A könyv elsődleges célja az egyetemi oktatásban részt vevő hallgatók tudásának bővítése. Egyes részei azonban segítik a szakképesítést megszerezni kívánó kollégák szakvizsgára való felkészülését, tehát a könyv a továbbképzést is szolgálja.
A szerzők összetétele: többségében egyetemi oktatók elméleti gyakorlati és tudományos ismeretekkel. Ehhez a körhöz csatlakoznak egyetemen kívüli kiváló szakemberek nagy gyakorlati tapasztalattal.
Kapcsolódó könyvek
Ismeretlen szerző - Preventív fogászat
A kötet a fogorvostanhallgatók tankönyve, amelyet 11 szerző alkotott a legújabb ismeretanyagokból. A prevenciónak a terápiával, a gyógyítással szemben az egyénre és a társadalomra vonatkoztatott előnyein kívül gazdaságossági haszna is van, hiszen a megelőzés módszerei kisebb anyagi ráfordítást igényelnek, mint a már kialakult betegségek gyógyítása. Magyarországon az 1980-as évektől fogva tantárgy a preventív fogászat, ám csak 1996 óta oktatják jelentõsen megemelt óraszámban önálló diszciplinaként. A jelen tankönyv informatív, színes ábraanyagával a legmodernebb eljárásokkal ismerteti meg a hallgatókat, de hasznos lehet a gyakorló orvosok számára is, akik a prevenció elveit a gyakorlatba átültetve sokat tehetnek az emberek orális egészségéért.
Ismeretlen szerző - Maxillofaciális anatómia
A fogorvos számára különösen fontos a fej-nyak területének precíz és részletes ismerete, hogy a fogászati gyakorlatban előforduló pathologiás elváltozásokat meg tudják különböztetni az egészséges struktúrától, továbbá hogy a különböző fogászati beavatkozások hatását, helyét és annak következményeit ismerjék. Ezenkívül rendkívül fontos, hogy a normál anatómiai viszonyok ismerete után értékelni tudják a röntgen, CT- és MRI-képeket. Ismerni kell az orr-melléküregek szerkezetét, mivel a betegek egy része a fogorvost keresi fel, ha a sinus maxillaris gyulladása a fogakra is ráterjed.
A tankönyv az arckoponya üregeivel, összeköttetéseivel és képleteivel foglalkozik, különösen azon területekkel, amelyek ismerete a fogorvostanhallgatók és fogorvosok számára nélkülözhetetlenek. Némelyik fejezet, így a tonsillák, garat, szájpad, az orrüreg és orrmelléküregek c. rész olyan részletes leírást tartalmaz, mely az orr-fül-gégészek számára is fontos. A fej- és nyaktájék nyirokelvezetésének ismerete mindazon érdeklődők számára elengedhetetlen, akik e területen kóros elváltozásokkal találkoznak, elsősorban a szájsebészek, onkológusok és radiológusok számára.
Ismeretlen szerző - Szájsebészet, maxillofaciális sebészet
A könyvet különösen azoknak ajánljuk szeretettel, akik sokáig és türelmesen várták megjelenését.Így indult a könyv 17 év után, az utolsó szájsebészeti tankönyv megjelenését követően, 1997-ben. Most 2004-et írunk, a s könyv azóta megélt egy újabb átdolgozott kiadást 1999-ben, egy sikeres angol és orosz kiadást, s most újból kézbe veheti az Olvasó a harmadik bővített kiadást, amely mind tartalmában, mind kivitelében változott. A második kiadást 1999-ben két új fejezettel bővítettük: a Mikrosebészet-tel és a Preprotetikai sebészet-tel.
A mostani, 3. kiadásban teljesen új traumatológiai fejezettel találkozik az olvasó. Az első kiadás óta Magyarországon is kétfajta szájsebészeti szakvizsga létezik:a dentoalveolaris sebészet (Oral surgery) és az arc-állcsont szájsebészet (Maxillofacial surgery). Könyvünkben mind a két szakma számára útmutatással szolgáltunk.
Szentágothai János - Réthelyi Miklós - Funkcionális anatómia I-III.
A több kiadást és utánnyomást megélt Funkcionális anatómia, Szentágothai János egyszemélyes remekmûve, a szerzõ halála óta elõször jelenik meg a klasszikus formában és megújított tartalommal. A magyar orvosképzés egyik nagy értéke az anatómia, a szövettan és a fejlõdéstan azonos szemléletben történõ oktatása, valamint az anatómia egységének a megõrzése. Így a hallgatók már tanulmányaik elején egységes és teljes képet kaphatnak az emberi test tökéletes harmóniájáról. Az átdolgozást az ország négy orvosegyetemének anatómiatanszék-vezetõi végezték el.
Fonyó Attila - Az orvosi élettan tankönyve
A tankönyv első kiadását 1999-ben egy átdolgozott változat követte. Az angol nyelven megjelenő kiadással párhuzamosan készült a harmadik, átdolgozott és bővített kiadás. Két fejezet, az elektrokardiográfia és az energiaforgalom esetében változtak a szerzők (Kollai M. és Fonyó A.). Lényeges változásokon mentek át a jelátvitelről, a táplálékfelvétel szabályozásáról, a vérzéscsillapító mechanizmusokról, a vérkeringésről és a szívműködésről, a veseműködésről és az egyes belső elválasztású mirigyekről szóló fejezetek, de más fejezetekben is megjelentek az új kutatási eredmények. Az eddigieknél bővebben ismerteti a könyv a molekuláris biológia módszereivel nyert eredményeket és a genetikai hibák következtében megnyilvánuló funkcióváltozásokat. A tipográfiai változások valamennyi fejezetben az előzőeknél jobban emelik ki a tartalmat. Nagyobb hangsúlyt kaptak a klinikai utalások, amelyeket színes háttér jelez. Az előző kiadás ábrái (közel 500 ábra) számítógépes feldolgozásra kerültek. Új táblázatok beiktatása is segíti a megértést. Az irodalomjegyzék 2001-ig bezáróan korszerűsödött.
Ismeretlen szerző - Orvosi biofizika
A kiadás a magyar biofizika legjobb hagyományait sűríti egybe. A korábbi kiadás két intézet - a debreceni és a pécsi biofizikai intézet - tapasztalatait és hagyományait foglalta össze, míg ez a könyv a korábbi kiadás kritikai átdolgozásával és kiegészítésével három intézet munkája révén született meg.
Szerkesztette: Damjanovich Sándor, Fidy Judit, Szöllősi János
Ismeretlen szerző - Parodontológia
1. kiadás: A könyv szerkesztője, Gera István professzor a Semmelweis Egyetem Parodontológiai Klinikájának igazgató egyetemi tanára. Fő kutatási területe a parodontológia. E tárgykörben négy egyetemi jegyzetnek és nyolc tankönyvnek, illetve szakkönyvnek szerzője vagy társszerzője. Több angol nyelvű szakkönyv magyarra fordítása fűződik nevéhez.
A parodontológia az elmúlt két évtizedben hatalmas fejlődésen ment keresztül. Ma lényegesen többet tudunk a betegség kóroktanáról és jobban megértjük patomechanizmusát mint akkor, amikor az előző tankönyvünk, több mint egy évtizeddel korábban íródott. Olyan új távlatok nyíltak meg a parodontalis tapadásveszteség gyógyításában, amelyre egy évtizeddel korábban még gondolni sem lehetett. Hazai klinikai tapasztalataink szerint azonban fogágybetegségben szenvedő beteg sokszor csak akkor kerül szakemberhez, amikor már minden foga erősen mozgatható és alig menthető. Fogorvosaink még ma is elsősorban cariescentrikusak, és csak kevesen törődnek a szájhigiéné helyreállításával, a supra- és subgingivalis fogkövek eltávolításával. Pedig hatásos, oki terápiát csak a dentalis plakkfelhalmozódás megakadályozásával folytathatunk. Ha ezt nem tesszük meg, minden ténykedésünk felesleges vagy csak a tüneteket enyhíti.
Eddig hazánkban két parodontológiai tankönyv jelent meg, az első 1981-ben, a második pedig 1994-ben. A korábbi tankönyvek csupán a fogorvostan-hallgatók elméleti oktatását szolgálták. Jelenlegi tankönyvünk célja ennél sokkal tágabb. Természetesen alapvetően ez a tankönyv is az egyetemi hallgatóknak íródott, azonban célja a szakorvosképzés és a továbbképzés szolgálata is. Ez a könyv terjedelmét és részletességét tekintve inkább közelebb áll egy kézikönyvhöz, mintsem egy kivonatos egyetemi tankönyvhöz. A könyv jelentős képanyagot vonultat fel az esetek és kezelési technikák illusztrálásra. Olyan, a klasszikus parodontológia számára merőben új területekkel is foglalkozik, mint az implantológia vagy a bioanyagok alkalmazása.
A könyv két nagy részre oszlik. Az első rész a parodontológia elméleti alapjaival, a betegség etiopatogenezisével foglalkozik. A második rész pedig a fogágybetegség klinikumát, a betegség kezelésének elveit és technikáját tárgyalja szigorúan az „evidence based dentistry” alapjain állva. A szerzők felhasználták saját kutatási eredményeiket, de alapvetően a hatalmas nemzetközi kutatási publikációra támaszkodtak, amely a parodontológia terén olyan bőséges, hogy ma már egy ember képtelen áttekinteni a parodontológia egészét.
Ismeretlen szerző - Orvosi biokémia
A tankönyv tartalmazza a legalapvetőbb biokémiai ismereteket, a szervezetet felépítő molekulák egyszerű leírásától a folyamatok szabályozásáig. A szerzők összefoglalták a gyakorlati orvostudományban is egyre nagyobb jelentőségű molekuláris biológiai ismereteket. Az orvostanhallgatókon kívül jó szívvel ajánljuk a könyvet azoknak az érdeklődő orvosoknak is, akik szakmájuk egy-egy problémájának megértéséhez szeretnék megismerni a molekuláris történéseket, vagy egyszerűen csak képet kívánnak kapni arról, hogy meddig jutott a biokémia az életfolyamatok megértésében azóta, hogy elhagyták az egyetemet.
Ismeretlen szerző - Fogászati radiológia
Az új Fogászati radiológia tankönyv megjelenését az indokolja, hogy az utóbbi évtizedekben a radiológia rendkívül gyorsan fejlődött, létrejött a digitális radiográfia, a képalkotó eljárások mindennapi gyakorlattá váltak és tovább fejlődnek. Érvényes ez a fogászati radiológiára is. A szerkesztő felhasználja a régi tankönyvből mindazt, ami ma is érvényes, és kiegészíti az új ismeretekkel. Bemutatja az új típusú fogászati röntgenkészülékeket és ennek megfelelőek az új felvételtehnikai ábrák is. Teljesen új fejezet a digitális radiográfia és annak fogászati alkalmazása. Újdonság az időközben bevezetett dózisfogalmak és sugárvédelmi előírások ismertetése. A klinikai szemléletben bekövetkezett változásoknak megfelelően elsősorban a cariest, a marginális parodontium betegségeit és a cystákat tárgyaló részek újultak meg, gazdagon illusztrálva. Az ábrák az új nyomdatehnikának köszönhetően sokkal szebbek lettek. A szép szerkesztés jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy a szerzők sok évtizedes oktatási tapasztalatait tükröző logikus, jó tankönyvet kap az olvasó.
Ismeretlen szerző - Orális medicina
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.
Ismeretlen szerző - A fogpótlástan alapjai
Előszó A tudomány fejlődése mindig a szakosodás fokozódásával jár. Új és új szakágak fejlődnek ki a korábban egységesnek tekintett szakterületen belül. Ez történt a fogpótlástan tudományterületével is, ahol ma már a protetikai anyagtan, a fogpótlások készítésének technológiája, a gnatológia, a fix fogpótlások és a kivehető fogpótlások témaköre is önálló szakágként jelentkezik. Elismerve ennek a szakosodásnak a jogosságát, sőt szükségszerűségét a fogpótlástani kutatások területén, úgy gondoljuk, hogy az egyetemi oktatásban, sőt még a posztgraduális képzésben is szükség van a szintézisre, annak az összefüggésrendszernek az elsajátítására, amelyet a fogorvos mindennapi munkája megkövetel. A gyakorlati munka fokozott specializálódása ellenére is szükség van az „általános fogorvosra". Ezért tartottuk helyesnek egy olyan fogpótlástan tárgyú könyv megírását, amely a fentebb említett rész-diszciplinákat egységbe foglalja. Ehhez hasonló tárgykört felölelő mű a magyar szakirodalomban korábban csak Molnár, Schranz, Huszár: Fogpótlástan című, 1950-ben megjelent könyve volt. Természetesen egy ilyen összefoglaló jellegű műben nem térhettünk ki a speciális témával foglalkozó könyvekben szokásos részletkérdésekre, hanem csak az alapokat kívántuk lefektetni, ahogy ezt a könyv címe is jelzi. Mint gyakorló és gyakorlott oktatók jól tudjuk, hogy még ez az alap is olyan nagyságrendű, amely meghaladja azt a mennyiséget, amit egy átlagos képességű hallgató el tud sajátítani, tehát ennek az anyagnak a teljes ismeretét is csak a legjobb hallgatóktól várhatjuk el. A testrészpótlással foglalkozó szakágazatok között speciális helyzete van a fogpótlástannak. A fogpótlásra szoruló páciens ugyanis gyakran nagyobb követelményeket támaszt a fogpótlással, mint a természetes fogaival szemben. Azt várja, hogy a fogpótlás szebb legyen, tartósabb legyen, jobban tudjon vele rágni, mint a természetes fogaival. Ilyen követelményeket semmilyen más testrészpótlással szemben nem támasztanak. Azért szép feladat a fogpótlástan művelése és gyakorlati alkalmazása, mert jelenleg már az esetek jelentős részében teljesíteni tudjuk ezeket a fokozott elvárásokat. A fogpótlástan tananyagának elsajátításában nagyon fontos szerepe van a vizuális megismerésnek. Ezért a fogpótlástan tárgyú könyvek általában gazdagon illusztráltak. A dilemma az, hogy a fényképes ábrákon a még gyakorlatlan olvasó nem mindig tud eligazodni, a rajzos ábrák viszont idealizált körülményeket mutatnak, amelyeket a gyakorlatban nem tud kivitelezni. E területen azzal próbáltunk előrelépni, hogy sok esetben rajzos ábrán mutatjuk be az idealizált formát, amely így könnyebben megérthető és fényképen a gyakorlatban megvalósított forma látható. A rajzos ábrák készítésében rendkívül sokat jelentett az, hogy Dr. Molnár Ferenc oktatói gyakorlattal is rendelkező fogorvos. így ábráiban páratlanul ötvöződve jelenik meg a fogorvos, a több évtizedes tapasztalattal rendelkező oktató és a művészi képességekkel bíró rajzoló önálló alkotó munkája. Alapvető szempontnak tekintettük, hogy csak olyan mennyiségű elméleti anyagot ismertessünk, amely elegendő a korszerű, színvonalas fogorvosi műveltség megszerzéséhez, a maradandó tudásmag kialakításához, s amely nem gátolja a lényeg felismerését és elraktározását. Igyekeztünk az ismeretanyag felépítésekor rámutatni arra, hogy: ťY a fogpótlástan eredményes művelése csak korszerű elméleti alapokon nyugvó gyakorlati ismeretanyag birtokában lehetséges; ť a megelőzés (prevenció, profilaxis) megvalósítása a részleges és teljes foghiányok pótlásának is a legfontosabb követelménye; ťť csak az orvosi-biológiai szemléletre támaszkodva, kellő időben, fokozott gondossággal és pontossággal elkészített fogpótlások felelnek meg a profilak-tikus feladatoknak; WY a szakszerű protetikai beavatkozás egyben paro-dontológiai profilaxis és terápia is. Úgy gondoljuk, hogy könyvünk az alapképzés mellett a továbbképzést is szolgálhatja, mert gyakorlatiasságával, a műfogások részletes leírásával támaszt jelenthet azok számára is, akik egyetemi tanulmányaikat már befejezték. A szakszavak írása tekintetében - munkánk tankönyvjellege miatt is - az MTA illetékes orvosi és nyelvtudományi testületei által kimunkált elvekhez és az Orvosi helyesírási szótárban (Budapest, 1992) megvalósított gyakorlathoz igazodtunk. Budapest-Pécs, 1995 decembere SZERZŐK
Sonkodi István - Orális és maxillofaciális medicina
A sztomatológián belül az Oralis és Maxillofacialis medicina jellegzetesen interdiszciplináris tudomány, ebből eredően jelentősen eltérve attól diagnosztikai és gyógyító módszerekben. A könyv célja, hogy ne csak képekkel illusztrált ismereteket adjon, hanem az is, hogy a könyvből számos orvosi szakterület együttműködésének fontossága is kisugározzon és terjedjen. Csak akkor várható eredmény, ha a fogorvosok és orvosok a szájnyálkahártyát a belső szervi betegségek „mini képernyőjének” tekintik, ahova a szervezetben zajló kórfolyamatok tünetei vetülnek ki. Így a belső szervi, illetve a szisztémás betegségek figyelembe vétele és ismerete nélkül nem képzelhető el a bőr és szájnyálkahártya betegségek helyes diagnózisa és kezelése. A szerző a 35 éves klinikai gyakorlatából válogatta ki a kiemelésre érdemes betegségek ismertetése melletti színes képanyagot (1827 db). Nemzetközi összehasonlításban hazánkban a sztomatoonkológiai megbetegedések gyakorisága és halálozási aránya az utóbbi évtizedekben drámaian emelkedett. A könyv megkülönböztetett hangsúlyt helyez arra, hogy elsősorban a sztomatológiai onkodiagnosztikában és onkoterápiában nyújtson olyan segítséget, amely befolyásoló lehet a kedvezőtlen tendencia megfékezésében. A külföldi hallgatók oktatása és idegenforgalomból származó betegek jelentkezése és kezelése késztette a szerzőt, hogy földrajzilag távoli országokban előforduló, hazánkban nem vagy alig ismert betegségeket is szerepeltetve az újabb ismeretek bővítésére teljesebbé tegye a könyvet. Az atlasz ábraanyagát a Szegedi Fogászati és Szájsebészeti Klinika Sztomatoonkológiai és Orális medicina szakambulanciáján 1970-től bejegyzett és kezelt betegekről készített fotókból válogatta a szerző. Az 1992-ben megjelent atlaszhoz képest az új könyv abban is különbözik és többet ad, hogy nemcsak az oralis és maxillofacialis diagnosztikában, hanem a terápiában is segítséget nyújt, s a szerző több évtizedes tapasztalatai és az így felhalmozott ismeretanyagból a gyakorló fogorvos, orvos és klinikus is profitálva, a betegek jobb ellátásában is hasznosíthatja. A könyv több szakterület (fül-orr-gégészet, bőrgyógyászat, belgyógyászat, szájsebészet, gyermekgyógyászat, onkológia stb.) számára is hasznos adalékkal tud szolgálni, s kiegészítő támogatást nyújthat az alap- és továbbképzésben is, de a háziorvosok között is számíthat érdeklődésre.
C. J. Stock - C. F. Nehammer - Gyakorlati endodontia
A Gyakorlati endodontia című, nagyon szépen és gazdagon illusztrált mű nélkülözhetetlen olvasmánya minden fogorvosnak, függetlenül attól, hogy az endodontia alapjait kívánja elsajátítani, vagy a legújabb gyökérkezelési technikákat akarja megtanulni. Az endodontia alapelvei nem változtak, de a felhasznált anyagok és módszerek állandóan fejlődnek. A könyv lépésről lépésre, érthetően írja le, hogy az általános fogorvosi gyakorlatban hogyan végezzünk endodontiai kezeléseket. Emellett egy teljes, külön fejezetet szentel a gyakorlatban előforduló nehézségek leküzdésének tárgyalására is.
Ismeretlen szerző - Megtartó fogászat és endodoncia
A Fogorvosi Kar alapításától fogva a restauratív fogászatot, valamint az endodonciát ugyanazon tanszék oktatja. Ezért – praktikus okokból, s a tradíciót is megőrizve – a két, más országokban akár önálló diszciplína anyaga egy tankönyvbe került. Ez a tankönyvek terjedelmének korlátai miatt természetesen bizonyos témakörök szűkszavúbb tárgyalását, esetleg teljes mellőzését eredményezte. Mindazonáltal a könyvben a klasszikus Black-elvek mellett döntően hangsúlyt kapott a tény, hogy a fluorprevenció bevezetésével, a remineralizáció lehetőségével és az adhezív technika kifejlesztésével napjainkban a konzerváló fogászat terápiás filozófiája megváltozott. A carieses laesio megelőzhető, s korai stádiumban ma már akár „fúrás” nélkül is meggyógyítható.
E gondolatmenetnek megfelelően a könyv 1-14 fejezetei a restauratív fogászat legfontosabb kérdéseit tárgyalják. Fejezet foglalkozik egyebek mellett a kariológiával, a tömőanyagokkal, a használatos műszerekkel, a beteg és az orvos helyzetével a kezelés során. Részletezi az egyes tömésféleségeket, s az orális esztétikát szolgáló speciális eljárásokat is. Bár a caries előfordulása a világ fejlett országaiban csökkenő tendenciát mutat, ugyanezekben az országokban az endodoncia tudománya töretlenül fejlődik. A mind magasabb kort megérő populáció ugyanis egyre fontosabbnak tartja fogai megőrzését, ami sok esetben csak endodonciai kezeléssel biztosítható. A magyar lakosság – a nem kellő fogászati tájékozottság következtében – nem használja ki a prevenció lehetőségeit, emiatt kezelése során gyökértömésre gyakran kerül sor.
Figyelembe véve a korszerű endodoncia helyét a fogbeteg ellátásban, a 15-29 fejezetek témái az endodoncia kurrens kérdései. Így a fogbél és a csatornaűr anatómiájának tárgyalása mellett fejezetek foglalkoznak részletesen a gyökércsatorna tágításával, tömésével, s fontos rész a gyökértömött fogak végleges rekonstrukciója. Tárgyalja a kezelés szövődményeit, azok lehetséges korrekcióját. Útmutatást nyújt a fogak fehérítéséhez, valamint a kezelés során alkalmazandó gyógyszerek kiválasztásához is.
Gergely Pál - Penke Botond - Tóth Gyula - Szerves és bioorganikus kémia
Az orvostanhallgatók számára íródott kötet áttekinti a szerves kémia és a leíró biokémia vagy bioorganikus kémia legfontosabb ismeretanyagát. Az írás során szem előtt tartottuk azt, hogy építsünk a középiskolában megszerzett tudásra és segítsük az orvostudományt napjainkban alapvetően áthatoló molekuláris szintű ismeretek elsajátítását. Meggyőződésünk, hogy a biokémia, az élettan, a molekuláris biológia, a farmakológia és az alkalmazott orvostudományok (pl. virológia, immunológia) eredményei nem érthetők meg a parányitól az óriási szerves molekulákig terjedő anyagok alapos ismerete nélkül. Teljességre azonban nem törekedhettünk, a fejezetek válogatásánál a modern biokémia és a molekuláris biológia ismereteinek megalapozását tartottuk legfőbb célunknak. A könyv első része a szerves kémia legfontosabb vegyületeit mutatja be, utalva lehetséges biológiai szerepükre is. A második rész a bioorganikus kémia (leíró biokémia) anyagát gyűjti össze: aminosavak, fehérjék, szénhidrátok, lipidek, nukleotidok és nukleinsavak kémiai felépítésével és legfontosabb tulajdonságaival ismertet meg. A fejezetek anyagát az egyszerű szénhidrogénektől az oxigént és nitrogént is tartalmazó bonyolultabb molekulákig állítottuk össze. A terjedelem korlátai ellenére bemutatjuk a legfontosabb vegyületcsoportok fizikai és kémiai sajátságait, utalunk a kémia modern eredményeire is. A sűrűn szedett szövegrészek kémiai vagy biológiai érdekességeket tartalmaznak, az ismeretek elmélyítését szolgálják és remélhetőleg továbbolvasásra ösztönöznek. Hálás köszönet illeti Dr. Garzó Tamást (Semmelweis Egyetem I. Kémiai-Biokémiai Intézet), Dr. Szikla Károlyt és Dr. Katona Györgyöt (Semmelweis Egyetem II. Kémiai-Biokémiai Intézet) az első kiadás szakmai lektorálásának igényes elvégzéséért. Köszönettel tartozunk kritikai észrevételeiért Dr. Veréb Györgynek (Debreceni Egyetem Orvosi Vegytani Intézet) is. A könyv írói mellett a Debreceni Egyetem Orvosi Vegytani Intézetének munkatársai is jelentős szerepet vállaltak az anyag összeállításában és magasszintű technikai kivitelezésében. Külön megköszönjük Dr. Murányi Andrea egyetemi tanársegéd önzetlen munkáját a könyv korábbi kiadásainak előkészítésében. Jelentős segítséget nyújtott a kézirat egységes formába öntésében, a kémiai helyesírás alkalmazásában^ szöveg kritikai olvasásában és értékes szakmai javításokban, valamint az ezernél több szerkezeti képlet és reakcióegyenlet megtervezésében. A rajzok, a képletek és a reakcióegyenletek színvonalas kivitelezéséért Czinege Máriának, a kézirat számítógépes változatának elkészítéséért és a szövegszerkesztésért Kovács Évának mondunk köszönetet. Ángyánné Vincze Juditnak köszönjük a tárgymutató szakszerű elkészítését és számos javítási észrevételét. A negyedik kiadásban kijavítottuk az előző kiadás sajtóhibáit és néhány fejezetben kisebb változtatásokat tettünk. A könyv hibái (sajtóhibák és tárgyi tévedések), az összeállítás hiányosságai és a szöveg gyengeségei a szerzők „érdeme". Kérjük, hogy a figyelmes olvasó hozza tudomásunkra (cím: Debreceni Egyetem Orvosi Vegytani Intézet, 4026 Debrecen, Bem tér 18/B). Debrecen, 2002. március
R. Putz - R. Pabst - Sobotta - Az ember anatómiájának atlasza
Az emberi test anatómiáját ismertető atlaszok legnépszerűbbike kibővített tartalommal, mintegy 200 új ábrával jelent meg 2005 végén Németországban. A Sobotta atlasz legújabb, 22. kiadása két kötetben, a jól bevált módon, feliratozott képek segítségével mutatja be az emberi testet. Az első kötet terjedelme 431 oldal és 727 színes anatómiai ábrát tartalmaz, a másodiké 396 oldal 694 ábrával. A testfelszíni tájékozódási pontokat bemutató fotók, színes rajzos ábrák, rajzokkal kiegészített fotók, röntgen, CT és MRI képek változatos és könnyen megérthető módon biztosítanak bőséges ismeretanyagot a hallgatóknak, ápolóknak, gyakorló orvosoknak és a gyógyításban tevékenykedő minden szakembernek egyaránt, sőt betekintést nyújtanak az emberi test felépítése iránt komolyabban érdeklődő laikusok számára is. Az atlasz népszerűségét a legjobban az bizonyítja, hogy a világ szinte összes nyelvére lefordították és minden orvosegyetemén használják.
Röhlich Pál - Szövettan
Harmadik, átdolgozott és bővített kiadás. Egy szakkönyv életében hét év jelentős idő, ami szükségessé teszi, hogy azt a tananyag és az oktatási szemlélet fejlődéséhez igazítsuk, tökéletesítsük. A könyv átdolgozott, bővített kiadása e követelményeknek tesz eleget, s remélhetőleg mégnagyobb sikert és keresettséget fog élvezni, mit az előző kiadások. Lényeges törekvése, hogy az alapvető tudásanyagon túl, a tudást mélyítő, szintetizáló lehetőséggel, módszeresen utaljon a szöveti struktúrák funkcionális vonatkozásaira, valamint a kapcsolódási pontokra a többi tárgy és a klinikum felé. A tankönyv 3. kiadása megőrizte az anyag eredeti szerkezetét. A szövettani vizsgálati módszerek és a sejtnek, mint a szövetek építőelemének ismertetése után az alapszövetek tárgyalása következik, melyet a szervek, szervrendszerek mikroszkópos anatómiájának ismertetése követ. Jelen kiadásban a szerzők tovább bővítették az apró betűs szakaszokat, részben az ismeretek elmélyítését szolgáló, más tárgyak felé utaló részletekkel (szürke háttér), részben új elemként az adott szövettani struktúra klinikai vonatkozásainak a felvillantásával (sárga háttér). A gyakorlati mikroszkópos munkában hasznos információkat tartalmaznak a kék hátterű apró betűs szakaszok. A képanyag (részben mikroszkópos felvételek, részben színes vázlatok) a szövettani részletek első látásra történő, vizuális megértését kívánja szolgálni. A bőséges illusztrációs anyag tovább bővült új fény- és elektronmikroszkópos felvételekkel, így a könyv egy szövettani atlasz feladatait is ellátja. A vázlatos rajzokból álló ábraanyag is jelentősen megújult. A könyv tudásanyaga a Semmelweis Egyetem Humánmorfológiai és Fejlődésbiológiai Intézet oktatói közösségének sok évtizedes oktatási tapasztalatából kristályosodott ki. A könyv elsősorban az egyetemi oktatás számára készült azzal a céllal, hogy az egészséges emberi szervezet mikroszkópos világába bevezesse az orvos- és fogorvostan-hallgatókat. Az első kiadás óta eltelt idő tapasztalata azt mutatja, hogy a könyvet szívesen forgatják szakbiológus-, állatorvos-hallgatók, továbbá egyetemi oktatók is.
Sönke Müller - Memorix
„A gyakorlatból, a gyakorlat számára” – ez a mottó változatlanul érvényes a Memorix Notfallmedizin teljesen átdolgozott, hetedik kiadására. Az algoritmusok, irányelvek és evidenciák, törvényi előírások nem érnek semmit, ha az első ellátó a helyszínen, a beteg mellett nem tudja, hogyan kell őket a gyakorlatban használni. Ezért az új könyvben is törekedtünk a gyógyító beavatkozások alkalmazásának – az aktuális standardoknak magától értetődően megfelelő –világos fogalmazására, a megújult színes tagolással elősegítve az olvashatóságot és visszakereshetőséget. Megtartottuk a könyv fő részének bevált tagolását, amely az alapvető és kibővített sürgősségi beavatkozásoktól a speciális esetek abc-sorrendű felsorolásán át a terhességi és szülészeti, valamint gyermeksürgősségi esetekig ad áttekintést. A sürgősségi orvoslás új feladatainak és súlypontjainak megfelelően a hozzájuk tartozó alapelvek (pl. az EKG-diagnosztika vagy a kórházon kívüli narkózisvezetés) ismertetése jelentősen kibővült. Az átdolgozással és korszerűsítéssel segíteni kívántunk mindazoknak – mentőápoló, mentőtiszt, háziorvos, klinikai orvos vagy mentőorvos –, akik a sürgősségi betegellátás igen felelősségteljes, gyakran nehéz, és nemritkán lelkileg is erősen megterhelő munkájában részt vesznek, annak érdekében, hogy az érvényes sürgősségi ellátási standardokat a betegek javára és munkájuk megkönnyítésére a gyakorlatban alkalmazzák. Remélve, hogy a 7. kiadás minél több „mentő”-nek hűséges kísérője lesz, a szerző örömmel vesz minden javaslatot, bírálatot és ötletet, hogy ezeket a továbbiakban felhasználva a könyvet a továbbiakban is aktuálissá és kompetenssé formálhassa.
Ismeretlen szerző - Fül-orr-gégészet, fej-nyak sebészet
A magyar származású kutatók és orvosok arany betűvel írták be nevüket a fül-orr-gégészet történetébe. A fülészet megalapítója Politzer Ádám professzor, aki az első nyilvános, rendes tanár volt a fülészetben. Albertírsán született és Bécsben lett egyetemi tanár. Csaknem minden neves európai és tengerentúli fülész tőle tanult, őt tekintik a fülészet atyjának. Az ő tanítványa volt Bárány Róbert, aki a labyrinthműködés vizsgálatáért Nobel-díjat kapott. A hallásvizsgálat és a fül működésének legkiemelkedőbb kutatója pedig Békésy György, aki a Magyarországon végzett kutatásaiért kapott a II. világháború után Nobel díjat. Az ő munkásságuk rányomta bélyegét az egész fülészetre, s követőik már a múlt században és ennek a századnak a végén sok újat hoztak a fülészeti szakma előrehaladásában. A fül-orr-gégészet az utóbbi években igen gyors fejlődésen ment át. A diagnosztikus eljárások és a gyógyszeres lehetőségek nagyon sokat javultak. A szakma sebészi lehetőségei nagy fejlődésen mentek át. Kialakult a fül-orr-gégészeti mikroszkópos és endoszkópos sebészi technika. A rekonstrukciós műtéti eljárások a fej, nyak, arc sebészi kezelésében szintén igen sokat fejlődtek. Világszerte a fül-orr-gégészetet ma már fül-orr-gégészet-fej-nyak sebészetnek nevezik. Szakmánkhoz tartozik a fül, orr, torok, gége mellett az arcon, nyakon és a koponyaalapon lévő betegségek nagy része. Az érzékszervek közül a hallás, az egyensúlyszerv, a szaglás és az ízlelés szintén a fül-orr-gégészeti szakma szubspecialitásához tartozik. Az utóbbi években szakmánk egyik része az audiológia; a műtéti és készülékekkel történő hallásjavítás szintén hatalmas fejlődésen ment át. A legújabb diagnosztikus eljárások közül a mágneses rezonancia és a computertomographia már a diagnosztika szerves része.
Fehér Ottó - Mészáros István - A pszichés működés élettana és kórélettana
Ehhez a könyvhöz nincs fülszöveg, de ettől függetlenül még rukkolható/happolható.