Rajk Júlia életrajza a XX. századi magyar történelem különös és tragikus politikai sorsfordulóit hordozza. Rajk Lászlóné, született Földi Júlia, személyes ellenségének tudhatta mind Rákosi Mátyást, mind Kádár Jánost, akik részt vettek férje, illetve a rehabilitálásért fellépő Nagy Imre meggyilkolásában.
Rajk Júlia 1945 és 1949 között jó néhány fontos politikai pozíciót töltött be. 1949-ben a bíróság ötévi börtönbüntetésre ítélte, gyermekét idegen néven állami gondozásba vették.
A börtönbüntetés letöltése után nevét a beleegyezése nélkül megváltoztatták. A rehabilitációért és férje eltemetéséért, emlékének megőrzéséért, valamint “saját nevéért” harcolt éveken át.
Megkérdőjelezhetetlen erkölcsi súlyával döntő szerepet játszott abban, hogy a politikai rehabilitációs folyamat, ha zökkenőkkel is, de haladt, és sikerül elérnie férje nyilvános temetését. Rajk Júlia egész életében harcolt a megkülönböztetés és az igazságtalanság ellen.
A “Júlia-féle szabadságakciók” az első valóban civil szervezet megalakításától, a bebörtönzött ellenzékiek védelmétől az abortuszjogszabályok szigorítása ellen indított aláírásgyűjtő akció megszervezéséig terjedtek.
Ennek a harcnak az állomásai, a börtönévek, a romániai fogság, a Nagy Imre-csoport: győzelmei és vereségei, vagyis Rajk Júlia élettörténete bemutatja, hogy megvalósítható-e a mindennapok apró harcain keresztül az utópia: az autonóm, a férfi világtól szabad nő, a “saját név” megszerzése.
Kapcsolódó könyvek
Kukorelly Endre - Országházi divatok
Mit keres az író a Parlamentben? Mi köze hozzá, és a többieknek mi közük az íróhoz? És ha már ott van, hogyan lehetne haszna, vagy legalábbis hogyan definiálhatná magát ebben a helyzetben? Kukorelly Endre ciklusnyi politikai közszereplésének vissza-visszatérő motívuma a kultúra helye és szerepe a társadalmunkban, valamint a döntéshozók tudatában. Elsősorban a viselkedési- és beszédkultúráé, ami akaratlanul is elárulja, honnan jövünk, és mit akarunk. Az író messziről jött, és hamar távozott saját történetéből, amelynek jellegzetes fragmentumaiba most bepillantást enged. Az elbeszélés repedéseiből pedig itt-ott előtüremkedik a régebb múlt, az Országház épületében szintén gyakran megforduló Jókai, Mikszáth és még sokan, akiknek a mondataiban ott visszhangzik a mi jelenünk.
Jared Cade - Agatha Christie és a hiányzó tizenegy nap
1926. december 3-án eltűnt otthonából egy közepesen ismert angol krimiszerző. 1926. december 14-én este, mikor férje azonosította egy harrogate-i szállodában, már a világ egyik leghíresebb asszonya volt Agatha Christie. A közbeeső tizenegy napban egész Anglia őt kereste, megtalálójának magas összegű jutalmat ígért egy napilap, médiumok kinyilatkoztatásait olvashatták az érdeklődők, az Amerikai Egyesült Államokban is újsághír lett belőle. Amikor végre megkerült, mindenki azt várta, interjúkat ad és elmagyarázza, mi történt az alatt a tizenegy nap alatt. De Agatha Christie egy nyilatkozatot kivéve soha nem volt hajlandó beszélni róla.
Jared Cade angol újságíró elhatározta, hogy utánajár a titoknak. Először is elolvasott mindent, amit valaha összeírtak a világ legismertebb eltűnéséről, aztán elkezdte felkutatni a még élő szemtanúkat, illetve a hajdani szemtanúk családtagjait. És eközben bukkant a kincsesbányára: Agatha Christie gyerekkori barátnőjének, sógornőjének lányára, aki mindent elmesélt, amit anyjától csak hallott, ráadásul olyan fényképekkel is megajándékozta, amelyeket még soha nem publikáltak.
Ezt a könyvet Agatha Christie nem hivatalos életrajzának is nevezhetjük, hiszen az eltűnés előtti és utáni éveiről is beszámol. Izgalmas, új nézőpontú mű egy tehetséges és bölcs asszonyról.
Igor Janke - Hajrá, magyarok!
A lengyel konzervatív újságíró és blogger, Igor Janke munkája alaposabb, tárgyilagosabb, informatívabb és jobb könyv minden, eddig idehaza megjelent Orbán Viktor-életrajznál. (...) A szerzőt nem kötik gúzsba személyes érdekek, belpolitikai és közéleti összefonódások. Szubjektív, saját élményeken és következtetéseken alapuló, egyben korrekt könyvet akart írni, közölve és megvizsgálva az alanyára nézve nem túl hízelgő információkat is. Mint mondja, nem rajongója Orbán Viktornak, és a könyvből kitűnik, hogy a magyarországi zsigeri előítéleteknek sem rabja. Nem befolyásolja őt sem a hívők üres rajongása, sem az Orbán-fóbiások vak gyűlölete.
(...) Igazolva érezhetik a véleményüket azok is, akik a magyar miniszterelnökben a hatalmi technikák hidegvérű, nem egyszer könyörtelen sakkjátékosát látják, de azoknak sem kell csalódniuk, akik a különleges tehetségű és teljesítményű, a keresztény és nemzeti értékek mellett mélyen elkötelezett, európai léptékű politikust tisztelik Orbán Viktorban. (...)
Lengyelországban páratlan sikert aratott a könyv, elismeréssel fogadták a jobb- és baloldali kritikusok egyaránt, ami jelen esetben a legnagyobb dicséret. Nincs kétségünk afelől, hogy a magyaroknak is tetszeni fog!
Sonya Newland - Híres és hírhedt személyiségek
A könyv érdekes és nélkülözhetetlen információkat tartalmaz azokról a hírességekről, akik a XX. században meghatározták a politikai élet, a társadalmi folyamatok alakulását, fontos felfedezéseket tettek, új irányzatokat teremtettek valamely művészeti ágban, vagy jelentős eredményeket értek el a sportban. A témákra osztott, sok színes fotót tartalmazó kötet megismertet mindazokkal, akik olyanná alakították a világot, amilyennek ma, a XXI. században látjuk.
Lauro Martines - Firenze és a Mediciek
A Firenze melletti Mugello faluból származó, nem különösebben előkelő múlttal rendelkező Mediciek néhány generáció alatt a firenzei pénzügyletek befolyásos résztvevői, a pápai pénzügyek irányítói lettek. Azt mondják, a híres Cosimo a világ leggazdagabb embere volt a 15. század első harmadában, Lorenzo Medici ("Il Magnifico") pedig korának meghatározó politikusa. A véres intrikákkal, ravasz anyagi ügyletekkel, politikai fondorlatokkal, nagyszerű művészi teljesítményekkel teli, vérrel és arannyal írt reneszánsz drámába illő családtörténetet - Lorenzo alakját középpontba állítva - a neves történész, Lauro Martines lenyűgözően gazdag kortörténeti panorámába illesztve mutatja be. A számos forrást feldolgozó munka élénken varázsolja elénk a 15. századi Firenze mindennapjait és szemléletes portrét nyújt a művészpártoló, költő, államférfi és könyörtelen "főnök" Lorenzóról, s bemutatja az 1478. áprilisi ún. Pazzi-összeesküvés részleteit. Ez utóbbi támadásban Lorenzo éppen hogy csak megmenekül, bátyja elvérzik, és az összeesküvés szálai egészen a pápai udvarig vezetnek. A kötet jól érzékelteti a történelmet formáló nagyobb erők, a gazdasági, társadalmi folyamatok összjátékát is. A rendkívül részletes irodalomjegyzékkel, a Medici-, a Della Rovere-, valamint a Pazzi-család genealógiájával és fekete-fehér térképmelléklettel ellátott kötet szakembereken túl bátran ajánlható a reneszánsz Itália története iránt érdeklődő laikus olvasóknak is.
Juan Gasparini - Diktátorok asszonyai
A véreskezű, magukat élet-halál urának képzelő diktátorokról már számtalan könyvet olvashattunk. De mit tudunk a diktátorok asszonyainak életéről? Bátorították vagy fékezték férjüket a hatalom csúcsa felé vezető úton? Ismerték-e a diktatúrák sötét titkait? Aktív részesei vagy tehetetlen nézői voltak a szörnyűségeknek, támogatták a diktátort, vagy lázadtak ellene? Haszonélvezői vagy áldozatai voltak az embertelen rezsimeknek? Az argentin származású szerző nemcsak a jelen és a közelmúlt híres diktátoraihoz kötődő nők sorsát vázolja fel e kötetben. Számos, a magyar olvasó előtt eddig ismeretlen részletet is fevillant az elmúlt ötven év történelméből.
Kelen Jolán - Eliramlik az élet
Nyolc évtized alatt felgyűlt emlékeinek gazdag tárházából ragad ki egy-egy epizódot a szerző. Gyermekkoráról szólva felidézi a századelő hangulatát. Igazi egyeteme - mint írja - a Galilei-kör volt: az Anker-közben ma is fennálló ódon épület falai mögött éjszakába nyúló vitákon ismerte és értette meg a szocializmus nagy igazságait. Kritikus történelmi helyzetek eddig ismeretlen, érdekes epizódjait eleveníti fel és élményeket olyan neves személyiségekkel való találkozásairól, mint Ady, Kun Béla, Lukács György, Karinthy Frigyes, Kosztolányi Dezső, Hatvany Lajos és még számos kortárs. Könyvéből közelebbről megismerhetjük férje, Kelen József, a kitűnő mérnök, a Tanácsköztársaság népbiztosa, valamint Korvin Ottó kivételes egyéniségét, mindkettőjük tragikus sorsát. Saját szerepéről szerényen, néhol éppen öniróniával beszél. Humora át-meg átszövi elbeszélését, akár az 1917-1919-es forradalmas időkről, akár hosszú emigrációjáról, számkivetettségéről, akár az 1956-os ellenforradalom alatti tevékenységéről ír. Bátran vállal minden nehézséget és bátran kimondja a keserű igazságokat is. Lázadó, a forradalmi mozgalmakban a férfiakkal egyenrangú társként küzdő nő alakja rajzolódik ki előttünk.
J. Randy Taraborrelli - Grace Kelly, a monacói hercegnő
Egyszer volt, hol nem volt... volt egyszer egy gyönyörű színésznő, akit minden nő irigyelt. Egy milliomos klasszikus szépségű, Oscar-díjas lánya, aki egy nap találkozik a monacói herceggel és a felesége lesz.
A herceg elviszi a palotájába, majd születik három gyönyörű gyermekük.
Álom vagy valóság Ez a könyv betekintést nyújt Rainier herceg és Grace hercegnő világába, és talán a mese végét is megismerhetjük. Vajon valóban boldogan éltek, míg meg nem haltak.
Angela Davis - Életem
Ki Angela Davis?
Egyetemi tanár, filozófus, és forradalmár. És fontos hozzátenni, hogy színes bőrű amerikai állampolgár.Szülei mélyen alulról törtek fel, hatalmas akaraterővel megáldva küzdöttek azért, hogy képezzék magukat, tanulhassanak, és egy emberibb életet élhessenek. Édesapja történelemtanár, édesanyja tanítónő volt. Már kicsi gyermekként átélte nap mint nap a rasszizmus kegyetlen megnyilvánulását, és ez váltotta ki belőle a tiltakozást az igazságtalanságok, az elnyomás, a rasszizmus ellen. Hamar politizálni kezdett, és vállalta a börtönt is azért, hogy tegyen valamit az igazságtalanságok ellen, a saját népét - ahogyan ő nevezte őket - testvéreit felvilágosítsa, és segítse a fiatalokat jobb életszínvonalra emelni.
Nyíltan kommunistának nevezte magát, pedig tudta, hogy ezzel nagy bajba sodorja nemcsak önmagát, de családját is. Tagja lett az Egyesült Államok Kommunista Pártjának. Amikor részt vett szerelme testvérének fegyveresen elkövetett börtönszabadítási kísérletében, el kellett hagynia az egyetemet. Ronald Reagan – akkor kaliforniai kormányzó – ezt mondta: „Ez a nő soha többé nem állhat katedrára Kaliforniában.” A szabadítási kísérletnek öt halottja volt. Angela Davis ezután bujkált. Az FBI által leginkább keresett tíz bűnöző egyike volt. Elfogása után tizenhat hónapot töltött előzetes letartóztatásban, majd bűnszövetségben elkövetett emberölés vádjával bíróság elé került. Állítólag tőle kapták a többiek a fegyvereket. E vád alól nem sikerült tökéletesen tisztáznia magát, de az esküdtszék a növekvő hazai és nemzetközi tiltakozó mozgalom hatására felmentette. Ezt követően sok országban megfordult azoknak a szervezeteknek a meghívására, amelyek a kiszabadításáért küzdöttek. Járt a Szovjetunióban és Magyarországon is. A baloldali értelmiség, a diákmozgalmak ifjúsága és a kommunista országok ünnepelték. A múlt század hatvanas éveinek egyik sztárja volt Ernesto Che Guevara, Daniel Cohn-Bendit, Joan Baez és Bob Dylan mellett. A szocialista béke megteremtése érdekében kifejtett tevékenységéért a Szovjetunió Nemzetközi Lenin-békedíjjal tüntette ki.
1980-ban az amerikai Kommunista Párt alelnökjelöltje volt. Később kilépett a Pártból. Visszatért a kaliforniai egyetemre és férjhez ment egy afroamerikai egyetemi tanárhoz.
Ma a Kaliforniai Egyetem Santa Cruz-i részlegében a társadalmi tudat, a közgondolkodás történetének professzora. Foglalkozik kulturális és zenei témákkal, a feminizmussal, a fekete nők egyenjogúságával. Elnöknője egy, a börtönök megszüntetéséért harcoló mozgalomnak.
Leszbikusságát 1997-ben vállalta fel az Out magazin hasábjain.
Lytton Strachey - Viktória királynő
Lytton Strachey életrajza Viktóriáról, Anglia s India királynőjéről kedves és nagyon emberi képet rajzol meg arról az asszonyról, akiről egy korszakot neveztek el. Viktória 1837-ben 18 évesen lépett trónra, s 1901 januárjában halt meg. Az uralkodása alatt vált Anglia világbirodalommá, s ebben a folyamatban olyan legendás társai voltak, mint férje, Albert herceg, Gladstone és Disraeli. Amikor élete vége felé a kormányzás gondjait egyre inkább miniszterelnökére hagyta, igazi támasza - régóta özvegy volt már - a legendás skót szolgája, John Brown volt. Lytton Strachey Viktória királynője könnyedségével, eleganciájával megújította az életrajzírás műfaját, s minden későbbi mű példájául szolgált.
Szabó Magda - Megmaradt Szobotkának
1982 tavaszán meghalt Szobotka Tibor, aki nemcsak írótársa volt Szabó Magdának, hanem több mint harminc éven át a férje is. Kettejük élete az egymásra találás első pillanatától kezdve oly elválaszthatatlanul forrott eggyé, hogy a végzet mindkettőjükre sújtott. De Szabó Magda tudta, hogy ő nem köthet alkut a halállal, mert neki olyan feladata van, amit senki más nem végezhet el helyette. S az első pillanatok bénító fájdalma után, amikor heves sistergéssel leégtek az élethez kapcsoló vezetékek, Szabó Magda hozzálátott, hogy megírja élete legnehezebb könyvét. Kinyitotta a lezárt fiókokat, kiürítette a kéziratokkal tömött szekrények mélyét, és megtette azt, amit tennie kellett: életre keltette az igazi Szobotka Tibort. Ez a könyv regény, de nem regényes életrajz, sok tekintetben rendhagyó mű. Természetes módon mosódik egybe benne Szobotka Tibor szövege (memoárrészletek, naplófeljegyzések, gyermekkori írói kísérletek) a Szabó Magdáéval, kiegészítik egymást, szinte felelgetnek egymásnak. Egybeforrnak, hiszen a két élet is egy volt, elválaszthatatlan egész. S ezért szerelmi történet is ez a könyv, persze az is a maga rendhagyó módján. Ez a szerelem maga volt a teljesség, csata, amelyben a szerelmesek megnyerték egymást, s elvesztették önmagukat.
Szobotka Tibornak már nem volt rá ideje, hogy megírja a memoárjait, alighogy hozzáfogott, a halál közbeszólt. A megkezdett munkát Szabó Magda folytatta; példátlan önfegyelemmel és lelkierővel rekonstruálta annak az írónak szenvedésekkel, kudarcokkal teli életét, akinek tehetségében, elhivatottságában jobban hitt, mint a sajátjáéban, olyan embert állít elénk, aki már réges-rég méltó arra, hogy véglegesen fölfedezzük, s akinek könyvei végre elfoglalják méltó helyüket a magyar irodalomban.
Adonyi Sztancs János - Arisztokraták ma II.
Az Arisztokraták ma második kötetében olyan titkok és legendák kapunk első ízben nyilvánosságot, amik túlmutatnak egy-egy főnemesi család keretein. Miért vállalt hullamosást Párizsban gróf Nádasdy Borbála? Miért bútorozta be a pannonhalmi főapát báró Apor Péterék házát? Mit kért gróf Markovits Kálmán olimpiai bajnok Rákosi Mátyástól? Mi köze a gépromboláshoz a Fiáth bárónőknek? Milyen terve volt Istennek Borbón Alessandro királyi herceggel? Hogyan veszett nyoma báró Atzél Edének? Miért robbantott teherautót Odescalchi Pál herceg? Mitől vált legendássá gróf Wenekheim Dickens Jeanne-Marie az argentin pampán? Miért kísérti a Perényi bárók feleségeit a fej nélküli barát szelleme? Miért kántorizál magyar falvak templomaiban Willelsbach királyi hercegnő? Miért lett volna jobb báró Jeszenszky Antalnak, ha nem születik arisztokratának? Hogyan lett az ékszertervező Kornis grófból mezőgazdasági vállalkozó? Mi köze báró Riedel Miklósnak a belső villámképződéshez? Miért jelent meg egy sebéhez kapó vörös róka Bolza gróf lelki szemei előtt? Milyen hátrányt okoztak Csáky István grófnak a keletnémet műszaki rajzolók? Miért érte meg báró Kémény Jánosnak harmincötezer hektár erdőt színházra költeni? Milyen titka volt Rudnyánszky báróék sziklapincéjének? Hogyan varrták Puchmer báróék nyakába az aradi vértanúkat? Miről híresek a Jankovich-Bésán grófok Dél-Afrikában? Miért vállalt hét gyereket Serényi Marianna grófnő? Hogyan vélekedik gróf Wass Huba amerikai tábornok a Wass Albertet ért vádakról? Csakúgy, mint az első kötetben, ismét arra keresek választ, mekkorát bukott az ország, a magyarság azon, hogy brutálisan kiiktatták a történelmi arisztokráciát a társadalomból?
D. J. Melnyikov - L. B. Csornaja - A kétarcú admirális
Tartalom:
Előszó helyett utószó
Bejárat a "rókalyukba"
Hogyan lesz az emberből kém?
Munkaadó kerestetik
Az Abwehr főnöke
A hatalom csúcsán
Az Abwehr Franciaországban
A Brandenburg-hadosztály
Canaris nemzetközi hálózata
Egy tévedés ára
Canaris contra Canaris
Canaris és a fasiszta vezetők
Az Abwehr és a Gestapo
Befejezés
N. Gevorkjan - N. Tyimakova - A. Kolesznyikov - Szemtől szemben Putyinnal
- Valójában az én életem roppant egyszerű, akár a nyitott könyv. Az iskola befejezése után az egyetemre kerültem. Az egyetem befejezése után - a KGB-hez. Végeztem a KGB-vel - újra az egyetemre kerültem. Az egyetemről Szobcsakhoz mentem. Szobcsakból Moszkvába, a kormányhivatalba vezetett az utam. Aztán következett az Elnöki Hivatal. A következő állomás a Szövetségi Biztonsági Szolgálat. Aztán kineveztek miniszterelnöknek. Most megbízott elnök vagyok. Ennyi az egész.
- De voltak azért részletek is?!
- Persze, voltak...
Három újságíró készített választási propagandakiadványt Szemtől szemben Putyinnal címmel. Valójában ez az egyetlen forrás Oroszország második választott elnökének eddigi életéről. A könyv a sikeres választási kampány dokumentuma. Aki elolvassa, megismerheti a Sztálin halála utáni Oroszország hétköznapjait... (168 óra)
Egy most megjelenő könyvből sok minden kiderül az orosz elnökről, bár a szerzők maguk is elismerik, hogy Putyin többször kikapcsoltatta a magnót, s csak annyit mondott: ez túlságosan személyes. (Vasárnapi Reggel)
Kónya Judit - Szabó Magda - Ez mind én voltam...
Melyek azok az "örök kérdések", amelyek Szabó Magdát foglalkoztatták? Milyen körülmények között születtek népszerű ifjúsági művei? Mit jelentett az írónő számára Debrecen? Hitelt adhatunk-e életrajzi regényeinek?
Kónya Judit közel négy évtizeden keresztül kísérte figyelemmel Szabó Magda pályáját, és próbálta megfejteni az írónő fordulatokban gazdag élete és felejthetetlen művei közti - olykor rejtélyesnek tűnő - összefüggéseket. Így született meg ez a rendhagyó kötet, mely felerészben a szerző 1977-ben megjelent munkájának átdolgozott változata, felerészben pedig az utóbbi három évtizedben született gondolatait és értő elemzéseit tartalmazza.
A bensőséges hangvételű monográfia nem csupán az életmű ismertetésére vállalkozik, de az alkotások mögötti lélektani tényezőket is feltérképezi, miközben az életrajzi regényekből, visszaemlékezésekből és interjúkból származó idézetekkel próbálja közelebb hozni az olvasókhoz a kortárs magyar irodalom egyik legkitárulkozóbb, mégis ismeretlen íróját, Szabó Magdát.
Jeff Gerth - Don Van Natta Jr. - Hillary Rodham Clinton
Hillary Rodham Clinton az Egyesült Államok és a világ egyik legbefolyásosabb politikusa. Személye megosztja az embereket; vannak, akik gyűlölik, mások viszont egyenesen istenítik. Bár több tucat könyv született már róla, eddig egyik sem volt képes megmutatni Hillary igazi arcát.
Amikor Hillary harcba szállt az Egyesült Államok elnöki posztjáért, két Pulitzer-díjas újságíró, Jeff Gerth és Don Van Natta Jr. úgy döntött, hogy megírja az amerikai politikai élet egyik legfontosabb szereplőjének pártatlan portréját.
A rengeteg új forrás és korábban nyilvánosságra nem hozott dokumentum felhasználásával készült könyv oldalain megelevenednek Hillary életének fontosabb állomásai: a Wellesley Főiskola kollégiumi szobái; az arkansasi és washingtoni tárgyalótermek; a Fehér Ház; a szenátus eldugott irodái; valamint több millió dolláros washingtoni rezidenciája.
A könyvből megismerhetjük Hillary és Bill titkos paktumát, amelyet az 1970-es évek elején kötöttek, hogy bejussanak a Fehér Házba. Van Natta és Gerth betekintést nyújt Hillary és Al Gore versengésébe, csakúgy mint a szenátor asszony rivalizálásába Barack Obamával, amely végül külügyminiszteri pozíciót ért számára. A könyv több esetet is felsorol, amikor Hillary megszegte a szenátus etikai kódexét azzal, hogy egy titkos energiaügyi munkacsoportot hozott létre. Érdekes, új információkat tudhatunk meg Hillary megkérdőjelezhető jogi munkájáról Arkansasban, a kapcsolatáról Vince Fosterrel, és titkos szerepéről abban, hogy titokban tartsák férje besorozásának igaz történetét. Gerth és Van Natta arra a kérdésre is megadja a választ, hogyan vészelhette át Clintonék házassága a Monica Lewinsky-ügyet. Végül a könyv kitér Hillary vitatható szavazatára is az iraki háborúval kapcsolatban.
Hillary Clinton életútja egyedülálló az amerikai történelemben: First Lady, szenátor asszony, majd külügyminiszter. A remekül megírt könyv nélkülözhetetlen olvasmány mindenki számára, aki többet szeretne tudni erről az időszakról, mint amennyit az újságok megírtak.
Jeff Gerth harminc évet dolgozott oknyomozó riporterként a New York Timesnál, legtöbbet a lap washingtoni szerkesztőségében. 1999-ben Pulitzer-díjat kapott. 2004-ben a Princeton Egyetem vendégprofesszora volt. Feleségével Washington DC-ben él, és egy lányuk van.
Fekete Sándor - A nemzet prókátora
"Most száz esztendeje, hogy meghalt, s hosszú évtizedek óta alig beszéltünk róla. Több mint negyven éve, hogy utoljára adtak ki válogatást műveiből. Mintha a ma emberének semmi szüksége sem volna Deák Ferenc életének tanulságaira, eszméire, gondolataira..."
Diane Ducret - Hírhedt diktátorok asszonyai
A francia szerző 20. századi diktátorok (Mussolini, Lenin, Sztálin, Salazar, Bokassa, Mao, Ceauşescu, Hitler) párkapcsolatait mutatja be. A hatalom megszerzésének útján a diktátorok egytől-egyig felismerték, hogy csak akkor jutnak el a csúcsra, ha sikerül megnyerniük és saját céljaikra felhasználniuk a nőket. A diktátorok asszonyainak egy a sorsuk: párjuk oldalán belekóstolnak a hatalomba, ám cserébe megcsalják, megalázzák és kihasználják őket. A szexualitás a hatalom egyik mozgatórugója: a diktátoroknak teljhatalmuk megszerzéséhez zsigeri szükségük van rajongókra. A nők olykor a háttérből, máskor nyílt színen irányítják társukat, akár a bukásig, sőt a sírig is elkísérve.
Gerald Durrell - Életem értelme
Az Életem értelme (amely a több tíz évvel ezelőtt Vadállatok bolondja címmel megjelent mű új fordítása) főhőse a serdülő Gerry Durrell, aki életében először munkába áll: ápolóként a whipsnade-i állatkertben. Játékos jegesmedvék, gézengúz gnúk, púpos pöffeszkedők és egyéb állatfajták kószálnak a könyv lapjain, halálra rémítve az állatkert gyanútlan látogatóit. Gerry pedig vigyorogva áll a forgatag közepén, és összekacsint az olvasóval: - Lám, mi tudjuk, hogyan kell az állatokkal bánni - nem úgy, mint ez a népség, amely ide mindennap becsődül. És ez az örökifjú állat- és emberbarát hamarosan megtalálta élete értelmét - a kihalással fenyegetett állatfajták megóvását. És megtalálta a módját, hogy mindezt a lehető legélvezetesebb formában közvetítse az olvasók millióinak.
Judith Miller - Szaddám Huszein és az Öböl-válság
A két amerikai szerző - egyikük a New York Times tudósítója, másikuk a Harvard egyetemen ad elő - Szaddám Huszeint, az iraki elnököt olyan biciklistához hasonlítja, aki "keskeny ülésen ül, és ha nem mozog, felbukik". A modern Irak története és Szaddám, a "takríti maffiafőnök" pályafutása olyan izgalmas, mint a legagyafúrtabb krimi, és olyan véres, mint egy shakespeare-i királydráma. Irak valóságos orwelli rémálom. Ez a könyv megérteti, hogyan jutott el ez az állam és mindenható uralkodója odáig, hogy lerohanja és annektálja szomszédját, a kicsi, ám dúsgazdag Kuvaitot. Ennek következménye az, hogy ma közel egymillió katona néz egymással farkasszemet a sivatagban, a szaúdi-kuvaiti határon, és a háború napról napra elkerülhetetlenebbnek látszik. Judith Miller és Laurie Mylroie könyve tényekben gazdag, rendkívül informatív és egyben szinte letehetetlenül izgalmas olvasmány.