Az állattenyésztési kézikönyvek első kötete a szarvasmarha, a juh és a ló tenyésztését foglalja össze a legautentikusabb szerzők tollából. Az állat eredetétől kiindulva ismertetik a háziasítás történetét, az állat küllemét, alkati sajátosságait, ápolásának módjait, a tartás feltételeit, gazdaságos takarmányozását, szaporodásbiológiájukat, a szaporulat ellátásának kívánalmait, gondozásukat, az anya-, illetve apaállattartás feltételeit, végül a beteg állat gyógyításával kapcsolatos teendőket. A fajtákat a tartás célja (hízó, tejtermelő szarvasmarha; gyapjútermelő, bárányadó juh; igás és sportló, stb.) szerinti csoportosításban mutatja be. Az egyetemi hallgatóknak szánt kézikönyvet egyaránt jól hasznosíthatják az állattartó gazdák és a legújabb állattartó technológiák bevezetése előtt álló nagygazdaságok.
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Állattenyésztés 3. - Sertés, nyúl, prémes állatok, hal
Az állattenyésztési kézikönyvek harmadik kötete a sertés, a nyúl, a prémes állatok és a hal tenyésztését foglalja össze a legautentikusabb szerzők tollából. Az állat eredetétől kiindulva ismertetik a háziasítás történetét, az állat küllemét, alkati, biológiai sajátosságait, értékmérő tulajdonságait, ápolásának módjait, a tartás feltételeit, gazdaságos takarmányozását, nemesítését, szaporítását, a szaporulat gondozását. A fajtákat a tartás szerinti csoportosításban mutatják be. Az egyetemi hallgatóknak szánt kézikönyvet egyaránt jól hasznosíthatják az állattartó gazdák és a legújabb állattartó technológiák bevezetése előtt álló nagygazdaságok.
Ismeretlen szerző - A húsmarhatenyésztés gyakorlata
„Arany és ezüst marhái bőven valának” – a középkori krónika a szlávoktól átvett „marha” szó alatt a pénzt, a gazdagságot érti, de hasonló jelentéstartalmú a török „barom” kifejezés is. Nem véletlenül, hisz az Árpádok korában az állat, azon belül a húsáért nevelt, ridegtartású szarvasmarha volt a legfontosabb ingóság. Példa erre, hogy – bár már első királyunk is veretett ezüstpénzt – sokáig a tinó maradt a fő értékmérő.
A XVI. század elején Európa-szerte keresik és szeretik a magyarországi marhát. 1526-ban a feljegyzések szerint Augsburgban a magyar ökröt tartották a legkiválóbbnak, s – hogy a mészárosok nehogy becsaphassák a vásárlókat – tilos volt másféle marhahúst árulni olyankor, amikor magyarországi marhát vágtak.
A húsmarhatartás súlyának történelmi csúcspontja talán 1580. Ekkor kérték Rudolf császártól a magyar rendek azt, hogy a marhakereskedés jövedelme Magyarországot illesse. Ennek fejében vállalták, hogy az ország minden (!) kiadását fedezik, 15000 állandóan szolgáló lovas katonát tartanak, az udvartartás költségeire 15000, „tornára” pedig további 4000 forintot adnak.
A húsmarhatenyésztés története részben a magyarság történelme is. Az osztrák megszállók elleni küzdelem, a marhapásztor hajdúk és Bocskai szövetsége, a Rákóczi-féle szabadságharc, a XVIII. század vámvitái, a reformkori országgyűlési küzdelmek, 1948-49, az abszolutizmus, a dualizmus kora megjelenik a tőzsérek leveleiben, szerződésekben, gazdaságföldrajzi leírásokban, s persze a néprajzban, az egész gulyákat elhajtó, s azt a szegények között szétosztó betyár legendákban.
A húsmarhatartás ma is biztos megélhetést jelenthet a felkészült gazdáknak. Az Európai Unió kiemelten támogatja az ágazatot és ez várhatóan hosszú ideig így marad. De hogyan juthatunk uniós forrásokhoz? Milyen fajtát válasszunk a tenyésztéshez? Milyen keresztezések ajánlhatók? Hogyan igazítsuk a takarmányozási, tartási technológiát a piaci igényekhez? Mik a leggyakrabban előforduló állat-egészségügyi problémák, hogyan előzhetjük meg ezeket?...
Ezernyi kérdés – kötetnyi válasz kezdő és gyakorló tenyésztőknek.
Varga János - Tuboly Sándor - Mészáros János - A háziállatok fertőző betegségei
Könyvünk mindazokat az ismereteket tartalmazza, amelyek az állatorvostan-hallgatók számára szükségesek a háziállatok fertőző betegségeinek megismeréséhez és segítséget nyújt a gyakorló állatorvosoknak a betegségek felismerésében, gyógyításában és megelőzésében. Foglalkozik az általános járványtannal, a baktériumok és a vírusok okozta betegségekkel, valamint a fertőző encephalopathiákkal. A betegségek leírása egységes: szerepel benne az előfordulás, a járványtan, a kóroktan, a kórfejlődés, a tünetek, a kórbonctan, a kórjelzés, a megelőzés, a védekezés és a közegészségügyi vonatkozások.
Zöldág László - A háziállatok öröklődő betegségei
A könyv kisebb részben a megértéshez elengedhetetlen általános állatgenetikai alapokat, majd nagyobb részben a háziállatokban jelenleg ismert és nagyobb jelentőségű genetikai hátterű rendellenességeket tárgyalja szervek és szervrendszerek szerinti csoportosításban.
Ismeretlen szerző - Az állattenyésztés alapjai
Az állattenyésztést szinte forradalmasította az immuno- és biokémiai genetika, a cito- és ökológiai genetika, az állattenyésztési biotechnológia, szemléletben hozott változást a géntartalékok megőrzésének felismerése, a környezetbarát gazdálkodás. E tudományok legkiválóbbjai fogtak össze, hogy az állattenyésztés mai ismereteinek szintézisét nyújtsák át az olvasóknak.
Romhányi Attila - Papagájkedvelők kézikönyve
A madarak talán legkülönösebb csoportját képező papagájok többsége igen szociális életet él, kisebb-nagyobb kolóniákban érzi jól magát. Ezzel is magyarázható, hogy az emberek oltalmában élő papagájok rendkívüli módon kötődnek gazdájukhoz, velük igazi bensőséges kapcsolatot alakítanak ki. Ezért, valamint értelmi képességeik, kedvességük, hangutánzó képességük miatt váltak a legnépszerűbb díszmadarainkká. Ez a kétes értékű dicséret sajnos sok fajt sodort a végveszélybe, néhányat pedig már megmenteni sem lehetett a kipusztulástól, olyan nagy számban fogták, lőtték, csempészték őket, s teszik ezt sokhelyütt még ma is. Erről a nagyszerű és érdekes madárcsoportról írt részletes, és az eddig magyar nyelven megjelenteknél gazdagabb könyvet dr. Romhányi Attila, aki "civilben" belgyógyász szakorvos.A könyv első részében sok érdekességgel fűszerezett általános tudnivalók olvashatók a papagájokról. Megismerhetjük származásukat, elnevezésük eredetét, viselkedésüket, testfelépítésüket, különleges képességeiket. Igen gazdag és gyakorlatias az állategészségügyet tárgyaló fejezet.A legnagyobb részt a könyvben azonban a 338 faj, és számos alfaj és mutáció ismertetése, tartási és tenyésztési tudnivalóinak leírása foglalja el. Az élőhelyük alapján csoportosított, és nemzetségenként felsorolt fajok között szerepelnek az élőhelyükön kipusztult, vagy a kipusztulás közelébe jutott papagájok is. Különös értéke a könyvnek az együtt érző és szeretetteljes hangvétel, amellyel a szerző e madarakról ír. Romhányi doktor szinte az egész világot bejárta, madárparkokban és természetes élőhelyükön is felkereste a fellelhető papagájokat. Könyvét saját fotói illusztrálják. Ajánlható ez a könyv nemcsak a papagájbarátoknak, hanem az állatok, a természet iránt érdeklődőknek is. Igen szórakoztató, és érdekes olvasmány.
Brian Ward - Akváriumi halak és növények
Több mint 300 édesvízi és tengeri díszhal bemutatása több száz szemléletes rajz és fénykép segítségével. - A halak testfelépítésének és viselkedésének ismertetése. - Útmutató az akváriumi növények telepítéséhez - Minden részletre kiterjedő tanácsok az akvárium berendezéséhez és karbantartásához - A halak etetése, szaporítása, betegségeik gyógyítása.
Dr. Gerd Heuschmann - Ne árts!
A Magyar Állattenyésztők Szövetsége őszinte örömmel, és teljes szakmai támogatásával ajánlja a kedves olvasó kezében lévő kiadványt, valamint a Lovaskultúra sorozat valamennyi kötetét, a magyar lovas ágazat jobbításáért tenni akaró, minden lószerető, lovas barát számára. Mai internetes világunk felgyorsult információszerzési lehetőségei mellett sem szabad megfeledkezni arról, hogy évszázadokon keresztül az általános emberi kultúra hordozói a könyvek lapjai voltak, a generációk egymásra épülő, egyre bővülő tudása, az egyes szakmák tudománya pedig a szakkönyvekben maradt ránk. Az évszázadokon át méltán híres magyar állattenyésztés az elmúlt két évtizedben sajnos szomorú időszakát élte. A termelés szerkezetének hirtelen megváltoztatása, a mai napig lezáratlan földkérdés, az élelmiszeripar idegen kézbe adása és tönkretétele, a tőkehiány egyaránt közrejátszott abban, hogy állatállományunk minden idők legalacsonyabb szintjére süllyedt. Szinte törvényszerű, hogy ilyen környezetben csökken a tudományos tevékenység, minimális szintű a hazai kutatás, "hallgatnak a múzsák". A Kiadó jókór, jó érzékkel válogat a lovas szakirodalom nemzetközileg elismert szaktekintélyeinek műveiből.
Dr. Bruce Fogle - 101 kérdés, amit a cicája megkérdezne a dokitól, ha beszélni tudna
"Hiszek benne, hogy meg kell osztanunk egymással, amink van. Miért lesznek olyan idegesek az emberek, ha reggel fölugrom az ágyukra, és eléjük helyezek például egy döglött egeret?"
"Állítólag időnként a fogamat csattogtatom, a lábaimmal rúgkapálok és meg-megrándul a szemhéjam, amikor alszom. Mi történik ilyenkor?"
"Azt rebesgetik, van valamilyen 'hatodik' érzékem, és ennek segítségével találok haza, amikor eltévedek. Igaz ez?"
"Ha már muszáj a homokosládámat használnom,melyik a legjobb típus, és a lakás mely pontján a legjobb elhelyezni?"
"Ha fölszaladok egy fára, biztos, hogy le is tudok majd mászni róla?"
Íme, néhány kérdés a 101-ből, amire a cica választ várna. De kit kérdezzen?
Bruce Fogle brit állatorvos, az állati magatartások nemzetközi hírű kutatója (10 bestseller szerzője, kutyakönyve nemrég magyarul aratott nagy sikert) lebilincselően kedves stílusban ismertet meg házi kedvencünk természetrajzával, fordítja emberi nyelvre jelzéseit. A cica megértéséhez a harmonikus, jó kapcsolathoz egyszerűen nélkülözhetetlen ez a könyv.
David Taylor - Arany kutyakönyv
Gyönyörû kivitelû, szakszerû, átfogó könyv a kutyákról. Minden kutyabarát örömét leli benne, sot valószínû, hogy új híveket is szerez e kedves állatoknak. A szerző kiváló brit állatorvos, aki családtagnak tekinti a kutyát, és úgy mutatja be az ember legjobb barátját, hogy az állat és gazdája harmonikusan
Miriam Fields-Babineau - A kutyakiképzés alapjai
Társalogjon sikeresen a kutyájával, és meglátja, hamarosan azt fogja tenni, amit kér. Akár szobatisztaságra, követésre, ülésre megtanítja, akár azt szeretné, hogy odajöjjön, játsszon vagy trükköket mutasson be, ebben a könyvben megtalálja majd a megfelelő kiképzési módszereket. A gyors és hosszan tartó eredményesség kulcsa a dicséret, nem pedig a kutya játékokkal vagy jutalom falatkákkal történő elkényeztetése. Tanulja meg hatékonyan alkalmazni beszédét és testbeszédét, és sajátítsa el a kutya testbeszédét is. Lelje örömét abban, hogy feltárja kedvence különleges személyiségét, érvelőkészségét és humorérzékét. Ez a színes útmutató mindemellett számos egyéb tudnivalót tartogat a kutya- és kölyökgondozástól, a ketreces kiképzéstől és ápolástól a testmozgáson át egészen a kutya társas fejlődéséig. Különleges meglepetésként táblázataink segítségével 75 kutyafajta eltérő ápolási és mozgásigényét tárjuk fel önöknek.
Próbálja ki ön is ezt a könnyen használható és teljességre törekvő útmutatót. Kezdje az újszülött kutyusok gondozásáról szóló ötletek olvasásával, majd térjen át a mintegy nyolchetes szabályozott kiképzési programra, ami előkészíti kutyáját az egész életen át tartó tanulásra. S ami a legnagyszerűbb, hogy kutyájának kiképzését gyakorlatilag bármely életkorban elkezdheti, mert - félretéve a régi mondást - nem igaz az, hogy "öreg kutyának nem lehet új trükköt tanítani".
Miriam Fields-Babineau állatkiképző szakember, valamint a Training Unlimited nevű cég tulajdonosa, amely bemutatókra képezi ki az állatokat, tulajdonosaikat pedig arra tanítja, miként kell kedvenceiket megmutatni másoknak. Az írónő számos televíziós és rádiós műsor meghívott vendégeként ismert, írásai pedig országszerte újságok és képes folyóiratok oldalain jelentek meg. Miriam családjával, két kutyájával, két macskájával és lovával Virginiában él.
Veress László - Dunka Béla - Fejezetek a magyar állattenyésztés történetéből
Őseink keletről sajátos félnomád pásztorkodási kultúrát hoztak magukkal, amit több mint ezer évig kisebb-nagyobb módosításoktól eltekintve meg is őriztek, sőt tovább is fejlesztettek.
Az ország a 16. századig, a török hódoltságig, az európai gazdasági és kulturális fejlődéshez igazodott...
Tizenkét évszázad múltán...
a szilaj pásztorkodás a 20. század közepéig egyre szűkebb területre zsugorodva ugyan, de tovább élt...
Írásunkban emléket kívántunk állítani a hajdani rideg pásztorkodásnak, az évszázadok alatt felhalmozódott tapasztalatoknak.
Az anyag öszszeállításában példaként szolgáltak Herman Ottó, Győrffy István, Szalay László, Ecsedi István és Balogh István munkái.
Trevor Warner - Kutya-testbeszéd
Ugat a kutyám. Vajon mit akar mondani nekem? A Kutya-testbeszédből megtudhatjuk. És még nagyon sok minden mást, például azt, hogyan kommunikál kedvenc négylábúnk kutyatársaival. s hogyan velünk, emberekkel és a gazdival.
A könyvet szakavatott és tapasztalt háziorvos állította össze, aki könyvében kitér arra is, hogyan reagálnak a kutyák a stresszre, hogyan jelzik félelmeiket, s miért ásítanak olyankor, amikor nem is álmosak. Elmondja, hogyan ismerkednek meg a kölykök a világgal, milyen fejlődési szakaszokat élnek meg, s mit miért csinálnak. De azt is megtudhatjuk belőle, miért olyan fontos a játék, s mi indítja arra kedvencünket, hogy papírmasér kreáljon a vasárnapi újságunkból.
A Kutya-testbeszéd a jellemző kommunikációs- és viselkedésjegyek száz leggyakoribb fajtáját gyűjti csokorba, s ad hozzá magyarázatot. De azt is megtudjuk belőle, honnan ez a viselkedés, és hogyan gondoskogjunk "házi farkasunkról".
Immanuel Birmelin - A tengerimalac
A tartalomból: Szemtől szemben; Miért éppen tengerimalacot? Csak szeretni lehet; Fajták, változatok; Mire figyeljük vásárláskor? Az állatok elhelyezése; Ismerjük meg őket; Az új otthon; Értelmes, társas lények; A tengerimalac képességei; A tengerimalac viselkedése; A tengerimalac szaporodása; Egészséges kedvencek; A tengerimalac táplálása; A gondozás alapszabályai; Vigyázzunk egészségükre!; A beteg tengerimalacok gondozása; Foglalkozzunk velük!; Tanítás, játék; Biztonságosan a szabadban. A jó közérzet garanciája - 10 jó tanács a gondozáshoz.
Faragó Sándor - Vadászati állattan
Ez a mű a hazánkban vadászható fajokat, valamint az azokkal összetéveszthető, védett fajokat ismerteti. Azokat az Európában vadászható fajokat is bemutatja, amelyek nálunk védettséget élveznek. A közel hatvan madár-, illetve emlős faj leírása azonos: felismerési jegyei, méretei, élőhelye, szaporodása, táplálkozása, állományviszonyai, gazdasági jelentősége. Elterjedési és vonulási térképek, nyomképek, koponyarajzok, színes képek teszik még szemléletesebbé ezt a vadászati alapművet.
Bernhard Grzimek - Emlősök enciklopédiája II.
Az Emlősök enciklopédiájának e kötetében a hangyászokról, lajhárokról és övesállatokról is szó kerül, de mindenekelőtt a félmajmokról, majmokról és az emberszabású majmokról. A pirospofájú makákók "majomkultúrája" és a csimpánzok eszközkészítő képessége egyaránt magasan fejlett értelmi és szociális képességekről tanúskodnak.
John Bower - Caroline Bower - Kutyatulajdonosok kézikönyve
Bármilyen kutya gazdái is vagyunk, ez a könyv segítségünkre lesz abban, hogy kutyánkat teljes életén keresztül elégedettségben és jó egészségben tartsuk. A tapasztalt állatorvos szerzők tömör kérdés-felelet formába segítik az olvasót, hogy hasznos tanácshoz és megbízható megoldáshoz jusson.
Horváth Zoltán - A kutya és a macska betegségei, egészségvédelme
A szerzők elsősorban a tenyésztéssel tudatosan, szakszerűen foglalkozóknak állították össze a könyvet, a gyakorlatban nap, mint nap felmerülő igények alapján. Írnak a különböző fertőző betegségekről, a belgyógyászati problémákról, a gyakoribb mérgezésekről. A sebészet, szemészet valamint a szülészet és szaporodásbiológia önálló fejezetekben szerepelnek a műben. Az egyes fejezetek felépítése egységes: ismertetik a betegség kóroktanát, tüneteit és a védekezés, kezelés módjait.
Daragó Sándor - Preisler József - Tamás Gábor - A kutyakiképzés alapjai
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Gerald Durrell - Lee Durrell - Az amatőr természetbúvár
Gerald és Lee Durrell Az amatőr természetbúvár című könyve bizonyára elnyeri minden természetbarát tetszését: a bogarakat gyufásskatulyába gyűjtő kisdiákét éppúgy, mint a szenvedélyes madármegfigyelőét, a ki-kiránduló családét éppúgy, mint a komolyabb tanulmányokra készülő természetbúvárokét. Gerald Durrell azt szeretné, ha egy kicsit mindannyian természetbúvárok lennénk, és megtanulnánk megőrizni a ma még oly gazdag élővilágot az utánunk jövő nemzedékek számára. Könyvének fő mondanivalóját éppen ezért a gyakorlati tudnivalók alkotják: mi a teendő a terepen és otthon. A szerző végigvezeti az olvasót a Föld legkülönbözőbb tájainak természetes élőhelyein, és megmutatja, mit kell keresnünk, hol kell keresnünk, mire következtethetünk a látottakból és mit érdemes hazavinni további tanulmányozás vagy preparálás céljából. Az amatőr természetbúvár hatalmas ismeretanyagával, gyönyörű képeivel és a Gerald Durrelltől megszokott remek történetekkel a család minden tagjához szól. Kagylószedéshez és lábnyomok azonosításához, rovar- vagy növénygyűjtemény létesítéséhez és egy-egy fa életközösségének föltérképezéséhez, a vadak védelméhez és hogy egyszerűen csak észrevegyük kiránduláskor, amit érdemes - mindehhez útmutatást és ösztönzést ad ez a könyv.