MAGYARÁZAT
A postarablást Margith Jani tervezte ki, és nem is akartunk mi semmi mást, csak egyszerűen kirámolni a nagy vaskasszát, és szép csendesen lelépni a pénzzel. De aztán az egész másképpen történt. Úgy történt, hogy a kasszát nem tudtuk kirámolni, viszont akkor éjszaka, onnan a postáról mi irányítottuk a dolgokat az egész városban, és nem akarok dicsekedni, de határozottan jól irányítottuk a dolgokat.
Jó, tudom, hogy nem túlságosan nagy eset elirányítani egy ilyen kis várost mint a mienk, hiszen jóformán nem is város, hanem falu; alig ötezer lakosa van, de ha tekintetbe vesszük, hogy mások sokkal rosszabbul irányítgatták, igazán büszkék lehettünk Margith Jani meg én. És mi büszkék is voltunk, és a vaskassza oldalára felírtuk, hogy:
Margith János és Jász Gábor rendet csinált ezen a szemétdombon.
Hát így volt. És most majd elmesélem részletesen az egészet.
Kapcsolódó könyvek
Kiss Ottó - A nagypapa távcsöve
Kiss Ottó költészete a svéd gyerekversek világával rokon: gyerekhangon, de nem gyerekesen szól a gyerekek gondjairól, örömeiről és bánatairól. A nagypapa távcsöve című új kötetben a gyerek „főhős” távolról érkezett nagyszülei látogatását, és a látogatás apró eseményeit meséli el. Az olvasó számára ismerős érzéseket keltenek a versek a fizikai és a lelki távolságról, amely az egymástól távol élőket, a gyerekeket és az öregeket elválasztja, de ami az együttlét során fokozatosan összezsugorodik, majd eltűnik. A távolságot felváltja a közelség, és egyre fényesebben ragyog az összetartozó felnőtteket és a gyereket összekötő szeretet.
Hétköznapi szeretet ez: a nagymama elnézi, hogy a nagypapa nem hisz Istenben, és úgy gondolja, ezt Isten is megbocsátja, apa meg nagy sportember, de a súlyzózásban úgy elfárad, hogy a súlyzókat már anyának kell az ágy alá visszatenni. A nagypapa távcsöve varázslatos eszköz, belenézve közel kerül a múlt, az emlékek, nagy lesz a kicsiből és kicsi a nagyból. A kötet egyik fő vonzereje a szemszögéből adódó sok-sok humoros felvillanás, amelyet a gyerekolvasók biztosan szívesen fogadnak majd.
Ljudmila Ulickaja - Történetek állatokról és emberekről
Egy Magányos Egér, egy Ignáciusz nevű macska, Zellő, a csikó, Antverpen, a veréb és még sokan mások bukkannak föl Ulickaja mesés történeteiben. A népszerű orosz írónő a gyerekeknek is ugyanúgy mesél, mint a felnőtteknek: komolyan, de játékos fantáziával, lebilincselően, sok szeretettel.
Terry Pratchett - Földvájók
_Grimma pedig így szólott: Két választásunk van. Elmenekülünk, vagy megbújunk. És többek erre azt kérdezték: Melyiket válasszuk? Grimma pediglen így felelt nekik: Harcolni fogunk._
Amikor az ezernyi apró mana beköltözött a kőfejtő romos épületeibe, úgy érezték, hamarosan Fényes Új Hajnal köszönt rájuk. Tévedtek.
Rövidesen vészjósló események kezdik követni egymást. A tócsák teteje keménnyé és hideggé válik, az eső pedig fagyott darabokban hullik le az égből. Megjelennek a humanók, és csúnya felfordulást okoznak, a manáknak pedig harcolniuk kell, hogy megvédelmezzék új otthonukat. Ám a manák még sohasem háborúztak, és hiába áll az oldalukon Jekub, a kőfejtő sárkánya, a helyzetük egyre kilátástalanabbnak tűnik…
_Terry Pratchett a roppant sikeres Korongvilág-ciklusával szerzett hírnevet világszerte._ A manák trilógiája _mulatságos és tanulságos mese, amely ötletesség terén sem marad el a Korongvilág-regények mögött; bizonyítja ezt az is, hogy felkerült a tekintélyes Smarties-díj jelöltjei közé._
Kiss Ottó - Csillagszedő Márió
Márió megfigyelte, hogy a csillagok mindig ugyanabban a messzi távolban maradnak. Mégis megígéri a szomszéd kislánynak, hogy kihalássza őket a tóból, nappal üvegszekrényben őrzi, és éjszakára újra felrakja mindet az égre. A kislány gyermeki hangján bizalom és csalódás, szeretet és fájdalom, bölcsesség és naivitás egyszerre szólal meg.
Az apró gondolattöredékek versfüzére egy család történetét tárja elénk.
Az utóbbi évek magyar gyermekköltészetének kiemelkedő alkotása elnyerte az Év könyve díjat, számos feldolgozása született, és több nyelvre is lefordították.
Kiss Ottó - Visszafelé hull a hó
Svéd gyerekversek?
No igen, játszódhatnának Stockholmban, csakhogy éppúgy Rómában vagy Madridban, netán Kirgeramdamban is. Kirgeramdam különben eddig nem volt, ebben a pillanatban találtam ki, tehát most már van. Ezeket a kedves-szomorú svéd gyerekverseket azonban Gyulán írták, vagyis svéd gyerekverset bárhol és bármikor lehet írni; a svéd gyerekversekhez most már egyáltalán nem kellenek a svédek, csupán toll, papír, lélek, és valaminő gyermeki bölcsesség szükségeltetik. Kiss Ottó, e könyvecske írója sem svéd, hanem inkább gyerekes felnőtt. És nagyon helyes, hogy az. A felnőttekkel az a baj többnyire, hogy csak felnőttek, azaz nagyok és erősek tudnak lenni, mindig megeszik a tökfőzeléket és nem másznak fel a fára, hanem kivágják azt. Kiss Ottó talált egy másik gyerekes felnőttet, Kukár Istvánt, aki megrajzolta ezeket a verseket. Elég gyerekes rajzok, azt hiszem. Tetszettek már arra gondolni, hogy nincs is vers, versike, amit ne lehetne megrajzolni?! E versek nemcsak önmagukban álló rácsodálkozások és bölcselkedések, hanem egy összefüggő történet állomásai is, nagyon egyszerűen szólva e könyv egy család szétesésének gyermeki krónikája. Én nagyon átéltem ezt a szomorú, de mégis kedves történetet, mert Kirgeramdamban is pontosan így szokott lenni.
_Szív Ernő_
_Kirgeramdam, 1997. november 13._
Nagy Bandó András - Szappanbuborék
A 2007-es Könyvhét egyik csemegéje a negyedik Bandó-kötet. A hatvanéves költő hatvan versét válogatta be a kötetbe. A lakótelepi lét szürkeségéről és a régmúlt szépségeiről szóló versek éppúgy akadnak benne, mint a vasárnapi szülőkről vagy családi örömökről szólók. A népmesei elemekkel és nosztalgikus hangulatokkal telt sorok felüdülést jelentenek a városi forgatagban élőknek éppúgy, mint a vidékieknek. A kötet különlegessége, hogy a ragyogóan szép illusztrációkat a szegedi Hammido Művészeti Iskola diákjai rajzolták és festették, sokak örömére.
Lezsák levente - Emerson & Tsa., avagy a titokzatos mordiai bűneset
Van egy ország, Mordia, ahol sohasem süt ki a nap, ahol mindig borongós az idő, és ahol az embereknek soha sincsen jókedvük. De még egy árva huncut pillanatra sem. És így megy ez már emberemlékezet óra. Egészen addig, amíg valami szörnyű dolog nem történik: IV. Burgum, Mordia királya egy reggel JOBB LÁBBAL kel fel!
Irene Adler - A skarlátvörös rózsa rejtélye
Irene, Sherlock és Lupin, akik újra együtt vannak Londonban, egy napon különös sakkfeladványt találnak a Times hasábjain. A furcsa rejtvény szerzője egy bizonyos ,,Fekete Barát". Sherlock szeme azonnal felcsillan... Másnap az egész várost megrázza a hír, hogy meggyilkoltak egy gazdag kereskedőt. Az áldozat íróasztalán egy skarlátvörös rózsa hevert - ugyanaz a virág, amely húsz éve egy vakmerő bűnbanda jelképe volt. Visszatért volna a Skarlátvörös rózsa bandája? Három rendkívüli gyerek, akik elválaszthatatlan barátok. A krimi történetének három világhírű szereplője. Lélegzetelállítóan izgalmas kalandok egész sora.
Sabine Giebken - Reszkető csillagok
Trisch nem éppen ilyennek képzelte a lovardát. Szabadon szeretett volna száguldani, akár egy cowboy, és megpihenni az esti tábortűz mellett. Ezt élvezte volna.
A Pegazus lovastanyán azonban nem így alakul a nyaralás. Az egyik állat halála miatt gyászos hangulat uralkodik az istállóban. Az eső folyton zuhog, és mivel Trisch az egyetlen a csoportban, aki még soha nem ült lovon, nem is gyakorolhat együtt a többiekkel. Különben sem jön ki társaival: egyikük az első pillanattól fogva cikizi őt. A lovász pedig egyenesen hátborzongató. Mintha állandóan figyelné Tricsht, és még az állatok is félnek tőle.
Egy rémisztő ájsakán fény derül a férfi sötét titkára, de már túl későn: az egyik nyaraló lánynak reggelre nyoma vész. A fiatal lovasoknak tenniük kell valamit!
Kate McMullan - Kalandtúra a sötét vadonban
Hősünk, Kanócfalvi Wiglaf, a Sárkányvadász Akadémia elsőéves tanulója immár két félelmetes sárkányt is legyőzött rövid iskolai pályafutása alatt, anélkül, hogy egy csepp vért kiontott volna! Mordred, az Akadémia igazgatója azonban korántsem elégedett: neki a sárkányok aranya kell mindenáron.
Így aztán az egész osztály útnak indul a Sötét Vadonba, hogy megszerezzék Seetha, a sárkánylédi aranyát, amit a Rémbarlangban rejtett el...
"Kanócfalvi Wiglaf akár Harry Potter kisöccse is lehetne" (Mary Pope Osborne)
Sven Nordqvist - Kisöcsi és a nagyvilág
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Jean-Philippe Arrou-Vignod - Liza és Micsoda az iskolában
Liza iskolába megy. De barátját, Micsodát nem hagyhatja otthon! A kutyust a táskájába rejti a vonalzók, a balettcipő, a félig megrágott cukorkák és a füzetek közé.
De Micsoda nem sokáig bújkál…
Csukás István - Itt a kezem, nem disznóláb!
Miért köszönnek egymásnak az emberek? Miért mutatják barátságos szándékukat? Miért használatos a mai napig is annyi szokás, illemszabály? Mi értelme van egyáltalán az illemnek, mi szükség van rá?
Csupa-csupa fontos kérdés.
De a szerző beszélgető társát, a kilencéves Jóskát nemcsak ez érdekli.
Kíváncsi arra is, hogy joga van-e focicsapatot választania a téren annak, aki a labdát viszi, hogy illik-e hangosan izgulni a moziban, és hogy lehet-e valaki udvarias a heggyel, a vízzel, az erdő fáival.
Csukás István könyve nem tilalmakat állít a gyermekek elé, hanem tanácsokat ad. Megszívlelendő, hasznos tanácsokat, amelyek zavartalanabbá, kellemesebbé, barátságosabbá teszik minden emberi közösség életét.
Bátky András - Pipogya, a budapesti medve
Budapest, napjainkban. Láthatatlanná vált városi vadállatok élnek közöttünk. Békések, jobban félnek tőlünk, emberektől, semhogy megmutassák magukat. Pipogya, a kismackó az utcán sétálva egy nap felfedezi, hogy a láthatatlanság álcája már nem tökéletes - hiszen egy kisgyerek észreveszi őt! Aztán még egy! És még egy! Innentől kezdve az események gyorsan követik egymást. Gyerekek és állatok életreszóló barátságot kötnek, megalakul a VEST (Vadállat Embert Segítő Társaság - vagy inkább Városi Eső Sanyarú Tél?), összeismerkednek a titokzatos Aranykával, a manóval, és egy igen komoly küldetést kell végrehajtaniuk...
Török Sándor - A felsült óriás és a 9 csoda
A szerző különleges hangulatot árasztó meséivel írta be nevét a magyar irodalomba. Igazi sikereit a valóság és a képzelet világa között közlekedő hőseivel, szeretnivaló gyermekfiguráival aratta (Csilicsala csodái, Kököjszi és Bobojsza). Ezt a mesegyűjteményét 1934-ben adták közre, majd elfeledkeztek róla. Reméljük, ez a kiadás pótolja a mulasztást, és az értő gyermek és felnőtt olvasók újra felfedezik Török Sándort.
Gévai Csilla - Amíg zötyögünk
Nanuk, az eszkimó újra Budapesten nyaral Dománál és Panninál! A gyerekek nagyon örülnek egymásnak. Miután körbetáncolják egymást, máris utazni kezdenek: buszon, biciklin, négyes metrón, HÉV-en, vonaton, sőt, még léghajón is! Bali bácsi persze mindenhova elkíséri őket, és megosztja velük és velünk végtelen tudását a különböző közlekedési eszközökről. Sőt, még szerelmes is lesz... Az Amíg utazunk folytatása egyszerre élvezetes, pörgős meseregény és lenyűgöző képes útikalauz Budapesthez. Közben pedig a városunkról, a közlekedésről és a járművekről is rengeteg mindent megtudhatunk. Olvassuk, amíg zötyögünk a HÉV-en, metrón, vonaton, buszon.
Paul Stewart - Éjfél Mennykőváradon
"Mennykőváradot elpusztítja a viharok anyjának hatalmas energiája!"
Kinn a nyílt levegőégben kegyetlen vihar készülődik. Mennykővárad, a lebegő sziklára épült csodálatos város épp az útjába kerül. A levegőben úszó várost egy lánc rögzíti a szárazföldhöz.
Csupán Ágos, az ifjú fellegkalóz kapitány, aki egyedül merészkedett hajójával a Szirten túlra, méri fel a veszély nagyságát. De veszedelmes utazása során felleghajója megsérül, legénysége részint Erdőmélyére, részint azon is túlra sodródik, ő maga pedig elveszíti emlékezetét...
A Szirt krónikái című nagyszabású fantasy sorozat izgalmas, gyönyörűen illusztrált harmadik kötete tele van szenzációsan képzeletgazdag szereplőkkel.
Békés Pál - Borz a sámlin
"– Bo-bo-bocsánat - hebegtem -, ön a szomszédom borza?
– Micsoda kérdés! Bóóórzasztó! Én nem a szomszédjáé vagyok, én vagyok a szomszédja. A magam borza vagyok. Nevem Szűcs Sebestyén."
Így ismerkedik meg a Fehérlófia utca 13-as bérház új lakója egy kurta lábú, sámlin üldögélő, szivarozó, csíkos állatkával. Annyi mindent beszélnek a borzokról, némelyek ellenszenvesnek, mogorvának, mások vidámnak, mókázónak tartják őket, de igazán senki sem tudja, a borzok életét sűrű homály fedi. Szerencsére Szűcs Sebestyén a barátságos fajtához tartozik, és sok mindent elmesél a bérház lakói és a borzok életéről. Borzunk kiterjedt levelezést folytat az Amerikában élő Bűzös Borzzal, jó barátja a zseniális esőcsináló: Azúrborz; s egyszer egy borongó lelkületű borzot is vendégül lát. Akit érdekel a borzok élete, Békés Pál mulatságos meseregényéből mindent megtudhat róluk. Cakó Ferenc rajzai jelenítik meg a borzok eddig ismeretlen életét.
Vanessa Walder - A tündekirály átka
Egy forró nyári éjszakán Arianét elrabolja egy hatalmas sárkány! A szörnyeteg a távoli, sötét Varázserdőbe viszi. Úgy tűnik, hogy az erdőben élő mágikus lények nem kedvelik a kislányt, különben miért szórna rá sötét varázslatot a tündekirály Leandro? Egy átkot, amely megakadályozza, hogy Ariane hazatérhessen. Az átok hatására az emberek világában mindenki elfelejti, hogy a kislány valaha is létezett. Ariane kétségbe esik, de a Varázserdőben barátai is akadnak, akik a segítségére sietnek.
Dóka Péter - Lila királylány
Mi történik, ha egy sárkány nem a karcsú és szende királylányokat szereti elrabolni, hanem a nagyszájú, káromkodós, kövér hercegnőket? Mit tegyen egy királylány, ha képtelen elengedni a szerelme kezét, és ezért még a mosdóba is elkíséri? És vajon el lehet vágni éles karddal egy igazi érzelmi köteléket? Dóka Péter mesevilágában csupa szerelmes hőssel találkozunk, aki keresi a párját, ezer akadályt legyőz, megküzd az ellenséggel (néha saját magával is), időnként nagyokat nevet, máskor meg a könnyeit törölgeti – akárcsak a kötet olvasója. A mesék, amelyekhez a neves észt grafikus, Anne Pikkov készített illusztrációkat, egyaránt szólnak gyerekhez, szülőhöz, nagyszülőhöz – mindenkihez, aki volt már szerelmes, vagy szeretne szerelmes lenni.