1. kiadás: A könyv szerkesztője, Gera István professzor a Semmelweis Egyetem Parodontológiai Klinikájának igazgató egyetemi tanára. Fő kutatási területe a parodontológia. E tárgykörben négy egyetemi jegyzetnek és nyolc tankönyvnek, illetve szakkönyvnek szerzője vagy társszerzője. Több angol nyelvű szakkönyv magyarra fordítása fűződik nevéhez.
A parodontológia az elmúlt két évtizedben hatalmas fejlődésen ment keresztül. Ma lényegesen többet tudunk a betegség kóroktanáról és jobban megértjük patomechanizmusát mint akkor, amikor az előző tankönyvünk, több mint egy évtizeddel korábban íródott. Olyan új távlatok nyíltak meg a parodontalis tapadásveszteség gyógyításában, amelyre egy évtizeddel korábban még gondolni sem lehetett. Hazai klinikai tapasztalataink szerint azonban fogágybetegségben szenvedő beteg sokszor csak akkor kerül szakemberhez, amikor már minden foga erősen mozgatható és alig menthető. Fogorvosaink még ma is elsősorban cariescentrikusak, és csak kevesen törődnek a szájhigiéné helyreállításával, a supra- és subgingivalis fogkövek eltávolításával. Pedig hatásos, oki terápiát csak a dentalis plakkfelhalmozódás megakadályozásával folytathatunk. Ha ezt nem tesszük meg, minden ténykedésünk felesleges vagy csak a tüneteket enyhíti.
Eddig hazánkban két parodontológiai tankönyv jelent meg, az első 1981-ben, a második pedig 1994-ben. A korábbi tankönyvek csupán a fogorvostan-hallgatók elméleti oktatását szolgálták. Jelenlegi tankönyvünk célja ennél sokkal tágabb. Természetesen alapvetően ez a tankönyv is az egyetemi hallgatóknak íródott, azonban célja a szakorvosképzés és a továbbképzés szolgálata is. Ez a könyv terjedelmét és részletességét tekintve inkább közelebb áll egy kézikönyvhöz, mintsem egy kivonatos egyetemi tankönyvhöz. A könyv jelentős képanyagot vonultat fel az esetek és kezelési technikák illusztrálásra. Olyan, a klasszikus parodontológia számára merőben új területekkel is foglalkozik, mint az implantológia vagy a bioanyagok alkalmazása.
A könyv két nagy részre oszlik. Az első rész a parodontológia elméleti alapjaival, a betegség etiopatogenezisével foglalkozik. A második rész pedig a fogágybetegség klinikumát, a betegség kezelésének elveit és technikáját tárgyalja szigorúan az „evidence based dentistry” alapjain állva. A szerzők felhasználták saját kutatási eredményeiket, de alapvetően a hatalmas nemzetközi kutatási publikációra támaszkodtak, amely a parodontológia terén olyan bőséges, hogy ma már egy ember képtelen áttekinteni a parodontológia egészét.
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Maxillofaciális anatómia
A fogorvos számára különösen fontos a fej-nyak területének precíz és részletes ismerete, hogy a fogászati gyakorlatban előforduló pathologiás elváltozásokat meg tudják különböztetni az egészséges struktúrától, továbbá hogy a különböző fogászati beavatkozások hatását, helyét és annak következményeit ismerjék. Ezenkívül rendkívül fontos, hogy a normál anatómiai viszonyok ismerete után értékelni tudják a röntgen, CT- és MRI-képeket. Ismerni kell az orr-melléküregek szerkezetét, mivel a betegek egy része a fogorvost keresi fel, ha a sinus maxillaris gyulladása a fogakra is ráterjed.
A tankönyv az arckoponya üregeivel, összeköttetéseivel és képleteivel foglalkozik, különösen azon területekkel, amelyek ismerete a fogorvostanhallgatók és fogorvosok számára nélkülözhetetlenek. Némelyik fejezet, így a tonsillák, garat, szájpad, az orrüreg és orrmelléküregek c. rész olyan részletes leírást tartalmaz, mely az orr-fül-gégészek számára is fontos. A fej- és nyaktájék nyirokelvezetésének ismerete mindazon érdeklődők számára elengedhetetlen, akik e területen kóros elváltozásokkal találkoznak, elsősorban a szájsebészek, onkológusok és radiológusok számára.
Ismeretlen szerző - Orális medicina
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Fogászati radiológia
Az új Fogászati radiológia tankönyv megjelenését az indokolja, hogy az utóbbi évtizedekben a radiológia rendkívül gyorsan fejlődött, létrejött a digitális radiográfia, a képalkotó eljárások mindennapi gyakorlattá váltak és tovább fejlődnek. Érvényes ez a fogászati radiológiára is. A szerkesztő felhasználja a régi tankönyvből mindazt, ami ma is érvényes, és kiegészíti az új ismeretekkel. Bemutatja az új típusú fogászati röntgenkészülékeket és ennek megfelelőek az új felvételtehnikai ábrák is. Teljesen új fejezet a digitális radiográfia és annak fogászati alkalmazása. Újdonság az időközben bevezetett dózisfogalmak és sugárvédelmi előírások ismertetése. A klinikai szemléletben bekövetkezett változásoknak megfelelően elsősorban a cariest, a marginális parodontium betegségeit és a cystákat tárgyaló részek újultak meg, gazdagon illusztrálva. Az ábrák az új nyomdatehnikának köszönhetően sokkal szebbek lettek. A szép szerkesztés jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy a szerzők sok évtizedes oktatási tapasztalatait tükröző logikus, jó tankönyvet kap az olvasó.
Ismeretlen szerző - Szájsebészet, maxillofaciális sebészet
A könyvet különösen azoknak ajánljuk szeretettel, akik sokáig és türelmesen várták megjelenését.Így indult a könyv 17 év után, az utolsó szájsebészeti tankönyv megjelenését követően, 1997-ben. Most 2004-et írunk, a s könyv azóta megélt egy újabb átdolgozott kiadást 1999-ben, egy sikeres angol és orosz kiadást, s most újból kézbe veheti az Olvasó a harmadik bővített kiadást, amely mind tartalmában, mind kivitelében változott. A második kiadást 1999-ben két új fejezettel bővítettük: a Mikrosebészet-tel és a Preprotetikai sebészet-tel.
A mostani, 3. kiadásban teljesen új traumatológiai fejezettel találkozik az olvasó. Az első kiadás óta Magyarországon is kétfajta szájsebészeti szakvizsga létezik:a dentoalveolaris sebészet (Oral surgery) és az arc-állcsont szájsebészet (Maxillofacial surgery). Könyvünkben mind a két szakma számára útmutatással szolgáltunk.
Fráter Loránd - Radiológia
Az ultrahang, a komputertomográfia, a digitális szubsztrakciós angiográfia, a digitális radiográfia, a mágnesrezonanciás képalkotás, illetve a digitális formában keletkező képeket archiváló és szükség esetén akár nagy távolságba is közvetíteni képes számítógépes rendszerek elterjedése, egyre szélesebb körű hozzáférhetősége jelentős mértékben megváltoztatta a képalkotó diagnosztika szerepét, helyét a diagnosztikus folyamatban. A nagyteljesítményű modalitások a korábbinál fontosabb szerepet játszanak a legtöbb betegség kivizsgálásában. Lerövidítik, ugyanakkor sokszor költségesebbé teszik a diagnózishoz vezető utat, ezért indikációs körük, diagnosztikus teljesítőképességük ismerete a gyakorló orvos számára nélkülözhetetlen. A szerzők törekvése annak felvázolására irányul, hogy az egyes szervek, szervrendszerek betegségeinek kivizsgálásában mely módszerek, milyen sorrendben, milyen megbízhatósággal és mekkora kockázat árán alkalmazhatók a betegek gyors, ugyanakkor a lehetséges mértékig kockázatmentes és költséghatékony gyógyítása érdekében. Mindazonáltal a bőséges képanyag hozzásegíti a terület iránt különösen érdeklődő olvasót is ahhoz, hogy tudásvágyát is kielégítse. Az orvostanhallgatók és a szakvizsgára készülő orvosok számára ez a könyv vezérfonalként szolgálhat, melyre felfűzhetik a számos más hazai és külföldi szakkönyvből megszerzendő tudásukat.
Ismeretlen szerző - Megtartó fogászat és endodoncia
A Fogorvosi Kar alapításától fogva a restauratív fogászatot, valamint az endodonciát ugyanazon tanszék oktatja. Ezért – praktikus okokból, s a tradíciót is megőrizve – a két, más országokban akár önálló diszciplína anyaga egy tankönyvbe került. Ez a tankönyvek terjedelmének korlátai miatt természetesen bizonyos témakörök szűkszavúbb tárgyalását, esetleg teljes mellőzését eredményezte. Mindazonáltal a könyvben a klasszikus Black-elvek mellett döntően hangsúlyt kapott a tény, hogy a fluorprevenció bevezetésével, a remineralizáció lehetőségével és az adhezív technika kifejlesztésével napjainkban a konzerváló fogászat terápiás filozófiája megváltozott. A carieses laesio megelőzhető, s korai stádiumban ma már akár „fúrás” nélkül is meggyógyítható.
E gondolatmenetnek megfelelően a könyv 1-14 fejezetei a restauratív fogászat legfontosabb kérdéseit tárgyalják. Fejezet foglalkozik egyebek mellett a kariológiával, a tömőanyagokkal, a használatos műszerekkel, a beteg és az orvos helyzetével a kezelés során. Részletezi az egyes tömésféleségeket, s az orális esztétikát szolgáló speciális eljárásokat is. Bár a caries előfordulása a világ fejlett országaiban csökkenő tendenciát mutat, ugyanezekben az országokban az endodoncia tudománya töretlenül fejlődik. A mind magasabb kort megérő populáció ugyanis egyre fontosabbnak tartja fogai megőrzését, ami sok esetben csak endodonciai kezeléssel biztosítható. A magyar lakosság – a nem kellő fogászati tájékozottság következtében – nem használja ki a prevenció lehetőségeit, emiatt kezelése során gyökértömésre gyakran kerül sor.
Figyelembe véve a korszerű endodoncia helyét a fogbeteg ellátásban, a 15-29 fejezetek témái az endodoncia kurrens kérdései. Így a fogbél és a csatornaűr anatómiájának tárgyalása mellett fejezetek foglalkoznak részletesen a gyökércsatorna tágításával, tömésével, s fontos rész a gyökértömött fogak végleges rekonstrukciója. Tárgyalja a kezelés szövődményeit, azok lehetséges korrekcióját. Útmutatást nyújt a fogak fehérítéséhez, valamint a kezelés során alkalmazandó gyógyszerek kiválasztásához is.
Ismeretlen szerző - Preventív fogászat
A kötet a fogorvostanhallgatók tankönyve, amelyet 11 szerző alkotott a legújabb ismeretanyagokból. A prevenciónak a terápiával, a gyógyítással szemben az egyénre és a társadalomra vonatkoztatott előnyein kívül gazdaságossági haszna is van, hiszen a megelőzés módszerei kisebb anyagi ráfordítást igényelnek, mint a már kialakult betegségek gyógyítása. Magyarországon az 1980-as évektől fogva tantárgy a preventív fogászat, ám csak 1996 óta oktatják jelentõsen megemelt óraszámban önálló diszciplinaként. A jelen tankönyv informatív, színes ábraanyagával a legmodernebb eljárásokkal ismerteti meg a hallgatókat, de hasznos lehet a gyakorló orvosok számára is, akik a prevenció elveit a gyakorlatba átültetve sokat tehetnek az emberek orális egészségéért.
Ismeretlen szerző - Fogorvosi ismeretek
A háromezernél is több kérdést tartalmazó feladatgyűjtemény jól szolgálja a vizsgára történő felkészülést. A tizennégy témakör (pl. általános anyagtan, dentoalveolaris sebészet, oralis diagnosztika, endodontia, fogszabályozás, konzerváló fogászat, parodontológia, gyermekfogászat) felöleli a fogászat valemennyi területét. Négyféle kérdéstípus (egyszerű és többszörös feleletválasztás, relációanalízis, asszociáció) található minden témakörben. A könyv tartalmazza a kérdésekre adott helyes válaszokat és a hozzájuk fűzött magyarázatokat is, ami nagy segítséget jelent az önellenőrzéshez.
Süveges Ildikó - Szemészet
A könyvet ideális terjedelme, egységes felépítése, gazdag ábraanyaga és irodalomjegyzéke népszerűvé tette a hallgatók körében. A népszerűséget bizonyítja, hogy a könyv 2003-ban megkapta a Medicina Könyvkiadó Nívó-díját. A fejezetek előtt részletes tartalomjegyzék található, előzetes információt nyújtva a tagozódásról. Minden részt bőséges összefoglaló zár, ami segíti a megszerzett tudás felelevenítését. A szöveghez kapcsolódó közel 150 vonalas, illetve 320 színes kép segíti a megértést, a gyakorlati alkalmazás számára a felismerést. A bőséges irodalom azok számára nyújt segítséget, akik a leírtakon felül további ismeretekhez szeretnének jutni.
Ismeretlen szerző - Szájsebészet és fogászat
A „Szájsebészet és fogászat” című egyetemi tankönyv általános orvosok és orvostanhallgatók részére készült. Megírásával segítséget kívánunk nyújtani egyrészt az önálló tantárgy elsajátításához és vizsgára való felkészüléshez, másrészt az arc-, állcsont-, szájsebész szakképesítés megszerzéséhez szükséges szájsebészeti és fogászati ismeretek elsajátításához. A könyv írásában döntően arc-, állcsont-, szájsebész és dentoalveolaris sebész szakvizsgával rendelkezők és vezető fogorvos oktatók vettek részt mind a négy orvosegyetemről. A szájüreg, az arc és a nyak speciális szaktudást követel több szakorvostól (traumatológus, szemész, fül- orr- gégész, plasztikai sebész, családorvos) a daganatok (metasztázisok), a gyulladások, a balesetek okozta sérülések felismerésében, ellátásában, illetve a megfelelő szakorvoshoz történő irányításban. Az ilyen ismeretek elsajátítását, bővítését segíti naprakész tudományos és gyakorlati ismeretanyaggal ez a tankönyv. Ajánlott általános orvosok és orvostanhallgatók mellett határterületi szakorvosok, dentoalveolaris sebészek és fogorvosok számára egyaránt.
T. W. Sadler - Langman orvosi embryologia
A Langman Orvosi embriológia kötet immár fogalomnak számít az orvostanhallgatók körében. Az olvasó már a tizedik kiadást tarthatja a kezében, amely naprakész anyaga mellett ragaszkodik azokhoz a hagyományokhoz, amelyek a korábbi kiadásokat jellemezték, vagyis tömör, de mégis alapos leírást ad az embriológiai folyamatokról és azok klinikai jelentõségérõl különös tekintettel azokra, amelyek nélkülözhetetlenek a fejlõdési rendellenességek diagnosztizálásában és megelõzésében. Ez a könyv szerencsésen ötvözi a gondosan szerkesztett szöveget az ábrákkal és pásztázó elektronmikroszkópos felvételekkel. Az embriológiai alapismereteket összhangba hozza a klinikai megfigyelések adataival. Ez a legújabb kiadás a korábbiak tapasztalatai alapján még inkább hallgatóbarát, új része például a kötet végén található szójegyzék, amely a kulcsfontosságú szakkifejezések gyors magyarázatával szolgálja a minél könnyebb tanulhatóságot.
Szarvas Ferenc - Csanády Miklós - A belgyógyászati fizikális diagnosztika alapjai
A Belgyógyászati fizikális diagnosztika alapjai 1993 óta szolgálja a hazai orvosképzést. A hagyományos betegvizsgálat ma is releváns elemeit didaktikusan, az elsajátíthatóság igényével tárgyaló „hallgatói léptékû”, lényegre törõ könyv méltán vált népszerûvé mind az oktatók, mind a hallgatók körében. Szerzõi a mostani, 4. kiadás átdolgozásakor is megõrizték a tanulhatóság szempontjából bevált felépítést, ugyanakkor a megfelelõ helyeken utalnak a legkorszerûbb képalkotó és egyéb diagnosztikai lehetõségekre, megteremtve ezzel a kapcsolatot a késõbbi szemeszterek anyagához.
Ismeretlen szerző - A fogpótlástan alapjai
Előszó A tudomány fejlődése mindig a szakosodás fokozódásával jár. Új és új szakágak fejlődnek ki a korábban egységesnek tekintett szakterületen belül. Ez történt a fogpótlástan tudományterületével is, ahol ma már a protetikai anyagtan, a fogpótlások készítésének technológiája, a gnatológia, a fix fogpótlások és a kivehető fogpótlások témaköre is önálló szakágként jelentkezik. Elismerve ennek a szakosodásnak a jogosságát, sőt szükségszerűségét a fogpótlástani kutatások területén, úgy gondoljuk, hogy az egyetemi oktatásban, sőt még a posztgraduális képzésben is szükség van a szintézisre, annak az összefüggésrendszernek az elsajátítására, amelyet a fogorvos mindennapi munkája megkövetel. A gyakorlati munka fokozott specializálódása ellenére is szükség van az „általános fogorvosra". Ezért tartottuk helyesnek egy olyan fogpótlástan tárgyú könyv megírását, amely a fentebb említett rész-diszciplinákat egységbe foglalja. Ehhez hasonló tárgykört felölelő mű a magyar szakirodalomban korábban csak Molnár, Schranz, Huszár: Fogpótlástan című, 1950-ben megjelent könyve volt. Természetesen egy ilyen összefoglaló jellegű műben nem térhettünk ki a speciális témával foglalkozó könyvekben szokásos részletkérdésekre, hanem csak az alapokat kívántuk lefektetni, ahogy ezt a könyv címe is jelzi. Mint gyakorló és gyakorlott oktatók jól tudjuk, hogy még ez az alap is olyan nagyságrendű, amely meghaladja azt a mennyiséget, amit egy átlagos képességű hallgató el tud sajátítani, tehát ennek az anyagnak a teljes ismeretét is csak a legjobb hallgatóktól várhatjuk el. A testrészpótlással foglalkozó szakágazatok között speciális helyzete van a fogpótlástannak. A fogpótlásra szoruló páciens ugyanis gyakran nagyobb követelményeket támaszt a fogpótlással, mint a természetes fogaival szemben. Azt várja, hogy a fogpótlás szebb legyen, tartósabb legyen, jobban tudjon vele rágni, mint a természetes fogaival. Ilyen követelményeket semmilyen más testrészpótlással szemben nem támasztanak. Azért szép feladat a fogpótlástan művelése és gyakorlati alkalmazása, mert jelenleg már az esetek jelentős részében teljesíteni tudjuk ezeket a fokozott elvárásokat. A fogpótlástan tananyagának elsajátításában nagyon fontos szerepe van a vizuális megismerésnek. Ezért a fogpótlástan tárgyú könyvek általában gazdagon illusztráltak. A dilemma az, hogy a fényképes ábrákon a még gyakorlatlan olvasó nem mindig tud eligazodni, a rajzos ábrák viszont idealizált körülményeket mutatnak, amelyeket a gyakorlatban nem tud kivitelezni. E területen azzal próbáltunk előrelépni, hogy sok esetben rajzos ábrán mutatjuk be az idealizált formát, amely így könnyebben megérthető és fényképen a gyakorlatban megvalósított forma látható. A rajzos ábrák készítésében rendkívül sokat jelentett az, hogy Dr. Molnár Ferenc oktatói gyakorlattal is rendelkező fogorvos. így ábráiban páratlanul ötvöződve jelenik meg a fogorvos, a több évtizedes tapasztalattal rendelkező oktató és a művészi képességekkel bíró rajzoló önálló alkotó munkája. Alapvető szempontnak tekintettük, hogy csak olyan mennyiségű elméleti anyagot ismertessünk, amely elegendő a korszerű, színvonalas fogorvosi műveltség megszerzéséhez, a maradandó tudásmag kialakításához, s amely nem gátolja a lényeg felismerését és elraktározását. Igyekeztünk az ismeretanyag felépítésekor rámutatni arra, hogy: ťY a fogpótlástan eredményes művelése csak korszerű elméleti alapokon nyugvó gyakorlati ismeretanyag birtokában lehetséges; ť a megelőzés (prevenció, profilaxis) megvalósítása a részleges és teljes foghiányok pótlásának is a legfontosabb követelménye; ťť csak az orvosi-biológiai szemléletre támaszkodva, kellő időben, fokozott gondossággal és pontossággal elkészített fogpótlások felelnek meg a profilak-tikus feladatoknak; WY a szakszerű protetikai beavatkozás egyben paro-dontológiai profilaxis és terápia is. Úgy gondoljuk, hogy könyvünk az alapképzés mellett a továbbképzést is szolgálhatja, mert gyakorlatiasságával, a műfogások részletes leírásával támaszt jelenthet azok számára is, akik egyetemi tanulmányaikat már befejezték. A szakszavak írása tekintetében - munkánk tankönyvjellege miatt is - az MTA illetékes orvosi és nyelvtudományi testületei által kimunkált elvekhez és az Orvosi helyesírási szótárban (Budapest, 1992) megvalósított gyakorlathoz igazodtunk. Budapest-Pécs, 1995 decembere SZERZŐK
Ismeretlen szerző - Orvosi biofizika
A kiadás a magyar biofizika legjobb hagyományait sűríti egybe. A korábbi kiadás két intézet - a debreceni és a pécsi biofizikai intézet - tapasztalatait és hagyományait foglalta össze, míg ez a könyv a korábbi kiadás kritikai átdolgozásával és kiegészítésével három intézet munkája révén született meg.
Szerkesztette: Damjanovich Sándor, Fidy Judit, Szöllősi János
Fonyó Attila - Az orvosi élettan tankönyve
A tankönyv első kiadását 1999-ben egy átdolgozott változat követte. Az angol nyelven megjelenő kiadással párhuzamosan készült a harmadik, átdolgozott és bővített kiadás. Két fejezet, az elektrokardiográfia és az energiaforgalom esetében változtak a szerzők (Kollai M. és Fonyó A.). Lényeges változásokon mentek át a jelátvitelről, a táplálékfelvétel szabályozásáról, a vérzéscsillapító mechanizmusokról, a vérkeringésről és a szívműködésről, a veseműködésről és az egyes belső elválasztású mirigyekről szóló fejezetek, de más fejezetekben is megjelentek az új kutatási eredmények. Az eddigieknél bővebben ismerteti a könyv a molekuláris biológia módszereivel nyert eredményeket és a genetikai hibák következtében megnyilvánuló funkcióváltozásokat. A tipográfiai változások valamennyi fejezetben az előzőeknél jobban emelik ki a tartalmat. Nagyobb hangsúlyt kaptak a klinikai utalások, amelyeket színes háttér jelez. Az előző kiadás ábrái (közel 500 ábra) számítógépes feldolgozásra kerültek. Új táblázatok beiktatása is segíti a megértést. Az irodalomjegyzék 2001-ig bezáróan korszerűsödött.
R. Putz - R. Pabst - Sobotta - Az ember anatómiájának atlasza
Az emberi test anatómiáját ismertető atlaszok legnépszerűbbike kibővített tartalommal, mintegy 200 új ábrával jelent meg 2005 végén Németországban. A Sobotta atlasz legújabb, 22. kiadása két kötetben, a jól bevált módon, feliratozott képek segítségével mutatja be az emberi testet. Az első kötet terjedelme 431 oldal és 727 színes anatómiai ábrát tartalmaz, a másodiké 396 oldal 694 ábrával. A testfelszíni tájékozódási pontokat bemutató fotók, színes rajzos ábrák, rajzokkal kiegészített fotók, röntgen, CT és MRI képek változatos és könnyen megérthető módon biztosítanak bőséges ismeretanyagot a hallgatóknak, ápolóknak, gyakorló orvosoknak és a gyógyításban tevékenykedő minden szakembernek egyaránt, sőt betekintést nyújtanak az emberi test felépítése iránt komolyabban érdeklődő laikusok számára is. Az atlasz népszerűségét a legjobban az bizonyítja, hogy a világ szinte összes nyelvére lefordították és minden orvosegyetemén használják.
Ismeretlen szerző - Gyermekfogászat, fogszabályozás
A könyv elsődleges célja az egyetemi oktatásban részt vevő hallgatók tudásának bővítése. Egyes részei azonban segítik a szakképesítést megszerezni kívánó kollégák szakvizsgára való felkészülését, tehát a könyv a továbbképzést is szolgálja.
A szerzők összetétele: többségében egyetemi oktatók elméleti gyakorlati és tudományos ismeretekkel. Ehhez a körhöz csatlakoznak egyetemen kívüli kiváló szakemberek nagy gyakorlati tapasztalattal.
Sonkodi István - Orális és maxillofaciális medicina
A sztomatológián belül az Oralis és Maxillofacialis medicina jellegzetesen interdiszciplináris tudomány, ebből eredően jelentősen eltérve attól diagnosztikai és gyógyító módszerekben. A könyv célja, hogy ne csak képekkel illusztrált ismereteket adjon, hanem az is, hogy a könyvből számos orvosi szakterület együttműködésének fontossága is kisugározzon és terjedjen. Csak akkor várható eredmény, ha a fogorvosok és orvosok a szájnyálkahártyát a belső szervi betegségek „mini képernyőjének” tekintik, ahova a szervezetben zajló kórfolyamatok tünetei vetülnek ki. Így a belső szervi, illetve a szisztémás betegségek figyelembe vétele és ismerete nélkül nem képzelhető el a bőr és szájnyálkahártya betegségek helyes diagnózisa és kezelése. A szerző a 35 éves klinikai gyakorlatából válogatta ki a kiemelésre érdemes betegségek ismertetése melletti színes képanyagot (1827 db). Nemzetközi összehasonlításban hazánkban a sztomatoonkológiai megbetegedések gyakorisága és halálozási aránya az utóbbi évtizedekben drámaian emelkedett. A könyv megkülönböztetett hangsúlyt helyez arra, hogy elsősorban a sztomatológiai onkodiagnosztikában és onkoterápiában nyújtson olyan segítséget, amely befolyásoló lehet a kedvezőtlen tendencia megfékezésében. A külföldi hallgatók oktatása és idegenforgalomból származó betegek jelentkezése és kezelése késztette a szerzőt, hogy földrajzilag távoli országokban előforduló, hazánkban nem vagy alig ismert betegségeket is szerepeltetve az újabb ismeretek bővítésére teljesebbé tegye a könyvet. Az atlasz ábraanyagát a Szegedi Fogászati és Szájsebészeti Klinika Sztomatoonkológiai és Orális medicina szakambulanciáján 1970-től bejegyzett és kezelt betegekről készített fotókból válogatta a szerző. Az 1992-ben megjelent atlaszhoz képest az új könyv abban is különbözik és többet ad, hogy nemcsak az oralis és maxillofacialis diagnosztikában, hanem a terápiában is segítséget nyújt, s a szerző több évtizedes tapasztalatai és az így felhalmozott ismeretanyagból a gyakorló fogorvos, orvos és klinikus is profitálva, a betegek jobb ellátásában is hasznosíthatja. A könyv több szakterület (fül-orr-gégészet, bőrgyógyászat, belgyógyászat, szájsebészet, gyermekgyógyászat, onkológia stb.) számára is hasznos adalékkal tud szolgálni, s kiegészítő támogatást nyújthat az alap- és továbbképzésben is, de a háziorvosok között is számíthat érdeklődésre.
Dobozy Attila - Hunyadi János - Schneider Imre - Horváth Attila - Bőrgyógyászat
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Nagy József - Orvosi latin nyelvi alapismeretek
Az egészségügyi szakközépiskolák és szakiskolák tankönyvének célja, hogy olyan nyelvi ismereteket nyújtson az orvosi nyelvben egy alapvető szókincs elsajátítása, a szavak főbb formai változatai és szerkezeti kapcsolatai, valamint az összetett és képzett szavak alkotóelemeinek megismerése révén, amelyeket a tanulók jól használhatnak a további tanulás, majd pedig szakmájuk gyakorlása során. A nyelvi anyag nagyobb részét a kiváló orvosoktató szerző több okból is célszerűnek látta az anatómia tárgyköréből kiválasztani. Egyrészt, mert az anatómia kifejezésekben szerepel a legtöbb latin szó - tehát a tanulók a legtöbb latin szószerkezettel anatómiai tanulmányaik során találkoznak, másrészt, mert az anatómiai kifejezések nagy része alkalmas modell a latin nyelv szerkezeti elemeinek és azok jellemzőinek bemutatására, harmadrészt, de nem utolsósorban, mert a szakmai és szakközépiskolákban a latin nyelv és az anatómia oktatása közel párhuzamosan, ill. szoros egymásutániságban folyik. A tankönyv anyaga és terjedelme nagyobb, mint ami egy tanév alatt megtanítható - ez lehetőséget ad a tanárnak, hogy belátása szerint válassza ki a tanulmányi anyagot.