltik a téli hónapokat, illetve honnan érkeznek hozzánk a távoli vidékeken honos ritka madárvendégek. Herman Ottó és munkatársai a világon az elsők között, 1908-ban kezdték tudományos módszerekkel kutatni a madárvonulást, s az eltelt száz év alatt a hazai szakembergárda jóvoltából adatok milliói gyűltek össze. A centenáriumi madárvonulási atlasz tudományos alapossággal, de közérthetően, látványos illusztrációk százaival mutatja be a Magyarországon előforduló madárfajok vonulási szokásait, vándorútjait, telelőhelyeit.
Ismeretlen szerző - Az év természetfotói - Magyarország 2013
A naturArt - Magyar Természetfotósok Szövetsége 2013-ban huszonegyedik alkalommal írta ki az immár nemzetközi szinten is számon tartott fotópályázatát. A GDF SUEZ - Az Év Természetfotósa 2013 pályázatra beérkezett csaknem négyezer pályamű minden eddiginél magasabb színvonala újfent bizonyította, hogy a magyar profi és amatőr természetfotósok a világ élvonalába tartoznak. Mi sem példázza ezt jobban, mint azok az újszerű, előzmény nélküli képek, amelyek újra és újra meghökkentenek, elvarázsolnak bennünket fotográfusokat és természetszerető, fotózást kedvelő nézőket. Ez az album - a korábbi esztendőkhöz hasonlóan - a pályázat legjobb képeiből ad válogatást az olvasóknak.
Amanda Burdon - Jennifer Taylor - A vadvilág atlasza
E pazarul illusztrált atlasz nélkülözhetetlen ismeretanyagot nyújt a vadvilágról, és látványos módon mutatja be a világ állatait és élőhelyeit. A kontinensek és élőhelytípusok szerint nyolc földrajzi régióra felosztott A vadvilág atlasza a Nagy-korallzátonytól az Appalache-hegységig és a tengerfenéktől a köderdőkig kalauzolja az olvasót. Tudományos igénnyel mutatja be minden egyes élőhely szokatlan, csodálatos és lenyűgözően alkalmazkodó állatait. Megismerkedhetünk a súlyosan veszélyeztetett hegyi gorillával, a Nagysíkság prérikutyájával, az esőre váró, begubózó sivatagi békával, továbbá több száz endemikus és veszélyeztetett állatfajjal, és megtudhatjuk, hogy milyen veszélyek fenyegetik őket.
Karl Shuker - Rejtett képességek
A Rejtett képességek a legfrissebb tudományos kutatások eredményeit dolgozza fel. Témaválasztásunk széles körű, kiterjed többek között a kísérleti állatokkal, a partra vetődő cetekkel, ájuldozó kecskékkel, beszélő emberszabású majmokkal, hazataláló lovakkal és táncoló férgekkel kapcsolatos kérdésekre. Az itt közzétett történetek némelyike kitalációnak tűnhet, ám tények bizonyítják, hogy a természet gyakran furcsább dolgokra képes, mint a legvadabb képzelet. A könyv változatos témáit tizenegy fejezetbe csoportosítottuk, mindegyik az állati viselkedésformák, adottságok egy-egy aspektusát dolgozza fel.
Joanna Burger - Madarak: Képes enciklopédia
Az ember évszázadok óta csodálja a madarakat pompás tollazatuk, dallamos énekünk, feltűnő viselkedésük miatt, és irigyli őket, amiért repülni tudnak. E képességük révén a Föld nagy részét benépesítették, a trópusi esőerdőktől a száraz, sivatagos területekig, sőt a fagyos sarkvidékekig. Ez a könyv a madarak világába kalauzolja el az Olvasót. megismerkedhetünk törzsfejlődésükkel, viselkedésükkel, és azt is megtudhatjuk, hogy a madarak milyen különleges módon alkalmazkodtak az olykor igen zord körülményekhez. Végigvezet a különböző madárcsoportokon, és bemutatja, hogy madarak és emberek milyen viszonyban voltak egymással az évszázadok során.
David Attenborough - A madarak élete
David Attenbourough egész életében figyelt és tanult. Új könyve, melyet a BBC-nek készített filmsorozat egészít ki, kitűnő bevezetés a világ különböző részein élő madarak viselkedésébe. A szerző a madarak életének minden egyes szakaszát bemutatja, és megismerteti az olvasót azokkal a problémákkal, amelyeket a madaraknak meg kell oldaniuk: a repülni tanulás; az élelem megszerzése; a kommunikáció; a párosodás és a fészekrakás, a tojások, majd a fiókák gondozása; a vándorlás; a veszélyek leküldése és a túlélés szélsőséges körülmények között.
David Attenborough - Az élővilág atlasza
Az élővilág atlasza átfogó képet nyújt Földünk - sőt a világegyetem - múltjáról, jelenéről és sok, ember okozta problémával terhes jövőjéről, a szemet gyönyörködtető, egymástól merőben eltérő élőhelytípusokról és az ott fellelhető életközösségek tagjairól. A kezdetektől végigkíséri az Olvasót bolygónk élővilágának fejlődéstörténetén, ismerteti a bioszféra nagy kiterjedésű ökológiai rendszereit az Egyenlítő menti trópusi övezettől a mérsékelt égövön át a sarkvidéki, zord éghajlatú tundráig és az örök hó birodalmáig.
Bepillantást nyújt a mélytengeri sötétség különös világába, tengerpartok, tavak és folyók életébe. A könyv rámutat az élőlények csodálatos alkalmazkodóképességére, s figyelmet ébreszt a biológiai kölcsönhatások és versengések tanulmányozására.
A világhírű ismeretterjesztő tudós, David Attenborough és több neves szakember által írt könyv nem kerüli ki az emberiség világméretű környezet- és természetvédelmi problémáit sem, feltárja az okok gyökerét, s utal a megoldás lehetőségeire. Káprázatos kép- és ábraanyag vezeti az olvasót eddig ismeretlen összefüggéseken, a természet ámulatba ejtő világán keresztül.
Haraszti Ferenc - Barangolás a ragadozók világában
2002 - Méret: 340x240 mm, 120 oldal, színes, keménykötés.
Az embereket mindig lenyűgözték a ragadozó állatok, hiszen a történelem során sokáig jelentettek igazi fenyegetést számunkra a tápláléklánc (állatvilág) csúcsán elhelyezkedő cápák, tigrisek és így tovább. A ragadozók nem kegyetlenek, hanem célszerűen "működnek" ők is; nem kedvtelésből ölnek, hanem szükségszerűségből. Ebből a könyvből még többet megtudhatunk róluk, hogy ne csak csodáljuk, hanem ismerjük is meg őket.
E kiadvány elkalauzol bennünket a ragadozók világába. A könyvből megtudhatjuk hogyan szövi hálóját a pók, hogyan kapja el áldozatait a krokodil vagy az oroszlán.
Gilles Martin - A világ madarai
A méltán világhírű természetfotós képei és Myriam Baran-Marescot írásai elmesélik nekünk a madarak fejlődéstörténetét, miközben beszámolnak az ornitológia, az evolúcióbiológia és az etológia legújabb kutatási eredményeiről. A könyvet a szerző néhány hihetetlen, személyes tapasztalata teszi még érdekesebbé. Emellett az olvasók betekintést nyerhetnek az emberek és a madarak ősi kapcsolatába és jelenlegi viszonyába, valamint képet kapnak arról, hogy miként nyilvánul meg az evolúció ereje a Föld szárnyas teremtményeinek mindennapi életében és a túlélésért folytatott küzdelmében.
Ismeretlen szerző - Magyarország állatvilága
A magyarság kézikönyvének, A magyarság történetének és a Magyarország növényvilágának méltó folytatása. Hazai szakirodalmunkból mindmáig hiányzott a Kárpát-medence faunájának élőhelyek szerinti bemutatása. A neves szakembergárda közreműködésével létrejött kötet írásban és számos képben mutatja be hazánk állatvilágát, különös tekintettel a védett, az érdekes, a Magyarországon leírt állatokra.
A teljesség igényével összeállított kötet nem csak az általános, középiskolai és egyetemi tanulmányaikat folytató fiataloknak nélkülözhetetlen segédkönyv, de hangulatos leírásai, zoológiai különlegességeket bemutató cikkei révén a téma iránt érdeklődő laikusoknak is kellemes olvasmány. Érdemes mindazoknak beszerezni ezt a lebilincselő érdekes ismeretterjesztő enciklopédiát, akik felelősséget éreznek élő környezetünk pótolhatatlan értékei, a hazai állatvilág fennmaradása iránt.
L. David Mech - A sarki farkas
„A világ legnevesebb farkasszakértője tesz vallomást élete álmának megvalósulásáról ebben az izgalmas, gazdagon illusztrált könyvben... Aki szereti a farkasokat, annak számára nélkülözhetetlen, de minden természetbarátnak javára válik." - Kirkus Reviews
Távol a civilizációtól, a sarkvidéki viharok és hóförgetegek hazájában, szúnyograjok támadásainak kereszttüzében, Dr. L. David Mech többet megtudott a farkasok mindennapi életéről, mint bárki más a világon. Hónapokon át egyhuzamban figyelte, hogyan játszanak, alszanak, ismerkednek, hogyan nevelik utódaikat. Valahányszor pézsmatulok-vadászatra indultak, a nyomukba eredt. Expedíciója alkalmával gyűjtött, újszerű megfigyeléseit és szenzációs fényképanyagát ezúton adja közre. Valóságos kincs a farkaskedvelők és általában a természet szerelmesei számára Dr. Mech klasszikusnak tekintett, A sarki farkas - egy falka tagja voltam című könyvének jubileumi kiadása. Elmerülvén a lenyűgöző történetek és képek varázsában, megjelennek előttük a régi ismerősök, köztük Főnök (a domináns hím), Anyuci, Szőrmók, Csíkos, Remete; Balváll és Slampi, valamint rajtuk kívül még jó néhányan, az új nemzedékhez tartozók. Dr. Mech az 1980-as évek közepe óta tanulmányozza ugyanazt a sarkvidéki farkasfalkát. Kezdeti felfedezéseit és kalandjait A sarki farkas - egy falka tagja voltam című bestseller művében adta közre. Most, egy évtized múltán, arra invitálja olvasóit: ünnepeljék vele együtt falkatagságának tízéves jubileumát, melynek során az eredeti kép és szöveganyagon túl, megismerteti őket a farkasok életének későbbi eseményeivel, és bemutatja újonnan készült felvételeit.
Desmond Morris - Miért csinálja...? A ló
Hogy miért csinálja a kutya és a macska, azt már tudja a magyar olvasó, ha hozzájutott az 1928-ban született híres angol etológus velük foglalkozó könyveihez. Desmond Morris, miután húsz évet töltött az emberi faj viselkedésének tanulmányozásával (A csupasz majom, Testközelben), az ember legközelebbi és leghűségesebb társait vette szemügyre, harmadjára a lovat. A hatalmas londoni állatkert egyik vezetőjeként bőséges alkalma volt a zebrák és a vadlovak tanulmányozására, majd – mint versenyló-tulajdonos – szakavatott ismerője lett olyan kérdéseknek is, hogy például miért gyorsabb az egyik ló, mint a másik, tudja-e a győztes, hogy versenyt nyert, és miért verik lovukat a zsokék. Persze megtudunk sok egyebet is: mit jelez a ló a fülével, a farkával, különféle hangjaival, testével, lábával; mennyit alszik, hogyan táplálkozik, udvarol, szül, lát, hall, barátkozik, végül pedig arról, is értesülünk, hogy ki találta fel a kengyelt, és miért hoz szerencsét a patkó. Aki szereti a lovakat, akár gazdájaként, akár csak messziről gyönyörködve benne, bizonyára haszonnal és élvezettel olvassa ezt a könyvet.
Matt Ridley - Az erény eredete
Az erény eredete abból az ősi kérdésből indul ki, hogy vajon az emberi természet veleszületetten jó-e avagy rossz? Válasza azonban nem az elméleti spekuláció nyelvén szól, hanem a szemléletes példákén, szellemes, esszéista stílusban, de soha nem elszakadva az egzakt tudományok talajától. Az alapkérdést az emberről kiterjeszti az egész élővilágra, melyben ott is rábukkanhatunk az önfeláldozás példáira, ahol aligha várnánk: a vámpír-közösségekben, a korallok telepeiben, vagy általánosabban, az élőlények sejtjei között. De nem maradnak rejtve a sötét önzés, a csalás és potyázás esetei sem, legyen szó akár a gyakran idealizált delfinekről vagy a természettel úgymond harmóniában élt indián törzsekről. Az evolúcióban, és e könyvben is az utolsó akkord azonban az együttműködésé és a bizalomé: bolygónkat a leginkább társas fajok uralják, úgymint a termeszek és az emberek. Utóbbiakat azonban a jelen kor újabb kihívás elé állítja: közösségeink egyre nagyobbak és virtuálisabbak, egyre inkább túlnőnek agyunk befogadó képességén. Az ilyen fellazult társadalmakban az emberek már képtelenek számon tartani ismeretségeiket, ami alkalmat ad egymás kihasználására. Van megoldás? Ridley javaslata: kultiváljuk a kisebb közösségeket. Ma, a megalomán „hálózatépítések” és a sivár, fogyasztói egoizmus korában mi sem sürgetőbb ennél.
Paul Whalley - Lepkék és pillangók
Fedezzük fel a "repülő virágok" elbűvölő és titokzatos életét!
Alfred Edmund Brehm - Az állatok világa
A 19. század közepére a gazdaság, a tudomány, a technika fejlődése lehetővé tette a fejlett európai civilizációk számára, hogy a föld addig ismeretlen vidékeit is birtokukba vegyék, természeti erőforrásait feltérképezzék, kiaknázzák. Először a felfedezés, feltérképezés, számbavétel volt soron, azt követte a gyarmatosítás, amelynek révén megszerzett gazdagság egyszersmind a gyarmatosító hatalmak további fejlődésének alapját is adta. Kalandorok, utazók, tudósok ezrei keltek útra, hogy az addig sosem látott tájak kincseit megismerjék, megszerezzék. A tudomány is sokat profitált ezekből a felfedezésekből: addig sosem látott élőlényekkel, ökoszisztémákkal ismerkedett meg. Linné, Humboldt, Darwin, és nem utolsósorban Brehm munkái nyomán, a föld egészének élővilágát megismerve az emberi tudás új horizontja tárult fel. Az "otthon maradott" milliókban ugyanakkor nagy igény mutatkozott a tudományos ismeretterjesztésre, érdeklődéssel falták az utazók nemegyszer hihetetlen kalandjainak leírását.
A 19. század derekán a föld élővilága hatalmas területeken szinte még érintetlenül őrizte az évmilliós evolúció révén létrejött paradicsomi állapotot. Alfred Brehm ezzel a paradicsommal találkozott utazásai során. Számtalan saját megfigyelése, úti élményei, tanulmányai, tudományos munkássága, írói kvalitása a tudományos ismeretterjesztés mindmáig egyik legkiválóbb képviselőjévé tették.
Brehm munkája az egyik első mű, amely az állatok életének tanulmányozására helyezi a hangsúlyt: nem felboncolt állatok, csontvázak, részletek vonzották, hanem az élő állatok viselkedése.
Az állatok világa első kiadása 1863-ban jelent meg, amelyet több német nyelvű kiadás követett, a negyedik 1927-ben jelent meg. Az állatok világa lassan hatalmas tudományos-ismeretterjesztő vállalkozássá terebélyesedett. Nem csak Brehm, hanem egy sor nagyhírű tudós is közreműködött létrehozásában, továbbfejlesztésében. Egy sor nyelvre lefordították, a CD-hez felhasznált magyar kiadás a negyedik német alapján készült. A kor jeles hazai tudósai fordították, írták, magyar vonatkozású fejezetekkel egészítették ki, beépítették a friss tudományos eredményeket is. Élvezetes, közérthető stílus, ugyanakkor precíz, tudományos alaposságú rendszerezettség jellemzi nemcsak a Brehm által írt részeket, hanem az egész művet, a később született részeket is. "A Nagy Brehm" az állatvilágról szóló ismeretek utánozhatatlanul gazdag tárháza még ma is. Az állatrendszertant követő struktúra a főemlősöktől a primitív egysejtűekig az egész föld ökoszisztémáját elénk tárja. Éppúgy helyet kaptak benne a távoli egzotikus dzsungelek állatai, mint a hazánkban honos kutyafajták vagy egyéb háziállatok. Külön könyv foglalkozik a mikrobiológiával: a bakteriológia lebilincselően izgalmas történetét a 19. kötet tárja elénk.
Richard Dawkins - A valóság varázsa
A varázslatnak sok formája van. Őseink leginkább arra használták, hogy a világ érthetetlen jelenségeit magyarázzák meg vele, mielőtt tudomány választ talált volna rájuk. Az ókori egyiptomiak szerint az éjszaka akkor jön el, amikor Nut istennő lenyeli a napot. A vikingek szerint a szivárvány az istenek hídja a földi világba. A földrengéseket a japánok egykor az óriási harcsával magyarázták, ami a hátán hordozza a világot - és minden alkalommal, amikor megrázza a farkát, a föld remegni kezd. Ezek mind varázslatos, különleges történetek. Van azonban még valami, ami ennél is varázslatosabb: megtalálni az igazi választ ezekre a kérdésekre. Ez a valóság varázsa - a tudomány. A valóság varázsa seregnyi találó gondolatkísérlettel, lenyűgöző illusztrációkkal és megdöbbentő tények garmadájával segíti a természeti jelenségek megértését. Miből vannak a dolgok? Mennyi idős a világegyetem? Miért néznek ki úgy a kontinensek, mintha egy kirakós szétszedett darabjai volnának? Mi okozza a tsunamit? Miért van ilyen rengeteg féle állat és növény? Ki volt az első férfi, vagy nő? A könyv letehetetlen, látványos detektívtörténetként kalauzol végig a legkülönbözőbb tudományágakon, arra sarkallva az olvasót, hogy közben ő maga is gondolkodjon a tudósok fejével. Richard Dawkins, a világ leghíresebb evolúciós biológusa, és a tudományos oktatás egyik legszenvedélyesebb élharcosa egész karrierjét annak szentelte, hogy megismertesse a tudomány csodáit a felnőttekkel. Most azonban Dave McKean illusztrátorral közösen arra vállalkozik, hogy páratlan oktatói tehetségének segítségével minden korosztály számára elérhetővé tegye a tudomány varázslatos világát. Dawkins és McKean könyve valódi kincsesbánya mindazok számára, akik valaha is eltűnődtek azon, hogyan működik a világ. Olyan képes kalauz a világ titkaihoz, mely hosszú éveken át útitársunk lehet.
Ismeretlen szerző - A természet világa
A Családi tudáspróba az ismeretek bővítésének érdekes és szórakoztató módját kínálja. A gazdagon illusztrált interaktív kézikönyv-sorozat valamennyi kötete tényeket és számos színes érdekességet közöl, amelyek révén az olvasó szórakoztató módon ismerkedhet meg egy-egy tudományterülettel.
A Galápagos-szigeteken él a világ legnagyobb szárazföldi teknőse, ezenkívül az Egyenlítőt metsző szigeteken található a legészakibb pingvinpopuláció... A Holt-tenger vízszintje 396 méterrel van a tengerszint alatt, a Jordán folyó torkolatánál található Földünk legalacsonyabb szárazföldi felszíni pontja. Régebben azt hitték semmi nem él meg benne, innen ered az elnevezése is, azóta kiderült, hogy több baktériumfaj és legalább egyféle moszat tenyészik a tengernél ötször sósabb vizében. Ilyen és ehhez hasonló érdekességeket és fontos adatokat tudhat meg a természet gazdag sokszínűségéről és az élet megannyi formájáról.
Bíró Imre - A világ állatai
A világ állatairól szóló sorozat ezen kötete a sivatag, a tengerek, az őserdők, a sztyeppék és szavannák lakóit mutatja be. Rengeteg érdekesség vár az iskolásokra, akik kezükbe veszik a kötetet, s érdeklődnek ezek iránt a csodálatos lények iránt!
Molnár V. Attila - Barangolás a növényvilágban
2007
A nagyalakú, színes fotókkal gazdagon illusztrált kötet szerzője Földünk flóráját igyekszik bemutatni művében, felhíva a figyelmet - az állatok mellett kissé elhanyagolt - sokszínűségükre, érdekességükre. Az első fejezetben alkalmazkodóképességüket ecseteli megannyi figyelemfelkeltő példán keresztül, majd ír a virágzás és beporzás folyamatáról, a terjedésről és szaporodásról, a növények "vegykonyhájáról" és különös, az evolúciós logikának ellentmondó jellemzőiről, valamint a csodálatra méltó "növényi találmányokról". A minden növényszerető figyelmébe ajánlható kiadványt névmutató zárja.
Tartalom:
Csodálatos növényvilág
Alkalmazkodás - Növények a betonrengetegben; Növények úton, útfélen; "Fagyálló" növények; Kérészéletű növények; Növényi matuzsálemek; A növényvilág óriásai; Növényi törpék; Ragadozó növények; Élősködő növények; Korhadéklakók; Mimikri és álcázás a növényvilágban; A látszat néha csal; Növényi mozgások; Sótűrő növények
Virágzás és megporzás - Szélhámosok a növényvilágban; Megtévesztő virágok; Dögvirágok; A növényi reklám; Börtönvirágok; Virágok farsangja; Színváltozatok a növényvilágban
Terjedés és szaporodás - "Tépőzáras" növények; Növényi szélszekerek; Lövöldöző növények; Önbeásó növények
A növények vegykonyhája - Mérgező növények; Gyógynövények; Vadon termő eledelek; Festőnövények; A növényvilág mérges kígyói
A természet tévedései - Növényi rendellenességek; Hibridizáció a növényvilágban
Növényi találmányok - A virágóra; Időjós növények; Növényi ragasztók
Névmutató
Irodalomjegyzék