Meseország lakói szeretik a vendégeket. Nagyon barátságosak, téged is örömmel fogadnak. Be is mutatkoznak szépen: Én vagyok a Táltos; A Boszorkány vagyok; Én az Óriás vagyok… – aztán sorban utánuk a többiek, összesen huszonnyolcan. Szívesen mesélnek magukról, örömeikről és bánataikról… Mert akár hiszed, akár nem, az ő életük sem fenékig tejfel! Vagy azt gondolod, hogy a Vasorrú Bába már kislány korában is gonosz akart lenni? És képzeld csak el, mennyit főhet a feje az öreg királynak, amíg három lányának férjet talál, vagy amikor három fia között kell igazságot tennie!. Annál vidámabb a Törpe és annál büszkébb Babszem Jankó, mert ők aztán igazán mesélhetnek arról, hogy a kicsi is lehet erősebb a hatalmasoknál
Meseország lakói közé Tótfalusi István kalauzol, jókedvvel és sok költői ötlettel vonultatva fel a mesék ismert alakjait, akiknek képi megjelenítéséről Takács Mari gondoskodott páratlan humorral és egyedi világlátással.
Kapcsolódó könyvek
Kiss Ottó - Emese almája
Sokan emlékezhetnek még Kiss Ottó Csillagszedő Márió című verseskönyvére. Most itt az új könyv, az Emese almája, ami, ha tetszik, a Márió párjának is tekinthető. A versek a szerzőtől megszokott, szellemes és ötletes, „svéd gyerekverses” hangnemben, ezúttal egy kisfiú hangján szólnak. Versek A-tól Zs-ig, ősztől nyárig, az élet kis és nagy, komoly és komolytalan, jó és rossz dolgairól – és közben egy szerelem is kibontakozik…
Weöres Sándor - Évszakok
Weöres Sándor jól ismert művei ebben a válogatásban most egy egész esztendőn kalauzolnak végig. A legkisebbek számára is szórakoztató versek egymás után mutatják be az évszakokat, a természet változásait. A verseket kísérő meseszép festmények szereplői népszerű dallamokra megelevenednek a DVD-n. Olvasd, nézd és hallgasd!
Varró Dániel - Akinek a foga kijött
Az Akinek a lába hatos (Szép Magyar Könyv-díj, 2010) páratlan sikere után itt a folytatás: tréfás mondókák azoknak a szülőknek, akiknek már nem kisbabája, hanem kúszó-mászó, gügyörésző csemetéje van. Varró Misi egyre nő, fogai már előbújtak, nem is rest használni őket, mondjuk, fémpénzt rág velük, és mellé egy kis finom homokot. Misi már megtanult járni, kisebb-nagyobb döccenőkkel, sőt pakolni is tud: nehéz feladat ám mindent gondosan kirámolni a szekrényből, s azt gyönyörűen szétszórni a földön. Nem is beszélve arról, milyen pompás szórakozás kirángatni apa laptopjának zsinórját, szétpüfölni a homokvárakat vagy megcibálni a cica farkát.
Varró Dániel - Akinek a lába hatos
Varró Dániel, korunk sztárköltője írt már verset felnőtteknek, kamaszoknak, kisgyerekeknek - ám kisgyerekes szülőknek még soha. Saját tapasztalatait sűríti ezekbe a vicces kis mondókákba, hiszen Misi fia alig múlt egy éves. A versek közt van altató (többféle is, az egyik arra az esetre, amikor az apuka már nagyon ideges), öltöztető, büfiztető, pelenkázó és fürdető. Minden szülő felszabadultan kacagva fogja olvasni ezt a szépen illusztrált könyvet, mert "Varró Dani" mindennapi örömeiket énekli meg, a tőle megszokott tréfás, finom eleganciával.
Maros Krisztina illusztrációival.
Nem az összes étel kebel,
ebben bárhogy kételkedel.
S nem is minden kebel étel,
apukádé pont kivétel.
Zelk Zoltán - Nyuszihintó
A leporelló Zelk Zoltán versére készült Radvány Zsuzsa rajzaival.
Ismeretlen szerző - Érik a nyár
A nagysikerű ELFELEJTETT LÉNYEK BOLTJA című antológiánk után, most megjelenik a várva-várt folytatás, egy tartalmas, vidám, és ezúttal... nyárias olvasmány!
Ha itt a nyár, csupa kaland lesz a világ, bármi megtörténhet! És egy derűs, színes nyári olvasmány is jól jöhet... Kötetünkben hazai kortárs írók és költők mesélnek nagymamákról, nyaralásról, dézsastrandolásról, tengeri csatákról - meg egy úthengerről is! Üdítő láblógatást kívánunk!
Kőrösi Zoltán - Ami a szívedet brummja...
Kőrösi Zoltán medverseinek medvéi akár gyerekek is lehetnének, ahogy minden gyerek egy kicsit medvebocs is. Hol kicsit rendetlenek, hol kicsit lusták, de mindig nagyon szerethetőek.
Pláne, ha Nagy Eszter rajzait is látjuk a bukfencező, tortát evő, huncut kis bocsok mellett. És közben az is kiderül, hogy mi az, Ami a szívedet brummja.
Füzesi Magda - Kapunyitogató
Füzesi Magda minden versében ott bujkál a homo lucent, a játszó ember, aki tudását játékkal adja át a gyermek lelkének, fantáziáját bízva a tündéri megértés munkáját: „S hová viszik a Napot? / – Csodálom, hogy nem tudod!/ Ott sürög már minden bába, / ki szakmáját becsüli: Óév Néni az Újévet / pontban éjfélkor szüli! ” (Napkórházban).
A Kapunyitogató mind a négy évszak élményébe beavatja a gyermekeket, miként a kötet felosztása is sugallja.
Tordon Ákos - Libabuli
Várhegyszer egy vicces liba : felöltözött.kamásliba, kamásliba, lakkba, frakkba, s így indult a libalakba.
És még mi minden vicceset csinálnak ezek a libák? Hát például libabulit csapnak, libavonatra ülnek, hogy világot lássanak, libalagziban ropják a táncot, sőt még libaboltot is nyitnak. Estére aztán annyira elfáradnak, hogy amikor álomra hajtják a fejüket, „piros füvet, piros rétet" álmodnak... Tordon Ákos vidám, tréfás verseinek főszereplői tehát a libák: Játékos, könnyed zeneiség, sziporkázóan humoros szójátékok jellemzik a kötet valamennyi költeményét, melyek hangulatát hűen tükrözik Heinzelmann Emma művészi illusztrációi.
Punk Mária - Bocskor Bocs
gyermekvers-kötet nem szűkölködik humorban és vidámságban. Különleges névvel ellátott állatok, növények, természeti képek használati tárgyak, munkaeszközök kelnek életre, hogy megnevettessék és elcsodálkoztassák az olvasót.
Ismeretlen szerző - Sárkány apó
Mesebeli módon készült ez a kötet: Gryllus Dániel kiválogatott közel negyven, gyermekeknek szóló magyar verset az utolsó száz év terméséből, Szép Ernőtől Varró Daniig. A költők szívesen mondták saját verseiket, és vállalták azoknak a költőtársaknak a verseit is, akik ezt nem tehetik. Így hallható többek között Weöres-vers Kányádi Sándor előadásában, és ezért mondja Tóth Krisztina Pinczési Juditét. És mivel Gryllus Dániel és Szalóki Ági szereti énekelni a költők verseit, így aztán elkészült a mesebeli szeretet kötet: olvasással, szavalással, énekkel és képpel ajánljuk szeretettel a hat éven felülieknek.
Szabó T. Anna - Tóth Krisztina - Varró Dániel - Kerge ABC
Egy-egy állatról szóló játékos vers egy-egy betűvel ismerteti meg a kisgyermekeket. Az óvodában és iskolában is hasznosan forgatható könyv jelentősége, hogy összeköti az óvodában tanultakat az iskolában elsajátítandó ismeretekkel: a gyerekek könnyen felismerhetik és megtanulhatják a kis- és nagybetűket egyaránt. Ismert állatok (cica, csacsi, teve) mellett egzotikus és kitalált lények (dzseláda, ibisz, űregér) népesítik be a Kerge ábécé képzeletbeli állatkertjét.
Ijjas Tamás - Bőröndapu
A kézikönyv, az nem a lábikönyv ellentéte. Nem csak azt jelenti, hogy orr vagy fül helyett kézzel kell lapozgatni. A kézikönyvbe szinte minden tudnivaló belefér. Belegyömöszölhető majdnem az egész világ. Ijjas Tamás ilyen kézikönyvet írt. Benne van egy kislány és egy kisfiú teljes világa, ahogy a bőröndben apu ölelése. Ahogy az unokák elől elrejtett puskában száz halál. Ahogy az álomban egy ijesztő róka. Ahogy az ijedtségben sok-sok szépség. Itt megtudhatjuk, hogy a gyerekek nem apu hasából bújnak elő. Hogy a szánkó csak télen él, nyáron lehetetlen hóval etetni. Hogy ha sokat hisztizünk, bejön egy fóka a szobánkba, és lemossa az arcunkat hideg vízzel. Hogy az a jó bátyus, aki csak úgy csinál, mintha megenne (hami-nyami). És, hogy nem baj, ha kicsúfolnak az óvodában, amiért nem tudunk repülni. Attól még simán kibonthatjuk szárnyainkat, és hazaszállhatunk.
Ágai Ágnes - A titkokat az ujjaimnak mondom el
Ágai Ágnes prózaversei a gyerekek lelke mélyén megbúvó érzéseket mondják ki a költészet nyelvén. A gyerekeknek sokszor van szükségük ilyenfajta segítségre, hiszen önállóan képtelenek feloldani belső feszültségüket. Irsa Katalin grafikái lágyságukkal, gyerekközelségükkel alátámasztják a versek mondanivalóját.
Lőrincz Miklós - Százlábú
Állati jó...
___gyermeknek lenni,
___szerető ölelésben ébredni...,
___nap mint nap boldogan mosolyogni,
___állatban, emberben barátra lelni...
Kányádi Sándor - Zümmögő
A hetvenötödik születésnapját 2004. május 10-én ünneplő Kányádi Sándor "Napsugár verseiből" nyújt át százegyet e kötet (a költő hosszú időn át dolgozott a Napsugár című lap szerkesztőségében). A nyolc ciklusból hat az évszakok nyomába szegődik (őszi és téli strófákból két-két ciklusnyi is kikerekedett). Az első és az utolsó fejezet azt beszéli el a líra nyelvén a gyermekeknek - és minden olvasónak -, miként lehet az idő, a természet, a növény- és állatvilág ébresztette felismeréseket, tapasztalatokat, kérdéseket a mindennapi élet részévé tenni. A gyűjteményünk élén álló Sóhajtás - megnyitva az utat a többi költeményhez - arra is választ ad, Kányádi Sándor miért tartja gyermekverseit életműve szerves részének, az összes verssel egy tőről fakadtnak: Kútnak lenni volna jó, utas-itatónak, diófának vagy a fán füttyentő rigónak. Rigófüttynek volna jó, lenni bár egy hangnak, jönni-menni volna jó, akárcsak a harmat.
Kiss Ottó - Ne félj, apa!
A ruhásszekrény tartalma, a porhó, vagy a szánkózás éppúgy varázslatos jelenség egy gyermek szemében, mint az öregedés és az elmúlás. A rácsodálkozás naivitásából sok szépség és humor fakad. Kiss Ottó legújabb gyerekversei egyszerű, hétköznapi megfigyeléseken alapulnak, főhőse lassan cseperedik, és a világ egyre szélesebbre tágul körülötte. Apa, Anya és a nagyszülők, a játékok, a természet, az élet és a halál is belefér ebbe a táguló világba.
"Amióta megszülettem, eléggé megváltoztam. De nemcsak én, apa is. Szegény nem tudja, hol lakik bennünk az álom, nem tudja, hová lesz a szivárvány a tócsa tetejéről, hogy porhóból nem lehet hóembert gyúrni, és nem tudja, milyen finom a habcsókos lecsó.
Ne félj, apa! Ezek csak versek. Pont olyanok, mint a mesék."
„Mindenki gyűjt valamit.
Én például sebeket gyűjtök a térdemen.
Már elég sok van.”
József Attila - Lángos csillag
A Reich Károly illusztrációval készült kötetben József Attila legismertebb gyerekeknek szóló versei szerepelnek - többek között a Mama, a Kertész leszek, a Betlehemi királyok -, valamint megrendítő novellája, a Csoszogi, az öreg suszter. A kötet az 1965-ben megjelent legendás kiadás felújított változata.
Ismeretlen szerző - Tarkabarka
"Diákcsemegének" hívtak valaha egy ízes keveréket, amelyet a cukrosboltokban mértek ki. Volt abban mogyoró, dió, mandula, mazsola, csokoládétörmelék, igazi kedvence volt az ifjú diákseregnek. Nos, ebben a vaskos kötetben egy egész esztendőre való szellemi "diákcsemegét" nyújtunk át a 10-14 éves olvasóknak - csupa válogatott ízes falatot. A múlt és a jelen íróinak, költőinek egy-egy érdekes, szép meséje, elbeszélése, verse kínálja magát benne az olvasónak, érdekes tudnivalók, szórakoztató játékok kíséretében - egyszóval afféle igazi tarkabarka "diákcsemege" az, amit az olvasó ebben a könyvben talál. A változatos tartalmú kötetet rajzok és művészi reprodukciók gazdagítják.
Cser Magdolna - Aranyvándor
"A szerző a természet részeseként szemléli, cselekedteti a versek hőseit, főszereplőit, a virágokat, az állatokat, de akár az évszakokat is! Ezzel szinte észrevétlenül segíti a gyermekek természetszeretetének elmélyülését, az évszakok vagy a napszakok változásának megértését.
Elindul az Aranyvándor
minden hajnaltájon,
átutazik mindegyik nap
az egész világon.
Aranyvándor puttonyában
csöppnyi manók vannak,
aranyakat szórnak széjjel,
ahol elhaladnak.
Bognár Balázs grafikusművész versekkel együtt élő, hangulatos, természethű rajzai figyelemfelkeltőek, megragadják a képzeletet. Segítenek a történetek mondanivalójának megértésében.
A kötet 89 verset tartalmaz.
Elsősorban bölcsődés- és óvodáskorú gyermekek számára ajánljuk!