August Strindberg számos történelmi tárgyú elbeszélést írt, első sikerei is ezen műveiből származtak, s ezek közül az irodalomtörténet a Történelmi miniatűrök című novellagyűjteményét tartja az egyik legjelentősebbnek.
A kötet az ókori Egyiptomtól a francia forradalomig vezeti végig olvasóját a történelmen, egy-egy korszakba bepillantva, mintegy életképet mutatva a kor legjelentősebb eseményeiről, legnagyobb alakjainak életébe engedve egy rövid betekintést.
Olyan, mintha egy forgószínpadon változna folyamatosan a kép, ahol mindig más díszlet, a történet, de valahol mélyen az ember, s a nagy emberi kérdések ugyanazok maradnak.
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Balázs Béla Stúdió, 1961-1981
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Balázs Béla Stúdió
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Balázs Béla - Filmkultúra
Most, hogy a film művészetéről szóló utolsó könyvemet írom, szükségét érzem, hogy előző filmelméleti könyveimre emlékezzek és emlékeztessek. Nem azért, hogy huszonöt esztendő munkájának holmi befejezett kerek egységet adjak, hanem ellenkezőleg azért, hogy utolsó könyvemet úgy indíthassam útjára, mint huszonöt év előtt az elsőt: egy be nem fejezett, sőt alig elkezdett művészet jövőt követelő proklamációjaként. Első filmelméletem nem egy régen kialakult művészet, könyvtárakban és múzeumokban felmérhető, eligazító térképe volt, hanem iránytű ismeretlen tengerekre merészkedő felfedezők számára. Most, hogy a film ötvenéves évfordulóján vissza- és körülnézve emlékezünk rá, hogy láttunk egy új művészetet nemcsak megszületni, hanem (mint némafilmet) meghalni is, hogy láttuk hangosfilm formájában testet váltani és láttuk technikája nagyszerű fejlődése folyamán új szellemét, lelkét elcsenevészedni, most, hogy látjuk századunk legnagyobb ígéretét, a filmművészetet veszedelms zsákutcában megrekedve - mos t újra az elmélet iránytűjével kell utat keresnünk. Idéznünk kell, minek ígérkezett a film, hogy felmérhessük, mi veszett el és mi van veszendőben és hogy a dialektikus fejlődés szerpentinútján magasabb síkon indulhassunk el újra a kezdet irányában. Ez a könyv úgy tekint vissza, mint ahogy nagy elugrás nekifutásához kell hátralépnünk...
Balázs Béla - Lehetetlen emberek
A regény szereplői lehetetlen emberek, de nem értéktelenek, s magatartásuk csődje,amely e regényben kiderül, tanulságos. A magányos szembeszegülés hívei ők, az intellektuális lázadásé, amely céltalan s hátat fordít mindennek, mert azonosulni nem tud. Saját felismeréseikből kovácsolnak maguknak béklyót, mert megrettenti őket, hogy minden tett mögött ott áll a kiszámíthatatlan következmények kockázata. Háborgó lelkiviláguk állapotát vetítik a külvilágra, s e képzelt földrengéses talajon lépni sem mernek. E saját erkölcsi hálójukban fönnakadt szellemi hajótöröttek világából lépnek át a könyv alakjai, Szegedi János és szerelmese, Klára a határozott körvonalú, szilárd valóságba.
Kozma Lajos - Az új ház
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Kozma Lajos - A nagy szonáta
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Kozma Lajos modern épületei / Modern Buildings by Kozma Lajos
Műveltsége, művészi érzékenysége alkalmassá tette őt arra, hogy olyan lakásokat tervezzen a hozzá fordulóknak, melyekben azok magukra, vágyaikra ismernek. Talán nem annyira egyéni vágyaikra - hiszen jellegzetesen Kozma-stílusú házat-lakást kaptak -, hanem a társadalmi réteg igényeire, amelyhez tartoztak. A jómódú közép- és nagypolgárságról van szó (nemcsak újgazdagokról, hanem művelt és széles látókörű magántisztviselőkről, értelmiségiekről is), és Kozma ezt a réteget nagyon jól ismerte. Közéjük tartozott, társaságához tartoztak. Ezért is volt képes oly pontosan formába önteni ideáljaikat, szinte patikamérlegen kimérve a korszerűség, a kényelem és a reprezentáció megfelelő arányát. Miközben európai horizontot nyitott meg számukra, az általa tervezett modern környezet megnyugtatóan hazai tudott maradni, talán éppen a kifogásolt testesség és kézműves megmunkálás révén. Kozmát sokan álmodozó, idealista művésznek tartják, én realistának látom. Tudomásul vette az itthoni adottságokat és élt velük. Ez azonban nem azt jelentette, hogy engedett volna igényességéből. Állandóan feszegette a határokat: a korszerűség felé szorította megbízóit, és a magáéhoz hasonló igényességre, minőségre szoktatta az iparosokat. Ha valami aktuális ma Kozma példájából, akkor ez mindenképpen az.
Patay László - A Tisza-család szakácskönyve
A Tisza szakácskönyv különös érték, aminek azonban nehéz a műfaját meghatározni. Kultúrtörténet? Manapság is használható gyakorlati fogódzó a jó ízeket kedvelő, a hivatásos vendéglátó, vagy a sajnos oly kevés idővel rendelkező "modern" háziasszony számára? Kísérlet a magyar ízek, egykori étkezési kultúrák helyreállítására, útkeresés a hazai étkezési rend s a modern konyha összehangolására? Mindez egyszerre! Tekinthetjük a Zrínyiek reánk maradt konyhai könyve, a Bornemissza Anna fejedelem-asszony számára összeállított Szakáts könyv, illetve Apor Péter által ránk hagyományozott, no meg a XVIII.-XIX. századbéli egyéb jeles "ínyenci feljegyzések" egyenes folytatásának. A magyar múlt szinte kiveszett középnemesi konyhaművészetének mintegy véletlenül fennmaradó, ám a pernye alatt mindvégig hamvadó kései parazsának is, mely most, hogy előkotortuk, szépen fényleni kezdett. Mert igényesebb falusi turizmusunk ugyancsak sokat meríthet, ha akar, az egykori Tisza-konyháról s bevallott célunk éppen az, hogy e kötet közreadásával a vendégfogadó házakat segítsük egy kicsikét. A másoknak főző háziasszonyok, és a kisebb panziók, étkezőhelyek szakácsmesterei nem csak feledésbe merült, remek, és ma is könnyedén elkészíthető ételek hosszú sorát ismerhetik meg belőle, ám éppen az ő vendégkörük az, amely az igényesebb magyar házikonyha páratlan ízvilágának is hírét hordhatják a messzi-világba, új, és még újabb látogatókat csábítva országunkba ezáltal.
Ismeretlen szerző - Magyarország száz csodája I.
Amikor 2001-ben megjelentettük a Magyarország száz csodáját, magunk sem gondoltuk, hogy ekkora sikert fog aratni. A rejtőzködő értékek nyomában azóta sorozattá nőtte ki magát: szerzőink és fotósaink csodák után kutatva bejárták a Kárpát-medence minden magyarlakta zegét-zugát. A számtalan utánnyomást és a sorozat teljességét a kiadó most rendhagyó módon szeretné megünnepelni: az első - és talán legnépszerűbb - kötetnek új ruhát adtunk, s az eredeti tartalmat modernebb, szebb kivitelben, felújított szöveggel adjuk az olvasó kezébe.
Tóth Krisztina - Barczi Attila - Erdei T. Lilla - Halmai Róbert - Horváth Gergő - Horváth Réka - Semsey Balázs - Szilágyi Dániel - Magyarország száz csodája II.
Előző kötetünkhöz hasonlóan ezúttal is száz különleges helyre kalauzoljuk el az olvasót. Témáink között szerepelnek természeti ritkaságok, ősi, mégis ismeretlen kulturális emlékek, és nemegyszer olyan helyek, épületek is, melyekről talán naponta hallunk, gyakran elmegyünk mellettük, és mégis tartogatnak számunkra új, meglepő dolgokat.
Barczi Attila - Centeri Csaba - Malatinszky Ákos - Molnár Zoltán - Schoblocher Judit - Szelényi Gábor - Magyarország száz csodája III.
Újra útra keltünk, hogy felfedezzük Magyarország rejtőzködő kincseit. Amikor elindultunk, még nem sejtettük, hogy az előző két kötet után még több száz olyan értékkel találkozunk, amely megtöltheti a sorozat harmadik részét. Nosztalgiáztunk régi járműveken, leszálltunk Budapest zöld szigetein, betértünk cukrászdákba, hangulatos patikákba. Megcsodáltuk legendás madárvilágunkat, barátkoztunk a denevérekkel, mély, izgalmas szurdokok mélyén barlangokat kerestünk. A puszták legelésző szürkemarhái, az őket terelő ősi magyar kutyafajták az ember és a táj ősi együttélését segítették megérteni. Utunkat méltóságteljes romok, eldugott, fazsindelyes haranglábak, gótikus szentélyek szegélyezték, tisztelettel és áhítattal szemléltük épített és a természet által létrehozott katedrálisainkat. De nem maradhattak ki az ősi foglalkozások, az ízletes étkek és a kóstolni való italok sem. Magyarország szín-, forma-, íz-, illat-, állat- és növényvilágából válogattuk azt a csokrot, amelyet jó kedvvel, szeretettel ajánlunk kedves Olvasónk figyelmébe.
Csiba József - Malatinszky Sándor - Murárik László - Németh Andor - Tárczy Tibor - Vozáry György - Zákonyi Gyula - Vasúti személyszállítás - Járműalbum
A közforgalmú személyszállító járművek főbb adatain, jellegrajzain és fényképein keresztül a személy-és motorkocsikról, motorvonatokról ad átfogó képet.
Deák Geyza - A magyarság és a rajzolás
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Martonné Erdős Katalin - Magyarország tájföldrajza
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Jean Effel - Az ember teremtése
Jean Effel (1908-1982, eredeti nevén Francois Lejeun) francia grafikusművész művészete nem ismeretlen a hazai olvasóközönség előtt.
1943-tól, művészi pályájának kezdetétől számítva sok ezer rajza és több mint húsz önálló kötete jelent meg. Egyetlen más művészhez sem hasonlítható rajzai - miként Effel egész alkotótevékenysége - derűs optimizmust, gyengéd humort és ami a legfontosabb, végtelen emberszeretetet sugároznak. Nálunk legismertebb könyvei A világ teremtése, Ádám és Éva, A kis angyal, Az ember teremtése és Ádám és Éva szerelme. Ezekben mai világunk jelenségeit karikírozza az "égi szemüveg"-en át nézve olykor elnéző, olykor kesernyés, de legtöbbször jóízű mosolyt fakasztva. Amit nagyszerű alkotásaival nyújt, az a legcsodálatosabb és a legtöbb, amit ember adhat - igaz örömet.
A könyv Örkény István bevezető gondolataival, Bartócz Ilona és Boldizsár Iván fordításában kerül az olvasók kezébe.
Misi Éva - Szabó Pál Antalné - Jászsági szűcsminták textíliákon
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Varga Imre - Anyagba zárva
"Általában nehezen nyílok meg. Életem során gyakran játszottam tetszőleges vagy kényszerű szerepeket. Nem véletlenül vonzott a színház, a film, a nyilvánosság. Önbecsapásban éltem, elhittem, hogy amit eljátszok, az én vagyok. Gyengeségem, gyávaságom miatt nem néztem igazán magamba. És ha mégis, az többnyire valamilyen szer által befolyásolt állapotban történt. Ez volt az egyik, vagy talán az egyetlen menedékem. Persze láttam, hogy nem jó, amit csinálok. Nem csak a heroinról, hanem az elfedésről, a szerepjátszásról... is beszélek. Idült bűntudatom lett, amit megint csak el kellett fedni valamivel, tehát ez ördögi körré vált. Nem véletlenül fogalmaztam úgy, hogy megéltem a poklot..."
Harangozó Márta - Varga Imre
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Harangozó Márta - Varga Imre világa / The World of Imre Varga
Szép kiállítású retrospektív albumunkkal a nyolcvanadik életévét betöltő Varga Imrét köszöntjük, a művészt, aki egész életében Európában élt és dolgozott. Bárhová ment, szellemi otthon várta, miközben művészete Magyarországon indult, bontakozott ki és vált teljessé. Kötetünk szemléletesen felvillantja a pálya legjellemzőbb állomásait, a kezdetektől napjainkig.
Jósa Judit - Festett mesék
A csodaszép festményekkel illusztrált mesekönyv 12 történetét 12 nagyhírű művész, többek közt Goya, Munkácsy Mihály, Monet, Szinyei Merse Pál ecsetvonásai ihlették. A fordulatos cselekményű, közvetlen hangú mesék tartalmas szórakozást ígérnek gyermeknek és felnőttnek egyaránt.
A tartalomból: Álmos birodalma (Munkácsy Mihály: Ásító inas) A kisfiú meg az óriás (Goya: A kolosszus) A csónakok meséje (Monet: három halászbárka) Csoda a tavon (Somogyi Győző: A Balaton őrangyala) Arabella és fehér (Seurat: A cirkusz) Ördög vitte, Annuska hozta (Fényes Adolf: Testvérek) Gasztony lovag szerencséje (Dürer: Arco vára) Csillagok, csillagok, szépen ragyogjatok (Lotz Károly: Tavasz. K. Lippich Ilona arcképe) Cinóber királysága (Bogdány Jakab: Csendélet madarakkal) Felhőutazás (Szinyei Merse Pál: Léghajó) Kincskereső zsivány (Murillo: Dinnyeevő fiúk) Így jár, aki irigy! (Arcimboldo: Ősz)