Kapcsolódó könyvek
Richard Dawkins - A valóság varázsa
A varázslatnak sok formája van. Őseink leginkább arra használták, hogy a világ érthetetlen jelenségeit magyarázzák meg vele, mielőtt tudomány választ talált volna rájuk. Az ókori egyiptomiak szerint az éjszaka akkor jön el, amikor Nut istennő lenyeli a napot. A vikingek szerint a szivárvány az istenek hídja a földi világba. A földrengéseket a japánok egykor az óriási harcsával magyarázták, ami a hátán hordozza a világot - és minden alkalommal, amikor megrázza a farkát, a föld remegni kezd. Ezek mind varázslatos, különleges történetek. Van azonban még valami, ami ennél is varázslatosabb: megtalálni az igazi választ ezekre a kérdésekre. Ez a valóság varázsa - a tudomány. A valóság varázsa seregnyi találó gondolatkísérlettel, lenyűgöző illusztrációkkal és megdöbbentő tények garmadájával segíti a természeti jelenségek megértését. Miből vannak a dolgok? Mennyi idős a világegyetem? Miért néznek ki úgy a kontinensek, mintha egy kirakós szétszedett darabjai volnának? Mi okozza a tsunamit? Miért van ilyen rengeteg féle állat és növény? Ki volt az első férfi, vagy nő? A könyv letehetetlen, látványos detektívtörténetként kalauzol végig a legkülönbözőbb tudományágakon, arra sarkallva az olvasót, hogy közben ő maga is gondolkodjon a tudósok fejével. Richard Dawkins, a világ leghíresebb evolúciós biológusa, és a tudományos oktatás egyik legszenvedélyesebb élharcosa egész karrierjét annak szentelte, hogy megismertesse a tudomány csodáit a felnőttekkel. Most azonban Dave McKean illusztrátorral közösen arra vállalkozik, hogy páratlan oktatói tehetségének segítségével minden korosztály számára elérhetővé tegye a tudomány varázslatos világát. Dawkins és McKean könyve valódi kincsesbánya mindazok számára, akik valaha is eltűnődtek azon, hogyan működik a világ. Olyan képes kalauz a világ titkaihoz, mely hosszú éveken át útitársunk lehet.
Stephen King - Hasznos Holmik
Az új-angliai Castle Rock csöndes kisváros, izgalmas esemény, ha új boltja nyílik. S még izgalmasabb, ha az új boltot történetesen egy messziről jött, rejtélyes ember nyitja, aki belopja magát a városlakók szívébe nyomban. Mert Leland Gaund üzletpolitikája fölöttébb szokatlan és megnyerő - hasznos-haszontalan portékájáért épp csak annyit kér mindenkitől, amennyi kinek-kinek pénztárcájában lapul. Potom pénzért vesznek át a városlakók gyönyörű lámpaernyőt, remek horgászbotot, csodatevő talizmánt, kincskereső könyvet, Elvis Presley napszemüvegét - mindenki azt, ami régóta szíve vágya. Igaz, az alkuban benne foglaltatik mindahányszor, hogy a boldog vevőnek még valami apró, játékos csínyt is el kell követnie. Tódul hát a nép a Hasznos Holmikba, egyedül Alan Pangborn seriffnek nem jut ideje, hogy személyesen üdvözölje a város új boltosát. Mert neki bokros teendői akadnak - egy különös ügyben kell nyomoznia: a félbolond Nettie Cobb és a sárkánylelkű Wilma Jerzyck bárddal-böllérkéssel lemészárolja egymást, nem sokkal a Hasznos Holmik megnyitása után. Pangborn seriff nem sejti, hogy ki uszította egymásra a két asszonyt, de valami azt súgja neki: történnek még Castle Rockban furcsa dolgok…
Jeli Gábor - Stopposoké a világ
Dél-Amerika párszáz dollárból, hátizsákkal, sátorral, stoppal.
Öt hónap, tíz ország, ahogy én láttam. Ecuadorban az inka erőd romjaiban töltöttem az éjszakát, Peruban hagymaszállító kamion tetején zötykölődtem 500 km-t. Tűzföldön hóviharba kerültem, közben négy hóláncot segítettem feltenni a kamionra, Argentínában háromszor lógtam be az Iguazu-vízeséshez, Rióban aludtam az áldást osztó Krisztus lábánál, Venezuelában végig izgultam egy kakasviadalt és túléltem Kolumbiát.
Tarts velem Te is erre a kalandos útra, mert utazni nem elérhetetlen álom! Sokkal inkább leleményesség, rugalmasság, és ami mindnél fontosabb, a világra való nyitottság kérdése.
Jeti
Bőgel György - Blogvilág
Ez a könyv - a HVG könyvek kötete a blogról - nem blogkönyv vagy bloggerkönyv, hanem több hozzáértő ember közös gondolkodása egy nagyon friss tartalom- és hírközvetítő műfajról, amelynek információtechnikai vonatkozásain túl kihatásai vannak a gazdasági életre és személyes infokultúránkra egyaránt. Ezeket a hatásokat - bár a műfaj még nagyon fiatal - máris érdemes elemezni: ezt teszik a könyvünk első részét kitevő tanulmányok. A kötet második részeként közölt blogrészlet, Bőgel György IT-lábjegyzetének kivonata jól illusztrálja a forrásban levő, sokszoros irányultságú blogműfajt - s közben érdekes olvasmányanyagot is nyújt az információgazdaság újszerű témáiban.
Rácz István - Egy fotográfus vallomásai
Egy rendkívüli ember rendkívüli könyvét tartja kezében az olvasó. Rendkívüli ember, noha alig tett mást, mint követte nemes gondolkodásának és érzelmeinek tanácsát, úgy élve meg e század nehéz évtizedeit, ahogy azt bensője diktálta. Ha munkálkodása előtt egy-egy kapu be is zárult, mindig képes volt arra, hogy új, még gazdagabb zsákmányra nyíló kapukat nyisson meg. Nem anyagi gazdagsággal kecsegtető zsákmányra, hanem a lélek, a szellem legmaradandóbb értékeit másokkal is megossza, milliók számára teremtve gazdagító élményt. Ezt tette fotóművészetének gyönyörű termékeivel, a szebbnél szebb és értékésebbnél értékesebb könyveivel, de ezt tette valóban remek szépirodalmi fordításaival: Aleksis Kivi Hét testvérével, a Kalevalával, kiöltői Kanteletár fordításával is. Az évek - mondhatnánk - eljártak felette. De akinek megadatott, hogy lássa nyolcvan évesen, élvezhesse társaságát, annak nem az életkor jut eszébe. Ma is csodálhatjuk ugyanis mozgásának frisseségét, humorának üdeségét, lenyűgöző vitalitását, szellemiségének finomságát, egyéniségének, emberségének magával ragadó melegségét. Magyar nyelve - évtizedek finnországi tartózkodása ellenére - sem vesztett gazdagságából, bámulatos kifejező erejéből, hangulatiságából. Leginkább azonban talán mégis művészi értékű fotói és nagy hatású szépirodalmi fordításai beszélnek helyette, s jelölik ki helyét nemcsak a magyar és a finn, hanem az egyetemes művészet történetében is. Hatalmas magyar és finn, valamint európai, sőt egyetemes kulturális ismeret- és élményanyag sugárzik át a képein. Vegyük a fáradtságot, s ne csak vizuálisan, hanem mentálisan is éljük át egy magyar-finn szellem, egy magyar-finn művész élményeit ragyogó képei alapján! Hiszem, hogy az élmény lenyűgöző lesz, mert Rácz István képes arra, hogy tükröztesse a táj lélegzését, a lefényképezett tárgy alkotójának legmélyebb gondolatait, érzelmi életének legrejtettebb mozzanatait, az alkotó elme géniuszát.
Szilágyi Gábor - Potpourri - Egyveleg a (krono)fotográfia történetéből
Az összeállítás áttekintést ad a (krono)fotográfia történetéből. Ismerteti a fotózáshoz használt eszközöket, vegyszereket, a felvétel technikáját, a hazai és az egyetemes fotótörténet kiemelkedő személyiségeinek szakmai életrajzát. Felsorolja a magyar fotográfia tisztségviselőit, intézményeit. A kötetet név- és címmutató egészíti ki.
Mikael Niemi - Popzene Vittulából
Magával ragadó, erős, sokszor drasztikus humorú, valahol tündérmese és a szociográfia között helyet foglaló könyv a Popzene Vittulából. Pajala, a finnek lakta északsvéd falucska, melyről idáig még Svédországban nem sokat hallottak, Mikael Niemi regénye révén végérvényesen felkerült a világ térképére. Az elementáris humorral és szeretetteljes gyöngédséggel megírt könyv egy serdülő kisfiú szemén keresztül mutatja be azt a földindulásszerű változást, amely a hatvanas-hetvenes években csaknem középkori körülmények között megmaradt vidéket hirtelen a modern, jóléti, nyugati társadalom részévé tette. Amikor Elvis Presley berobbant az elképesztő babonák és a szigorúnál is szigorúbb vallásos szekták közé. Könnyel a szemünkben nevetünk az eredeti figurák eredeti történetein, és egyszer csak azt vesszük észre, hogy nagyon közel érezzük őket magunkhoz.
Bihari Péter - Lövészárkok a hátországban
A napjainkban olyan élesen látható "árkok és törésvonalak" gyökerei legalább száz évre, az 1905-1918 közötti évtizedre nyúlnak vissza - érvel monográfiájában Bihari Péter. Döntőnek bizonyultak szerinte az első világháború évei: akkor roppant meg a hazai középosztály, s vált ezzel véglegessé a szakadás a "keresztény" és a "zsidó" középrétegek között. Rögzült az az erősen túlzó sztereotípia, amely szerint a zsidók kerülik a harctereket, de meggazdagszanak a hátországban, és elfoglalják a tönkremenő magyar középosztály helyét. A szerző a külföldi szakirodalom alapján igazolja, hogy a magyarhoz hasonló folyamatok játszódtak le Németországban és Ausztriában. A nagy háború - a kezdeti lelkesedés után - ott is lerombolta a látszólagos nemzeti egységet, majd átterjedt a hátországra. Eközben az erős középosztállyal rendelkező antant államokban megerősítette a szolidaritást, az összetartozást.
A könyv sorra veszi a politika, az élelemellátás, a vidéki és városi társadalom, az elit- és a tömegkultúra alakulását. A háborús mindennapok leírásakor bőven idéz a napisajtóból, felhasználja Karinthy piaci riportjait, Kaffka Margit novelláit, Kosztolányi publicisztikáját, Illyés Gyula, Nagy Lajos és Várnai Zseni visszaemlékezéseit.
Mindezek alapján képet ad a munkába álló nők megpróbáltatásairól, a tömegnyomor és a luxus ellentétéről, az oktatás átalakulásáról és a mozi fellendüléséről. A háborús nyelv elemzéséből kiderül, hogy Magyarországon a "törésvonal" mindkét oldalán lévő erők a végső leszámolásra készültek. A hátországban 1916-1918 között keletkezett "lövészárkok" pedig máig megosztják közéletünket.
Csiffáry Gabriella - Régi magyar fürdővilág
Milyenek voltak Magyarország nagy hírű fürdői a régi századokban? Miféle kezeléseket, kúrákat ajánlottak a különféle nyavalyákra a fürdőmesterek?
A Helikon Kiadó Paletta sorozatának első kötete régi fotókkal illusztrált, olvasmányos könyv, nem száraz tudományos módon, hanem érdeklődő kíváncsisággal mutatja be a régi Magyarország fürdőkultúráját és gyógyvizeit.
Csiffáry Gabriella - Rejtett arcok
Kit ne érdekelne szellemi életünk nagyjainak rejtett arca, kedvtelésből fakadó "hóbortja" vagy éppen kényszerből űzött tevékenysége? A főlevéltáros szerző hosszú ideje kutatja híres elődeink életének kevésbé ismert oldalát.
Összeállításunkban hatvannégy híres magyar írót, költőt, képzőművészt, politikust, zenészt, színészt és tudóst fogunk "vallatóra", hogy a ránk maradt tárgyi emlékek, levéltári dokumentumok bemutatásával rekonstruáljuk személyiségüket a maga teljességében, mindennapjaik menetében. Olyan nevekkel találkozhatunk a gyűjteményben, mint Balassi Bálint, Kazinczy Ferenc, Csokonai Vitéz Mihály, Görgey Artúr, Arany János, Zichy Mihály, Csontváry Kosztka Tivadar, Csáth Géza, Gulácsy Lajos, Hamvas Béla, Örkény István, Latinovits Zoltán, Hajnóczy Péter... Rendhagyó történelmi albumunk eddig soha nem látott dokumentumokat tartalmaz, melyek módosítják a szereplők életrajzát.
Ürögdi György - Kard és törvény - Marius és Sulla kora
Ürögdi György ebben az új könyvében a nagy sikerű Klepátra című művében ecsetelt római történet előzményeit eleveníti meg. Előadása nyomán izgalmasan bontakoznak ki a köztársasági Róma válságos évtizedei az i.e. II. sz. végétől az I. sz. elejéig. A szerző mindvégig lendületesen, korábbi sikeres könyveiben ismert módon, olvasmányosan mutatja be a politikai küzdelmekkel, botrányokkal, vérontásokkal teli korszakot. A mű tengelyében Marius és Sulla, két ellentétes jellemű és gondolkodású hadvezér és államférfi áll, de mellettük már megjelennek a színen Róma későbbi történetének híressé vált férfiai, az akkor még fiatal Pompeius, Cicero és Caesar.
Az érdekfeszítő feldolgozást számos, nálunk alig vagy egyáltalában nem ismert kép illusztrálja, a tájékozódást pedig két térkép segíti.
Ismeretlen szerző - Az utazás divatja
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Michel Onfray - Az utazás elmélete
Michel Onfray jelen könyvének témája az utazás mint az ember létezési módja, vagyis az utazás ,,metafizikája". Retorikailag megkomponált értekező próza, vérbeli költői remekmű. A kötet illeszkedik a szerző káprázatos stílusban komponált filozófiai, irodalmi, képzőművészeti és esztétikai esszéinek sorába, melyeknek filozófiai alapja egy sajátos, hedonizmus-individualista anarchizmus-tengelyen elhelyezhető gondolatrendszer. Michel Onfray 2002-ben jogdíjaiból a normandiai Caenben és Argentanban filozófiai szabadegyetemet alapított, ettől kezdve csak az írásnak és a felső szintű oktatásnak él, egyfajta filozófiai ellentörténetet alkot.
Michalkó Gábor - Boldogító utazás
Amikor a turizmus és az életminőség kapcsolatáról kezdtem gondolkodni, beugrott egy kép: egy jól sikerült nemzetközi konferenciáról hazafelé, bőröndjeimet tolva kilépek a repülőtér tranzitjából, gyermekeim önfeledt mosollyal rohannak felém, és szeretetteljesen ölelnek magukhoz. Tudom, giccses, és első hallásra nem is túl tudományos, de hasikerül megérteni a pillanat összetevőit, akkor jelentős lépést tettünk a turizmus és az életminőség szimbiózisának alaposabb megismerése felé. A könyv annak a – Bolyai János Kutatási Ösztöndíjjal támogatott – 3 éves kutatási programnak a szélesebb köz-vélemény számára készült összefoglalója, amelynek témavezetőjeként az utazás és a boldogság (szubjektív életminőség) összefonódásának sajátosságait vizsgáltam. Geográfusként nem volt könnyű dolgom, mivel a téma a pszichológia, a szociológia, a közgazdaság- és a földrajztudomány határmezsgyéjén helyezkedik el, így a fogalomértelmezések olyan kavalkádjával kellett szembesülnöm, amely elkerülhetetlenné tette a probléma transzdiszciplináris megközelítését. A könyv elsősorban arra keresi a választ,hogy az utazás mekkora szerepet játszik a magyar társadalom életminőségének formálódásában, milyen mechanizmusokon keresztül válik az utazás boldogságfaktorrá, illetve hol helyezkednek el azok a turisztikai célterületek, amelyek képesek az utazó boldogságérzetét érdemben befolyásolni. Mi végre mindezen erőfeszítés? Egyrészt a földrajz-tudomány dinamikusan fejlődő diszciplínája, a turizmusföldrajz további (innovatívitását serkentő) munícióval való ellátása. Másrészt a hazai és a határainkon túli magyar nyelvű turisztikai felsőoktatás szakirodalmának bővítése. Harmadrészt a turizmuspolitikai szakembereknek szóló visszaigazolás: az életminőség turizmus révén megvalósítandó javítása megalapozott stratégiai célkitűzés.
Michalkó Gábor geográfus, turizmuskutató, az MTA doktora. Kutatási területe a turizmussal kapcsolatos társadalmi, gazdasági, környezeti problémák tér- és időbeli sajátosságainak feltárása. Szakkönyveiben, tanulmányaiban a városi turizmusról, a bevásárlóturizmusról, a turizmus humánökológiai kérdéseiről, valamint a turizmus és az életminőség kapcsolatáról értekezik, továbbá a turisztikai tér elméleti vonásait tárgyalja. Az MTA Földrajztudományi Kutatóintézet tudományos tanácsadója, a Társadalomföldrajzi Osztály vezetője. A Kodolányi János Főiskola Turizmus Tanszékének oktatója, egyetemi tanár.
Závada Pál - Janka estéi
Závada Pál első drámakötete nemcsak azoknak újdonság, aki a műfajt kedvelik, vagy látták a darabokat színpadra állítva, de ajándék régi olvasóinak is. A drámák a prózákhoz, a prózák a drámaváltozatokhoz csinálnak kedvet, hogy bolyonghassunk a műfajok között. A Janka estéi trilógiává fűzi össze a három nagyregényt, a Jadviga párnáját, A fényképész utókorát és az Idegen testünket. Szereplői, akik eddig is fel-felbukkantak itt is ott is, most végigvándorolják, és ,,saját hangjukon" végigbeszélgetik szemünk előtt a XX. századot. Mintha kihúzófilccel kezünkben olvasnánk a régi könyveket, láthatóvá válnak a motívumok, hallhatóvá az énekek, élettelibbek lesznek az alakok, és hangsúlyosabb a mindenkori ,,evickélés" a történelmi és emberi viszonyokban.
Pilinszky János - Kalandozás a tükörben
Pilinszky János egyike korunk legjelentősebb költőinek. Szomorú ember, szomorú költő volt. Törékeny, gyenge vállán hordta a felelősséget az emberiségért, tiltakozást minden gonoszság ellen és küzdelmet egy szeretetteli, tiszta, emberi világért. Szomorúságról szól ez a gyönyörűségesen szép meséje is. Egy ódon, titkokat sejtető házban egyszer egy kisfiú bekukkant a régi tükör mögé, és ami mögötte van, arra készteti, hogy elinduljon az ismeretlen úton. Mentében meglátja a szomorú király birodalmát. Ez a király kárhozatra van ítélve népével együtt, mert nem voltak hajlandók fegyvert fogni, a bánatos királynak a kislánya súlyosan beteg, s csak a kisfiú mentheti meg. Elbujdosnak hát, írt keresve a betegségre, s egy szürke, különös tengerparton rátalálnak egy üvegházikóra, ahol kettesben élnek, a gyógyulást remélve... Vannak könyvek, kivételesek, ritkák, melyek könnyeket csalnak olvasóik szemébe. Ez a mese is ilyen. Megkönnyebbülten sírni pedig néha éppolyan jólesik, mint önfeledten nevetni. Aki ezt a mesét elolvassa, "pilinszkyül" tanul - szeretetet, emberséget. A mesebeli kislány és kisfiú különös világát Irsa Katalin idézi elénk álomszép rajzaival.
Spiró György - Az Ikszek
" Mélyen tisztelt Professzor Úr! Kétszer találkoztam Önnel Varsóban 1975. áprilisában, s bár - talán az Ön számára is kellemes meglepetésként - leomlott közöttünk a több nemzedéknyi, nyelvi és egyéb gát, nem mertem megemlíteni, hogy regényt írok nagyszerű monográfiájának hőséről, Wojciech Boguslawskiról, mert mégiscsak szokatlan, hogy egy fiatalnak mondott magyar a lengyel történelem egyik furcsa, lengyel írók által is feldolgozatlan korszakáról írjon regényt. Mégis megírtam, mert a két nép történelme hasonló ugyan, de nem annyira, hogy a kívülállót megbénítanák a tabuk és az előítéletek. Ön Professzor Úr, pontosan tudni fogja, hol tartottam magam szinte kínos pontossággal a megtörtént eseményekhez, és hol tértem el tőlük, kijavítandó a történelem esetlegességeit. Ön tudja, hogy Boguslawski 1799 után már nem próbálkozott Lvovban; hogy csak 1829-ben halt meg; hogy palotáját saját maga építette; hogy Pierozynska nem ápolhatta; hogy Grudzinska nem játszott a Mesternél és csak 1820-ban ment férjhez; regénytechnikai okokból több évet összevontam, és, mit tagadjam, nem kötöttem meg a fantáziámat. De azt is láthatja, hogy kivétel nélkül valamennyi szereplőm történelmi személy, a nagyhercegtől az ügyelőig, az antikváriustól a súgóig, a leírt előadásokat pedig a forrásokhoz híven reprodukáltam. Ön, Professzor Úr, bizonyára betéve tudja az ikszeknek általam szó szerint fordított írásait, amelyek Szwankowski professzornak és Önnek köszönhetően jelentek meg az Ossolineum kiadónál 23 évvel ezelőtt a több mint 600 oldalas, alapos jegyzet- és képanyaggal ellátott kötetben. Számomra az Ikszek Társasága többet jelent a valóban létezett titkos szövetségnél. Látni fogja, hogy regényemben tágabb értelemben mindenki Iksz: az Ipszilonok, a Zérók és a problémáin kívül maradók is, hiszen valamennyien a társadalom tagjai: ez a titokzatos betű a bennünk lakozó közös ismeretlent vagy a tőlünk független, valamennyiünkből táplálkozó megnevezhetetlent egyaránt jelölheti."
Pilinszky János - Tűz és víz
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Húsvét régi képeslapokon
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - Túl a turistatekinteten
E kötetben kritikai turizmuskutatáson alapvetően azon társadalom- és kultúratudományi megközelítéseket értjük, amelyek nem (turizmus) ipari megrendelésre készülnek, és elsőrendűen nem az ipari tevékenység sikerességének javítását célozzák. A tanulmányok az utóbbi évtizedek olyan megkerülhetetlen kultúratudományi irányzatai és fogalmai segítségével magyarázzák a turizmust, mint a szemiotika, a tekintet, az eredetiség, a narráció, a performansz, a társadalmi nemek vagy a posztkolonializmus.