Pecsuk Ottó doktori disszertációjában jól használható “kommentárt” ad a Római levélhez, miközben bevezeti olvasóit az első századi Római Birodalom, a korabeli judaizmus és az ősegyház világába, dinamikus képet rajzol az apostolokról, együttgondolkodásra és további tanulmányozásra ösztönözve az értő olvasót.
Kapcsolódó könyvek
John Stott - A Timóteushoz írt második levél
A Timótheushoz írt második levél az idősödő apostol "szeretett fiára" hagyott testamentuma. A szelíd természetű, visszahúzódó, gyengélkedő Timóteushoz intézett üzenetből erőt meríthetnek mindazok a fiatal vezetők, akik hozzá hasonlóan alkalmatlannak érzik magukat feladatukra. A vértanúságra készülő, "futását elvégzett" apostol győzelmes hitvallása - szállóigévé vált mondataival - a halál gondolatától idegenkedő korunkban különös erővel szólal meg.
_Ifjú Timóteusok új nemzedékére van szükség, akik eltökélten őrzik az evangélium szent kincsét, készek azt hirdetni és érette szenvedni, akik tisztán és romlatlanul adják tovább annak a nemzedéknek, amely a maga idejében az ő nyomdokukba lép majd._
John Stott - Pál levele a galatákhoz
A kis-ázsiai hegyek között megbúvó falvak frissen megtért emberei a különböző vallási hatalmasságok és ellentétes tanítások útvesztői között őrlődtek. Hogyan igazul meg az ember Isten előtt? Mi a helyes viszony hit és cselekedetek között? Hogyan élhetnének a keresztények Istennek tetsző életet pogány környezetben? Mi a szerepe a törvénynek?
Sok minden megváltozott Pál kora óta, de Jézus Krisztus ugyanaz maradt, és a mai ember is egyedül rajta keresztül juthat el Istenhez. (2003)
Imre Ernő - Bibliaiskola mindenkinek
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Visky Ferenc - Méz a sziklából
Visky Ferenc református lelkésznek az év minden napjára szóló bibliai elmélkedései hiteles bizonyságai az Istennel való élő kapcsolatnak, olyan egyetemes témákat feszegetnek, mint a boldogság, a szenvedés és a szabadság.
Benedikt Peters - Sem diktatúra – sem demokrácia
Tekintély és alárendeltség együtt biztosítják a világmindenség harmóniáját - és ugyanezek az Isten gyülekezetének tartóoszlopai, ezek adják annak szépségét és erejét. Ahogy a bűneset a tekintély elleni vétség volt, ugyanúgy a megváltás az isteni tekintély helyreállítását jelenti az ember életében.
Hogyan válik hatékonnyá Isten tekintélye? Kicsoda jogosult arra, hogy éljen vele? Hogyan lehet gyakorolni Isten dicsőségére és az Ő népe javára? Milyen tulajdonságoknak kell meglennie egy elöljáróban, és hogyan szerezheti meg ezeket? Hogyan lehet felismerni, ki alkalmas erre a szolgálatra, és hogyan lehet megbízni vele őt?
A könyv szerzője egész sor Ó- és Újszövetségi esetet tanulmányozva – Ádámtól Jézabelig, Józseftől Jánosig – foglalkozik a szellemi vezetés problematikájával, és teszi világossá, hogy Isten népének jó és rossz sorsa szoros kapcsolatban van a vezetéssel és alárendeltséggel.
Josef Ernst - Lukács - Egy teológus portréja
A harmadik evangélium és az Apostolok Cselekedetének szerzője az első rangos keresztény író. Lukács mint történész az üdvtörténet bemutatója, és mint tehetséges elbeszélő az evangélium hirdetője. Kiindulási pontja az egyház, de a világhoz való közelsége is tapintható, ami különös hangsúlyt kölcsönöz elbeszéléseinek.
Xavier Léon-Dufour - Az Újszövetség értelmező kéziszótára
Az Újszövetség értelmező kéziszótárának referenciákkal és szólánccal ellátott szócikkei tömörebbek, ugyanakkor történeti keretbe állítva mutatják be Jézus korának földrajzi, nyelvi, régészeti, kulturális és teológiai összetevőit. A szerző és az általa irányított szakembergárda előszeretettel kereste az Újszövetség görög nyelvének az árnyalatokból előtűnő rejtett tartalmi gazdagságát. Egy-egy kifejezésben tetten érhető a sok ezer éves szemita kultúra és a görög gondolati vonulat sajátos kapcsolata. Kétezer éve ebben a világban testesült meg az Ige, született meg az egyház, s vezeti az emberiséget az "ígéret földje" felé.
Tarjányi Béla - Biblikus teológia
Közismert, hogy protestáns keresztény testvéreink mennyire tisztelik, szeretik, olvassák és terjesztik a Bibliát. A fentiekből azonban nyilvánvaló, hogy bennünk, katolikusokban is megvan erre az igény, a készség és a hajlandóság. A Szentírás nálunk, magyar katolikusoknál is egyre inkább az érdeklődés, az élet, a vallásgyakorlat középpontjába kerül. És mindannyian lehetünk - akarunk is lenni - a Szentírás apostolai. A ˝kaput˝ nekünk kell ˝szélesre tárnunk˝ magunk és mások előtt. Hogy minél többen, minél többet forgassák a Szent Iratokat, és Isten Szava egyre jobban átalakítsa sokak életét - s az egész magyar társadalmat.
John Stott - A Hegyi beszéd
Mi is a Hegyi beszéd? Egy idealista valóságtól elrugaszkodott ábrándja? A mennybe való bejutás feltételeit elénk táró követelményrendszer, vagy magától értetődő erkölcsi elvek gyűjteménye? Ki ez a Jézus, és honnan vette a bátorságot ahhoz, hogy áldást osszon és feltétlen engedelmességet követeljen? A szerző ezekre és más kérdésekre választ keresve elemzi végig a bibliai szöveget. (1993)
Cserháti Sándor - Az Újszövetség teológiája
Nem könnyű útra hívja az olvasót új kötetében Cserháti Sándor, az újszövetségi exegézis és teológia professzora. Ahogy a kötet egyik fejezetének címe is megfogalmazza: keskeny az út, amelyen az újszövetségi teológia kutatójának végig kell mennie, hiszen több különböző irányban is szinte észrevétlenül letérhet róla. Ha a biblikus tudományok e két ágának, a bibliai írásmagyarázatnak és a biblikus teológiának az egymáshoz való viszonyát egy épület felépítésének folyamatához hasonlítjuk, azt kell mondanunk, hogy az Újtestamentum eredeti szövegének magyarázata húzza fel a falakat, amelyeket azután az újszövetségi teológia fed be az építkezési folyamat betetőzéseként. Amint tehát a tetőnek az alaprajzot követő falakhoz kell igazodnia, nem pedig fordítva, úgy kell az újszövetségi teológiának is az írásmagyarázat eredményeihez idomulnia.
Cserháti Sándor tudományos kutatói életművének egyfajta betetőzéseként értékelhető Az Újszövetség teológiája című műve, amely számos exegetikai munka után, az újszövetségi iratok mélyreható magyarázatát követően több évtizedes kutatási eredmények leszűrt esszenciáját tárja az érdeklődő olvasók elé. Nincs könnyű helyzetben a szerző: ahogy az újszövetségi teológia kutatójának is nehéz az útja, éppúgy nehéz a szaktudományos eredményeket közérthető formában átadni a tudományos előképzettséggel nem rendelkező olvasóknak. Cserháti Sándor ezúttal is tartja magát a kommentárjaiban már megszokott írói módszerhez.
A tudományos színvonal fenntartása mellett fő célja a teológiai gondolatmenetek, a kritikai elemzések és konklúziók olvasmányos és érdekfeszítő nyelvi formába öntése, azaz mindenkor a szenvedélyes és elkötelezett bibliaolvasókat tartja szem előtt, akik tudományos ismeretek nélkül is érteni kívánják a Szentírás mélyebb üzenetét.
P. Didon - Jézus élete
Az evangéliumok - Jézus élettörténetének forrásai - egyszerű, komoly tanuskodások, a szó legszigorúbb és legteljesebb értelmében. Nem érvelnek és nem magyarázgatnak; nem fejtegetnek elméleteket és rendszereket; egyszerűen csak tényeket beszélnek el és beszédeket közölnek. Ezek az írások tehát személytelenek, ami azt jelenti, hogy a szerző eltűnik a tényekkel szemben; és ha néha szól is magáról a szerző, mindig azt hangsúlyozza, hogy ő csak tanu és azt írja le, amit saját maga látott vagy hallott. Megtörtént dolgok és elhangzott beszédek, beszélgetések gyűjteménye tehát mindegyik evangélium; még csak nem is rendszerbe foglalt, kronológikus leírása Jézus életének, hanem részben átélt (Máté és János), részben hitelt érdemlő szemtanuktól hallott (Márk és Lukács) események elbeszélése, amelyekben - és ez teszi legfőbb értéküket - seholsem találkozunk belső érzelmek kifejezésével: sehol semmi áradozás, kirobbanó bámulat-nyilvánítás az isteni Mester iránt. Nem életrajz-írók az evangélisták; ők csak krónikások és nem kritikusok; visszaemlékeznek - ez az egész - és emlékeiket a lélek sugallata szerint vagy más tanuk vallomásainak nyomán írják.
_(Előszó)_
Hasonmás kiadás. Fekete-fehér reprodukciókkal. A Pallas Rt. Nyomdája nyomása, Budapest.
Sebestyén Ilona - Jézus élete a Biblia lapjain
Számos író, filmrendező próbálkozott Jézus bemutatásával. Áttekintő, részletes, a teljes életét bemutató mű nem sok született. Ez a könyv egy objektív „tudósítás” Jézus életéről, amelynek alapja a Biblia. Nincs érzelmi töltése, nem kifejezetten regény. A mű csupán egy lépcsőfok kíván lenni ahhoz, hogy az olvasó feljebb jusson Jézus megismerésének grádicsán. Az első lépcsőfok. Ha ezt már megtette, a többi könnyebb lesz..
Georg R. Brinke - Jegyzetek Máté evangéliumához
Használják tankönyvként vagy szöveg- és utalási forrásként szemináriumokban, bibliaiskolákban és egyetemeken.
A Szentírás szövegének tudományos magyarázatai, megelevenítve és gazdagítva a gyakorlati és alkalmazott értékű példák bőségével.
Ismeretlen szerző - Aranyszájú Szent János homíliái a Római-levélhez
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Útmutató a Biblia rendszeres olvasásához olvasmányokkal - 2010
Vezess, Jézusunk, S véled indulunk.
Küzdelemre hív az élet,
Hadd kövessünk benne téged!
Fogjad a kezünk, Míg megérkezünk.
Adj erős szívet, Hogy legyünk hívek!
És ha terhet kell viselnünk,
Panaszt mégsem ejt a nyelvünk.
Rögös bár utunk, Hozzád így jutunk.
Sebzett szívünk majd Mikor felsóhajt,
Vagy ha másért bánat éget,
Adj türelmet, békességet,
Reménnyel teli Rád tekinteni!
Kísérd lépteink Éltünk végeig,
És ha roskadozva járunk,
Benned támaszt hadd találunk,
Míg csak tart az út, S mennyben nyitsz kaput!
_Nikolaus Ludwig von Zinzendorf (1700-1760)_
_Az Evangélikus énekeskönyv 443. éneke_
Gál Ferenc - A teológus az egyházban
Az itt összegyűjtött tanulmányok legnagyobb része mint konferenciabeszéd hangzott el, ezért magán viseli az igehirdetés és népszerűsítés jegyét. Amikor a teológus a hitet akarja közvetíteni és elmélyíteni, nem veszhet el a vélemények és nevek tömkelegében, hanem arra törekszik, hogy a szilárd tanítást a hallgatók igényének megfelelően kifejtse. Az ilyen vállalkozás nem reménytelen, de megvannak a követelményei. Marcel Légaut, az egykori matematikatanár, családjával visszavonult egy francia faluba, s évtizedeken át földjét művelte s állatokat tenyésztett. Néhány évvel ezelőtt, öreg korában kiadta könyvét, „Bevezetés a kereszténység múltjának és jövőjének a megértéséhez” címmel. A német fordító azonban ezt a címet adta neki: Meine Erfahrung mit dem Glauben – a hittel kapcsolatos tapasztalataim. A könyv tartalma valóban ezt javallja, és sikerének is ez a titka. Úgy gondolom, az igehirdetés és a teológiai előadás csak akkor számíthat elfogadásra, ha nem véleményeket közöl, hanem az olvasót elvezeti a hittel való találkozásra, sőt a hit szerzőjével, Jézus Krisztussal való találkozásra. Éppen az említett Légaut írja Jézusról: „A múlt nagy egyéniségei közül sokan szereztek maguknak hírnevet politikai, gazdasági vagy tudományos munkásságukkal, de csak kevesen kísérelték meg, hogy az emberi lét döntő kérdéseire választ adjanak. Ha éppen úgy került, megelégedtek közhelyek emlegetésével. Senki közülük nem nyomta úgy rá a bélyegét az emberi történelemre, mint Jézus Krisztus a maga rövid életével. Hatása immár húsz évszázada tart...” Ma is vannak, akiket érdekel, hogy a Krisztus által hozott kinyilatkoztatás mit válaszol a lét döntő kérdéseire, azért igyekszik a teológus mérlegelni a tételeket, szemlélni a keresztény életet és kiaknázni a Szentírást.
P. Didon - Jézus Krisztus
Az 1896. évben készült mű tartalmilag változatlan reprint kiadása.
Fekete-fehér illusztrációkkal.
Werner Müncher - Bevezetés a Jelenések könyvébe
Ennek a könyvnek az a célja, hogy bevezetésül szolgáljon a Biblia utolsó, nem egyszerű könyvéhez, a Jelenések könyvéhez. A könyv csupán bevezetés, ezért szándékosan röviden foglalkoztam a témával. Sok év óta, újra meg újra hálásan vehettem kézbe a Jelenések könyvéhez írt kommentárokat, nem utolsósorban jó segítséget jelentett Henri Rossiernek „A Jelenések szimbolikus nyelve” című könyve. (Die symbolische Sprache der Offenbarung, Ernst-Paulus-Verlag). Végül is ez a könyv volt az ösztönzője a könyv végére illesztett fogalmi szótárnak is. … Ezzel a könyvvel szeretném bátorítani mindazokat, akik eddig alig foglalkoztak a Jelenések könyvével, mivel eddig (még) nem igazán keltette fel érdeklődésüket ez a könyv. /részlet az előszóból/
Tarjányi Béla - Újszövetségi alapismeretek II. – Jézus örömhíre / Az ősegyház tanítása
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
John Stott - Az Efezusi levél
Napjainkban leginkább az egyén üdvösségéről beszélünk, elfeledkezve arról, hogy Isten célja nemcsak az egyéni megváltás, hanem a megváltottak szent közösségének elhívása. Istennek erről az "új társadalmáról" szól az Efézusi levél, amelyet Isten szándéka szerint - elidegenedés és megosztottság helyett egység és megbékélés, gyűlölet és viszály helyett szeretet és békesség jellemez". Tagjainak pedig azért kell küzdenie, hogy ez megvalósulhasson. (1994)