Az ókori ember gyakran titánokat képzelt a föld mélyére, amikor a vulkánok kitörését vagy a szökőárak tombolását kellett elszenvednie. Ma már sok mindent tudunk arról, hogy mi is történik odalenn, s hogy milyen fizikai erők állnak a különböző természeti jelenségek hátterében. Ismerjük földgolyónk rétegeit, tudjuk, hogy valójában egy izzó gömb fölötti, igen vékony rétegen élünk, s hogy ez alatt hatalmas lemezek vándorolnak ide-oda. Ismerjük a szelek és az erdőtüzek természetét, s valamennyire már a vulkánok “szokásait” is kitanultuk. Ám még mindig nem tudjuk pontosan megjósolni, hogy mi vár ránk, ha valahol a mélyben felmordul egy vulkán gyomra. A könyv szerzője, Rainer Crummenerl nem ígéri, hogy választ ad minden kérdésünkre, de abban biztosak lehetünk, hogy amit eddig felkutattak a természettudósok, azt mi is meg fogjuk ismerni a MI MICSODA sorozatnak ebből a kötetéből.
Kapcsolódó könyvek
Hans Reichardt - A népvándorlás
A népvándorlás koránál húzhatjuk meg a választóvonalat az antik világ és a középkori Európa között. A történész-régész szerző izgalmasan eleveníti fel ezt a nagy hatású történelmi változásokat hozó korszakot az első hun támadásoktól a germán törzsek vándorlásain át egészen a Frank Birodalom létrejöttéig. A könyv utolsó fejezetében - 8 gazdagon illusztrált oldalon olvashatunk a magyarok vándorlásairól. Van-e közünk a hunokhoz, mit talált Julianus barát, miről árulkodnak a régi sírok?
Rainer Köthe - Az ősember
Az emberiség keletkezésének és fejlődésének történetével ismerkedhetünk meg. Olyan kérdésekre kaphatunk választ, mint : Hogyan lehet megállapítani egy lelet korát? Miért hasonlítanak a majmok annyira az emberre? Milyenek voltak és hogyan éltek a neandervölgyi emberek? A kötet azonban azt is sejteti, hogy a " földanya " ölében még számos izgalmas lelet vár felfedezésre.
Vitus B. Dröscher - Ahogy az állatok látnak, hallanak és éreznek
Látás, hallás, tapintás, szaglás és ízlelés - az ember öt érzéke, melyek segítségével a világot észleli. Az állatoknak azonban sokkal több érzékük van, amelyeket mi, emberek gyakran természetfelettinek képzelünk. Vajon miért alkalmazhatók a kutyák rendőri és mentőszolgálatra? Hogy lehet, hogy a macskák mindig a talpukra esnek? Hogyan tájékozódnak a denevérek a sötétben? Hogyan érzik a szagokat, hogyan látják a színeket a különféle állatok? A kötet az állatok érzékelésének rendkívüli teljesítményeit mutatja be, többek között az ízeltlábúak, a madarak, az emlősök meghökkentő példáin keresztül. A szerző, Vitus B. Dröscher állatviselkedés-kutató a témáról több népszerű könyvet is írt.
Dr. Ulrich Sedlag - Elefántok
Ha nem ismernénk már születésünk óta az elefántokat, egy pillanatig sem hinnénk a létezésükben. Mert ki az, aki kételkedés nélkül elfogadná,hogy ezek az állatok az orrukkal enni tudnak, fákat csavarnak ki, sőt embereket emelnek vele a magasba? Minden bizonnyal sokan kétségbe vonnánk azt is, hogy az állat fogai akár embermagasságúra is megnőhetnek - egy ilyen kijelentéssel a szerző kockára tenné szavahihetőségét. Ám ettől még az elefántok rendkívül érdekesek. Páratlan módon alkalmazkodtak az életkörülményeikhez, és ősidőktől fogva "barátság" fűzi őket az emberhez. A hajdan oly gyakori állatfaj mára jócskán megfogyatkozott. Sok erőfeszítést igényel az embertől, hogy elegendő életteret biztosítson számukra, és megóvja őket, nehogy áldozatul essenek az emberi tudatlanságnak és kapzsiságnak.
Rainer Köthe - Hidak és alagutak
Hidak és alagutak - legyőzik a közlekedési akadályokat és új utakat nyitnak az ember számára. Az alagutak hosszúságát, a hidak magasságát és fesztávolságát tekintve újabb és újabb fantasztikus rekordok születnek a világban. A híd- és alagútépítés lebilincselő történetét ebben a kötetben egy ismert szerző, Rainer Köthe meséli el. Leírja, hogyan folynak az óriási építkezések, milyen gépeket használnak az építők, és arról is szól, milyen nagyszabású tervek várnak megvalósulásra a jövőben. Például az a hatalmas függőhíd, amely Szicíliát fogja összekötni a szárazfölddel, vagy az Alpok hegyvonulata alatt 57 kilométer hosszúságban húzódó Gotthard-alagút.
Michael Schmauder - A népvándorlás
Honnan jöttek a hunok és miért volt rettentő hírük? Hogyan szorongatták a nyugati gótok a Római Birodalmat? Hogyan válaszoltak a rómaiak a „barbárok" támadásaira? Miért dúlták fel Rómát a vandálok? Milyenek voltak a honfoglalás kori magyarok? A népvándorlás koránál húzhatjuk meg a választóvonalat az antik világ és a középkori Európa között. Michael Schmauder történész, egyúttal a Bonnban működő Rajnai Tartományi Múzeum régésze izgalmasan eleveníti fel ezt a nagy hatású történelmi változásokat hozó korszakot - az első hun támadásoktól a germán néptörzsek vándorlásain át egészen a Frank Birodalom létrejöttéig. A könyv utolsó fejezetében olvashatunk a korabeli magyarokról: van-e közünk a hunokhoz, mit talált Julianus, miről árulkodnak a régi sírok?
Andrea Mertiny - Az esőerdő
A trópusi esőerdő a Föld egyik legcsodálatosabb élettere. Sehol másutt a Földön nem él ennyi növény- és állatfaj ilyen kis területen. Többségük ámulatba ejtő módszerekkel harcol az életben maradásért. Mi a fafojtó füge fortélya? Hol él a hárpia? Hogyan landol a repülő mókus? Ilyen és ehhez hasonló izgalmas kérdéseket tárgyal ez a könyv, miközben szakszerűen szól az esőerdők növény és állatvilágának organikus egységéről, az egyes fajok egymásrautaltságáról, a civilizáció és az esőerdő kapcsolatáról.
Vitus B. Dröscher - Emberszabású majmok
Milyen eszközöket készítenek a csimpánzok? Mire jó a kurkászás? Tudnak-e beszélgetni velünk az emberszabású majmok? Vitus B. Dröscher, a magatartáskutatás tudományával foglalkozó művek ismert szakírója az emberszabású majmok - a csimpánz, a bonobó, a gorilla és az orángután - lenyűgöző világával ismerteti meg az olvasót. Képet kaphatunk e majmok életmódjáról és viselkedéséről, fejlett intelligenciájáról, kommunikációs készségéről és beszédes arcjátékáról. A szerző elkötelezett állatvédőként nyomatékosan felhívja a figyelmet az emberszabású majmok fennmaradását súlyosan fenyegető veszélyekre: az élőhelypusztításra, a vadászatra, az élve-befogásra, az illegális kereskedelemre. Nagyon sokat kell azért tennünk, hogy ezeket a különleges állatokat megőrizzük.
Heinz Sielmann - Hobbiállatok
A kutya, a macska, a kisrágcsálók, a madarak, az akváriumi halak, de még a kígyók is lehetnek hobbiállatok. Izgalmas dolog megfigyelni őket, mert még fogságukban is sokat elárulnak természetes életmódjukról, viselkedésükről. A szerző leírja, melyek a hobbiállatok, hogyan tartsuk őket, milyen tulajdonságaik és igényeik vannak. A hobbiállatok tartásával felelősséget vállalunk egy élőlényért, ami egyúttal sok örömöt és izgalmat is jelent.
Rainer Köthe - Kísérletek könyve
A legtöbb embernek örömet szerez a kísérletezés. Most újra megjelent ez a nagyszerű könyv, amely azt mutatja be, hogyan lehet felfedni - a tudósokhoz hasonlóan - a természet törvényszerűségeit.
150 izgalmas kérdésre keressük a választ a levegővel, a vízzel, a meleggel és a hideggel, a hanggal, a fénnyel, a mechanikával, a mágnesességgel és az elektromos árammal, a kémiával, a növényekkel és az ökológiával kapcsolatban. A tudósok a könyvben szereplő kísérletek zömét korábban már elvégezték. Ezek - és az összes többi - megismétléséhez csupán egyszerű eszközök szükségesek.
Természetesen Te is kigondolhatsz további kísérleteket. Minden elvégzett kísérlet eredménye abban segít, hogy jobban megértsük a világot, amelyben élünk.
Rainer Köthe - Titokzatos jelenségek és a tudomány
Létezik-e a havasi ember? Kiolvasható-e jövőnk a csillagokból? Felvehetjük-e a kapcsolatot a holtakkal? Voltak-e valaha ufók a Földön? Ezekkel és hasonló kérdésekkel foglalkozik a szerző ebben a kötetben, amelyből kiderül, hogy a rejtélyes jelenségek többsége nem állja ki a komoly tudományos vizsgálat próbáját vagy éppen teljesen megmagyarázhatatlan.
Rainer Köthe - Felfedezők és utazásaik
Néhány száz évvel ezelőtt bátor felfedezők és kutatók keltek útra, hogy bejárva Földünk legtávolibb, veszélyes, ám mesés kincseket, titokzatos világokat és csodás rejtélyeket ígérő tájait, feltérképezzék bolygónk ismeretlen területeit. Viharos óceánokon keltek át, megküzdöttek a végtelen sivatagokkal, nem rettentette vissza őket a dzsungelek sötét útvesztője és a rájuk leselkedő ismeretlen betegségek sem. Szerencsére az ókortól kezdve egészen napjainkig mindig is akadtak bátor és vakmerő emberek, akiknek kíváncsisága és tudásvágya nagyban hozzájárult ismereteink gyarapodásához. Rainer Köthe, neves tudományos újságíró lebilincselő könyvében bemutatja a legnagyobb felfedezők utazásait, és azt, hogyan változott meg az ott élő emberek élete a felfedezések hatására.
Erich Übelacker - Csillagképek és csillagjegyek
Milyen a téli és a nyári égbolt, milyen csillagokat látnak a Föld másik féltekén lakók? Milyen mondák fűződnek a csillagképekhez? Hogyan függ össze a Vízöntő az özönvízzel? Mik az állatövi csillagjegyek? A könyvet lapozgatva választ kapunk ezekre a kérdésekre és még sok hasonlóra is. Végre magyarázatot kapunk csillagászat és az asztrológia összefüggéseire, de ellentéteire is.
Rainer Köthe - Macskák
Megismerhetjük a macskák történetét, viselkedésüket, testük-lelkük minden titkát. A kíváncsi olvasó olyan kérdésekre is választ kap, hogy színvak-e a macska, mire jó a bajusz stb. A színes képeken szemügyre vehetjük a legszebb és legkülönlegesebb macskafajtákat.
Marcus Junkelmann - Gladiátorok
Harcosok néznek farkasszemet egymással az aréna véres porondján. A közönség tombolva élteti őket. Mindjárt kezdődhet a kegyetlen küzdelem. A gladiátor felkészült a halálra! Az ókori Róma különös, titokzatos világába, a gladiátorok közé vezet el minket a Mi micsoda? sorozat legújabb kötete. A szerző Marcus Junkelmann történész és régész, évek óta vizsgálja a gladiátorok felszerelését és fegyvereit. A leírt fegyvereket és harci technikákat maga is kipróbálta az arénákban és az edzőtermekben. Megtudhatjuk, kik, mikor és miért rendeztek először viadalokat. Megismerhetjük a gladiátorok életét, és betekintést nyerhetünk az aréna titkaiba. A titkok megértését szakszerű leírások, színes festmények és rengeteg fénykép teszi egyszerűvé.
Tatjana Marti - Rendőrség
Mi a közrendőr feladata? Milyen nyomok vezetnek el a tetteshez? Veszélyes-e a rendőrök munkája? Valószínűleg betörtek az iskolába. A rendőrök néhány perc alatt a helyszínen vannak. A rendőr felkattintja a zseblámpáját, hogy jobban lásson, és óvatosan megközelíti az iskolát. Végigpásztázza az épületet. A fénycsóvában feltűnik egy felfeszített ablak. Semmi kétség, itt betörők jártak. De hogyan veszik fel a nyomokat? Milyen bizonyítékokat keresnek? Miben segíthetnek a tanúk? Sok-sok izgalmas kérdésre kapnak választ a gyerekek a Mi MICSODA Junior sorozat ezen kötetében. A felhajtható kukucskálók alatt pedig rejtvények és további információk lapulnak! Óvodásoknak és kisiskolásoknak ajánljuk!
Sabine Steghaus-Kovac - Hörcsögök, hódok és más rágcsálók
Miért nem kopnak el a hód fogai, miközben vastag fák törzsét rágja? Miért nem hal éhen a mormota a kilenc hónapig is eltartó téli koplalás közben? Miért tisztelik a hinduk szent állatként a patkányt? Sabine Steghaus-Kovac, biológus és szakíró ad választ a feltett kérdésekre a Mi MICSODA sorozat rágcsálókról szóló kötetében. Az olvasó azt is megtudhatja, miért nem fagy meg a lemming a sarkvidéken, hogyan bírja a hőséget a sivatagi ugróegér, és miért tud a csupasz turkáló gond nélkül oda-vissza közlekedni kiterjedt alagútrendszerében. A könyv nem csupán a rágcsálófajokkal és azok életmódjával ismertet meg, praktikus tanácsokat is ad azoknak, akik tengerimalacot, aranyhörcsögöt vagy egyéb rágcsálót szeretnének otthon tartani.
Wolfgang Tarnowski - Lovagok
A szerző arra vállalkozott, hogy közérthető és izgalmas módon mutassa be a lovagok legendás világának hétköznapjait. Megismerhetjük a kereszténységért küzdő napnyugati lovagság kifejlődésének hosszú történetét. A könyv lapjain megelevenednek a rég elmúlt csaták és a keresztes háborúk hősei, de feltárulnak a szentföldi lovagrendek titkai is.
Heinz Haber - A csillagok
A csillagos égbolt évezredek óta izgatja az embereket. Sokan már azt megelőzően több mindent megsejtettek az égitestekről, hogy outos mérésekre alkalmas eszközeik lettek volna ehhez. A távcső létrehozásával azután új fejezet nyílt a csillagászat történetében, és sok mindenre választ kaptunk. Ma már folyamatosan küldi információit az űrből a Hubble-teleszkóp, és szondák száguldanak a legtávolabbi bolygók felé, hogy megtudjuk, vajon milyen anyagok léteznek ezeken, s hogy lehetséges-e másutt is élet. Dr. Heinz Haber professzor, több szakkönyv szerzője sorra veszi mindazokat a kérdéseket amelyek ma már mindennap nélkülözhetetlen.
Reimar Gilsenbach - A Biblia - az ótestamentum
Mózes öt könyve mind a zsidó, mind a keresztény vallás alapműve, kultúránk elengedhetetlen része. Ebben a Mi MICSODA könyvben olvashatunk Ádámról és Éváról, az eredendő bűnről, a kiűzetésről a Paradicsomból, Mózesről és a Tízparancsolatról, vagy arról, hogyan küzdött Dávid Góliáttal, vagy hogy miben rejlett Sámson ereje. A bibliai alapismeretek segítséget nyújtanak abban, hogy eligazodjunk az irodalom és a művészetek világában, és hogy megismerjük milyen értékrendet és világszemléletet határozott meg - és határoz meg ma is - a „Könyvek könyve".