Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Magyar tükör
Az Amszterdami Egyetem Kelet-Európa Intézetében létrejött és mindmáig eredményesen működő hungarológiai programhoz segédletnek szánt mű középpontjába - az általános érdeklődésnek megfelelően - a rendszerváltás periódusa került, ami kiegészült a magyar irodalom reprezentatív alkotásainak válogatásával. ; A kötet a Történeti előzményekkel kezdődik, e címen Kiss Gy. Csabának 1993-ban először német nyelven megjelent tömör tárgyszerű írása került a kötetbe. A közel 30 szakirodalmi szemelvény gondos, körültekintő válogatást tükröz, Camus 1956-os írását kivéve (A magyarok vére) valamennyi magyar alkotóktól való. A könyv harmadik része - újságcikkekből, interjúkból, folyóiratokban publikált dolgozatokból összeállított válogatás - széles körű áttekintést nyújt a rendszerváltozást megelőző, azt kísérő átmenet publicisztikájából. A válogatás módja ez esetben is dicsérnivaló, hiszen felvázolja a hatalomátadás körüli huzavonát. Az ezt követő időszak szemelvényei azonban némi egyoldalúságot tükröznek. A múlt feldolgozása című fejezetben, ahol a magyarság fájdalmas veszteségeiről is szó esik, szívesen láttuk volna Für Lajos összefoglalóját a magyarság világháborús veszteségeiről, és legalábbis illő lett volna megemlékezni a magyar holocaust áldozatairól, a németek kitelepítésének nem éppen dicsőséges folyamatáról. A Nemzetiség, kisebbség, diaszpóra című fejezetben örömmel olvashatjuk Tabajdi Csaba - Szokai Imre a Kádár-korszakban megjelent figyelemfelhívó írását és a határon túli magyarok vesszőfutását illusztráló szemelvények mellett - Kiss Gy. Csaba bölcs szavait, valamint Gereben Ferenc elemzését a kisebbségi magyarok identitástudatáról. A Magyarország és Közép-Európa kapcsolatát tárgyaló fejezet kissé soványra sikerült. Ezt követően a kereszténység, a kereszténydemokrácia lehetőségeit elemző írások fejezik be a könyvet. - A rendszerváltó Magyarország képét alaposabban tanulmányozni kívánók olvasmánya.
B. Korponay - L. T. András - E. Stephanides - Readings in modern linguistics (for Students of English)
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Környeiné Gere Zsuzsa - Reegnné Kuntler Teréz - Tér - forma - szín
Nyitottá válni a művészet számára hosszú folyamat, melynek elengendhetetlen része a módszeres, folyamatos felkészülés, a képekkel való ismerkedés. Ehhez kíván segítséget nyújtani a több mint 20 kiadást megért, sikeres és kedvelt, már klasszikusnak számító _Tér-firma-szín_ tankönyvünk átdolgozott kiadása.
J. Vackár - S. Zadnicek - V. Klika - Rádió-adástechnika
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Baranyi Károly - A fizikai gondolkodás iskolája III.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Kelecsényi László Zoltán - Osztovits Szabolcs - Turcsányi Márta - Középiskolai kötelező olvasmányok elemzése
A könyv írói mindhárman gyakorló iskolai vezető tanárok. A műelemzések közismert szempontrendszere alapján, de abból mindig az adott mű sajátossága szerint válogatva dolgozták fel az egyes regényeket, drámákat. Az elemzések tömörek, lényegre törőek és átfogó jellegűek, de az egyéni olvasó élményeket is mozgósítják.
Elekes Szentágotai Blanka - Kötelező olvasmányok tartalma és elemzése - A középiskola negyedik osztálya számára
Móricz Zsigmond - Légy jó mindhalálig
Kafka - Az átváltozás
Bulgakov - Mester és Margarita
Brecht - Kurázsi mama és gyermekei
Márai Sándor - Egy polgár vallomásai
Németh László - Iszony
Orwell - Állatfarm
Beckett - Godot-ra várva
Márquez - Száz év magány
Esterházy Péter - Függő
Faragó Péter - Pócza Jenő - Elektronfizika
Szabad elektronok sajátságainak és különböző feltételek között való viselkedésének vizsgálatával ma már a fizikának igen kiterjedt, szinte önálló ága, az elektronfizika foglalkozik. A vizsgálatok eredményeinek gyakorlati alkalmazása pedig az elektrotechnika, a modern technikának igen jelentős részét teszi ki. Az elektronfizikát és technikát összefoglaló néven elektronikának nevezik. Ide tartozik tehát a szabad elektronok előállításának, légüres térben, vagy gáztérben, elektromágneses erőtérben való mozgásának, anyaggal és elektromágneses erőtérben való kölcsönhatásának a kérdése. Ezeknek a problémáknak a tisztázása korábban szinte elképzelhetetlen technikai lehetőségeket nyitott. Rádiócsövek, katódsugárcsövek, fotocellák, elektronsokszorozók, a mikrohullámú berendezések (radar) különleges elektroncsövei, a klisztronok és magnetronok a legismertebb termékei az ebben az irányban folytatott kutatásoknak és alkatrészei számos, hétköznapi életünkben használt eszköznek, a modern iparban használt automata, vezérlő, szabályozó és ellenőrző berendezésnek. Ide tartoznak a különböző gázkisülési csövek, a ködfénylámpától és a különböző fénycsövektől a Geiger-Müller-féle számlálócsövekig, a modern tudomány és technika nagyszabású kutató eszközei: az elektronmikroszkóp, a tömegspektográf, az atommagfizikai vizsgálatok céljára nagy energiájú részecskéket előállító gyorsítók, mint a ciklotron stb.
A következőkben az elektronfizika elvi kérdéseivel kívánunk foglalkozni, rámutatva a gyakorlati alkalmazás lehetőségeire. A gyakorlati eredményekhez vezető úton csak egy-egy lépést teszünk abban a reményben, hogy azok számára, akik ezeket az utakat végig akarják járni, külön-külön "úti kalauzok" fognak megjelenni.
A. F. Bermant - Matematikai analízis II.
E tankönyv hatodik kiadásában lényeges átdolgozáson ment keresztül. Az átdolgozásnak mindenekelőtt az volt a célja, hogy a tankönyv megfeleljen a Szovjetunió Felsőoktatási Minisztériuma által a technikai főiskolák részére megállapított új (1950. évi) tanterv összes követelményeinek.
A szerző előtt három általános vonatkozású feladat állt:
1. a tankönyv gazdagítása filozófiai-módszertani és történeti jellegű ismeretekkel;
2. a mérnökök számára szükséges közelítő számítások és gyakorlati számolások tárgyalása, valamint azoknak a gépeknek az ismertetése, amelyeket a számítások végrehajtására használnak;
3. a tankönyv módszertani szempontból történő megjavítása és különböző hiányosságainak kiküszöbölése több év folyamán tartott előadások tapasztalatainak alapján.
P. Sz. Alekszandrov - Bevezetés a halmazok és függvények általános elméletébe
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Dr. Lénárd Gábor - Biológiai album
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Dr. Lázár Piroska - Solt Katalin - Elméleti gazdaságtan I.
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
A. N. Kolmogorov - A valószínűségszámítás alapfogalmai
˝Kolmogorov könyve először 1933-ban német nyelven, majd 1936-ban orosz nyelven jelent meg. Ezt a művét azóta is mint a valószínűségszámítás modern matematikai megalapozóját tartják számon. Bár tartalmának egy része megtalálható a tankönyvekben , változatlanul érdekes a valószínűségszámítással alaposabban foglalkozóknak, mert a valószínűségszámítás matematikai alapjait igen tömören és viszonylag kevés matematikai alapismeretet kívánóan foglalja össze. Megjelenése óta számos nyelvre lefordították és a valószínűségszámítási szakembereknek ma is ez a bibliája.˝
Ábrahám István - Bedő László - Czétényi Csaba - Frigyesi Miklós - Juhász Attila - Korányi Erzsébet - Matematika a felvételi vizsgára készülők részére
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Szűcs Árpád - Általános kémia
Ez a könyv mindazoknak szól, akik további kémiai tanulmányaikat szeretnék megalapozni. Elsődleges célja általános képet adni a kémiáról a teljesség igénye nélkül. Sok esetben ennek az a következménye, hogy részletes levezetések nem szerepelnek a jegyzetben, ezek majd a későbbiekben, a további kurzusokban kerülhetnek elő. Helyette alapfogalmakat tisztázunk, jelenségeket tárgyalunk inkább leíró, kvalitatív módon. Bár a könyv önmagában is használható, az általános kémia tananyag igen lényeges része az elméleti anyag feldolgozását segítő szemináriumi foglalkozás. Ennek során konkrét számolási feladatok segítségével gyakorolhatják a hallgatók a megismert összefüggéseket, törvényszerűségeket. A kapcsolódó laboratóriumi gyakorlatok pedig alapvető anyagismeretet nyújthatnak, bevezetést jelentenek a mérés technikába, a kémiai jelenségek tanulmányozását szolgálják, amelyek nem csak az általános kémiatanulásban, hanem a későbbi kémiai munkában is szükséges rutint adhatnak. Az előadás, szeminárium és gyakorlat hármas egysége megköveteli ezek egymásra épülését. Ennek következtében az elméleti anyag felépítése kicsit eltér az általános kémia szokásos tárgyalásától. Természetesen törekedtünk a fejezetek logikai egymásra építésére, de az atomszerkezet, kémiai kötéselmélet az anyag utolsó részébe került. Feltételezzük, hogy ezek alapszintű tudását, amely a korábbi anyag megértéséhez szükséges, a hallgatók a középiskolából hozzák magukkal. A könyv nem teljes tárgyalása a szokásosan általános kémiának nevezhető anyagnak. Aki érdeklődne esetenként bővebb vagy más tárgyalásmód iránt, a könyv végén talál ható irodalomjegyzék alapján választhat magának kiegészítő forrást.
Ismeretlen szerző - 77 híres dráma
65 magyar és külföldi író 77 nagy sikerű drámájának bő kivonata és összefogott méltatása ez a kötet. Az Oreszteia, az Élektra, az Antigoné, A hetvenkedő katona, a Doktor Faustus, a Cid, a Két úr szolgája, a Bölcs Náthán, a Cyrano, a Don Carlos, a Bánk bán, a Godot, A kék madár, a Becket éppúgy fellapozható benne, mint a Vérnász, A szecsuálni jólélek, a Marat, az Operett, a Bösendorfer, az Isten, császár, paraszt, a Taifun és más időtálló színművek színházi estet idéző tartalomleírása.
A drámaismertetéseket olyan neves irodalmárok írták, mint Balassa Anna, Berkes Erzsébet, Bolonyai Gábor, Csűrös Miklós, Dani Tivadar, Dornbach Mária, Földes Anna, Fried Ilona, Hurtony Zsuzsa, Kapitánffy István, Karkovány Judit, Komáromi Gabriella, Mihályi Gábor, N. Horváth Béla, Rigó Béla, Stark Ferenc, Szathmáry Éva, Szentmihályi Szabó Péter, Szepessy Tibor, Szoboszlai Margit, Tarján Tamás, Tótfalusi István, Varjas Endre, Vasy Géza, Zappe László, Zoltai Dénes.
Zsigmond Ágnes - Mastlair Ágnes - Notheisz Ferenc - Szerves kémiai gyakorlatok
A szerves kémia egyik legfontosabb célkitűzése a szerves vegyületek előállítása. Egy adott vegyület előállítása céljából először meg kell találni, majd végre kell hajtani a célvegyület előállítására legalkalmasabb reakciósort.
A reakciók eredményeként azonban legtöbbször többkomponensű anyag jön létre, amely a terméken kívül tartalmazhatja az elreagálatlan kiindulási anyagot, az oldószert, a katalizátort és a melléktermékeket is. Ezért a következő lépés általában a kívánt termék kinyerése (izolálása). Az izolálási lépésben kapott termék számos, a reakcióelegyből magával hozott szennyeződést tartalmazhat (nyerstermék), így további tisztításra szorul. A tisztítási eljárás végén pedig meg kell győződni arról, hogy a termék már nem tartalmaz szennyeződéseket.
A fentieknek megfelelően a szerves laboratóriumi módszerek tárgyalását a szerves vegyületek elválasztására, tisztítására és a tisztaság ellenőrzésére szolgáló, általánosan alkalmazható eljárások ismertetésével célszerű kezdeni. Ezt követi a preparatív szerves kémia általános alapelveinek ismertetése, és az egyes reakciótípusok szintetikus szempontból történő bemutatása. Az általános elvek után következnek az adott csoportba tartozó reakciók leírásai. A leírások után részletesebb ismertetés található, amely elősegíti a gyakorlat jobb megértését, és ezen keresztül a szintetikus szerves kémia törvényszerűségeinek mélyebb megismerését.
Szabó Tamás - Kalkulus I. példatár
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Maróti Péter - Laczkó Gábor - Bevezetés a biofizikába
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Bernáth László - Révész György - A pszichológia alapjai
Ez az egyetemisták, főiskolások számára készült hiánypótló tankönyv azért hasznos, mert friss, modern szemléletű és szakmailag tisztességes, megbízható anyagot tartalmaz.
Másrészt előnyére válik, hogy túllép a szokványos általános pszichológiai bevezetőkön, bár törzsanyagát az általános pszichológia klasszikus fejezetei - figyelem, észlelés, emlékezet, képzelet, gondolkodás, érzelem, motiváció alkotják.
Emellett átfogja a pszichológia mint tudomány megszületésének előzményeit és körülményeit, továbbá igen jó jellemzést nyújt a XX. századot mintegy ötven éven át uraló, három nagy iskoláról, a behaviorizmusról, az alaklélektanról és a pszichoanalízisről.